לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-03-2007, 21:02
צלמית המשתמש של Lycans
  Lycans Lycans אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.06
דרכי אל הדת

אהלן, רציתי לשתף את מה שאני מרגיש בנוגע לדת. לפני כחצי שנה התחלתי להתרחק מהדת ממש התחלתי לזלזל בדת בעצם. התחלתי להיות ציני כלפי חרדים, שמירת שבת וכו' (למרות שבנוגע לדברים מהסוג הזה עדיין קיימת ממני ביקורת). באותו הזמן למדתי בשיעורי תנ"ך לגבי האזהרות של ה' כלפי העם וחשבתי למה העם היה מספיק טיפש להאמין ולא להשמע לאזהרות שפיזרו הנביאים ולא למלאות מה שה' ציווה ופשוט להנצל מנבואות הזעם. לאחר מכן החלה פשוט תקופה שחורה בחיים שלי (ואני מעדיף להשאיר זאת לעצמי). אני חייב לציין שהמורה גם לימד אותנו לגבי השקפה דתית והשקפה חילונית על מה שכתוב בתנ"ך. השקפה דתית - השקפה שלפיה ה' קובע את כל האירועים לדוג' ה' השפיע על X ללכת ל-Y, סתם דוגמא. השקפה חילונית - X על על דעת עצמו אל/ל-Y. זה על רגל אחת.

כיום אני מכבד ומעריך את הדת היהודית ואת החברה היהודית. אל תדאגו, לא תראו אותי עם ציציות או כיפה אני לא דתי שבא להטיף להצטרף לדת או להאמין בה'.

בכל אופן אני חושב שעקבות המשיח קרובים. אני מניח שהעם הרגיש את אותה ההרגשה כאשר הם הלכו לגלות והמשיח לא בא. החברה שלנו נמצאת בשפל מוסרי כאשר פושעים הם סלבריטים, ילדים בני 9 חושבים שהם עבריינים הכל מגעיל ומבחיל מבחינה מוסרית שלא לדבר על השלטון.
עוד על עקבות המשיח.

בכל אופן אני לא כל כך בעד הדתיות של בצורה חרדים וכל הקטע הזה של הדת בצורה המודרנית יש לי בעיה עם זה. אני חושב שהחברה המערבית טמאה את החברה היהודית לדעתי צריך לחזור לצורה של היהודות כמו שהייתה לפני הגלות (כמובן במובן המודרני) להחליף את מוסד הנשיאות הנזול במלך (שימלא תפקיד רוחני בלבד, ישמש כסוג של נשיא, לא יהיו לא סמכיות כלשהן) הוא יהווה שגריר וכו'. כמו כן להחליף את בית המשפט בסנהדרין בשילוב מודרני כמובן אני לא בעד פרימיטיבזם אלא בעד מודרניות עם מאפיינים יהודיים( מלשון יהודה, המדינה היהודית בימי השלטון הרומי).

ממש שפכתי את נפשי כאן אני בטוח שלא כתבתי הכל אבל הייתי חייב לשתף... מקווה לתגובות רציניות. אני בעד חזרה למסורות אין רע בכך. במצב כזה לא תהיה חומת ברזל וזו לא המטרה.

דיון פורה.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.angelfire.com/ga2/kttenkaboodle3/images/stbern.gif]

חזרה לפורום
ישן 15-03-2007, 23:09
צלמית המשתמש של Lycans
  Lycans Lycans אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.06
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי pbfu שמתחילה ב ""החברה שלנו נמצאת בשפל מוסרי..."

אני רוצה להתייחס ל-pbfu.
החלפת מוסד הנשיאות במוסד המלוכה הוא לא רק החלפת שמות אלא שינוי מן היסוד.
המטרה היא לנסות להתבסס על התנ"ך ולהתאים את מוסד המלוכה למציאות ימינו.

yishain11- אני רוצה להבהיר זאת, דבר לא יבוא מתוך כפייה ההבנה שאליה הגעתי הגעתי אליה מתוך הבנה עמוקה שאליה אני שואף להגיע, הבנת עמוקה של דברים אפילו הכי פשוטים שנאמרו ע"י אנשים אינם הבלים אלא נאמרו לאחר מחשבה מאומצת ועמוקה אל הנשמה.
ובכן, נחזור אל הנושא המקורי הגעתי למסקנות אלה דרך למידה והתעמקות, אני למדתי ולומד כל הזמן כל דבר ומנסה ככל האפשר לראות את הנושא מזוויות שונות על מנת לקבל תמונה כוללת. בסופו של דבר הכל מסתכם בחינוך. אם נגיע לרמה של חינוך שבו התלמידים ישאפו לדעת מעבר, בכל נושא אני מניח שמערכת חינוך תעשה את שלה ותגדל אנשים משכילים שיהיו פתוחים לשינויים אפילו מעבר למדינת הלכה.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.angelfire.com/ga2/kttenkaboodle3/images/stbern.gif]

חזרה לפורום
ישן 16-03-2007, 00:36
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
תגובה רצינית בקשר לרעיון "להחזיר עטרה ליושנה" (רעיון חרדי משהו)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Lycans שמתחילה ב "דרכי אל הדת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Lycans

בכל אופן אני חושב שעקבות המשיח קרובים. אני מניח שהעם הרגיש את אותה ההרגשה כאשר הם הלכו לגלות והמשיח לא בא. החברה שלנו נמצאת בשפל מוסרי כאשר פושעים הם סלבריטים, ילדים בני 9 חושבים שהם עבריינים הכל מגעיל ומבחיל מבחינה מוסרית שלא לדבר על השלטון.
עוד על עקבות המשיח.

בכל אופן אני לא כל כך בעד הדתיות של בצורה חרדים וכל הקטע הזה של הדת בצורה המודרנית יש לי בעיה עם זה. אני חושב שהחברה המערבית טמאה את החברה היהודית לדעתי צריך לחזור לצורה של היהודות כמו שהייתה לפני הגלות (כמובן במובן המודרני) להחליף את מוסד הנשיאות הנזול במלך (שימלא תפקיד רוחני בלבד, ישמש כסוג של נשיא, לא יהיו לא סמכיות כלשהן) הוא יהווה שגריר וכו'. כמו כן להחליף את בית המשפט בסנהדרין בשילוב מודרני כמובן אני לא בעד פרימיטיבזם אלא בעד מודרניות עם מאפיינים יהודיים( מלשון יהודה, המדינה היהודית בימי השלטון הרומי).

ממש שפכתי את נפשי כאן אני בטוח שלא כתבתי הכל אבל הייתי חייב לשתף... מקווה לתגובות רציניות. אני בעד חזרה למסורות אין רע בכך. במצב כזה לא תהיה חומת ברזל וזו לא המטרה.
דיון פורה.

חזרה למסורת כבסיס זה מצויין.
אבל, כאשר רוצים לחזור למסורת כמו שהייתה לפני הגלות בלבד זו טעות חמורה!!!
תפקיד עם ישראל בעולם הוא להוות מעבדת נסויים שבה יערכו כל טעויות האנושות לאורך ההיסטוריה ויגיעו לתיקונם.
כלומר:
עם ישראל צריך להראות לכלל האנושות כיצד עושים דברים בצורה נכונה.
לצורך זה הקב"ה מנווט אותנו להגיע לתחתית שבתחתית - ואז מצופה מאיתנו לתקן היכן שהאנושות נכשלה.

עכשיו - האם צורת שלטון מלוכנית היא האידאל?
ממש לא!
האם דמוקרטיה היא האידאל ?
ממש לא!
האם קומוניזם הוא האידאל?
ממש לא!

כלומר - עם ישראל צריך לקחת איזו צורת שלטון שיבחר ולהעלות את הקדושה שבה!
המקובלים קוראים לזה "ליקוט הניצוצות"!
זו דרך אגב הסיבה שבעבורה ירדנו למצרים.

מיהו המשיח?
כתוב כך:
"אימת אתי בר נפלי?" (מתי יבוא בן הנפלים)
כלומר מכנים את המשיח בכינוי המעליב לכאורה בן הנפלים.
אז נפל - זה כבר כינוי מעליב, על אחת וכמה בן הנפלים!

אלא למה התכוונו חז"ל?
יש כל מיני שיטות להנהיג את העולם.
הבעיה עם כולן היא שכל שיטה בטוחה שהיא המושלמת ואין בלתה (וגם אלו שטוענים שצריך מלך בישראל ולא שיטה אחרת נופלים לאותו פח) ולכן היא נופלת לבסוף (ולכן נקראת גם נפל!!!).

המשיח יהיה אישיות כזו שיודעת לשלב את כל השיטות ולכן הוא בן הנפלים!
גם לחילונות יש תפקיד!
וכי נראה לך שהקב"ה יעשה 97% מהעם חילונים?
אז בטח תאמר שתמיד היו כופרים בעם.
אבל 97%?
זו הנהגה של הקב"ה!

לכן כל אלו האומרים שצריך להחזיר עטרה ליושנה טועים טעות חמורה:
הקב"ה דורש מאיתנו להרוויח מהמערב, להרוויח מהחילונות וכו', ולהתעלות לנקודה גבוהה יותר מאשר הייתה בהיסטוריה!

חזרה לפורום
ישן 16-03-2007, 07:01
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
לא מסכים איתך
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "תגובה רצינית בקשר לרעיון "להחזיר עטרה ליושנה" (רעיון חרדי משהו)"

"תפקיד עם ישראל בעולם הוא להוות מעבדת נסויים שבה יערכו כל טעויות האנושות לאורך ההיסטוריה ויגיעו לתיקונם" משפט נחמד, אבל מאיפה הוא בא? נכון, אנו למדים מטעיות, אבל מכאן ועד להוות "מעבדת ניסויים לאנושות" הדרך רחוקה.

נכון, לגבי החובה לשים מלך על ישראל יש מחלוקת אבל הרמב"ם פוסק להלכה שזו מצוות עשה, וגם אנו רואים שהאידיאל הוא צורת שלטון של מלך נבחר בידי העם (כי מאז ועד היום התהפכו המושגים. פעם מלך היה אחד שנבחר בבחירות דמוקרטיות, ושלטון זה כזה שלא. היום זה ההפך איכשהו) בתורה יש תפקיד למלך. יש מצוות שנכתבו במיוחד למלך. אנו ראוים שהכיוון הכללי הוא דווקא להשתמש בצורת שלטון כזו. קשה לי להאמין שהמשיח יבחר לו שיטה אחרת לניהול העולם.

אמרת שצריך לקחת מכל דבר את מה שטוב בו, אבל כל זה במסגרת היהדות. אתה לא יכול לקחת משהו שנוגד את היהדות, ולהשתמש בו בגלל שזה נראה לך טוב ומתאים. למצריים ירדו אבותינו כדי "לברר את הניצוצות" וללא כדי "ללקט" יש הבדל בינהם.

לגבי החילוניות, זה קצת קשה לומר כך. הרי ידוע שלפני שנשמה יורדת לעולם, נותנים לא את כל תכונותיה, חוץ מהבחירה האם להיות צדיק או רשע. זה כבר נתון בידי האדם עצמו. ואם אתה טוען שהקב"ה ברא את עם ישראל ברובו כלא שומרי תורה ומצוות, אתה בעצם שולל את הבחירה החופשית.
ניתן לומר שהרוב הוא בגדר "תינוקות שנשבו", אבל אני בספק אם בימינו ניתן לומר דבר כזה. היום כל אחד יודע שיש חילונים, ויש דתיים, יש דת ויש מצוות. רק כדי ללמד עליהם זכות צריך להשאיר אותם בגדר "תינוקות שנשבו".

ולכן, כן. צריך להחזיר עטרה ליושנה. כמובן שהעניין בימות המשיח לא יהיה כמו פעם, אלא יהיה נעלה יותר, וכמובן גם שנשתמש בכל הדברים המועיםים שעולמינו יודע לספק, אבל עדיין, הרעיון המקורי של "והנה ה' ניצב עליו, ומלוא כל הארץ כבודו, ומביט עליו, ובוחן כליות ולב אם עובדו כראוי" יפעל כרגיל, ואפילו יותר מהיום.

חזרה לפורום
ישן 17-03-2007, 22:05
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "לא מסכים איתך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי זיו
"תפקיד עם ישראל בעולם הוא להוות מעבדת נסויים שבה יערכו כל טעויות האנושות לאורך ההיסטוריה ויגיעו לתיקונם" משפט נחמד, אבל מאיפה הוא בא? נכון, אנו למדים מטעיות, אבל מכאן ועד להוות "מעבדת ניסויים לאנושות" הדרך רחוקה.

מאיפה הוא בא?
ספר בראשית מכיר? - "ונברכו בך כל משפחות האדמה", תפקיד עם ישראל הוא לחבר את האנושות (לאחר המבול ומגדל בבל), אבל השאלה היא איך לחבר:
אברהם רוצה להקים דת קוסמופוליטית. הקב"ה לעומת זאת מצווה עליו דבר הפוך - להקים עם ודרך העם הזה לחבר את האנושות.

יש ברכה שאנחנו מברכים כל בוקר - "אשר בחר בנו מכל העמים...", מה זה מכל?
הקב"ה לקח קצת מכל עם ועשה מזה עם ישראל! (לא גנטית אלא רוחנית).
דוגמאות לנ"ל לא חסר - החל מזה שאברהם יצחק ויעקב תקנו ע"ז שפ"ד וג"ע.
הכרובים - דבר שהיה נפוץ בקרב עמים קדומים לעם ישראל.
כל עבודת הקרבנות בבית המקדש - לפי הרמב"ם זה מפני שכך היו עושים עע"ז (דיעה שגרמה לכך שספריו של הרמב"ם נשרפו בהתחלה).
רק בעם ישראל כביכול אין יהודים רק גויים - איך קוראים ליהודי מפולין? - נכון פולני
וליהודי מספרד? - ספרדי!
לכן כאשר אתה רואה שני יהודים, ספרדי ופולני מתווכחים, זה לא הם שמתווכחים אלא שני גויים שמתווכחים דרך היהודים (מעבדה אמרנו?...).
ועוד ועוד...

ציטוט:
נכון, לגבי החובה לשים מלך על ישראל יש מחלוקת אבל הרמב"ם פוסק להלכה שזו מצוות עשה, וגם אנו רואים שהאידיאל הוא צורת שלטון של מלך נבחר בידי העם (כי מאז ועד היום התהפכו המושגים. פעם מלך היה אחד שנבחר בבחירות דמוקרטיות, ושלטון זה כזה שלא. היום זה ההפך איכשהו) בתורה יש תפקיד למלך. יש מצוות שנכתבו במיוחד למלך. אנו ראוים שהכיוון הכללי הוא דווקא להשתמש בצורת שלטון כזו. קשה לי להאמין שהמשיח יבחר לו שיטה אחרת לניהול העולם.

רבנו אשר בן יחיאל המכונה הרא"ש - באחת מפסיקותיו מבסס היטב את העובדה שדמוקרטיה היא צורת שלטון לגיטימית לחלוטין!
ציטוט:
אמרת שצריך לקחת מכל דבר את מה שטוב בו, אבל כל זה במסגרת היהדות. אתה לא יכול לקחת משהו שנוגד את היהדות, ולהשתמש בו בגלל שזה נראה לך טוב ומתאים.

אז זהו - אין דבר שהוא רע גמור - בכל רע יש את הטוב שמחייה אותו. למשל הזהב שיצא ממצרים - מצד אחד אפשר לעשות ממנו עגל, מצד שני אפשר לעשות ממנו כרובים!

ציטוט:
למצריים ירדו אבותינו כדי "לברר את הניצוצות" וללא כדי "ללקט" יש הבדל בינהם.

אודה לך אם תבאר את ההבדל ביניהם.

ציטוט:
לגבי החילוניות, זה קצת קשה לומר כך. הרי ידוע שלפני שנשמה יורדת לעולם, נותנים לא את כל תכונותיה, חוץ מהבחירה האם להיות צדיק או רשע. זה כבר נתון בידי האדם עצמו. ואם אתה טוען שהקב"ה ברא את עם ישראל ברובו כלא שומרי תורה ומצוות, אתה בעצם שולל את הבחירה החופשית.
ניתן לומר שהרוב הוא בגדר "תינוקות שנשבו", אבל אני בספק אם בימינו ניתן לומר דבר כזה. היום כל אחד יודע שיש חילונים, ויש דתיים, יש דת ויש מצוות. רק כדי ללמד עליהם זכות צריך להשאיר אותם בגדר "תינוקות שנשבו".

ברור שיש בחירה חופשית באופן פרטי- אבל תופעה נרחבת כל כך בעם היא כבר דבר ששייך להשגחה. איך אומרים ביום הכיפורים - "רב עליליה על בני אדם" וד"ל.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:26

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר