לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-12-2006, 16:35
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
כמה סיבות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רמי המקורי שמתחילה ב "למה כ"כ קשה לייצר פצצת אטום?"

נניח שאנחנו מדברים על פצצת ביקוע פשוטה. הנה כמה מהקשיים ביישום הרעיון הפשוט לכאורה:

ייצור חומר בקיע - פצצות ביקוע משתמשות באיזוטופים נדירים של אורניום ופלוטוניום. אורניום שגם כך אינו מחצב נפוץ במיוחד מכיל פחות מ-1% איזוטופ 235, ולייצור פצצה דרושים מעל 10 ק"ג של אורניום שמכל מעל 90% אורניום-235. תהליך ההעשרה אינו טריויאלי והוא דורש חומר גלם רב, טכנולוגיה מתקדמת והרבה כסף. פלוטוניום-239 מיוצר באופן מלאכותי מאורניום 238 בכורים גרעיניים, לא רק שזה מצריך יכולת גרעינית קודמת, אלא שבתהליך הייצור מתקבל איזוטופ 240 של פלוטוניום שעלול לסכן את יציבות הנשק ולכן רצוי להמנע ממנו. אמנם בפלוטוניום יש צורך רק בליבה של 7% במשקל של 10 ק"ג ויותר, אבל הייצור לא פשוט או זול יותר מבאורניום.

שאר הקשיים נוגעים בצורך לייצר תגובת שרשרת אופטימלית לפני הפיצוץ. כלומר למנוע מצב שרק חלק קטן מהחומר עבר ביקוע לפני שהפצצה מתפרקת לאלפי חתיכות גחליליות (זה אולי מה שקרה בניסוי שערכו הצפון קוריאנים). את החומר הבקיע בנשק מחזיקים במסה תת קריטית כדי שהוא לא יתפוצץ באופן ספונטני. אפשר לעשות את זה בשתי דרכים - להחזיק את החומר בשני חלקים ולחבר אותם לפני הפיצוץ, או להחזיק את החומר בצפיפות נמוכה ולדחוס אותו ברגע האמת.

כשהחומר מוחזק בשני חלקים יש ליבה גדולה שחתיכה ממנה מוחזקת בנפרד. כשיוזמים את הפצצה, יורים למעשה את החתיכה החסרה למקומה בליבה הגדולה. כדי שתגובת השרשרת לא תפרק את העסק מייד, החתיכה צריכה להגיע במהירות מאד גדולה אל הליבה. כל העסק דורש הרבה הנדסה בעיקר אם רוצים להגיע לניצול טוב של הליבה, אבל זו שיטה פרימיטיבית ולא יעילה ודורשת יחסית מעט תחכום, ולכן היא היעד הראשון של כל מדינה או ארגון () שמבקש לייצר נשק גרעיני.

הדרך השניה היא לדחוס את החומר הבקיע ולהביאו למסה קריטית. לצורך זה משתמשים בליבת אורניום או פלוטוניום חלולה שבמרכזה מקור ניוטרונים. כאשר הליבה נדחסת צריך להפעיל את מקור הניוטרונים ברגע הנכון כדי ליצור תגובת שרשרת מיטבית. כלומר צריך סינכרון שמציב אתגר הנדסי מסובך. את הדחיסה משיגים בעזרת פיצוץ של חומר נפץ, אבל כדי להשיג דחיסה טובה הליבה צריכה להיות כדור מושלם, גל ההדף שפועל פנימה ודוחס אותה צריך להיות גם הוא כדורי לחלוטין וארוך יחסית. לשם כך צריך לעצב את חומר הנפץ בגאומטריה מסויימת, ולהציב תווך דוחס (סגסוגת כלשהי) שיאריך את משך גל הדחיסה. כדי להשיג דחיסה מיטבית יהיה רווח בין הליבה לתווך הדוחס. מסביב לליבה עצמה שמים מראת ניוטרונים עשויה בריליום שתמנע זליגה של ניוטרונים וניצול חלקי של החומר הבקיע. כל המבנים הללו מיוצרים מחומרים ברמת נקיון גבוהה, וברמת עיבוד גבוהה מאד, אלו כשלעצמם מחסומים טכניים לא פשוטים. חומר הנפץ צריך להיות גם הוא ברמה גבוהה ומעוצב היטב (עם עדשות פיצוץ) כדי ליצור גל הלם נכון. הייזום של חומר הנפץ ומקור הניוטרונים צריך להיות מסונכרן היטב וכל העסק אמור לעבוד בטמפרטורות ולחצים גבוהים מאד.

העסק בסך הכל מורכב ויקר לשמחתנו, אבל אין ספק שבימינו הדרך לנשק גרעיני קצרה יותר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-12-2006, 06:41

אנחנו לא יודעים עד כמה הם מצליחים
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי רמי המקורי שמתחילה ב "תודה על ההסבר"

אנחנו, ואני מעז לאמר אף אחד, לא יודע עד כמה הם מצליחים בחלק ההנדסי. על פי מה שהתפרסם, גופי המודיעין השונים מעריכים שלוח הזמנים יקבע בעיקר לפי המרוץ להשגת אורניום מועשר בכמות מספקת, וכנראה ההנחה היא ששאר האספקטים אינם מהווים היום אתגר גדול במיוחד (להבדיל מלפני מספר עשורים). למעט פרסום בודד על מעבדות איראניות שבהן עוסקים בפיתוח חומרי נפץ רלוונטיים, לא זכורה לי התייחסות לחלקים הטכניים בייצור פצצה מלבד החומר הבקיע. אולי זה פחות עסיסי ולכן לא מגיע לתקשורת, אבל אני מנחש שעל החלק הזה שרותי המודיעין המערביים יודעים עוד פחות מכפי שהם יודעים על תהליכי ההעשרה, וגם על אלה הם יודעים מעט מאד אם לשפוט על פי מדד האימפוטנציה.

בכל אופן, אל תלך שולל אחרי הצהרות מזלזלות כמו זו של אחד המגיבים לפני. האיראנים אולי אינם בחזית המדע, אבל יש להם דריסת רגל בעולם האקדמי ואני משוכנע שאם הם לא יאלצו להתקפל הם יוכלו לבצע ניסוי תוך פרק זמן קצר. כמה קצר? אם הייתי יודע הייתי משקיע באופציות על הנפט ועושה קופה.

נערך לאחרונה ע"י Sam Weller בתאריך 24-12-2006 בשעה 06:47.
ישן 31-12-2006, 04:11
  סאשה הסוס סאשה הסוס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.07.06
זה בהחלט אומר שהם בחזית
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "זה עדיין לא אומר שהם בחזית המדע"

ראשית, נתחיל מזה שמספר פרסומים איננו בהכרח מדד לאיכות. אוניברסיטת חיפה לדוגמה נמצאת במאה הראשונות בעולם (בסביבות מקום 70, למיטב זכרוני) בפרסומים בתחום המשפטים. אז מה? ואם כבר הזכרנו את זה, מעבדת ביולוגיה אחת מפרסת במהלך מחקר בודד של 5 שנים יותר מכפי שפירסמו כל המדענים, בכל מדעי הטבע האחרים, לאורך כל ההיסטוריה האנושית...
ושוב - אז מה?

שנית, בנושאים כמו ייצור נשק, חשובים הרבה יותר המהנדסים והטכנאים מאשר התיאורטיקנים. כדי לפתח נשק חדש באופן מהותי יש צורך בתיאורטיקנים; כדי לבנות נשק שקיים כבר 60 שנה צריך המון מהנדסים טובים (אלה מהסוג שלא מפרסם כל פיפס שעלה לו בראש). ואת אלה דווקא יש להם.

שלישית, העובדות מדברות בעד עצמן. האיראנים הגיעו להישגים שלא רבות ממדינות העולם הגיעו אליהן. שיגרו לוויין (תקשורת, ברור) כרגע אצל הרוסים, אבל לא רחוק היום שבו ישגרו לבד.השיהאב-3 נושא רש"ק במשקל טון ומגיע לטווח של 2000 ק"מ, ויש איזו שמועה שאוטוטו יש להם גרעין (לצרכי שלום, כמובן).

ולבסוף, בתחרויות האלה הם פותחים לנו ת'צורה, ככה שאם ישראל נמצאת בחזית המדע, קו"ח שהם.

ישן 31-12-2006, 08:31

עכשיו תוכיח לי באותות ובמופתים שאיראן היא המעצמה המדעית מספר אחת?
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי סאשה הסוס שמתחילה ב "זה בהחלט אומר שהם בחזית"

מעמד מדעי לא נקבע על סמך אולימפיאדות. המדד המרכזי הוא כמות הפרסומים, איכותם, ומספר הציטוטים. מה לעשות שעל פי כל הקריטריונים האלה איראן הרחק מאחורי ישראל בערכים מוחלטים ובוודאי שבאופן יחסי לגודל האוכלוסיה (באופן יחסי היא אפילו מאחורי ירדן וערב הסעודית). השנה התפרסם בפעם הראשונה בהסטוריה מאמר של קבוצה איראנית בכתב העת Nature - זה השג שמעיד על הפער העצום שעודנו קיים. נדמה לי שברור מדברי הקודמים שאני לא מזלזל באיראנים, אבל גם להפוך אותם למעצמה מדעית, או אפילו טכנולוגית, זה מוגזם.

אין ספק שאם ינתן להם, ואם הם ירצו בכך הם ישיגו נשק גרעיני בזמן קצר, כאמור 60 שנה אחרי מדובר בעיקר במאמץ הנדסי ובכושר ייצור שאינם מובנים מאליהם, אבל שאין עבורם צורך להיות בחזית המדע (אם כי זה יכול לסייע).
ישן 05-01-2007, 11:44

אכן. יש נביא בעירו!
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "עכשיו תוכיח לי באותות ובמופתים שאיראן היא המעצמה המדעית מספר אחת?"

יכולת מדעית לא נקבעת לפי מספר פרסומים, וברור כשמש שזה פשוט מטומטם להעלות על הדעת שמדינה שמתיימרת להוות אלטרנטיבה למערב תפרסם כדרך קבע מאמרים מדעיים באותו מערב.

יכולת מדעית איננה כמות מחקר מדעי. איראן נמצאת בחזית המדע, ובוודאי שעוקפת את "מעצמת ההייטק" ישראל. כפי שציינתי למעלה, ואחזור על כך באותם מילים ממש, הם מגיעים להישגים טובים לפחות כמו שלנו: "העובדות מדברות בעד עצמן. האיראנים הגיעו להישגים שלא רבות ממדינות העולם הגיעו אליהן. שיגרו לוויין (תקשורת, ברור) כרגע אצל הרוסים, אבל לא רחוק היום שבו ישגרו לבד.השיהאב-3 נושא רש"ק במשקל טון ומגיע לטווח של 2000 ק"מ, ויש איזו שמועה שאוטוטו יש להם גרעין (לצרכי שלום, כמובן)".
זה שאינך מבין את ההבדל בין מחקר מדעי, ליכולת ממשית בתחום היא בעיה שלך. לא של האיראנים. הם דווקא רק מרוויחים מהזלזול מעורר הרחמים של אנשים מסוגך בהם.

ישן 06-01-2007, 21:34

אילו עובדות הבאת?
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי סאשה הסוס שמתחילה ב "אכן. אם צד אחד מציין עובדות, ואילו הצד השני בא עמוס בדעות קדומות אין בסיס לדיון."

שאיראן זוכה באולימפידות מדעיות שבהן פותרים תרגילים מספרי פיסיקה? שאיראן בונה טילים שישראל בנתה כבר לפני עשרים שנה? שהיא מפתחת פצצה שישראל כבר פיתחה לפני שלושים שנה?

יש לאיראן לפי דעתך יכולות מדעיות נסתרות שהיא בוחרת לא להראות לעולם, לא על ידי פרסומים מדעיים, לא על ידי יצוא טכנולוגיות, ואפילו לא על ידי יצור של טכנולוגיה (שכן איראן היא בעיקר יבואנית של טכנולוגיה, אפילו מישראל הנחותה ממנה). את הכל אתה תולה בכך שהם שיגרו לווין לחלל שיכולותיו לא ידועות. ועל בסיס זה בנית איזה תאוריה היסטרית שמאדירה את איראן ומגמדת את ישראל. ואתה טוען שאחרים מעוררים רחמים?
ישן 09-01-2007, 15:37

העובדות הפשוטות
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי סאשה הסוס שמתחילה ב "חשבתי שאין בסיס לדיון בינינו. :)"

אתה מדדת את יכולתה המדעית של איראן במספר המדליות שהיא זוכה בהן בתחרויות של פתרון תרגילים מספרי פיסיקה ומתמטיקה, ביכולת הייצור (לא בהכרח פיתוח) של טכנולוגיה צבאית (למרות שלא עמדת על איכות הטכנולוגיה ואפילו לא על הכמות), ביכולת להרים לוויינים (שעליהם איננו יודעים כמעט דבר) ובנסיון שלהם להשיג טכנולוגיה גרעינית. הגם שבאף תחום לא מדובר בהשג מדעי מובהק, אלא חינוכי או טכנולוגי, מלבד האולימפידות ישראל עולה על האיראנים בכל הקטגוריות שציינת.

הנתונים על הפרסומים בתחום המדע וההנדסה: בשנים 2000 עד 2003 (זו האינפורמציה העדכנית ביותר) התפרסמו 1018 מאמרים ישראליים לשנה על כל מליון איש (7 מליון לערך), לעומת זאת התפרסמו 21 מאמרים איראניים לשנה לכל מליון איש (70 מליון לערך) בערכים מוחלטים אנחנו מדברים על פי חמישה מאמרים ישראליים. על פי פרסומים לנפש איראן נמצאת במקום ה-71 בעולם לעומת ישראל שנמצאת במקום השלישי (אחרי שוודיה ושוויץ). הנתונים הם למאמרים שהתפרסמו בז'ורנלים מקצועיים עם pier review . כדי לעמוד על טיב הפרסומים אפשר להתייחס למספר הציטוטים של מאמרים במאמרים אחרים. ב-2003 צוטטו 38,000 מאמרים ישראליים לעומת 3,000 איראניים.

עוד נתונים על חינוך, כלכלה והשקעה במחקר ופיתוח תמצא בפרסום של יונסקו: ישראל מול איראן.

עכשיו, כשהנתונים מונחים לפנינו, מה רצית להגיד על איראן וחזית המדע?
ישן 14-01-2007, 04:58

כבר הודעה שנייה שלך אחרי שקבעת ש"אין בסיס לדיון בינינו". חייב להגיד את המילה האחרונה?
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "העובדות הפשוטות"

שיהיה.

אתה ממשיך בטיעוני איש הקש הפתטיים שלך, אבל זה לא ישנה את העובדות, זה לא
ישנה את העולם בחוץ. בטח שזה לא ישנה את מה שעושה או לא עושה איראן. הבאת
נתונים מרתקים באמת ובתמים לגבי כמות הפרסומים הישראליים והאיראניים (תוך כדי
המצאת המונח המרתק "ביקורת רציפים"), שאכן מראה בבירור שהאיראנים לא מפרסמים
יותר מדי בתחום המדע. surprise, surprise.

אבל זה לא באמת מעניין. הנתונים האלה לא באמת מעניינים. מה שבאמת מעניין הוא שאני
לא טענתי מעולם שהאיראנים מפרסמים יותר מהישראלים. למען האמת, לא טענתי דבר לגבי
פרסומים איראניים. הדבר היחיד שציינתי בקשר לפרסומים בכלל "שמספר פרסומים איננו
בהכרח מדד לאיכות" (והבאתי דוגמה, שממנה כמובן התעלמת) ושיכולת ייצור נשק מתקדם
איננה תלויה בכמות פרסומים מדעיים.

הניסיון שלך להמציא טענה לא קשורה, להפריך אותה, ואז לקבוע שזה משליך באיזשהו אופן
לגבי הטענה שאכן טענתי משעשע למדי, ומדגים שוב מדוע אין בסיס לדיון בינינו. עם אדם
שנוקט בטקטיקות רטוריות נלוזות שכאלה קצת קשה לנהל דיון פרודוקטיבי.

ישן 10-01-2007, 03:11
צלמית המשתמש של Jony-G
  Jony-G Jony-G אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי סאשה הסוס שמתחילה ב "אכן. יש נביא בעירו!"

כסטודנט להנדסת אווירונאוטיקה אני מוכרח להגיב, לפחות לכל הקשור בהיבט שאני מתמצא בו.
לא צריך להיות בדרג גבוה במשרד הביטחון כדי לשמוע על כל מיני טכנולוגיות למיניהן פרי ייצורה של ישראל, טכנולוגיות אשר נותנות לנו עליונות מוחלטת בכל מיני מישורים בשדה הקרב (במקרה הזה באוויר). לדוגמא, ישנה תחרות בינלאומית בין חילות האוויר בעולם מדי שנה אם אני לא טועה, בה הצבאות מעלים מטוסי קרב לאוויר ומדמים קרבות אוויר עם נשק מדומה. הדבר כבר נהיה כדרך קבע לאחרונה שכל מדינה יודעת שעליה פשוט לעשות את המיטב כדי להתחמק ולהתרחק כמה שיותר מהמטוסים הישראלים, וזה כולל את ארה"ב. אפילו במלחמה האחרונה הצבא השתמש בטכנולוגיות מדהימות, שהמקום היחיד שראיתי מקביל אליהם זה בסרטים מצויירים.. אך לצערי כשהפיקוד לא משהו זה לא משנה הרבה..
ישן 05-01-2007, 02:55
  משתמש זכר LinkBomber LinkBomber אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.02
אף דעה כאן לא נכונה 100% אבל אני יכול להגיד מנסיון אישי
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי סאשה הסוס שמתחילה ב "זה בהחלט אומר שהם בחזית"

אני לומד באוניברסיטת טורונטו בהנדסת חשמל ומחשבים, ואתם לא יכולים לתאר לעצמכם כמה
פרסים לומדים כאן. אני מכיר הרבה מאוד פרסים חכמים, וכמה אנשים במיוחד הם פשוט גאונים. יש
לנו גם הרבה פרופסורים בפקולטה שהם ממוצא אירני. הרבה מהפרסים כאן עזבו את אירן אחרי
המהפיכה האיסלאמית וחלקם אף תומכים (או לפחות, לא שונאים את) בישראל. אבל יש גם כאלה
שהיגרו לכאן מאירן לא מזמן ומבקרים באירן באופן קבוע, למרות שהרבה מהם לא תומכים בממשל
שלהם ולא דתיים (יש כאלה שכן, כמובן). בכל מקרה מה שאני רוצה להגיד, זה שבהחלט זילזול
בפרסים כאנשים בהחלט מהווה שגיאה גדולה, שכן הם דווקא שייכים לאנשים היותר משכילים שאני
מכיר (ביחד עם הסינים ועוד כמה - האנשים הן בקנדה והן בארה"ב שהם "לא מהגרים" או האירופאים
שהגיעו לכאן לפני כמה דורות דווקא מהווים את רוב חלק האוכלוסייה של הלא משכילים).

בקשר למצב המדעי\טכנולוגי של אירן, הדבר מזכיר לי מעט את רוסיה בימי בריה"מ. בהחלט יש שם
אנשים גאונים וגם השקעה בהשכלה גבוהה, ותאמינו לי שדברים שבהם מושקעים הרבה כספים,
כגון המערכת הביטחונית, מקבלת את מיטב ההשקעות וכוח האדם ולכן בהחלט לא כדאי לזלזל.
כיום לא צריך להיות ב"קצה המדע" כיוון שרוב הטכנולוגיות הללו כבר קיימות כפי שכבר נאמר ע"י
כמה גולשים. אבל כמובן כשמדברים על הגישה לטכנולוגיה של כל האוכלוסייה במדינה עצמה,
קיים פער גדול בין אירן למערב, כי המון אנשים חיים בעוני (למרות שהאנשים בערים הגדולות
דווקא חיים לא רע). אירן בהחלט לא ה"מעצמה המדעית מספר 1 בעולם", אבל בהחלט אם יש
משהו שהם מאוד רוצים לפתח, כגון נשק גרעיני, יש להם את כל המדע והידע לעשות זאת.

לסיכום, זילזול באירן זאת טעות חמורה מצד ישראל, לאור הסיכון הממשי לקיום ישראל כיום. זאת
דעתי.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/scripts/birthday.php?date=29/04/1987]

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:56

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר