לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-06-2007, 06:32
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
"ערי רפאים" כחלק מהמערך הסורי

אתמול שודרו בכל הערוצים צילומים של תרגיל גדול בשזפון, והוסבר (ואף הראו צילומים) של "ערי רפאים" ריקות, (בתחום סוריה) שבעת מלחמה יאוישו כנראה ע"י לוחמים, ותורגלה, לעיני כולנו, השתלטות של כוחות ח"יר שלנו על מתחמים אלה.

ושאלתי: מה זה? את מי בדיוק ולאיזה צורך עומדים הסורים "לשכן" במבנים אלו? הרי אם אלו חיילים - אין סיבה "לטהר" אותן עם כוחות חי"ר בלב"ב אלא אפשר "מרחוק" (אויר, ארטילריה, טנקים), ללא חשש לפגיעה באזרחים. בשביל מה לסורים להכניס כוחות לתוך "עיר" כזאת? כדי לשמש sitting ducks?
ובשביל מה בכלל "לכבוש" מתחם כזה אם ניתן פשוט "לבודד" אותו או לשתקו (בארטילריה) ולעקוף אותו בדהרה קדימה?
אשמח אם תאירו את עיני.

נערך לאחרונה ע"י טירון בתאריך 06-06-2007 בשעה 06:33. סיבה: הגהה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-06-2007, 06:43
צלמית המשתמש של ריבולבר
  ריבולבר ריבולבר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב ""ערי רפאים" כחלק מהמערך הסורי"

עקרון "הקרב הקרוב" של הסורים בקו המגע ברמת הגולן לא נועד לעצור את כוחות צה"ל אלא רק לשחוק אותם ע"י שטח, חלקו בנוי רווי נ"ט, מיקוש, חוליות קומנדו בקו המגע עצמו ובשטחי הערכות של צה"ל בשטחנו.

ראשית, לא צריך לעבור בכפרים האלה כדי להיפגע מנ"ט ארוך טווח שנורה מתוכם בטווחים של 2-6 ק"מ.
שנית אי מעבר בכפרים יתעל את הכוחות לשטחים אחרים שמן הסתם יערך בהם האויב להגנה בשטחי השמדה.
שלישית גם אחרי ריכוך ארטלרי עדיין ישארו כוחות סורים איכותיים בתוך הכפרים ובחלק מהמקרים יהיה צורך לטהר את היעדים רגלית כדי למנוע מהסורים עקב בקרקע בעורף כוחות צה"ל ופגיעה אפשרית בדרגים העורפים.

אין פתרונות מוחלטים. בקרב חשוב לשמור על גמישות ולכן יש להתאמן במגוון מתארים.

מנחם בגין, נוב' 1977.

ישן 09-06-2007, 19:58
  רמבו 6 רמבו 6 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.07
צודק, בתכלס עדיף שלא להיכנס לתוך ישובים עם מבוכים מסובכים רוויי נ"ט
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "נשארה רק תהייה אחת..."

ומטענים, עדיף לתעל את הכוחות לשטחים הפתוחים שם פחות מסוכן וכמובן פחות מסובך להילחם, אבל שוב כמו שנאמר למעלה, אותם כוחות אויב שמבוצרים בתוך הישובים יכולים להוות בעיה ולפגוע בכוחות הלוגיסטיקה והעורף שיאלצו להגיע בסופו של דבר לקרבת ישובים אלו על מנת לתמוך במערך הלוחם בחזית אשר עבר את הכפרים האלה ממזמן, לכן אם אתה רוצה לכבוש שטח באופן דיי מושלם, רצוי שטטהר אותו לבסוף גם בתוך הישובים הבנויים עצמו חוץ מהשטחים הפתוחים שמסביב. לגבי השאלה שלך לגבי החרבת הישובים כליל עד שלא ישאר מהם קיר אחד עומד.. למרבה הצער אתה לא יכול לבזבז כמות כל כך כל כך כל כך גדולה של פגזי ארטילריה ופצצות מהאוויר על עשרות ומאות כפרים שיש לאויב בסביבה שבהם יש אלפי בתים, כי יש לך הגבלה חמורה של תחמושת כבדה מהסוג הזה, אפשר לרכך, כלומר הפגזה חלקית של ישוב וישוב אבל לא מעבר לזה, על מנת להגיע לכמות תחמושת כבדה נכבדה שתוכל להחריב ישובים שלמים עד היסוד אתה צריך כלכלה חזקה שתוכל להרשות לצבא כזו כמות תחמושת מה שאין לנו בכלל..
ישן 06-06-2007, 12:38
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.03
בהנחה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "לעבור אותם?"

שאין בונקרים בכפרים האלו - ואני בספק רב מאוד שאין - זה היה יכול להיות רעיון טוב - אבל בתנאי שהכפר נמחק לגמרי לגמרי לגמרי מהפה בצורה כזאת שלא נשארה אפילו אבן אחת . הדבר הוא לא פשוט בכלל , הסובייטים למשל הפעילו סוללות תק"ק במשך ימים ולילות ארוכים כנגד כפרים סינים בגבול בריה"מ \ סין כדי למחוק אותם מהמפה , וגם אז נשאר זכר לכפרים אילו . לנו אין פשוט יכולת כזאת .

אחרת - וזה משהו שהמון ישראלים פשוט לא מצליחים להבין , ולי כואב הראש למה לא מצליחים להבין ומעדיפים להתלהם בקולי קולות "למה במקום לשלוח חיילים למקום פשוט לא לכתוש את הכפר מעל פני האדמה" - לכוח שיש לו יכולת נ"ט (כמו שידוע הצבא הסורי בונה רבות על חוליות ציידי טנקים מצוידים בנ"ט כגון פוג'י קומנדו ) אין שום בעיה לתפוס מקום נוח בהריסות - והריסות זה מה שיש ויש בכמויות אחרי הפצצות חי"א וארטי - ולשגר טילים על הטנקים וכל מה שנוכל לעזות זה ךהגיד "מאיפה לאזעזל הטיל הזה בא?" . כמובן אנחנו יכולים אז עוד פעם להתחיל להמטיר אש ארטילרית ומטוסים על הכפר , אך בהנחה שלא יהיה מזל"טים שיטוסו קבוע מעל הכפרים שיסגרו את מקור האש בתצפית ויתנו חלון תגובה , והכפר יהיה יותר גדול מ50 מטר מרובעים (והם בדרך כלל יותר גדולים) , אזי נצטרך לעשן את הכפר עוד פעם במשך זמן רב כדי לוודות שכביכול השמדנו את מקור הירי .

אני מאריך אגב , שסורים חשבו על הדבר הב ומאוד הגיוני אחרי המלחמה האחרונה : כדי שבכל זאת לא נפסח על הכפרי גבול ,ברגעים אילו ממש הם מעמידים שם משאיות תק"ק בכפרים מוסווים בבתים ובצמחייה , שאותם , במידה ויהיה עסק חם , הם יתחילו לשגר לעבר ישראל , ואז עם צה"ל יפרוץ לתוך סוריה הוא יצטרך לתת מענה קרקעי לתוך הכפרים האילו ולא לעבור אותם כאשר הכפרים מועסקים באש חי"א וארטי .
וזהו ...

נערך לאחרונה ע"י JAVEHN בתאריך 06-06-2007 בשעה 12:48.
ישן 10-06-2007, 13:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "אם יעלו כאן מפה של האזור אוכל..."

אני לא חושב שזה יהיה חכם לתת פירוט גדול מזה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 06-06-2007, 11:37
צלמית המשתמש של z00nd
  z00nd z00nd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב ""ערי רפאים" כחלק מהמערך הסורי"

הכפרים המבוצרים היו לכל אורך השנים
מטרתן העיקרית (כך אני חשוב) של הכפרים הוותיקים
היתה עיקוב כוחות שיריון וחי''ר , משום שכפרים כאלה היו מקום יתרון לסורים

אבל הכפרים החדשים שניבנו בטענה מגוכחת של יישוב קו הגבול
הם בעיקר תוצאה ממסכנות הסורים ממלחת לבנון ה2
הם ראו שהכפרים עיקבו ופגעו קשות בטקטיקה של צה''ל
אבל עיקר העיקוב אני חושב היה משום שהם היו מאוכלסים !
ומכאן באה השאלה האם הסורים מתכוונים ליישב כפרים אלה
כחומת מגן אנושית ?

בנייה של כפרים ריקים מתושבים אינה תפגע ביכולת שלנו להגיעה לעומק השטח שלהם
כמובן שהם מודעים לזה , ואני חושש (והחשש שלי ברור) שהם יקבלו סיועה עצום מאירן
כי הרי בלי הסיועה הם לא ממש מהווים איום !
אבל זה כבר נושא אחר

ישן 07-06-2007, 18:56
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
תלוי בנסיבות.
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי tec שמתחילה ב "ירי טילים סורים לעבר אזרחים זה פשע מלחמה?"

אם אתה יורה על העורף הסורי, זה פשע מלחמה, ולא מעניין אותי אם הסורים יעשו אותו דבר.
אם יש כפר ובו אזרחים ויורים עליך כהלכה ואתה מחזיר ארטילריה, או חיילים שתופסים מחסה מאחורי אזרחים - זה לא פשע מלחמה, ככלל.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 08-06-2007, 01:10
צלמית המשתמש של gps
  gps gps אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.07.04
Facebook profile

הגירסה הסורית לחומה ומיגדל......אין כמו מי שנאלץ להגן על הבית שלו(מה לעשות לא כל חיילי סוריה עלאווים).

המודל הזה לא חדש וכבר מוכר מהזירה הלבנונית של "משמר הכפר".
זוכרים...ללא מדים,יוצא "עוקץ" ונטמע באוכלוסיה.

אני עוד מהדור שגדל על התיאוריה שקונייטרה החדשה שורצת אנשי קומנדו סורים

מכיוון שלא ראיתי את הכתבה,למה בדיוק התרשמת שמדובר בעיר רפאים,זו עיר בנויה מקרטון?אולי מתחת להגדרה שסיפקו לתקשורת מדובר בעצם באחד הלקחים של לבנון2 בכל הקשור לטקטיקה ותרגולות בתוך עיר שננטשה ע"י יושביה?

מי שמכין קו הגנה שמבוסס על התנגדות גרילה עירונית מבין שהמלחמה תתנהל בשטח שלו........ויתכן שיאלץ לחשוב פעמיים לפחות לפני שיזום אותה.
ישן 09-06-2007, 18:12
  SnoWolf2 SnoWolf2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.10.06

םם.. חשבתי לע זה קצת.. ואני חושב שפשוט הכפרים ממוקמים על מקומות אסטרטגים שבלתי אפשרי או לא רצוי לא לעבור דרכם..

עכשיו אם תחשוב למה לא מפציצים פשוט מוחקים את הכפר הזה לכאורה.. אז זהו אם תחשוב עוד טיפה.. ותדמיין לעצמך תסריט מלחמה.. תדמין לעצמך שמכל האזור הקרוב של סוריה משוגרים לעברנו טילים , חיל האוויר הישראלי נאלץ לנטרל את יכולות חיל האוויר הסורי, את כוחות הנ"מ שלו, לפגוע במתקנים אסטרטגים, לסייע לכוחות קרקע.. ובטח יש עוד המון תפקידים..
ככה שאי אפשר להפנות חיל שלם בשביל להשמיד כפר אחד (ובטח יש הרבה) , לכן אפשר לפגוע מהכפר מהאוויר, אבל לא יהיה ניתן להשמידו לחלוטין מהאוויר
ובסה"כ אני מאמין שגם להריסת הכפר דרך האוויר הסורים יהיו ערוכים ויהיו מוכנים להתגונן דרך ההריסות ודרך בונקרים..

אסטרטגיה מאד חיזבלונית =\ מתבצרים במקום שככל הנראה לישראל אין מספיק משאבים לנטרל, אבל שהיא חייבת לעבור דרכו.. במטרה לגרום כמה שיותר אבדות..
ישן 10-06-2007, 14:37
  SnoWolf2 SnoWolf2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.10.06
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "ראה את אלעד למעלה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טירון
אולי "חימוש טרמובארי" לא יחייב העסקה של כל חה"א. (ולא שיש לי מושג מה זה, והאם יש לנו). אבל זה חם. מה זה חם... לוהט!!!

נשק תרמובאריק זה שם כולל לכל סוגי הפצצות שמטרתן לחמם ולשרוף ולא לנפץ , ואני מניח שיש לנו מגוון של פצצות תרמובאריות כאלו, אך אני לא חושב שהוא יהיה ממש אפקטיבי באזור הזה.. מדברים בה בסה"כ לא על עיר רגילה אלא על ריקה.. מלאה במבני אבן ובטון, ושקי חול, ועל פי הידע שלי זה לא ממש משהו בעיר.. ולכן זה לא יהיה יעיל כמו למשל לזרוק נשק כזה על כלי רכב שיכול להתלקח, על יערות שיכולים להישרף או על עיר פעילה שזה יכול לגרום לה נזק עצום..

אני לא רואה פצצה קונבציונאלית שיכולה להתמודד ביעילות עם הרוח רפאים הזאת, הכי יעיל אני חושב יהיה לזרוק לשם נשק כימי או פצצת ניוטרון .. שכמובן לא נשתמש באחד מן הדברים שהזכרתי
ישן 11-06-2007, 06:28
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
אנא רענן את זכרוני...
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "לא ניתן לעקוף הכל. אל דאגה גם..."

מה שהסורים לא עקפו ביו"כ זה את כוחות הבלימה המשוריינים שלנו. לא זכור לי שהם הסתבכו בקרבות לש"ב ביישוב כלשהוא... דבר שאנחנו , אם איני טועה הצלחנו להפליא להסתבך בו במלחמת לבנון השנייה בבינת ג'בל וכו. והדברים ידועים.

"ערי הרפאים" (או "כפרי הרפאים", עד עכשיו לא ברור לי מה הכינוי המתאים יותר)), לפי מה שראינו בתרגיל שזפון- נועדו בדיוק לתכלית זו . לסבך אותנו ולעכב אותנו ולהקיז דם במלחמה נגד חי"ר מעולה שיושב במבנים שהם ישובים דמי.
הדבר היחיד שעולה בזכרוני הוא הקטסטרופה נ-73 כשנכנסנו לעיר (רפאים?) סואץ, ונאלצנו לסגת משם. נדמה לי שזה היה כוח משולב של שריון וחי"ר שספג אבדות כבדות כשנכנס לעיר שורצת חיילים. האם זו פחות או יותר התכנית לטיפול ב"ערי הרפאים" הסוריות? (שאלה רטורית...) כולי תקווה שלא.
ישן 29-07-2007, 22:16
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי mesayaat7 שמתחילה ב "בשביל מה צריך ללכת לפי התו"ל..."

במלחמת לבנון הראשונה בוצע בדיוק מהלך כזה. התייצבות על נקודות ששולטות על ציר ביירות-דמשק. התוצאה (ואולי גם המטרה) היתה הדגמה לסורים שמערך ההגנה הבנוי רצועות רצועות שבנו בין הגולן לדמשק הינו חסר ערך.

בעקבות זאת בנו הסורים מערך הגנה דומה (אך מאויש בדלילות בעת שגרה) מצפון לחרמון ולאורך הבקעא.

אני מניח שאם נלך לפי הרעיון של באזיל ה. לידל הארט של "אסטרטגיה של גישה עקיפה", פתרוננו הבא יהיה איגוף ימי דרך אזור טרטוס-לטקיה, או פיתוח כלי תובלת סער חדש "מדלג" אשר תכליתו ביצוע קפיצות מאזור חורשת טל מעל רכס החרמון (זהירות לא לפגוע ברכבל!) ועד ללג'ה הגדולה.

מנגד, ניתן ללכת על פיתרון של קרב יבשתי שישמיד את הכוח הסורי התוקף, ושיגור חימוש שיהרוג את הצמרת המדינית והצמרת הצבאית של סוריה. כך יעמוד שאר הצבא הסורי במצב בו אין מי שיפעיל אותו ככח מאורגן בשליטה מרכזית, והטיפול במרכיביו הלוחמים השונים יהיה פשוט הרבה יותר.

למעשה, במלחמת יום הכיפורים בוצעה גיחת הפצצה על המטכ"ל הסורי בדמשק (ויש לי היכרות קרובה מאוד עם לוחם ישראלי ש"התארח" באותו הזמן במרתף מפקדת חיל האויר הסורי במתחם, שנפגעה רק בקומותיה העליונות במקרה ממוזל).
אפשר לומר שחבל יהיה לשכוח את חשיבות יסוד נטרול הפיקוד. אזכיר רק שבמלחמת לבנון השניה הופצצו בתי הפיקוד העליון של חיזבאללה, אך לא נוצר הרושם שהוקדש מאמץ מרוכז להשמיד את צמרת הארגון.

ואחת קטנה לסוף- מי מאיתנו, הישראלים אלופי ההלקאה העצמית, זוכר שבסוריה במשך קרוב לחצי שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים לא היתה הספקת חשמל סדירה לרוב הערים הגדולות?
אמנם הם המשיכו במלחמת התשה מולנו בצפון, ואן לזלזל בקרבות המקומיים שפרצו שם ובחשש אמיתי שהיה אצלנו מחידוש ההתקפה הסורית, אך האם אנחנו יודעים להביא דברים כאלה בחשבון שיקולינו?

אולי מרוב שאנחנו עסוקים בלספור קני משגרי רקטות 122 מ"מ, אנחנו שוכחים לספור את כלינו שיכולים להחזיר את סוריה לחקלאות בעל ורפואה לאור עששיות?

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:34

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר