לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-05-2007, 11:06
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.01
Follow me...
שאלה לא מוזרה בכלל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי pbc שמתחילה ב "האם מי שנמצא בחלל תקופה מסוימת,מזדקן יותר או פחות ,או שהתהליך לא משפיעה בכלל?"

השאלה הזו מעסיקה מדענים רבים. וחלק מהניסויים המבוצעים בתחנת החלל הבנילאומית ובמשימות המחקר במעבורות של נאסא נועדו למציאת התשובה.

גם ההשערות הן לא חד משמעיות.

ייתכן שחוסר הכבידה יקל על שריר הלב ויסייע להאריך את משך הזמן שבו הוא יפעם.
וייתכן שהצטברות הנוזלים באיזורים שונים בגוף וניוון השרירים והעצמות יקצרו את משך החיים.

וכמובן שעוד לא התייחסתי להשפעות הקרינה והשדות המגנטיים.
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-05-2007, 11:13
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

Follow me...
אני לא מבין אותך
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Shvily Bob שמתחילה ב "לא! אין השפעה על ההזדקנות!!!!"

איך אתה יכול להיות כל כך בטוח בעצמך?

האם אתה מכיר את אופי פעולתו של השעון הביולוגי טוב עד כדי כך שאתה מרשה לעצמך לצאת בהצהרה כזו:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Shvily Bob
השעון הביולוגי של בני האדם לא משתנה מסביבה לסביבה.

פרט לכך, לא צריך לעבור את מהירות האור על מנת לחוש בהשפעה היחסית של התרחבות הזמן.
שעונים אטומיים הראו שינוי בזמן גם במהירויות נמוכות בהרבה ממהירות האור בריק

ישן 17-05-2007, 11:24
צלמית המשתמש של Shvily Bob
  Shvily Bob Shvily Bob אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.07
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב "אני לא מבין אותך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי המממ
איך אתה יכול להיות כל כך בטוח בעצמך?

האם אתה מכיר את אופי פעולתו של השעון הביולוגי טוב עד כדי כך שאתה מרשה לעצמך לצאת בהצהרה כזו:

פרט לכך, לא צריך לעבור את מהירות האור על מנת לחוש בהשפעה היחסית של התרחבות הזמן.
שעונים אטומיים הראו שינוי בזמן גם במהירויות נמוכות בהרבה ממהירות האור בריק

אוקיי תוכיח לי אחרת בבקשה. אדם שנמצא בג'ונגל ואדם שנמצא במדבר או בחלל- תהליך ההזדקנות שלו יישאר אותו דבר. הדברים שישפיעו על הזדקנותו הם הזמן, ואם המערכות הפנימיות, המטבוליזם, המוח שלו דפוקים או לא. חוץ מזה אם אנחנו לא מדברים על אותה הזדקנות, זה כבר ויכוח טרמינולוגי.

"לא צריך לעבור את מהירות האור על מנת לחוש בהשפעה היחסית של התרחבות הזמן" זה לא מדוייק, ובכל זאת, אין שום קשר לטענה שלי. ובנוסף לכך הבאת כדוגמה שעונים אטומיים, שאין להם שום קשר לתהליך ההזדקנות האנושי.

ישן 17-05-2007, 11:38
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

Follow me...
אתה טועה
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Shvily Bob שמתחילה ב "[QUOTE=המממ]איך אתה יכול..."

תהליך ההזדקנות של תאים עדיין איננו ברור מספיק.
אף אחד עוד לא יודע אילו גורמים עלולים להשפיע על קצב ההזדקנות - לכן עדיין נעשים מחקרים.

שים לב השאלה "בגדול" היתה לגבי תוחלת החיים ולכן ייתכן שהתנאים בחלל יאריכו את תוחלת החיים של אדם למרות שהתאים שלו ימשיכו להזדקן באותו קצב.
וייתכן שהסיבוכים הנגרמים מהשהיה בחלל דוקא יקצרו את תוחלת החיים.

הבעיה שלי עם דבריך היתה ההחלטיות הלא ברורה שלהם במקום שבו ישנם הרבה סימני שאלה.

לא הבנתי גם למה אתה חושב שמה שאמרתי לגבי התרחבות הזמן איננו מדוייק.
אם תנוע אתה תזדקן לאט יותר ממי שנמצא במנוחה משום שהזמן עבורך נע לאט יותר באופן יחסי.
כמובן שאם תנוע במהירות זניחה של כמה עשרות אלפי ק"מ בשעה ההפרש בינך לאדם הנח יהיה קטן ביותר.

הדוגמא עם השעונים האטומיים היא מניסוי שנערך כדי להראות שלא צריך לנוע במהירות האור ממש כדי שהשפעות היחסות יחולו על הגוף הנע.

ישן 17-05-2007, 11:55
צלמית המשתמש של Shvily Bob
  Shvily Bob Shvily Bob אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.07
אתה טועה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב "אתה טועה"

תהליך ההזדקנות של תאים עדיין איננו ברור מספיק.
- לכן עדיין נעשים מחקרים. אם "אף אחד עוד לא יודע אילו גורמים עלולים להשפיע על קצב ההזדקנות" אז אתה לא יכול לומר לי שאני טועה...

שים לב השאלה "בגדול" היתה לגבי תוחלת החיים ולכן ייתכן שהתנאים בחלל יאריכו את תוחלת החיים של אדם למרות שהתאים שלו ימשיכו להזדקן באותו קצב.
וייתכן שהסיבוכים הנגרמים מהשהיה בחלל דוקא יקצרו את תוחלת החיים. אם אתה מדבר על תוחלת החיים אתה בכלל טועה. תוחלת השנים היא דבר גנטי אבולוציוני. זה מוכח וידוע. גורמים נוספים הם למשל תזונה נכונה ומערכות חיסוניות טובות. אני עדיין לא מסתייג משום דבר שאמרתי.

הבעיה שלי עם דבריך היתה ההחלטיות הלא ברורה שלהם במקום שבו ישנם הרבה סימני שאלה. אני החלטי מאד. ואין עם זה שום בעיה כל עוד אני צודק. עדיין לא הוכחתי לי [וגם לא תוכיח, כי אני צודק] שאני טועה אז אין בעיה עם ההחלטיות שלי.

לא הבנתי גם למה אתה חושב שמה שאמרתי לגבי התרחבות הזמן איננו מדוייק.
אם תנוע אתה תזדקן לאט יותר ממי שנמצא במנוחה משום שהזמן עבורך נע לאט יותר באופן יחסי. כי זה לא מדוייק. יש עוד גורמים.
כמובן שאם תנוע במהירות זניחה של כמה עשרות אלפי ק"מ בשעה ההפרש בינך לאדם הנח יהיה קטן ביותר.

הדוגמא עם השעונים האטומיים היא מניסוי שנערך כדי להראות שלא צריך לנוע במהירות האור ממש כדי שהשפעות היחסות יחולו על הגוף הנע. אתה כנראה עדיין לא מבין אותי. הדיון כאן הוא לא רק מדעי. הוא גם פילוסופי. אני בכלל לא מתייחס למהירות האור כגורם להזדקנות הספציפית שלך. אני מדבר על הזמן "שעובר עליהם" [בכדר הארץ] ולא עלייך. שוב אמרו וצדקו כבר מליון פעמים לפנַי- הכל יחסי.

ישן 17-05-2007, 11:59
  pbc pbc אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.09.06
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב "בסדר..."

הבנתי מה שרציתי.
הינה מה שמצאתי ,זה בעצם מה שרציתי לדעת
http://www.hayadan.org.il/wp/time-t...alileo-2601071/
מה יקרה אם שני תאומים (שהם כמובן בני אותו גיל) ייפרדו זה מזה; האחד יטוס בחללית שתנוע במהירות קרובה למהירות האור ויחזור בסופו של דבר לכדור הארץ, והשני יישאר על פני כדור הארץ? כפי שאמרנו, השעון של התאום הנע יהיה אטי יותר מהשעון של התאום הנייח, ולכן התאום הנע יזדקן לאט יותר מאחיו הנייח. אם מהירות החללית היא 99.5 אחוזים ממהירות האור, על כל שנה שעוברת על התאום האסטרונאוט יעברו עשר שנים על אחיו יושב הבית. כשהאסטרונאוט יחזור לאחר חמש שנים לפי שעונו, הוא ימצא שעל כדור הארץ עברו חמישים שנה. לכן כלי רכב שנע במהירות קרובה למהירות האור יכול לשמש ”מכונת זמן“ וליצור קיצור דרך אל העתיד.
עזרתם לי מאוד:
תודה רבה לך ביינתים המממ
תודה רבה גם ל Rotempe

נערך לאחרונה ע"י pbc בתאריך 17-05-2007 בשעה 12:12.
ישן 17-05-2007, 12:36
צלמית המשתמש של Shai
  Shai Shai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.02
פרדוקס התאומים.
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי pbc שמתחילה ב "הבנתי מה שרציתי. הינה מה..."

פרדוקס התאומים

הוכחה ישירה לתופעת שינוי הזמנים סיפקו לא מזמן שני פיזיקאים מארה"ב שטסו סביב העולם עם שעונים אטומיים מדוייקים ביותר. הניסוי נערך בשנת 1971 והוא הוכיח כי שעון היוצא ממקום מסויים ונמצא בתנועה וחוזר למקום ממנו יצא יפגר במהלכו לעומת שעון שני שנשאר במנוחה באותו מקום. ניסוי זה סיים פולמוס של שנים סביב "פרדוקס התאומים" המפורסם. וזהו פשר הפרדוקס: נניח ששני תאומים (שהם כמובן בני אותו גיל) ייפרדו זה מזה. האחד יטוס בחללית אל החלל והשני יישאר על פני כדור הארץ. תורת היחסות צופה שהתאום הנע יאבד פחות זמן (או יזדקן פחות) מאחיו הנייח. הפרדוקס שבתופעה נובע מכך שמנקודת מבטו של התאום שבחללית הוא זה הנמצא במנוחה בעוד שאחיו וכדור הארץ כולו מתרחקים ממנו. מי הוא איפוא זה שיזדקן פחות? פתרון לפרדוקס נובע מן העובדה שכדי שנוכל להשוות את הגילאים על התאום שבחללית להפוך כיוון ולחזור לכדור הארץ, ולכן המערכת שבה הוא נמצא אינה נעה כל הזמן במהירות קבועה. דבר זה מבטל את הסימטרייה בין שני התאומים. מצד שני, תורת היחסות המצומצמת מטפלת רק במערכות הנעות במהירות קבועה ותורת היחסות הכללית שעוסקת במערכות מואצות מסובכת מדי מכדי שאפשר יהיה לחשב לפיה מי מן השניים יזדקן לאט יותר. פיזיקאים רבים סברו, מכל מקום, שאפשר לטפל בגוף מואץ כאילו הוא עובר בהדרגה ממערכת הנעה במהירות קבועה אחת למערכת הנעה במהירות קבועה אחרת. לפי חישוב זה יוצא שהתאום הטס יזדקן לאט יותר וזאת אכן הוכיח ניסוי.

ההצלחות הניסיוניות של תורת היחסות הכללית לא היו כה רבות, והן כוללות כאמור את הסטייה הזעירה במסלולו של כוכב ואת השפעת כוח הגרביטציה על קרני אור. תופעה זו זכתה להוכחה מרשימה בשנת 1919, בעת שמשלחת אסטרונומים יצאו לברזיל ולמפרץ גיניאה כדי לצלם כוכבים הנראים סמוך לשמש בעת ליקוי חמה מלא. המבצע אורגן במיוחד כדי לבדוק את נכונות תורתו של איינשטיין. הצילומים אכן גילו סטיות של קרני האור שהגיעו מן הכוכבים הללו בגלל השפעת כוח הגרביטציה של השמש והדבר הקנה לאיינשטיין פרסום עולמי.

כחלק מתורת היחסות: http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=18030

עוד על הפרדוקס הידוע: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4...%9E%D7%99%D7%9D

בלדד השוחי, שכותב וקורא כאן בפורום, השיב על השאלה "מהו פרדוקס התאומים?" כחלק מפעילותו באתר נענע: http://news.nana.co.il/Article/?ArticleID=111996

ומדוייק יותר:
http://en.wikipedia.org/wiki/Twin_paradox

ולקריאה נוספת, סטיבן הוקינג בספרו"קיצור תולדות הזמן" עוסק, בין השאר, בפרדוקס הנ"ל בצורה מאוד מעניינת.

נערך לאחרונה ע"י Shai בתאריך 17-05-2007 בשעה 12:40.
ישן 17-05-2007, 19:13
  ipoder ipoder אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.06
טוב, אז ככה...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי pbc שמתחילה ב "האם מי שנמצא בחלל תקופה מסוימת,מזדקן יותר או פחות ,או שהתהליך לא משפיעה בכלל?"

דובר פה בעיקר על התרחבות הזמן לפי תורת היחסות הפרטית, שאומרת שככל שהמהירות שלך יותר גבוהה (יחסית למישהו אחר), הזמן שלך ינוע יותר לאט (יחסית למי שאתה נע במהירות הזאת לעומתו , כמובן).
זה נהיה יותר בולט כשמתקרבים למהירות האור. ואם משהו היה יכול להגיע למהירות האור, הזמן לא היה זז אצלו בכלל. כמובן שזה הכל תיאורתי, אבל זה נתמך בהרבה ניסויים ככה שאפשר לסמוך על זה.
עד כאן התרחבות הזמן לפי תורת היחסות הפרטית. אבל בואו לא נשכח שלאיינשטיין יש עוד תורת יחסות. תורת היחסות הכללית - שבה נמצאת ההתיחסות לשאלה שנשאלה פה בפתיחת האשכול וכמובן שגם התשובה.
אף אחת מהתשובות שניתנו פה לא נגעה בנושא התיאורתי שבאמת קשור לשאלה הטובה הזאת. ואני מדבר כמובן על "התרחבות זמן כבידתית".
לפי תורת היחסות הכללית היקום הוא 4 מימדי: 3 מימדי מרחב ומימד הזמן. ביחד זה המרחב-זמן.
המרחב-זמן "מתעקם" בקרבת מסה. ככל שיש יותר מסה וככל שהיא יותר מרוכזת, כך העיקום יהיה יותר חד.
לעיקום הזה יש משמעויות רבות ואחת מהן היא, התרחבות הזמן. כלומר, במקום שבו יש מסה, יש עיקום של המרחב-זמן, והזמן ינוע יותר לאט.
נשמע מוזר, אני יודע, אבל אל חשש, גם זה נתמך בניסויים רבים והוכח כנכון.
ומכאן, הדרך קצרה לתשובה לשאלה שנשאלה פה.
אדם שנמצא בחלל ולא מושפע מכח כבידה כלשהו (בערך), הזמן אצלו ינוע יותר מהר יחסית למי שנמצא על כדור הארץ. ולכן גם יזדקן יותר מהר. זה לפחות מה שהתיאוריה אומרת.
ישן 18-05-2007, 10:31
צלמית המשתמש של Kill-Machine
  Kill-Machine Kill-Machine אינו מחובר  
מנהל פורום חומרה

חבר מתאריך: 27.05.02
חבל שלא קראת את המאמר ששי אמר לך לקרוא:
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי pbc שמתחילה ב "ענק המתקן הזה,מדהים"

הוכחות ניסיוניות לתורת היחסות

מבחנה העיקרי של כל תורה פיזיקלית הוא בהתאמה לתוצאות ניסיוניות. תורת היחסות המצומצמת באה לעולם כדי להסביר את ניסוי מיכלסון-מורלי ועשתה זאת בהצלחה, ובנוסף על כך חזתה שפע של תוצאות מדהימות כמו שינוי האורך, הזמן והמסה במהירויות גבוהות. במשך השנים אומתו כל התוצאות הללו בניסויים. רוב הניסויים הללו נערכו במאיצי חלקיקים המסוגלים להקנות לחלקיקים תת-אטומיים מהירויות הקרובות למהירות האור. דוגמה לניסוי כזה: החלקיק פי-מזון הוא חלקיק קצר חיים ומתפרק לשני חלקיקים אחרים 2.5 חלקי מאה מיליון של שניה לאחר היווצרו. בשנת 1952 האיצו חלקיקים אלה למהירות של 90% ממהירות האור ומצאו שלפני התפרקותו עבר החלקיק מרחק כפול מאשר היה צפוי לפי החישוב הקלאסי - בדיוק לפי נוסחת שינוי הזמנים היחסותית. בניסויים נוספים האיצו את החלקיק למהירות הנופלת ממהירות האור רק בחמש אלפיות האחוז, והאריכו את "חייו" פי מאה. גם נוסחאות אחרות כמו גידול המסה אומתו בעזרת ניסויים דומים. יש לציין כי פיזיקאי העוסק בחלקיקים בעלי אנרגיות גבוהות משתמש בתורת היחסות דבר יום ביומו כדי לנתח את תוצאות ניסוייו. גם תכנון המאיצים נעשה בשים לב לנוסחאות אלו בדיוק כמו שמהנדסים המתכננים גשרים או מכונות משתמשים בנוסחאות המכניקה הקלאסית.

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...18030#post91700

The only certainty in life is that there are no certainties.

נערך לאחרונה ע"י Kill-Machine בתאריך 18-05-2007 בשעה 10:48.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:31

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר