לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-10-2007, 11:04
  dudi.vaknin dudi.vaknin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.05.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Rachmaninov22 שמתחילה ב "מה הן מילות הקידוש של כניסת השבת?"

קידוש ליל שבת נוסח ספרדי

יום הַשִּׁשִּׁי. וַיְכֻלּוּ הַשָּׁמַיִם וְהָאָרֶץ וְכָל צְבָאָם:
וַיְכַל אֱלהִים בַּיּום הַשְּׁבִיעִי מְלַאכְתּו אֲשֶׁר עָשָׂה. וַיִּשְׁבּת בַּיּום הַשְּׁבִיעִי מִכָּל מְלַאכְתּו אֲשֶׁר עָשָׂה:
וַיְבָרֶךְ אֱלהִים אֶת יום הַשְּׁבִיעִי וַיְקַדֵּשׁ אתו. כִּי בו שָׁבַת מִכָּל מְלַאכְתּו אֲשֶׁר בָּרָא אֱלהִים לַעֲשׂות:
סַבְרִי מָרָנָן.
(ועונים - לְחַיִּים):

בָּרוּךְ אַתָּה ה', אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעולָם, בּורֵא פְּרִי הַגֶּפֶן:
בָּרוּךְ אַתָּה ה', אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעולָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְותָיו וְרָצָה בָנוּ, וְשַׁבַּת קָדְשׁו בְּאַהֲבָה וּבְרָצון הִנְחִילָנוּ, זִכָּרון לְמַעֲשֵׂה בְרֵאשִׁית, תְּחִלָּה לְמִקְרָאֵי קדֶשׁ, זֵכֶר לִיצִיאַת מִצְרַיִם. וְשַׁבַּת קָדְשְׁךָ בְּאַהֲבָה וּבְרָצון הִנְחַלְתָּנוּ:
בָּרוּךְ אַתָּה ה', מְקַדֵּשׁ הַשַּׁבָּת:

קידוש ליל שבת נוסח אשכנזי

בלחש - וַיְהִי עֶרֶב וַיְהִי בקֶר:
לְשֵׁם יִחוּד קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּיהּ, בִּדְחִילוּ וּרְחִימוּ, הֲרֵינִי מוּכָן וּמְזוּמָן לְקַיֵּם מִצְוַת עֲשֵׂה לְקַדֵּשׁ עַל הַיַּיִן, כִּדְכִתִיב, זָכור וְשָׁמור, זָכְרֵהוּ עַל הַיַּיִן:
וַיְכַל אֱלהִים בַּיּום הַשְּׁבִיעִי מְלַאכְתּו אֲשֶׁר עָשָׂה. וַיִּשְׁבּת בַּיּום הַשְּׁבִיעִי מִכָּל מְלַאכְתּו אֲשֶׁר עָשָׂה:
וַיְבָרֶךְ אֱלהִים אֶת יום הַשְּׁבִיעִי וַיְקַדֵּשׁ אתו. כִּי בו שָׁבַת מִכָּל מְלַאכְתּו אֲשֶׁר בָּרָא אֱלהִים לַעֲשׂות:
סַבְרִי מָרָנָן וְרַבָּנָן וְרַבּותַי:
בָּרוּךְ אַתָּה ה'. אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעולָם בּורֵא פְּרִי הַגָּפֶן:
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעולָם. אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְותָיו וְרָצָה בָנוּ. וְשַׁבַּת קָדְשׁו בְּאַהֲבָה וּבְרָצון הִנְחִילָנוּ. זִכָּרון לְמַעֲשֵׂה בְרֵאשִׁית. (כִּי הוּא יום) תְּחִלָּה לְמִקְרָאֵי קדֶשׁ זֵכֶר לִיצִיאַת מִצְרָיִם. (כִּי בָנוּ בָחַרְתָּ וְאותָנוּ קִדַּשְׁתָּ מִכָּל הָעַמִּים) וְשַׁבַּת קָדְשְׁךָ בְּאַהֲבָה וּבְרָצון הִנְחַלְתָּנוּ:
בָּרוּךְ אַתָּה ה'. מְקַדֵּשׁ הַשַּׁבָּת:

שים לב! הברכות הנ"ל מיועדות לקידוש של ליל שבת (יום שישי בערב).

נערך לאחרונה ע"י dudi.vaknin בתאריך 03-10-2007 בשעה 11:07.
חזרה לפורום
ישן 04-10-2007, 19:13
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "בלחש -..."

זה אמנם אמצע הפסוק במקור במקרא, אבל כמו שאפשר לשים לב, בנוסח שמכונה כאן "ספרדי" רואים שתחילת הפסוק לא מופיע כלל. אני באופן אישי יודע שדווקא מחברים את "יום השישי" עם "ויכולו השמיים" (שבכלל בפרק הבא) בגלל ראשי התיבות שנוצרים בחיבור זה (ואז אולי משהו שזה בסדר בגלל שיש לפחות שלוש מילים שזה מינימום מספק לפסוק?). אבל אני לא זוכר מאיפה אני שמעתי את זה, זה היה לפני שנים רבות

עריכה: מצאתי עכשיו בחיפוש ברשת:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי עמיאל בן דוד
הרמב"ם בהלכות שבת פרק כ"ט הלכה ז' מביא את תחילת הקידוש במילה "ויכלו"
הוספת המילים ויהי ערב ויהי בוקר יום השישי, נעשתה עקב חלוקת התנ"ך לפרקים על ידי הנוצרים בערך בשנת 1200.
לנוצרים היה עניין להפריד בין בריאת העולם לבין ויכלו, כדי ליצור את הרושם כאילו פרשה זו אינה חלק ממעשה בראשית, ועקב כך למעט מקדושת השבת.
הוספת סוף הפסוק האחרון של מעשה בראשית לפרשת השבת התבקשה מאליה.

חזרה לפורום
ישן 05-10-2007, 13:21
  WeBit WeBit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "זה אמנם אמצע הפסוק במקור..."

שלום,
קצת השגות על המקור שהבאת מהרשת:
*אין להסתמך על הנוסח של הרמב"ם: כדאי לעיין בסדר התפילה של הרמב"ם כדי להבין כמה הנוסח שלו שונה משלנו(וזה נובע משלוש סיבות עיקריות: א.העתקות שגויות ב.תלאות בדרך(והזמן) ג.נוסח שונה משלנו במקור).
*"הוספת המילים ויהי ערב ויהי בוקר יום השישי, נעשתה עקב חלוקת התנ"ך לפרקים על ידי הנוצרים בערך בשנת 1200." - ומה 'התירוץ' פה להפסיק בין ה'בוקר' ל'שישי'? האם אפשר להבין קורא בתורה שיקרא: "בראשית ברא אלוקים" ואז יגיד שאלוקים מדובר על אחד ולא על אל ברבים, ואז ימשיך בקריאה? אני בטוח שכולם יעצרו אותו מיד. מה שכן - אני בהחלט מבין את אלו שקוראים את שתי הפסוקים ביחד ברצף, ואז זה פותר שתי בעיות: הפסק ו'נגד' הנוצרים', כמאמרו.

ונראה לי, כפי שכתב ck5760, שהנוסח של האשכנזים לא כך(אצלי בכל ששת הסידורים שיש לי לא מופיע 'לשם יחוד' בקידוש - לא בספרדי, לא באשכנזי ואפילו לא בתימני), וכל הדיון נפתח על משהו שלא היה ולא נברא.
חזרה לפורום
ישן 04-10-2007, 23:46
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
בוודאי שיש כאן טעות
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "בלחש -..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי WeBit
לְשֵׁם יִחוּד קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּיהּ, בִּדְחִילוּ וּרְחִימוּ, הֲרֵינִי מוּכָן וּמְזוּמָן לְקַיֵּם מִצְוַת עֲשֵׂה לְקַדֵּשׁ עַל הַיַּיִן, כִּדְכִתִיב, זָכור וְשָׁמור, זָכְרֵהוּ עַל הַיַּיִן:

יותר ברור?

זה צריך להיות כך (מופיע בסידור שלי):

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:19

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר