לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-04-2007, 11:58
צלמית המשתמש של נץ כחול
  נץ כחול נץ כחול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.04.06
שלח הודעה דרך ICQ אל נץ כחול
כתבה עכשיו זה רשמי:ישראל היא מעצמת לייזר עולמית

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

כתבתו של אריה אגוזי

אוליי לא נעים לאמריקאים להודות,אבל כאשר חיסל חיל האוויר האמריקאי בשנה שעברה את מוסאב אל-זרקאווי,מנהיג אל-קאעידה בעיראק, הוא עשה זאת בעזרת מערכת ה"לייטנינג" של רפא"ל ושל אלאופ.
המערכת איפשרה למטוסי הקרב לאתר את המטרה ולתקוף אותה בדייקנות רצחנית.
בכל הנוגע למערכות לייזר צבאיות ישראל היא מעצמה, ומדובר בעיקר בשתי חברות המספקות לכל העולם ציוד המבוסס על קרן האור המרוכזת הזו.
אלאופ,מקבוצץ אלביט מערכות,וITL מפתח תקווה.
"הלוחמה באפגניסטאן ובעיראק", מסביר דני סלסקי, מנהל היחידה לליזרים באלאופ, "העלתה את חשיבותם של הלייזרים בשדה הקרב בכמה דרגות.
הלייזרים מאפשרים לחיילים למדוד טווחים וגם לכוון נשק בצורה מדויקת מאוד,בעיקר ממקומות שבהם הלחימה היא באזורים עירונים, שם פגיעה מדויקת במטרה חשובה כדי לא לפגוע באזרחים".

לייזר לכל חייל

מוצר מפורסם של אלאופ הוא מציין הלייזר המוכר-מעין זרקור שאורו לא נראה בעין בלתי מזוינת-בגירסתו החדשה.
החיילים מסמנים בעזרתו את המטרה ואז משגרים את הטיל.
זה מתביית על כתם האור ופוגע בדיוק במטרה.
הדרישה ממציין לייזר כזה היא פשטות תפעול.
"כיום הנטייה היא לפתח מערכות כאלה לחייל הבודד.
זה נושא את המציין על גבו, מציב ומפעיל אותו-והכול תוך דקות", מסביר סלסקי.
אלאופ מספקת אלפי מציינים כאלה, בין היתר לחיל הנחתים האמריקני.
החברה זכתה במכרז לאספקת 1,500 מערכות וכיום מתחרה על מכרז לעוד כאלף.
אלאופ פיתחה גם את מערכת הJDAM, המצוייה כיום בשימוש חיל האוויר הישראלי.
זו למעשה תוספת לפצצה רגילה שהופכת אותה מ"טיפשה", כלומר כזו הנופלת באופן חופשי לכיוון המטרה,ל"חכמה", המגיעה למטרה בדיוק מדהים.
גם כאן הלייזר הוא הסוד:"הכתם שיוצר המציין על המטרה צריך להיות חזק ויציב, כך שהחיישן של הפצצה יראה אותו בצורה קבועה.
את זה אנחנו יודעים לעשות",מסביר סלסקי.
באלאופ לקחו את הלייזר כמה צעדים קדימה.
למשל, מערכת ה-LORD, שהופכת את הלייזר לתחליף מכ"ם.
המערכת מיועדת למסוקים הטסים בגובה נמוך.
טיסה כזו נחשבת למסוכנת, בעיקר אם בשטח יש כבלי מתח גבוה או עמודי טלפון.
מעכת מכ"ם הלייזר, שפיתחה אלאופ יחד עם חיל האוויר, נותנת התראות קוליות על מכשולים במסלול הטיסה של המסוק.
בימים אלה עוסקים באלאופ בפיתוח דור מתקדם של ה-LORD, שיתן לטייס תמונה של ממש של המכשולים.
הדגמה של המערכת מותירה את הצופה פעור פה.
היא ממש מציירת את קווי המתאר של עמודי החשמל או המכשולים האחרים על גבי מסך קטן, והטייס רואה בדיוק איך להמנע מפגיעה.
"מכ"ם כזה יכול לתת תמונה תלת מימדית ברורה של סימטה שהכוח עומד לפרוץ לתוכה.
הרזולוציה של מכ"ם כזה מדהימה וניתן לראות בעזרתו כל פרט",אומר חיים רוסו, מנכ"ל אלאופ.
עוד יתרון למכ"ם לייזר-שהוא קשה יותר לגילוי בהשוואה למערכת מכ"ם רגילה.
כדי לגלות אותו צריך ציוד מיוחד ולעמוד ממש מול הקרן שהוא פולט.

לסנוור את הטיל

מערכות הלייזר ממלאות תפקיד חשוב גם בהגנה על מטוסי נוסעים ומטען בפני איום ירי טילים.
גורמי מודיעין קובעים, כי ברשות ארגוני טרור בעולם יש כיום 50 אלף טילי כתף נגד מטוסים.
למרות האיום המוחשי על הטיסה האזרחית, הצעדים שננקטו עד כה בעולם כדי להתמודד אתו סמליים ביותר.
בעוד שמטוסיהם של ראשי מדינות וסתם עשירים כבר מצוידים במערכות הגנה נגד טילים כתף-מטוסי נוסעים ומטען כמעט ולא.
אחרי נסיון הפגיעה במטוסה של חברת ארקיע במומבסה, בנובמבר2002, החלו בישראל לפתח דגם אזרחי של מערכות להגנה על מטוסים.
הטיפול היה איטי וגם כיום ההגנה היא חלקית, בעיקר בגלל קשיים בירוקרטיים וכספיים.
"האיום מוחשי מאוד, אבל כאן מתייחסים אליו כאל משהו תיאורטי", אומר באחרונה מומחה לביטחון בתעופה.
בעקבות החלטה שקיבלה ממשלת ישראל בשנת 2002 נבחרה מערכת "פלייט גארד", שפותחה והותאמה על ידי אלתא להגנה על מטוסי נוסעים מפני איום טילי הכתף.
לב המערכת הוא מכ"ם מתוחכם הסורק בקצב מהיר את כל המתרחש סביב כלי הטיס.
עם גילוי האיום מופעלת תוכנית שיבוש, המשתמשת בנורים הנפלטים מכלי הטיס ומסיטים את האיום מהמטוס לכוון הנורים.
כיוון שנמלי תעופה רבים בעולם לא מסכימים שנורי הטעיה יפוזרו מעליהם, החליטו בארה"ב וגם בישראל לפתח מערכת המבוססת על עיקרון אחר,ואלאופ לקחה על עצמה את האתגר.
התוצאה:מערכת בשם CISUM, המאתרת את שיגור הטיל לעבר המטוס ו"מסנוורת" את ראש הביות שלו באמצעות קרן לייזר מדויקת.

משקפת עם GPS

הסיסמה "לייזר לכל חייל" מקבלת משמעות של ממש כאשר מסיירים במעבדות ובאולמות הייצור של חברת ITL מפתח תקווה, בית הלייזרים השני של ישראל.
"אנחנו מפתחים ומייצרים מערכות זולות יחסית לשימוש בתפוצה גדולה", אומר המנכ"ל אלי ונציה.
דוגמה מצוינת היא ה"אקספלורר":
מבחוץ היא נראית כמו משקפת צבאית, אבל למעשה היא כוללת מד טווח מבוסס לייזר,מצפן,GPS,מערכת לראיית לילה,מפה דיגיטלית מובנית העוזרת למקם את המטרה במרחב-וכל זה במארז השוקל רק 3ק"ג.
וזה לא הכל:
החייל המחזיק ב"אקספלורר" יכול לשדר את מה שהוא רואה באמצעות חיבור פשוט של המשקפת למכשיר הקשר שלו.
"יש לנו פטנט עולמי על המערכת הזו", אמר יואב הירש, מנהל הפיתוח העיסקי של החברה.
עד היום הצטיידו בה, בנוסף לצה"ל, גם שני צבאות של נאט"ו.
גם ברובה הסער החדש של צה"ל, ה"תבור", שולב מוצר של החברה:
כוונת "נקדוה אדומה", המאפשרת פגיעה מדויקת במטרה.
ב-ITL הצמידו לכוונת מצלמה זעירה, המאפשרת לחייל לירות "מעבר לפינה" מבלי לחשוף את עצמו לאש האויב.
החייל צריך להוציא רק את הרובה מחוץ למסתור, ועל משקף מיוחד בקסדה שלו הוא רואה את מה ש"רואה", הכוונת על הרובה.
מדע בדיוני?ממש לא.
בנוסף, ITL מייצרת גם מד טווח לייזר אישי קטן וזול שנקרא "קוברה".
אחרי אסון המסוקים בצפון בשנת 1997, שבו התנגשו שני מסוקי "יסעור" זה בזה, חיפש צה"ל דרכים למנוע התנגשות בטיסת מבנה בלילה.
הפיתוח המתקדם ביותר ללא ספק הוא זה של ITL:
החברה ציידה את מסוקי חיל האוויר ב"פנסי" לייזר קטנים, המותקנים על קצוות להבי המסוק.
באמצעות מערכת לראיית לילה יכולים מסוקים אחרים "לראות" את האור שמפיקים הפנסים-ולשמור על מרחק.
לפי טוביה קסטנבוים, איש השיווק של החברה, יצרנית המסוקים האירופית "יורוקופטר" רכשה את המערכת לצורך בדיקה והערכה.
ITL משתמשת בלייזר גם לצרכים אחרים.
החברה פיתחה, למשל, מערכת לאיתור חומרי נפץ באמצעות לייזר.
הקרן מופנית לעבר רכב או אדם חשוד, ומהדרך שבה היא נשברת ניתן ללמוד אפילו על שרידים זעירים של חומר הנפץ שהתנדפו באוויר.
לדברי המנכ"ל ונציה, בשיטה זו ניתן גם לגלות שרידי סם, והחברה עובדת על פרויקט משותף בנושא גם עם משטרת ישראל.

<*>קרדיט על הכתבה המופלאה לאריה אגוזי כתב לעניני צבא מעיתון "ידיעות אחרונות"
הכתבה פורסמה היום בעיתון "ידיעות אחרונות" במדור כלכלה בעמודים 8-9<*>

קישורים חשובים מהכתבה:
אלאופ מערכות מבית אלביט-el-op.co.il
רפא"ל מפתחת מערכת ה"ליטנינג"-www.rafael.co.il
www.itlasers.com - ITL

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-04-2007, 20:56
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
אריה אגוזי - פטריוט להדיוטות...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "זה בסדר, התרגלנו"

אני עוקב כבר שנים רבות אחרי כתבותיו של ה"ידען הצבאי" הזה....

אני מהמר על כך שבקורות חייו המקצועיים ככתב נמצא את "אצבעוני" של אותם הימים... את "דבר לילדים" את "מעריב לנוער" ואת "במחנה".

האדם הזה פונה מקדמא דנא לחנווני במכולת. וזה במקרה הטוב.

מה שמפריע לי הוא ששנים רבות כל כך מאפשרים לו לפרסם כתבות בזילות פטריוטית ובחוסר מקצועיות בנושאים אותם הוא אמור להבין היטב. אינני מצפה לדיסרטציות של דוקטורנטים ב'מעריב' אני מצפה לדיוק פשוט ולא לפרופגנדה זולה.

מכיון שהבחור אינו מתעלה מעל עצמו כבר כשלושה עשורים, אניתןהה אם יום יבוא ויוגד כי קשריו וקישוריו בתעשיות הבטחוניות חייבים להבדק באור זרקורים.....

הבעייה איננה רק בתוכן המקצועי שבו אינו שולט כפי שצפוי ממנו בתפקידו אלא בסופרלטיבים ובאופן הגשת הדברים להמונים. במנות קטנות אמנם אולם במינונים שמזכירים כתבות מגמתיות בעיתונות לא לנו...

"מעצמת לייזרים...." - חברת אל-אופ הינה אמנם חברה מהמובילות בתחום הספציפי הזה במערב, אולם בין הובלה להיות ישראל מעצמה המרחק רב. הן השווקי והן הטכנולוגי. בפעם הבאה ייכתב כי אנו "מלכי הלייזר", "אשפי הטכנולוגיה..." אין בילטנו. אתה בחרתנו.....

האמריקאים רבותי אינם מסתירים כדברי הכותב את עובדת השימוש שהם עושים ב- Litening. מי שחפץ יריץ Google על כך וימצא חומר "אמריקאי" למכביר על כך. "הם אינם מודים בכך..." הוא מוסיף וכותב, ושמעון מהמכולת מוסיף את הדברים לרפרטואר הלאומי שלנו - כי הרי כתוב.

ראשית הם כן מודים, למי שיש להם צורך להודות. אין להם שום עניין מדיני לצאת בזעקות לרחובות ולפרסם אחרי כל ארוחת בוקר כי מקור הליטנינג הינו ברפ"אל מישראל. מי שמבין את השימוש ואת הזירות הללו יבין היטב שאין צורך לצבוע את הפוד הזה בכחול לבן.

אגב, המנעות מסוימת מפרסום רב מדי הינה גם האינטרס של ישראל ושל רפא"ל עצמה. המטרה הינה מכירות רבות ככל האפשר ולא הנפת דגלי לאום שלא לצורך.

יתר על כן - החדירה של רפ"אל לשוק האמריקאי עם מערכת הלייטנינג קרוב לוודאי שלא היתה אפשרית לולא הובלת החברה האמריקאית Northrop Grumman ...!!! ולא ראיתי כי אדון אגוזי "מודה בכך מצידו שלו...". לו יכלה רפא"ל למכור הפודים הללו בארה"ב באופן ישיר, לא היתה מתעקבת רגע אחד ב- Rolling Meadows שבמדינת מישיגן (משם יוצא ה- Litening). היא לא יכלה לעשות זאת לבד רבותי. שום סיכוי מול חברות אמריקאיות כמו Lockheed Martin או Raytheon לא היה לה שם. לא "מעצמה" ולא "ממלכה" ולא "קיסרות" לנו.... צפירת הרגעה בקשה.

אינני מוריד כלל מערכה של המערכת. היא טובה. היא אף טובה יותר כשהאמריקאים מחליפים ומשלבים בה מרכיבים בסיסיים שלהם. כך עושה גם Zeiss הגרמנית עם הפוד הזה באירופה. לא הכל שם כחול לבן. נא להרגע אדון אגוזי. צפירת הרגעה בבקשה....

הפוד הזה כפי שכבר כתבתי - איננו של רפא"ל ואל-אופ.... אלא של רפא"ל בלבד. תרצה רפא"ל היא תרכוש לייזרים ממקורות ו"מעצמות לייזר" אחרות. עניין של מחיר ויחסים (העדפות) בין תעשייתיים בארץ. כן - גם איכות הלייזרים טובה. אינני עיוור לכך. אולם מכאן ועד הנפת דגל הלאום - עשה עימנו חסד איש "מעריב"..... הפעל לנו צפירת הרגעה בבקשה ממך...

"מוצר מפורסם של אלאופ הוא מציין הלייזר המוכר-מעין זרקור שאורו לא נראה בעין בלתי מזוינת-בגירסתו החדשה..." כתב.... - לא ברור לי אם סלסקי אמר את הדברים או ש"אריה (אגוזי) שאג..." . להערכתי סלסקי לא היה מתבטא כך. הוא יודע טוב יותר.

הגירסא ה"חדשה" הזאת התחילה כבר בשלהי שנות ה- 80 ודווקא בארה"ב ולא כאן. שם הובילה אז חברת Litton והצבא האמריקאי בלייזרים הן "בטוחי עיין" והן ב"בלתי בטוחי עין" ורובם במערכות הללו היו בלתי נראים לעין בלתי מזוינת..... אין כאן לאל-אופ שום ראשוניות. צפירת הרגעה בבקשה.

"...אלאופ פיתחה גם את מערכת הJDAM ..." - אדון אגוזי - אתה באמת חושב כך או שהקלדן/קלדנית שלך שירבבו את הגילוי הזה בטעות.... אנא ממך.... צפירת הרגעה בבקשה....

".... ה- LORD .....הדגמה של המערכת מותירה את הצופה פעור פה..." - אכן אני פעור פה. לא מהמערכת אלא מתאורייך אדון אגוזי הנכבד. מערכות LIDAR ו - LADAR (כך שמות הטכנולוגיה) הינן עתיקות בעולם. הן אינן מחליפות מכמ"ים. רחוק מכך. בצבאות רבים הוחלט שמערכות מצוידות לייזרים לצרכי Nap of Earth בלתי אמינות מספיק בתנאי סביבה מסוימים כמו אובך עננות נמוכה עשן וגשם. לא משום שמערכות אחרות לא היו טובות מספיק אלא משום מגבלות הלייזרים בתנאים מסוימים. מערכת כזאת שאיננה נותנת פתרון של כמעט שלמות, לא תופעל על ידי הטייס. חיים ומוות הם השיקול. צפירת הרגעה בבקשה.

ועוד מילה - (כי אני צריך לצאת מהממ"ד המעצמתי שלי....) אולי לא הבנת נכון את חיים רוסו אדון אגוזי - או שלא אתגרת אותו באופן ראוי לכתב צבאי - את קרן הלייזר של הלורדים אפשר לזהות גם כשאינך עומד ממש בקו הלייזר. ראשית יש לליזר אונות צד - אמנם חלשות יותר אבל ניתן לגלותן, ושנית הלייזר הזה סורק מרחב כך שניתן גם ניתן לגלותו בלא קושי רב....!!! - כן גם את המכ"ם ניתן לגלות בקלות רבה אף יותר.

אני "פעור פה..."

אריה שאג..........

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 15-04-2007 בשעה 20:59.
ישן 16-04-2007, 07:21
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
אגוזי כותב בידיעות לא במעריב
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "אריה אגוזי - פטריוט להדיוטות..."

והוא מביא לדפוס את מה שהתעשיות מלעיטות אותו.
אפשר לפעמים לזהות בטקסטים שלו את המילים שנכתבו בברושורים שהופצו ע"י היצרנית.
נדיר מאד שתמצאו מילה רעה שלו על תחום התעופה - תעשיות ביטחוניות. זה היזון הדדי "אתה תכתוב עלינו דברים טובים אנחנו נזין אותך במידע שוטף ואולי גם נזמין אותך לטיסות" (כך קורה גם בתחומים אחרים כמו אצל כתבי הרכב או מבקרי האומנות והמסעדות). אם הצלחתם למצוא ידיעה קצת שלילית של אגוזי על התעשיה הבטחונית מהשנים האחרונות כנראה שאני מכיר אישית את המקור לידיעה...
אני שומר אצלי שתי ידיעות מאותו יום שפורסמו על מערכת הפלייט גארד, אחת במעריב (נדמה לי שע"י אטינגר) ואחת בידיעות (ע"י אגוזי), תוכלו לנחש איזו מהן דיברה על כך שיש עוד בעיות רבות לפתור לפני שהמערכת תהפוך למבצעית ואיזו טענה שהמערכת כבר מבצעית.
קורה לכתב שכבר שנים בעסק שהוא מקבל את המידע שלו ומפסיק לרדוף אחריו. אני זוכר כיצד נדהמתי כשהתקשרתי לאגוזי במהלך תערכת LIC2005 ושאלתי אם יהיה נוכח בחשיפה של מעיל רוח שתהיה בערב. התשובה שלו הייתה שהוא לא צריך להיות שם כי כבר קיבל את כל החומר ואפילו כבר שלח את הידיעה לדסק. את התוצאות (המחפירות, לא פחות) אפשר לקרוא פה בפורום.

ישן 16-04-2007, 15:21
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

אורות באפלה...
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אגוזי כותב בידיעות לא במעריב"

בהמשך הכתבה כותב אגוזי ומתאר מערכת שפותחה ב- ITL למניעת התנגשות מסוקים.

שוב, הוא איננו משקר אבל ההדיוטות יניחו שיש כאן פיתוח עולמי פשוט וחכם שהגויים לא השכילו להבינו. כל מי שמצוי בכך, כל מי שמבקר בתערוכות עולמיות העוסקות בציוד כגון זה וכן בציוד ראיה לילי יודע וראה קרוב לוודאי כי ה"פיתוח" הזה כבר קיים בחו"ל ואף נמצא בשימוש בצבאות רבים מאז שנות ה- 80.... !!

חברה אחת למשל המוכרת ציוד כזה כבר שנים, הן ללהבי מסוקים והן למטוסים הינה Goodrich האמריקאית:
http://www.goodrich-lighting.com/ca...IS.pdf?expand=1

חיפוש קל באינטרנט יניב עוד מספר חברות שעוסקות בכך.

אחת הבעיות הגדולות של מערכות אלה הינה האפשרות הפשוטה מאד כי אויב המצויידבמא"כים (שאגב ניתן לו לרכוש ב- eBay...) יזהה יפה גם הוא את המסוקים הללו בלילה. כיום מפותחת בחו"ל טכנולוגיה חדשה בתחום הבלתי נראה שאמורה לתת פתרון לבעייה הזאת לטווח הקרוב לפחות.
ישן 15-04-2007, 19:05
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

פד הנחייה של אלאופ...???
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "אולי אולי הוא התכוון שפוד..."

קרן-אור, הרי אתה יודע שאין לאל אופ פודי הנחייה !!!!

"פוד ההנחייה" או באנגלית: Targeting Pod הינו ה- Litening של רפא"ל. כל מה שיש לאלאופ בו הינו הלייזר שהוא אך רכיב אחד בפוד הזה. לא המצלמות, לא העיקוב, לא המחשבים ולא שאר האלקטרוניקה והמכניקה, כמו גם הממשקים למטוס וכו' הם מתוצרת אלביט-אלאופ.....

זהו פוד רפא"לי. ואין כאן שום שת"פ חוזי מלבד רכש הלייזר עבורו.

אגב בארה"ב הפוד הזה הינו של Northrop Grumman והפליר שם וכמה אלקטרוניקות גם כן הינן מתוצרת.... Northrop Grumman ....
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:34

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר