לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-03-2007, 12:28
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
אחמד, צ'אנג וחיילים ישראליים אחרים

באימון לפני תעסוקה האחרון בו השתתפתי, חנך את הפלוגה קצין בדרגת סרן שהיינו בטוחים שהוא בדואי או דרוזי, אך לאחר שיחה קצרה איתו התברר כי מדובר בערבי מוסלמי, אזרח ישראל שהתנדב לשרת בצה"ל.

מפגש זה הזכיר לי מספר כתבות שעסקו בקצינה ערבייה במת"ק, בצוערת ערבייה שהתאבדה לאחרונה במהלך קורס הקצינים (שתיהן נוצריות) ובעוד כמה קצינים, לוחמים וחיילי מנהלה ואחרים ממוצא ערבי, בעיקר נוצרים אך גם מוסלמים, ששירתו בצה"ל.

עיון באתר "יזכור" מעלה תיעוד על חללי מערכת הביטחון הטמונים בישובים ערביים שונים בארץ, ולפי שמותיהם הינם ערבים ואף מוסלמים. ביניהם גם חלל מסתורי הקבור בקלנסוואה שהיה כבן 70 בנפילתו, ועליו כבר שאלתי כאן בעבר אך ללא מענה. ומכאן, שלא מדובר בתופעה נדירה, גם אם לא נפוצה במיוחד.

לפי מאמר שקראתי לפני כמה שנים (אשתדל למצאו ולסרוק עותק בהקדם) בשנות החמישים אף נבחנה האפשרות להנהיג גיוס חובה במגזר הערבי בדומה לזה שהונהג בקרב הדרוזים והצ'רקסים, ואף הוקמה לצורך זה לשכת גיוס-בכאילו בנצרת, אלא שהרעיון נזנח.

האם ידועים לכם סיפורים מעניינים על התופעה? אם כן, אשמח לקרוא אותם כאן - וזאת במסגרת מגבלות בטחון שדה, שמירה על צנעת הפרט והימנעות בריאה מגלישה לפסים פוליטיים-מפלגתיים.

בערך באותו העניין, רק מזווית אחרת:

במוסף סוף השבוע של ידיעות אחרונות הובא סיפורם של שני תאומים ממוצא אינואיטי ("אסקימואי" הוא שם גנאי שפירושו "אוכל בשר נא" ולא מנומס להשתמש בו כמו שלא מנומס לומר "כושון" או "יהודון") שאומצו ע"י זוג ישראלי דתי, עברו גיור ושירתו בצה"ל - אך לא צויין באילו יחידות שובצו התאומים הללו.

הכתבה הזכירה לי כתבות נוספות: על קצינה בפיקוד העורף שהגיעה לארץ במסגרת "אנשי הסירות" הויאטנמיים שמנחם בגין ז"ל העניק להם מקלט ואזרחות בישראל, על ילדי עובדים זרים שמתגייסים לצה"ל, על חייל ממוצא סיני ועוד - האם גם כאן אתם מכירים סיפורים מעניינים על חיילים מ"תפוצות" קצת פחות מוכרות?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-03-2007, 14:32
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
במהלך שירותיהספקתי להעביר מחזורי טירונים של גששים בדואים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אחמד, צ'אנג וחיילים ישראליים אחרים"

(אי שם בשפלה...). הטירונות (ולא קורס הגששים שמועבר לאחר מכן) שימשה "הזדמנות" לצה"ל להעביר טירונות לכל מיני בני המגזר הערבי שהתנדבו לצה"ל כבודדים. במחזור מסויים היו לי 4-5 חיילים נוצריים מהגליל (נצרת והכפרים מסביב) ועוד 2-3 מוסלמים ערבים. מתוך סקרנות ומהתעניינות בכפרי הגליל, דיברתי בסופו של דבר עם כולם לגבי נסיבות גיוסם. מוסלמי אחד מכפר יאסיף התגייס כי רצה צבא (לא ידוע לי לאן התגלגל) ועוד אחד מדבוריה היה נראה לי שפשוט היה "אאוטסידר" בחברת בני הכפר שלו, אז התגייס (הוא נשר מצה"ל לאחר הטירונות). מוסלמי שלישי היה מסכנין(!). הוא היה בחור מאוד פשוט שהיו לו במשפחה שוטרים במשטרת ישראל. לא הבנתי ממנו מה הוא עושה בצה"ל (שני האחרונים היו יוצאים, לבקשתם, הבייתה ללא נשק).

הנוצרים היו חברה די ברמה, גם אם חלקם לא דיברו עיברית מעבר ליומיומית פשוטה. אלה היו אנשים שבעקרון היה נראה לי שחיפשו הרפתקאה וכן לא ממש חיבבו את שכניהם המוסלמים (נהגו ללגלג על ה"כע(כ)בה הקדושה שלהם"). הם לא התערו בשאר החיילים. 2 לפחות נשרו מצה"ל, ושניים המשיכו לשרת. אחד מהם - בחור בשם אליאס - הגיע לגדוד הסיור של גבעתי ושירת ברצועה. ראיתי אותו סמ"ר כשנתיים ומשהו מאוחר יותר, יוצא הביתה עם חברה יהודים של גבעתי למהדרין כאילו הוא אחד מהם לכל דבר (אז עוד היו חיילים ממוצא רוסי דבר לא נפוץ ביחידות שדה).

פרט לכך פגשתי עוד כמה "חריגים" בשירות:

* מ"כית טירוניות שהייתה צ'רקסית.
* קצין במג"ב (אבו דיס) שהיה ערבי מוסלמי מדיר אל אסד (לפחות רשמית הוא ניסה להראות שהוא דרוזי, אבל לא נראה לי שהערבים קנו את זה).
* לוחם מג"ב שנהרג בפיגוע ירי בטול כרם היה ערבי מוסלמי מדבוריה (זה מקרה שהיה בזמן השירות שלי, לא הכרתי אותו אישית). הוא נקבר בלוויה אזרחית.

ושוב: הרושם שלי ברוב המקרים היה שמדובר על חברה שאו שרצו הרפתקאה (אולי גם רצו לצאת מהכפר ולא היו במעמד של לצאת ללמוד), או שהיו איכשהו אאוטסיידרים בחברה שלהם. אסור גם לשכוח שעד 1995 הייתה תופעה קיימת בגליל של ערבים שהיו ישראלים פטריוטים ולא מסיבות אינטרסנטיות, אלא פשוט כי ככה הם הרגישו.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:54

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר