לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-09-2006, 14:02
צלמית המשתמש של נץ כחול
  נץ כחול נץ כחול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.04.06
שלח הודעה דרך ICQ אל נץ כחול
כנראה יש לזה פחות הקצאות...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "אוקיי אז תגיד לי בבקשה למה"

למרות שיצא לי לראות לא מעט תמונות של חיילים אמרקאים שנראים כאילו הם "מדגמנים" עם הנשק שלהם עבור TDI או משהו כזה...

כוונות אופטיות עולות מאות דולרים,ואל תשכח שלארה"ב יש פי כמה מאות אלפי חיילים יותר מישראל לצייד.
ועם כל הכבוד לתעשיית הTrijicon האמריקאית,שללא ספק מפתחת את כוונות הצלב וההשלכה הטובות בעולם,עדיין הן יקרות להחריד ולצבא האמריקאי כנראה אין את האמצעים להצתייד בהם.

וגם בארץ,עד היום רק בותיקות בדר"כ מקבלים כוונות או אחרי קורס מכי"ם,ואני לא מדבר על הקטע עם התבורים{מארסים שהצעירים של גבעתי קיבלו,זה רק ניסוי,ומדובר רק ב15,000תבורים.)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-09-2006, 14:14
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
קודם כל
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי נץ כחול שמתחילה ב "אלו דגמי A3 בעיקר..."

ה- A2 הוא ה-"A3" הצה"לי שאתה מכיר (דנו בזה עשרות פעמים נשק הקלעים הוא A2E3) , צה"ל לא אימץ את ה- A2 כנשק שירות מעולם. סביר שמעולם לא ראית או ירית M16A2 אמיתי נקי, או ב-M16A3. אין הבדל בין הביצועים של M16A2 לM16A3 , ההבדל היחיד הוא בקבוצות הירי. שניהם עולים בביצועים התיאורטיים על כל נשק קצר מהם, מן הסתם (וכמובן על A1 ארוך בתחמושת רגילה/מעלה סלילים 1:12).
נשק השירות של הנחתים הוא ה- M16A4, אין מה להרחיב על תקני אימוני הקליעה והדרישות בחיל הנחתים. הצבא האמריקאי הסדיר משלב מחזיק גם בA4 וגם ב-M4 כנשקי שירות, אך בעירק נטה מראש למשפחת ה- M4.
יחידות מילואים ומשמר לאומי חמושות באופן בלעדי כמעט רק בגרסאות A2 עקב היותו הנשק העיקרי מאז שאומץ בתחילת שנות ה-80 (זה ה"ארוך" שלהם במחסנים).
עם השהות בעירק לאחר המלחמה בכל הזרועות מבינים שיש הכרח לנשק קצר במתאר של חיילים עם אפוד קרמי+ רכבים ממוגנים+סיורים קבועים+ לוחמה בשטח בנוי. לכן גם במרינס יש נטייה לעבור כשאפשר ל-M4 על גירסאותיו.

הסיבה שאסף רואה כל כך הרבה ארוכים, היא אותה סיבה שלמילואימניקם אצלנו יש ארוכים (אבל פחות קיטורים?) אין כל רע בארוך בשטחים פתוחים, והאמריקאים יודעים לנצל זאת ברמת הדרישות שלהם בקליעה.

גילוי נאות - אני לא מומחה בתחום הנק"ל והירי כמו מספר אנשים פה בפורום, תרגישו חופשי לתקן אותי.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 15-09-2006 בשעה 14:17.
ישן 15-09-2006, 21:04
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
ההיסטריה ל"מקוצרים" ו"מאובזרים" היא המצאה ישראלית
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "קודם כל"

וגם אם קיימת בעוד צבא פעיל או שניים, אין לי ספק שהם המציאו את זה במקביל...

לפעמים נראה לי שהפגיעה המוראלית הקשה ביותר בחייל ישראלי היוצא לקרב היא לתת לו "ארוך" - אנשים מסויימים ממש משוכנעים שהם לא יעמדו במשימה בגלל זה... מעניין שבמדינות בהן תרבות השימוש בנק"ל מפותחת יותר וותיקה יותר (כמו ארה"ב שבה לא מעטים חווים שימוש בכלי נשק למטרות ציד או קליעה הרבה לפני השירות ואיבזור ושיפור נראים להם דברים טבעיים) אין את ההיסטריה הזאת. לא מעט חיילים ישראלים (לצערי) עדיין רואים את השימוש בנשק כמשהו שמתבצע דרך חרכי ההאמר הממוגן ואת הנשק כסמל סטטוס שתלוי עליך בדרך הביתה (מין תחליף למדים המרשימים והמדליות של הצבאות האחרים). אולי בגלל שהאמריקאים נושאים נשק רק בתפקיד ולא יושבים איתו בתחנת הרכבת, חשוב להם הרבה פחות האורך ויותר המשמעות המבצעית!

אישית יצא לי להעביר את הסדיר בדיוק בימים שבהם זרוע החי"ר עברה משימוש בגלילים לשימוש ב M-16. בשלב מסויים העברתי מחזור טירונות בבסיס הדרכה מסויים ומגוון. לחיילים שם הונפקו גם גלילים וגם M-16 ובכל אחד ארוכים וקצרים. כמעט בכל המקרים בלי יוצא מן הכלל נוצרה מין היררכיה ברורה בין הכלים ומה שנגזר מנשיאתם:

1. M16 מקוצר = אני הולך איתו, אני חייל מרוצה (כולל קציני חי"ר שמקורם ביחידות שבהן עדיין היה גלילון, אבל היה להם ניצנוץ מוזר בעיניים כאשר קיבלו את המקוצר)
2 גלילון = טוב, בשאיפה לקבל מקוצר אני אלך איתו, בסך הכל גם משהו
3 גליל = מנדנדים לנשק שלא ישכח לשמור להם את הגלילון הכסוף והמכוסה "ציפוי" ורדרד כשהנהג ההוא יצא לחופשת שיחרור ובינתיים זוכרים להוציא אותו ממתחת למיטה כאשר יוצאים הביתה.
4 M16 ארוך - "מה אני זבל? - אני לא אלך איתו, לא מוכן לחתום - אני לא מסתובב עם מטאטא!".

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 15-09-2006 בשעה 21:10.
ישן 15-09-2006, 22:21
  J-R J-R אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.01.06
רגע רגע רגע- אם אפשר במחילה
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי המעופף שמתחילה ב "אכן, אני צודק"

מישהו מוכן להסביר לי שוב למה בדיוק M-16 ארוך יותר טוב/מבצעי/יעיל/מדוייק מ M16 קצר?

ועוד לפני שיוסבר לי (ואני באמת מחכה להסבר) - תרשימים בליסטיים שווים ל*** כשאתה בשטח. הבדלי הדיוק בין ארוך לקצר בטווחים שאתה יעיל בהם (לא הנשק, אתה!) אינם רלוונטים לשום דבר ואינם שיקול הגיוני בכלל. אפשר כמובן להתווכח ודעתי היא רק דיעה נוספת- אבל אני יכול להעיד שיריתי ברוב הארסנל המודרני הנפוץ (מ SA-80 ועד P-90/סרפד אל תדאג לא שכחתי אותך ), וגם אם נכניס למשוואה את כל רובי הצלפים, המקלעים ותתי המקלעים- אין נשק "כולבוייניק" יותר טוב מ M-16 פלאטופ (נדמה לי M4A1 זה השם המדוייק?). אין נשק יותר טוב (כמכלול הפרמטרים) נקודה.

ישן 15-09-2006, 23:05

למה יש לי הרגשה
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי J-R שמתחילה ב "רגע רגע רגע- אם אפשר במחילה"

שאתה בהנחה שה- M4A1 (כן, זה הפלטופ) הוא הנשק הנפוץ בקרב הצבא?היחידה בה שירתת (אם הבנתי נכון) היא רחוקה מלייצג את הצבא הסדיר, ובטח שאת צבא המילואים שמחזיק ברוב מצבת הנק"ל הצה"לית.
כן, אין ספק שבהתאם לרמת הדרישות, משימות הבט"ש ורמת הקליעה M4 או מקוצרים בעלי קנה מוסב ל 1:7 עדיפים על A1 הארוך והישן על הגרסאות הקצרות של הדור שלו, והמקוצרים עדיפים על הארוך. הטענה שלי היא לא שעדיף לנו ארוך על פני קצר באותו דור של משפחת נשק, אלא שעדיף לנו ארוכי A2/3/4 על פני A1, בעיקר בצבא המילואים, שעדיף לנו להפסיק להזנות את רמת הקליעה ביחידות צה"ל, גם ברמת הדרישות ואפילו ברמת ההקצאות לאימונים/תחמושת. האם אני רוצה לראות M4 בגדוד שלי במקום מקוצרים רגילים,כמובן! אבל לאור חלק מהמשימות והמתאר שטח פתוח יש תחושה רעה שבמלחמה האמיתית הבאה מול צבא סדיר אנו נבין שהיה עדיף ארוכי M16A2/3/4 על פני מקוצרים .

שלא לדבר על כך שאם צה"ל נוקט ברכש גדול של M4 ותבור, ישנה חשיבות הגדולה בהיפטרות מכל מאגר הנק"ל מבוסס 1:12 כדי להחזיק אך ורק בליין תחמושת אחד בצה"ל, במרת"חים ובסדרות היצור של מפעל התחמושת בארץ.

כמו כן אני חותם על כל התוכן של .g.l.s.h נוצרה מנטליות של צבא פילבוקסים,סיורים ממוגנים וכו' ויחידות המילואים גם קיבלו את המנטליות הזו, במקום לחושב באמת על הדרישות האופרטיביות שלהם.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

ישן 16-09-2006, 15:52
  J-R J-R אינו מחובר  

יש לוחמים בצה"ל שאין להם פלאטופים?
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "למה יש לי הרגשה"

אני לא מדבר על פלאטופ קומנדו כן? את זה אני יודע שאין בכל צה"ל- אני מדבר על פלאטופ רגיל! (קנה 16 אינטש נראה לי).

יש לוחמי חי"ר (לא מסלולניקים/טירונים/מילואימניקים/מפקדה ביחידות לוחמות- לוחמים בפל' ותיקות) שאין להם פלאטופ? זה מוזר.. כל הלוחמים שאני מכיר או רואה בתחבורה הציבורית יש לו, ומי שאין לו אני מסיק שהוא לוחם לשעבר או משהו..

אתה בעיקרון מדבר על עדיפות קנה (ותחמושת) 1:7 על 1:12. מובן שאתה צודק אך עדיין, יתרון מעלה הסלילים לא מחפה על חסרונותיו של ה M16 הארוך (גם עם קנה 1:7) אל מול הקצר (עם 1:12) בלחימה.
לדעתי ומנסיוני עדיף M16 מקוצר "רגיל" - עדיף על M16 ארוך (שיהיה איזה A שבא לכם) שטח פתוח/בנוי משימה סטטית/דינמית, רגלית/רכובה. כשאתה ניגש לבחור נשק שישמש אותך לכל המשימות גם יחד- אתה צריך לקחת את המקוצר (פלאטופ/לא פלאטופ) על פני ארוך. יותר מדוייק? מסלול בליסטי עדיף? מהירות לוע גבוהה יותר? סבבה, הכל טוב ויפה אבל לא שווה כלום כשאתה יורה במישהו, נופל לקרקע, קם להסתער או סורק מבנה. על חסרונות המסלול הבליסטי מתגברים ע"י אימון הלוחם לירות כמו שצריך.

נערך לאחרונה ע"י J-R בתאריך 16-09-2006 בשעה 16:15.
ישן 16-09-2006, 16:25
  eladg eladg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.06
קביעה די נחרצת הייתי אומר

במדור קליעה באדם בדקו בתקופתי (וזה היה לפני כ-10) מספר רב של רובי סער ונמצא שברב הפרמטרים הוביל הG36 של H&K.
כמובן שכשמוסיפים את הפרמטר הקן וכמעט לא חשוב של עלות, הM4 קופץ למקום הראשון ללא תחרות.
אין לי נתונים לגבי שימוש בנשק ארוך לעומת קצר בעיראק, אבל הרבה מאוד חיילים אמריקאים שהכרתי העדיפו נשק ארוך (זה היה לפני שכל נשק נראה כמו דוגמן הבית של TDI...) כי זה "נשק של גברים".

הארוכים שאני מכיר הם נשקי הקלעים וצלפים (ידוע כSR25 ומבוסס על M16) והם מדויקים יותר במתארי צלף אך יתרון זה הופך לחסר משמעות בתנאים המוכרים בשטחים (קלע סער).

סה"כ אני מסכים שM4 מתאים מאוד לחייל הישראלי הממוצע (עם הסתייגות מרמת הקליעה ללא טריג')
במתארים המוכרים לנו מאז 82.
לכל ירי מעל 250-300 מטר יש צלף (ואני קורא שוב להכניס יותר ויותר צלפים ליחידות חי"ר)

נ.ב.

למישהו יש נתונים לגבי טווח העסקה בעיראק ?
ישן 16-09-2006, 18:47
  J-R J-R אינו מחובר  

eladg
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "קביעה די נחרצת הייתי אומר"

ה G36 הוא אכן רובה סער מצויין. צה"ל בחן (לפחות אנחנו בחנו ואני מניח שמדובר באותו דגם) את הדגם המקוצר (סימון 36K) , דומה מאוד ל M16 (הבהרה קטנה- כשאני אומר M16 אני מתייחס לדגם שאני מכיר- פלאטופ/פלאטופ קומנדו 1:7) אבל ארוך ממנו (ולמרות זאת ה M16 שומר על קנה ארוך יותר) ושוקל כמו קלאצ'ניקוב בערך. מערכת הכוונות שלו, שמהוות בסיס רעיוני מעניין, לא מתאימות לירי מהיר ולדעתי האישית גם לא לרובאי חי"ר פשוט וסובלות משדה ראיה צר במיוחד (בעיקר כוונת ההשלכה המתוחכמת ובלתי יעילה). דגם המטול שלו (שנפתח הצידה אם אני זוכר טוב, אבל אולי אני מבלבל עם רובה אחר) בכלל ענקי מסורבל ולא נוח. אם אני זוכר נכון (ואני מקווה שאני לא מתבלבל ברובה, ניסיתי הרבה רובים) יש לו קטע אחד מגניב במיוחד- השושנה והמכלול לא מתלכלכים בגלל שבניגוד לפלאטופ הגזים החוזרים לא מגיעים אל המכלול אלא דוחפים סרן קטן או משהו ונפלטים החוצה, כך שהמנגנון נשאר נקי מפיח ודרעק. מעולם לא הבנתי למה לא בנו ככה גם את ה M16.

למרות הכל רובה לא רע בכלל כמו שאמרת, אבל אני מתקשה לראות איך בדיוק הוא מוביל ברוב הפרמטרים..

ישן 17-09-2006, 22:45
  J-R J-R אינו מחובר  

HK416 על הנייר נראה אידיאלי.
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "הוא"

אני מקווה שיגיע למבחנים ביחידתי מתישהו קרוב, ואני מקווה שיזמינו אותי לראות.

יש למישהו עוד פרטים עליו? אגב, איך זה שCOLT מרשה ל HK (מתחרה גמורה) להשתמש בעיצוב הכל כך "M16" הזה? זה הרי העתקה חסרת בושה של ה M14 עם כוונת אחורית וניצרה של MP5! הם יכולים לעשות זאת באופן חוקי?

אה ומצאתי את זה
http://www.defensereview.com/hksecr...arbine%20(5.jpg

אם אני מזהה נכון יש לו כוונות (מודולריות כמובן) של MP5. אם זה אכן אני מאמין שזהו הנשק לש"ב הכי טוב שמיוצר היום. מנסיוני הצנוע אין לאף נשק כוונות נוחות ומהירות כמו של ה MP5 (לטווחים של עד 40-50 מטר גג כמובן). תקרא את המפרט שלו.. מדהים.

נערך לאחרונה ע"י J-R בתאריך 17-09-2006 בשעה 22:52.
ישן 18-09-2006, 10:34
  J-R J-R אינו מחובר  

על הנייר מדובר בכלי עבודה מעניין מאוד
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "COLT אכן לא מרשה..."

האם אין לקולט, כממציאת הדגם הראשוני (ותקן אותי אם אני טועה) כל פטנט או זכויות על העיצוב מלבד השם M4? (ומדובר פה בעיצוב מאוד מובהק וברור, זה כמעט אותו נשק אחד לאחד, תסתכלו על הפינים)
בייחוד מצא חן בעיני הדגם עם קנה ה 10 אינטש (שבטח יכונה מיד בצה"ל "מקוצרָRRR" או "מקוצרָרון".. ) . אני אמנם לא מבין למה נשק כה מודרני (וקומפקטי) צריך לשקול כמו קלאצ', אבל ייתכן שיתרונותיו מחפים על על המשקל הנוסף (מעניין איפה נוסף המשקל הזה, אולי עקב אובססיית המסילות הארורה שרודפת את כל השוק, למרות שהן אמורות להיות עשויות אלומיניום תעופתי קל)

הרעיון של "בוכנת גזים קצרת מהלך" (short stroke gas system) הוא מהפכני (לפחות מול המנגנון המסורתי של M16 המחזיר את הגזים אל בית הבליעה) וכמו שכתוב שני היתרונות שלו הם שעוצמתה ויעילותה של מערכת ההזנה אינה תלויה עוד באורך הקנה וסוג התחמושת, וכמובן האמינות הגבוהה מכיון שבית הבליעה והמכלול אינם מתלכלכים בפיח.
מדובר שם על קנה המחושל בשיטה חדשה שאמורה להבטיח את שימור הדיוק לאורך זמן משופרת ועוד כל מיני צ'ופרים

ישן 16-09-2006, 19:23
  eladg eladg אינו מחובר  

שלום עומר (אם הבנתי נכון)
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי J-R שמתחילה ב "eladg"

G36E (אם אני זוכר נכון) זו גרסת הייצוא אותה בחנו כאן.
השינוי מהגרסא שבה משתמשים הגרמנים מתבטא בכוונות (אין כוונת X3.5 אלא X1.5 וכוונות OH SHIT)

אני מאוד אהבתי את הסידור של הכוונות (גם השלכה, גם אופטית וגם אופציה להוספת כוונת לילה).
אני לא זוכר את הפרטים לאשורם (סלח לי, אחרי גיל מסוים התאים האפורים מתים בקצב מהיר יותר)
אבל כן זוכר בבהירות את מבחן השניצל שהG36 עבר בהצלחה וירה 1500 כדורים אחריו, ללא מעצור אחד.
אני לא אומר שM4 נחות, והמון אנשים ברחבי העולם (טוב, בעיקר בארה"ב) יסכימו איתך, אך אני אומר שהוא לא הנשק המותאם ביותר לכל מצב וורסטילי וכו'.
M4 סבל ממעצורים בתנאי שטח, לא המון כמו אבא וסבא שלו, אבל עדיין.

לגבי דגם המטול - אפשר לשפצר אליו כל מטול מערבי (כולל M203).
אני אישית לא יריתי במטול שלו (המקורי של H&K) אך לא התרשמתי (מראה עיניים בלבד) שיש בעיה כלשיה לתפעל אותו בגלל פתיחה צידית.

בסופו של יום (שבת) אני חושב שM4 לצבא הישראלי הוא הבחירה הנכונה ממכלול רב של שיקולים,
וכי כל יתרון אחר שיש לנשקים אחרים אינו משמעותי (גם כשבוצעה הבחינה לא היו הפרשים גדולים)
בטל בשישים למול נושא העלות והתאימות למערך הקיים בצה"ל מאז 73.

מה לגבי תבור ?
מישהו ירה בו יותר ממחסנית ויכול לספר קצת יותר ?
האם תפעול צולבת קל יותר בו מאשר בM16 ?
ישן 16-09-2006, 23:26
  J-R J-R אינו מחובר  

הרבה יותר ממחסנית (תבור)
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "שלום עומר (אם הבנתי נכון)"

(בסוף אני אצא פה איזה מומחה לנשקים, מה שלא יהיה ראוי ביותר כי חוץ מלכוון וללחוץ על ההדק, (תוך ודאות לגבי הכיוון ממנו יוצא הכדור, בכל זאת, 5 שנים- חייבים ללמוד משהו) אני לא מתעניין בהם מעבר לזה.

בכל אופן, יצא לי להשתמש (רק במטווחים ואימוני שטח) בתבור מיקרו מהדגם שעוצב בשיתוף עם יחידה סיירת מטכ"ל ("תבור-2") כשנבחן האם יתאים גם לדרישות היחידה. אני לא יודע איזה מהדגמים אתה מכיר, אבל זה התבור מיקרו עם הקנה הממש קצר (יותר משל הפלאטופ קומנדו באיזה 5 סנטימיטר) והמתפסים העגולים, עם משתיק בחיבור מהיר.

אני לא נשק ולכן לא אכנס לתיאורים של בוחני רכב לגבי נסיעות המבחן עם התבור. סה"כ נשק טוב, אפילו מצויין. לדעתי אין מניעה להשתמש בו אך חשוב להתאים את תו"ל ותנוחת הירי ועיצובו הקיצוני, ולתת אותו רק לטירונים שזהו הנשק הראשון שהם מקבלים. קשה מאוד לעבור מ M16 אליו.
אז שוב- הנשק באמת עונה על כל הדרישות- הוא לא מרגיש כבד (למרות שהוא לא קל), קצר מאוד (מרגיש פיצפון באמת הירי, הרבה יותר מהקומנדו כי העין יושבת על הסתרשף בערך), נוח לאחיזה ויציב ביד בירי מהיר. המיקום (הדו צידי אגב) של ידית הדריכה ושל פתח הפליטה מעולה, ההדק גרוע (מדרגות, מרגיש כבד, מהלך ארוך). לגבי כוונות, הנשקים שקיבלנו היו עם מארס, ואחרי כמה ימים רובנו לקחנו את הריפלקסים מהנשק האישי והרכבנו לתבור. במשך שבועיים עם תבור לא חוויתי מעצורים מיוחדים או חוזרים, והמעטים שכן קרו היו בגלל אי הכנסה של המחסנית כמו שצריך (עוד דבר מעצבן שצריך להתרגל אליו). נראה כמו צעצוע. מיקום בית המחסנית מעצבן, תפס המחסנית גרוע ביותר. קל לניקוי- שוטפים במים.

הייתי מסכם במילים "הנשק הכי טוב למי שאין לו כבר פלאטופים".

גילוי נאות וחשוב:
אני וכל חברי שבחנו אותו (במקביל לפלאטופ קומנדו ושני רובים נוספים) העדפנו כמעט פה אחד את הפלאטופ מול השלושה האחרים כולל התבור. מובן שהמבחן משוחד- כולנו גדלנו והתחנכנו על פלאטופים(רגילים) מהיום הראשון בטירונות ומן הסתם נחוש עם הפלאטופ הכי טבעי ונוח, ונתקשה להתרגל לכניסה למצב עם נשק אחר, בעיקר התבור (בולפאפ). גם לאחר כמה ימים של אימונים עם התבור הוא לא "מרגיש נכון" כמו M16..

ישן 17-09-2006, 12:49
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "קביעה די נחרצת הייתי אומר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eladg
במדור קליעה באדם בדקו בתקופתי (וזה היה לפני כ-10) מספר רב של רובי סער ונמצא שברב הפרמטרים הוביל הG36 של H&K.
כמובן שכשמוסיפים את הפרמטר הקן וכמעט לא חשוב של עלות, הM4 קופץ למקום הראשון ללא תחרות.
אין לי נתונים לגבי שימוש בנשק ארוך לעומת קצר בעיראק, אבל הרבה מאוד חיילים אמריקאים שהכרתי העדיפו נשק ארוך (זה היה לפני שכל נשק נראה כמו דוגמן הבית של TDI...) כי זה "נשק של גברים".

הארוכים שאני מכיר הם נשקי הקלעים וצלפים (ידוע כSR25 ומבוסס על M16) והם מדויקים יותר במתארי צלף אך יתרון זה הופך לחסר משמעות בתנאים המוכרים בשטחים (קלע סער).

סה"כ אני מסכים שM4 מתאים מאוד לחייל הישראלי הממוצע (עם הסתייגות מרמת הקליעה ללא טריג')
במתארים המוכרים לנו מאז 82.
לכל ירי מעל 250-300 מטר יש צלף (ואני קורא שוב להכניס יותר ויותר צלפים ליחידות חי"ר)

נ.ב.

למישהו יש נתונים לגבי טווח העסקה בעיראק ?

למה זה טוב ?
ישן 17-09-2006, 13:44
  eladg eladg אינו מחובר  

שלום אילן
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "[QUOTE=eladg]במדור קליעה באדם..."

בדיוק משפט אחד מעל הסתייגתי (ואני משתדל תמיד להיות עדין בניסוחים בפורום) מרמת הקליעה ללא אופטיקות.

במתארים של צה"ל בטווח הנראה לעין (לא הייתי בלבנון בעימות האחרון ואני נשען על סיפורים של חברי)
יש חשיבות רבה לדיוק ולזיהוי ודאי של המטרה, בודאי כשצריך אישור מפורש לירי שכזה.

אני יותר מתומך בהודעתך לדבי רמת הקליעה העלובה ללא אופטיקות, וחושב שבמסגרת מה שאני ואתה כתבנו, לבקש מחיילים היום לירות לטווח 400 מטר ללא אופטיקה, יביא להרבה יותר אזרחים נפגעים (ואני אישית חושב שזה לא טוב...)

לזה התכוונתי, וכמובן שאין בכך לבטל את הצורך לשיפור רמת החיילות (כולל הכרת הנשק).

דרך אגב, האם עדיין עוברים שיעורים ומטווחים על קלאצ'ניקובים היום ?
אני די מנותק ממערך ההדרכה בחי"ר.
ישן 17-09-2006, 13:09
  ilanb ilanb אינו מחובר  

אין ספק שמה שאתה מכיר מביא אותך למסקנות שהגעת אליהם.

האם אתה בטוח שכיסית הכל?

האם כבודו נלחם אי פעם בסיני או בערבה בטווחים יותר רחוקים מהתקלויות לבנון / שטחים וכו?

האם כבודו מכיר את הלג'ה במובלעת הסורית ביום הכיפורים?

אם תחשוב טיפה אפילו בגזרה מזרחית בלבנון נדרשו לעיתים טווחים קצת יותר ארוכים.

קח לדוגמא מקלעים :
בצבא העתיק היו 0.3 ו 0.5 (0.5 רגלי במסייעת)
מאז קרו מספר דברים - יש נגמשים וטנקים בסיוע.
ה0.3 פינה את מקומו למא"ג.
וגם המא"ג פינה את מקומו למינימי ואח"כ לנגב.

אבל ופה האבל הגדול. נשארו גם מאגי"ם !

אין לנו רק נגב , חשבת למה?

מיים רבים זרמו בירמוך מהיום שביקרתי בצבא ארה"ב. גם אז היו מקוצרים והרבה.
אבל הם נטו לשמור גם ארוכים ולשלבם בין המקוצרים.
ונטו לשמר את יכולת הקליעה או לפחות להשתדל !

השחצנות הנובעת מדבריך (כך אני קורא בין השורות) טוב לה שתדעך מעט - בעיקר אחרי החודש האחרון בלבנון.

מבחינתך אפשר גם לחסל ודאי את הצניחה ? חיל החינוך הוא בטח מיותר (יש הכל באינטרנט).
מה לא ככה?
אני חושב שזה שהשאירו את ה A1 זה אסון ! וחלם זה כאן ! היה צריך לאחד את התחמושת !!!
אך בהחלט רואה אני בין יתר הלוחמים, לוחמים עם נשק ארוך. יש להם עדיין מקום.
פתח את הספר מלחמה ללא אות של צ'יקו תמיר, ואולי תבין שגם לקליעה טובה והתקלות רחוקה יש לעיתים יתרונות.
הכי חשוב זה לא לוותר על ידע ואופציות - ולעבוד עם ראש פתוח.
מאחד שבאמת לא יודע הכל.
ישן 17-09-2006, 15:13
  J-R J-R אינו מחובר  

אילן ב.
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "אין ספק שמה שאתה מכיר מביא..."

"השחצנות הנובעת מדבריך (כך אני קורא בין השורות) טוב לה שתדעך מעט - בעיקר אחרי החודש האחרון בלבנון" - אם תואיל להסביר אשמח. לא נפגעתי, דבר חופשי.

שמע, עזוב אותי רגע ואת "מה שאני מכיר" (ואם נדמה לך שכל מה שאני מכיר זה את הזירה הפלסטינית אתה טועה מאוד, טועה בטווחים של הרבה מאוד קילומטרים). אם אתה אומר לי שאתה, או כל אחד אחר, פגע/פוגע/יפגע ממרחק של 500 מטר (טווח שעלה פה בדיון, הטווח היעיל המקס' של A2 ארוך במטרה מחופרת/נלחמת בלחימה (ולשמחתי לא צריך להסביר למשתתפי הדיון במה כרוך ירי תוך לחימה) ללא אמצעי אופטי - זה שטויות במיץ ואגדות. אין דבר כזה. שאני אזכיר לך איך נראית מטרת אדם ממרחק חצי קילומטר? שאני אזכיר לך איך היא ניראית כשהיא שוכבת ויורה עליך, או רצה או זוחלת? כל כדור שתוציא אליה ממרחק כזה הוא טעות שלך, אלא אם אתה מנסה להוריד ראשים כדי לחפות על מישהו שמדלג לטווח נורמלי.
אתה רואה מקום לנשק ארוך בין כל הקצרים? אני מסכים איתך, קוראים לו SR25. רובה נהדר לצלף החי"ר, בול לטווחים האלה. לרובאי אין מה לכוון לטווחים האלה בכלל.

שום קרב חי"ר (באמצעות נק"ל), גם לא בסיני וגם לא בערבה (?) לא בוצע מטווחים של חצי קילומטר. ואם אכן כך, הרי שזה היה קרב בטוח למדי.

ציטוט:
הכי חשוב זה לא לוותר על ידע ואופציות - ולעבוד עם ראש פתוח.
- זה בטוח נכון.

ישן 17-09-2006, 18:44
  eladg eladg אינו מחובר  

שלום אילן
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "1/2 דמות 300 מ' זה סביר ראש?..."

לא יודע אם כבר רשמת את זה פה בעבר (וכמובן אם מותר לפרסם) - אבל יש לך נתונים לגבי טווחים ואחוזי פגיעה ממלחמות קודמות שם (כפי שציינת) הלחימה התבצעה בטווח רחוק יותר מאשר בימינו.

אני יודע שהיה כאן דיון לגבי רומ"ט (FN) מול M16 ולא זוכר שהיתה איזושהי מסקנה חד משמעית,
וגם איני מכיר את הFN (מעבר לסיפורים) אך ברור שיש קשר לכדור הכבד ועוצמתי יותר.
מעניין גם להשוות את של"ג ליום כיפור - בשני המקרים התבצעה העסקה בטווחים ארוכים (אני אישית לא יודע ולכן אשמח לשמוע ממך)

דרך אגב, טעות הקלדה בהודעה המקורית שלי - הכוונה ל-350-400 מטר ולא ל250-300
אין לי כבר אפשרות לתקן אותה, אז הנה התיקון.
ישן 18-09-2006, 14:07
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "שלום אילן"

קרב האדומים בסרפאום - חוברת דהויה אדום / אפור של קצין חינוך ראשי.
מספר על קרב מעבר לתעלה של צנחנים.
עדות של לוחם. נגמרה לי התחמושת אז לקחתי רומט וחגור של אחד ההרוגים.
שמתי מצרי על הכוונת והוא נפל עוד אחד והוא נפל. עד אז הייתי עם עוזי - יורה צרורות.
אין ספק שהיה משהו דפוק בהכנה שלנו, זה לא היה המצרי של ששת הימים שיורים לו צרור עוזי מעל הראש והוא בורח. זה היה מצרי שנלחם ופגע. רק כשהתחלנו לעבוד דרך כוונות השתנה המצב.

תחקיר החרמון ביום הכיפורים !
קומנדו סורי שהיו לו גם קלעים (קלאצ' עם משקפת X3 ) עצרו את הלוחמים של גולני כל מי שזז חטף.

מבצע ליטני תל שעלבון / בינת ג'בל - כוח יה יה התקלויות בטווחים של עד 600 מ'.
היו צלפים בגזרה שנתנו מענה עם רובי מאוזר.

82 של"ג - גזרה מזרחית כוח קומנדו סורי עם 6 צלפים מרתק כוח שלם עד שבוצע איגוף והכוח הושמד. (בעל פה מקצין שהכרתי וביצע את האיגוף (אם יסכים אמסור פרטים)
ועוד משל"ג לכל מקום שהגענו שמענו שבקשר ביקשו "מדויקים".

אין ספק שהצלפים לא הכריעו ולא יכריעו אף קרב ! כמו כן אין לי ספק שהיכן שאפשר להפעילם וליצור מגע רחוק במקום קרוב זה עדיף.
מלחמה ללא אות - מאת צ'יקו תמיר מספר על מארבי הצלפים שהפכו לשיטה באזור הבטחון. שווה לקרוא.

חייל לוחם (חי"ר / הנדסה / שיריון /תותחן / נ"מ / ותומך לחימהבטווחי מגע ) חייבים בכושר קליעה עם נשקם ! קלעים וצלפים במידה הם תוספת רצויה אך לא עיקר הכוח.

חייל לוחם חייב בשתי מיומנויות שונות זו מזו - החשובה בינהן היא "יורה ראשון חי אחרון" שיטות ירי מהיר לטווחי מגע כישור מקורב או השלכה. והשניה יכולת קליעה בכוונת ברזל או אופטית לטווח בינוני וארוך.
מאד מצא חן בעיני החייל שסיפר שהוא מחפש את המצב הנכון והכוונות בטרם שימוש בהשלכה. לא משום שהשימוש שלו בטווחי מגע הוא טוב - לא הוא צריך לצלם נקודה ולפגוע. אבל מוצא חן בעיני שהוא הפנים את עיקרי הקליעה.

לסיכום!
טוב יהיה אם צה"ל יישם את מה שכתוב בחוברות - מבחינת כושר הקליעה וישמר את הכושר הזה.
צריך להתאמן הרבה על קליעה - להשאיר את האיפוס למפקדים. (לא למהר לאפס ולא לרדוף חר איפוס)
צריך ליישם גם את תורת הירי בטווחי מגע. (זו לא קליעה !)
ישן 18-09-2006, 14:51
  J-R J-R אינו מחובר  

מעניין ונכון.
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "[b]קרב האדומים בסרפאום[/b] -..."

ציטוט:
אין ספק שהצלפים לא הכריעו ולא יכריעו אף קרב ! כמו כן אין לי ספק שהיכן שאפשר להפעילם וליצור מגע רחוק במקום קרוב זה עדיף.

כמפקד צוות צלפים (לשעבר) אני יכול לתמוך בטענה הזאת (לא שהית זקוק לאישורי) אבל כוח צלפים מיומן, פרוס במיומנות ומתואם היטב, יכול להביא לשינויים מרחיקי לכת בשדה הקרב. הוא יכול לשתק כוח מתמרן, לסגור נק' שולטות, להביא מודיעין קדמי.. אין מקום להמעיט ביכולותיו של כוח כזה, אם הוא מיומן ומאומן היטב. מצד שני כפי שאמרת גם אין לתלות בו תקוות למיגור האויב וניצחון בקרב.

ציטוט:
חייל לוחם (חי"ר / הנדסה / שיריון /תותחן / נ"מ / ותומך לחימהבטווחי מגע ) חייבים בכושר קליעה עם נשקם ! קלעים וצלפים במידה הם תוספת רצויה אך לא עיקר הכוח.
נכון- וזהו עקרון חשוב, אך חשוב לא פחות להיות ריאלים לגבי הטווחים בהם יכולים רובאי חי"ר להעסיק מטרות ולהשמיד אותן.

ציטוט:
חייל לוחם חייב בשתי מיומנויות שונות זו מזו - החשובה בינהן היא "יורה ראשון חי אחרון" שיטות ירי מהיר לטווחי מגע כישור מקורב או השלכה. והשניה יכולת קליעה בכוונת ברזל או אופטית לטווח בינוני וארוך.

אני מניח שהמונח "ישור מקורב" הוא מה שאנחנו קוראים "ירי בהצבעה" כלומר כיוון הנשק על בסיס יכולת ההצבעה הטבעית של המוח (וחיזוקה באימונים) וללא תפיסת כוונות כשהדגש הוא על מהירות הכדור הראשון (שלעולם אינו יחיד) למרכז מסה.
לגבי יכולת קליעה לטווח בינוי ארוך - אז אנחנו מסכימים שמדובר על טווחים שאינם עולים בכל מקרה על 250-300 מטר לירי קטלני יעיל? כזכור מדובר על ירי בתנאי לחימה (קרי עייפות, דופק גבוה, לחץ זמן, ירי מנגד, מטרות מחופרות/מתמרנות..)

ישן 17-09-2006, 22:37
  J-R J-R אינו מחובר  

אז אם נסכם את הדיון עד פה..
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "1/2 דמות 300 מ' זה סביר ראש?..."

התחלתי בהצהרה (שאני עדיין אומר מאחוריה) שאין ל M16 ארוך (1:12 או 1:7, תחמושת לבנה או ירוקה) שום יתרון על פלאטופ M4A1 1:7 (להלן M4 לטובת הדיון אוקיי?) מחוץ לתנאי מעבדה (קרי- בשטח ובקרב).

בא אילן ב. שללא ספק יודע יותר ממני בכל האמור לבליסטיקה וסטטיסטיקה (שום ציניות), ובהתחלה אמר שהצהרתי היא שחצנית כי לא לחמתי בסיני ולא בערבה (בערבה?), כלומר לא התנסיתי בירי לטווחים רחוקים ובשטח מישורי פתוח ללא כל מחסות ומכשולים (אם הבנתי נכון את עניין סיני/ערבה).

אוקיי, בהודעה הבאה אני חושב שהוכחתי לך שמעבר לטווח ה 350 מטר (הטווח היעיל של M4) אף לוחם מיומן לא יורה, ולא בגלל שהנשק לא יעיל, אלא כי הוא לא יעיל. הסיכוי היחיד שלך לפגוע באויב ממרחק חצי קילומטר (הטווח היעיל של הA2 הארוך שלך) זה ביריה מפתיעה (כלומר, כשהמטרה עומדת זקופה וחשופה לחלוטין, וסטטית), בשכיבה, כאשר אתה בתנאים אופטימליים ויש לך כמה זמן שאתה רוצה לכוון. אך ורק במצב כזה (ואני מוכן להתערב על כך עם כל אחד פה שהיה פעם בשדה קרב)- רק במצב כזה יש לך איזשהו סיכוי לפגוע במטרתך, וגם אז לא ברור איפה תפגע בה והאם הפגיעה תהיה קטלנית. ואני אומר- אם תסתכל שוב על המצב, תגלה שזהו מתאר הירי של צלף, ולא של רובאי, וצלף עם אמצעים אופטיים יוכל גם לכוון לראש ולפגוע בו, ובכך לייעל את הירי. אתה כרובאי, רוב הסיכויים שביריה כזאת חשפת את עצמך ותו לא.
וכל זה ב-י-ו-ם. כמה מהפעילות הצבאית מתרחשת ביום לעומת בלילה? בלילה תוריד עוד יותר את כל הטווחים, מזיהוי ועד ירי. וכל זה מול מטרה סטטית זקופה וגלויה. איפה יש מטרות כאלה בקרב?

מסקנה סופית- ירי ברובה סער מעבר ל 350 מטר אינו ירי יעיל, בלי קשר לסוג הרובה שאתה מחזיק. בשביל ירי כזה (מעל 350) ישנם צלפים.

ושתי הודעות אחרי זה אתה (אילן) כותב ליוספון
ציטוט:

דמות מ-300 מ' זה סביר.
ראש? - רק כושר ההפרדה של העין בטווח הזה (דקה של מעלה) ואתה כבר בקצה. לא ישים ללא אופטיקה.
350 ואולי 400 לדמות / ואו מקובצת ישים בתנאי קרב לקלע מיומן !
שהגוף מטרה יושב אצלו מוכנית (אוטומטית מוטורית) - ושהלחיצה שלו מנותקת מארועי הסביבה.
500 מ' למקובצת בלבד ! וגם זה רצוי עם קליע כבד.
עד 220 מ' ניתן עם ארוך בכוונות ברזל להשיג תוצאות מעולות (גם פגיעה בראש מציץ מחלון).
התנאי הוא שוב הכשרה טובה. (עם מקוצר אותה רמה יורדת בכ 50 מ')

נו, אז מה עשית פה אם לא להצדיק כל מה שכתבתי עד עכשיו?
ועם M4 אי אפשר לדפוק ראש מציץ מחלון ב 220 מטר עם כוונות ברזל? זה אפילו לא קשה במיוחד וזה הישג נדרש..

ישן 17-09-2006, 15:34

משהו קטן
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי J-R שמתחילה ב "אילן ב."

מבחן הסמכת הירי בחיל הנחתים וזו גם הסמכה שנתית חובה, מורכב מחמישה שלבי קליעה (כוונת ברזל כמובן). שני שלבים ל-200 יארד, ירי מצבים איטי של 3*5 כדורים לטווח 200 יארד בעשרים דקות (כולל סימון פגיעות). ירי מהיר של 5 כדורים ל-200 בדקה ועשר. שלב שלישי - ירי איטי ל-300 יארד, חמישה בחמש. שלב 4 - ירי מהיר ל-300, חמישה בדקה ועשר. שלב חמישי- ירי ל-500 יארד שכיבה, עשרה כדורים עשר דקות. זוהי ההסמכה שכל חייל חייב לעבור שנתית. האם יש גדוד חי"ר אחד בצבא הסדיר שיש בו מבחני קליעה שנתיים הדורשים הגעה להישג נדרש? אתה יודע מה? אנחנו לא מרינס, יש הישג נדרש ל-250 מטר? אתה יודע מה רמת הדרישות לחיילים עורפיים בכלל צה"ל, ואפילו חיילי תומכי לחימה בגדוד? חמישה כדורים ל-25 מטרים, ובנס בודקים את הפגיעות. חצי מהחיילים במחלקה שלי, אמנם תומכת לחימה אך בגדוד חיר"ם מבצעי מאד הגיעו מהעורף, חלקם לא יודעים לתפעל נשק.
הקלה בדרישות הקליעה ברמה שלך/רמת הלוחמים, גרמה להזניית הקליעה בכל שאר צה"ל.

John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 17-09-2006 בשעה 15:48.
ישן 17-09-2006, 17:08
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "משהו קטן"

אני לצערי יודע מתוך שינה את ההישג הנדרש מרובאי 2 ומעלה.

אני גם מודע לפער בין הכתוב לשטח !!!! (עזוב ועדות חקירה)

לא כל כך מעניינת אותי קליעה איטית (חוץ משלב הלימוד הבסיסי)

מעניין אותי - ירי למטרות חטף 7 שניות 5 שניות ו3 שניות (בעיקר 3 שניות)
מעניין אותי ירי לחטפים משתנים 8 שניות 6 שניות ו4 שניות. (בעיקר 6 ו 4 )
מעניין אותי ירי בתנועה בשיטת העקיבה.
מעניין אותי ירי לאחר מאמץ.

ובעיקר מעניין אותי כיצד כל אלו מתבצעים בכריעה ! (לא מכיר הרבה מצבים למעט מארבי צלפים של ירי בשכיבה בתנאי קרב.)
(אגב מיומנות הבי אתלון למי שראה אי פעם ? - נעלמה מצה"ל פעם היתה ותוצאותיה בכריעה היו נפלאות)

לגבי מה שקורה עם חיילי העורף זו שעררררררררררוריה !
או שיביאו מדים בשקית ויתלבשו לפני המשמרת(כמו אחיות בתי חולים למשל) או שיהיו חיילים.
כל צ'יקמוק נותן רוח גבית לטרור! (ליל הגילשונים ועוד)
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:09

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר