לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 30-07-2006, 14:37
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים
 
חבר מתאריך: 01.01.06
הודעות: 53,831
כתבה מרון הרוס

לוחמי גדוד ההנדסה אסף עוסקים בשיטתיות בהריסת מוצבי חיזבאללה לאורך הקו הכחול ובעומק השטח # במהלך הלחימה הם נותנים יד לכוחות החי"ר והשריון, וכליהם מפלסים בעבורם את הדרך # יומיים עם כסופי הכומתה שפועלים מעבר לגבול[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www1.idf.il/dover/site/Images_Site/tans.gif]

מאת כתבת 'במחנה', ירדן בן-צור

מבריכת השחייה באחד הקיבוצים בגבול הצפוני נשקפת גבעה, שבראשה ניצבים בתיו הראשונים של הכפר מרון א-ראס. הכפר, עד לפני ימים אחדים יישוב אלמוני בדרום לבנון, כבר הספיק להיצרב לשמצה בתודעה הציבורית כאתר לחימה עקוב מדם בעבור שני הצדדים. הבריכה הקיבוצית לא מלאה בעשרות קיבוצניקים מתרחצים, כיאה לימי סוף יולי, אלא בעשרות חיילים שהתכנסו באזור. מדי כמה דקות מפריעים את השלווה קול נפץ, צרור יריות או נחשול עשן המיתמר מעבר לגבול. החיילים אינם נופשים בשלווה, אלא ממתינים בדריכות לאות לכניסה לשטח הלבנוני. חבריהם ליחידה לוחמים כבר כמה ימים בין הריסות מרון א-ראס וסמטאות בינת ג'בל.

הקיבוץ הפסטורלי בגליל העליון דומה יותר בימים אלו למחנה צבאי. "זה נגמ"ש ממוגן, לא?", מתבדח אחד החיילים, כשאחת החברות הקשישות חולפת על פניו בקלנועית. אחד הכוחות הוא גדוד אסף של חיל ההנדסה הקרבית. מאז החלו האירועים בגבול הצפון, נוספו חתימות רבות של ביקורת הגבולות הדמיונית בדרום לבנון לדרכוניהם של לוחמי הגדוד.

הוקפצו מהרגילה

הדיון הציבורי שהתקיים סביב הכניסה הקרקעית אל שכנתנו מצפון, חולף מעל ראשיהם של חיילי הגדוד. הטראומה הישראלית מהשהייה בארץ הארזים לא נספגה בדמם של הלוחמים הצעירים, שדור המ"פים שלהם התגייס עם עזיבת אחרון חיילי צה"ל את לבנון. במנותק כמעט מהעיסוק התקשורתי המתוח בנעשה בצפון, הגדוד מצוי בפעילות מעברה הלבנוני של הגדר כבר מאז ראשית השבוע שעבר.
עם תחילת האירועים הוקפץ הגדוד מרוגע חופשת הרגילה אל סערת הקרב. בתחילה פעל בגזרת הכפר רג'ר החצוי. "השתלטנו על הצד הלבנוני של הכפר", מספר מפקד פלוגה א' בגדוד, סרן אלי. "פוצצנו את מוצב החיזבאללה במקום ומקומות נוספים שהיו חשודים כממולכדים. המטענים היו בסדר גודל של חצי טונה".
מרג'ר פנה הגדוד הימה, אל אזור ראש הנקרה, שם עסק בהרס יסודי של החזית הקדמית של מעוזי החיזבאללה. "אנחנו הגדוד היחיד שעבד בפנים כמעט מהרגע הראשון", אומר המג"ד, סא"ל אמיר. "במשך חמישה ימים שיטחנו את כל תשתיות החיזבאללה באזור. שניים מהמוצבים - ברקן והרדוף - פוצצו תחת אש מסיבית של החיזבאללה".
"כשפוצצנו את מוצב ברקן 'פצמ"רו' אותנו בלי הפסקה", מעיד סמל מאור, לוחם בפלוגה א' ונהג פומת המ"פ. "זו הייתה הפעם הראשונה שנכנסתי ללבנון". ממוצב ברקן נותר כעת בעיקר דגל של החיזבאללה, שהוענק על-ידי אחד ממפעילי הדי-9 למג"ד.
אחד ה"מוצבים" שפוצצו באזור היה "הבית של הגר". "היה שם בהתחלה בית תמים", מסביר סרן אלי. "לאט-לאט החיזבאללה בנו סביבו סוללות והתקינו בו אמל"ח. בסופו של דבר הוא הפך למוצב ממולכד. היום נשאר שם בעיקר אבק".
אחד המשפטים הידועים בקרב לוחמי הנדסה הוא (בפרפראזה על המימרה השריונאית ובעידון קל): "קו הגבול ייקבע היכן שיעצרו הזחלים; הזחלים יעצרו היכן שלמוהנדסים ייגמר הכוח". בשלב זה לא ידוע מהי הנקודה בה יעצרו הזחלים, אבל אפשר להבטיח כי לפניהם יתנהלו בכבדות כלי הדי-9, אותם דחפורים גדולי ממדים שהתפרסמו בציר פילדלפי.
פלוגת הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי) של גדוד אסף לא פועלת בעת שגרה תחת פיקוד הגדוד. ככוח צמ"ה נודדת הפלוגה בין יחידות שונות. לכולן היא מעמידה את שירותיה ואת כליה ההנדסיים, שגולת הכותרת שלהם הוא הדי-9 האימתני. "אתמול פרצתי ציר עם הדי-9 כדי שלוחמי הגדוד יוכלו לירות צפ"ש (צפע שריון) על הקסבה במרון א-ראס. הייתי בשנת 2000 בדי-9 האחרון שיצא מלבנון, שני רק לטנק האחרון שיצא אחריי", מספר מנהל עבודה בפלוגה, רס"ם יוסי. "אני מגיע לכאן אחרי פעילות ארוכה בעזה ובאיו"ש. הפעילות פה הרבה יותר מסוכנת".
חלק ניכר מהעבודה של פלוגת הצמ"ה מוקדש לכוחות אחרים. דחפורי הדי-9 משמשים מפלסי הדרך של כוחות השריון והחי"ר שמוזרמים פנימה. "כולם תמיד רוצים די-9 לידם", מסביר מפקד הפלוגה, רס"ן ליאוניד. "הם מרגישים בטוחים איתו בגלל הגודל והעוצמה שלו. אחת המשימות החשובות שלנו היא לפרוץ ציר כניסה לחטיבות שנכנסות פנימה".

איומים רציניים לעומת העבר

תחילת השבוע, שעת לילה. הפלוגה מתוכננת לחצות את הגדר על מנת לפתוח צירים עליהם יוכלו לנוע בבטחה טנקי מרכבה סימן 4 של גדוד השריון הבוקעים. הגדוד אמור להיכנס אל השטח הלבנוני ולהצטרף לכוחות שכבר ערוכים סביב הכפר מרון א-ראס ופניהם לבינת ג'בל. "האיומים כאן רציניים יותר ממה שהתמודדנו איתו בעבר", אומר רס"ן ליאוניד.
ככלל, משתדלת הפלוגה להיכנס ולצאת במהירות, בהבזקים קצרים. אין כוונה להשאיר ללא צורך מיוחד כלי רק"ם בשטח הלבנוני מפאת הסיכון המיותר. רס"ם אפרים, מנהל עבודה בפלוגה, החל יחד עם שותפו לדי-9 בהרס מוצב יקינטון של החיזבאללה בגזרה המערבית. לאחר שלושה ימי עבודה בתוך השטח הלבנוני, נחתה כף הדי-9 על מטען. חלק מההדף ספגה הכף, חלק ספג הזחל. "לפי מה שאנחנו יודעים, זה היה מטען של יותר מ-300 קילוגרם", אומר אפרים. "נפגעתי קצת בראש ובכתף, אבל כמו שאפשר לראות, אני ממשיך לעבוד", הוא מחייך.
מהגזרה המערבית הוזעק הגדוד לגזרת אביבים. מיד כשהגיע נודע על נפגעים בצוות אגוז בכפר מרון א-ראס. "כשהוקפצנו לכאן בדיוק קרתה ההיתקלות של אגוז. הכלים עוד היו על המובילים, עוד לא הספקנו להכשיר אותם ללחימה", מספר סא"ל אמיר. "תוך 10 דקות היינו בפנים וחילצנו את הפצועים וההרוג. המתנו לאיסוף הרוג נוסף שהיה בתוך מרון א-ראס. נקלענו לקרב בין אגוז למחבלים, שעוד נמשך באותה שעה. החילוץ ארך אל תוך הלילה".
צלמים וברסלבים
בנקודת הכינוס, ממנה יוצאים הכוחות ל"חו"ל", שורר אקלים הזוי. רכב עמוס חסידי ברסלב מזמרים קוטע את תדריך המג"ד לפני היציאה למבצע. צלמי עיתונות מתקתקים תמונות מתחת לכל עץ רענן. ברקע אותו פסקול ידוע של קולות נפיצים שמתרחקים ומתקרבים חליפות.
שני אירועים היסטוריים לפחות רשם הגדוד במהלך ימי הלחימה האחרונים. הקסבה של מרון א-ראס הושמדה עד דק כתוצאה מירי צפ"ש על-ידי הגדוד. ירי הצפ"ש מפוצץ שרשרת מטענים בגודל 1,100 קילוגרם, שמפלסת דרך ברוחב של שישה עד שמונה מטרים, על פני אורך של 021 מטרים. על-פי ההערכות, נהרגו בפיצוץ עשרות לוחמי חיזבאללה, שהתחפרו בקסבה. "ישבתי בתא הנהג. כששוגר הצפ"ש שמעתי בום ענק", מספר סמל מאור. "אחרי הבום הראשון הייתה סדרה של פיצוצים מחרידים. דרך הפריסקופ בתא הנהג הכל נראה ממש חשוך, כי העשן והאבק כיסו את כל החלל".
יש שמיהרו להכתיר את הלחימה הנוכחית כ"מלחמת לבנון השנייה", מה שהופך את מבצע שלום הגליל ב-82' למלחמת לבנון הראשונה. במלחמה ההיא, נעשה השימוש המבצעי האחרון בצפ"ש. "גם אז מי שירה היה הגדוד הזה", מתגאה המג"ד, "כך שזו מעין סגירת מעגל. צריך לזכור שהשימוש בצפ"ש היה תוך פשיטה תחת אש עם הפעלה מסיבית של כלי צמ"ה. זו לא הייתה פעולה פשוטה".
האירוע "ההיסטורי" השני שנזקף לזכות הגדוד הוא חניכת ה"פומבולנס" הראשונה, שכשמה כן היא, פומ"ה (פורץ מכשולים הנדסי) המשמשת לחילוץ פצועים משדה הקרב.
ביום שישי הובהלה תושבת מרון א-ראס על-ידי בנה אל מוצב האו"ם הנמצא כחצי קילומטר בעומק השטח הלבנוני. "אני והד"ר נתנו לה טיפול ראשוני", מספר סמ"ר לירן, חובש בגדוד. "היא דיברה איתנו תוך כדי, אבל מכיוון שהיא דיברה בערבית לא הבנתי אותה. הנחנו אותה על אלונקה ובעזרת הפומ"ה נשאנו אותה לשטח ישראל. זה לא הייעוד של הכלי אבל לא הייתה לנו ברירה, כי לא ניתן להכניס אף רכב אחר".

ב-מ-וו בלב הלחימה

השטח הלבנוני שנושק לגדר חרוך כולו. השדות מפויחים ועשן עולה מכל עבר. כל טנק שעובר, רומס עוד חלקה שנותרה בודדה בירקותה בכל האפר השחור. מוצב האו"ם נותר מאחור. מכונית הב-מ-וו ממנה פינו חובשי הגדוד את הפצועה הלבנונית, נותרה לא רחוק ממנו, פריט ביזארי בנוף. בשבוע שעבר היה המוצב של כוח יוניפי"ל מאויש. "נראה שאזלה להם האספקה", מספר סמ"ר יוני, לוחם בחפ"ק של סא"ל אמיר.
מרון א-ראס מעלה עוד ענן אביך, הד לחורבן שמתרחש על הקרקע. נסתר מהעין, הלאה אל העומק הלבנוני, נמצאת בינת ג'בל, מעוז מובהק של החיזבאללה. שם המבצע היבשתי הנרחב "קורי פלדה" שאול, ברמיזה, מנאומו של חסן נסראללה באותו הכפר, שבו השווה את רפיונו כביכול של צה"ל לרשת חוטי עכביש עדינים. "יהיה בזה בהחלט מן הסמליות להתחיל בטיפול בהם בכפר הזה דווקא", אומר סא"ל אמיר.
ביום ראשון בלילה, החל צה"ל בירי על בינת ג'בל מן האוויר ומן הקרקע. הכוונה הייתה לכתר את העיירה, ששוכנת בעמק, "לרכך את היעד" בעגה הצבאית, ולא לאפשר לאיש מפעילי החיזבאללה המבוצרים בה מילוט.
מח"ט הצנחנים, אל"ם חגי מרדכי, נשמע ברשת הקשר פונה לסא"ל אמיר: "מרון א-ראס שייך להיסטוריה, עכשיו היעד הוא בינת ג'בל", הוא מכריז ומכריח אותנו להתרגל לנוכחותו של שם חורק שיניים חדש בתודעה הציבורית.
בתום יום לחימה מתיש, שהיה מלווה בשברי שמועות על פצועים והרוגים לכוחותינו, יודעים הלוחמים שמרגע שניתן האות למבצע הכניסה הקרקעית, שעון החול מתמלא מחדש, ואופק הסיום מתרחק מהם. "אנחנו בכלל לא מדברים על המועד שבו תסתיים הלחימה", אומר סרן אלי. "אנחנו מדברים על המשימות שצפויות לנו בזמן הקרוב. אנחנו לא מחוברים לדיבורים שמתנהלים בחוץ. אני יודע רק שאני רוצה להרחיק את החיזבאללה מהגבול".
"אנחנו צוברים מיום ליום ניסיון מבצעי", פונה סא"ל אמיר לחייליו שמתנסים כמעט לראשונה בפעילות הנדסית קלאסית שלא באימונים. "מצד שני, אל תיכנסו לשאננות. ללבנון יש היסטוריה שמעוררת שאננות, זו טעות. האויב נמצא בכל מקום ולא תמיד מגלה את עצמו".
המג"ד מודיע כי בקרוב יעזוב הגדוד את הגזרה לטובת גזרה אחרת בקו הכחול. "מתי חוזרים לגזרת אשקלון? - שם היה הנופש הגדודי שנקטע", שואל מישהו, ספק מבודח, ספק מקווה לימים שלווים יותר מאלו.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:17

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר