לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה שנה טובה וגמר חתימה טובה לכל החברים ובני משפחותיהם !!! :-) חג שמח !!! חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבלב
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-04-2007, 18:58
צלמית המשתמש של חרוב
  משתמש זכר חרוב חרוב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.03
מידע יום הזכרון לשואה ולגבורה

היום, כז' בניסן, אנו מציינים את יום הזכרון לשואה ולגבורה, לזכר שישה מיליון היהודים אשר נספו במחנות ההשמדה, בגטות וכל מקום אשר ידם הארוכה של המרצחים הנאצים הצליחה להשיגם.

כז' בניסן, זהו התאריך שנבחר ע"י הכנסת עוד בשנת 1959. מאחר ומרד גטו ורשה פרץ בערב פסח (י"ד בניסן), הועלו בכנסת תאריכים שונים שאינם קרובים מדי לחג הפסח – אך שייכים לתקופת המרד בגטו ורשה. וכך נבחר יום כ"ז בניסן.

שואת יהודי אירופה תמה בשנת 1945. כלומר, לפני 63 שנים. המשמעות היא שכיום, דור ניצולים השואה הולך ופוחת. מספר האנשים שיכולים לספר את הסיפור - הולך ופוחת. הדבר היחיד שדואג שהסיפור יישאר - הוא אנחנו. אם אנחנו לא נעביר את הסיפור הזה הלאה, מדור לדור. העולם ישכח. אנו נשכח.

אסור שדבר נתעב שכזה יישכח. אסור שדבר כזה יחזור על עצמו, אי-פעם.

היום, יום אחד בשנה, תלמדו יותר. תכנסו לאתרים באינטרנט. תפתחו ספרים בנושא. ואם יש לכם את מי לשאול - אז כמובן שאין כמו אמת מיד ראשונה. תלמדו את הנושא. כי אתם לא תלמדו אותו - אף אחד כבר לא ילמד אותו.

יהי זכרם ברוך

יום הזכרון לשואה ולגבורה מתוך אתר הכנסת

האתר של "יד ושם"

מידע ומאמרים על יום הזכרון לשואה ולגבורה - ויקיפדיה

-חברי הפורום מוזמנים לשתף בסיפורים ובמאמרים .

נערך לאחרונה ע"י חרוב בתאריך 15-04-2007 בשעה 22:50.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-04-2007, 20:35
צלמית המשתמש של wolfwolf89
  wolfwolf89 wolfwolf89 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.06.05
וואו יש הרבה לכתוב
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי חרוב שמתחילה ב "יום הזכרון לשואה ולגבורה"

במיוחד שזה יום השואה הראשון אחרי השיבה מפולין.
אבל במקום לחפור ולדבר המון, יש לי משהו קטן לספר.
סבא רבא שלי עלה לארץ עם חברתו, מי שתהיה אשתו לעתיד, עוד ב1935 (או 1934, ברח לי מהזיכרון). הם היו משפחה של 7 אחים ואחיות (או שמונה, בלק אאוט..), שכולם מלבדו, שהוא היה האח השני, ומלבד אחיו הצעיר, שהיה האח השישי. נספו בשואה.
על כל פנים, אחיו הצעיר, יצחק, עם פלישת הנאצים ימ"ש לפולין בראשון לספטמבר 1939 ברח בכל רחבי פולין במשך שישה שבועות, וכשחזר כעבור שישה שבועות לקראקוב, עיר הולדתו, שהוא כבר בן עשרים. עשרים שנים הוא חי בעיר הולדתו, ברובע היהודי (רובע קז'ימיש למי שמבקר בקראקוב במסע לפולין), והוא שב לביתו. פותח את הדלת, עולה במדרגות שאחרי הדלת כניסה לביתו.
אומר שלום לאימו, ושואל "היכן אבא?" ואימו עונה "הלך, ותכף ישוב".
עובר זמן מה, וכשיצחק בא לצאת אל הרחוב הפולני, אביו פותח את הדלת ונמצא בפתח הדלת.
הוא עמד מולו המום במשך דקות ספורות. למה? כיוון שאביו היה מגולח למשעי. כמו שבנו לא ראה מעולם, בכל עשרים שנות חייו.
ולאחר ההלם, וכשהתחבקו והתנשקו ודרשו בשלומו של כל אחד, וכשעלתה סוגיית הזקן שגולח. אביו אמר לו:
"באם יהיה עולם כפי שצריך להיות, הזקן שלי יצמח מחדש.
ובאם יהיה עולם כפי שאנו רואים שמתפתח להיות, אין ערך לזקן שלי."
זאת הוא אמר כשישה שבועות בלבד אחרי תחילת המלחמה, אמר ולא ידע עד כמה. עד כמה הוא צדק. יהי זכרו ברוך.

הערה קטנה:
זקנו של הסבא של הסבא שלי, לא גולח ע"י הנאצים ימ"ש. אלה היו תופסים מסכנים ברחוב, וגוזזים את זקנם בצד אחד, ומותירים את הצד השני. וכך האדם היה מסתובב בזוי ברחוב עם חצי צד של הזקן מגולח והשני לא. סבא של סבא שלי גילח בעצמו את הזקן. הוא לא רצה להיות מושפל ע"י הנאצים ימ"ש.
אותו יצחק לאחרי 10 ימים ששב לקראקוב ברח משם שוב מכיוון שהיה לו כל כך הרבה התקלויות עם הנאצים ימ"ש, והוא היה קרוב לא אחת לסכנת חיים. ואכן, מקראקוב ברח עד לגבול הרוסי, ועלה ארצה משם דרך טהרן. אבל זה סיפור על קצה קצה המזלג, וכל סיפור בריחתו מהשואה היא כתובה בידי חוברת מרתקת שכתב לפני כחמש עשרה שנים.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:42

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר