לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-11-2007, 12:09
צלמית המשתמש של The_Merlin
  משתמש זכר The_Merlin The_Merlin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.02
Follow me...
מתנצל בפני כולם
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "הי, הלו! בלי סודות! נראה לי שאני לא היחיד שנבר ולא העלה דבר - אז אם יש קצה חוט..."

פשוט מצאתי לציבי תשובות אני מעדיף שלא להעלות חלק מהן לכאן בשלב זה.
מצד שני, יש מי שיכול/ה לספר לנו את הדברים מכלי ראשון ולכן, מוסרית ומאחר ויתכן מאוד שהוא/היא יודעים על הדיון הזה - אני אותיר להם את המענה לשאלתו של ציבי, אם יש להם עניין לענות עליה.
עם כולם הסליחה.

ולגבי השאלה שלך - לטעמי ביאליק היה גלותניק ולעומתו היה ש. טשרניחובסקי הישראליות היפה, התקומה מגלות לישראליות במיטבה. הוא היה ראוי לתואר המשורר הלאומי ולא ביאליק.

נערך לאחרונה ע"י The_Merlin בתאריך 09-11-2007 בשעה 12:36.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-11-2007, 12:11
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
לא מסתדר עם הפרטי.
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "הי, הלו! בלי סודות! נראה לי שאני לא היחיד שנבר ולא העלה דבר - אז אם יש קצה חוט..."

שלום מרלין. תודה על הנכונות לענות לי, אולם איני יודע כיצד להשתמש עם האפשרות של הודעה פרטית. במלים אחרות. איני רואה כל אפשרות להתקשר פרט למשלוח מסרון דרך התיבה שנפתחה.
באשר לשאלת ישראלה, איני מומחה לשירה עברית, מקצועי היסטוריון. אולם, נראה לי כי טשרניחובסקי היה פחות מחובר לשרשים היהודים שלו מאשר ביאליק. ביאליק כתב בעברית וגם באידיש, היה מחובר להיסטוריה ולתרבות היהודית ושאב ממנה יותר מטשרניחובסקי. לדעתי טשרניחובסקי הגיע לישראל משום שלא הסתדר כל כך בגרמניה. עוד נזכור כי היה נשוי ללא יהודיה, וגם זה בטח הוריד את מניותיו במספר חוגים.
ישן 11-11-2007, 15:21

Follow me...
ציבי ידידי,
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי The_Merlin שמתחילה ב "בחיי...."

המשורר אברהם וילנסקי, היה חתנו של שאול טשרניחובסקי ובעלה של איזולדה, ביתו היחידה.
ברשימה שפרסם בכתב העת הספרותי "גליונות", כרך ל"א, תשט"ו -1955, סיפר תמרי הצעיר על יצחק למדן שהיה בן העיירה שלו. תמרי מתאר עיר מיוחדת שבה בית משרפות ליי"ש, ביתו המפואר של הגראף חודקיביץ וקברו של רבי אהרלה מקרלין – עיר בנויה בתי עץ מכוסי גגות רעפים, וכל הבתים מקיפים את ככר השוק העגולה. תמרי מספר על ילדותו, על הסיפורים שרווחו בעיר, על היוצר איצי-יהודה לובס שהפך ברבות הימים לסופר נערץ בשם יצחק למדן. לרשימה צירף תמרי תמונה בשחור לבן מרוסיה 1917 ובה נראים סופרים בני התקופה. בתמונה מצולמים יצחק למדן, דן פינס, אברהם שלונסקי וא' וילנסקי שהיה חתנו של שאול טשרניחובסקי.
www.e-mago.co.il/Editor/literature-1661.htm
לא הצלחתי לאתר את התצלום.
לאברהם ואיזולדה וילנסקי היו ילדים וצאצאיו של שאול טשרניחובסקי חיים בארץ.

עוד מידע מעניין - המשורר שאול טשרניחובסקי, שימש כרופאה הראשון של חברת הביטוח "מגדל", שם שאגב, ניתן לחברה על ידי המשורר ח.נ. ביאליק.

שחקי שחקי על החלומות,
זו אני החולם שח.
שחקי כי באדםאאמין,
כי עודני מאמין בך.

כי עוד נפשי דרור שואפת,
לא מכרתיה לעגלפז,
כי עוד אאמין באדם,
גם ברוחו, רוח עז.

................
ישן 12-11-2007, 04:12

Follow me...
וילנסקי
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "תודה מרילין."

אכן, המהנדס החיפאי וילנסקי הוא נכדו של המשורר.
יותר מזה, הייתה רק הודעה אחת כאן שידעה הכל. הודעה של irisshmu שמסרה את שם ביתו אבל ידעה גם את שם אשתו - שם שלא זכור כיום לאיש.
אז איריס יקרה, אני מנחש (מרלין או לא.... ) שאת מה שאת יודעת יכול היה לדעת כיום רק קרוב משפחה. אל תהיי זרה. נכנסת לבקר אותנו - ספרי קצת על המשורר.... את לבטח יודע יותר מאיתנו. אולי איזו תמונה יפה שלו עם אשתו וביתו. משהו שנתפאר בו?

לגבי תלמידיך, הסר דאגה מליבך, הם לא היו שואלים על משפחתו של המשורר. הדרך היחידה לגרום להם להתעניין ב"תרח" שחי בסוף המאה ה19 ותחילת המאה ה 20 היא להפוך אותו לדמות במשחק מחשב, לצייד אותו במיטב הנשק הגרעיני הנייד ולשלוח אותו לחסל מפלצות דמוניות במערות אפלות.
בעצם - אולי זו הדרך ללמד אותם.... תחשוב על זה - משחק מחשב בשם "אימת תל-חי" על גיבור גידם היורה במפלצות בידו האחת.
מצמררררררררר...
ישן 24-09-2011, 08:56
  shannen shannen אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.04.09
קברות הנשים
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי שמואל'ק שמתחילה ב "צאצאי צ'רניחובסקי"

בניגוד למה שכתוב בתגובה על הפוסט בתפוז: מלאניה קבורה בבית הקברות "החדש" של העדה היוונית-אורתודוכסית בכפר סמיר בחיפה. בתה, איזולדה, קבורה עם בעלה אברהם בבית הקברות היהודי הסמוך (הולכים על השביל של "חשובי העיר" במעלה ההר והקבר נמצא משמאל. בערך מול הכניסה לחלקת "הרוסים", אם יורשה לי לקרוא להם כך). אני לא יודע אם היא התגיירה או שזהו עוד מצב של "יש דרג ויש זרג" שקיים גם בבית קברות. טשרניחובסקי עצמו נהג לבלות כחודש מחופשת הקיץ שלו בבית ההארחה הקטן של הכנסייה הרוסית בכרמל צפוני (רחוב החורשה). מן הסתם כדי לבקר את ביתו שגרה, כמדומני, ברחוב פבזנר (אם זה פרט ממש חשוב אני יכול לברר את הכתובת המדויקת).
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:47

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר