לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-02-2007, 18:12
  OSHIMAN OSHIMAN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.10.06
מטוסי קרב אמריקאים פגעו בשיירה בריטית - תיעוד נדיר

מתוך "וואלה" http://news.walla.co.il/?w=//1053438

העיתון הבריטי "סאן" חשף היום וידיאו מתוך תא הטייס של מטוס קרב אמריקאי, שבשנת 2003 פתח באש על שיירה של חיילים בריטים באזור בצרה שבעירק, והרג אחד מהם. הוידיאו מתעד את השיחה המתנהלת בין הטייסים. מהשיחה עולה שהם חשבו שהפסים הכתומים על כלי הרכב של השיירה הם משגרי טילים, ולא הפסים שנועדו לזהות אותם כאנגלים.

בתחילת ההקלטה נשמעים הטייסים כשהם מנסים ליירט את כלי הרכב על הקרקע, לפני הגעתם לעיר. אחרי שהמטוס מבצע את הירי, הטייסים מקבלים הודעה על העובדה שככל הנראה הם פגעו בכוחות ידידותיים, ומאבדים את העשתונות. אחד מהם אומר: "אני עומד להקיא. איזה חרא. אנחנו הולכים לכלא", והוא נשמע ממרר בבכי.

לכאורה נראה שהטייסים טעו בתמימות, אבל דעות פרשנים צבאיים חלוקות ויש הטוענים שהטייסים האמריקאים לא היו זהירים מספיק ונחפזו מדי לירות. לפני חודשים ספורים התפרסמו תוצאות חקירת מותו של העיתונאי הבריטי טרי לויד, בערך באותה תקופה בבצרה. לפי החקירה, החיילים האמריקאים ירו בעיתונאי הבריטי באופן מעורר חשד. החוקר הבריטי אמר אז: "כוחות ארה"ב איפשרו לחייליהם להתנהג כמו קאובואים הששים ללחוץ על ההדק". ההקלטה שפרסם העיתון "סאן" גורמת לסערה רבתי באנגליה וכלי התקשורת הבריטיים משדרים את התמונות ללא הרף.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-02-2007, 20:35
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי OSHIMAN שמתחילה ב "מטוסי קרב אמריקאים פגעו בשיירה בריטית - תיעוד נדיר"

סרט מאוד מעניין,
מומלץ להיכנס לסרט דרך האתר של העיתון sun כי ,וואלה הם כל כך גרועים שהם לא שמו את החלקים הכי חשובים של השיחה בין הטייסים והירי.
היה בארוע הזה כשל תקשורתי ללא ספק, שומעים את הבקר אומר להם בפירוש שאין כוחות ידידים באזור שלהם.
מצד שני שומעים אותם אומרים אחד לשני שיש משהו כתום על השיירה. עכשיו כל מה שחסר לי זה לדעת איך כוחות הקרקע מסמנים עצמם בעירק (אמריקאים ובריטיים). אם הסימון הוא בכתום אז הטייסים הללו פישלו בגדול כמעט ברמת הפשע, אין לי ספק שהם יבלו קצת בכלא ובצדק. אם הסימון הוא אחר אז אחריות הטייסים היא קטנה, למרות שהם יכלו אולי לעשות מאמץ נוסף לזהות את השיירה.
בכל מקרה ממליץ לכולם לראות את הסרט המקורי באתר :
http://www.thesun.co.uk/article/0,,2-2007060133,00.html
כל טוב.
אמיל

ישן 06-02-2007, 21:34

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי yotman שמתחילה ב "לדעתי אין כאן טעות של הטייסים..."

רק במקרים בודדים אפשר לבוא בטענות "אבל הבקר אמר לי"...
אם הפנלים הכתומים הם הסימן המוסכם לכוחות ידיד אז האשמה והאחריות היא כמעט מלאה של הטייסים במקרה זה.
הנוהל שהיה צריך להתבצע ע"י הטייסים:
דיווח לבקר: "אנחנו רואים שיירה"..
הבקר: "אין כוחות ידידים באזור- רשאים לבצע"
טייס: "שלילי אנחנו לא מבצעים, יש פנלים כתומים" (לא בוצע בסרט!)
בקר: "רשאים לבצע למרות הפנלים הכתומים"
טייסים "אתה בטוח? יש משהו כתום על השיירה"
בקר: "קיבלתי שיש פנלים כתומים- רשאים לבצע בכל מקרה"..
אם ז היתה התקשורת, הרי שהטייסים באמת לא היו אשמים בכלום..
אבל אני מעריך שאחרי הדיווח הראשון שלהם של "שים לב לא מבצעים- יש פנלים כתומים" (שלא בוצע..) היו מקבלים דיווח מהבקר משהו בסגנון "אוקי- תמתינו אני מבצע בדיקה נוספת של העניין"....
זה הניתוח שלי של הארוע הנ"ל. במסגרת המידע שקיים.
הטייסים, שאני בהחלט יכול להבין אותם, היו אכן חמים על ההדק והתעלמו מעניין הפנלים הכתומים, דבר שהוא רשלנות כמעט פושעת.
כל טוב.
אמיל.

ישן 06-02-2007, 22:00

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Rationalist שמתחילה ב "נדמה לי שרק בחיל האוויר שלנו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Rationalist
נדמה לי שרק בחיל האוויר שלנו תסריט כזה אפשרי.

בשאר הצבאות טייסים מבצעים פקודות. הסרט הנ"ל מהווה הוכחה.

שיקול דעת, הטייס הוא המפקד, בלה בלה בלה. בסופו של דבר, אחרי שהם התריעו על המצאות סימון-ידיד הם קיבלו פקודה מפורשת לירות, מהבקר (גורם בעל סמכות). אני חושב שאחרי הפעם השנייה שבה הם התריעו, עליהם היה לירות, כפי שעשו. טייס ישראלי אולי היה חוזר לבסיס ומפתח דיון (ואפילו לא אחד מוסרי), אבל טייס אמריקני יורה כשמורים לו לעשות כך.

הנקודה העקרונית שאתה מעלה היא נכונה, הכל תלוי במדיניות של חיל האויר הספציפי.
2 נקודות חשובות:
המדיניות בחיל האויר האמריקאי די דומה לזו של חיל האויר הישראלי, אולי יש קצת פחות אחריות לטייסים שם אבל תמונת השחור לבן שאתה מצייר היא מוקצנת, זה הרבה יותר דומה לאצלנו ממה שאתה חושב וההוכחה לכך היא בסרט (בדיוק הפוך ממה שאתה טוען..) שהרי הם אומרים שם בפירוש "אנחנו הולכים לכלא"....הם יודעים שהם פישלו...ולא "ביצעו פקודה"..
נקודה שניה לגבי הסרט הספציפי:
למיטב הבנתי את התקשורת בסרט- הם לא מודיעים בשום שלב על הפנלים הכתומים וזו בדיוק הבעיה, השיחה על הפנלים הכתומים היא על ערוץ המבנה בינהם ולא על הערוץ של הבקר...(זה מה שאני מצליח להבין מהקשר)..ולכן התמונה שאתה מצייר שהם דיווחו על פנלים כתומים לבקר והוא למרות זאת נתן להם הוראה לבצע היא תמונה לא נכונה. רק למען הדיון, אם זו התמונה הנכונה אז אין לנו כל כך ויכוח ואכן אחריות הטייסים היא מועטה, אבל לא זו התמונה.
אמיל.

ישן 07-02-2007, 13:07
  Rationalist Rationalist אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.05
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Rationalist]נדמה לי..."

בחיי שאין לי מושג - ייתכן בהחלט שמדובר בערוץ פנימי. במקרה כזה אני מסכים איתך. במקרה ההפוך אתה בערך מסכים איתי (לפי מה שהבנתי).

אבל, לגבי ה"אנחנו הולכים לכלא"... אני מניח שטייסים (ובכלל, אנשי צבא) מקבלים לא מעט פקודות עמומות/אפורות/אמביוולנטיות, שבמקרה שהביאו להצלחה כולם שמחים ומרוצים ובמקרה שהביאו לכישלון מבצען נענש. הדאגה שלהם לא בהכרח נובעת מכך שהם יודעים שטעו. ייתכן שהתוצאות של הסיכון שנלקח הן המקור לרגשות הקשים.

לגבי סמכות הבקר - אני מבין שהעדפת לא להתייחס לנושא במסגרת חיל-האוויר שלנו. אכבד את הנ"ל ואתייחס לידע שלי על חיל-האוויר האמריקני: בכל ספר שקראתי, הדיאלוג בין טייס (מוביל) לבקר הוא דיאלוג בין מפקד לסמכות פיקוד גבוהה יותר (לא בהכרח לפי דרגה). הבקר נתפס שם כמי שמעביר את הפקודות (או הרוח שלהן) מהקצין הבכיר האחראי. כפי שאני מבין את זה, אם הבקר היה אוסר עליהם לירות, הם לא יורים. אם הוא *מתיר* להם לירות, עליהם להשלים את המשימה, קרי, לירות.
ישן 07-02-2007, 00:18

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי SNimrod שמתחילה ב "הטייסים ראו את הסימון,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי SNimrod
הטייסים ראו את הסימון, והסימון המוסכם הוא אכן כתום. עקב טעות בזיהוי הם הניחו שהסימון הכתום הוא משגר טילים.

היה פה פאק של אנשי הבקרה ולא רק של הטייסים. במלחמה דברים כאלה קורים... אפילו אצלנו.

פאק של אנשי הבקרה אני לא ממש חושב, אולי של אנשי השליטה שנתנו להם את המידע השגוי.
חייבים להכניס את הדברים למסגרת הנכונה: במלחמה דברים כאלה קורים- אכן.
זו לא היתה בדיוק מלחמה, יותר דומה לבט"ש..לא היה לחץ זמנים, לא ירו עליהם, לא היתה סכנה מידית לכוחות קרקע או אויר, ואפילו היה מי שיחליף אותם באזור עד שתתבהר התמונה (היו שם f-18 ממש בסביבה...למרות שלא בטוח שיכלו להחליף אותם).
אף אחד לא היה בא בטענות דומות אם היו יורים עליהם או אם היה זה בערפל הקרב...אבל זה ממש לא היה המצב..: המצב היה- הכל רגוע, יש זמן, יש עם מי לדבר, לא יורים על אף אחד....במצב זה לא יעזרו סיסמאות "דברים כאלה קורים במלחמה" (ואני אישית מאוד מאמין בזה, ראה תגובותי מהמלחמה האחרונה..בהרבה מהשירשורים מלאי הביקורת של גנרלי האינטרנט אני בהחלט טענתי שיש דברים שקורים במלחמה ואין הרבה מה לעשות...)
אל תבין אותי לא נכון, אני לא מחפש כאן פושעים ואני ממש יכול להבין את הטייסים ואת הטעות שלהם, אבל אין מה לעשות, זאת טעות גדולה בעיקר של הטייסים במקרה הזה, וגם הם ידעו זאת.
כל טוב.
אמיל.

ישן 07-02-2007, 05:57

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "השאלה ככה.."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי maguse
האם היה להם מקום לשיקול דעת פרטי לאחר שהם הבחינו בדברים הכתומים או שהם היו חייבים לדווח ולחכות לתגובה מגבוה?
אם היו חייבים לדווח האשמה עליהם, אם לא אז אפשר פחות להאשים אותם אבל עדיין..
משום נראה לי היה צריך שידווחו..

אז מה, במקרה כזה הנוהל לדווח או שיקול דעת פרטי?

לא לכל מקרה יש פיתרון בספרים...אבל במקרה שבו יש זמן (היה זמן..) אין סכנה ואין ירי על כוחותינו (זה מה שהיה במקרה שלפנינו..) ופתאום מגלים סימון כתום על שיירה הרי שכמובן שצריך לדווח על דבר חריג כזה.
לא תמיד יש זמן ולא ניתן לדרוש מטייס שבכל צעד שלו הוא יקבל אישור מהבקרה והשליטה, אבל במקרה רגוע כזה? דבר כזה חריג שגילו (ירי על כוחותינו הוא מהגרועים שבתסריטים..)..אין כאן בכלל דילמה.
אני מסייג את דברי בכך שאנו לא יודעים הכל ואנו בוחנים זאת ממרחק רב וללא כל הנתונים, ולכן זוהי רק הערכה שמתבססת על הנתונים שכן יש לנו.
אמיל

ישן 07-02-2007, 07:50
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
הסרט בעיתון סאן
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=maguse]האם היה להם..."

בהחלט מהמם.

לפי מה שהבנתי אלה היו צמד מטוסי A-10 שבהגדרה שלהם מיועדים למשימות סיוע צמוד לכוחות קרקע ונחשבים כציידי טנקים.

אני מניח ששיטות האימון שלהם למשימות האלה שונות משיטות האימון של מטוסי תקיפה כלליים יותר (אם יש משהו כזה) כמו F-16 לדוגמא.

אז דווקא הם המקצוענים, ברגע שהעלו ספק לגבי אותו דבר כתום על הרק"מ (לא ידעו להחליט אם זה פאנל זיהוי רק"מ ידידותי או משגרי רקטות כתומים של האוייב) היו צריכים להתאמץ לדעת יותר טוב מכל האחרים ובמקרה של ספק להתרות, לבקש עזרה ואולי אפילו להקצין עד אי ביצוע.
בסרט לא רואים אף אחד מאלה!

האווירה הייתה רגועה, היו שיחות על הנושא ואפילו בשיחה בין שני הטייסים הועלה הספק
עובדה היא שברגע שהם שמעו שזה היה ידידותי רגשי האשמה מייד קפצו עליהם, כניראה לא סתם!
יחד עם זאת, ע"פ הסרט נאמר להם שיש ידידותיים בסביבה לפני התקיפה, אבל פירוט של הידידותיים וההרכב שלהם קיבלו אחרי התקיפה יחד עם אזהרה לא לפגוע בהם.
ההודעה על הפגיעה (כחול על כחול) באה רק אח"כ.

כמובן הכל נכתב בהסתייגות,ע"פ הסרט אין פלא למה הבריטים כועסים

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:30

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר