לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #3  
ישן 21-01-2007, 21:02
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.07.06
הודעות: 15,701
זו גבעת האוכף שמצדה האחד 'דרך ז'בוטינסקי' ומצדה האחר ככר רמב"ם
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי הפטריוט שמתחילה ב "היכן נמצא ההר הזה?"

זו גבעת 'בולפין'. מעין אוכף שעל פסגתו הנמוכה גן-יהודה-מטמן [הוגה רמת גן] והאוכף הגבוה יותר הוא 'גן שאול טשרניחובסקי'. מהאוכף הגבוה מדרון יורד לכיוון רחוב ביאליק ו'העמק' של רמת גן הישנה.
על גבי 'הר שאול' מתפתל רחוב ארלוזרוב הרמת גני שמתחיל בבנין עלית ובאזור ראשיתה של העיר [רחוב ראשונים].

לפי האגדות הרמת גניות הייתה על גבעה זו מפקדתו של הגנרל בולפין ותותחני הוד מלכותו במלחמת העולם הראשונה בטרם צליחת הירקון. בצלומי אויר ב'מבט ועוד מבט' ניתן לזהות מאהלים בשולי הגבעה באיזור 'המכתש' של גבעתיים. כך כתוב בכל פרסום רמת גני מזה שמונים שנה וכך כתבתי בעצמי בויקיפידיה. אך אבוי כי מפה שהעביר לי מנהל הפורום - מזהה את גבעת בולפין כמקום אחר לחלוטין והגיוני יותר מבחינה צבאית [גבעת סוקולוב בבני ברק הצופה לכיוון חירבת-חדרה=רמת החייל אותה תקפו הפרשים האוסטרלים החביבים].

משהוגרלו אדמות עיר גנים [גם לרמת גנים הייתה הגרלה!] - נחשבו אדמות 'ההר' [הר אברהם וגבעת שאול] כנחותות יותר אך הדבר התהפך ברבות השנים. על הר שאול שוכן מעון השגריר הבריטי והוא נחשב לאיזור יקר. על פסגת ההר נבנה בית הספר הראשון של ר"ג אשר עף בליל סערה אחד והתגלגל לרחוב ביאליק שלמטה ושם שכן [בגלגול אחר] עוד שנים ארוכות עד שהוצת הצריף ששמש גם כבית משפט עירוני בכדי להפטר מתיק כלשהו ונעקרו עציו בכדי לפנות מקומות למגרש חניה.

על פסגת ההר נותר גן יפה ובמרכזו מגדל מים. בילדותי היו בגן כלובי קופים ולמיטב זכרוני גם צבוע ותוכים. אנחנו אהבנו לבוא לשם אך בטוחני כי הקופים נהנו פחות.

הגבעה השניה של רמת גן, הר אברהם... היא כבר היסטוריה אמיתית.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 21-01-2007 בשעה 21:04.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #4  
ישן 21-01-2007, 21:14
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.07.06
הודעות: 15,701
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "זו גבעת האוכף שמצדה האחד 'דרך ז'בוטינסקי' ומצדה האחר ככר רמב"ם"

מבט שלדעתי הינו מהר שאול לכיוון העמק [בנין הבאוהס המעוגל הממוקם בככר רמב"ם של היום] ומנגד הר אברהם:


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://147.237.72.31/topsrch/datafile/wwwm5947.gif]מבט מכיוון בנין קופ"ח כללית של היום לעבר ככר רמב"ם והר הקופים. חדי העין יזההו את החלום העגול שבבנין קולנו 'אורדע'. המדשאות הפכו לכביש ומרצפות. הככר העגולה הייתה קרויה 'גינת יעקב' ואיננה עוד. בית האזרח שבשמאל התמונה עדיין קיים וכך גם מבנה השייך לדעתי לעיריה במרכז. הגבעה המיוערת היא 'הר שאול' וצומחים בה היום בעיקר דודי שמש:


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://147.237.72.31/topsrch/datafile/wwwm5954.gif]


והנה כלוב מגן הקופים:


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://147.237.72.31/topsrch/datafile/wwwm5957.gif]

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 21-01-2007 בשעה 21:26.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #10  
ישן 23-07-2007, 23:39
  ימאשיהי ימאשיהי אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.11.02
הודעות: 31
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "יש משהו מאוד עצוב בבית קולנוע נטוש..."

שלום לכם,
כיון שנפתח אשכול בענין אבקש לעדכן: נכון הוא שהגן נקרא על שם שאול טשרניחובסקי, אבל העריה שמה שלט יפה וגדול בו נקרא הגן על שם שאול המלך! הייתי אומר שהיא סותרת את עצמה מקצה אחד של הגן לקצהו השני שם יש שלט על טשרניחובסקי...
כך או אחרת, בקצה הגן שוכן בית כנסת מיוחד - בקומה הראשונה בית כנסת איטלקי - אחד משניים בארץ (השני בירושלים), אך בנוסחו הוא מיוחד - היחיד שהוא נוסח ליוורנו, בניגוד לאחיו הירושלמי שהוא בנוסח רומא. בבית הכנסת יש שימור של אלמנטים מקוריים מאיטליה כמו ארון הקודש והספסלים.
מתחתיו, בקומת המרתף שוכן בית כנסת 'התחיה' האשכנזי - ייקי, שהיה קודם בבנין בנק ישן בקצה רחוב פרוג. בית הכנסת עצמו כבן 70 שנה! ובראשיתו שימש את הייקים של שכונת בורוכוב. נוסח התפילה שומר עד היום על הצביון המיוחד של יהודי מערב אירופה והמנגינות המיוחדות שלהם, ומהווה פנינה של ממש בעולם בתי הכנסת האשכנזים בארץ, שרובו פולני-ליטאי.

תודה על האשכול הזה, נעים להזכר בקופים ובהחלט הוספתם לי פרטים שלא ידעתי. שלא לדבר על התמונה... מאיפה הבאתם אותה?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #12  
ישן 10-08-2007, 13:17
  ימאשיהי ימאשיהי אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.11.02
הודעות: 31
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "מטמן"

אגב נושא זה, לאחרונה מתנהל קרב לא קטן בענין בנין שנמצא בתחילת רחוב 'מעלה הצופים' פינת ארלוזורוב. קבלן רכש אותו, הרס את הבנין אבל השאיר רק את החזית, כדי לא לשלם מס. כרגע הוא בונה שם 40 דירות לטענתו לטובת תלמידי שנקר. אלא מה? גם אם נניח לרגע לחוקים המטומטמים של העיריה שקוראת לזה שהורסים בית שלם ומשאירים רק את החזית 'שימור' ולא בנין חדש. אלא שהקבלן החצוף, גם לא בנה מקומות חניה לעדר הסטודנטים וכך יוצא שנוספים המון מכוניות לאיזור מוכה בעיות חניה (הבתים ברחוב ישנים ולא כוללים חניה. כל הדיירים חונים על הכביש).
אחרי מחאות שונות ומשונות מצד התושבים ואף מצד השגריר הבריטי, החליט השבוע ראש העיר לאשר את המשך הבניה ולבנות חניון - נחשו איפה?
נכון - על גן הקופים!
יכול להיות שצריך לשלוח צוות צילום כדי לתעד את מה שלא יהיה פה יותר עוד כמה חודשים.

מי שיכול למחות על הענין - מצווה למחות. בגלל פאשלה של העיריה שלא טיפלה בקבלן הסורר, יהרסו את הגינה.

אגב, בכתבה שנעשתה עבור המוסף המקומי של ידיעות, נכתב במקום 'מעלה הצופים' (שם הרחוב), שכונה 'מעלה הקופים'...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #22  
ישן 15-08-2007, 18:03
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.07.06
הודעות: 15,701
לדעתי גשר שרונה הוא מעבר המוסררה סמוך לאיזור הבורסה של היום
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי ימאשיהי שמתחילה ב "לפי המפה אתה ממש צודק - גן..."

תוכל עדיין לזהות בסמוך לנתיבי איילון נטיעות אקליפטוסים [מובן כי נתיב הזרימה הוזז מעט לכיוון ת"א]
חובבי נוסטלגיה רמת גנים זוכרים את הרחוב המוביל לכיוון גלי גיל [מלון שרתון של היום] ומיד לאחריו מגרש הכדורגל של הכח רמת גן ובצמוד לו אפיק האיילון [המוסררה /אל בארידה].
אקליפטוסים באיזור ניטעו ע"י ראשוני רמת גן ['הקבוצה הקנדית'] שישבה באיזור רחוב הראשונים של היום. סמוך לנקודה זו שכנה גם הנוקטה של המשטרה התורכית ובה ישב ראשון הרמת גנים [האבודים] - שומר בשם לכר.
מעבר המוסררה מוזכר בפולקלור פתח תיקוואי עוד הרבה לפני קום רמת גן. שומרי פ"ת היו מלווים את הדליג'נסים עד לגבעה [המגולחת] של קולנוע רמה-בית בכור ברמת גן ומשם צופים בה עד הגיעה למעבורת המוסררה. השביל שבמפה היוצא מגשר שרונה הוא דרך ז'בוטינסקי והדרך היא דרך אבא הלל [הדרך הקדומה יותר מהשתיים שכן הובילה בעבר לשכם דרך מעבר עשר תחנות]

לענין קירות התמך בהר שאול. בספר היובל לרמת גן יש תמונה של ככר אורדע של היום ומעליה מתנוססת גבעה מיוערת ויפהפיה היא הר הקופים. תמונה דומה דליתי מארכיון התמונות הלאומי. הגבעה תפקדה כגן עוד בשנות ה30 - סביר שקירות התמך היו כבר אז.

באם גם אתה התאכזבת מגבעת בולפין [כפי שאפילו קריניצי מכנה אותה!] שנגנבה ע"י הבני ברקים - תתנחם בכך שב'מבט ועוד מבט' ניתן בהחלט לזהות אוהלים רבים באיזור המכתש של גבעתיים כך שכח גדול בהחלט חנה באיזור. יתכן ובולפין אכן חנה בהר שאול והעביר את מפקדתו לקראת הצליחה לגבעת סוקולוב ונתיני הוד מלכותו פשוט לא התחשבו ברגשות הילידים בהעניקם שמות לגבעות זניחות בלבאנט.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 15-08-2007 בשעה 18:06.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #28  
ישן 19-07-2008, 17:03
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.07.06
הודעות: 15,701
נזכרתי באשכול הזה בשבת בבוקר. כולם ישנו [כמו תמיד].
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אורי ז. שמתחילה ב "תמונות מגן הקופים (הר שאול)"

חיכיתי. ציפיתי. ויצאתי לבד...
אתחיל במסקנה - כדאי לצאת מוקדם כי: פחות חם, פחות אנשים חושדים כי אתה בלש פרטי. פחות צפוף ברחובות.
מסקנה נוספת - הרמת ראש כלפי מעלה טובה לחיפוש וורטפולים. ראש מאוזן טוב נגד דריסה ומריעין בישין על ארבע גלגלים.

נתחיל מההתחלה: ראשית ההתישבות העברית של רמת גן הייתה בסמוך לגשר המוסררה. לשם נסעו רוכשי הקרקע במסילת רכבת בריטית מיפו לטיול משפחות טרם המאורעות. שם, בבנין הנוקטה [המשמר התורכי] ישב מאיר לקר, ראשון שומרי רמת גן שהחזיק האדמות טרם העליה לקרקע וחמק מדפי ההסטוריה.
הנוקטה כבר אינה. יש הטוענים כי עמדה על מקומה עד שנות החמישים למאה העשרים. המתיישבים הראשונים נקראו 'הקנדים' אך ממש לא היו כאלה. הם ישבו ברחובות 'ראשונים ' ועיר גנים' של ימינו. סופר כי עסקו בנטיעת האקליפטוסים על גדות הבארידה הוא מוסררה שהיה לאיילון שהפך לכביש גישה לנתיבי איילון.

חיפשתי בנתיב האיילון הישן אקליפטוסים. הגדולים שבהם כבר שייכים לגבעתיים. צילמתי את הקטנים: תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

המשכתי לרחוב ראשונים. הצריפים כאמור נהרסו. זה הדבר הישן ביותר שמצאתי. הדייר חשש ולא רציתי להרתיעו בשאלות מיותרות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ככל הנראה שולבו באיזור ראשוני זה לאחר הצריפים ובתי אבן גם בניית סיליקטים למגורים ולתעשיה ואף סגנון ים תיכוני.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

לא יכולתי להתאפק מלצלם את הבית ב'עיר גנים 1' כשמאחריו 'שער העיר רמת גן'.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בסמוך, בניין עלית שכולי תקוה כי חזיתו תשומר. השוו לצילום הבנין מ'פעם' המצוי באשכול.תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והנה 'ישן' שעוד לא יצא מפני חדש - קולנוע 'רמה' ההסטורי

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

משם המשכתי לאורך רחוב ז'בוטינסקי ובפינת שדרות הילד מצאתי בית מתרפ"ה. הומנם הייתה קבוצה 'הולנדית' באיזור זה?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

טיפסתי ל'הר אברהם'. חוש ההומור של ההסטוריה כינה את המקום ממנו ניהל בן גוריון את מלחמת השחרור - 'רחוב שרת'. כולי תקווה כי השניים השלימו שם למעלה ['בן גוריון רוקד בלט ואחריו משה שרת...']
מהגבעה הנישאה ניתן לראות את 'העמק' שבין הר אברהם להר שאול=הר הקופים. זו ראשיתה של רמת גן כעיר. מגבעה נישאה זו ניתן היה לראות בעבר את גוש דן, דרום השרון ושפולי השומרון. כיום דודי השמש מסתירים את רובו של הנוף.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הנה בית הספר שילה בו נולד צבא ההגנה לישראל. השלט חמק מן העדשה שלי. קורה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בצמוד - האנדרטה לזכר 111 חללי רמת גן שנפלו במלחמת השחרור.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

האנדרטה בנויה מעל מנהרה יחודית. רעיון המנהרה הנפתחת אל מדרגות נוף שמעל 'העמק' של רמת גן נהגה ע"י קריניצי כבר בעת מלחמת העולם. את הכריה הראשונית יועדה לבצע יחידת הנדסה אוסטרלית שחנתה ברמת גן בעת שפרקה גשר על הירקון. זאת, כאות תודה על הארוח לו זכתה. היחידה 'הוקפצה' והכריה נדחתה. כיום המנהרה סגורה ומוזנחת כמו גם מחציתו של גן היסטורי זה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אמרנו הזנחה. כשהייתי ילד התהלכתי בין מטפסים ירוקים שנתנו צל והשתרעו בין שורות העמודים. היום רק החרפה מהלכת שם.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והנה האמפיתאטרון הראשון של רמת גן. פעם כל המי ומי היו מתאספים שם בלילות קיץ ונהנים ממוסיקה ורוח קרירה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והנה ספסל אבן לזכר ספסל העץ לזכר שהייתו הקצרה של ביאליק ברמת גן בשנה שטרם מותו.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ועל אותה גבעה - מערה. זו 'ראשיתה האמיתית של רמת גן'. מערות כלכוליתיות. ישוב שומרוני ובמאה התשע עשרה מקום מסתור לשודדים. המערות מופיעות במפות בריטיות ואלו גבעות השודדים [חארמייה] שההולך מיפו לשכם או למלאבס נשמר מהן.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

עוד על הגבעה ומתחתיה - בנין השגרירות הרוסית לשעבר ששימש כמרכז ריגול של המעצמה העויינת, בית החלמה, מה שהיו חורשה ובית קפה שתוכננו לשמש מרכז איסוף מידע ערבי, בתיהם של ראשוני התעשיינים, בית היתומים של אלימלך ועוד...

את משטרת רמת גן ומגורי השוטרים הבריטים לא צילמתי בכדי שלא להיות מעוכב לחקירה. אנסה לשכנע חבר טוב להשיג אישור לסיור מצולם בבנין רגע לפני שהוא עוזב את תפקידו...

בשפולי הגבעה לכיוון רחוב יהלום - ביתו של קריניצי. מרכז ציוני וחברתיבימים של טרם מדינה, יעד הפצצה לחיל האויר המצרי במלחמת השחרור ומוזיאון לתולדות רמת גן היום.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 19-07-2008 בשעה 20:35.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #29  
ישן 19-07-2008, 21:53
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ
 
חבר מתאריך: 09.03.04
הודעות: 27,632
כמה חיכיתי לעריכה.....
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "נזכרתי באשכול הזה בשבת בבוקר. כולם ישנו [כמו תמיד]."

שוב הסתבכות קלילה בהעלאת התמונות?....

כל כך מעניין!
בחיי שלא חשבתי שיש כאלה מקומות ברמת גן (עיר שתמיד נחשבה בעיני כעיר אפורה לאנשים אפורים)....
משום מה חשבתי שבניין עלית כבר לא קיים יותר... יש איזו דרך להכנס לתוכו.?
וקולנוע "רמה"...
מזמן המבנה הזה נמצא אצלי ברשימת הייעדים לביקור כשהכוונה היא להכנס לתוכו ולא לצלם מבחוץ... יש לי משיכה בלתי מוסברת למבנים שכאלה...

ואם אינני טועה - לפני שההודעה נערכה היתה איזו התייחסות לעמדה כל שהיא?

תודה על השיתוף (ואהבתי מאוד גם את הטיול הקודם לפתח תקווה)...

שבוע טוב.

לבני

נ.ב - לפני מספר שנים פגשתי בחור שסיפר לי שבמזרחה של פרדס כ"ץ ישנה גבעה אשר חפור בה סליק מימי המחתרות אך הוא נעול מזה שנים ...
כאחד שמוכיח התמצאות ראוייה לציון בכל הקשור לאיזורים הללו האם ידוע לך דבר מה בעניין?....

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 19-07-2008 בשעה 21:55.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:33

הדף נוצר ב 0.32 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2018 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר