לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-12-2006, 09:27
  דני ידעני דני ידעני אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.12.05
האמת שמאחורי תיק דבקה - פרויקט מיוחד

במקור מכאן - http://www.sikurmemukad.com/editing/

יש כאלו ששונאים אותו, יש כאלו שמוכנים להישבע שכל מילה שם נכונה, ויש כאלו שמסתכלים עליו כעל גרסה סאטירית של אתרי החדשות הממוסדים. כך או אחרת, תיק דבקה, שעלה לאוויר בקיץ 2000, הצליח לרכוש לעצמו כמות עצומה של קוראים נאמנים (יותר מ-4 מיליון קוראים בחודש, לפי הצהרת האתר).

באופן אישי, נחשפתי לאתר כבר בימיו הראשונים וייחודו בלט מיד לעניין – כותרות מפוצצות, מנוסחות כמעט תמיד באופן בלתי ניתן להפרכה מחד, אך מאידך – פורטות על כל מיתרי הקונספירציה של הקורא הממוצע, שעל פי רוב ישוב ויקרא באתר, הפונה ליצר הסקרנות הבסיסי ביותר.

ממרחק הזמן קשה לי לשים את האצבע על הנקודה המדויקת, אך למיטב זכרוני נקודת המפנה הייתה באביב 2002, בעיצומו של מבצע חומת מגן. המבצע הביא את אנשי דבקה להעלות את קצב הפרסומים שלהם משניים-שלושה פוסטים בשבוע, לפוסט אחד ביום לפחות. לצערם של המעריצים כולם, עם העלייה בתדירות הפרסום, כך צנח לה רמת התוכן על כל מרכיביו – החל מצורת ההתנסחות, עבור בשגיאות הלשוניות וכלה בדרמה האובדנית-תהומית שהתלוותה לכל בדל של דיווח חדשותי. כל אלו יחדיו הביאו לירידת קרנו של האתר, שהפך עם הזמן למושא לבדיחות בקהילות אקטואליה רבות ברשת הישראלית.

כתבתי כמה פעמים בשבועות האחרונים שאני עסוק וכתוצאה מכך כמות העדכונים ירדה בהתאם. כעת הגיעה העת לגלות במה הייתי עסוק (חוץ מבעבודה הרגילה שלי, כמובן) – במשך השבועות האחרונים עברתי על כל מאמרי תיק דבקה שעדיין זמינים בארכיון האתר ובמנועי החיפוש, מתוך מטרה:

א. למפות את שיטת העבודה של האתר, שבמקרים רבים מתרגם מאמרים מעיתונים קטנים ברחבי העולם ומציג זאת כחומר מודיעיני בלעדי.
ב. לשרטט בדיוק רב ככל הניתן את תבנית המאמרים של תיק דבקה, באופן שיאפשר גם לקורא הממוצע להבחין בין עיקר לטפל ובין עולמנו שלנו לעולם מקביל…

בשבועות הקרובים אחשוף חלק מ“המקורות המודיעינים של תיק דבקה“ ואנתח את המאמרים הבולטים שפרסם האתר לכל אורך שנות פעילותו. אתם, הקוראים, מוזמנים, כמובן, להציע מאמרים יוצאי דופן של דבקה לפרסום בפרויקט, ו/או לדווח על ”מקורות מודיעינים“ של תיק דבקה שמצאתם (לדוגמא, בעת פרסום פוסט של דבקה על מדינה כלשהי, נסו לחפש בגוגל את העיתונים של אותה מדינה ותופתעו לראות כמה קל להיות איש מודיעין&#8230

כהרגלי, אני פתוח להצעות והערות בנושא באמצעות התגובות או במייל.

בשביל הסיפתח בחרתי מאמר שפורסם ב-12 באפריל 2002, קצת פחות משנה לפני פרוץ מלחמת המפרץ השנייה. המאמר, העוסק באחד נושאים החביבים על כותבי דבקה - נשק גרעיני - טוען כי ארה“ב מתקרבת להפעלת נשק גרעיני במזה“ת, בעיקר לאור העובדה כי אין לה לארה“ב, לטענת דבקה, יכולת לכבוש את בגדד באמצעים קונוונציונליים…

על מנת להתייחס לנקודות הבולטות במאמר, בחרתי (וקיבלתי רשות) לאמץ את השיטה של אהוד השמן, הנוהג לפרק מאמרים לפסקאות ולהתייחס אל כל נקודה במאמר.

(זה עוד ארוך - אביא את הנקודות המרכזיות)

ככל שהולכת ומתקרב השלב בו ארצות הברית מתכוננת להפעיל נשק גרעיני במלחמה האזורית שהיא עומדת לנהל במזרח התיכון, כך הולך ומתקרב השלב בו יתברר סופית האם בידי סדאם חוסיין שליט עיראק ובידי אוסמה בן לאדן, יש נשק או מתקנים גרעיניים, והאם הם מתכוננים להפעיל אותם נגד ארצות הברית, נגד ישראל, או אחת מבעלות בריתה העיקריות של ארצות הברית במלחמה באפגניסטן, בריטניה או גרמניה.

עכשיו, כשאתם אומרים ”מתקרב השלב בו ארצות הברית מתכוננת להפעיל נשק גרעיני“ – לכמה זמן אתם מתכוונים? בכל זאת, עברו 4 וחצי שנים – אי אפשר להחזיק אותנו במתח כל כך הרבה זמן…
המקורות הצבאיים של תיקדבקה ודבקה-נט-ווקלי, מוסרים כי בקרב ראשי מדינות אירופאיות ומזרח תיכוניות רבות הולכת ומתחזקת הדעה כי ארצות הברית לא תרצה לתקוף את עיראק חזיתית בכוחות צבא קונוונציונאליים, ובוודאי שלא תוכל במצב בו היא נתונה היום במלחמה באפגניסטן, להקציב את הכוחות הדרושים לכיבוש בגדאד, בה ריכז סדאם חוסיין כ-250 אלף חיילים.

על זה אני מדבר רבותיי. כך עושים עבודה עיתונאית הראויה לשמה. רק בעבודת צוות. לצורך כתיבת המחקר האמפירי המופלא הזה, חברו כל המקורות המודיעיניים של תיק דבקה, למאגר המוחות המבריק העומד לרשות דבקה נט ווקלי (ובינינו, קרוב לודאי שגם דבקה דוט קום ודבקה CO.IL שלחו נציגות) והציגו את המציאות כפי שהיא - האמריקנים פשוט לא יכולים לצבא העיראקי האדיר… שנה לאחר פרסום המאמר, חיילי סדאם התחבאו בצורה כל כך טובה בבגדד, עד שהאמריקנים, בזמן שהשתלטו על הבירה העיראקית, לא הצליחו למצוא את אותם רבע מיליון חיילים עיראקיים (ואף מילה על ההישג האמריקני, שהושג, בדרך נס ממש, באמצעים קונוונציונליים בלבד).
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי נושא השימוש בנשק הגרעיני על ידי ארצות הברית עלה לדיון, בשבועות האחרונים, כמה פעמים בתוך הצוות האמריקני המנהל את המלחמה, וכי בשבועיים האחרונים התגבר האיום הגרעיני והביולוגי, על ארצות הברית ועל ישראל ואולי גם על אחת או כמה מהערים העיקריות באירופה.

יכול להיות שאני עומד להסתבך עם הצנזורה, אבל מאחר ועברו כבר כמה שנים, נראה כי ניתן לחשוף כבר את תמליל השיחה המפורסמת ההיא בין נשיא ארה“ב בוש לסגנו, דיק צ‘ייני, שעה שאלו דנו בסוגיית ההפעלה (המתקרבת) של נשק גרעיני:

בוש: יש לנו נשק גרעיני?
צ‘ייני: כן.
בוש: בא לך לעשות בו שימוש?
צ‘ייני: בכיף. תן לי רק לשים נעליים.

כאשר סגן הנשיא דיק צ‘ייני היה לאחרונה באזור, הוא שמע גם בערב הסעודית וגם בישראל, ההערכות מודיעיניות האומרות כי אחת הדרכים של שליט עיראק סדאם חוסיין לנסות למנוע התקפה צבאית אמריקנית, הייתה להעביר, עוד בסוף חודש פברואר, לידי אנשי אל קעידה מתקן או כמה מתקנים גרעיניים, או פצצות רדיולוגיות, המסוגלות לייצר קרינה גרעינית מזוהמת, או פצצות או מכלים המכילים נגיפים, ביניהם , אבעבועות שחורות, וכי כלי נשק אלה נמצאים כבר באחד מהמקומות הבאים. אחת מעריה המרכזית של ארצות הברית, ישראל, ערב הסעודית, שטחי הרשות פלסטינית, לונדון, רומא או ברלין, כאשר לכל אחד ממתקנים אלה צמוד צוות או שניים המוכנים להפעילם, לפי אות שהם יקבלו ממפעליהם.

פסקה דבקאית קלאסית – קודם כותבים ”לאל קעידה יש או את זה או את זה או את זה או את זה או את זה או את זה או את זה והם עומדים להפעיל את האמצעי או שם או שם או שם או שם או שם או שם או שם“, אח“כ מחכים שיתפוצץ איזה קפצון באיזשהו מקום בעולם וישר מפרסמים כותרת ”אתם רואים שצדקנו?“

… שם תירץ עבדאללה את יחסה של סעודיה למלחמה האמריקנית בטרור ואת התנגדותה לנוכחותם של כוחות צבא אמריקנים בסעודיה, באיום המשותף של עיראק ושל אל קעידה לפעול נגד שדות הנפט שלה כולל אפשרות של פיגוע גרעיני אשר יבעיר את שדות הנפט או יזהם אותם.

פיגוע גרעיני בשדות הנפט העיראקיים? לא יותר זול לפתח גפרור?

http://www.sikurmemukad.com/editing/?p=538
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:51

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר