לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-01-2007, 19:00
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה גל הירש מדבר

בסוף המלחמה, כשבוע אחרי הפסקת האש ואחרי שיצאנו לשבת בבית עבדנו בימ"ח על הטנקים ועל סוג של תחקירים ושיחות פלוגה.
בערבו של היום הראשון בימ"ח זכינו לשיחה מפי מפקד מז"י, האלוף בני גנץ. משיחה זו לצערי אין לי הקלטות.
בערבו של היום השני נקראנו לשיחה עם מפקד האוגדה שלנו, תא"ל גל הירש (לפניה הייתה שיחה של המח"ט, אבל רק עם אחד הגדודים. לא עם שלושת הגדודים האחרים מהם עלו התמרמרויות).
גל הירש דיבר עם שלושת גדודי הטנקים של החטיבה, ישבנו בסככת חימוש ענקית והקשבנו לו. הוא הציג את מפת הלחימה של האוגדה, מפת לבנון עם המון חיצים רחבים וכחולים עליה. כשבדקתי את החץ שהיה אמור לייצג את הציר שבו אנחנו היינו גיליתי שהתואי המשורטט לא נכון. גם הסמ"פ והסמג"ד שלי הגיעו למסקנה הזאת.
הירש דיבר ודיבר וכל הזמן הדגיש שיש לו משהו אישי שהוא יגיד בסוף לנו הלוחמים. אלו דבריו כפי שהגיעו לידי מוקלטים:
ציטוט:
אני חושב שהיו פה דברים קשים, כמו בכל מלחמה.
עוד לא הייתה לנו מלחמה שיצאנו ממנה, כולנו, ללא שום הערה ותקלה, ואל תאמינו לשום מיתוס. אני למדתי מגיל 14 צבא. אני אומר לכם, גם ב(מלחמת) ששת הימים המהוללה, היו לנו הרבה מאד כשלים וליקויים, רק העולם היה קצת שונה אז.
ומאז, בכל מלחמה ומלחמה יצאנו באיזה תחושת מחדל ושבר.
תראו, יש לנו הרבה מה לתקן, אבל אי אפשר לקחת מכם וממה שתביאו הביתה, אל הילדים שלכם, לאחים שלכם ולמשפחות שלכם, ולחברות שלכם את זה (מצביע על המפה עם החצים), אי אפשר לקחת את זה משם. אי אפשר לקחת את התוצאות.
אני לא יכול עכשיו, אתם יודעים זה לא פופולארי, אני לא יכול להתחבר לאיזה רדיו או טלוויזיה ולהגיד: "חבר'ה! וואלה! מה אתם...? 'סתכלו מה עשינו". זה כבר לא מעניין אף אחד. עכשיו יש:"הייתי צמא", "הייתי רעב", "לא היה לי ציוד" והכל נכון.
אבל יש גם עוד דברים לדבר עליהם. למשל: עמידה במשימה. למשל: רוח המילואים. למשל: התגייסות של יותר ממאה אחוז לצוותים. למשל: איך עמדנו בתנאים קשים מול אוייב מאומן היטב ומצוייד היטב, זה לא מחבלים פלשטינים . זה צבא של טרוריסטים, מאומנים ע"י האירנים, מצויידים ע"י הסורים ואנחנו מולם יצאנו ללחימה קשה מאד. בתהליך מצטבר, לא ב"בום!" (כש)כל הצבא מתנפל עליהם בבת-אחת. אלא, תהליך שהולך ומצטבר, ואני מאד-מאד גאה בכם על מה שעשיתם.
עכשיו, אפשר לקחת את זה לאן שאתם רוצים ואפשר לא לאהוב את האמירות עד כמה אני גאה בכם, אבל אני אומר את זה מהלב.
אני מפקד אוגדה של עשרות אלפי אנשים, אתם חטיבה שלי. עשינו מאמצים מאד גדולים למצות את הימים והשעות שהיו לנו לפני המלחמה כדי להתכונן. ואף אחד לא אמר לי "ב12 ליולי פורצת מלחמה". הלכנו לזה כי הגדרנו שתי מטרות:

1. למנוע חטיפה. חמש פעמים מנענו, אחת לא הצלחנו. זה בשנה האחרונה רק.
  2. להיות מוכנים למלחמה בחיזבאללה
תסתכלו (על המפה) לאן הגיעה אוגדה 91. זו האוגדה שלכם. זה אתם שם. בתוך כל חץ כזה יש טנקים של (חטיבה) 847, שלכם. בחלק מהמקומות קרבות גבורה. בחלק מהמקומות ארועים שצריך לתחקר אותם, לא הכל היה טוב. יש גם כאן אנשים שהולכים למסור דין וחשבון על הפעולות שלהם. וזה יבוצע בתחקיר. אבל, ככלל, כשאני מסתכל עליכם ועל זה (המפה) אני מאד גאה ומאד מעריך ואני חושב שעשיתם עבודה מרשימה ועל זה תספרו לילדים שלכם. כי מישהו צריך לספר גם את סיפור ה.. של 847 מרכבות הפלדה. ואתם תעשו את זה יותר טוב מכולם. ושיהיה לכם בהצלחה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

^ תא"ל גל הירש לצד הרמטכ"ל בסיור בגבול הצפון. 12.8.06. צילום: דו"ץ.
ראוי לומר שבאמת, לפחות לכל מי שעשה את אימון המילואים האחרון של החטיבה שלנו, היה ברור שתהיה מלחמה בקיץ. וזה בהתאם לתחזית של הירש.

נקודה שלא ברורה לי: על אילו חמישה נסיונות חטיפה שנמנעו הירש מדבר? והוא מדבר רק על ארועים שקרו בשנה האחרונה! אני יכול להבין אחד (החולייה בר'אג'ר שחוסלה ע"י הקלע מהצנחנים). אולי שניים (המטען על הגדר שקטע את הרגל ללואי מרעי), שלושה (חדירה לאזור קיבוץ מצובה) ואפילו ארבעה (זירת המטענים שבפרוקה נהרג לוחם יהל"ם), יודעים מה? גם ארוע חמישי (תקיפת שיירה בהר דוב שבה נהרג מ"פ מגולני 12). אבל חלק מהארועים האלו קרו הרבה לפני תקופתו של הירש. כשהוא עוד היה אל"מ בבה"ד 1, אולי אפילו בבנימין. ובכל מקרה האם כל תקיפה של חיזבאללה היא נסיון חטיפה? נכון אולי לומר שכל ארוע יכול להתדרדר לארוע חטיפה ושמטרת העל של חיזבאלה היא להביא להיתדררות כזו. אבל קשה לראות כיצד ארוע החדירה למצובה הוא ארוע חטיפה.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 15-01-2007 בשעה 19:30. סיבה: הוספת תמונה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-01-2007, 19:21
צלמית המשתמש של Corporal McDick
  Corporal McDick Corporal McDick אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.06.06
שלח הודעה דרך ICQ אל Corporal McDick
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "גל הירש מדבר"

לדעתי מדובר על נסיונות חטיפה שלא עברו בהרבה את שלב התכנון או החדירה לשטח הארץ. בשנה האחרונה דווקא, היו כוננויות שלא זכו לסיקור רב בתקשורת (למרות שבכל פעם הייתה איזו שורה ב-Ynet על כך שעלתה הכוננות בגבול הצפון), ואי אפשר גם לפרט עליהם בגלל בטחון מידע.
יריית הפתיחה הייתה באירועי רג'ר, ומשם פה ושם הכוננות הייתה עולה ויורדת. אני יכול לשער שנעשו פעולות סיכול שנותרו מסווגות.

אגב, תמיד הייתה שאלה שהטרידה אותי - לגבי תזמון חטיפת החיילים ב-12/7. זה לא משהו שדיברו עליו בתחקירים (שאני ראיתי לפחות): החיזבאללה ידעו בדיוק מי הולך להיות מולם בהאמרים - מילואימניקים ביום האחרון של הקו.
בגדר ספקולציה לחלוטין, הייתכן שאם גדוד חרב היה בגזרה בעת האירוע, כל העניין היה נראה אחרת?

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.planetnana.co.il/mcdick/91s.PNG]

נערך לאחרונה ע"י Corporal McDick בתאריך 16-01-2007 בשעה 19:25.
ישן 16-01-2007, 19:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Corporal McDick שמתחילה ב "[font=Courier..."

לא בטוח. הם כיוונו לתפר של ההחלפה ולא בטוח שאנשי הגדוד היו מתנהגים אחרת. הרבה פעמים, לסדירים יש משמעת מבצעית נמוכה מלאנשי המילואים.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 18-01-2007, 00:08

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי piupiu שמתחילה ב "זה חדש לך שיש יום קבוע בשבוע..."

אז זהו. שלא כל החלפות קו מתרחשות היום בשבוע.
אבל אין ספק, לחיזבאללה הייתה ויש היכולת להאזין לרשתות גלויות, וגדוד מילואים על הגבול זה לא בדיוק הדבר הדיסקרטי ביותר שניתן למצוא בגזרה.
אני לא מתפלא. אני כאוב על זה שמכלול הקטנות, הפרטים הקטנים האלה שיחד מהווים משהו גדול, הוא שהביא למכה כואבת בבטן הרכה. דברים שבאכיפה וחינוך נכון ניתן אם לא למנוע אז לצמצם.
כאמור באשכולות אחרים, הבעיה אולי באה לידי ביטוי בצבא, אבל נמצאת אי שם בחינוך.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.planetnana.co.il/mcdick/91s.PNG]

ישן 16-01-2007, 20:39
  arikr arikr אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.05
ישנם שקרים גדולים יותר . . .

ראשית אומר שגם אני הייתי נוכח בשיחה זו (הייתה במקום סגור לדעתי, ובשיא החום שהמזגנים לא עבדו). שם גם שמעתי לראשונה את הביטוי "ציר פינקל" בושה וחרפה הוא אפילו לא היה שם. יותר נכון לקרוא לזה "ציר לוטן" ע"ש מי שפתח את הציר באמת, ואיננו עוד איתנו.
שנית, לפני מספר ימים התגלגלה לידי מצגת שהציג גל הירש לרמטכ"ל לשר הבטחון ולראש הממשלה, שמסכמת את פעילות האוגדה במלחמה. אני יכול להעיד שבכל הקשור לנתונים על הגדוד שאני משרת בו יש שם עובדות פשוט שקריות. ברמות של שינוי תאריכים בכדי שיסתדרו לו עם הצגת זרימת הפקודות וכדומה. אנשים נהרגו בתאריך מסוים והוא מציין כאילו זרימת הפקודה וביצועה היו ביום למחרת, כולל תיאור של איך כל זה השתלב בתמונת הקרב, והתוצאות, הנופלים, מוזכרים בתאריך של יום למחרת. ובאופן שזה מוזכר ברור שלא מדובר בטעות סופר.
שלא לדבר על האופן בו מנוסחות משימות בפקודות שהוא מציג, ללא לו"ז לביצוע המשימה (ש+ או שעה, כמו שאנו מכירים). כמו כן זה סותר תחקירים אחרים שנחשפתי אליהם של חטיבות וגדודים שנלחמו תחת האוגדה של הירש.
וכל זה מוצג לפורום הנכבד שלא יכול לבדוק את כל העובדות עם פינצטה. מדובר במצגת של יותר מ- 200 עמודים בפאואר פוינט מושקע ביותר, הלוואי שהיו משקעים בכזאת יסודיות בימ"חים.
על פאקים קטנים יותר באמינות מדיחים מבה"ד 1.
אין גבול לכיסתוח . . .
ישן 20-01-2007, 11:33
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
שלום לך בז שנות אור
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "פששש! אינטרפטציה מרתקת... ..."

התגעגעתי למכתמים שלך ולהערותיך המאירות.

המצגות הוכנו כמובן לאחר המלחמה, למרות שנוכחתי כבר לדעת (וגם לראות) מצגות כאלה מוכנות במהירות הבזק תוך כדי תרגיל.

אני לא טוען נגד המצגות או המחשב או הקידמה - מצידי שיתנו לכל מ"פ פאלם פיילוט בחיבור ישיר לאונה השמאלית, העיקר שזה לא יפריע לו להילחם.

תא"ל גל הירש הוא לוחם מעולה שהוביל חיילים למבצעים נועזים ובהצלחה גדולה. אבל הוא היה מח"ט בינוני ומפקד אוגדה בינוני, וכשל במבחן האמיתי של המלחמה. נקודה.

כאשר הירש מגיע להצגת נתונים מול הפיקוד העליון והמצגת שהוא מעלה "מעגלת" פינות ומתאימה את המציאות לתפיסת המציאות שלו, כן הוא כסת"חיסט וכן ... הוא קצת שקרן. יש לך כאן שתי עדויות ממקור ראשון של חברי פורום שראו את הנתונים שהוא הציג מולם כלא נכונים, כלומר שקריים, אבל אתה יכול כמובן להמשיך ולהחזיק בדעתך.

ישן 18-01-2007, 00:14

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "ישנם שקרים גדולים יותר . . ."

חברים. המצגות האלו נכתבו לאחר המלחמה, ע"י המטה האג"מי.
אני זוכר שיום אחד עליתי מחדר האוכל למשרדי, ונתקלתי בקצין אחד שאני מכיר. הוא הביט בי במבט ריק קצת (תקופת התחקירים אצל גל בלשכה התאפיינה בישיבות שעות על גבי שעות של כל המטה/נציגיו), ושאל את הדבר הבא: "אתה יכול להסביר לי, איך זה שכל מטה האוגדה אינו מסוגל להזכר בתאריך שבו התחיל הקרב במרון א-ראס?"
ובאשר למצגת ומידת ההשקעה - Offtopic - ההרגשה הרווחת היא שהפכנו לצבא המצגות לישראל. זה מה שאני עושה 90% מהזמן שלי. נכון, עדיף והיו משקיעים יותר תשומת לב בכל התחומים שכותבים עליהם מצגות.
אני, בתור חייל צעיר אוג' 05, שובר את הראש על שאלה אחת - ואיך בדיוק תכננו משהו בצה"ל לפני עידן המירסים/ויפיאנים והמחשבים?!

ישן 18-01-2007, 00:18
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Corporal McDick שמתחילה ב "חברים. המצגות האלו נכתבו לאחר..."

תכננו טוב מאוד. להפך, כאשר לא היו פלאפונים, אנשים התכוננו כמו שצריך ולא בזבזו זמן על דברים לא נחוצים (ושמרו על האזנה לקשר...).

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-01-2007, 14:14

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "פעם היו "רצים" שהעבירו ידיעות..."

אתה ודאי מתכוון לררנ"ט שהורכב על קצה הרומ"ט... רומ"ט או לא, אבל אני מעריץ בסתר את הגלילון.
בכל אופן, "בקרוב יפורסמו כל פעולות האוגדה"?
אתה רוצה לספר לי משהו שאני (ועוד כ-20-30 קצינים במפקדת האוגדה) צריכים לדעת? אני לא רואה שום סיבה לפרסם את נתוני המלחמה של האוגדה. לא את כולם לפרטי פרטים, בכל אופן. מסיבה פשוטה מאוד: הנתונים האלו הם לא משהו שהאזרח הפשוט יכול להבין. ואזרחים לא פשוטים שכן יכולים להבין - זה לא בהכרח לטובת בטחון המדינה.
אתה רוצה סטטיסטיקה מעניינת? במהלך הלחימה נפגעו קצת יותר מ-20 טנקים בגזרת האוגדה. מרביתם סימן 2. למעט 2 שהושמדו ע"י מטענים, כולם חזרו לפעילות מבצעית. זה למשל נתונים שהייתי רוצה לראות אותם, לאחר כל פאניקת הנ.ט. שהייתה בעיתונות.

ישן 21-01-2007, 15:15
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
טנקי המרכבה
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Corporal McDick שמתחילה ב "אתה ודאי מתכוון לררנ"ט שהורכב..."

תוכננו כטנקים מודולריים. זה אחד הלקחים מסטטיסטיקת החזרה לכשירות של מערך השוט לעומת מערך המגח אחרי מלחמת יו"כ (כמעט כל טנקי השוט חזרו לשרות). לכן, אפשר להחזיר טנקי מרכבה שנפגעו לכשירות מאד מהר, ואפילו אם נפגעו מספר רב של פגיעות (בתנאי שיש חלקי חילוף וכוח אדם מיומן, מה שהיה חסר המלחמה הזאת, מנסיון)!
מה שחבל שטנקיסטים, אפילו אם הם מרכביסטים, קשה להחזיר לשרות, אפילו כשיש ח"ח וכוח אדם מיומן. בעיקרון קשה לחבר אדם שחצוי לשניים או יותר. זה מדהים שאי אפשר, אפילו כשאת הטנק שלו אפשר לחדש במהירות!

כחייל, לוחם, של האוגדה הזאת, לא ראיתי ממש הישגים במלחמה.
ההישג היחיד שהוזכר באוזני היה פריצתו של "ציר פינקל" (ע"ש המח"ט שלי). אני מוכן להתווכח על טיב 'ההישג' הזה.
עוד הישג שאני מכיר זה הפעילות הנמרצת של נציגת דו"ץ באוגדה לאתר ולמצוא את חייל המילואים הסורר (אני) שהעז לכתוב למוסף לשבת של מעריב בלי לעבור דרכה (אלא רק דרך דו"ץ עצמם והצנזורה) והאיומים עלי במשפטים ובכליאה (ותודה למערכת מעריב שסיפקה להם את הסולם לרדת מהעץ הזה).
אם מישהו יוכל לעדכן אותי בהישגים של האוגדה ני מאד אשמח. אולי בז69 ואולי ראש מועצת חורפיש.

ישן 17-01-2007, 18:47
  eran447 eran447 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.09.06
שלח הודעה דרך ICQ אל eran447
הסטטיסטיקה של נסיונות החטיפה

היא דבר שאיננו מוכר לציבור ויהיה זה טפשי לחשוף אותה
העלאת מצבי הכוננות באה והולכת לפי הערכות מודיעין שמנפיקים אנשי שב"כ ויחידות מודיעין, חדשות לבקרים ואיננה קשורה רק לחטיפות.
(המצב הגמיש הזה גורם לצה"ל להחזיק באילת יחידת השתלטות שעולה כמו חטיבת טנקים. בשוטף לא ברכש ראשוני ואל תתפסו אותי בקטנות)
האירוע בו נהרג לוחם יהל"ם אכן היה נסיון חטיפה של חייל מרמפת הטנקים בגלדיולה
האירוע ברג'ר לא היה יריית פתיחה אלא אתנחתא
אני מכיר שלושה נסיונות אחרים שארעו במהלך השנים וחטיפה שישראל בצעה בלבנון ולא דווחה בעיתונות הארצית כך דווקא על המילה הזאת על תתפסו את גל הירש
יש מילים מעניינות יותר למשל "השתבללות "...

ישן 24-02-2007, 20:20
  בז 69 בז 69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.02.03
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בז"

יוסיפון!

למדתי שסבלנות היא שם המשחק.

פקודות סותרות/מלחמת גנרלים=חיים-מוות.

איני בצד שנתן פקודות.

ההבדל היחיד ביננו -אני רואה גבוה ורחוק ממך, בינתיים,בקרוב כולם יראו לאותו מרחק.

לתפיסתי המלחמה האחרונה =ניצחון.

יבואו כל החבר'ה הרגילים לסיפורים על ערבים החולצים נעלים ובורחים באימה מפני היהו'ד המג'נונים...,יתחילו לדבר איך בתקופתם היו סוגרים ענין צי'ק צא'ק רק בקללה או בהרעשה ב-"דוידק'ה".

חבל"ז אספר לך על נער בן -14-13 העומד זקוף מול טנק הממטיר אש לכיוונו וסוחט R.P.G ללא מורא לתוך הצריח.

החומר שעמדנו מולו במלחמה האחרונה היה מאומן ומיומן ונהנה מהביתיות ובכ"ז החבר'ה שלנו, כן-גם אלו בעלי הכרס והכושר הלקוי הפגינו דבקות ,גבורה ויכולת מעוררת השתאות והתפעלות.

נכון! היו מקרים של מבוכה וחוסר מנהיגות/פיקוד, אך סה"כ התמונה מראה שאשרי העם שאלו בניו.
אני מעדיף נצחון כזה ע"פ (נצחון המצרים עלינו במלחמת כיפור-73)

אגב,חלק גדול מהדברים הנכתבים כאן הינו נכון ומשקף המציאות ,חבל שיש כאן במה לחבורת נערים/פוחזים, הכותבים מהגיגי ליבם של "עיתונאים", רכילות של צהובונים.
ישן 24-02-2007, 22:32
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי בז 69 שמתחילה ב "[font=Verdana]תשאל את הרמטכ"ל..."

אתה יודע מה בז, ניצחנו..... אבל גם החיזבללה ניצח.

מהו ניצחון במלחמה, איך אתה מודד אותו ?
הרי במלחמה האחרונה לא ניתן לומר שניצחנו כי כבשנו שטח, או השגנו שלל מלחמה, או חיסלנו את צבא היריב, או זכינו ביתרונות מדיניים. שום דבר מאלו לא קרה. ומצטער, אני לא קורא להחלטה 1701 הישג מדיני, ואני לא רואה בהרחקת החיזבללה, זמנית, למרחק של 10 ק"מ צפונה כיבוש שטח.

אנא הסבר לי במה ניצחנו, ואני לא ציני אני פשוט רוצה להבין.

מה שאני ראיתי במלחמה זו התמודדות של צבא שנחשב החזק במזה"ת (לפחות בעיני עצמו) בצבא גרילה המונה כמה אלפי חיילים. נכון שצה"ל היה חזק יותר, וזו לא חוכמה בהתחשב בכך שליריב יש רק חי"ר, לעומת צבא היבשה האוויר והים שלנו, ונכון שכאשר כוח צה"ל הצליח לבוא במגע ישיר אל מול חיילי היריב הוכיח צה"ל עדיפות. אותו צבא גרילה הצליח להכניס שליש מהמדינה למקלטים למשך חודש, להחזיק מעמד בירי רקטות ובירי טילי נ"ט עד סוף המלחמה, כולל הפלת מסוק דקה לפני הפסקת האש, והעיקר .... להביא לכך שאנחנו ביקשנו הפסקת אש.

אז אני מבין שצה"ל ניצח, הרי החיזבללה עבר את הליטני, אבל אני גם יכול להבין שמטרתו של החיזבללה הושגה - הוא נילחם בצה"ל הגדול ולא נכנע לו, וגרם לעליית קרנו בעיני כל העולם הערבי. וגם זו הגדרה של ניצחון.

ישן 09-02-2008, 11:47
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
איך הוא מפספס את לב ליבו של עולם ההיטק...
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "גל הירש אל תאמר עוד השתבללות - אמור ספגטי!!"

המקצועיות.
בהייטק יש יחידות סופר מקצועיות, שבדרך כלל יש בתוכן דיונים על איך משיגים את המטרות בצורה היעילה והנוחה ביותר למשתמש... אבל קודם כל, יש מקצועיות עד לרמת הביט, בלי זה... זה פשוט לא עובד.
אגב, נדמה לי שהשימוש בדוגמת הסטארטאפ הוא ניו אייגי' כזה, סטארטאפ זה מאגניב ויש לו דימוי סקסי- לכאורה אנשים צעירים עם רעיון באים, עובדים קשה על פרויקט, ומביאים הצלחה מטורפת.
להלכה, האנשים הצעירים האלה צריכים לא מעט רקע טכנולוגי וניסיון, כדי לאתר מה חסר בשוק ואיך אפשר לייצר את זה... לכאורה, סטארטאפ הוא משהו שממציא את הגלגל מחדש, או ממציא גלגל שיניים חדש להשתלבות בפער קיים במערכת ענקית קיימת... זה משתלב יפה עם תפישת הירש ובוגי שרצתה לשבלל, לצ'כלל ולתכלל את עולם המושגים, הפקודות וההגדרות הצבאיות. תמיד יותר סקסי להביא משהו חדש ולא לבחון ולשנות מערכת קיימת.
שינויים טכנולוגיים בשדה הקרב המסורתי (הפרש הכבד, הקשת האנגלית, התותח ומכונת היריה) היו גורמים שהפרו שיווי משקל צבאיים והכריעו מערכות. אין דברים כאלה היום. אין שדה קרב מסורתי.

ברור לגמרי איך כל מיני גנרלים לא מקצועיים מתלהבים מעולם ההיטק ורוצים להתהדר בתפישות "מודרניות", "עדכניות" ו-"חדשניות". רק מה? המציאות טופחת על פניהם. כלי הנשק לא משתנים באופן מהותי, אין איזה מהפך באיומים, והאמצעים של האויב הם אותם אמצעים (רק משוגרים מטווח ארוך יותר, במהירות גבוהה יותר ומזורים שלא שוגרו מהם בעבר).
ישן 09-02-2008, 20:19
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
יצויין שכל הרעיון של Netwars
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "איך הוא מפספס את לב ליבו של עולם ההיטק..."

כבר הועלה לפני עשור, וכבר זכה לביקורות משמעותיות כבר אז. כנ"ל השימוש ב'לוחמה מבוזרת'. מדובר בשני רעיונות - עם פוטנציאל לא קטן במקרים מסויימים - שחסידיהם מתעקשים לא לראות בהם שיטות מועילות עם מגבלות אלא לראות בהם את התיאוריה הכללית של הכל, מן מקל-קסמים שפותר הכל.

(ובאסוסיאציה חופשית, מזכיר לי אחת הדוגמאות שאני נוטה להביא כהוכחה לכך שהטרור היה מהראשונים שניצלו ממש את האפשרויות הטמונות בגלובליזציה: בפיגוע בנתב"ג ב-1972, ארגון טרור פלסטיני הממוקם בלבנון ביצע פיגוע בישראל באמצעות יפנים שהגיעו מפאריז...)

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 09-02-2008, 20:59
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
מפתיע אותי
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "גל הירש אל תאמר עוד השתבללות - אמור ספגטי!!"

שהם לא מבינים את המשמעות האמיתית של המונח "ספגטי" בחברות כגון (ובעיקר) טויוטה.

ספגטי פירושו המרחק שבין נקודות העבודה שלך; או - כמה מאמץ אתה משקיע רק במעבר בין הנקודות; או - כמה ארוכה מוטת השליטה שלך (ככל ששרשרת הפיקוד ארוכה ומפותלת יותר, כך אתה חלש יותר).

הרעיון הוא דווקא לקצץ את הספגטי, ולחסוך משאבים כגון זמן וכוח. זה נכון יותר לפסי ייצור מאשר לצבא, אבל אפשר ליישם את זה גם על ארגון צבאי.

הם עשו סלט מושגים, לפי מה שאני הבנתי.. אם מדברים על צלחת ספגטי.. צריך לזכור שגוף שמפותל בתוך עצמו נוח מאוד להשמדה.

עוד נקודה - שיתוף ידע ברמה רוחבית גורפת סותר את עקרונות המידור, ודווקא קשה לי לומר שהמודיעין כשל בהיבטי הניתוח וההערכה, עם כל המידור והמקבילוּת.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:16

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר