לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-08-2006, 21:35
  מקרוני מקרוני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.05.02
סרטון שרק מדגיש את טקטיקת הלוחמה הנלוזה של צה"ל במלחמה הנוכחית
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Ronen_a שמתחילה ב "מתוך עובדה - לילה בטייסת "הפטישים""

טקטיקה שעל פי הסרטון מפעילה ומרתקת מטוסי קרב אסטרטגיים 3 שעות רצוף מעל שטח לבנון, בשביל לתקוף בסוף משגר קטיושה בודד מן האויר. וחוזרים עם מרבית החימוש בחזרה. (כנראה שרק לאמריקאים מותר לרוקן מטוסי B52 מעל כפרים)

גם מבחינת תועלת השגת מטרות המלחמה, על כל גיחה של מטוס כזה על העלויות השימוש שלו, היה אפשר לאפשר למחלקה אורגנית של חי"ר ושיריון להשמיד את המשגר, לתפוס את השטח כדי שלא ירו ממנו כעבור מספר שעות וכן לתת את האפשרות לכוחות נוספים להשתלט על עוד שטחים כך שבתוך ימים ספורים היו מכסים 95% מהשטחים הפתוחים מהם נורים הרקטות.

נערך לאחרונה ע"י מקרוני בתאריך 07-08-2006 בשעה 21:46.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-08-2006, 23:32
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
תחשוב שניה במושגים אחרים
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי מקרוני שמתחילה ב "אין לי בעיה עם כל מה שאמרת"

חלף כמעט חודש ויש לנו כ-60 חיילים הרוגים.

בשל"ג היו 300 חיילים הרוגים בשבוע הראשון.

אני מעדיף שיטוח מטרות אווירי על פני מהלך קרקעי שגובה הרבה יותר חיי אדם.

אף אחד לא חשב שח"א יגמור את החיזבאללה - ח"א דואג בנתייםצ שנתוני הפתיחה של כוחות הקרקע יהיו טובים יותר.

להבדיל מהפרשנים שמפרשים את המלחמה על סמך רכילות ומידע חלקי ומגמתי - אני סבור שבצה"ל ישנם עוד מספיק אנשים שיודעים את תפקידם לא פחות טוב מהקשקשנים שעדיין לא הפנימו את ההבדלים בין טיל לרקיטה.

כצופה נלהב של ערוץ 10 - אני חייב לציין לטובה את אנשי הערוץ ודיווחיהם, אבל בה בעת חייב להגיד שעמנואל רוזן בהחלט מעצבן אותי בפימפום הכישלון והדה-מורליזציה שהוא דוחף. במקרים רבים אפילו אני מסוגל להרים גבה מול המידע שהוא מוסר ומכך שחלק מהטקסט שהוא מעביר - גובל בתעמולה כנגד הצבא והמבצע. במילים פשוטות - הוא לא נותן לעובדות לבלבל אותו בקו שהוא מוביל.

ביקורת היא לגיטימית, ואכן לא ניתן להתעלם מדבריו של אלון בן-דוד, שלשם שינוי - מדווח (הוא תמיד עושה זאת) ומבקר במקומות הראויים. מאידך עמנואל רוזן - עוסק בעיקר בסגירת חשבונות ברמה רדודה במיוחד, וחבל - שהרי הוא כבר הוכיח יכולת עיתונאית מרשימה יותר.

מקרוני יקר - חכה מעט לחמש אחרי המלחמה. בשעה שש כבר ישדרו סיכומים ופרשנות ואולי גם תקום ועדת חקירה - ואז נשמע את כל מה שעדיין לא שמענו - והתמונה תהיה ברורה הרבה יותר.

ישן 07-08-2006, 23:51
  מצוק מצוק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.10.05
מסכים
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "תחשוב שניה במושגים אחרים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Soloavia

כצופה נלהב של ערוץ 10 - אני חייב לציין לטובה את אנשי הערוץ ודיווחיהם, אבל בה בעת חייב להגיד שעמנואל רוזן בהחלט מעצבן אותי בפימפום הכישלון והדה-מורליזציה שהוא דוחף. במקרים רבים אפילו אני מסוגל להרים גבה מול המידע שהוא מוסר ומכך שחלק מהטקסט שהוא מעביר - גובל בתעמולה כנגד הצבא והמבצע. במילים פשוטות - הוא לא נותן לעובדות לבלבל אותו בקו שהוא מוביל.

.

צודק לחלוטין! אפילו התקשרתי למרכזיית ערוץ 10 בשבוע שעבר להתלונן על סוגייה זו בדיוק.

ובלי קשר - אין ספק שרמת הסיקור של ערוץ 10 עולה משמעותית על זו של ערוץ 2 ( ערוץ 1 בכלל לא באותה הליגה. מיותר להתייחס אליו)

ישן 08-08-2006, 12:47
  מקרוני מקרוני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.05.02
שכחנו שגם מלחמה צריך לדעת לנהל 08.8.2006 מירב ארלוזורוב דה מרקר
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי מקרוני שמתחילה ב "אין לי בעיה עם כל מה שאמרת"

שכחנו שגם מלחמה צריך לדעת לנהל

האסטרטגיה התקציבית של המערכה בלבנון מעלה שאלות. למשל, האם נבחרו המטרות הראויות לפצצות היקרות של חיל האוויר בתחילת המלחמה?

07:14 | 08.8.2006 מירב ארלוזורוב

נפוליאון אמנם כבר חיווה את דעתו על התכונות הנדרשות מגנרלים כשאמר "אל תביאו לי גנרלים חכמים, תביאו לי גנרלים עם מזל" - אבל גם הוא לא באמת התכוון לכך. על המזל, הוא ידע, אי אפשר לשלוט. לעומת זאת, על החוכמה ועל יכולת הניהול האסטרטגית של שדה הקרב אפשר גם אפשר.

גנרלים ייעלבו אם נקרא להם מנהלים. הם אוהבים לשפוט את עצמם במונחים אסטרטגיים - האם הם אסטרטגים דגולים או לא. אבל האמת היא שאסטרטגיה היא מלה נרדפת לניהול בשדה הקרב. האסטרטג הדגול בוחן מהם המטרות והיעדים שלו ומהן החלופות העומדות לרשותו להשגתם, ולאחר מכן מקצה את הכוחות (המשאבים) העומדים לרשותו בצורה המיטבית לשם כך. זאת, על רגל אחת, גם תמצית תורת הניהול.

המערכה הנמשכת בלבנון מעוררת לא מעט שאלות ניהוליות. אפשר וצריך היה לפתוח אפילו בשאלות הניהוליות הבסיסיות של המלחמה עצמה: האם נקבעו בכלל מטרות למלחמה? (החזרת שני החיילים החטופים? חיסול החיזבאללה? שמירת כוח ההרתעה של ישראל מול סוריה ואיראן? הגעה להסכם שלום עם לבנון?) - ואם נקבעו מטרות שכאלה, האם נבחנו החלופות המיטביות להשגתן? הבחירה בחלופה של שימוש בחיל האוויר בלבד בתחילת המלחמה, בהתאם לתפישה שלפיה די בכוח אווירי כדי לחסל טרור, מעוררת לא מעט תהיות - ככל הידוע אין שום תקדים היסטורי שעליו ניתן היה לבסס תפישה שכזו.

אבל לא רק האטסטרגיה הצבאית מעוררת שאלות ניהוליות. גם האסטרטגיה התקציבית של המערכה בלבנון מעלה שאלות - בינתיים, ללא פתרונות. השימוש בחיל האוויר, למשל, כרוך בעלות תקציבית עצומה. בשעת מלחמה אמנם לא סופרים את הכסף, ובכל זאת - מי שבוחר להשתמש בכלי הנשק המתוחכמים והיקרים ביותר שיש, מן הראוי כי יוודא שהוא משתמש בכלי הנשק האלה רק על מטרות המצדיקות זאת. האם נבחרו המטרות הראויות לפצצות היקרות של חיל האוויר בתחילת המלחמה? העובדה שלמרות ההפצצות הכבדות יכולת שיגור הרקטות של החיזבאללה לא נפגעה, מעוררת ספק בכך. צה"ל יצטרך לדון בספק הזה עם שוך הקרבות.

יש עוד מחיר לשימוש היקר בחיל האוויר: מט"ח סיוע. הפצצות היקרות של חיל האוויר נרכשות כולן בארה"ב על חשבון כספי הסיוע האמריקאי, הניתן בדולרים. דולרים, להבדיל משקלים, הם מוצר הנמצא במחסור. מדינת ישראל אינה יכולה להדפיס דולרים, ולכן גם ישנה תקרה להיקף ההוצאה הדולרית שלה - תקרת הסיוע. השימוש הכבד בנשק אווירי עלול לאיים על התקרה הזאת, אם לא איים עליה כבר בפועל. זה אומר שמדינת ישראל תלויה עתה בטוב לבה של ארה"ב - האם היא תבחר להשלים את מלאי הפצצות על חשבונה, או שישראל תצטרך להסתפק בסכום המוגבל של תקרת הסיוע שנותרה כדי להשלים את מלאי הפצצות שלה. בניהול אסטרטגי של מלחמה, גם נקודה זו צריכה להילקח בחשבון.

אם נכונים הפרסומים הזרים, בינתיים אין מקום לדאגה, לאחר שהאמריקנים כבר שלחו נשק לישראל. זה מחדד שוב את השאלות של ניהול המלחמה. ככל הזכור, הפעם האחרונה שבה הגיעו משלוחי נשק אמריקני לישראל היו ברכבת האווירית המפורסמת ששיגרה ארה"ב במלחמת יום הכיפורים. אז זה נבע ממצוקה קשה שאילצה את הצבא להשתמש בכל מלאי הנשק העומד לרשותו. במערכה הלבנונית הפעם אין ולא היתה סיבה למצוקה צבאית. למעשה, המעשה הנבון היה היערכות של הצבא לקראת תרחישים צבאיים פחות נוחים - כמו אפשרות להידרדרות מול סוריה - ושמירה על מלאי הנשק שלו בהתאם. יש מקום לתהות אם ניהול המלאי שירת את המטרה הזאת.

ויש עוד שאלה. אחרונה, אמנם, אבל מציקה במיוחד. שאלה שצריכה להיות מופנית לגוף הממונה על הצבא ועל ניהול הצבא - משרד הביטחון. אם במשרד הבטחון הפנימו את חשיבותו של ניהול, במיוחד במערכות צבאיות גדולות ומורכבות, הכיצד החליפו את מנכ"ל המשרד באמצע המלחמה?

http://www.themarker.com/tmc/articl...3=market&layer4=
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:28

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר