לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-10-2006, 09:35
  ציפור מדבר ציפור מדבר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.06
שאלות על חיל האוויר

בספר "הפשיטה על הכור" נכתב שמטוס הבז אינו אמין. בין היתר בשל מנוע ה-F-100 שלו, ובשל כך הבז לא נבחר לביצוע המשימה. מטוס הבז באמת עד כדי כך לא אמין ורצוף תקלות טכניות? בשונה מהבז, האם מבחינה טכנית מטוס הרעם נחשב כאמין למרות שאינו מתנהל על פי טיסה על חוט וע"י החלפת המנוע?
מנוע מטוס הנץ זהה למנוע הבז, אז איך ש"פתאום" המנוע הפך לאמין, והוחלט לשלוח ניצים?
איתן בן אליהו כתב בפתיחה שטס עם יורם פלד כשפלד מספר 2 שלו. הדיעה הרווחת היא שבן אליהו היה בתא האחורי של פלד. מה נכון?
בכלל, האם הספר נחשב כאמין?
בספר נכתב שאביו של דובי יפה, אברהם, היה מפקד בכיר בחיל האוויר. בהמשך נכתב שהוא היה מאחיו לנשק של אריאל שרון. האם מדובר באלוף אברהם יפה, מפקד האוגדה השניה בפרוץ מלחמת ששת הימים?
האילן המשפחתי של בנו של דובי יפה, טייס המסק"ר, מאוד יפה.

שאלה על קורס טייס, ממתי הוחלט ומאיזה סיבה שקורס הטייס יהיה דו שנתי במקום תלת שנתי ומה מספר הקורס הדו שנתי הראשון?
חג שמח!

נערך לאחרונה ע"י ציפור מדבר בתאריך 07-10-2006 בשעה 09:45.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-10-2006, 17:21
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ציפור מדבר שמתחילה ב "שאלות על חיל האוויר"

אפשר לנחש שהבז לא הוקצה כתוקף בשל היעדר מערכות ותו"ל לאויר-קרקע. ראה ההפצצה על מפקדת אש"ף בטוניס רק בראשון באוקטובר 1985 כנראה שרק לאחר מלחמת של"ג בשלה יכולת אויר קרקע במערך הבז.

בכל זאת אופרה- ידוע שבזים כן יצאו לתקיפה בשתי רביעיות כליווי וחיפוי לשתי רביעיות הניצים התוקפות.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 07-10-2006, 17:48
  avinoam19 avinoam19 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.05.05
אמינות הבז
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אפשר לנחש שהבז לא הוקצה כתוקף..."

הבז הוא מטוס אמין כמו כל מטוסי ח"א ומתוחזק ברמה הטכנית הגבוהה ביותר בכל הדרגים.
שלא כמו המיראז',שנרכש כשהיה מטוס חדש גם ליצרנו,וגם לח"א הצרפתי שלמדו על המטוס,התנהגותו ועל התקלות שלו על גב חיל האויר שלנו,ושיפרו אותו רק כתוצאה מהנסיון של ח"א שלנו,הרי שהבז,כשנרכש היה כבר שנים רבות בשירות ח"א האמריקאי,מחלות ילדות נפתרו ואמינותו שופרה.
מנועי המטוס כיום הם אמינים והייתי אומר (ודעתי משוחדת,המבין יבין...) שרמת ההסרות הלא מתוכננות של המנועים לא גבוהה יותר ממנועי ה-F-110 ומנועי ה-F-100 של הנץ,הרעם והסופה.הסרות לא מתוכננות הינן הסרות של מנועים כתוצאה מתקלות ולא הסרות יזומות כתוצאה מגמר שעות/מחזורים /הוראות טכניות מיוחדות של אחד מרכיבי המנוע.
בתקופת מבצע אופרה היו על מטוסי הבז מנועי F-100-PW-100 עם בקרים אלקטרוניים (EEC ) ולמודולים של המנועים היה אורך חיים של מחזורי התעייפות (LCF ) נמוך משל היום,בין היתר בשל הטכנולוגיות בנות 40 השנה שלפיהן יצרו את החלקים (מדובר בדיסקים,אטמי אויר,להבים וכו'),מצב זה הביא לגמר חיים מהיר של הרכיבים ולהסרות יזומות תכופות יותר,ויש להביא בחשבון שבחיל האויר מפעילים את המטוסים והמנועים בצורה שונה וגם אגרסיבית יותר לפעמים מאשר בחא"א.
במשך השנים,כתוצאה משיפורים מתמידים,ולא עלינו מתאונות שנחקרו,וגם כתוצאה מהיזן חוזר מהמתפעלים,שופרהמנוע הללו ללא הכר.ושודרג לדגם DEEC עם בקרה דיגיטלית ,ועם רכיבים בעלי אורך חיים ארוך יותר וממוצע תקלות נמוך יותר.כל מנועי הבז שודרגו לדגם החדש ואמינותם שופרה ללא הכר.
למרות זאת,תקלות קורות ורכיבים נכשלים גם היום,אך כל התקלות נחקרות ברמה הגבוהה ביותר ומדווחות ליצרן ששוקד יחד עם המתפעלים האחרים של המנוע לתקן ולשדרג.

ישן 07-10-2006, 21:32
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "בדיוק"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחר אדום
זו בדיוק ההגדרה של "אני ואפסי עוד" ...

תגיד, אתה פרנואיד או שרודפים אחריך?
מה כל כל מסובך? שאלו שאלה בנושא טיסה קרבית, אני טייס הקרב הבכיר היחיד כאן, לכן אני היחיד המוסמך לענות. אני לא הכי חכם ולא הכי מוכשר ואם היו שואלים כאן שאלה בנושא אחר היית שומע קול דממה דקה מהכיוון שלי, אבל זה לא המצב.
אם היית בפורום רפואה היית גם אומר לדוקטור לא להפריע לטוקבקיסטים? או שאולי היית מבקש ממנו גם להתחשב בדעה של אחד המגיבים כשהוא עונה ענינית לשאלה שנשאלה...
רק כאן יש את החוצפה לכל אחד שראה טופגאן להתווכח על כל נושא כאילו יש לו מושג קלוש..
את ההוכחה לדברי תמצא בחיפוש קצר בפורום, אתה תוכל לראות שאני לא כותב על כלום פרט לנושא שאני מבין בו (טיסה).
כמו שאמרתי אין כאן עניין של אני ואפסי עוד, זוהי דמגוגיה אינטרנטית, מה שיש כאן בפועל זה מומחה שצריך להתווכח עם כמה נערים ועוד אחד שראה טופ גאן (סלח לי amirsgv אתה באמת יוצא דופן ויודע על מה אתה מדבר..) ועוד ממשיך להציק לי בעניין.
רד לי מהגב, תודה.
אמיל.

ישן 07-10-2006, 21:47
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
אמיל
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=שחר אדום]זו [b]בדיוק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
תגיד, אתה פרנואיד או שרודפים אחריך?
מה כל כל מסובך? שאלו שאלה בנושא טיסה קרבית, אני טייס הקרב הבכיר היחיד כאן, לכן אני היחיד המוסמך לענות. אני לא הכי חכם ולא הכי מוכשר ואם היו שואלים כאן שאלה בנושא אחר היית שומע קול דממה דקה מהכיוון שלי, אבל זה לא המצב.
אם היית בפורום רפואה היית גם אומר לדוקטור לא להפריע לטוקבקיסטים? או שאולי היית מבקש ממנו גם להתחשב בדעה של אחד המגיבים כשהוא עונה ענינית לשאלה שנשאלה...
רק כאן יש את החוצפה לכל אחד שראה טופגאן להתווכח על כל נושא כאילו יש לו מושג קלוש..
את ההוכחה לדברי תמצא בחיפוש קצר בפורום, אתה תוכל לראות שאני לא כותב על כלום פרט לנושא שאני מבין בו (טיסה).
כמו שאמרתי אין כאן עניין של אני ואפסי עוד, זוהי דמגוגיה אינטרנטית, מה שיש כאן בפועל זה מומחה שצריך להתווכח עם כמה נערים ועוד אחד שראה טופ גאן (סלח לי amirsgv אתה באמת יוצא דופן ויודע על מה אתה מדבר..) ועוד ממשיך להציק לי בעניין.
רד לי מהגב, תודה.
אמיל.

"אמיל". הפסק קרב! אתה מכניס יותר מידי אמוציות ויוצא מפרופורציות.

צא מתוך הנחת עבודה שיש עוד כאלו שמבינים בנושא לפחות כמוך .
אגב - ראיתי את התמונות היפות שפרסמת לפני כחודשיים. יפה. חבל שלא נתת קרדיט לשותפים...

בידידות (?)
ישן 07-10-2006, 21:48
  major_tom major_tom אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.09.05
אמיל יקירי,
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=שחר אדום]זו [b]בדיוק..."

מומחיות בנושא שרידות כלי טייס בלחימה איננה בלעדית ל"טייסי קרב בכירים". כפי שכתבתי, הנושא מאוד מורכב והבנה מעמיקה בו דורשת קצת יותר מיכולת Stick and rudder - ואינני חו"ח מזלזל בידיעותיך ויכולותיך. האנשים שמנתחים את המידע ושהוא ככל הנראה הבסיס לטיעוניך, אינם בהכרח רובם ככולם, טייסי קרב בכירים (או לא בכירים).
אגב, כפי שציינתי קודם, לא ממש הצגת עד כה טיעונים עניניים לאמירותיך.

אני סבור שבפורום זה אוכלוסיה מגוונת שאיננה מכילה רק זבי חוטם או מעריצי טום קרוז, וטוב שכך.

ודבר אחרון - הרשה לי לציין, ואני עושה זאת בענווה המיטבית העומדת לרשותי, שהעובדה שאתה בחרת להזדהות כטייס איננה הופכת אותך לטייס היחיד בפורום.
ישן 07-10-2006, 21:55

בראבו
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי major_tom שמתחילה ב "אמיל יקירי,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי major_tom
מומחיות בנושא שרידות כלי טייס בלחימה איננה בלעדית ל"טייסי קרב בכירים". כפי שכתבתי, הנושא מאוד מורכב והבנה מעמיקה בו דורשת קצת יותר מיכולת Stick and rudder - ואינני חו"ח מזלזל בידיעותיך ויכולותיך. האנשים שמנתחים את המידע ושהוא ככל הנראה הבסיס לטיעוניך, אינם בהכרח רובם ככולם, טייסי קרב בכירים (או לא בכירים).
אגב, כפי שציינתי קודם, לא ממש הצגת עד כה טיעונים עניניים לאמירותיך.

אני סבור שבפורום זה אוכלוסיה מגוונת שאיננה מכילה רק זבי חוטם או מעריצי טום קרוז, וטוב שכך.

ודבר אחרון - הרשה לי לציין, ואני עושה זאת בענווה המיטבית העומדת לרשותי, שהעובדה שאתה בחרת להזדהות כטייס איננה הופכת אותך לטייס היחיד בפורום.
ישן 07-10-2006, 23:32

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "עם כל הכבוד, זה פורום אינטרנטי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
אף אחד לא פרס כאן את הרזומה שלו, וגם אם חלק מכירים חלק מהפורום באופן אישי, הסגנון הוא הקובע. הסגנון של "לי יש יותר ארוך ולכן תשתוק ותקשיב", קצת, איך נגיד, מריח לא טוב.
כמו שנאמר, גם טיסי קרב לא הכי מומחים בתעופה, בייחוד לא כאלה שפותחים מצערת לפני שזכרו להניע....

הבנתי, ויתרנו על הרמה לטובת הסוציאליזם...
מצטער שאני קורקטי, למי שעוד לא שלם עם מקומו בעולם, נא יפנה לפסיכולוג ולא אלי.
אם יש כאן מישהו שטוען שהוא מבין משהו בתחום כי הוא: טייס כבר כמה שנים/ איש חק"ב ותיק/ חוקר בתחום, נא יודיע זאת ואשמח לדון איתו ולהבין איפה הוא חושב שאני טועה במה שכתבתי.
מי שלא יכול לטעון זאת, נא לא יתעצבן כשאני בסך הכל מבקש שלא יכתבו שטויות שלא מבינים בהם ושאין סיבה להתעצבן רק בגלל דרישה לקצת רצינות.
הסגנון קובע בתצוגות אופנה ובמגזיני עיצוב, כאן המקצועיות והידע קובעים.
אסור כמובן לפגוע או להעליב קוראים, אבל דרישה לרצינות והעברת ביקורת על דברים לא רציניים שנכתבים אינם עוברים את גבולות הטעם הטוב, גם אם הם לא הכי נעימים לאוזן.
אמיל.

ישן 09-10-2006, 09:36

אמיל
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=noamlaw] ללא כל ידיעה..."

ציטוט:
"ללא כל ידיעה בנושא"... זה מיקרוסמוס של הדעתך שלך ושל רוב ההודעות בשרשור הנוכחי (ובאשכולות רבים אחרים בפורום..).
העיקר לכתוב משהוא, נכון? יותר זול מפסיכולוג ללא ספק..
אמיל.

אמיל , (או , אם תעדיף , אקרא לך ר.גארי - המתחזה הידוע...)

חדל התנפחות. אם פורום זה קטן עליך ועל ידיעותיך המופלגות - אינני מבין מדוע אתה מתעקש להשחית עליו את זמנך היקר.

ובנוגע לפסיכולוג שהזכרת - מעניין מה הוא היה אומר על אדם רם ונישא שנכנס באופן מתמשך לפורום של "ילדים בני 16" רק כדי להזכיר להם כמה הוא ענק וכמה הם קטנים... מעניין.

בינינו - עברתי על הודעותיך בפורום ולמען האמת לא קראתי התייחסויות ענייניות ובעלות ערך מוסף , כפי שהייתי מצפה מ"טייס בכיר". ( גם מבחינת הניסוח ובחירת המילים)

ורגע לפני שאני נעמד על הפדאלים -

צא מתוך הנחת עבודה שיש עוד כאלו שיודעים דבר או שניים בנישה הספציפית שלך (?) .
אתה רץ למפגש בצמרתו של עץ גבוה מבלי שדאגת לסולם לרדת...

פורום זה הוא תופעה יחודית באוקיינוס הרפש האינסופי שזורם באינטרנט - ריכוז נדיר של גברים/נשים/צעירים ובני גבורות , שאהבה אמיתית ויוקדת לנושאי צבא/בטחון/חלל ותעופה משמשת להם מכנה משותף יציב ואיתן.
אין לנו צורך ב"מומחים" נפוחי חשיבות עצמית . תודה.

ובהזדמנות זו - קןרא למובילי הפורום לארגן מפגש. בית חיל האויר זה מיקום פוטנציאלי מצויין. הגיע הזמן להכיר את החברים מקרוב.
ישן 09-10-2006, 11:28

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "אמיל"

ציטוט:
אמיל , (או , אם תעדיף , אקרא לך ר.גארי - המתחזה הידוע...)

ורגע לפני שאני נעמד על הפדאלים -

צא מתוך הנחת עבודה שיש עוד כאלו שיודעים דבר או שניים בנישה הספציפית שלך (?) .
אתה רץ למפגש בצמרתו של עץ גבוה מבלי שדאגת לסולם לרדת...

פורום זה הוא תופעה יחודית באוקיינוס הרפש האינסופי שזורם באינטרנט - ריכוז נדיר של גברים/נשים/צעירים ובני גבורות , שאהבה אמיתית ויוקדת לנושאי צבא/בטחון/חלל ותעופה משמשת להם מכנה משותף יציב ואיתן.
אין לנו צורך ב"מומחים" נפוחי חשיבות עצמית . תודה.

ובהזדמנות זו - קןרא למובילי הפורום לארגן מפגש. בית חיל האויר זה מיקום פוטנציאלי מצויין. הגיע הזמן להכיר את החברים מקרוב.

פורום זה היה פעם תופעה יחודית ברפש האינסופי, כיום הוא עוד חור שחור המהווה בעיקר פורקן לאנשים שמתעקשים לכתוב על נושאים שאין להם מושג בהם.
לא היית פה בעבר, אבל פעם היה פה אחרת, רוב המומחים עזבו.
גם אני כבר מסתובב כאן מעט והסיבה שאני כותב לפעמים היא רק כדי לתקן את השטויות שכותבים (לכן אני כותב רק על תחום הטיסה..).
אני יודע שיש בעולם אנשים שמבינים כמוני ואפילו יותר בתחום, אבל הם לא נמצאים כאן בפורום ואתה (לאחר שעברתי על הערותייך..) בוודאי לא אחד מהם.
את הויכוח לגבי בליעת הכובע כבר היה לי עם אחיך, אתה יכול רק לנחש מי בלע את הכובע...
שלחתי לך פרטי, לא ענית אפילו אלא התעקשת להמשיך להציק לי באשכול- נא הפסק זאת, אין לי כוחות.
אמיל.

ישן 09-10-2006, 11:54

רומן גארי
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=שחר אדום]אמיל , (או ,..."

הודעה אחרונה שלי בנושא.

מדוע אתה טורח להגיב באריכות באשכולות "מנהלתיים" אך מעולם לא ראיתי התיחסות ענינית שלך באשכולות "מקצועיים" כדוגמת אשכול כנפי הדלתא ו/או אחרים?.
כל התגובות שלך נוגעות ב'מעטפת המנהלתית' אך לעולם לא בליבה "המקצועית" . משפט קצר ותמציתי שלך יכול להחליף שורות מלל ארוכות בנושאי כנפי דלתא,מדפים,מומנט גלגול,תרומת הגה כיוון וכדומה , אך במפתיע - תמיד בחרת להתעלם מהאשכולות הללו...

בוא נתחיל מהתיחסות ענינית שלך לתגובה 60 שלי באשכול זה.

אני מבחינתי מסיים ברגע זה את ההתנצחות הגלויה. אם יהיה המשך - הוא יהיה בהודעות פרטיות.

אגב - הרשה לי לתקן אותך - אינני חדש בפורום, לדעתי אני אף ותיק ממך. ההבדל בינינו הוא שלי אין את "תשוקת המקלדת" שיש לך ואת הצורך להגיב בכל אשכול רענן.

נערך לאחרונה ע"י שחר אדום בתאריך 09-10-2006 בשעה 12:03.
ישן 09-10-2006, 12:08

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "רומן גארי"

ציטוט:
הודעה אחרונה שלי בנושא.

מדוע אתה טורח להגיב באריכות באשכולות "מנהלתיים" אך מעולם לא ראיתי התיחסות ענינית שלך באשכולות "מקצועיים" כדוגמת אשכול כנפי הדלתא ו/או אחרים?.
כל התגובות שלך נוגעות ב'מעטפת המנהלתית' אך לעולם לא בליבה "המקצועית" . משפט קצר ותמציתי שלך יכול להחליף שורות מלל ארוכות בנושאי כנפי דלתא,מדפים,מומנט גלגול,תרומת הגה כיוון וכדומה , אך במפתיע - תמיד בחרת להתעלם מהאשכולות הללו...

בוא נתחיל מהתיחסות ענינית שלך לתגובה 59 שלי באשכול זה.

אני מבחינתי מסיים ברגע זה את ההתנצחות הגלויה. אם יהיה המשך - הוא יהיה בהודעות פרטיות.

אגב - הרשה לי לתקן אותך - אינני חדש בפורום, לדעתי אני אף ותיק ממך. ההבדל בינינו הוא שלי אין את "תשוקת המקלדת" שיש לך ואת הצורך להגיב בכל אשכול רענן.

מה מנהלתי בדיוק באשכול שדן בטווחים ושרידות של מטוסי קרב, הסיבה שעניתי היא שאני יודע על מה אני מדבר...ובעניין כנפי דלתא לצערי איני זוכר הרבה משעורי אוירודינמיקה..
אני אתייחס לתגובה 59 וגם לתגובה 36:
כן לגודל ולשח"מ יש השפעה גדולה על שרידות, מישהו כתב כאן כבר שמדובר בנושא סטטיסטי מורכב וזה בהחלט נכון. אבל כאשר בוחנים את סיכוי ההיפגעות של המטוסים (ושל הנץ קטן בהרבה, לא ברור לי הערתך על השח"מ...לנץ שח"מ קטן בהרבה וזה לא סוד..) ולא רק את העמידות שלהם לאחר היפגעות הגיעו למסקנה (הסטטיסטית הלא פשוטה) שלנץ יש שרידות קצת יותר טובה, בהחלט לא שרידות גדולה בהרבה לבז כפי שאתה כתבת.
לגבי תגובה 36 שלך ותגובות אחרות שבהן אתה רומז שאתה צוות אויר,ולהערותיך שאני מהווה דוגמא לא טובה לצ"א: אני מאוד מקוה שאתה לא צוות אויר מכיוון שהדוגמה שאתה נותן לגבי מקצועיות ורמה הינה מאוד נמוכה: טענות שלבז עם 2 פצצות 84 יש טווח משמעותית גדול יותר משל הנץ כאשר יש להם בפועל טווח זהה או אפילו לנץ יש גדול יותר, טענות שהבז שריד יותר- ללא כל ידע בנושא, אשכול שלם שלך שמלא בטעויות מבלי שבכלל טרחת לבדוק אותו: http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...277#post1514563
טענות לא ברורות לגבי קרדיט לצילומים?
אתה טוען שאני מגיב בכל אשכול רענן, כאן זה כבר גובל בשקר..אני מגיב מעט מאוד ורק הנושאי טיסה.
אמיל.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 09-10-2006 בשעה 12:27.
ישן 09-10-2006, 12:36

H
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=שחר אדום]הודעה אחרונה..."

ציטוט:
מה מנהלתי בדיוק באשכול שדן בטווחים ושרידות של מטוסי קרב, הסיבה שעניתי היא שאני יודע על מה אני מדבר...ובעניין כנפי דלתא לצערי איני זוכר הרבה משעורי אוירודינמיקה..
אני אתייחס לתגובה 59 וגם לתגובה 36:
כן לגודל ולשח"מ יש השפעה גדולה על שרידות, מישהו כתב כאן כבר שמדובר בנושא סטטיסטי מורכב וזה בהחלט נכון. אבל כאשר בוחנים את סיכוי ההיפגעות של המטוסים (ושל הנץ קטן בהרבה, לא ברור לי הערתך על השח"מ...לנץ שח"מ קטן בהרבה וזה לא סוד..) ולא רק את העמידות שלהם לאחר היפגעות הגיעו למסקנה (הסטטיסטית הלא פשוטה) שלנץ יש שרידות קצת יותר טובה, בהחלט לא שרידות גדולה בהרבה לבז כפי שאתה כתבת.
לגבי תגובה 36 שלך ותגובות אחרות שבהן אתה רומז שאתה צוות אויר,ולהערותיך שאני מהווה דוגמא לא טובה לצ"א: אני מאוד מקוה שאתה לא צוות אויר מכיוון שהדוגמה שאתה נותן לגבי מקצועיות ורמה הינה מאוד נמוכה: טענות שלבז עם 2 פצצות 84 יש טווח משמעותית גדול יותר משל הנץ כאשר יש להם בפועל טווח זהה או אפילו לנץ יש גדול יותר, טענות שהבז שריד יותר- ללא כל ידע בנושא, אשכול שלם שלך שמלא בטעויות מבלי שבכלל טרחת לבדוק אותו: http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...277#post1514563
טענות לא ברורות לגבי קרדיט לצילומים?
אמיל.

לנץ שח"מ נמוך יותר. נכון. מה הציון שעובדה זו מקבלת במשוואת השרידות? האם היא ברת השוואה ליתירות מנוע ? מכיוון ש"אופרה" החל בפעילות ל"א וחסימה מגוונת , עד כמה היתה חשיבות לנושאי שח"מ בשיקולים לבחירת התוקפים?

פצצות 84 - לא זכור לי שהתייחסתי כלל לנושא .

נטישה בלופ - האם יהיה זה מוגזם מצידי לבקש התיחסות ענינית? טעיתי?- OK - אנא, תקן אותי.
האם אתה נכנס ללופ נמוך מבלי לבדוק היטב את המדדים החיוניים? האם רק ב"לוחך אספלט" אתה מגלה שהתחלת את הלופ נמוך מידי?

רמיזות? היכן? אני מעדיף להצהיר בקול צלול או לשתוק. לא לרמוז...
ישן 09-10-2006, 12:45

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "H"

ציטוט:
לנץ שח"מ נמוך יותר. נכון. מה הציון שעובדה זו מקבלת במשוואת השרידות? האם היא ברת השוואה ליתירות מנוע ? מכיוון ש"אופרה" החל בפעילות ל"א וחסימה מגוונת , עד כמה היתה חשיבות לנושאי שח"מ בשיקולים לבחירת התוקפים?

פצצות 84 - לא זכור לי שהתייחסתי כלל לנושא .

נטישה בלופ - האם יהיה זה מוגזם מצידי לבקש התיחסות ענינית? טעיתי?- OK - אנא, תקן אותי.
האם אתה נכנס ללופ נמוך מבלי לבדוק היטב את המדדים החיוניים? האם רק ב"לוחך אספלט" אתה מגלה שהתחלת את הלופ נמוך מידי?

רמיזות? היכן? אני מעדיף להצהיר בקול צלול או לשתוק. לא לרמוז...

לא אני כתבתי את הסקירה ולכן אני לא יודע בדיוק את הציון שמקבל שח"מ.
אופרה החל בפעילות ל"א וחסימה מנגד? לחלוטין לא השפיע על השרידות.
התייחסת בהחלט לפצצות (גם עם לא הבנת זאת..), הדיון היה לאילו מטוסים היה טווח גדול יותר לתקיפת הכור, את הכור תקפו עם פצצות ולא עם רעש, לכן כשכתבת שלבז יש טווח גדול יותר ברור מאליו שהתכוונת טווח גדול יותר כשהוא נושא פצצות (2 84 זה מה שתקפו איתו את הכור..).
לגבי הנטישה, דמגוגיה רגילה: כתבת דברים והתווכחת ורק אח"כ שאלת שאלות...
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...277#post1514592
ובדיוק על זה אני מתלונן...
תענה כבר לפרטי כדי שאני אדע סוף סוף לאיזה תמונות לתת קרדיט ולמי.
אמיל.

ישן 09-10-2006, 13:38
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
הדיון בנושא השח"מ אינו רלוונטי ל"אופרה"
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=שחר אדום]לנץ..."

מהסיבה הפשוטה שהנצים טסו נמוך (בין 150ל-300 רגל) כשהם מלווים בבזים. מאחר שהמבנים היו קרובים זה לזה - הרי שגילוי בשל שח"מ של בז או של נץ אינו רלוונטי בשורה התחתונה, מאחר שגילוי הוא גילוי הוא גילוי.

לא מדובר כאן על מצב בו הועדף הבז ונפסל הנץ או להיפך - אלא בחלקות המשימה בין המטוסים השונים - נץ תוקף ובז מלווה, חוסם ומממסר.

באשר ליכולת הבז להגיע למטרה ולבצע את המשימה - הרי שכאן אין מחלוקת. מתכנן המבצע, סלע, העדיף שיבוצע ע"י בזים, ויש להניח שבמעמדו דאז, אפילו הוא ידע מה הטווח אליו יכול להגיע בז עם שתי פצצות. ההעדפה היתה משיקולים אחרים לחלוטין.

נוכח המשימה - השרידות של המטוסים היתה בחשיבות משנית. אני מזכיר לכם שבהתחלה תוכנן על תקיפה באמצעות קורנסים מלווים במטוסי עייט במערך מפלצתי של עשרות מטוסים...

באשר לשאר הויכוח... בשביל ויכוחים כאלה בנו את המרפסת. אתם לא מוסיפים כבוד אחד לשני, וגם לא לעצמכם ברמה אליהם אתם מגיעים כאן.

ישן 09-10-2006, 13:47

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "הדיון בנושא השח"מ אינו רלוונטי ל"אופרה""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Soloavia
מהסיבה הפשוטה שהנצים טסו נמוך (בין 150ל-300 רגל) כשהם מלווים בבזים. מאחר שהמבנים היו קרובים זה לזה - הרי שגילוי בשל שח"מ של בז או של נץ אינו רלוונטי בשורה התחתונה, מאחר שגילוי הוא גילוי הוא גילוי.
חד משמעית לא נכון.
לא מדובר כאן על מצב בו הועדף הבז ונפסל הנץ או להיפך - אלא בחלקות המשימה בין המטוסים השונים - נץ תוקף ובז מלווה, חוסם ומממסר.
כן מדובר.
באשר ליכולת הבז להגיע למטרה ולבצע את המשימה - הרי שכאן אין מחלוקת. מתכנן המבצע, סלע, העדיף שיבוצע ע"י בזים, ויש להניח שבמעמדו דאז, אפילו הוא ידע מה הטווח אליו יכול להגיע בז עם שתי פצצות. ההעדפה היתה משיקולים אחרים לחלוטין.
זה נכון..
נוכח המשימה - השרידות של המטוסים היתה בחשיבות משנית. אני מזכיר לכם שבהתחלה תוכנן על תקיפה באמצעות קורנסים מלווים במטוסי עייט במערך מפלצתי של עשרות מטוסים...
חשיבות משנית זה נכון, אבל עדיין יש לזה חשיבות.
באשר לשאר הויכוח... בשביל ויכוחים כאלה בנו את המרפסת. אתם לא מוסיפים כבוד אחד לשני, וגם לא לעצמכם ברמה אליהם אתם מגיעים כאן.
מצטער , לא ידעתי שזה פורום כבוד, חשבתי שזה פורום צבא וביטחון.

ישן 09-10-2006, 14:15

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Soloavia]מהסיבה הפשוטה..."

חד משמעית לא נכון.

מה בדיוק לא נכון? גובה הטיסה של המטוסים? העובדה שהם לוו בבזים? שאם המטוסים טסים בסמיכות - אז גילוי מבנה אחד, מן הסתם חושף גם את המבנה השני?

אם מעט יותר אמביציה, הייתי חוזר לניירות בהם תאר בפני מוביל הבזים את חלקו ומצטט...

ציטוט:
כן מדובר.

עובדתית זה לא נכון. במבצע שותפו שתי הפלטפורמות. אילו היה סיכון שפלטפורמה אחת תחשוף את השנייה - כנראה שלא היו מערבים ביניהם.

פרמטר נוסף - הנצים לא נשאו פודים של ל"א בגלל שיקולי גרר, הבזים לעומת זאת כן נשאו כאלה, בנוסף לחימוש א"א. גם חזרת המטוסים לארץ בוצעה בפרופילי טיסה שונים (בזים מול ניצים).
כאמור, מבחינה מקצועית - הבזים היו מסוגליםפ לבצע את המשימה, וניתן להגדיר את ההחלטה שלא לעשות כך - בעיקר כפוליטית של מח"א.

ציטוט:
מצטער , לא ידעתי שזה פורום כבוד, חשבתי שזה פורום צבא וביטחון

אכן כזה הוא הפורום, ולכן אולי כדאי שגם אתה וגם שחר אדום וגם בכלל, תפסיקו להתווכח על שטויות, ומסרים קנטרניים של אחד כנגד השני - תעבירו במסרים פרטיים ולא בפרהסיה.
לעומת זאת - כל דיון מקצועי בנושא יתקבל בברכה, כמו גם פולמוס כזה או אחר הרלוונטי לנושא ולא לפרסונה הטוענת...

ישן 09-10-2006, 14:22

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "במקור נכתב על ידי..."

ציטוט:
חד משמעית לא נכון.

מה בדיוק לא נכון? גובה הטיסה של המטוסים? העובדה שהם לוו בבזים? שאם המטוסים טסים בסמיכות - אז גילוי מבנה אחד, מן הסתם חושף גם את המבנה השני?
גובה הטיסה היה נמוך רק בחלק מהזמן, ביעף עצמו וברוב הדרך הביתה טסו בגובה.
הנצים והבזים לא טסו כל כך בסמיכות בוודאי שלא בחלק המסוכן שהיה קרוב לכור בחלק הזה הבזים היו רחוקים יותר מהנצים מהאזור המסוכן.
אם מעט יותר אמביציה, הייתי חוזר לניירות בהם תאר בפני מוביל הבזים את חלקו ומצטט...

עובדתית זה לא נכון. במבצע שותפו שתי הפלטפורמות. אילו היה סיכון שפלטפורמה אחת תחשוף את השנייה - כנראה שלא היו מערבים ביניהם.
עניתי לזה מקודם.
פרמטר נוסף - הנצים לא נשאו פודים של ל"א בגלל שיקולי גרר, הבזים לעומת זאת כן נשאו כאלה, בנוסף לחימוש א"א. גם חזרת המטוסים לארץ בוצעה בפרופילי טיסה שונים (בזים מול ניצים).
כאמור, מבחינה מקצועית - הבזים היו מסוגליםפ לבצע את המשימה, וניתן להגדיר את ההחלטה שלא לעשות כך - בעיקר כפוליטית של מח"א.
להגדיר החלטה של עברי כפוליטית מבלי להביא עובדות.... תת רמה. תן לי לנחש, "מוביל" הבזים סיפר לך את זה.

אכן כזה הוא הפורום, ולכן אולי כדאי שגם אתה וגם שחר אדום וגם בכלל, תפסיקו להתווכח על שטויות, ומסרים קנטרניים של אחד כנגד השני - תעבירו במסרים פרטיים ולא בפרהסיה.
לעומת זאת - כל דיון מקצועי בנושא יתקבל בברכה, כמו גם פולמוס כזה או אחר הרלוונטי לנושא ולא לפרסונה הטוענת...

ישן 09-10-2006, 15:28

יפה. אני רואה שאתה "עינייני" מתמיד
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Soloavia]במקור נכתב על..."

ציטוט:
גובה הטיסה היה נמוך רק בחלק מהזמן, ביעף עצמו וברוב הדרך הביתה טסו בגובה.
הנצים והבזים לא טסו כל כך בסמיכות בוודאי שלא בחלק המסוכן שהיה קרוב לכור בחלק הזה הבזים היו רחוקים יותר מהנצים מהאזור המסוכן.

כל הטיסה הלוך בוצעה בגובה נמוך מאד, בגבהים שציינתי. אילן רמון כתב על זה: טסתי נמוך מאד, ניצלתי את הטיסה כדי לתרגל טיסה בגובה נמוך, ולהוסיף עיניין בטיסה בנוף החד גוני של המדבר. בשלב כלשהו החלטתי שהסיכון גדול מידי ומשכתי מעט לגובה, כדי שלא נגיע למצב שבו אהרג בדרך אל היעד. במקרה אחר שאלו הטייסים אם אין סיכון בטיסה נמוכה כל כך, ורפול השיב "הגמלים העיראקים לא כל כך גבוהים.
באשר לטיסה עצמה - מטוסי הבז ליוו את המטוסים החודרים, ולקראת הגעת הנצים אל היעד, התפצלו - מבנה אחד פנה מעט דרומה על מנת לחסום את הבסיסים הדרומיים, מבנה שני פנה מעט פונה ושלישי פיטרל בסמוך לגבול הסורי.

קצת מצחיק לשמוע ממך שהחדירה עצמה אינה מסוכנת כמו התקיפה עצמה, שהרי דווקא שלב זה הוא השלב בו כל התוכנית, המבוססת על הפתעה, עשויה היתה לקרוס. דווקא לאחר התקיפה - אין כל בעיה של גילוי, מאחר שהמטוסים התוקפים - כבר נחשפו.
באשר לשלב המשיכה - אז בוצעה חשימה של הבזים, ובכל אופן - הנ"מ שנעשה בו שימוש - לא היה נ"מ מונחה מכ"מ כי אם נ"מ קני וטילי כתף. המטוסים משכו לגובה (למען החיסכון בדלק) וטסו בנתיב שהיה מחוץ ליכולת היירוט העיראקית (ובוא לא ניכנס שוב לשאלה מהו "יירוט") - מה גם שכל נסיון המראה מן הבסיסים העיראקיים היה נתקן בבזים שהונחו להפיל כל מטוס שימריא - ובאורח מפתיע - לא נעשה כל נסיון להמריא.
מעבר לכך - המטוסים טסו אל תוך השמש השוקעת על מנת להקשות באיתור חזותי של המטוסים.

ציטוט:
להגדיר החלטה של עברי כפוליטית מבלי להביא עובדות.... תת רמה. תן לי לנחש, "מוביל" הבזים סיפר לך את זה.

אשמח אם תביא אתה ולו ביסוס אחת לטענתך. באשר לנושא הבזים והחלטתו של עברי - הרי שהיא נובעת ממידע שהגיע אלי מהרבה יותר ממקור אחד. נכון - כולם אנשי בזים. דעתו של סלע אף היא פורסמה ברבים, וגם דעתו לגבי אופי ההחלטה שבוצעה - אבל למה לבלבל אותך עם עובדות.

ואם אתה מדבר כבר על תת רמה - להכניס את המלה מוביל למרכאות כאילו הינך מפקפק בכך שאכן היה המויל - זו בדיוק התגלמות ה'תת רמה'.
כבר כתבתי לך במסר מי היו הפרסונות, ובלי כל קשר - רמת הפרטים אליהם הגעתי הינה ברמת הפ"מ, מפות הנתיבים ויומני המשתתפים - אז אנא ממך, אם יש לך מה להוסיף - בסס את עצמך...

ישן 09-10-2006, 15:52

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "יפה. אני רואה שאתה "עינייני" מתמיד"

ציטוט:
כל הטיסה הלוך בוצעה בגובה נמוך מאד, בגבהים שציינתי. אילן רמון כתב על זה: טסתי נמוך מאד, ניצלתי את הטיסה כדי לתרגל טיסה בגובה נמוך, ולהוסיף עיניין בטיסה בנוף החד גוני של המדבר. בשלב כלשהו החלטתי שהסיכון גדול מידי ומשכתי מעט לגובה, כדי שלא נגיע למצב שבו אהרג בדרך אל היעד. במקרה אחר שאלו הטייסים אם אין סיכון בטיסה נמוכה כל כך, ורפול השיב "הגמלים העיראקים לא כל כך גבוהים.
באשר לטיסה עצמה - מטוסי הבז ליוו את המטוסים החודרים, ולקראת הגעת הנצים אל היעד, התפצלו - מבנה אחד פנה מעט דרומה על מנת לחסום את הבסיסים הדרומיים, מבנה שני פנה מעט פונה ושלישי פיטרל בסמוך לגבול הסורי.

קצת מצחיק לשמוע ממך שהחדירה עצמה אינה מסוכנת כמו התקיפה עצמה, שהרי דווקא שלב זה הוא השלב בו כל התוכנית, המבוססת על הפתעה, עשויה היתה לקרוס. דווקא לאחר התקיפה - אין כל בעיה של גילוי, מאחר שהמטוסים התוקפים - כבר נחשפו.
באשר לשלב המשיכה - אז בוצעה חשימה של הבזים, ובכל אופן - הנ"מ שנעשה בו שימוש - לא היה נ"מ מונחה מכ"מ כי אם נ"מ קני וטילי כתף. המטוסים משכו לגובה (למען החיסכון בדלק) וטסו בנתיב שהיה מחוץ ליכולת היירוט העיראקית (ובוא לא ניכנס שוב לשאלה מהו "יירוט") - מה גם שכל נסיון המראה מן הבסיסים העיראקיים היה נתקן בבזים שהונחו להפיל כל מטוס שימריא - ובאורח מפתיע - לא נעשה כל נסיון להמריא.
מעבר לכך - המטוסים טסו אל תוך השמש השוקעת על מנת להקשות באיתור חזותי של המטוסים.

אשמח אם תביא אתה ולו ביסוס אחת לטענתך. באשר לנושא הבזים והחלטתו של עברי - הרי שהיא נובעת ממידע שהגיע אלי מהרבה יותר ממקור אחד. נכון - כולם אנשי בזים. דעתו של סלע אף היא פורסמה ברבים, וגם דעתו לגבי אופי ההחלטה שבוצעה - אבל למה לבלבל אותך עם עובדות.

ואם אתה מדבר כבר על תת רמה - להכניס את המלה מוביל למרכאות כאילו הינך מפקפק בכך שאכן היה המויל - זו בדיוק התגלמות ה'תת רמה'.
כבר כתבתי לך במסר מי היו הפרסונות, ובלי כל קשר - רמת הפרטים אליהם הגעתי הינה ברמת הפ"מ, מפות הנתיבים ויומני המשתתפים - אז אנא ממך, אם יש לך מה להוסיף - בסס את עצמך...

כל החלק הראשון של דבריך מלא בכל כך הרבה טעויות מקצועיות שחבל על הזמן.
החלק המסוכן הוא באיום הנ"מ והאמ"ט (מסוכן בהיבטי שרידות לא בהיבטי ביצוע המשימה)
לגבי נ"מ וטילי כתף, אכן הם האיום העיקרי ובהן שרידות מטוס נץ באה לידי ביטוי בצורה בולטת ביותר, בהחלט יותר מבתחום השח"מ שהיה אכן פחות קריטי (אבל גם רלווונטי).
קצת מצחיק לשמוע ממני מה? החדירה פחות מסוכנת מהתקיפה, מצטער מאוד צחק עם הספרים שלך בחדר הממוזג כמה שאתה רוצה (שוב אני מציין שאנחנו מדברים על שרידות ולא על ביצוע המשימה, שהרי כל הויכוח החל מדיון על שרידות מטוסים).
החלק השני של דבריך הוא עלוב ומעציב, אני לא צריך להביא עובדות ומקורות לכלום, אני לא השמצתי ולא הכפשתי אף אחד. אתה השמצת את עברי, עכשיו הבא עובדות במקום להסתתר מאחורי מקורות אנונימיים.
אמיל.

ישן 09-10-2006, 16:56

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "שאל את הבאים"

ציטוט:
משה מלניק, יורם פלד, אביאם סלע, איתן בן-אליהו.

ספר לי אם אמרו לך משהו אחר.

באשר לסכנות בביצוע - שאל את מי שאתה מגן כל כך על כבודו (לא שהוא נפגע לרגע קט) - הדברים שהבאתי - מפי האתון בעצמה (שם הקוד - צ'ארלי - סופשבוע מעריב) - אדם שהוא בהחלט מהסוג שאינו מכיר מבחינה מקצועית את הנושא.

נראה לי שאתה נהנה יותר להשתלח באחרים מאשר להתעמק בנושא או לדון בו ברצינות. אתה יכול בהחלט להמשיך מכאן בלעדי.

אמרו משהו אחר באיזה עניין? 4 טייסי הבז...מעניין
אני עונה מקצועית את דעתי, זה זה שאתה חושב שאני מגן על כבוד זה רק מוכיח את האטימות שלך בעניין.לא נהנה להשתלח באף אחד, אבל אין לי סבלנות לחוסר רצינות.
לגבי הציטוט ממעריב, אין לי אותו, נא הבא אותו אם אתה בכלל רוצה לדון בעניין.
אמיל.

ישן 09-10-2006, 17:59

לפני שאני טורח להוכיח את שאינו דורש הוכחה
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Soloavia]משה מלניק,..."

אשמח אם תאיר עיני בנושא אי הדיוקים המקצועיים שבחלק הראשון.

גובה הגמלים? הציטוט מיומנו של אילן רמון? פרישת המבנים של ח"א במרחב האווירי של עיראק?

זו מהות החלק הראשון.

האם לחלק השני המתייחס לאלמנט ההפתעה?

ונכון - אמרתי שהדעות בנושא העדפת הניצים כפוליטית מקורה באנשי הבז, אבל מעבר לכך - גם של סלע עצמו.

לא הייתי מצפה מהם לאובייקטיביות רבה, ממש כמו שאני מצפה ממך להגיד שהנץ אינו עדיף בנושא שרידות על פני הבז - וזאת מבלי לקבוע דעה משל עצמי.

ישן 09-10-2006, 20:14

נו באמת
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=שחר אדום]נא הסבר. אם..."

ציטוט:
הממ שמממ...
לא כתבתי שחסימות ול"א לא תורמות בכלל, הן פשוט לא ממש תרמו במקרה של תקיפת הכור (בעיקר עניין החסימות ל"א, לגבי חסימות אחרות אני לא יודע..).
למה? תשאל כל מי שקצת מבין למה, אי אפשר לענות על זה באינטרנט.
אמיל.

אל תנסה להפוך הטייה! כתבת בפירוש שפעילות ל"א וחסימות לא תורמות לשרידות המטוס(ואף הגדלת והוספת לחלוטין...). לא צריך להיות מומחה גדול כדי להבין שאתה טועה.

האלמנטים הראשוניים של המושג שרידות ( המנעות מגילוי המטוס , הערמת קשיים על אלו שמנסים לנעול מערכת מכ"מ על המטוס וכדומה) מושפעים ישירות מהפעלתם/אי הפעלתם של אמצעי ל"א שונים ומשונים וזוהי,למעשה , כל תכליתם.
ישן 09-10-2006, 20:42

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "נו באמת"

ציטוט:
אל תנסה להפוך הטייה! כתבת בפירוש שפעילות ל"א וחסימות לא תורמות לשרידות המטוס(ואף הגדלת והוספת לחלוטין...). לא צריך להיות מומחה גדול כדי להבין שאתה טועה.

האלמנטים הראשוניים של המושג שרידות ( המנעות מגילוי המטוס , הערמת קשיים על אלו שמנסים לנעול מערכת מכ"מ על המטוס וכדומה) מושפעים ישירות מהפעלתם/אי הפעלתם של אמצעי ל"א שונים ומשונים וזוהי,למעשה , כל תכליתם.

תודה על ההסבר....
אתה ואח שלך בדיוק אותו הדבר...
מה אתה מנסה להגיד, שאני משקר?
איזה אופציות קיימות כאן בדיוק? שאני סתם כותב דברים? שאני כותב בשביל לבלבל את הקוראים?
מה אתה בדיוק רוצה, כתבתי שבמקרה הספציפי של תקיפת הכור זה לא ממש היה רלוונטי וזוהי האמת.
אמיל.

ישן 07-10-2006, 19:13
צלמית המשתמש של xnir
  xnir xnir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.11.02
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי major_tom שמתחילה ב "OK"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי major_tom
אני עדיין לא חושב שאתה צודק אבל Whatever...
מה שבטוח אפשר להגיד שסטטיסטיקת הנטישות ב- F15 בהחלט הרבה פחות אופטימית מזו של F-16.

אתה מדבר על ח"א הישראלי או בכלל בעולם?
אתה מדבר על סטטיסטיקה, יש לך נתונים להציג? או שאתה מנחש?

לגבי הבחירה של 16 על 15 לתקיפת בבגדד, אני זוכר מפרסם בבטאון לפני שנים אכן כדברי אמיל ל 16 במתאר התקיפה הייתה עדיפות טווח, באותו מתאר תקיפה לבזים היה צורך לבצע תידלוק אווירי מסוכן בהלוך (צורך לעלות לגובה של המתדלק ולהתגלות ע"י המכ"מ).
ה16 חמוש בפצצות וה 15 בטילי אויר אויר הגיעו למטרה ללא תידלוק אוירי.
התדלוקים בוצעו בחזור.

נערך לאחרונה ע"י xnir בתאריך 07-10-2006 בשעה 19:27.
ישן 07-10-2006, 21:02
צלמית המשתמש של xnir
  xnir xnir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.11.02
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "הוא צודק לגבי ישראל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amirsgv
אבל מסיבות מאוד מטופשות. מטוסי הבז הגיעו מארה"ב עם כיסאות ה-ACES II, שהיו הכסאות בייצור סדרתי. בארץ, בשם אחידות המערך, החליפו להם את הכסאות למרטין בייקר דוגמת הכסאות של הקורנס והכפיר. לקח כמה תאונות וכמה אנשים טובים שמתו בכדי שיחליפו את הכסאות חזרה. מאז, הנטישות שהיו, היו מוצלחות (מי שלא נטש, כמו קולטון/מנור ולב/ויונטה ז"ל לא נחשב).

איך סוג הכסא קשור לצורך בנטישה?
הכסא הוא לא מה שגורם למטוס ליפול ולטייס לנטוש
הכסא הוא רק מה שאמור לחלץ את הטייס מהמטוס הננטש
הכסא לא קשור לסטטיסטיקה או לכמות הנטישות/אבדות מטוסים

ישן 07-10-2006, 23:00
  major_tom major_tom אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.09.05
הכוונה לא למטוס המתודלק
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי xnir שמתחילה ב "האם זאת יכולת של מטוסי הקרב..."

מערכת התדלוק האווירי במטוסי בז או נץ, בניגוד לעיט או קורנס למשל, מבוססת על עקרונות מעט שונים - יש על כך המון חומר באינטרנט (למשל כאן: http://www.answers.com/topic/aerial-refueling). מטוסי התדלוק דאז היו מבוססים על פלטפורמת הקרנף, אשר אין לו יכולות לתדלק בזים או ניצים (או ברקים או רעמים וכו'). יכולת זו נוספה כאשר הוסבו מטוסי ראם ייעודיים לביצוע משימה זו. אם אינני טועה יכולת פוטנציאלית לתדלוק בשיטה זו הייתה גם בלפחות מטוס סטרטוקרוזר אחד, אולם אלו יצאו מהשירות זמן רב קודם לכן.

הערה קטנטנה - ניסיונות להתאים F-16 לתדלוק ממטוסי קרנף בוצעו אי-שם בשנות התשעים, וזאת באמצעות מוט תידלוק הנשלף מבידון המותקן בתחנת כנף. מסיבות שונות הוחלט לזנוח כיוון זה.

נערך לאחרונה ע"י major_tom בתאריך 07-10-2006 בשעה 23:04.
ישן 09-10-2006, 20:40
  GilTal GilTal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.08.06
סתם שאלה
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=suspect]למרות ששני..."

לאחר שפסלת את התשובה של SUSPECT בכזו נחרצות:

בהתייחס לדגמים שהיו בנמצא ב-חי"א באותה תקופה -

האם ראית חישובים או חישבת בעצמך את יכולת הנשיאת החימוש הרלוונטי של בזים וניצים למרחק הרלוונטי באותה תקופה?

האם בדקת את שיעור הדיוק של כל אחד מהכלים בממתאר המדובר באותה תקופה?

אם היית עושה זאת כניראה לא היית פוסל את התשובה (המעט פשטנית) שניתנה - היא רלוונטית לזמן תקיפת הכור.

כמו כן, למיטב הבנתי, עצם הפעילות כטייס (בכיר או זוטר) לא עושה אותך מומחה בחקר ביצועים. לא סתם גם ב-חי"א מועסקים מומחי חק"ב שלמיטב ידיעתי רובם ככולם אינם ולא היו אנשי צוות אוויר.

לקבלת תשובה מוסמכת בנושאים אלא עדיף לפנות למהנדסי אווירונאוטיקה/חק"ב שהיו מעורבים בנושאים דומים.
ישן 08-10-2006, 00:08

נחמד לשמוע גם את המבינים רבים... וטועים

א. המעבר לקורס טייס של שני מחזורים בשנה במקום שלושה נעשה אאל"ט בשנת 1988. בין היתר ח"א עבר להתנהל בחציונים במקום בתקופות.

ב. העדפת הנצים היתה החלטה של מח"א דאז משיקולים שונים (למשל העובדה שלא היו CFT, ועד שאלו יוצרו - טייסי הנץ נכנסו כבר לשיגרת אימונים, וממש לא רצו לאכזב אותם ולקחת להם את המשימה, כאשר למערך הבזים היתה יכולת CFT ומספיק מיכלים לטובת העיניין).

ג. למטוסי הבז היתה יכולת CFT וכל טענה אחרת היא פשוט קישקוש (ועובדה שכל המטוסים המלווים צויידו ב-CFT או FAST כפי שנקרא אז

ד. מתכנן המבצע, אביאם סלע היה בין אלה שדגלו דווקא בהפעלת בזים ולא נצים.

ה. שרידות הבז לעומת שרידות הנץ - זה דיון ארוך שהתחיל כאשר נקלט הנץ. אפשר לשאול למה טייס בז שהולך לו מנוע אומר שהלך לו נץ, ומה בדיוק עושה את הנץ לשריד יותר מול בז. זה לא הצעה לדיון, מאחר שהסיכוי להגיע לתשובה דומה לנסיון להבין מי קדם למי - הביצה או התרנגולת...

ו. במבצע אופרה השתתפו 10 בזים ולא שמונה. שלושה זוגות חדרו לעיראק, ביצעו ליווי ו-CAP מעל בסיסים עיראקיים בעוד מטוסי הנץ תוקפים. רביעייה נוספת של בזים טסה בגובה רב מעל גבול ישראל\ירדן בכוננות התערבות. דיה נוספת טסה בדממה אלקטרונית בציפיה לניהול קרב האוויר אם יתפתח, ומסוקים ישראליים פרשו על אדמת עירק בסמוך לגבול הסעודי.

ז. באשר לבזים ומערכת טוס על חוט - הרי שהבז אינו מופעל באמצעות מחשב אלא באמצעות מערכת מכאנית. יכולת טוס-על-חוט מלאה קיימת במטוסי הרעם. איני חושב שהיא קיימת בבזמ"ש, אבל אין לי הכרות אישית עם הנושא. אם זכור לי נכון - ישנו כאן חבר פורום שהינו בזולוג...

כל המידע הקשור בפעילות הבזים ויכולותיהם כפי שהצגתי כאן - מבוסס על מידע שנתקבל משני מקורות שהיו מעורבים במבצע. לצערי מצאתי אי דיוקים בוטים (וזה נאמר בעדינות רבה) גם בספרות הרשמית של ח"א (למשל היעדר כמות מספקת של CFT - שזה פשוט לא נכון).

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 08-10-2006 בשעה 00:10.
ישן 08-10-2006, 00:28

אתה לוקח את זה אישית
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "התשובה שניתנה עי amirsgv היתה..."

השואל הבהיר בהמשך שכוונתו לא היתה למעבר אל הכשרה תלת שנתית כי אם ירידה משלושה קורסים בשנה לשניים כפי שהמצב כיום.

ראוי לציין כי נעשו שינויים גם במבנה הקורס (השלבים שבו) וגם בתחום המיון ההתחלתי - משמע - מיון קפדני יותר בטיסות הראשונות וצמצום ההדחה בהמשך - או במילים אחרות - צימצום ההשקעה בחניכים שקיים ספק לגביהם בשלבים הראשונים, וריכוז מאמץ הההכשרה באלו שיש להם סיכוי טוב יותר לסיים).

ההחלטה נעשתה בתקופת השרות שלי, ואיני זוכר אם היתה ב-1988 או ב-1986. בכל אופן מדובר בתקופה בה נעשו קיצוצים משמעותיים בח"א והיערכותו שכללה בין היתר:
א. סגירת עובדה כבסיס טיסה והסבתו לבסיס פריסות ובי"ס
ב. העברת טייסות הכפיר וריכוזן בחצור
ג. ריכוז מערך העיט בנבטים כולל דרג ד' (כמובן שפעולה זו לא כללה את מטוסי הביס"ט)
ד. ריכוזי מערכים נוספים - בלוקים מסויימים ברמת דוד ואחרים בחצור
ה. ריכוז מערך הקורנס בתל נוף (העברת "האחת" לטובת העיניין מחצור).
ו. סגירת מערך הקורנס (להבדיל מהקורנס 2000) שבא לידי ביטוי בסגירת 105, 69 ו-107 בדרוג...

וכפי שהזכרתי - מעבר מתקופות לחציונים...

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 08-10-2006 בשעה 00:34.
ישן 08-10-2006, 01:06
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "אתה לוקח את זה אישית"

הקיצוץ, שהיה הנגזרת הצבאית של ה "חבילה הכלכלית" של מודעי-פרס (ממשלת האחדות הראשונה), כלל גם פיטורים של כ 2000 אנשי קבע בחיל (מתוך 6000 בצבא כולו), קיצוץ ושנמוך (= DOWNGRADE, אם יותר לי לשאול מאוצר המילים של הפייטן הנודע גל הירש) תקנים רבים בעיקר במפקדת החיל, במכהנ"מ ובמפקדות הבסיסים, דחיית רכש מסק"רים ומסע"רים חדשים (נבחנו בארץ כבר ב 1983), סגירה הדרגתית של מערכי הכפיר, הצרעה וההובלה הטקטי (הזמיר, הערבה והדקוטה, מהלך שבוטל), סגירת/איחוד יחידות מילואים, המלצה לסגירת פרויקט הלביא, סגירת פרויקט מגורים לאנשי קבע, דחיית שיפוץ מסלולים, רחבות ודת"קים במספר בסיסי טיסה וכו'. אם זאת היו גם פרויקטים שהואצו/הורחבו באותה תקופה, בעיקר בתחומי האמל"ח, לווינות, נ"מ, מודיעין, מחשוב, שו"ב, הרחבת בסיס פלמחים ועוד. לגבי מערך הקורנס, כחלק מהקונסולידציה לשני בסיסי טיסה בלבד, היה גם את המעבר המאוחר יותר של 69 מרמת דויד לחצרים.

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 08-10-2006 בשעה 01:10.
ישן 12-10-2006, 21:06
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
תשובות
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי ציפור מדבר שמתחילה ב "עכשיו מסתדר כל העיניין של 160 קורסים בכ- 60 שנה"

מחזורי הגיוס היו יולי נובמבר ופברואר.
לגבי קורסי הא' (124א ו-125א) - הקורסים אוחדו עם הקורסים שקדמו להם תוך שינוי התכנים. למעשה, קורס 124 שהתגייס בפברואר 1989 עשה את קורס הטייס הארוך ביותר בתולדות צה"ל, כיוון שהוא סיים בסוף יוני 1991 - שנתיים וכמעט ארבעה חודשים ... מה שהוארך לקורסים הללו היו חלקים לא טיסתיים, לא זוכר מה בדיוק.
קורס הטייס במתכונתו הישנה היה מחולק לשישה חלקים:
קדם מכין - לימודים, צ'ק 10 (עוד לא היה צ'ק 15 ..) על פייפרים, טירונות קצרצרה (ע"מ לשמור בסיסית)
מכין - חלק הטירונות היותר מתקדמת, למעשה שלב חי"רי
ראשוני - צ'ק קרב, שלב הצוקיות הראשון, סייפנים, אמנ"ט ראשוני (זמיר)
בסיסי - שלב טיסתי מתקדם יותר, עדיין על הכלים שטסו בראשוני
בסיסי בכיר (נקרא גם בסיסי למ"ק, היינו לימודי קרקע) - שלב הקצונה
מתקדם - דומה לשלב המתקדם של היום.
סיכת המ"מ הייתה מתקבלת אחרי שנה ושמונה חודשים, ואז גם היה המעבר לצ"ט (צוער טייס).
חניכי ראשוני ובסיסי היו פט"ט (פרח טייס טס).
הכותפות היו:
קדם מכין - חלקה
מכין - פס לבן צר
ראשוני - שני פסים צרים
בסיסי - פס רחב
בסיסי בכיר - פס רחב ופס דק
מתקדם - כמו היום, כותפת בד עם כנפיים קטנות

השינוי במיון נבע בשל רצון להקדיש בחלקים המתקדמים יותר להדרכה ופחות למיון מחד, ובשל רצון לחסוך משאבים של כלי טייס יקרים. לכן צ'ק הפייפרים הפך מ-10 טיסות ל-15 טיסות, ומספר גדול יותר של חניכים נפסל בשלב ההתחלתי, כדי לתת יותר לחניכים שימשיכו אח"כ.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 08-10-2006, 08:56

תענוג

ציטוט:
השואל הבהיר בהמשך שכוונתו לא היתה למעבר אל הכשרה תלת שנתית כי אם ירידה משלושה קורסים בשנה לשניים כפי שהמצב כיום.

ראוי לציין כי נעשו שינויים גם במבנה הקורס (השלבים שבו) וגם בתחום המיון ההתחלתי - משמע - מיון קפדני יותר בטיסות הראשונות וצמצום ההדחה בהמשך - או במילים אחרות - צימצום ההשקעה בחניכים שקיים ספק לגביהם בשלבים הראשונים, וריכוז מאמץ הההכשרה באלו שיש להם סיכוי טוב יותר לסיים).

ההחלטה נעשתה בתקופת השרות שלי, ואיני זוכר אם היתה ב-1988 או ב-1986. בכל אופן מדובר בתקופה בה נעשו קיצוצים משמעותיים בח"א והיערכותו שכללה בין היתר:
א. סגירת עובדה כבסיס טיסה והסבתו לבסיס פריסות ובי"ס
ב. העברת טייסות הכפיר וריכוזן בחצור
ג. ריכוז מערך העיט בנבטים כולל דרג ד' (כמובן שפעולה זו לא כללה את מטוסי הביס"ט)
ד. ריכוזי מערכים נוספים - בלוקים מסויימים ברמת דוד ואחרים בחצור
ה. ריכוז מערך הקורנס בתל נוף (העברת "האחת" לטובת העיניין מחצור).
ו. סגירת מערך הקורנס (להבדיל מהקורנס 2000) שבא לידי ביטוי בסגירת 105, 69 ו-107 בדרוג...

תודה. תשובה מפורטת , עניינית וללא "תרגילי מנהיגות " ("אני טייס קרב בכיר נורא") מיותרים.

עריכה - הכוונה להודעה 42 של סולו
ישן 08-10-2006, 21:01
צלמית המשתמש של ניקוס
  ניקוס ניקוס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.05

ציטוט:

סתם כהערת אגב (כי כל מה שאמרת הוא נכון..) - עדיין קוראים לזה תקופות. פשוט יש רק 2 תקופות בשנה ולא שלוש.

אגב עוד סיבה ששמעתי (למרות שהיא לא מבוססת יותר מדי אז בע"מ)
3 תקופות בשנה דרשו 3 סיכומים בשנה, חגיגות סוף תקופה, ישיבות, איזוני תקציב וכו' וכו'. אם עושים רק פעמיים זה גם מקצץ בעלויות האלה. שוב - בע"מ.
'Choose life, choose a job, choose a career, choose a family, choose a fucking big television. Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments, choose a starter home, choose your friends. Choose leisure-wear and matching luggage. Choose a three-piece suite and higher purchase and a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you've spawned to replace yourself. Choose your future, choose life. Choose Canon.
Canon 350D Gripped
Sigma 17-70 2.8-4.5
Sigma 70-300 APO DG Macro
LowePro Orion II

ישן 09-10-2006, 09:45

מ
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "התשובה שניתנה עי amirsgv היתה..."

ציטוט:
שרידות הנץ מול הבז, הסיבה העיקרית שf-16 יותר שריד מf-15 היא גודלו הקטן, גם מבחינת המימדים וגם בהיבט שח"מ.
בכל מקרה, לבז יש יכולת עמידות יותר טובה מפני היפגעות (גם לF-16 יש יכולת לא רעה בעניין), אבל סיכויי ההיפגעות שלו גדולים בהרבה מסיכוי היפגעות של F-16,.

לא הבנתי

עוד מנוע לעומת 4 מטרים עודפים באורך , ותוספת של כמה מ"ר לשטח הכנף - מה עדיף? איך מכניסים למשוואת השרידות? איך מתבצעת ההשוואה?

הבז יותר גדול אך דו מנועי - ולשיטתך - לבז יכולת עמידות עדיפה על פני הנץ אך עדיין, בשקלול הסופי - סיכויי ההפגעות שלו גדולים יותר (למה? שח"מ? מבלי להכנס לפינות מסווגות, זה לא ממש נכון ...) ולכן הנץ "שריד" יותר

לא ברור. מבולבל. אשמח להבהרות.
תודה
ישן 04-11-2009, 09:36
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
הקפצה אחרי 3 שנים - מעבר ח"א משנה תלת תקופתית לדו תקופתית
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "נחמד לשמוע גם את המבינים רבים... וטועים"

השינוי התבצע בשנים 1989-1990 והיה פרי יוזמתם של שני מינויים חדשים של מח"א דאז אלוף (מיל') אביהו בן-נון - הכוונה לרלכ"א אבי ארוך וברל"א אמיר נחומי - ומטרתו (כפי שנכתב כאן) הייתה הפחתת הוצאות וצמצום סבך בירוקרטי. תא"ל מיל' אבי ארוך, מהרלכ"אות הבודדים ב 30 השנים האחרונות שצמחו מתוך מערך המנהלה ולא "הוצנחו" מקרב אנשי צוות האויר, חתום על מספר רפורמות חשובות בתחומי כ"א, מילואים ורווחה בח"א (מקצתן ביחד עם קודמו בתפקיד משה מורג). כאשר הוקמה UMI בשלהי 1993 "נקרא אל הדגל" על ידי אביהו בן נון וכיהן שנים ארוכות לצידו כסמנכ"ל שיווק ומכירות. מאז 2007 מכהן כמנכ"ל החברה. אדם משכמו ומעלה.
ישן 09-10-2006, 18:54
  skyknight skyknight אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.10.05

עובדה חשובה לא הוזכרה כאן...
הנץ יכול היה לבצע את המשימה במתאר שבוצע רק בעזרת תחכום ישראלי (אחד מיני רבים) והוא השלכת בידוני הכנף עם גמר הדלק על מנת להוריד גרר.זה קרה
כידוע מעט לפני או אחרי החדירה לעיראק (אני כבר לא זוכר)...נראה לי שמעט אחרי.
לפי היצרן היה אסור להשליך בידונים אלו כשה-84 תלויות..ופותחה טכניקה ייחודית.
לגבי הבז...אם היה ניתן לשאת את ה-84 מתחת ל-FAST כמו שהרעם יכול ב-CFT ולא לבזבז את נקודות הנשיאה בכנפיים לטובת הבידונים אז הבז לוקח בטווח...
או לחילופין לשאת 84 אחת מתחת לגוף על חשבון נתיק אחד והוא עדיין יקח..
לגבי שרידות..הדיעות חלוקות (למרות שבזמנו חשבו שהבז שריד יותר) בעיקר משום
שהדרך לכמת זאת עדיין לא מדעית למהדרין.בעבר עצם עובדת קיום שני מנועים הובילה לקביעה שהמטוס שריד יותר.עם הזמן התפתחו מדדים נוספים.
רק אחרי מלחמת לבנון (1982) הנץ קיבל הכרה בדבר שרידותו..עד אז היו חששות.
האמרה של ג'נרל דיינמיקס בזמנו היתה: נכון שהF-16 פגיע יותר אך שקודם פגז הנ"מ יצליח לפגוע בו..אחר כך נדבר...
אגב בענייני שרידות..אמיל צריך לדעת שהמנוע של הנץ וגם של הדגמים המתקדמים יותר עטופים במיכלי דלק...ובהקשר זה הבז מתוכנן הרבה יותר טוב כמיטב המסורת של מקדונלד דאגלס.מיכלי הדלק נאטמים במקרה של פגיעה.
כמובן שבנץ הדבר נעשה משיקולי אין מקום אחר..ובהקשר זה הבז שריד יותר או בטיחותי יותר.

נערך לאחרונה ע"י skyknight בתאריך 09-10-2006 בשעה 18:58.
ישן 25-10-2006, 16:06

למען ההבהרה וסיום העניין (מוקדש באהבה לאמיל)

1. מטוס הנץ, כאשר הגיע ארצה - נחשב לבלתי אמין בעיני הטייסים וכבעל צרות שונות שכללו:
א. היסטוריה של הזדקרויות מדחס כאשר בניגוד לבז המצוייד באותו מנוע - יש לו תמיד מנוע אחד פחות בעת צרה
ב. חופת בועה חדשנית שלא האמינו בחוזקה, ויותר מזה - לא היה מגן רוח במקרה בו תתנתק מן המטוס
ג. מערכת טוס-על-חוט שהיוותה גורם קריטי בשליטה במטוס - ומי יודע מה עושים כשהיא לא פועלת?

לאור האמור לעיל - ניתן להבין ששרידות המטוס בהחלט היתה מוטלת בספק, וביחוד כאשר הושוותה לבז. כמובן שכל זה נאמר על סמך מה שהיה ידוע אז לגבי המטוס ולגבי הבעיות שליוו אותו בחו"ל (מזכיר לך שהמטוס התרסק גם עת הדגמה בסלון האווירי בפריס).

כל הנ"ל ועוד - הורידו מאד את קרנו של המטוס בעיני טייסי חיל האוויר, ולכן גם היו הרבה אנשי בז (ולא רק) שההחלטה לבחור דווקא במטוס הנ"ל על פני הבז - נראתה בעיניהם כיותר מתמוהה...

2. לאור האמור לעיל נוצרה בחיל האוויר בעיה רצינית של מוטיבציה, מצד הטייסים, באשר להצבתם כטייסי נץ. רוב אלו שהוצבו בתפקיד הרגישו ש"דופקים" אותם, והעדיפו לעבור לבז.
טייס חריג מפורסם בהקשר זה היה אליעזר שקדי שבחר דווקא לעבור לטוס על נץ כאשר הציעו לו לטוס על בז...
נוצר, לפיכך, הצורך להאיר את המטוס באור שונה ולהציג את יכולתו לעמוד בציפיות, ואולי כך - לעודד אנשים לעבור אל המערך שתוכנן להיות עמוד השידרה של חיל האוויר.
בהקשר הזה - בהחלט ניתן להגיד שההחלטה להעדיף את הנץ על פני הבז היתה בעיקר פוליטית פנימית של חיל האוויר. אם תרצה - אוכל גם להוכיח זאת ע"י הפניה למקורות בפרסומים פנימיים של ח"א.

ישן 25-10-2006, 16:43
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
תיקון קטנטן
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "למען ההבהרה וסיום העניין (מוקדש באהבה לאמיל)"

ה-F-16 לא התרסק בפריז. התאונה אליה אתה כנראה מתכוון אירעה ב-8/5/1975 בבסיס קרסוול בטקסס, כאשר טייס הניסוי ניל אנדרסון באב טיפוס 2 תרגל את הצגת המטוס לקראת מסע לאירופה. אחד מכני הנסע הראשיים לא נפתח והוא נאלץ להנחית את המטוס על גחונו על הדשא שלצד המסלול. הנחיתה היתה מוצלחת והמטוס סבל מנזק קל יחסית, ואף הוחזר לכושר טיסה. בכל מקרה, אב-טיפוס 1 יצא למסע האירופאי, אשר כלל השתתפות נקיה מתקלות בסלון פריז של אותה שנה. המסע המוצלח תרם לזכיית המטוס ב"עסקת המאה" והשאר היסטוריה.
עד כמה שידוע לי המטוס לא סבל משם רע בחילות האויר שהצטיידו בו עד 1981.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:36

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר