לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > אנימה ומנגה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-07-2007, 17:59
  Solid_Dragon Solid_Dragon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.03
ביקורת\סיקור Haibane Renmei

טוב.... its been a long time - לצבא יש נטיה לעשות את זה...

שם הסדרה: Haibane Renmei או Charcoal Feather Federation
מספר פרקים : 13

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.themanime.org/images/reviews/haibanerenmeibox.jpg]

תאור הסדרה והעלילה בקצרה (ללא ספויילרים - מקווה שאצליח לתפוס כמה שיותר מהמהות שלה):
בעיר המוקפת בחומות, אשר אין יוצא ואין בה ממנה (חוץ מקומץ - ספק אנשים ספק "יצורים") חיים קבוצה של (שוב, ספק מלאכים ספק בני אדם) haibane - אלו אנשים בעלי כנפיים, ללא זכרון מעברם, אשר אומנם משתלבים עם החברה הסובבת אותם, אבל בו בזמן מנותקים ושונים ממנה מאד.

בבוקר אחד,בבניין בו גדלים haibane , מתעוררת ילדת haibane מגולם גדול (יותר לכיוון נולדת), ושמה ניתן לה על פי החלום שלה בו היא נופלת מהשמיים - Rakka . והסיפור מספר את סיפור חייה, ואת סיפור חיי הhaibane הסובבים אותה, סיפור בו עולות שאלות קיומיות וקשות על החיים, בעיקר המוות.

ביקורת על הסדרה:
כנהוג (על ידי) אפרק את הסדרה למספר גורמים אשר על כל אחד אתן ביקורת נפרדת, ובסופו של דבר, ארכיב את הכל לביקורת סופית (זאת הייתה הקדמה).

נתחיל במוזיקה, שלדעתי נותנת את הטון הראשוני לסדרה- המוזיקה מורכבת בעיקר מכינורות, שדרך אגב משתלבים באופן מצויין עם העלילה- כבר משיר הפתיחה. מצד אחד אתה מקבל מהמוזיקה הרגשה של נינוחות- בדומה מאד למציאות בהם נמצאים הhaibane, ומצד שני, המוזיקה לא מרדימה, ולפעמים אפילו משאירה אותך מתוח (תמיד קשה למצוא מילים נכונות כשמדברים על מוזיקה).
כך שבנוגע למוזיקה, אומנם חסרים כלים אחרים חוץ מכינורות, אך בכל הנוגע במוזיקת רקע היא מרשימה, ומוסיפה הרבה לסדרה.(אם מורשה לי להוסיף אחת מהסדרות היחידות שהשארתי את מוזיקת הפתיחה שלה פעם אחר פעם).
לצערי, אני מאד קטנוני, ולכן בכל מה הנוגע בעבודה הנפלאה שנעשתה עם המוזיקה במהלך הסדרה, השיר שמסיים אותה- מזעזע, הקול צורם, הנגינה לא מתאימה, ובסופו של דבר, אם נשארים לשמוע אותה כל פרק (מה שלא עשיתי :S ) זה יוציא לכם טעם רע...

האנימציה גם היא מאד מיוחדת, משתמשת בהרבה מאד צבעים כהים ואפורים- מה שמשרה לך הרגשה שגם בעיר מדהימה כזאת, עם יחס חם כזה, אנשים אכפתיים והכל נשמע טוב ויפה- יש משהו רקוב מבפנים. בכלליות, הציורים הם אומנם לא היפים ביותר והמושקעים ביותר שראיתי, אך אין לי מילה רעה בקשר אליהם, אלא רק מילים טובות.

העלילה, היא הבעיה מבחינת הביקורת... מצד אחד, העלילה מנסה לדון בנושאים כבדים מאד (מאד!) של חיים, ושל מוות, ההתמודדות עם מוות- ולהשתלב בחברה שמסביבך- ורק על עצם העובדה שהיא נוגעת בנושאים האלה- ולא כופה אותם עליך באופן אגרסיבי (כמו שסדרות פסיכולוגיות נוטות לעשות) מוערצת.
מצד שני, במהלך 13 הפרקים, אתה מרגיש מעט נגרר- וזהו החיסרון בבניית סדרה שלא כופה עליך נושאים כבדים - הסדרה מתקדמת לאט מאד, ללא מתח מסויים עד הפרקים האחרונים שלה, ובחלק מהפרקים (כשלוש ארבע - שזה כמעט רבע מהסדרה) אתה מרגיש כאילו שמו בסדרה כו קצרה filler (משמע קטע אשר אינו מקדם את העלילה).- ובהתחשב בזה שהיה בהחלט על מה להשקיע את הפרקים האלו, לצערי זה מוריד מערך הסדרה בעיני.

פיתוח הדמויות גם הוא שנוי במחלוקת (שנוי מבחינתי)- מצד אחד הדמויות הראשיות (2 במספר) מפותחות מאד מבחינת אישיות, הסדרה מתמקדת עליהם וגורמת לך לרצות לדעת עוד עליהם...
הבעיה מצד שני היא שהסדרה מתמקדת פחות מדי בדמויות האחרות, או ליתר דיוק הם אינן מתמקדות בהן כלל... עברן של כל דמויות המשנה אינו מוזכר (חוץ מאחת- וגם במקרה הזה הוא מוזכר בflashback של דמות ראשית)- והבעיה הזאת גורמת לך להתחבר פחות לדמויות המשנה.
חלק גדול מהצופים מאנימות לא יבינו את החשיבות, היות וסדרות לרוב מתמקדות בדמויות ראשיות, ודמיות משניות מתחלפות, אך בסדרה כזו, אשר לקראת שלבי סיומה מציבה לדמויות המשניות ערך רב, הדבר הוא מגרעה גדולה מאד.

אני לא אלעה אותכם יותר מדי, ואגיע לסיכום הכולל של הכל.
הסדרה היא טובה (לדעתי כמובן), היא כבדה, חכמה, ומצליחה (עם הרבה ריכוז וסובלנות) להגיע לנקודה שלה בצורה שהרבה סדרות ב"ז'אנר הכבד" לא מצליחות, ולמרות זאת, במקום כמה פרקים אשר לא מקדמים את העלילה בהרבה, היה ניתן להוסיף קצת נפח לדברים שמסביב, לסגור חלק מהשאלות שעלו במהלך הסדרה ולא נסגרו, ובסופו של דבר להפוך את הסדרה מטובה, למעולה.

לכל הצופים בסדרה, אני ממליץ לראות את הפרקים בנפרד, ולא במרתון - כדי שדברים ייתעכלו (אחרת זה יחלוף על ראשכם וייאבד את כל הרעיון), ובמקרה של הסדרה הזאת, אמליץ עליה גם לאנשים שלא חובבים את הג'אנר הזה (למשל אוהבי אקשן טהור)- בהתחשב בעובדה שהיא באמת נוגעת בצורה טובה בנקודות פסיכולוגיות מעניינות.

אז... באמת באמת לסיום,הייתי ממליץ על הסדרה בתור משהו לשים ברשימה, הסוף שלה מרשים מאד ומרגש, וסה"כ הסדרה באמת טובה מאד, ולכדי לסגור את הביקורת, הציון הסופי:

קול: 8.5 (שיר פתיחה ומוזיקת רקע נהדרת <--> שיר סיום גרוע וחוסר בכלים נוספים חוץ מכינור)
אנימציה: 9.5 (אנימציה יפה, מחושבת מראש ולא סתם ציור <--> בכל זאת לא הדבר הכי יפה שראיתי)
עלילה ופיתוח דמויות: 8.5 (עלילה מעניינת ונגיעה טובה בפואנטה הסופית , פיתוח דמויות ראשיות טוב <--> חוסר פיתוח דמויות משניות וחלקי עלילה נגררים).

סה"כ: 8.5 לכל קהל יעד כלשהו, 9 לקהל יעד שאוהב סדרות "כבדות".

שמח לחזור,
אשמח גם לתגובות על הביקורת (זכרו, זו דעתי האישית)
ארז.

חזרה לפורום
ישן 21-07-2007, 20:16
צלמית המשתמש של doobel
  doobel doobel אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.01.07
אז ככה...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Solid_Dragon שמתחילה ב "ביקורת\סיקור Haibane Renmei"

1) קבל ח"ח על ההשקעה! אני תמיד רוצה לכתוב ביקורות אבל אף-פעם אין לי זמן/כוח.

2) מה ש-ישי אמר זה שטויות. יש הבדל גדול בין המלצה לביקורת. ביקורת הרבה יותר מפורטת מהמלצה,
נותנת לך את כל (או רוב) הסיבות למה כדאי (או לא כדאי) לראות את האנימה ובכללי נותן מושג הרבה
יותר טוב לגבי הסדרה, כך שמהבחינה הזאת אין לך מה לדאוג.

3) (וכאן תפסיק לקרוא אם אתה לא רוצה לשמוע ביקורת על הביקורת שלך) להבא הייתי ממליץ לך לכתוב
הכל במקשה אחת, טיפה מתיש לקרוא על כל חלק בנפרד. מה שהכי מושך אותי בביקורות זה כשהכותב
מסביר על כל הנושאים (פס קול, עלילה, פיתוח דמויות וכו') בתוך מאמר שלם ולא על כל חלק בנפרד...
קשה לי להסביר, זה פשוט מוריד קצת מהרצון שלי לקרוא את הכל וגורם לביקורת להיראות קצת יותר משעממת.

בכללי הביקורת טובה, עוברת על הנקודות החשובות והשפה שלך מצויינת. גרמת לי חשק ללכת לראות
את הסדרה (למרות שכבר מזמן אני תכנן לעשות זאת).

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:08

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר