לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-11-2004, 08:31
צלמית המשתמש של חתול-רחוב
  חתול-רחוב חתול-רחוב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.06.02
כמעט כל ניסנית כבר נפגשה עם עו"ד

כמעט כל ניסנית כבר נפגשה עם עו"ד
יום רביעי, 3 בנובמבר 2004, 8:22 מאת: ניר חסון, הארץ

בהתנחלות השניה בגודלה ברצועה, ויתרו על המאבק והחלו להשלים עם ההתנתקות. גם הפנטזיה על ישוב חדש ליד ניצנים נוטצה ע"י המדינה

עוד בכתבה:
"אמא, מה יהיה עם האקווריום והדגים?"»אולי ילכו לאשקלון, אולי לאזור ים המלח»

"אנשים רגילים ללכת לאותו בית כנסת עם אותם אנשים כבר 20 שנה. עכשיו פתאום הם מתפזרים, כל אחד הולך לכיוון אחר. אנשים שואלים איפה הם ימצאו בית כנסת שמתאים להם. זה מטריד מאוד", אומר נסים אבינועם, יו"ר מזכירות היישוב ניסנית שבצפון רצועת עזה.

תושבי ניסנית מתגאים בקהילה החזקה והתומכת שהקימו בשני העשורים האחרונים. אבל בימים אלה הקהילה הזאת עומדת בפני התפוררות. היא נקרעת בין חברים המבקשים להתפנות לבין אלה שממשיכים להיאבק. גם מחנה המשלימים עם הפינוי, שגדל מאוד לאחרונה, מפולג בין אלה המעוניינים להקים יישוב חדש, אלה הרוצים להצטרף ליישוב קיים ואף אלה השוקלים לעזוב את הארץ.

אישור תוכנית ההתנתקות בכנסת בשבוע שעבר גרם לרבים מהתושבים להתחיל לחפש פתרון ליום שאחרי. גם מי שנחשבו למתנגדים מובהקים של תוכנית ההתנתקות נשמעים היום פחות נחושים להיאבק. "הפור נפל", אומר אבינועם, שבחודשים האחרונים היה מגויס למאבק נגד ההתנתקות. "אולי הקב"ה ישנה את התהליך, אבל אם מסתכלים על העובדות, בשבוע שעבר איבדנו את ההזדמנות האחרונה לעצור את התוכנית". ההכרה כי מדובר כנראה במאבק אבוד מפחידה את התושבים. "הם יודעים שקהילה כזאת לא תהיה להם במקום אחר", אומר מזכיר היישוב יוסי וקנין.

"אמא, מה יהיה עם האקווריום והדגים?"

ניסנית היא ההתנחלות השנייה בגודלה ביישובי חבל עזה. מתגוררות בה 280 משפחות ובהן 1,800 בני אדם. ניסנית אינה מתאימה לפרופיל של ההתנחלויות האחרות ברצועה - שני שלישים מתושביה הם חילונים, וגם התושבים הדתיים נחשבים למתונים יותר מרוב המתנחלים.

בשל אופיה היוצא דופן היתה ניסנית היישוב הראשון מבין היישובים המועמדים לפינוי שאליו הגיעו עורכי דין, שמאים וראשי רשויות מקומיות המבקשים להעביר אליהם את התושבים שאולי יפונו. כל אלה, כך נראה, מזהים - ואולי אף מנצלים - את הפחד הגדול של התושבים מפני השינוי שבפתח. "יש פחד נוראי, אתה לא יודע לאן אתה הולך, הילדים שואלים שאלות ואין לנו תשובות", אומרת פנינית, תושבת ניסנית זה שבע שנים (שסירבה להזדהות בשמה המלא). "הילד שלי שאל לפני כמה ימים 'אמא, מה יהיה עם האקווריום והדגים, הם יעברו אתנו?' לא ידעתי מה לענות לו".

"אני גר פה 20 שנה, בניתי לי חברה, עכשיו זורקים אותי ואומרים לי להתחיל מהתחלה", מוסיף אבינועם. הוא בן 52, ועבודתו כיו"ר המזכירות נעשית בהתנדבות. את פרנסתו הוא מוצא בעסק עצמאי לקייטרינג. אשתו היא מנהלת גני הילדים ביישוב. אם תוכנית ההתנתקות תצא לפועל, ייאלצו שניהם לחפש לא רק מקום מגורים אלא גם עבודה חדשה. "מה נעשה, לאן נלך, לנגב? לגליל? מה אני אעשה שם? מי ייקח אותי לעבודה בגילי?" שואל אבינועם.

להערכת עו"ד אייל שטרנברג, המייצג כמה משפחות מניסנית, כמעט כל התושבים כבר נפגשו עם עורכי דין. מרבית הפגישות נערכו במסגרת חוגי בית. ביום שני נקרא שטרנברג להשתתף בחוג הבית הרביעי שלו בתקופה האחרונה בניסנית.

חוץ ממנו פועל ביישוב במרץ גם עו"ד יוסף תמיר, המייצג למעלה מ-20 משפחות. לדברי שטרנברג, הנושא שמטריד יותר מכל את התושבים הוא סכומי הפיצויים

הנמוכים שמוצעים בחוק הפיצוי, שיובא היום להצבעה בכנסת. "חלק גדול מהתושבים עדיין מאמינים שהתוכנית לא תתבצע, אבל ככל שחולף הזמן יותר ויותר אנשים מתחילים לדאוג מנושא הפיצויים ולאור החוק כמו שהוא היום גם אני מודאג", הוא אומר.

שטרנברג מאשים את המדינה כי אינה מבינה את הקשיים שבפניהם עומדים התושבים. "לוח הזמנים של המדינה מתעלם מכך שבן אדם צריך לשנות את חייו, למצוא לעצמו בית, לתכנן איפה הילדים ילמדו. האנשים במינהלת ההתנתקות לא מבינים את זה. כשאני שואל אותם על בתי ספר לילדים, הם אומרים לי: 'מה הבעיה, יש מקומות בנגב'. יש תחושה שהם לא מתייחסים לזה ברצינות". עם זאת, שטרנברג אומר שרוב התושבים עדיין מקווים שהתוכנית תתבטל. מזל, תושבת ניסנית זה שש שנים, היא לדבריה היחידה שעדיין לא נפגשה עם עורך דין. "אני עוד מאמינה שזה לא יקרה", היא אומרת.

אולי ילכו לאשקלון, אולי לאזור ים המלח

כדי למנוע פירוק מוחלט של המרקם החברתי התגבשו בחודשים האחרונים כמה קבוצות של תושבים המנסים להתמודד יחדיו עם המצב החדש. קבוצה אחת מתארגנת כדי להקים יישוב חדש ליד ניצנים. היוזמה, שהתקבלה בהתלהבות רבה על ידי כמה תושבים, נתקלה לאחרונה בקשיים לאחר שגורמים במינהלת ההתנתקות הבהירו לתושבים כי אין אפשרות חוקית להקים יישוב חדש בפרק זמן כה קצר.

קבוצה נוספת החלה להתארגן לאחרונה, בשיתוף עם המועצה האזורית תמר, במטרה להצטרף ליישוב נוה זוהר שלחוף ים המלח. כיום מונה היישוב שלושים משפחות בלבד, ובתמר מקווים לגייס עוד 150 משפחות מקרב מתיישבי גוש קטיף. "זה היישוב היחיד שיושב ממש לחופו של ים המלח. התושבים יקבלו מגרשים להקמת צימרים, ובמקום מתוכננים אזור תעשייה ובתי ספר", מספר דב ליטבינוף, יו"ר המועצה האזורית תמר.

תושבים אחרים מדברים על מעבר קבוצתי לאשקלון, ולאחרונה אף התחילו כמה תושבים לדבר על עזיבה משותפת של הארץ. "אם יוציאו אותי מפה אני לוקח את הכסף ועוזב את הארץ, לתמיד. אני יודע על הרבה תושבים אחרים שיעשו כמוני", סיפר אחד התושבים שביקש לא להזדהות.

התארגנות אחרת נועדה להגדיל את סכומי הפיצויים. יום לאחר החלטת הכנסת בשבוע שעבר התכנסו שלושים מתושבי ניסנית כדי לדון כיצד להיאבק למען הגדלת סכומי הפיצויים שיינתנו להם. "אנחנו מרוצים מהחלטת הכנסת אבל ממורמרים מאוד מסכומי הפיצויים. אנחנו מרגישים שזורקים אותנו לרחוב. עם סכומי הכסף שעליהם מדברים אנחנו לא יכולים להתחיל שום דבר, ואני לא מדבר על דירה בהרצליה פיתוח", אמר אחד המשתתפים בפגישה.

המתח הביטחוני שבו נתונים תושבי ניסנית הוסיף על מסכת הלחצים שעמה הם נאלצים להתמודד. מספר רקטות הקסאם ופצצות המרגמה שנפלו ביישוב אמנם קטן באחרונה, אך לפני חודש הצליחו מחבלים לחדור מתחת לגדר הביטחון ולירות למוות בשולה בטיטו, תושבת היישוב שהלכה על הכביש בין ניסנית לאלי סיני. לטענת בעלה, אלי בטיטו, מותה היה נקודת תפנית בעבור תושבים רבים. "אנשים מספרים לי שהם פוחדים. זה כמו רולטה רוסית - פעם חדירה, פעם קסאם. נמאס להם, היום רובם רוצים לעזוב".

"יש שבר רציני", אומר אבינועם. "אני בטוח שעוד מעט יתחילו גירושים. כבר יש ריבים בתוך המשפחות על השאלה לאן לעבור, יש ויכוחים על כסף. עוד שנה-שנתיים הכסף של הפיצויים ייגמר ואנשים יתחילו ליפול על לשכות הרווחה. כל המנכ"לים בממשלה דנים רק על כסף, אף אחד לא חושב על הנפש של הבן אדם".

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:38

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר