לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-03-2007, 07:11
  zerokool zerokool אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.03.07
קורס צלף - שריון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "קורס טנק צלף בשריון"

להגדיר את קורס צלף בשיריון כ "ירי טווחים ארוכים יותר מהרגיל" זה ממש לעשות לו עוול.
היה לי את הכבוד להשתתף בקורס צלף בשירות הסדיר שלי (שנת 1991).
כל חטיבת שריון שלחה אז 2 צוותים לסיירים.
במשך שבועים אנו ירינו ועשינו את מה שלא עושים במקום אחר.
ירינו לטווחים של עד 7000 מטר.
ירי בתנועה, ירי בחילוץ לאחור , סדרות משוגעות (החלפת סוגי פגזים באמצע סידרה), ירי מתמשך, יע"ק,
פעם ראשונה ירי התנועה בסימן שלוש, ניהול אש, ניהול אש פלוגתי, ירי בתפ"ע, ירי ללא מחשב ירי, ירי במחוללי חירום, ועוד. המון שיעורים תיאורטיים ומעניינים.
תחשבו על כך שבשבועיים יריתי כ 150 פגזים , פשוט ירי ללא הגבלה.
בסוף הקורס הצוותים קבלו סיכת טנקיסט מיוחד (צפרגול עם כוונת מעליו) והכלים אשר השתתפו בו (כלים שירדו מהסד"כ הסדיר, כלומר כל צוות הגיע עם הכלי שלו , סומנו בסימן מיוחד )
אני מאוד מצטער לשמוע שהקורס בוטל לאחר מכן.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-03-2007, 23:00
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
קורס צלף לא יעזור ללא הקצאות טובות. העיקר להתאמן.

באמצע שנות השמונים עם הכנסת מחשבי הבק"ש הפסיקו בשריון להתאמן. מצד אחד הסיכוי לפגוע עלה כתוצאה מטכנולוגיה טובה יותר ומצד שני ירד כתוצאה מחוסר אימון. המעבר לפגזים מהירים יותר (חיצים) העלה גם הוא את סיכוי הפגיעה בפגז ראשון והוריד את הצורך בצוות מיומן.

צריך לזכור שתותחן מאומן הוא רק חצי הסיפור כאשר זיהוי ומתן תיקונים נכונים היה החצי השני.
מי שלא ניסה לבצע תפ"ע בכבדה לפחות שש שבע פעמים במהלך הכשרתו לא יוכל לעולם לבצע תפ"ע וגם לא יהיה לא את האומץ לנסות.

קורס תותחן צריך להתמקד בטכניקות מיוחדות ובהבנת הסטטיסטיקה של תותחנות הטנקים, אבל בשום אופן לא כתחליף לאימון בסיסי.

כמ"פ במילאוים היה לי תותחן בוגר מלחמת יום כיפור שלא הצליח להסתדר עם המחשב של השוט ג'. הוא היה מכבה את המחשב מתקן עם הצלב ומבצע תפע"ים גם שאני לא זיהיתי את הפגיעה בכלל ופוגע בשלושה וחצי ק"מ פעם אחר פעם. למה לכולם ברו שמי שלא מתאמן עם האקדח לא יצליח לפגוע אבל לא ברור שמי שלא יורה פגזים לא יפגע.

ודבר אחרון, תת"ק הוא לא תחליף לאימון התותחן. הוא טוב כחלק מאימון הצוות והמסגרת אבל הוא לא מלמד את התותחן לפגוע יותר טוב בירי תותח.

ישן 19-03-2007, 03:12
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
תת"ק, 0.5 ושאר קשקושים...
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "קורס צלף לא יעזור ללא הקצאות טובות. העיקר להתאמן."

תכלס, אימון זה אימון, ואין תחליף לאימון באש חיה.
כל המאמני רפאל עובדים על טכנולוגיות של שנות תרפפו, לכאורה חוסכים בפגזים, אבל להלכה מחזיקים מערכי כ"א, מבנים, הכשרה וכו' שאינם משתווים לירי של ממש.
במקום באימונים מתעסקים בשטויות, ובאיך לחסוך, ובקשקושים- מקימים "שטחים" מחלקתיים עם אוהלים, דגלים, שו"חים, ופינות רס"פ וסמ"ח וכסת"ח... במקום להיות בהתנהלות קרבית, על הטנקים, 24 שעות ביום, משך כל האימון.

תותחן צריך לירות מה יותר פגזים, פשוט מאוד. טנקיסט בצמ"פ אמור לקום בבוקר, לעשות טל"ת, לירות סדרה ואחר כך כל היום לטחון תרגולות צוות.
ישן 19-03-2007, 17:20
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
נסחפנו קצת...
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "תת"ק, 0.5 ושאר קשקושים..."

אין כמו אימון באש חיה - זה נכון מאד!

יש בעיה תקציבית ולכן אי אפשר להתאמן כל הזמן באש חיה - זו עובדה (גם אם היא מאד לא מוצאת חן בעיניך ובעיני). בנוסף לא בכל מקום ובכל מצב אפשר להתאמן באש חיה.

לכן צריך לפתח תחליפי אימון.

גם ה- 0.5 העתיק, גם התת"ק וגם המאמנים לסוגיהם מהווים תחליפי אימון סבירים. לא ניתן, בשום צורה שהיא להפוך אותם לעיקר ובודאי שאסור להפסיק להתאמן באש.

אני לא הותיק ביותר בפורום אבל גם בתרגיל המסכם שלי בקק"ש, שהתחיל בביר תמדה ונמשך שבוע שלם בו היינו על הטנקים, נסענו וירינו בלי הפסקה, בסוף כל יום סידרנו חניון טנקים, כולל שטחים מחלקתיים מדוגמים (כולל דגלים וחניה למג"ד). לא חושב שזה הפריע לנו להיות טנקיסטים טובים. להיפך.

הבעיה היא כמובן אצל מי שהופך את זה לעיקר.

צמ"פ, לצערנו, זה מזמן לא מה שאתה חושב...(מה שכמובן לא הופך את מה שאמרת ללא מדוייק ונכון)

תזכיר לנו מה זה טל"ת :-)

ישן 20-03-2007, 08:08

צ'מע...
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי גראדיאנט שמתחילה ב "משמעת צבאית היא המפתח..."

אני אמנם תיכוניסט, אבל עדיין קשה לי להבין מה הקשר בין ביצוע פעולות סרק חסרות תכלית ובין משמעת צבעית. זה בדיוק מסוג הדברים שהופכים את הארגון כולו מאוס על החיילים, שמבזבזים זמן אימונים ומנוחה יקר וחשוב, והם בבחינת "חינוך שלילי".
חייל שיודע שמפקדיו כופים עליו לעסוק בפעולות הבל כגון אלו שצוינו לעיל הוא חייל שהאמון שלו במפקדים פוחת, והוא מפתח ספקנות גם כלפי משימות שיש להן משמעות מבצעית אמיתית.

משמעת צבאית זה חשוב ואקוטי, השאלה האם בונים משמעת על ידי כפיית ביצוע פעולות מטומטמות, או על ידי בניית אמון אמיתי בין מפקדים וחיילים, מתוך כבוד לזמנו הפנוי של חייל.
משוכנע שבמסגרות בטחוניות מובהקות כמו השב"כ והמוסד אין התנהלויות כאלה.
ישן 20-03-2007, 10:01
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "צ'מע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי freedom_fighter
משמעת צבאית זה חשוב ואקוטי, השאלה האם בונים משמעת על ידי כפיית ביצוע פעולות מטומטמות, או על ידי בניית אמון אמיתי בין מפקדים וחיילים, מתוך כבוד לזמנו הפנוי של חייל.
משוכנע שבמסגרות בטחוניות מובהקות כמו השב"כ והמוסד אין התנהלויות כאלה.
במסגרות כמו המוסד והשב"כ משרתים אנשים מבוגרים ובוגרים יותר, ובעלי אופק שירות ארוך יותר מבצה"ל. אצלם המערכת יכולה להיות בנויה על אמון מתוך כבוד לזמנו הפנוי של הפקוד.
בצה"ל חייל צריך להבין צ'יק צ'ק מהי מערכת היררכית ואת ההבדל בין בקשה לפקודה. המטרה של כל המטלות ה"שטותיות" היא לא לחנך אלא לאלף את החייל לציות אוטומטי. כמובן שחייל נדרש גם להפעיל שיקול דעת במקרים של פקודה בלתי חוקית וכו' אבל זה כבר דיון אחר. בעקרון - כשחייל מקבל פקודה הוא חייב לבצע אותה בלי לעצור לרגע ולחשוב מה תכליתה, מהסיבה הפשוטה שאין לו את התמונה המלאה של המצב ושל התכנית.
אז כדי שחייל שהיה אתמול תיכוניסט זרקן ילמד לבצע מה שדורשים ממנו אפילו אם לפי שיקול דעתו זה נראה מסוכן\מיותר\מטופש הוא נדרש לעבור תהליך פסיכולוגי מואץ שחלק ממנו הוא גם כפיית פעולות מטומטמות.
בניית אמון אמיתי מתוך כבוד לזמנו הפנוי של החייל זו תפיסה נחמדה ונוחה ליחסי תיכוניסט - מורה, לא ליחסי חייל - מפקד שיצטרכו מתי שהוא לעמוד תחת אש.
ישן 20-03-2007, 20:07
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

הניסיון יותר טוב מכול הסבר, אבל ננסה בכול זאת.
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "חולק עליך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי freedom_fighter
אולי בטירונות (שאמורה להיות טירונות, ולא קורס בהסתגלות) צריך באמת למלא את זמנו של הטירון בפעילויות חסורת תכלית שיחדירו בו משמעת.
אבל לטעמי דווקא בניית אמון אמיתי מתוך כבוד לחייל זה מה שגורם לאנשים לקום ולהסתער בסופו של דבר אחרי המפקד שלהם.

קודם כל הטירונות היא בדיוק קורס הסתגלות. 90% ממה שעושים בטירונות זה החדרת המשמעת והציות. אין חייל ותיק שלא מסתכל אחורה לטירונות ולא תוהה "מה בדיוק עשינו שם כל כך הרבה זמן".

בניית אמון אמיתי היא חשובה אבל לא תחליף לציות ומשמעת. כחייל אתה צריך לקום ולהסתער גם אחרי מפקד שאינך מאמין בו או אינך מכבד אותו וגם אחרי מפקד שאינך מכיר כלל. זהו בדיוק הצבא, לא מועדון ויכוחים ולא תנועת נוער.

מניסיון ארוך שנים שלי, חייל שעבר טירונות רובאי 2 ומשם עבר ליחידה הוא לא חייל. הוא לא עבר את אותה "תקופת הסתגלות" ולכן בשעת לחץ הסיכוי שלא יבצע פקודות ויסכן את עצמו וחבריו הוא גדול. חייל אמיתי שביצע חצי שנה של פעולות שחלק מהן הוא לכאורה "חסר תכלית" יענה למפקדיו ויבצע את המשימות.

ישן 21-03-2007, 01:01

זה הילד הרע שנכנס לי בפנים...
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "בלבלת אותי לגמרי?"

הלוואי והייתי תיכוניסט... כתבתי את זה בציניות (אמנם אני תיכוניסט ולא מבין שומדבר).
אגב, אני חושב שבמלחמה הנוכחית נוכחתי במקרה דיי מובהק של אי מילוי פקודה (או בעיטת פקודה) שלדעתי היה יכול למנוע נפגעים בנפש.
הפקודה- "למישהו למעלה ברמות הכי גבוהות חשוב מאוד שירו הלילה פגזים לבינת ג'בייל".

מי שהיה אמיץ דיו למזמז את הפקודה המטופשת בלך תבוא, היה לדעתי מישהו שדיגם היטב פינות סס"ל מוצפנות ושטויות (מה שמפיל לי את הטיעון ומחזק אותו בו זמנית), אבל זו בעיני הטראגדיה הגדולה של המלחמה- חוסר האמון הבולט של הכוחות הלוחמים כלפי הכוחות המשלחים, ההתייחסות בחשדנות לכל פקודה שמגיעה...
ישן 21-03-2007, 21:47
  גילילינג גילילינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
בוא נסכם
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "נמק והדגם"

אני לא מתיימר להכיר מ0.3 עד 30, מה שאני מדבר הוא מניסיוני האישי, לתקופתי, ולמרכבתי.
אני מכיר שהתת"ק זכה לתשבוחות מלוחמים שונים (תותחנים, מפקדים, אנשי מילואים) לעומת ה0.5, באופן גורף ובכל מישור, קרי בהעדר תקצוב לירי כבדות, ירי תת"ק הוא האלטרנטיבה המצוייה הטובה ביותר שיש לצה"ל להציע. אני לא אתווכח שאין תחליף לירי "אמיתי", אבל זה לא קורה. יש צורך לדבר על מה שיש, וכבדים - כבר לא בכמויות של פעם. התת"ק הוא תחליף מצויין, תחת מגבלת התקציב.
דבר נוסף שמתפספס פה הוא למה אתה מורגל: בתקופתך יריתם כבדים בלי סוף, לכן הסיטואציה כעת נראית בלתי מקצועית. מנגד, לוחמים שהתגייסו בשנים האחרונות, שהתאמנו על התת"ק בהיקפים נרחבים, הוכשרו והם יודעים להפיק ממנו את מירב התועלת והאימון. דור אחר.

ישן 21-03-2007, 22:10
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
תקנו אותי אם אני טועה

אמנם אף פעם לא הייתי תותחן אבל אני זוכר שהתפ"ע נאסר בהוראות תח"ש.
אם אני זוכר נכון אז היה מט"ק אצלנו בפלוגה שנשפט כי אישר לתותחן שלו תפ"ע.

freedom_fighter התיכוניסט =) זה אותו מפקד שבצמ"פ דרש מאיתנו, ארבעה צמ"פניקים, לסחוב אוהל 12 כולל מוטות, יתדות, חבלים, תרנים וכו' מאוהל הצפיה של המ"פ בסטריפ הכי צפוני בקו המגדלים למשטח פלוגה ו' (קצת יותר מקילומטר). כשהעזתי להציע שנשים את כל הציוד על התובה של הטנק ששימש לצפיית אש בלילה ועושה בדיוק את אותה הדרך הוא שאג עלי: "נראה לך?! הטנק זה לא עגלה! זו מכונת מלחמה!".
אז נכון שעברו כמה שנים מאז אבל נדמה לי שלא צריך ללמד אותו על משמעת צבאיחת, מרובע השריון וכו'.

ישן 22-03-2007, 22:53
  Rotten_Eddie Rotten_Eddie אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.11.04
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תקנו אותי אם אני טועה"

התפ"ע בתו"ל. לפחות בשנתייים ו4 האחרונות.
העניין הוא שיש מספר בעיות -
הראשונה - בשטחי האש הפודרתיים של הדרום(סיירים, שיזפון) - כמעט בלתי אפשרי ברוב הפעמים לצפות ירי לעצמך כמט"ק(שלא נדבר על התותחן), ותמיד מסתמכים על המגדל בנושא(או על טנק צופה).
השנייה - אמון המפקדים בתותחן. במציאות של היום, אלא אם כן זה תותחן במבצעית, לרוב התותחנים טועים או לא מדייקים.

התת"ק נותן פתרון טוב - הוא זול(ההקצאות שלו כמעט אינסופיות).
הוא מדויק! אבל, בטווחים שלו - טווחי ה800. פגעתי איתו יפה מאוד בטווחים האלה, גם בתנועה לפנים ולאחור, על מספר מטרות, ביום ובלילה(טוב, אז הן היו כאלה גדולות שקראנו להן בקשר מפלצת, אבל עדיין)
הוא מאפשר לאמן את התותחן בזיהוי הפגיעות - הבעיה העיקרית היא היכולות לזהות את הפגיעה נכון על הצלב ולתת תיקון נכון(וגם הפודרה שעולה מההדף בפגז רגיל מפריעה, דבר שכמעט ולא קיים בתת"ק). התת"ק מספק חיווי טוב למקום הפגיעה - ושוב, הוא זול, אז אפשר לירות כמעט אינסוף סדרות. באחד התרגולים הטכנים המ"פ נתן הוראה: לא נותנים תיקון לתותחנים. תפ"ע עצמי. אם הוא נותן תיקון לא נכון, הוא יורה שוב לפי כללי הכינון הרגילים, עד לצפ"ע נכון ומוצלח.
אין צורך בקורס הזה היום מהסיבה הפשוטה שירי בתנועה(אם לפנים או לאחור) נעשה בכל מסלול, כנ"ל תרגול של ירי חירום(אמנם לעיתים רחוקות בפגזים), וכנ"ל ירי לטווחים של 4 ו5 קילומטר.
אני לא יכול להבטיח שכל תותחן מבצע, אבל לחלקם כן יוצא.
ישן 23-03-2007, 00:57
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

אתם שוב מפספסים את הנקודה
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי גילילינג שמתחילה ב "אתה "נולדת" לתוך התת"ק"

תת"ק טוב בערך פי 100 מ0.5.
ה 0.5 טוב בערך פי 100 ממט"ז 5.56 ומט"ז ה0.22 שהיו לפניו.

כל זה פשוט לא רלוונטי, כי הידע הנרכש על ידי התותחן בשימוש בהם לא משפר את ביצועיו בירי כבדה.
זה כן משפר את ביצועי הצוות והמפקד וכו' אך לא מעלה את דיוק ירי הכבדה.

אז צה"ל הולך ומשפר מבמעבר לתת"ק אבל הוא ממשיך לא להכשיר את הטנקיסטים למלחמה.
צודק אדי, המפקדים לא סומכים על התותחנים כי הם מפספים. ברור שהם מפספים וברור שהם לא סומכים עליהם. רק מפקד שירה עם התותחן שלו הרבה סדרות כבדה פספס כמה, פגע כמה, למד את נקודות החוזק והחולשה של התותחן שלו יאשר תפ"ע.
לכן כל ההתלהבות מהתת"ק היא מיותרת, יריתי 10 סדרות ירית 100 סדרות או התאמנת אותו משך זמן ביבש, בכבדה תפגע אותו הדבר.

ישן 23-03-2007, 09:41
  Rotten_Eddie Rotten_Eddie אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.11.04
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "אתם שוב מפספסים את הנקודה"

אני לא מצליח להבין לדעתך אבל מה ההבדל בין לשים "על" כשיש תת"ק בקנה לבין שיש חץ 6.
ההבדל היחידי שיכול לקרות הוא שהתותחן מתרגש מירי כבדה, דבר שהוא שגוי מהיסוד. לרוב ההתרגשות נגרמת מהטקס שעושים סביב ירי כבדה. אז נכון מטווח תותחים ראשון של תותחן הוא טקס, אבל מי שגורם להייפ המיותר הזה הוא המט"ק בחריגה מפו"דים, עם שאלות מיותרות כמו:
"אתה בטוח שאתה על?\סיימת בהנמכה?" וכיוצא באלה. את התותחן לא אמור לעניין מה יש לו בקנה
הוא שם על מדויק ומסיים בהנמכה בין אם הוא יורה תת"ק\חץ\רקפת.

היתרון של התת"ק, שהוא נותן מדד מדויק.
גם מט"זים הם כלי מצוין לשיפור שימת העל - זה מאפשר למט"ק לראות בדיוק איך התותחן שלו שם על, איך הוא מתקן עם הצלב, אם הוא מודה בטעות שהוא חוזר לנקודת כינון אחרונה גם שזו הייתה שגויה ועוד יתרונות. התת"ק מאשר את זה. הבעיתיות היחידה - מטרות ענקיות, וגם לזה יש פתרון. יש מטרות וקסלר שמניחים ב800 מטר, שנראות בעיינית כמו מטרות טנק בטווחי ה 2000. מה שמאפשר לתותחן לתרגל ירי על מטרה קטנה בצפע(האתגר האמיתי בטווחים הרחוקים)
ישן 23-03-2007, 20:09
  גילילינג גילילינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
"מפלצות" בשיזפון ובביסל"ש
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי Rotten_Eddie שמתחילה ב "אני לא מצליח להבין לדעתך אבל..."

אני זוכר שכל טנקי המטרות בדרום הם בצורה של שמינייה: צריח עגלגל ומתחתיו חור גדול ענק ממחזורים ע"ג מחזורים שפגעו באותו מקום. הרי הטנקים היורים תמיד עומדים באותו מקום ובאותה זווית, ובתל"קים מצביעים לתותחן באיזה מילימטר לשים את הצלב. היה לי חבר בקמ"ט, שבמשך כל המסל"צים נתקע בתא תותחן ופשוט ירה וירה, והפעם היחידה שהוא החטיא זה כשהוא עשה חצלול.
בלילה אפשר לזהות פגיעה אם יש ניצוצות אדומים, אבל מרוב שטנקי המטרות מחוררים , החץ יכול לעבור דרך הטנק ושום ניצוץ לא יקפוץ.
אני זוכר, שמשום מה גם בביסל"ש וגם בגדוד היו זרוקים וקסלרים שמתחננים שמישהו ירה עלייהם.

ישן 24-03-2007, 01:24
  hge hge אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.07
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי גילילינג שמתחילה ב ""מפלצות" בשיזפון ובביסל"ש"

זה הכללה להגיד שכול המטרות ישנות ומחוררות. בשיזפון יש תוכנית ריענון שטחי אש וכול כמה זמן מחליפים מטרות שהתבלו. כמובן שהדבר תלוי בהקצעות של מטרות מהימחים וזמן והשקעה מצד מחלקות המודיעין וההדרכה של החטיבה שאחראיות על הנושא(או לפחות היו בתקופתי)
אני זוכר שקיבלנו מהימחים מטרות להצבה ישר מהימחים. פעם אחת הצוותי שוטים שאפשר שהגיעו אם עם דלק במיכלים ואפשר היה להניעה אותם. כשפתחנו את תאי הזיווד הופתענו לגלות שהם מלאים. יש קראנו לסמ"פ ל שסמך להשלים ציוד מהמטרות

עוד דוגמא זה הזחלמים שהצבנו כשבנו את הלשביה של הדגמת היכולות. הם הגיעו ישר מהימחים לא היה אפשר להתניעה אותם אבל מסתבר שאם אתה גורר זחלם המנוע שלו נדלק אוטומטית והוא מתחיל לינסוע. בפעם הראשונה שגררנו אחד מהם הוא התחיל לינסוע מעצמו ונכנס בD-9. הפיטרון למצב הזה היה לגרור אותם אם חייל שיושב בתא הנהג ולאחר כמה שניות של גרירה היינו מנתקים את הקבל והחייל היה מסיעה את הזחלמ לעמדה ואז קופץ החוצה אז היינו מחכים שהזחלמ יעצור מעצמו וגוררים אותו קצת אחורה אם הD-9.

ישן 23-03-2007, 21:30

זה כמו ההבדל בין סקס לאוננות
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי Rotten_Eddie שמתחילה ב "אני לא מצליח להבין לדעתך אבל..."

כשאתה יורה פגז לטווח ריאלי, המטרה בדרך כלל קטנה יותר באופן יחסי, כל עבודת הצוות מתורגלת ( טעינה, תאום תותחן טען, צפיית אש, קבלת תיקונים מכלים שכנים וכו').

לעומת זאת בירי טט"ק אין ממש עבודת טען, צפית האש (אם התחמושת לא בלאי מוגדל) אינה משתפרת- זה לא פגז בטווחים הרחוקים, שצריך להיות מאוד מיומן כדי לאתר בדיוק איפה פגע, אלא רואים במשקפת המפקד בלי בעיות איפה פגעת.

חוץ מזה, בוא ניקח עוד כמה אנלוגיות- קח נהג פורמולה 1, תתן לו סוסיתא, ותגיד לו שיתאמן... מגוחך, לא? קח מתכנת JAVA ותתן לו לתכנת בביסיק עם תואם IBM...

רוצה תוצאות בזמן אמת? תתאמן כאילו אתה בזמן אמת. אין קיצורי דרך למקצועיות.
גם מאמני רפאל מתקדמים יותר היו יכולים לשפר את איכות התותחנות, אם כי כמובן לעולם אין תחליף לירי של ממש.
ישן 25-03-2007, 13:16
  Ergom Ergom אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.03.07

טט"ק לא מדוייק, המדידה נעשת מדוייקת אבל יש טבלת בליסטיקה לטט"ק אז הטווח נחשב עמוד ולא מדוד, סיכוי פגיע הוא 80% לכל היותר, בפגז אתה יודע שזה 99% אז אתה מתרגש וגם משקיע לשים על המטרה יותר מדוייק, תותחנים לרוב יודעים שטט"ק לא פוגע מדוייק אז הם לא שמים על כל כך

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Rotten_Eddie
אני לא מצליח להבין לדעתך אבל מה ההבדל בין לשים "על" כשיש תת"ק בקנה לבין שיש חץ 6.
ההבדל היחידי שיכול לקרות הוא שהתותחן מתרגש מירי כבדה, דבר שהוא שגוי מהיסוד. לרוב ההתרגשות נגרמת מהטקס שעושים סביב ירי כבדה. אז נכון מטווח תותחים ראשון של תותחן הוא טקס, אבל מי שגורם להייפ המיותר הזה הוא המט"ק בחריגה מפו"דים, עם שאלות מיותרות כמו:
"אתה בטוח שאתה על?\סיימת בהנמכה?" וכיוצא באלה. את התותחן לא אמור לעניין מה יש לו בקנה
הוא שם על מדויק ומסיים בהנמכה בין אם הוא יורה תת"ק\חץ\רקפת.

היתרון של התת"ק, שהוא נותן מדד מדויק.
גם מט"זים הם כלי מצוין לשיפור שימת העל - זה מאפשר למט"ק לראות בדיוק איך התותחן שלו שם על, איך הוא מתקן עם הצלב, אם הוא מודה בטעות שהוא חוזר לנקודת כינון אחרונה גם שזו הייתה שגויה ועוד יתרונות. התת"ק מאשר את זה. הבעיתיות היחידה - מטרות ענקיות, וגם לזה יש פתרון. יש מטרות וקסלר שמניחים ב800 מטר, שנראות בעיינית כמו מטרות טנק בטווחי ה 2000. מה שמאפשר לתותחן לתרגל ירי על מטרה קטנה בצפע(האתגר האמיתי בטווחים הרחוקים)
ישן 23-03-2007, 14:33
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
פיגוע אנא עדכנו את סוסי הקרבות הזקנים לגבי התת"ק.
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תקנו אותי אם אני טועה"

לפני הרבה שנים כשהיינו צעירים רזים ויפים היו רק מספר אפשרויות תיקון , או תיקון ת.פ.ע שנעשה ע"י התותחן במידה והוא מזהה את מקום הפגיעה או את מעבר הנותב , בעיקר בחודשי החורף בשעה שהטנק היורה לא מייצר כמות גדולה של אבק, השני תיקון מפקד שבדרך כלל הוא תיקון אוטומטי על פי סוג הפגז והשלישי תיקון מטנק " שכן" שנמצא הרחק מהאבק ולכן יש לו את היכולת לזהות טוב יותר את מעוף הפגז ולתת אבחנה טובה יותר -קצר ארוך וכ"ו ובהתאם לכך מבצע הטנק היורה את התיקון.

היות והתרגולת הייתה לפני שנות דור, בהתשה ביום כיפור וגם בשנים שאחרי , אני מעריך "שסוסי הקרבות" הותיקים שמעו פה ושם על התיקון האוטומטי אך לרובם אין מושג על מה מדובר למרות שהם מבינים את הרעיון המרכזי שטמון בתרגולת הזאת , אודה לסייחים שבחבורה שישכילו אותנו בנושא .
בתודה מראש
דני קריאף
ישן 25-03-2007, 16:05
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
Ergom נחסם מכתיבה בפורום זה ללא הגבלת זמן
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי Ergom שמתחילה ב "לא צריך להיות צלף ..אני פעם..."

האם יש פה טנקיסיט אחד שעלול לחשוב שהודעתו הנ"ל היא אמיתית?
בנוסף לכתיבת שטויות כנ"ל (ונוספות שנמחקו) ברוב חוצפתו הוא גם צרף לכאן קישורים אל אתר שגונב תמונות שפורסמו בפורום שלנו.
אין לנו צורך בגולשים כמותו.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:56

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר