לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-05-2007, 18:18
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
האמת, לא הבנתי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "יוסי ביילין יוזם חוק לביטול גיוס החובה לצה"ל"

מחד גיסא, המטרה העיקרית היא לא לגייס את מי שלא צריך, ולאפשר לחרדים לעבוד.
מאידך גיסא, זה כבר קיים עם חוק טל לגבי חרדים.
מחד גיסא, ההנחה היא שתהיה מוטיבציה להתגייס כשאין חובה.
מאידך גיסא, ההנחה היא שאם תהיה חובה סלקטיבית, מחזור מאי 11 יהיה בעל מוטיבציה למרות שהוא יראה את חבריו ממחזור אוגוסט 11 לא מגוייסים.
ועוד לא הבנתי: נניח שיוחל גיוס חובה במחזור מסויים, מה צה"ל יעשה עם החרדים?

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-05-2007, 10:30
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "נניח שייפתח מסלול גיוס ישיר למילואים:"

מוזר - רק לפני כמה ימים דיברת בשבחו של מסלול הבייני"ש בו מתגייסים לשם הכשרה צבאית קצרה ואז עוברים ישר למערך המילואים. כנראה שמסלול "גיוס ישיר למילואים" יראה פחות-או-יותר ככה.

רגע, אתה רוצה להגיד לי שכל עוד רק ההסדרניקים משרתים ככה זה בסדר אבל אם כולם (או כמעט כולם) יעשו את זה זה יהיה אסון לצבא?

כך או אחרת, המצב הנוכחי, של גיוס חובה עם פטורים סלקטיביים, הוא עדיף מבחינת פתרון בעיות כוח האדם של הצבא, בעיקר במשימות שדורשות המון כוח אדם זול כמו פעולות שיטור ואבטחה בשטחים, תפקידי פקידות בלשכות ומשרדים או משימות חינוכיות בכל מיני עיירות נידחות.

מצד שני, לא בטוח שגיוס החובה ימשך תמיד - כבר היום לא כל מי שחייב להתגייס מתגייס וניתן לראות נשירה משירות בקרב "מעמדות הקיצון" (העשירים מאוד והעניים מאוד), הימנעות מגיוס על רקע דתי ו/או אידאולוגי (חרדים, דתיים-דרוזים, כתומים קיצוניים, אדומים לגווניהם השונים וסתם היפים) ככה שאפשר לומר שיש ביקוש מסויים לביטול גיוס החובה מ"למטה" שנענה בהיצעים מ"למעלה" (הרבה זמן יוסי ביילין לא היה בעיתון - עכשיו כן, אולי הוא צריך להזכיר לאנשים שהוא קיים אם יהיו פתאום בחירות).

בהנחה שגיוס החובה יבוטל מתישהו, אם נרצה ואם לא (אישית, אני לא תומך נלהב ברעיון), מעניין מה יהיו החלופות לו.
ישן 08-05-2007, 12:10
  YGH YGH אינו מחובר  

גיוס חובה למילואים לשנה וארבע?
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "[font=Verdana]מוזר - רק לפני..."

זה לא מה שביילין דיבר עליו, וגם לא מה שהשועל דיבר עליו. ואם יהיה גיוס *חובה* לשבועיים וסופ"ש - זה לא אפקטיבי לדעת המקילים ביותר. תצטרך מינימום של מסלול שלם, וזה רחוק מאוד מלהיות "שבועיים וסופ"ש".
אם יהיה גיוס חובה כשל הסדרניקים - סבבה, אבל זה לא מה שביילין מציע, ובטח לא תהיה לזה הכותרת 'ביטול גיוס החובה'.

גלריית התמונות שלי

ישן 08-05-2007, 15:53
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "גיוס חובה למילואים לשנה וארבע?"

כרגע, מה שביילין דיבר עליו זה ביטול גיוס החובה הכולל, וכרגע זה בעיקר רעיון באוויר, שנועד להזכיר לבוחר הישראלי שיש איש כזה שקוראים לו יוסי ביילין ושהעמדות שלו הן מהסוג המכונה "שמאל יוני" (להבדיל משמאל ניצי, ימין ניצי או ימין יוני - וכן, יש חיה כזאת ימין יוני, מסתבר).

איך תיראה מערכת הגיוס הישראלית ביום שאחרי ביטול גיוס החובה? זאת כבר שאלה מעניינת ואפשר לשער בנושא כמה השערות (אני לא מתיימר להמליץ המלצות, ומניח שמקבלי ההחלטות גם אם הם קוראים את הפורום בשעות הפנאי לא בהכרח מקשיבים לאלמונים עם כינויים מוזרים).

הנחת היסוד: החברה הישראלית על אילוצי הביטחון שלה לא יכולה להסתפק בצבא מתנדבים בנוסח הבריטי. אם בבריטניה הגדולה הצבא קטן יותר מצה"ל וסובל ממחסור כרוני בקצינים, אפשר רק לנחש אילו השפעות מזיקות יהיו לשיטת גיוס כזו על הסד"כ הצבאי בישראל.

פתרונות הביניים שאולי ייושמו:

א) גיוס ישיר ליחידות מילואים - שירות חובה קצר שמתמקד בהכשרת יסוד (כנראה קצר יותר מהטירונויות והמסלול של ימינו - אם צבאות אירופיים מצליחים להכשיר חי"רניקים ושריונרים בפרק זמן של כחצי שנה פלוס-מינוס כנראה שטכנית זה אפשרי).

ב) עם או בלי יישום סעיף א', הקמת גרעין של צבא מקצועי המבוסס על מתנדבים-שכירים, שישא בעיקר עול הבט"ש - הבעיה העיקרית היא שעול הבט"ש כרגע די כבד, ואולי לכאן מכוון מר ביילין - יצירת צבא שכשיר אולי ללחימה, אבל לא למשימות השיטור והאבטחה בשטחים ובכך ליצור תמריץ לסיום השליטה בשטחי הגדה המערבית/יהודה ושומרון.

ג) גרעין מש"קים - עם או בלי קשר לסעיפים הקודמים - צבא מצומצם אבל איכותי - כל חייל מוסמך כמש"ק (או קצין) שבחירום מסוגל לפקד או להכשיר מגוייסי חובה או מגוייסי מילואים. הבעיה העיקרית היא כיצד להשיג כוח אדם איכותי כזה במקרה שהשירות יהיה התנדבותי. האם "איתור אישי ישיר" מלווה בפיתויים שונים הוא הפתרון?

ד) מסלולי "הסדר אקדמי/עתודה" - משהו שדי דומה למודל המילואים/משמר לאומי האמריקאי או למשהו בין המסלולים של ישיבות ההסדר והעתודה האקדמית כיום - שירות צבאי מפוצל או חלקי, המשולב בלימודים שמסובסדים במידה מסויימת או מלאה (מה שיכול להפוך לאטרקטיבי במקרה של ייקור שכר הלימוד...).

ה) איזרוח חלק גדול מתפקידי הצבא - לאו דווקא לוגיסטיקה בדרגי השדה כמו שיש הממליצים (מלחמת המפרץ השנייה הוכיחה שקבלן אזרחי יעדיף לשלם קנס ולברוח מאשר להסתכן יותר מידי) אבל כן את רוב המשימות אם לא כל המשימות של חיל החינוך, כמה מהתפקידים של אמ"ן (מחקר וסיגינט, למשל) ואולי אפילו חלק ממשימות השלישות והרפואה.

שוב - אני לא אומר "זה מה שצריכים לעשות" אלא "זה מה שאולי יעשו". אם להסתמך על נסיון העבר של מרצ כאמצעי לחיזוי הנושאים שיהיו בקונצנזוס בעוד כמה שנים, זה לא דיון דמיוני כל כך.
ישן 07-05-2007, 21:10
  מבקר המדינה מבקר המדינה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "יוסי ביילין יוזם חוק לביטול גיוס החובה לצה"ל"

מהכתבה הזו:

http://www.nfc.co.il/Archive/001-D-...ml?tag=21-50-32

הבנתי שמדובר אך ורק בפטור גורף לחרדים בלבד. ולא בביטול כולל של גיוס חובה. הבעיה היא שההצעה הזו לא נראית לי כלל וכלל מעשית.

אומנם היתרון בהצעה הוא שהחרדים לא ימשיכו לקבל קצבאות מהמדינה כי אסור להם לעבוד, ובכלל נראה לי שבמידה וחוק זה יעבור אז מספר תלמידי הישיבה החרדים יקטן סוף סוף למספר ריאלי של אלו שבאמת מעוניינים שתורתם תהיה אומנותם... והישיבות תפסקנה להוות מקלט לכל חפצי ההשתמטות.

דווקא בשל כך אני צופה שהחרדים ייתנגדו התנגדות עזה לחוק זה. זה ייגרום לכל החרדים שלומדים שם כדי לקבל פטור מהצבא לעזוב את הישיבות, או לא להגיע לשם מלכתחילה, ואולי אפילו בשלב מוקדם יותר, ללמוד בישיבה תיכונית ולקבל תעודת בגרות ולא להתחיל מישיבה חרדית עוד בגיל מוקדם...

הבעיה עם ההצעה הזו היא שכל אזרח ישראלי מכל מגזר אחר שיחפוץ להשתמט מגיוס, יבוא להצהיר שהוא חרדי ויהא פטור משרות. איך בלשכת הגיוס יוודאו שאכן מדובר בחרדי ולכן הוא פטור מטעמי דת? יעשו לו מבחן? זה עלול להיות פתח להשתמטות המונית, אלו שמנסים להשיג אישורים רפואיים מזוייפים, ימצאו מעתה דרך קלה יותר, פשוט ייקנו שטריימל ויגדלו זקן, והנה הם פטורים...

לדעתי בכלל חרדים חייבים להיות הראשונים שמגוייסים לצבא, עוד לפני החילונים, אני תמיד מאשים אותם בכל מילואים שבגלל שהם לא מתגייסים אז אין לי מניין...
ישן 08-05-2007, 16:01
  YGH YGH אינו מחובר  

לפני בערך עשור, הייתה כתבת תדמית
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב ""חוק מאיה בוסקילה" אמור לאפשר..."

על המ"צים האמיצים שבולשים אחרי בחורות שמצהירות על דתיותן ומשקרות, ואז כשמתגלה אי-דתיותן - מיד מגייסים אותן ומכניסים אותן למעצר, או משהו.
מאיזו סיבה, זו הפעם האחרונה ששמעתי משהו בנידון.

גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:35

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר