לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-04-2007, 19:01
  i640 i640 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.04.07
התאבדויות בצבא

אני מבקש לפתוח אשכול זה שלצערי מלוה את צה"ל ואת המשפחות האומללות ששלחו את ילדיהם למלא את חובתם והצבא לא השכיל לשמור על הילדים.
אנו קוראים מעת לעת על מקרים נוספים והאחרון של אותו חייל שלגביו פורסם ב YNET בשבוע שעבר.
אני מידי פעם גולש באתר יזכור וביום הזכרון מידי שנה זה ליוםשלם ועובר שם שם ולכל שם יש את הדמעה שלהוגם כדי לכבד ולזכור את אילו שאולי כבר אין מי שיזכור אותם.
להפתעתי ישנם נופלים רבים שאין את קורות חייהם! האם מדובר בבושת המשפחה מנסיבות מות יקירם?!
לעניות דעתי וזאת מטרת הפורום שאני רוצה לעורר ולהוציא את סיפוריםהחוצה על מנת ללמוד מהם וללמד מהם.
מניתוח של נסיבות המקרים , הסביבה , התנהגות המפקדים , הלקחים ועוד , ניתן יהיה ללמוד וללמד ואם נצליח לשמור על חיים של חייל עם פוטנציאל אובדני, עשינו רבות.
לכן חברי הפורום , אבקש עזרתכם בהעלאת סיפורים (עם או בלי שמות) וככל שיהיו יותר , כן נחשוף לאותו מ"כ או מ"מ א הטרגדיות והרגישות תגבר.
שאלות לפורום:
האם יש לכם מושג מדוע לחיילים כל כך רבים אין את קורות החיים ביזכור? לא יתכן שכולם נפלו בנסיבות טרגיות!
אני מכירחייל בן עירי שנהדג בתאונת דרכים ואין לו קורות חיים. מדוע?
רשימות הנפלים מופיעים אזרחים רבים שהם נראה אנשי מוסד או שב"כ והם ללא קורות חיים.
המוזר הוא שיש שם אנשיםבני 60-70 ואף יותר!
הרי לא יתכן שהם נפלו בשירות המולדת בגיל כזה.
האם למישהו ישמידע?
לבסוף ברצוני להביא לכם קורות חיים ל קצין צעיר שאת משפחתו אני מכיר ומוקיר ויותר מכך אני מעריך את החשיפה שלהם על נסיבות נפילת בנם ללא כחל ושרק ובאמת הורה או מפקד שקורא את המסר בטרגדיה ידע לזהות במקרה דומה את המצוקה וידע (הלואי) לעצור אותה.
אודה לשיתוף הפעולה שלכם למען חיים של ילדינ שלא יגדעו בטרם עתhttp://www.izkor.gov.il/izkor86.asp?t=515468
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-04-2007, 19:52
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי i640 שמתחילה ב "בלי לפגוע משפחות"

אז זהו, שאין לי מושג מיהו החלל מקלנסאווה:

http://www.izkor.gov.il/izkor82.asp?t=516704

נאטור עבד-אלחאפי, בן 76 בנופלו. קבור בקלנסאווה. כיצד גבר בשנות השבעים לחייו מקלנסאווה הפך לחלל מערכת הביטחון?

בנוגע לאנשי מוסד באתר "יזכור", יעקב ברסימנטוב הוא איש מוסד כזה:
http://www.izkor.gov.il/izkor82.asp?t=98719

מה שמעניין בקשר לסיפור נפילתו, הוא שברסימנטוב נרצח ע"י ערבים בחו"ל (כנראה סוכני אש"ף, אבל אני לא זוכר בדיוק אז אל תתפוס אותי במילה), ומסיבות של ביטחון שדה הוצג כדיפלומט. הכיסוי עבד מצויין עד שיום אחד העיתונאי ובעל הטור תומס פרידמן עבר באתר ההנצחה של קהילת המודיעין בגלילות, וראה שם את שמו של ה"דיפלומט" והתייחס לכך באחד מפרסומיו.
ישן 24-04-2007, 23:34
  5416רמי 5416רמי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.02.02
התאבדויות בצה"ל
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Hacham_Maimon שמתחילה ב "אבל אין עקביות בכך"

ראשית הסיבה שיש התאבדויות בצה"ל היא בגלל שזה בדיוק הגיל בו אנשים לא מספיק מעוצבים ומספיק לחץ חברתי או משפחתי לגרום לאדם בשלב זה לשים קץ לחייו .בצה"ל יש להם גישה לנשק אחרת הם היו קופצים מבניין

לגבי בושה של המשפחות זה ברור שמשפחה מעדיפה את הגרסה שמדובר בתאונה במהלך "ניקיון נשק" מהעובדה שיקירם התאבד

מצ"ב קישור לדברים שכתבה אם שבנה שם קץ לחייו במהלך שירותו הצבאי

http://www.vulcana.com/memorial/yerucham/index.html

...........ביום גבורת תל-חי, י"א באדר, תשנ"ד, איבדתי את בני בכורי. ירוחם שם קץ לחייו. מאז אני שואלת את עצמי יום יום מדוע בני אהובי, בן עשרים ושתיים (ועשרה חודשים), משוש חיי, בחר במוות, והרי היה בחור שמח ובעיקר משמח, יפה, חכם, ואהוב על כל חבריו. .............בהיותו קל קולמוס, נטל ירוחם את נשקו האישי - נייר ועט - ויצא דרוך לשדה הקרב. הוא חקר, תיחקר, עקב ורשם יומן אירועים המתאר את חוסר המעש העקבי של צה"ל במקרי גנבות והצתות רכוש יהודי............
בערב אמר לי שהוא חושש שלא יחזיק מעמד. לראשונה הבחנתי בסדקים בחומתו ושבירה בקולו. התחננתי בפניו שבמשפט, בעוד יומיים, למען אמא ולמענה בלבד, יעסוק אך ורק בזיכוי עצמו ולא בפעילות לאומית. ירוחם נותר בדעתו שעל המשפט לשאת אופי עקרוני: "אמא, זו אינה מלחמה פרטית שלי, זוהי מלחמה בעם ישראל ובאלוקיו, מלחמה בזכות עם ישראל על ארצו, זוהי מכירת יוסף!" אלו היו המלים האחרונות ששמעתי מפי בני.

למחרת קצין העיר וצוותו הביאו אל ביתי את בשורת איוב. בני נמצא בחדרו ללא רוח חיים כשתת-מקלע עוזי בידו. הם לא ידעו שבני נפל, בגבורה, בשדה הקרב.
ישן 25-04-2007, 13:12
  i640 i640 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.04.07
כתבה על חייל משבוע שעבר (באדיבות פרש)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי i640 שמתחילה ב "התאבדויות בצבא"

מקור: http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/Arti...3389673,00.html

תקדים: מפקדים יואשמו במות חייל שהתאבד

לראשונה בצה"ל הוחלט להעמיד לדין פלילי שני קצינים לאחר שפקודם שם קץ לחייו. ל-ynet נודע כי השניים יואשמו בגרימת מוות ברשלנות לאחר שהבחינו במצוקתו של החייל, ואף הציבו עליו שמירה, אך השאירו אותו לבדו עם נשקו של אחד הקצינים. באמצעות אותו נשק שם קץ לחייו. גורמים פיקודיים הביעו תדהמה מההחלטה. גורם בפרקליטות: "ההחלטה הדירה שינה במשך ימים בקרב מקבלי ההחלטות"
חנן גרינברג

בצעד תקדימי ויוצא דופן הורתה באחרונה הפרקליטות הצבאית על הגשת כתב אישום פלילי נגד שני קצינים, בעקבות התאבדותו של חייל שהיה תחת פיקודם. ל-ynet נודע כי השניים, מפקד פלוגה וסגנו, יואשמו בעבירה של גרימת מוות ברשלנות.

כתב האישום, שיוקרא בעוד ימים ספורים בבית הדין הצבאי ביפו, קושר לראשונה בין התנהגות לכאורה של מפקדים להתאבדות פקודם, וזאת לאו דווקא על רקע נושא צבאי. הקצינים יואשמו בשל דרך הטיפול שלהם בחייל שתחת פיקודם. נגד הנאשמים - קצין בדרגת סרן המשרת באחת מיחידות אוגדת איו"ש, וסגנו בדרגת סגן - נטען כי אופן התנהלותם הרשלני הוביל לכך שבקיץ החולף ירה בעצמו אחד מחייליהם, באמצעות נשקו האישי של הסמ"פ.

החייל שהתאבד, תושב אזור הצפון, שם קץ לחייו באוגוסט 2006 ובעקבות האירוע, כנהוג בצה"ל, הוקמה ועדת חקירה פנימית וכן נפתחה חקירת מצ"ח בעניין.

מפרטי החקירה שהגיעו לידי ynet עולה כי יום לפני המעשה הביע החייל מצוקה, ואף דרך את נשקו האישי. חבריו מצאו אותו במגורי החיילים כשהוא ממרר בבכי, ומספר על אהבה נכזבת. המפקדים, שהבינו כי החייל נמצא במצב נפשי קשה, לקחו את נשקו האישי, שוחחו עמו ארוכות בניסיון להרגיעו, ואף החליטו לשמור עליו עד הגעת קצין בריאות הנפש שיורה על דרך המשך הטיפול בו. למחרת, בזמן שסגן מפקד הפלוגה שמר עליו, ניצל החייל רגע שבו הושאר לבדו ולצדו נשקו של הקצין, וירה בעצמו למוות.

מסכת האירועים שתיארה ועדת החקירה בפני אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, התבררה כטראגית וקשה. אחת המסקנות העיקריות שעלו ממנה הייתה כי החייל בחר להתאבד, והיה עושה זאת במוקדם או במאוחר. בהתאם לכך, הוועדה המליצה על מסקנות מערכתיות, שעיקרן חידוד הנהלים והרגישות בקרב מפקדים, אך לא מצאה לנכון להמליץ על מסקנות אישיות נגד המפקדים ביחידה.

"ההחלטה הדירה שינה מעיני מקבלי ההחלטות"

מי שקרא בעיון את ממצאי החקירה הפלילית ובחן את היבטיה המשפטיים היה פרקליט פיקוד המרכז, סא"ל אודי בן אליעזר, שהחליט לא לדבוק בהמלצות הוועדה, ובאופן חריג במיוחד סבר שיש להגיש כתב אישום נגד המ"פ וסגנו בעבירת גרימת מוות ברשלנות, שדינה עד שלוש שנות מאסר בפועל. הנושא הגיע עד לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלביט, שאישר את ההמלצה ונתן אור ירוק להגשת כתב האישום.

"ההחלטה לא הייתה קלה, עד כדי הדרת שינה במשך ימים בקרב מקבלי ההחלטות", תיאר גורם בכיר בפרקליטות הצבאית את הדרך לכתב האישום, לדבריו, סגן מפקד הפלוגה - שתפקידו היה לשמור על החייל שכבר ביצע ניסיון לפגוע בעצמו - נכשל בתפקידו. "במקרה שלו יש כאן כאן רשלנות מובהקת. לבי עם הקצין, שבוודאי מאז האירוע חש נקיפות מצפון, אולם הוא כשל, והיה צריך לעשות הכל כדי לשמור על החייל עד הגעת גורם מומחה בתחום".

באשר למפקד הפלוגה, הסביר הגורם, הוא זה שהעביר את ההנחיות לגבי דרך הטיפול בחייל, אולם אלה לא היו ברורות והוא לא שלט בפועל במה שקרה. "אנחנו עוברים על כל מקרה התאבדות, וכאן מדובר במקרה חריג במיוחד בהיבט תפקוד המפקדים, ולכן התקבלה החלטה בדבר הגשת כתב האישום. אמנם ייתכן שהחלטה זו תגרום לחשש בקרב מפקדים בצה"ל, אבל עדיף שתהיה היסטריה, שתוביל לכך שאם מפקד מזהה חייל שמביע מצוקה, הוא יעשה הכל כדי לבדוק את העניין עד העברתו לאיש מקצוע, ולא ייקח סיכון ויתנהג בצורה שאננה".

"אין הצדקה לדין פלילי"

גורמים פיקודים באוגדת איו"ש, והן בחיל אליו שייכים הקצינים, הביעו תדהמה מהחלטת הפקליטות שעשויה למנוע כל קידום של הנאשמים, ואולי אף להטיל עליהם - אם יורשעו - כתם לכל החיים.

גם בסניגוריה הצבאית, שם שוחחו עם הקצינים וייעצו להם משפטית, טוענים כי ההחלטה אינה במקומה: "אם החייל החליט ליטול את חייו, הוא היה עושה זאת בכל מקרה ולכן לא ניתן לומר שיש למישהו חלק בביצוע המעשה", אמר גורם בכיר בסניגוריה."מעבר לכך, המפקדים היו ערים למצוקה שלו ואכן פעלו בנושא. גם אם לא מנעו מאדם שהוא בגיר לשים קץ לחייו עולות מכך אולי שאלות מוסריות, אך בוודאי לא פליליות שמצדיקות העמדה לדין פלילי".

על אף שהיקף החיילים המתאבדים מדי שנה בצה"ל אינו עולה על בני גילם במדינות אחרות בעולם, נושא זה נמצא במקום גבוה בסדר העדיפיות הצבאי בכל הקשור להסברה מול מפקדים. בצה"ל מתעקשים כי מרבית מקרי ההתאבדות אינם קשורים כלל לשירות הצבאי, אלא נובעים מסיבות אחרות. מכל מקום, בשנת 2006 חלה ירידה מסוימת בהיקף החיילים ששמו קץ לחייהם - 27 מקרים, לעומת 35 מקרים בשנת 2005. בשנת 2007 התאבדו עד כה 8 חיילים.

ישן 26-04-2007, 15:52
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
אותי שיבצו באפסנאות.
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "לא עשו אותנו באצבע"

למזלי אחרי תשעה חודשים גם העליתי פרופיל וגם הצלחתי לעבור לתפקיד הרבה יותר מועיל גם לי וגם לצבא.
ואני יכול להבטיח לך שהשהיה באפסנאות לא תרמה למצב רוחי.

אני לא מתכוון לסנגר על המפקדים אם התעלמו מסימני דיכאון, אבל בהחלט אפשר לומר שאנשים לרוב מוצאים את עצמם בצה"ל בתפקידים שלא מתאימים להם. ככה זה עם מערכות ביורוקרטיות.
אני חושב שיש להבדיל בין האשמה לבין השיבוץ. שיבוצים מחורבנים היו ויהיו, ודיכאון דורש טיפול מיידי מצד המפקדים. אבל טיפול כזה, מה לעשות, לא יכלול לגבי כל חייל את העברתו לתפקיד שהוא רוצה.
אבל הצורך לשים לב לסימני מצוקה ולמנוע התאבדויות חיוני שיתקיים.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:28

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר