לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-08-2006, 09:32
צלמית המשתמש של Noa_A
  Noa_A Noa_A אינו מחובר  
מנהלת אמצע החיים | אני? אני מסיפור אחר...

חבר מתאריך: 01.11.03
נפטר הסופר יזהר סמילנסקי. איש גדול, יהיה זכרו ברוך...

הסופר יזהר סמילנסקי הלך לעולמו לפנות בוקר. הוא היה בן 89 במותו. שולמית אלוני: "הוא היה איש שלום, איש מצפון, מעורב מאוד ואכפתי"

הסופר ס. יזהר, מהבולטים בסופרי דור תש"ח, הלך לפנות בוקר לעולמו בעקבות אי ספיקת לב. הוא היה בן 89 במותו. הוא השאיר אחריו אשה ושלושה ילדים.

יזהר סמילנסקי, שכינויו הספרותי היה ס. יזהר, נולד ב-1916 ברחובות. הוא היה בנו של הסופר ואיש העלייה הראשונה, זאב סמילנסקי, שהיה אחיינו של הסופר משה סמילנסקי.

יזהר זכה בפרס ישראל לספרות בשנת התשי"ג (1959) ועסק בחינוך נוער ברחובות ובבן שמן, לחם במלחמת העצמאות והיה חבר כנסת למן היווסדה ועד 1967. כמו כן היה פרופסור לחינוך וספרות באוניברסיטה העברית בירושלים.

שולמית אלוני, מתלמידותיו של יזהר בבן שמן, מספרת: "ביקרתי אצל יזהר לפני כחודש בביתו, הוא היה עייף וחולה אבל כשסיפרתי לו דברים על התקופה

ההיא אורו עיניו באחת. יזהר היה מחנך שלי ולימד אותי ספרות ושירה, היסטוריה ופילוסופיה. הוא היה מורה בחסד ואם אני נחשבת כמורה טובה אני חייבת את זה לו. הכל למדתי ממנו - את היחס לתלמידים, את החשוב והטפל, את הצורך בהעשרת הדמיון ובסקרנות. הוא נחשב בעינינו תמיד לבכיר הסופרים העבריים ובעיני הוא הישראלי החדש שעליו חלמו העליות הראשונות - אחד כזה שיודע לשרוק את בטהובן אבל מכיר את הארץ לאורכה ולרוחבה, אחד עם עברית מצוחצחת ואהבת האור והשמש והשדה. אין אלא מילים טובות לומר עליו, גם כסופר, גם כאדם וגם כחבר. הוא היה איש שלום, איש מצפון, מעורב מאוד ואכפתי".

מהמשפיעים בספרות העברית

ביצירותיו המוקדמות ניכרת בעיקר השפעתו של אורי ניסן גנסין, וביצירותיו המאוחרות - השפעתו של יוסף חיים ברנר. בולט בהן מבנה של מונולוג פנימי המשוסע מדי פעם על ידי קטעי עלילה ותיאורי נוף. סגנונו מצטיין בשליטה מוחלטת בעברית המדוברת של ימינו, בלא גלישה לשפה לא תקנית. בכל סיפוריו ניכרת מעורבותו באווירת ארץ ישראל ובנופיה.

הסיפור הראשון שכתב הוא "אפרים חוזר לאספסת" (1938); אחריו פרסם את הקבצים "בפאתי נגב" (1945), "החורשה בגבעה" (1947) ו"שיירה של חצות" (1950) - על ימי המאבק קודם שהוקמה המדינה ועל מלחמת העצמאות. רוב גיבוריו הם צעירים ארץ-ישראלים הנקרעים בין הרצון להצטרף לשאר חבריהם לבין מצפונם, המורה להם לנהוג שלא ככל השאר; הבולטים שבהם הם גיבורי הסיפורים "השבוי" (1963) ו"סיפור חירבת חיזעה" (1949).

הגדולה והבשלה שביצירותיו, הרומן "ימי צקלג" (1958), היא סיפורה של קבוצת חיילים מבודדים בנגב בשבוע אחד בשנת 1948. ס. יזהר מתאר ברומן את הדילמות הרעיוניות-המוסריות שהחיילים מתחבטים בהן. הרומן נחשב לאחת היצירות הטובות ובעלות ההשפעה בספרות העברית.

ב"סיפורי מישור" (1964) הוא שב לימי הילדות והנעורים; המישור מסמל בהם את הכמיהה לחירות ולמרחבים. מספריו האחרים: "מקדמות" (1992), "צלהבים" (1993), "מלקומיה יפהפיה" (1998), "גילוי אליהו" (1999). פרסם גם קובצי סיפורים לילדים - "שישה סיפורי קיץ" (1950) ו"ברגליים יחפות" (1959), ומחקרים ספרותיים - "לקרוא סיפור" (1982) ו"סיפור אינו" (1983).

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3293719,00.html

אחד הסופרים הגדולים שקמו במדינה, השפיע על הספרות הישראלית כולה.

עצוב לי, עצוב... יהי זכרו ברוך.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:24

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר