לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-08-2007, 21:03
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
אהה...
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי idan057777 שמתחילה ב "במקום לנסות לקטול, תבין שאני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי idan057777
במקום לנסות לקטול, תבין שאני לא מחפש את ההבדלים של היצרנים והמשימות אלא את ההבדלים החיצוניים, איך אפשר להבדיל ביניהם חיצונית, אני יודע טוב מאוד לחפש בגוגל ובויקיפדיה, אבל מה שמעניין הוא הדמיון הרב ביניהם,ורציתי לדעת איך אפשר להבדיל ביניהם, כמו שמישהו פה בפורום באחד האשכולות הבדיל בין הסוגים השונים של ה f-16-ולא,לא מבחינת היצרן, המימדים והמשקל!!!

אהה...סליחה ..
הבדלים חיצוניים? שב לך בניחותא (יעני , ברגוע) עם התמונות שמצאת לבדך ברשת , וסמן לעצמך את ההבדלים. נראה לי שתסתדר. אם לא - אנחנו כאן לשירותך!
אגב , תבין שההבדלים החיצוניים בין נץ לברק הם ברזולוציה קצת שונה מההבדלים החיצוניים בין F14 לF15 .

אגב , סתם מסקרנות (ומשעמום...) - מה היית עונה אם מישהו בפורום רכב למשל היה שואל "מה ההבדלים החיצוניים בין קורולה לפוקוס ? "

הבנת?...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-08-2007, 23:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי צנחן לעולם שמתחילה ב "אשמח לתשובה לשאלתי:"

תמרון יותר טוב עם כנפיים פרוסות, מהירות גבוהה עם כנפיים משוכות.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 11-08-2007, 14:08

...
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "במצב מקופל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
הדינמיקה של המטוס טובה יותר. גם במישור האנכי וגם במישור הגלגול. את חסרון המומנט בגלל אורך הזרוע של ההגה משיגים בעזרת הגדלת ההגה, כשבכל מקרה, במהירויות גבוהות התנועה של קטנה מאד. כנפיים פרוסות מאפשרות טיסה במהירויות נמוכות יותר בקרבות אוויר ומצד שני, בטיסה לטווח, או שהייה, יחס גלישה טוב יותר ולכן שיפור השהייה.

העלת כאן נקודה מעניינת. אכן , נשמע הגיוני שבתצורת כנף משוכה - מבחינת מומנט אינרציה - קל יותר לגלגל את האוירון. בנוגע לאפקטיביות המשטחים בכנף משוכה - מסכים עם דבריך - במהירויות גבוהות (כנף משוכה) מספיקה תזוזה מיזערית של המשטחים להשגת המומנט הדרוש (מהירות=לחץ,כוח על המאזנת--> מומנט מבוקש , גם אם הזרוע התקצרה)

בנוגע לדינמיקה משופרת בעלרוד - אשמח אם תפרט . תודה
ישן 11-08-2007, 22:47
  knight1 knight1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.10.04
סוף סוף דיאלוג מעניין
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "..."

לדעתי, יש כאן תזוזה ניכרת של מרכז הלחץ אחורנית; בהשוואה למצב הלא-משוך, רוב השטח זז משמעותית לאחור, סביב נקודת ציר המשיכה ועימו מוכרח מרכז הלחץ לנוע אחורנית. גם מרכז הכובד זז אחורה עקב משקל הכנף, ביחוד אם היא "רטובה" או שתלויים מטענים חיצוניים אך לדעתי תזוזת מרכז הכובד אחורה אינה גדולה יחסית לתזוזת מרכז הלחץ כך שהתוצאה הסופית היא יותר שינוי אווירודינמי מאשר איזון משקלי. במהירויות תת-קוליות הדבר דווקא אמור לייצב את המטוס עקב ההפרש הגדול יותר בין מרכז הכובד (הקדמי) ומרכז הלחץ. דוגמה טובה לכך היא ה- F-111 שבגובה נמוך אין לו מתחרים! בתרגילי נאט"ו, האוסטרלים מטיסים אותו במשימותיהם וכשמגיע הזמן להסתלק הביתה, הם מושכים את הכנפיים אחורנית ובורחים בגובה נמוך במהירות הנוגעת ב-800 קשר! אין מטוס שמשיג אותם. החיתחותים בגובה נמוך, בטווחי הפעולה של המטוס הזה, היו יכולים להוציא לצוות את המעיים. בתצורה הזאת הוא טס כמו פגז שנורה מתותח.

במהירויות על-קוליות וביחוד בכנפיים קצרות (הכורח להישאר בתוך קונוס גל ההלם שייצר אף המטוס), הזרימה התלת-ממדית סביב הכנף, מציר האורך של הגוף לכיוון קצות הכנף, גורמת לתזוזה קדימה של מרכז הלחץ. בראשית התעופה העל-קולית בכנפיים משוכות לאחור, תופעה זו כונתה Pitch-up, משום שבתכנון לא זהיר, עבר מרכז הלחץ את מרכז הכובד קדימה, הרים את אף המטוס והטיסה הפכה לבלתי נשלטת עד שהמהירות ירדה לתת-קולית, או שהמטוס התרסק. כעת, התזוזה המכוונת אחורנית משאירה מרווח יציבות מספיק לטיסה נשלטת והענות טובה יותר לפקודות הטייס מאשר מרכז לחץ קרוב מאד למרכז הלחץ, דבר התובע מהטייס עבודה רצופה בהטסת המטוס.

לא בדקתי את דברי בספרות כלשהי וכל הכתוב לעיל הוא השערה ועל אחריות הקורא.

נשמע הגיוני שבתצורת כנף משוכה - מבחינת מומנט אינרציה - קל יותר לגלגל את האוירון. בנוגע לאפקטיביות המשטחים בכנף משוכה - מסכים עם דבריך - במהירויות גבוהות (כנף משוכה) מספיקה תזוזה מיזערית של המשטחים להשגת המומנט הדרוש (מהירות=לחץ,כוח על המאזנת--> מומנט מבוקש , גם אם הזרוע התקצרה)

מאחר ורוב המשטחים האווירודינמים מגיבים במעטפת שינוי מקדם עילוי של 0.11 למעלה, הרי בהשוואה בין יכולות היגוי של מטוס אחד לשני, משתמשים במונח "נפח ההיגוי" שפירושו: שטח משטח ההיגוי X זרוע המומנט עד מרכז הכובד או ציר הפעולה.
ולגבי אינרציה. הבא בחשבון שדלק בכנף (רטובה) או מטענים חיצונים, מהווים גורם מאד משמעותי באינרציה והתנגדות לפקודת היגוי. למשל, התותח בשורש כנף "בז" או "נץ" הוא גורם משמעותי באינרציה של הכנף הרלבנטית. ב-"בז", אם אני זוכר נכון, זה קצת יותר מ- 1,700 רגל-ליברה, כאשר חוסר איזון מתחיל בערך ב-2,000 רגל-ליברה. אם תוסיף טון דלק שיכול להלכד בכנף (לעולם אל תניח שמערכת העברת הדלק מתפקדת כמו שצריך), יש לך מתכון בדוק לקירבה לסחרור ואכן כך קרה (13 סיבובים עד החלצות).
קיצור זרוע המומנט לדעתי, היה סיוט למתכנני המטוסים הנ"ל. גם כך בהחלט יכול לקרות מצב שלאחד ההגאים אין טווח פעולה מספיק כדי להוציא את המטוס ממצב קשה. עם כל התכנון המצוין שנעשה ב-"נץ", הוא יכול להיכנס למצב של Deep stall בהרמת אף חריפה ולהישאר שם עד שהטייס יתחיל "לנדנד" את הגה הגובה. הסיבה לכך - תחום תנועה לא מספיק להגה הגובה.

לדעתי, מטוסי VG היו פתרון סביר לטכנולוגיה של אז. כיום, יש יכולת לתכנן ולבנות מטוס מבוקר מחשב באופן מלא, מאפשרת לייצר כנף עם משטחי עזר להגברת עילוי (בעיקר כנפונים קדמיים) הנדרש לתמרון במהירויות קטנות והשארת רוב הכנף במשיכה ניכרת לאחור (מיראז' 2000, ראפאל כדוגמאות מובהקות), כך שמושג טווח מהירויות גדול ויכולת השגת ביצועים ברוב מעטפת המהירויות. אני לא חושב שנראה מטוסי VG מדור חדש יותר ממה שקיים כיום.
ישן 12-08-2007, 14:07
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי knight1 שמתחילה ב "סוף סוף דיאלוג מעניין"

האוסטרלים מטיסים אותו במשימותיהם וכשמגיע הזמן להסתלק הביתה, הם מושכים את הכנפיים אחורנית ובורחים בגובה נמוך במהירות הנוגעת ב-800 קשר

1. אני מסיק מכך שב F-111 לטייס יש יכולת לשלוט על תנועת הכנף קדימה/אחורה?
2. עד כמה שנכון מה שפורסם, ב F-14 תנועת הכנפיים קדימה/אחורה היא אוטומטית לחלוטין ולטייס אין כלל שיקול דעת ו/או יכולת שליטה על כך, נכון?
3. שמתי לב שהטכנולוגיה הזו מיושמת לרוב במפציצים כגון: B-1, TU-22, TU-160 ומטוסי תקיפה כגון: טורנדו, SU-23/24/27, F-111 ופחות במטוסי יירוט/עליונות אווירית כגון ה F14 (כניראה שזה בגלל שה VGW מאפשרת להם לפתח מהירות גבוה יותר בגובה נמוך).

טורנדו גרמני - שימו לב שגם על החלק הנע שבכנף ניתן לתלות חימוש ו/או בידונים
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 13-08-2007, 16:39

תשובות
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "[color=navy]האוסטרלים מטיסים..."

1. אני מסיק מכך שב F-111 לטייס יש יכולת לשלוט על תנועת הכנף קדימה/אחורה?

אם התכוונת שלצוות המטוס יש שליטה ידנית על משיכת הכנף, התשובה היא כן.

2. עד כמה שנכון מה שפורסם, ב F-14 תנועת הכנפיים קדימה/אחורה היא אוטומטית לחלוטין ולטייס אין כלל שיקול דעת ו/או יכולת שליטה על כך, נכון?

לא נכון. למטוס מערכת ממוחשבת אוטמטית המושכת את הכנף לאחור כתלות במספר המאך שהוא מבצע, אך עומדת לרשותו גם מערכת שליטה ידנית, מוגבלת תחום. במקרה של תקלה במערכת הממוחשבת, או פגיעה באזור הקרב, הוא חייב יכולת להסתלק מאזור המשימה ולהגיע לנחיתה על נושאת מטוסים. ללא מערכת גיבוי ידני, החלופה היא לזרוק את המטוס.

3. שמתי לב שהטכנולוגיה הזו מיושמת לרוב במפציצים כגון: B-1, TU-22, TU-160 ומטוסי תקיפה כגון: טורנדו, SU-23/24/27, F-111 ופחות במטוסי יירוט/עליונות אווירית כגון ה F14 (כניראה שזה בגלל שה VGW מאפשרת להם לפתח מהירות גבוה יותר בגובה נמוך).

אני לא מסכים עם דעתך. לדעתי עשו שימוש במערכת VG במטוסי קרב (חוץ מה- F-14 היא קיימת גם במטוסי מיג 23, ובמטוס טורנאדו לעליונות אווירית - גירסת ADV), במטוסי תקיפה כפי שציינת (ללא מיג 27), במפציצים בינוניים (אפשר לשייך את ה- F-111 למחלקה הזאת) ומפציצים כבדים, כך שכמעט כל הסקלה מלאה.
ישן 12-08-2007, 14:17

תודה
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי knight1 שמתחילה ב "סוף סוף דיאלוג מעניין"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי knight1

לדעתי, יש כאן תזוזה ניכרת של מרכז הלחץ אחורנית; בהשוואה למצב הלא-משוך, רוב השטח זז משמעותית לאחור, סביב נקודת ציר המשיכה ועימו מוכרח מרכז הלחץ לנוע אחורנית. גם מרכז הכובד זז אחורה עקב משקל הכנף, ביחוד אם היא "רטובה" או שתלויים מטענים חיצוניים אך לדעתי תזוזת מרכז הכובד אחורה אינה גדולה יחסית לתזוזת מרכז הלחץ כך שהתוצאה הסופית היא יותר שינוי אווירודינמי מאשר איזון משקלי. במהירויות תת-קוליות הדבר דווקא אמור לייצב את המטוס עקב ההפרש הגדול יותר בין מרכז הכובד (הקדמי) ומרכז הלחץ. דוגמה טובה לכך היא ה- F-111 שבגובה נמוך אין לו מתחרים! בתרגילי נאט"ו, האוסטרלים מטיסים אותו במשימותיהם וכשמגיע הזמן להסתלק הביתה, הם מושכים את הכנפיים אחורנית ובורחים בגובה נמוך במהירות הנוגעת ב-800 קשר! אין מטוס שמשיג אותם. החיתחותים בגובה נמוך, בטווחי הפעולה של המטוס הזה, היו יכולים להוציא לצוות את המעיים. בתצורה הזאת הוא טס כמו פגז שנורה מתותח.

במהירויות על-קוליות וביחוד בכנפיים קצרות (הכורח להישאר בתוך קונוס גל ההלם שייצר אף המטוס), הזרימה התלת-ממדית סביב הכנף, מציר האורך של הגוף לכיוון קצות הכנף, גורמת לתזוזה קדימה של מרכז הלחץ. בראשית התעופה העל-קולית בכנפיים משוכות לאחור, תופעה זו כונתה Pitch-up, משום שבתכנון לא זהיר, עבר מרכז הלחץ את מרכז הכובד קדימה, הרים את אף המטוס והטיסה הפכה לבלתי נשלטת עד שהמהירות ירדה לתת-קולית, או שהמטוס התרסק. כעת, התזוזה המכוונת אחורנית משאירה מרווח יציבות מספיק לטיסה נשלטת והענות טובה יותר לפקודות הטייס מאשר מרכז לחץ קרוב מאד למרכז הלחץ, דבר התובע מהטייס עבודה רצופה בהטסת המטוס.

לא בדקתי את דברי בספרות כלשהי וכל הכתוב לעיל הוא השערה ועל אחריות הקורא.

נשמע הגיוני שבתצורת כנף משוכה - מבחינת מומנט אינרציה - קל יותר לגלגל את האוירון. בנוגע לאפקטיביות המשטחים בכנף משוכה - מסכים עם דבריך - במהירויות גבוהות (כנף משוכה) מספיקה תזוזה מיזערית של המשטחים להשגת המומנט הדרוש (מהירות=לחץ,כוח על המאזנת--> מומנט מבוקש , גם אם הזרוע התקצרה)

מאחר ורוב המשטחים האווירודינמים מגיבים במעטפת שינוי מקדם עילוי של 0.11 למעלה, הרי בהשוואה בין יכולות היגוי של מטוס אחד לשני, משתמשים במונח "נפח ההיגוי" שפירושו: שטח משטח ההיגוי X זרוע המומנט עד מרכז הכובד או ציר הפעולה.
ולגבי אינרציה. הבא בחשבון שדלק בכנף (רטובה) או מטענים חיצונים, מהווים גורם מאד משמעותי באינרציה והתנגדות לפקודת היגוי. למשל, התותח בשורש כנף "בז" או "נץ" הוא גורם משמעותי באינרציה של הכנף הרלבנטית. ב-"בז", אם אני זוכר נכון, זה קצת יותר מ- 1,700 רגל-ליברה, כאשר חוסר איזון מתחיל בערך ב-2,000 רגל-ליברה. אם תוסיף טון דלק שיכול להלכד בכנף (לעולם אל תניח שמערכת העברת הדלק מתפקדת כמו שצריך), יש לך מתכון בדוק לקירבה לסחרור ואכן כך קרה (13 סיבובים עד החלצות).
קיצור זרוע המומנט לדעתי, היה סיוט למתכנני המטוסים הנ"ל. גם כך בהחלט יכול לקרות מצב שלאחד ההגאים אין טווח פעולה מספיק כדי להוציא את המטוס ממצב קשה. עם כל התכנון המצוין שנעשה ב-"נץ", הוא יכול להיכנס למצב של Deep stall בהרמת אף חריפה ולהישאר שם עד שהטייס יתחיל "לנדנד" את הגה הגובה. הסיבה לכך - תחום תנועה לא מספיק להגה הגובה.

לדעתי, מטוסי VG היו פתרון סביר לטכנולוגיה של אז. כיום, יש יכולת לתכנן ולבנות מטוס מבוקר מחשב באופן מלא, מאפשרת לייצר כנף עם משטחי עזר להגברת עילוי (בעיקר כנפונים קדמיים) הנדרש לתמרון במהירויות קטנות והשארת רוב הכנף במשיכה ניכרת לאחור (מיראז' 2000, ראפאל כדוגמאות מובהקות), כך שמושג טווח מהירויות גדול ויכולת השגת ביצועים ברוב מעטפת המהירויות. אני לא חושב שנראה מטוסי VG מדור חדש יותר ממה שקיים כיום.

תודה על התייחסות מרתקת.

עדיין לא ברור לי נושא הדינמיקה המשופרת בעלרוד . להבנתי הכושלת , תצורה מקופלת מזיזה את מרכז הלחץ אחורה (כפי שאמר האביר1) ולכן מגדילה את מרווח היציבות - המטוס יציב יותר אורכית ולכן "קשה" יותר לעלרד אותו . ומכאן - פגיעה בדינמיקת העלרוד ? איפה טעיתי ( או שטעה YHS איש הדקוטות)
ישן 12-08-2007, 17:04
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
ומהיכן היציאה הזאת?
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "תודה"

"איש הדקוטות"?

נושא הדינמיקה והיציבות האורכית תלוי בימספר דברים ואיני בטח איזב מהם מתקיים בכל אחד מהמטוסים שהוזכרו. יתכן ש F-111 מתנהג אחרת לחלוטין מ F-14, בשל שיקולי תכנון וייעוד.

F-14 , אם תשים לב, יש לו מבנה גוף ושורש כנף, שיכול לתת הרבה עילוי. הסטת הכנף אחורה לא בהכרח תגדיל את מרווח היציבות האורכי. שכמו שנאמר, גם משקל הולך אחורה. ומצד שני, גם הגדלת מרווח היציבות יש לה יתרון בטיסה נמוכה ומהירה, ולצורך קרב אויר, עם כנפיים פרוסות במהירות נמוכה קטן מרווח היציבות ותמרון המטוס משתפר.
עוד נקודה. איני יודע איך בדיוק מתחלקים ההגאים בביצוע הניהוג ומה הן מהירויות המעבר והלוגיקה, אבל שים לב שכאשר הכנפיים משוכות, המטוס הופך למעשה לבעל כנף דלתה, והמאזנות הופכות למעשה ל"אלוונים". גם הגה גובה וגם מאזנות, מה שנותן מומנט גבוה יותר לכוח המופק מההגה.
כמו שאמרתי, איני מכיר לפרטים את ההתנהגות ולכן איני יכול לקבוע עובדות מדויקות. רק להעריך מניסיוני (לא בדקוטה, כי שם אין כנפיים משנות מצב) לגבי אפשרויות שונות.

נראה לי שכל נושא שינוי מצב הכנפיים היה עניין של "אופנה", כאשר בתקופה מסוימת של היסטורית התעופנ ניסו לתת בצורה כזו מספר פתרונות לבעיות וצרכים שהתעוררו. נראה לי שהיום, עם נחירים "גמישים" ושינוי וקטור הדחף ואווירודינמיקה משופרת יעלמו הכנפיים המשתנות לחלוטין.
ישן 12-08-2007, 18:02
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
עניין של אופנה?
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "ומהיכן היציאה הזאת?"

לא הייתי קורא לזה כך. בהיבט ההיסטורי ה-VGW צצה בעידן בו הכנפיים המתאימות היחידות לטיסה מהירה היו הכנף המשוכה לאחור הקלאסית או כנף הדלתא המושלמת. לשתי תצורות אלו היו מגבלות רציניות בתחום המהירויות הנמוכות והנמוכות מאוד, אשר כבר הוזכרו כאן.
הגרמנים היו הראשונים שעלו על הבעיה ועל פתרונה ואחרי מלה"ע השניה מדינות אחרות עלו על כך. לאותה תקופה היה זה פתרון טכני פשוט ומבריק לבעיה אווירודינמית לא פשוטה שלא נמצא לה פתרון משביע רצון אחר.
ההתקדמות מדע האווירודינמיקה חסכה את הצורך ב-VGW על מנגנוניה המיכניים המסובכים, ולא שינויים באופנת תכנון.

בגדול, הייתי אומר שה-VGW באה בעיקר להעניק ביצועי המראה ונחיתה טובים יותר ובמהירויות נמוכות יותר. רווח נקי היתה היכולת לשיוט חסכוני, שכבר הוזכרה כאן, והיכולת לביצועים טובים יותר בשעת תמרונים חריפים, כאשר המהירות יורדת.
בכל מקרה, לגבי כל מטוס או משפחת מטוסים יש לבדוק את הרציונל להכללת כנף כזאת.
דוגמה טובה לשיקולי הכללת VGW בתכנוני מטוסים הם המטוסים הסובייטיים בעלי VGW. שם שיקול מרכזי היתה היכולת לפעול משדות קדמיים בעלי מסלולים קצרים - יכולת שהיתה חיונית בדוקטרינה הסובייטית של הפעלת כוח אווירי.
ב-F-14 הכתיבה זאת הדרישה להפעיל מטוס הגנה אווירית מהיר מאוד מצד אחד, יחד עם הדרישה הקלאסית למהירויות המראה ונחיתה קטנות ובמשקלים גדולים.

ד"א, אם כבר הוזכרה כאן הדקוטה, למטוס זה ישנה כנף מעניינת ביותר.
ישן 12-08-2007, 20:08

חולק על דעתך
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "ומהיכן היציאה הזאת?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
"

אבל שים לב שכאשר הכנפיים משוכות, המטוס הופך למעשה לבעל כנף דלתה, והמאזנות הופכות למעשה ל"אלוונים". גם הגה גובה וגם מאזנות, .

אינני מסכים עם דעתך . גם בתצורת "חצי דלתא" משטחי הגה הגובה הגדולים ( בעלי ניהוג דיפרנציאלי) מתפקדים היטב גם בתור הגה גובה וגם תורמים את חלקם לגלגול (בהפעלה דיפרנציאלית)

אינני סבור שבF14 או ב F111 המאזנות מקבלות מינוי חלקי כהגה גובה . אין שום הגיון להפעיל הגה גובה עם זרוע כה קצרה , כשמחוברים לך משטחי ענק בקצה המטוס ...

עריכה - אולי התכוונת לפלאפרונים? זה כבר ה רבה יותר הגיוני . במחשבה שניה - לא סביר. מה הטעם בהורדת מדפים בתצורה משוכה?...
ישן 12-08-2007, 22:50
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
כתבתי, פעמיים,
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "חולק על דעתך"

שאיני מכיר את מאפייני הניהוג של המטוסים הללו, אז איני יודע על איזו דיעה שלי אתה חלוק. אין לי דיעה, רק הערכה שמתבססת על ניסיוני וידיעותי באווירודינמיקה, תכן מטוסים ובמטוסי קרב. אין לי גם ענין להעמיק בזה כעת, מאחר ולא צפוי עתיד מזהיר למטוסי כנף משתנה.
מאידך, אין זה נכון להשוות בין ה F-14 ל F-11 בהיותם מטוסים בעלי משימות שונות.
לא, לא טעיתי. אלוונים.
יש גם פלפרונים. במצב המראה כאשר הכנף אינה משוכה, המטוס ( F-14) עושה שימוש גם במאזנות כמדפים, לשיפור העילוי. אני מניח שזה לפרק זמן מאד קצר מהמראה בשל החסרונות של מצב זה.

לענין אלוונים, אם תשים לב ב F-14, הגה הגובה נמוך מהכנף כאשר היא משוכה. לא אתפלא אם המאזנות עובדות יחד עם הגה הגובה ובתאימות לתנועתו במצבים מסוימים לצורך הגברת יעילות ההגה (הייתי אומר, אפילו יהיה מטופש לא לעשות זאת) והכוונת הזרימה אל מייצב הגובה בזנב (כמובן, הוא מונובלוק).
כאמור אלו הערכותי. אתה יכול לקבל הערכות אחרות. אין לי כל כוונה להתחרות כאן באף אחד.
ישן 13-08-2007, 16:57

לא טעית
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "תודה"

עדיין לא ברור לי נושא הדינמיקה המשופרת בעלרוד . להבנתי הכושלת , תצורה מקופלת מזיזה את מרכז הלחץ אחורה (כפי שאמר האביר1) ולכן מגדילה את מרווח היציבות - המטוס יציב יותר אורכית ולכן "קשה" יותר לעלרד אותו . ומכאן - פגיעה בדינמיקת העלרוד ? איפה טעיתי ( או שטעה YHS איש הדקוטות)

לא טעית. פשוט לא שמת לב לצ'ופצ'יק הקטן בשורש כנף הטומקט.

קודם כל כעובדה - כנף משוכה לאחור מגדילה את מרווח היציבות הסטטית ולכן המטוס יציב יותר או קשה יותר לתמרון במישור העלרוד. לכן חבל שלא הכתרת את הבנתך הכושלת במרכאות כפולות

אחזור על חלק מדברי, רק בצורה אחרת. במטוסים כמו ה- F-111 אתה זקוק למטוס יציב בגובה נמוך. זה טוב לצוות וזה טוב ליעף ההפצצה שאתה מתעתד לעשות אם תטוס מהר מאד ונמוך מאד על מטוס יציב מאד שלא יתנדנד באוויר המעורבל והחתחותי המאפיין גובה נמוך ושלא יפגע בה עקב תזוזת היגוי אחת גדולה מדי.
ב-F-14 המצב שונה ולכן הכנף אינה סובבת סביב ציר החבוי בגוף המטוס אלא בקצה חלק כנף קבוע שאינו סובב. חלק זה מכונה "כפפה"(Glove) ותכנון נכון שלו יחד עם מיקום מוצלח של ציר הסבוב מאפשר הקטנת מרווח היציבות הסטטית עד כמעט לממדים של כנף פרושה קדימה. היום קראתי על כך (פתרון של NACA) ודוגמאות נוספות לחלוקת משטחי הכנף לחלק קבוע וחלק נע לאחור אפשר לראות במטוסים הרוסיים, שם החלק הקבוע גדול מאד.
שים לב שכשה- F-14 מושך את הכנפיים לגמרי לאחור הן מתלכדות עם מייצבי הגובה לצורת דלתה. היסטוריית חקר ביצועי מטוסי העבר מלמדת שמטוסי הדלתה היו תמיד בעלי שיעור פנייה רגעית גדולה יותר מאשר מטוסים בתצורת כנף אחרת (למעט ניהוג וקטורי).
ישן 14-08-2007, 05:48

תודה . העשרת אותי
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי knight1 שמתחילה ב "לא טעית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי knight1

לא טעית. פשוט לא שמת לב לצ'ופצ'יק הקטן בשורש כנף הטומקט.

קודם כל כעובדה - כנף משוכה לאחור מגדילה את מרווח היציבות הסטטית ולכן המטוס יציב יותר או קשה יותר לתמרון במישור העלרוד. לכן חבל שלא הכתרת את הבנתך הכושלת במרכאות כפולות

אחזור על חלק מדברי, רק בצורה אחרת. במטוסים כמו ה- F-111 אתה זקוק למטוס יציב בגובה נמוך. זה טוב לצוות וזה טוב ליעף ההפצצה שאתה מתעתד לעשות אם תטוס מהר מאד ונמוך מאד על מטוס יציב מאד שלא יתנדנד באוויר המעורבל והחתחותי המאפיין גובה נמוך ושלא יפגע בה עקב תזוזת היגוי אחת גדולה מדי.
ב-F-14 המצב שונה ולכן הכנף אינה סובבת סביב ציר החבוי בגוף המטוס אלא בקצה חלק כנף קבוע שאינו סובב. חלק זה מכונה "כפפה"(Glove) ותכנון נכון שלו יחד עם מיקום מוצלח של ציר הסבוב מאפשר הקטנת מרווח היציבות הסטטית עד כמעט לממדים של כנף פרושה קדימה. היום קראתי על כך (פתרון של NACA) ודוגמאות נוספות לחלוקת משטחי הכנף לחלק קבוע וחלק נע לאחור אפשר לראות במטוסים הרוסיים, שם החלק הקבוע גדול מאד.
שים לב שכשה- F-14 מושך את הכנפיים לגמרי לאחור הן מתלכדות עם מייצבי הגובה לצורת דלתה. היסטוריית חקר ביצועי מטוסי העבר מלמדת שמטוסי הדלתה היו תמיד בעלי שיעור פנייה רגעית גדולה יותר מאשר מטוסים בתצורת כנף אחרת (למעט ניהוג וקטורי).

ושוב , (בסוף עוד יאשימו אותי בחנפנות יתר...) תודה על תשובותיך המפורטות .
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:24

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר