לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-01-2007, 13:13
  ipoder ipoder אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.06
תאוריית הקוונטים, סופרפוזיציה,ניסוי שני הסדקים...

הבעיה שלי היא כזאת:
קשה לי לעקל את עיקרון הסופרפוזיציה בתורת הקוונטים. אני לא מקבל את זה שחלקיק נמצא בכמה מקומות בו זמנית וברגע שהמיקום שלו נמדד הוא קורס למיקום אחד מוגדר.
נכון, אני יודע, יש הרבה ניסויים מדעיים שמוכיחים את זה יפה, אבל לפי דעתי זה לא האמת.

בניסוי שני הסדקים, למי שמכיר, יורים אלקטרונים בודדים אחד אחרי השני לכיוון לוח שבו יש שני חריצים אנכיים דקים ואחרי הלוח הזה יש עוד לוח שאמור להראות את הפגיעות של האלקטרונים שעברו לצד השני.
התוצאה של הניסוי(שהיה יותר ממה שתיארתי כאן) הייתה כרגיל, מנוגדת להיגיון הפשוט.
על הלוח השני היו אמורים להיות שני פסים, בגלל שני הסדקים, אבל במקום זה נוצרו הרבה פסים שזו מראה שהייתה התאבכות.
אבל התאבכות של מה? של מי עם מי? הרי ירו אלקטרון אחד בכל פעם. ולכן הגיעו למסקנה שהאלקטרון עבר דרך שני הסדקים(סופרפוזיציה), התאבך עם עצמו ובסוף קרס לאחד המצבים האפשריים.
לי כמובן קשה לקבל את זה שהחלקיק עובר דרך שני הסדקים. הוא חייב לעבור דרך אחד מהם בלבד.

אז חשבתי על הסבר אחר לתוצאת הניסוי והגעתי למשהו, ואני רוצה שתגידו לי מה אתם חושבים על זה...

* כל אלקטרון בתנועה יוצר גלים במרחב והם מתקדמים לפניו.
* האלקטרון רוכב על הגל הזה וככה הוא בעצם זז ממקום למקום.
* כל עוד אין הפרעה לצורת הגל, האלקטון ירכב עליו בקו ישר ויראה התנהגות של חלקיק קלאסי.
אבל!!! כשהגל עובר דרך שני הסדקים הוא מתאבך עם עצמו ויוצר גל עם צורה שונה לגמרי, צורה של
התאבכות. והכי חשוב - יש מקומות שהגל ביטל את עצמו.
*האלקטרון רוכב על הגל בקו ישר. חלק מהאלקטרונים פוגעים בלוח הראשון ולא עוברים דרך
החריצים בכלל. אבל אלה שהקו הישר שלהם הוביל אותם לאחד החריצים, עוברים דרך החריץ בקו ישר
וממשיכים בקו ישר לפי הגל שלהם אבל אז קורה משהו. הגל מהחריץ שלהם מתאבך עם הגל מהחריץ
השני ויוצר גל חדש עם צורה של התאבכות. החלקיק רוכב עכשיו על הגל הזה, ובגלל הצורה של הגל,
החלקיק משנה את כיוון ההתקדמות שלו.
*בסופו של דבר הוא פוגע בלוח השני בנקודה שהיא לא בקו ישר מהסדק שלו או בקו ישר מהסדק השני
אלא לפי המסלול שנקבע לו בגלל ההתאבכות.
*כשיורים עוד אלקטרונים, אחד אחד, רואים שיש מקומות מסויימים שאף אחד לא פוגע בהם. אלה הם
המקומות שהגל ביטל את עצמו.

*** מה שאני מנסה להגיד זה שאפשר להסביר את הניסוי הזה ואחרים, גם בלי לטעון שהחלקיק נמצא
בכמה מקומות בו זמנית. או שאולי יש לי טעות כי אני לא מבין בזה כל כך...

מה לא נכון בתיאוריה הזאת?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-01-2007, 14:27
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.01
Follow me...
לא הבנתי את ההסבר שלך
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ipoder שמתחילה ב "תאוריית הקוונטים, סופרפוזיציה,ניסוי שני הסדקים..."

אתה בעצם טוען שבנוסף לפוטון יש עוד גל שמתקדם לפני הפוטון.
האם ניתן למדוד את הגל הזה?
עד לאיזה מרחק הוא משתרע?

בנוסף לכך לא הבנתי איך ההסבר שלך עונה על קוי ההתאבכות שמופיעים גם כאשר משגרים את הפוטונים אחד-אחד. (אז אין להם פוטון אחר להתאבך איתו)

ואסיים בציטוט תערו של אוקהם: "Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem"
(אין להרבות בישויות ללא צורך)
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

נערך לאחרונה ע"י המממ בתאריך 08-01-2007 בשעה 14:32.
ישן 08-01-2007, 18:28
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
קלעת (בערך) לדעת גדולים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ipoder שמתחילה ב "תאוריית הקוונטים, סופרפוזיציה,ניסוי שני הסדקים..."

קרא קצת על תאוריית המשתנים הנסתרים - hidden variables - של דייוויד בוהם. אפשר לקרוא עליה בספר שלו The Undivided Universe . התאוריה שלו לא נותנת למעשה ניבויים שונים מאלה של התאוריה הקוונטית המקובלת, ולכן היא נתפשת יותר כפרשנות או אונטולוגיה. היא נחשבת מוזרה בגלל שהיא עושה שימוש במשתנים הנסתרים והיא לא לוקאלית מטבעה, ולכן נדמה לי שהיא נותרה איזוטרית למדי, למרות שהיא מעניינת מאד. מופיע בה רעיון דומה לשלך של חלקיק שרוכב על גל, והדואליות גל - חלקיק לא קיימת בתאוריה, כמו גם הקריסה של פונקציית הגל.

אגב, בוהם עבד כשנתיים בטכניון בחיפה, ויקיר אהרונוב (מהחוד לפיסיקה בתל אביב) הוא אחד מתלמידיו. לאהרונוב יש תובנות מרתקות של התורה הקוונטית. על שם השניים קרוי אפקט אהרונוב-בוהם המפורסם.
ישן 12-01-2007, 11:58
  ipoder ipoder אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.06
אתה צודק חלקית...
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "מה לא נכון בתיאוריה"

הניסוי נערך על חלקיקים אלמנטריים וביניהם פוטונים וכן... גם אלקטרונים.
אני דיברתי על הניסוי עם האלקטרונים סתם כדוגמה אחת של הניסוי.

כשירו את האלקטרונים לכיוון לוח עם סדק אחד התקבלה בלוח האחורי הצורה של הסדק, מה שאומר שהאלקטרונים נעו בקו ישר - התנהגות של חלקיקים.
כשירו את האלקטרונים לכיוון לוח עם שני סדקים התוצאה שציפו לה הייתה צורה של שני הסדקים, בגלל שהאלקטרונים הם חלקיקים והם הולכים בקו ישר. אבל ההתוצאה הייתה הרבה קווים לאורך הלוח, מה שמוכיח שהייתה התאבכות, שהיא כמובן תופעה גלית. אותם תוצאות התקבלו גם כשירו את האלקטרונים אחד אחרי השני בנפרד.

ההמשך של הניסוי והתוצאות שלו היו אפילו עוד יותר מפתיעים מזה אבל זה כבר נושא אחר בתורת הקוונטים שנקרא - בעיית המדידה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:27

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר