לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-01-2005, 02:51
צלמית המשתמש של cancer
  cancer cancer אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.03
"כלאו אותי. הייתי פחות מעבד"

ג'ולייט פרננדוס, עובדת זרה מהודו, תגורש מחר מהארץ, והיא לא תתגעגע. בשיחה עם כתבת ynet היא מספרת על מסכת הייסורים שעברה: דרכונה נלקח ממנה, היא אולצה לעבוד בפרך, נמנע ממנה ללכת לכנסיה ונאסר עליה לדבר עם זרים. לאחר שנה ו-3 חודשים היא ברחה ועבדה באופן לא חוקי. לאחר שנתפסה החליטה להגיש תלונה נגד מעסיקיה לשעבר, שטוענים: "לא היה ולא נברא, אולי זו נקמה"

שנה ושלושה חודשים, החל מחודש פברואר 1996, עבדה ג'ולייט פרננדוס, עובדת זרה מהודו, אצל בני זוג ממרכז הארץ. היא הגיעה לארץ במיוחד על-מנת לעבוד עבור המעסיק, עורך דין במקצועו. מחר (יום ו'), לאחר תשע שנים, היא תגורש בחזרה להודו. את משכורתה, לטענה, היא לא קיבלה מעולם.

פרננדוס הגיעה לארץ בגיל 19. בשיחה עם ynet סיפרה כי ברגע שהגיעה לביתם של בני הזוג, לקחו לה השניים את הדרכון. "אחרי זה, האשה הראתה לי את הבית ואמרה שאתחיל מלמעלה למטה. שנה ושלושה חודשים אחרי, כשברחתי בכל כוחי השארתי את הדרכון שם. כבר לא היה אכפת לי. עדיף היה לי להיות בכלא ולא להיות אצלם. בכלא לפחות אני יכולה לדבר עם אנשים, לצאת להסתובב", אמרה.

היא סיפרה שכאשר הגיעה לארץ, כעובדת חוקית ברישיון, נאמר לה שתפקידה יהיה לעזור בעבודות הבית, אך בפועל לא כל היה. "אני הייתי פחות מעבד. הייתי מנקה, מבשלת, ומכבסת למשפחה עם חמש נפשות. בנוסף עשיתי את עבודות הגינון. פעם הם גם ביקשו ממני לצבוע את הקיר. אמרתי להם שאני לא יודעת איך עושים את זה אז הם הסבירו לי איך להחזיק את המברשת".

עוד היא טוענת כי כבר לפני שהגיעה לארץ הובטח לה כי משכורתה תהיה 600 דולר בחודש. "הם גם אמרו שהם יתנו לי דמי כיס שיהיה לי כשאני אצא ליום חופש שלי. אבל אף פעם לא קיבלתי מהם אפילו לא אגורה. הם שלחו למשפחה שלי בהודו לאורך כל הזמן שעבדתי אצלם 3,000 דולר. גם לא היה לי אף פעם יום חופש, עבדתי כל יום, גם שישי ושבת. הם לא נתנו לי לצאת או לדבר עם אנשים. יום אחד, כשקצצתי את הדשא השכנים אמרו לי 'שלום' אז עניתי להם. המעסיק קרא לי ואמר שאסור לי לדבר איתם כי הם אנשים רעים, ודרש שזה לא יקרה שוב.

"לא נתנו לי ללכת לכנסיה"

"אני בחורה מאמינה, והובטח לי שיהיה לי חופש ללכת לכנסיה להתפלל פעם בשבוע, אבל זה אף פעם לא קרה. בחג המולד, כשביקשתי ללכת לכנסיה, האשה אמרה לי שיש לי עוד הרבה עבודה ולא נתנה לי ללכת. התחלתי לבכות ולהתחנן אבל זה לא עזר. ואז אמרתי להם שאני רוצה לחזור להודו ושיקנו לי כרטיס כמו שהבטיחו לי לפני שהגעתי. אמרתי שאם לא יעשו ככה אני אתקשר לקונסוליה ההודית בארץ. האמת היא שאז בכלל לא היה לי מספר הטלפון שם, אבל למזלי הוא נבהל ולקח אותי לכנסיה.

"הוא לקח אותי וחיכה לי בחוץ, העיקר שלא אהיה לבד. בכנסיה ראיתי אנשים מהודו ששאלו אותי אם אני חדשה בארץ. אמרתי להם שאני כבר שנה בישראל אבל אסור לי לצאת, וסיפרתי להם על היחס שקיבלתי מהמעבידים שלי. החלפנו טלפונים והם באמת התקשרו אלי, הבטיחו שיעזרו לי לברוח משם. אבל גם עם העזרה שלהם לא היה לי האומץ לברוח.

"המעבידים שלי תמיד הפחידו אותי ואמרו שאם המשטרה תתפוס אותי זה יהיה גרוע. באותו יום בכנסיה, כשהוא ראה אותי מדברת עם אותם חברים מהודו, הוא קרא לי מהר ואמר שצריך ללכת. אמרתי לו שאני רוצה להישאר אבל הוא לא הסכים. באוטו הוא שאל אותי עם מי דיברתי ועל מה. הוא צעק עלי ואמר שזאת הפעם האחרונה שאני אלך לכנסיה".

"אני לא יכולה לחיות כאן יותר"

לאורך כל התקופה, סיפרה פרננדוס, היא רצתה לברוח אבל לא היה לה לאן. "פחדתי. לא הכרתי אף אחד בישראל ולא היה לי דרכון. גם לא סיפרתי להורים שלי על מה שהם עשו לי. אני הבת הקטנה במשפחה ואם הם היו יודעים שזה מה שעושים לי הם היו מאוד דואגים. ואז יום אחד החלטתי שאני לא מסוגלת יותר. זה היה אחרי שהאישה שיקרה לי ונורא נפגעתי. כתבתי מכתב בו אמרתי 'בבקשה אל תחפשו אותי כי ברחתי. אני לא יכולה לחיות כאן יותר'. כתבתי לילדים שאני אוהבת אותם וגם כתבתי שאני עוד אחזור לקבל את הכסף שמגיע לי. השארתי שם את הדרכון והלכתי.

"שלושת הילדים שלהם היו חמודים. הגדול היה אז בן 15 והקטן בן שמונה. כשהם ראו אותי בוכה הם היו שואלים אותי למה אני עצובה. הייתי מספרת להם והם הלכו מספר פעמים לשאול את אבא שלהם למה הוא מתנהג אלי ככה והוא אמר שהוא לא רוצה לדבר על זה ושהוא ייתן לי את הכסף. אני גם אוהבת את ישראל, ארץ הקודש. למרות אנשים כמוהו, יש כאן גם הרבה אנשים טובים ומרגישים שאלוהים אוהב הכי הרבה את ארץ ישראל מכל שאר הארצות. הלוואי שהייתי יכולה לחזור לכאן".
זמן מה לאחר שברחה ממעסיקיה, פג אישור העבודה של פרננדוס והיא המשיכה לעבוד בבתים שונים באופן לא חוקי. תלונה נגד מעסיקה לשעבר חששה להגיש במשך כל השנים, מהחשש שתיתפס ותגורש. אך השבוע היא נעצרה על-ידי משטרת ההגירה, ומחר, כאמור, היא תגורש להודו.

ממשטרת ההגירה נמסר כי עם מעצרה החליטה פרננדס להגיש תלונה נגד מעבידה לשעבר, בגין עבירות של עיכוב דרכון ועושק. עוד נמסר כי המשטרה פתחה בחקירת הפרשה. מתנדב מהמוקד לסיוע לעובדים זרים סיפר כי אנשי המוקד שלחו למכביד שני מכתבים בהם התבקש לשלם לה את הכסף אותו הוא חייב, אך הוא הכחיש את קיום החוב.

המעביד אמר בתגובה: "אני לא יודע במה מדובר. זה מוזר מאוד. כשפנה אליי עורך הדין של מוקד הסיוע אמרתי לו שאני לא מכיר את המקרה. לא היה ולא נברא. אולי מדובר בנקמנות מטופשת".

ישראל 2005.....

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-01-2005, 11:46
צלמית המשתמש של cancer
  cancer cancer אינו מחובר  

אז זהו שלמדינה יש אחריות לא קטנה..
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי שמוליק שמתחילה ב "מה אשמה המדינה, שיש בה אנשים כאלה?"

העובדה שהמדינה מתיחסת לעובדים זרים כמו אל עבריניים
מקרינה על היחס אליהם מצד המעסיקים .המדינה לא טורחת לידע את
העובדים הזרים באשר לזכויות שלהם ובעיקר מתמקדת
בכליאתם וגירושם מהארץ גם בלי שיקבלו את משכורתם.

היחס המשפיל לעובדים הזרים מתבטא ב: החרמת הדרכונים ,הלנה
שכר,הטלת קנסות,שכר נמוך ביותר,ביטול ימי חופשה
תנאי דיור מחפירים ואפילו יש מקרים לא מעטים של הכאת עובדים.
ותאמין לי שאלה ממש לא מקרים נדירים - זו ממש שיטה. יש מאות כתבות
ודו"חות מכל מיני ארגוני זכויות אזרח ,שאני יכול להביא לך ושמוכיחים
שמדובר בתופעה דיי שכיחה.למשל הדו"ח של הפדרציה העולמית לזכויות
אדם שקובע שהעובדים הזרים חיים כמו עבדים.כך שבאמת מדובר בתופעה שכיחה.

וכמו שאמרתי,עיקר המאמץ של הממשלה נתון לגירושם של אותם עובדים זרים
ועניין הזכויות שלהם, ממש לא חשוב מבחינתם.ובגלל זה האחריות היא גם על הממשלה.
עוד פרטים על מעורבות המדינה יש פה
http://www.kavlaoved.org.il/hebnews.asp

נערך לאחרונה ע"י cancer בתאריך 23-01-2005 בשעה 11:54.
ישן 23-01-2005, 14:31
צלמית המשתמש של cancer
  cancer cancer אינו מחובר  

אז זהו שרובם כן מגיעים בדרך חוקית
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "בלי שום קשר להאם אני מסכים איתך או לא"

והם מקבלים אשרת עבודה מהמדינה והמדינה אף נחשבת לצד בחוזה בין
העובד למעסיק.ועדיין היא לא דואגת לידע אותם לגבי הזכויות שלהם.
ועוד יותר מזה לא לוקחת אחריות על העוולות שנעשים לאותם עובדים למרות שלפי החוק
היא גם אחראית לכך.
לפי החוק העובד הזר כבול למעסיק כלומר כל עובד המעז לעזוב את מעבידו – בגלל אי-תשלום שכר, שלילת זכויות או התעללות – וכן עובד שפוטר באופן שרירותי נחשב לעובד לא חוקי.
ברגע שעובד זר חוקי מתרעם נגד התנאים שבו הוא עובד
המעסיק בערמומיות מפטר אותו,לא משלם לו משכורת ואז באותו זמן
מדווח למשטרת ההגירה על עובד זר לא חוקי וזו מגיעה ועוצרת אותו בלי לדאוג
לכך שהוא יקבל את המשכורת.ויש מלא מקרים כאלה בקישור שהבאתי קודם...
ברוב המקרים שציינתי מדובר בעובדים זרים חוקים שברגע שפיטרו אותם נהפכו לעובדים
לא חוקיים..
עוד מידע משפטי יש במסמך הזה..
http://www.kavlaoved.org.il/word/120504.rtf

נערך לאחרונה ע"י cancer בתאריך 23-01-2005 בשעה 14:40.
ישן 23-01-2005, 14:59
צלמית המשתמש של שמוליק
  שמוליק שמוליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.11.01
Facebook profile
רוב העובדים הזרים יודעים אם הם חוקיים או לא.
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי cancer שמתחילה ב "אז זהו שרובם כן מגיעים בדרך חוקית"

ועדיין רבים מהם מעדיפים להישאר פה בארץ תוך בריחה מתמדת ממשטרת ההגירה.
אני לא מצדיק, לא את התנהגות המדינה ולא את התנהגות המעסיקים, אבל הרבה עובדים זרים נכנסים לארץ בדרכים לא חוקיות (אשרת תייר בדר"כ) והמעסיקים שמכירים את הבעיתיות שלהם מנצלים אותם.

המצב הבלתי אפשרי שנוצר במדינה שנגרם מהשלמות הכנסה מחד, ומסגירת השער בפני עובדים אחרים (זרים, פלשתנאים) מחייב את המעסיקים לעבור על החוק.
כמובן שיש בכל חברה את האחוז הקטן של האנשים הרעים שגונבים ממי שרק אפשר, והקורבן הכי נוח הם העובדים הזרים.
המדינה צריכה לדאוג שיהיה לעובדים הזרים לאן לפנות במקרים כאלה.
אבל הכי חשוב למצוא פיתרון אמיתי לבעיית האבטלה/עובדים זרים.

ישן 23-01-2005, 15:18
צלמית המשתמש של cancer
  cancer cancer אינו מחובר  

כשאמרתי רובם התכוונתי לרוב
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "ומאיפה הבאת את ה"רוב" הזה?"

מתוך העובדים הזרים ,שלמרות שהם חוקיים, מעסיקים אותם בתנאי עבדות.
והממשלה לא דואגת לידע אותם לגביי זכויותיהם.
קח לדוגמא את המקרה שהבאתי למעלה,אותה עובדת היתה עובדת חוקית
אבל המעסיקים שלה,התעללו בה והחרימו לה את הדרכון ואז ברגע
שהיא ברחה היא נהפכה לעובדת לא חוקית.

הבעיה עם החוק שהוא לא מאפשר לעובד הזר להחליף מעסיק
העובד ממש נהפך לשפוט שלו ושל התנאים המחפירים שבהם הוא מעסיק אותו.
ואי אפשר לומר שזה חריג כל כמה ימים יש כתבה על התנאים המחפירים שבהם
מועסקים עובדים זרים והיחידים שבאמת דואגים להם זה מתנדבים ולא הממשלה.

לגבי האבטלה,נכון שישראלים לא ממהרים לעבוד בעבודות קשות
אבל אל תשכח את העלויות המגוחכות שמעסיק צריך בשביל להעסיק עובד זר
אז למה לו להעסיק ישראלי שדורש שכר מינימום?

נערך לאחרונה ע"י cancer בתאריך 23-01-2005 בשעה 15:23.
ישן 23-01-2005, 16:10
צלמית המשתמש של קוביבי
  משתמש זכר קוביבי קוביבי אינו מחובר  
מנהל פורום מערכות הפעלה - הרובע המייקרוסופטי.

חבר מתאריך: 07.10.04
LinkedIn profile
ושוב
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי cancer שמתחילה ב "כשאמרתי רובם התכוונתי לרוב"

אני מסכים איתך שהתנאים מחפירים כלפי העובדים הזרים, למרות שאם אני לא טועה, עצם העובדה שהיא לא מחזיקה בדרכון שלה כבר עושה אותה לעובדת לא חוקית...

אבל זה לא משנה את הטענה המקורית שלי שמרבית העובדים הזרים הם לא חוקיים ולכן למראית עין המדינה לא "אחראית" עליהם, אל תשכח שכול אחד כזה עולה לי ולך כסף, בין אם במשכורת שהוא מקבל, ובין אם במחיר הגירוש חזרה לארץ מולדתו.

בקשר לעובדה של החוקים שנחקקים בממשלה ונותנים לקבלנים להיות אלוהים של העובדים שלהם... זה כבר דיון לזמן אחר, במשפט אחד - זה מה שקורה שכשמישהו עם כסף מחזיק את הממשלה בביצים.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:45

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר