לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-09-2006, 10:32
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
תגובה גרעינית טקטית על מלחמה קונבנציונלית - הצעת פרופ' מבר אילן

התפסם הבוקר ב - YNET:
במקום לדבר על "נשק יום הדין", יש להרתיע במענה גרעיני טקטי על מתקפה קונבנציונלית זהה בעוצמה וחמורה בתוצאות
----------------------------------------
פרופסור עדו קנטר, המחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בר-אילן

לפי המשוואה המקובלת בעולם, לגיטימי להשיב בנשק קונבנציונלי על התקפה בנשק קונבנציונלי, ובאופן דומה - בנשק לא קונבנציונלי (גרעיני,כימי או ביולוגי) בתגובה לנשק לא קונבנציונלי. שישה עשורים אחרי השימוש הראשון והיחיד עוד כה בנשק גרעיני (מאז עוד בוצע שימוש מוגבל בנשק כימי על-ידי מצרים במלחמת תימן ועל-ידי עיראק נגד הכורדים), הגיע הזמן לבדוק עד כמה המשוואה הזו רלוונטית. לדעתי, על מדינת ישראל להחזיר את יכולת ההרתעה על-ידי איום בתגובה גרעינית על התקפה קונבנציונלית שוות ערך.

תרחיש: ישראל מותקפת, על-ידי סוריה למשל, בנשק קונבנציונלי הזהה בעוצמתו לנשק לא קונבנציונלי טקטי, למשל: ירי של אלף טילים, כל אחד במשקל טונה, תוך פרק זמן קצר. העוצמה הכוללת של המתקפה היא קילוטון (מיליון ק"ג של חומר נפץ) והיא שוות ערך לפצצה גרעינית טקטית, אשר ניתנת לירי גם מתותח מתאים. עבור ישראל הקטנה, עם ריכוז אוכלוסין גבוה, התוצאה מבחינה לאומית עלולה להיות אסון גדול בהרבה מכפי שאירע ליפן. נשאלת השאלה - שהיא כיום תיאורטית אך עלולה ביום מן הימים להפוך מעשית - מהי התגובה הראויה? התקפה קונבנציונלית בעוצמה של התקפה גרעינית טקטית - ואולי תגובה גרעינית?

והשאלה הזאת רלוונטית כיום יותר מבעבר. אין ספק כי כמות הנשק הקונבנציונלי, אשר יכול להישלח לכל תחומי המדינה על-ידי חיזבאללה, סוריה ואיראן, היא שוות ערך לעוצמה של נשק גרעיני טקטי. מה גם שהכמות ואיכות אמצעי השיגור רק יגברו ויתעצמו בעתיד הקרוב, לאור תוצאות המלחמה האחרונה. לקראת הדיון הציבורי שייפתח בנושא, כדאי לדעת:

• עצם הדיון בסוגיית התגובה הגרעינית למתקפה קונבנציונלית שוות ערך, הוא האמצעי הראשוני לשבירת המוסכמה המקובלת כיום, לפיה נשק גרעיני הוא "נשק יום הדין" בלבד. עצם העלאת השאלה לדיון ציבורי מכשירה את האופציה להשתמש בה, והעלאת דעות בעד ונגד היא בסופו של דבר כלי חשוב בידי מקבלי ההחלטות.

• העלאת השאלה בדעת הקהל המקומית תחלחל תוך זמן קצר לדעת הקהל העולמית, אשר גם בה יישמעו קולות השוללים או מחייבים תגובה גרעינית למתקפה קונבנציונלית שוות ערך. הלגיטימציה של תשובה חיובית לשאלה זו תגבר מעצם הדיון בה בארץ ובעולם.

• עצם הדיון הציבורי בשאלה זו מעלה (מסיכוי השואף לאפס) את הסיכוי של השימוש באופציה הנדונה. הדבר יילקח בוודאי בחשבון על-ידי אותם גורמים, בין אם הם מדינות כגון סוריה או איראן ובין אם ארגוני טרור הנתמכים על-ידן ופועלים ממדינה כמו לבנון.

• השאלה האם ניתן כיום לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית בעזרת התקפה קונבנציונלית או רק בעזרת נשק גרעיני טקטי, רלוונטית אף היא לדיון המוצע. לאור תוצאות מלחמת לבנון האחרונה, נראה כי אין בידינו תשובה קונבנציונלית לתוכנית הגרעין של טהרן.

• הדיון העכשווי בציבור מתמקד בשאלה של מוכנות הצבא ותבונת הדרג המדיני. נניח כי בעתיד הקרוב יהיה קונצנזוס בעם כי

הליקויים בצבא מוזערו והדרג המדיני פועל ללא דופי. האם גם במצב אידיאלי זה, יש למדינת ישראל תשובה קונבנציונלית למתקפה קונבנציונלית הזהה בעוצמתה לגרעינית? לעניות דעתי, התשובה לכך במגוון תרחישים היא שלילית.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-09-2006, 00:51
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
הזוי לחלוטין
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "תגובה גרעינית טקטית על מלחמה קונבנציונלית - הצעת פרופ' מבר אילן"

א. מה עושים כאשר ארגון טרור גורם למגה פיגוע? נגד מי מפנים את התגובה הגרעינית?

ב. האם טקטיקה כזו (תקיפה עקיפה ע"י ארגון טרור) לא עשויה להיות הקונטרה לאיום כזה (נקרא לזה עמימות התוקף)

ג. האם איום שכזה הוא איום בעל שיניים? האם ניתן על יסוד עמימות גרעינית לייצר הרתעה? באופן ציורי - האם ניתן להגיד "אם תתקוף אותי אז הכלב שאולי יש לי ינשוך אותך?" מכאן שמוותרים על עמימות ובמילים אחרות - מכניסים את האזור למרוץ חימוש גרעיני לגיטימי

ד. איום כזה בנוי על התניה - אתה תפגע בי, אז אני אפגע בך בנשק גרעיני. תנאי כזה בונה בעצם מנגנון תגובה אוטומטית שהסכנה העיקרית שלו היא עיקור שיקול הדעת...

ה. מי קובע את גובה הרף? אלף הרוגים מצדיק תקיפה גרעינית? 2000? 10,000? כיצד הופכים שימוש בנשק כזה לשימוש מידתי?

ו. טוהר הנשק עף לפח?

ז. יש כאן בעיקר אשליה נאיבית משהו שאיום שלנו על אויבינו - יאלץ את העולם לפעול במקומינו על מנת למנוע דרדור העולם למלחמה עולמית. התסריט הסביר יותר, למצב זה, הוא דווקא הפוך - הפיכתנו ל"גורם המסכן את השלום העולמי" ולכן דווקא לפעולה שתדאג לנטרל אותנו...

ח. ומה צידוק יהיה לנו מול איראן?

ט. אם אנחנו מאיימים בשימוש בנשק גרעיני - היכן זה ממקם את השימוש בחל"ב וחל"כ? זה הופך אותם ללגיטימיים כי הם פחות אגרסיביים מנשק גרעיני?

זה נשמע לי כמו רעיון הזוי - ממש כמו המחקר שפורסם היום על כך שנשים לאחר סרטן השד נוטות לחזור לעבודה כאשר מקום העבודה מתברר כסביבה אוהדת\תומכת בניגוד לשיעור נמוך משמעותית כאשר מקום העבודה לא התברר ככזה.

הכותרת היתה "60 שניות על חזרה לעבודה לאחר מחלת סרטן השד", והמחשבה שמישהו פרסם מאמר בכתב עת רפואי (ואולי גם עשה על זה דוקטורט) כשהוא מחמיץ את הנקודה העיקרית - קריא אנשים מעדיפים, כאשר עומדת בפניהם האפשרות, לחזור ולעבוד במקום עבודה נעים ותומך לעומת מקום עבודה מחורבן. זה נושא ליחסי עובד מעביד, ולמחלה כזו או אחרת אין כל תפקיד בנטיה לחזור (או לא) אל מקום העבודה...

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 05-09-2006 בשעה 00:56.
ישן 05-09-2006, 06:50
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
טוב, זה פשוט שידור חוזר של ויכוחי הנשק הגרעיני הטקטי.
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "הזוי לחלוטין"

אבל, מצד שני, יש גם כמה בעיות עם הביקורת שלך על הרעיון שלו, לפי סעיפים:
א. אני מניח שהתשובה תהיה נגד המדינה המספקת לו חסות. יש לזה יסודות בדוקטרינה האמריקאית.
ב. ייתכן, אבל עמימות התוקף יכולה להתפתח גם כיום.
ג. דווקא אתה הבאת את אבנר כהן לא פעם, והפרופ' לעיל כמדומני אינו תומך בעמימות. אם הוא מקבל את הנימוקים של כהן, אנחנו בויכוח אחר לגמרי.
ד. אמת. מצד שני, ופה נכנס מה שכתבת בה', השאלה מהו הרף של תגובה אוטומטית (מצד שני, כשאני חושב על זה, אם אין רף כזה, אז הטיעון שיש לישראל עדיפות צבאית קונבנציונלית מכרעת, החביב כל-כך על מרכז יפה, מבטל את הצורך באחזקת נשק גרעיני בכלל. אם אין בו רציונל הרתעה אלא במקרה של איום השמדה, ואותו די בצה"ל למנוע, אז אין צורך בנשק גרעיני אלא אם איראן תשיג כזה).
ו. ודאי. טוהר הנשק תמיד היה סיסמה חצי-ריקה, ובדוקטרינות גרעיניות שונות בעולם מעולם לא היה לו מקום. הוא גם נימוק שלא נהוג להעלות מול סכנה קיומית.
ז. זה התסריט הסביר יותר, אבל 'פעולה שתדאג לנטרל אותנו' נראית לי תסריט, אפעס, תמוה במקצת. מי יעשה את זה? רוסיה? סין? ולצפון קוריאה עשו משהו?
כמו-כן, אז אנחנו נכנסים למצב של MAD, וזה כבר דוקטרינה מוכרת...
ח. מול מגה-פיגוע או מלחמה אני חושש ששאלת הצידוק המוסרי לא תטריד את מקבלי ההחלטות.
ט. אם הוא מגיב על מלחמה קונבנציונלית בנשק גרעיני, כל שכן על חל"כ, לא?

אני חושב שיש לנו חמישים שנות תיאוריה כדי להסיק שאין כזה דבר שימוש מבוקר בנשק גרעיני ברגע שלמישהו אחר יש אותו, ולפעמים גם כשאין. זו הבעיה העיקרית בדוקטרינה שלו. לא מוסר, לא זה שהוא מלמד בבר-אילן, כמו ההערה האווילית לחלוטין של אחד המשתתפים בשרשור, אלא שלא רק שהיא לא ישימה, אלא שיש לנו די וותק כדי לדעת שהיא לא ישימה. כמו לא מעט מהרעיונות שהנחו את צה"ל בהכנתו לסיבוב הלחימה האחרון, להבדיל.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 06-09-2006, 06:54
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
איזון?
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "את התגובה שלי אותה תקפת כתבתי *לפני* התנצלותך המסוייגת,"

...ואם אומר לך שאוניב. ת"א , בעיקר בפקולטה מסויימת היא "בית גידול" וחממה לסרבנות והשתמטות - תנוח דעתך? זה העניין? שלא ציינתי שהזויים עם תואר אקדמי גבוה יש גם בשמאל הרדיקלי?
אל תנפנף כ"אוולת" את ההשפעה של פרופסורים כריזמטיים על אנשים צעירים, שהם אליטות חברתיות,מבחינת הכשרונות והיכולות, ויכולים ליישם ולבצע את מה שהפרופ. רק מרמז.

פעולות טקטיות (ולכן זה כן לפורום הזה) של יחידים , עם השלכות אסטרטגיות , לא צומחות בחלל ריק.
ו...לא. אני לא מציע לשלוח שב"כ, לא לבר אילן, ולא לת"א. ואומר שוב שתגובתי היתה חריפה מידי ומכלילה מידי, אבל שדעות הזויות בענייני גרעין עם איצטלא של פרופסורה (לפיזיקה!) מבר אילן - מקפיצות אותי. sorry.
ישן 05-09-2006, 09:58
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "טוב, זה פשוט שידור חוזר של ויכוחי הנשק הגרעיני הטקטי."

ציטוט:
א. אני מניח שהתשובה תהיה נגד המדינה המספקת לו חסות. יש לזה יסודות בדוקטרינה האמריקאית.

במקרה של חיזבאללה - את מי תתקוף? לבנון? סוריה? איראן? שלושתן? היכן נכנס נושא "היכולת לשלוט" כמו בלבנון למשל? האם תתקוף את בירות בנשק גרעיני בשל פגיעה במתקן כזה או אחר במפרץ חיפה?

שאלה נוספת - האם האיום הוא תחליף למיגון? היכן חלה חובתך להתגונן בפני איום קיומי לעומת פיתוח יכולת תגובה עוצמתית? במילים אחרות - האם יש לקיים דיון בשאלה אם מיגון מיכל האמוניה עשוי למנוע מלחמה גרעינית?

ציטוט:
ב. ייתכן, אבל עמימות התוקף יכולה להתפתח גם כיום.

בדיוק. ואז כנגד מי תגיב? ע"ע אל-קאידה - מי המדינה המשלחת ואת מי תאשים? ואם זה מוד הפעולה - מה התוקף שמאחורי הצהרה זו?

ציטוט:
ג. דווקא אתה הבאת את אבנר כהן לא פעם, והפרופ' לעיל כמדומני אינו תומך בעמימות. אם הוא מקבל את הנימוקים של כהן, אנחנו בויכוח אחר לגמרי.

לצערי לא מצאתי עדיין את הזמן להיחשף לכתביו ודעותיו של כהן. איזכרתי את שמו בעבר רק בהקשר של התמודדות מול הצנזורה, אך לא לגבי תוכן דבריו.

ציטוט:
ו. ודאי. טוהר הנשק תמיד היה סיסמה חצי-ריקה, ובדוקטרינות גרעיניות שונות בעולם מעולם לא היה לו מקום. הוא גם נימוק שלא נהוג להעלות מול סכנה קיומית.

אם אתה יוצא מנקודת הנחה שנשק גרעיני, בהגדרה, אינו נשק ממוקד - הרי שיש לקחת בחשבון קטל עקיף רב שעשוי לפעול בשני מישורים:
1) האשמתך בחוסר מידתיות ואף פשעי מלחמה (בעיקר כשאשר היוזם הוא ארגון טרור ולא מדינה)
2) תגובת נגד של צד שלישי שאולי נועדה למנוע הסלמה ודירדור הלוחמה לכלל מלחמה עולמית

בכל אופן - ישראל לעולם לא תוכל לנהוג כך בלי אישור מקדים וגיבוי של ארה"ב והסיכוי לשכזה הוא אפסי

ציטוט:
ז. זה התסריט הסביר יותר, אבל 'פעולה שתדאג לנטרל אותנו' נראית לי תסריט, אפעס, תמוה במקצת. מי יעשה את זה? רוסיה? סין? ולצפון קוריאה עשו משהו?

בדיוק זו הנקודה - ישראל "לחיצה" הרבה יותר מכל אלה שהזכרת. בקוריאה הצפונית יש רעב, שלטון איום ורמת זכויות אדם שהיא מן הנמוכות בעולם, ולכן היא מצפצפת על כולם. איראן להבדיל מבוססת מספיק, ומנותקת כבר מזה זמן בכדי שתוכל לצפצף על כולם - מה גם שהכלכלה העולמית תלויה בה (בשל הנפט) - מה מצבנו בזירה הזו?
ומעבר לכך - אם נגיע למצב בו נהפוך לאיום ממשי על הסדר העולמי - האם לא ייקל על המדינות להגיע לידי הכרה שניתן בקלות יחסית "לפתור" את הבעיה שמטרידה את כולם מזה כמאה? למשל ע"י כיבוש ישראל והפיכתה למדינה דו לאומית או סתם ככאוס מקומי דמוי עיראק (מספיק לנטרל את מנגנוני השלטון וצה"ל בשביל להגיע לאפקט הזה)

ציטוט:
ח. מול מגה-פיגוע או מלחמה אני חושש ששאלת הצידוק המוסרי לא תטריד את מקבלי ההחלטות.

לא הבנת אותי - אם אנחנו נצא באיום שכזה - כיצד נוכל למנוע ממדינות שכנות לפתח נשק גרעיני? מה יהיה הטיעון שלנו כשנרצה למנוע מאיראן או מצריים לפתח נשק גרעיני?
ובאשר למגה פיגוע - מה זה מגה פיגוע? פיגוע כמו התאומים שבו נהרגו 5000 איש? האם מישהו העלה על דעתו להגיב כנגד חבלים באפגניסטאן בנשק גרעיני על מנת להרוג את בין לאדן?

ציטוט:
ט. אם הוא מגיב על מלחמה קונבנציונלית בנשק גרעיני, כל שכן על חל"כ, לא?

לא לכך התכוונתי. בדרוג כושר ההרס של נשק - נכנס הנשק הביולוגי והכימי בשלב ביניים בין הנשק הקונבנציונאלי וזה הגרעיני. האם לא "ראוי" לעשות שימוש בנשק כימי, למשל, לפני שימוש בחימוש גרעיני? האם "דילוג" על שלב זה אינו בבחינת "הרג יתר" בלתי מידתי?

ישן 05-09-2006, 13:05
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
אני חושב שיש לנו בעיית הסיבה והמסובב.
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "[QUOTE]א. אני מניח שהתשובה..."

הסיבה, בין השאר, שיש כל-כך הרבה מדינות כושלות היום, היא שזו דרך פעולה די משתלמת: אתה משיג מטרות בלי לשלם מחיר, כי אין אחריות. השאלה כיצד גורמים למדינה אחריות. לא חושב שזה באמצעות איום בנשק גרעיני, אבל השאלה כנגד מי מפנים אותו במקרה של חיזבאללה נראית לי לא שאלה בלתי פתירה עקרונית.
באשר לאל-קעידה, אני חושב שהאמריקאים הראו באפגניסטן את גישתם לשאלה כנגד מי תגיב. התיאוריה תטען שכל האחראים יעשו מאמץ על לרסן את החיזבאללה אם יידעו מהי רמת התגמול. בעצם, זה לא שונה בהרבה מתיאוריית גביית המחיר של צה"ל, שלדעתי כושלת מעצם מהותה, רק שפה הוא מגדיל את הסקאלה. אם כי כנראה שהוא שכח את דברי רפסאנג'ני על חוסר הסימטריה בין איראן לישראל.
ו. ברור. כל מי שמחזיק נשק גרעיני לוקח בחשבון קטל המונים במקרה שיפעיל אותו. דוקטרינת הנג"ט ניסתה להתגבר על זה, אבל אני חושב שמוסכם שהפתרון שלה לא מוצלח.
ז. לא מדוייק, בעיני. בעניין זה כדאי לקרוא את הסיפור של קישון על 'פצצת הפוספטים', שלמרות שהוא בדיחה יש לו קייס רציני. צפון קוריאה לא לחיצה פחות בגלל הרעב, אלא למרות. ומעבר לכך, איזו מדינה מערבית אתה רואה שולחת מאות אלפי חיילים להתמודד עם הצבא הישראלי?
ח. אנחנו ממילא לא יכולים למנוע, והטיעון הבלתי-משתנה שלנו בדבר ההבדל במטרות הפיתוח הגרעיני לא יעלה ולא יוריד גם אם נסלק את העמימות הגרעינית.
ט. שאלה מעניינת, אבל אני חושב שיש לה משמעות קטנה מאוד. אגב, מקובל לחשוב שישראל תגיב על התקפה כימית בנשק גרעיני במידה ויש לה כזה. האם לא תוכל לטעון נגד הדוקטרינה הזו, אם היא קיימת, את כל הטיעונים שלך לעיל?
מעבר לכך, אתה מתווכח עם כותב המאמר בשפה אחרת משלו: הוא מנסה לשבור את ה'מידתיות', ואתה אומר לו "זה לא מידתי!". למה שהנימוק הזה יעבוד?

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:05

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר