לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-04-2005, 13:07
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מפות של מוצבי התעלה
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי MIH שמתחילה ב ""טמפו" הוא שמם הקודם של מעוזי "אורקל""

מתוך האתר של גדוד 68

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.interschool.co.il/gdud68/maozim.jpg]

מעוזי אורקל:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.interschool.co.il/gdud68/litorkal.jpg]

גדול יותר
שלושת מעוזי אורקל (א', ב' ו-ג') היוו מיתחם הגנה שהוקם על שרטון בפתחה הצפוני של תעלת-סואץ, מול פורט פואד. על אותו שרטון, במרחק זשל 900 מטר מצפון למיתחם, נמצאו מוצבי האויב, שבהם הוצבו ערב המלחמה יחידות קומנדו ושריון מצריות. בצוהרי יום-הכיפורים פתח האויב בהתקפת מלקחיים על המיתחם כולו : גדוד חי"ר מתוגבר בטנקים תקף מצפון, בעת-ובעונה אתת צלח כוח חי"ר גדול את התעלה ובחיפוי הרעשה כבדה עלה במישרין על המעוז הדרומי (אורקל ג'). למרות נחיתותם מבחינת יחסי-הכוחות עלה בידי לוחמי המעוזים הצפו- ניים להדוף את התקפת האויב. אולם בדרום הצליחו המצרים לחדור אל המעוז ולהיאחז בו. בקרבות פנים אל פנים, שניטשו בתעלות ובעמדות, נפלו לוחמים רבים, ביניהם מפקד המיתחם, רס"ן גד שומך ז"ל, וסגנו. שאר הלוחמים התארגנו-מחדש בשני המעוזים הצפוניים, ומכאן ניסו בלי הרף לעקור את האויב ממאחזו במעוז הדרומי. כל אותה עת ניסו כוחות-שריון ישראליים להגיע אל המיתחם ולבוא לעזרת המגינים, אך ללא הצלחה. כוחות מצריים גדולים פי כמה סיכלו את כל הנסיונות והשמידו את הטנקים הישראליים. התקפות האויב נמשכו גם במועאי יום-הכיפורים וביום א' שלמחרתו. כל ההתקפות נהדפו, אך לוחמים נוספים נפגעו והתחמושת החלה אוזלת. ביום א' אחר-הצהריים נצטווה מפקד אורקל ב', סגן דוד אבודרהם, שקיבל את הפיקוד על המיתחם כולו, לפנות את המעוזים ולחלץ את הכוחות באמצעות זחל"ם ושני טנקים שעמדו לרשותו (אחד מהם היה פגוע). ם הכוח החל להבקיע את דרכו מזרחה, תוך-כדי לחימה, עד שנתקל במארב קטלני שבו נפלו לוחמים נוספים. שניים מן הלוחמים הצליחו להסתנן ולהגיע פצועים אל כוחותינו. השאר - והם מעטים בלבד -- נלקחו בשבי.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.aviyaffe.com/images/kippur_yediot/bunkers_map.jpg]

מתוך האתר של אבי יפה (כנראה סריקה מתוך שבעה ימים של ידיעות אחרונות)

אגב, פגשתי בימים האחרונים בחור שסיפר לי ששירת בחט' 14 (שריון) והיה באורקל או בבודפסט בתחילת המלחמה (ייתכן ששירת בחט' 14 בסדיר ובתחילת המלחמה היה בשרות מילואים, לא ברור אם היה טנקיסט). לטענתו הוא ברח משם רגלית על כביש החוף. כל ניסיון לדובב אותו ליותר מכך לא צלח.
מישהו מכיר סיפור דומה?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-08-2019, 23:05
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
הקפצה אחרי שנים רבות לתיקון אמת היסטורית
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי MIH שמתחילה ב ""טמפו" הוא שמם הקודם של מעוזי "אורקל""

טמפו היה המעוז הצפוני על השרטון שלאורך התעלה. על השרטון היו 4 מעוזים וביניהם הוביל ציר צר מאוד. ממערב לו הייתה התעלה וממזרח ביצות ומלחות. למעשה לא הייתה כל הצדקה טקטית או מערכתית להחזיק את הציר הזה של הוביל לשום מקום ורק תספק 4 מוצבים מבודדים שספגו התקפות והפגזות אין ספור.התנועה על הציר עצמו גבתה חיים רבים. שכן המצרים חצו מעת לעת את התעלה וחסמו את הציר במארבים מן הסוג שלא שמענו עליהם במלחמות הקטנות של היום מאז פינה צה"ל את לבנון.
ומכן לטמפו: טמפו היה מקבץ של 3 מעוזים שבאחד מהם הוחזקה יחידה ארטילרית מיוחדת במינה. מעין פלגה, מעין סוללה. היו בה שני טנקי סטלין, עם תותחי 122 מ"מ. התותח היה למעשה תותח ארטילרי שהותקן בטנק וירה תחמושת ארטילרית חצי אחודה. מן הטנק הוצא המנוע והותקן שריון נוסף מעל תא המנוע שסיפק מיגון נוסף לאנשי הצוות- לוחמי תותחנים שהפעילו ממנו אש עקיפה כתותחים לכל דבר. הכינון נעשה עם מד זוית ולוח ארטילריה. בנוסף, הייתה במעוז מרגמה כבדה 160 מ"מ ששימשה להגנת הציר לטווח של עד כ10 ק"מ ולהגנת המעוז עצמו.המרגמה הופעלה ע"י חיילי התותחנים שבמעוז. במעוזי טמפו הייתה כפלוגת חי"ר ועוד כחצי סוללת ארטילריה. הם חטפו אש נ"ס כבדה מעת לעת, כולל מגדוד מרגמות 160 מ"מ שפרס ממול. כששלמה ארצי שר על אש נ"ס, אכן נפלה אש נ"ס אמיתית על טמפו. אין כאן לא אגדה ולא פרפרזה.
אוסיף, כי היום 7/8/70 פסקה האש בטמפו, כפי שפסקה לאורך כל התעלה, מלחמת יום כיפור.
לא נותר לי אלא להביע כבוד והערצה ללוחמים שישבו במוצבים והגנו בחירוק שיניים על הדרכים ביניהם. הכרתי רבים מהם. חלק מהם נותרו לנצח בני 20.
מפת האיזור (קוד סיריוס מיום כיפור. מוצבי טמפו כונו במפה "אורקל"):
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 09-08-2019, 10:02
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
תודה רבה! ותתפלא, זה מידע שלא מצאתי בשום מקום....
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "20 עד 40 איש. כ3 גדודים. קרא..."

לא ברשת ולא בספרים על המלחמה
בעיקר לגבי הסד"כ הכולל שתפס את הקו
זה עניין אותי במיוחד כי יש לי רצון לכתוב סיפור היסטוריה חליפית על מלחמת יום כיפור שבו מחליטים על גיוס מילואים חלקי 24 שעות לפני פרוץ הקרבות.
ואגב, נקודה מעניינת היא שלפי מסמך תוכנית שובך יונים שמצאתי היו אמורים לתפוס את קו המעוזים בסך הכל 6 פלוגות חי"ר (עם 2 מפג"דים), ומצד שני במסמך אחר מצוין שבמסגרת התוכנית היו אמורים לתפוס גם את המעוזים המדוללים....מה שאומר חזרה לתפיסה ולסד"כ של מלחמת ההתשה (מן הסתם מינוס אותם מעוזים שנסגרו כך שלא ניתן היה לפתוח אותם מחדש בהתראה סבירה.
ישן 15-04-2005, 06:42
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
אבל אני חייל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי zuky שמתחילה ב "שאלה בקשר לשיר "חום יולי אוגוסט""

בטמפו לא היו תותחנים
פלוגה לא תספוג אש נ"ס אולי פלגה או סוללה אבל פלוגה נשמע פחות אמין.
בקיצור אל תשכחו שהוא לא כתב את זה לפורום צבא ביטחון ובין השאר הוא אחראי למשפטים כמו "גבר הולך לאיבוד דרך מרפסת" או "חתולים מחשבים את קיצם לאחור".

חייב להודות שאני מכור לשיר אחר שארצי מבצע. שיר שבטח מוכר לכולם בשם "אבל אני חייל" או "אני שומע שוב". שיר שנכתב על ידי נמרוד גאון ז"ל שהיה מ"פ צמ"פ ונהרג במלחמת יום כיפור בחזית התעלה.

שיר חייל (אני שומע שוב)

אני שומע שוב ברגעי השלווה
את ג'ניס ג'ופלן שרה בלוז ישן
על בובי מק-ג'יי. רביעייה קאמרית
מנגנת מוסיקה צלולה מעבירה בי
שוב אותן צמרמורות עונג ידועות
אבל אני חייל - ואל תבכי לי ילדה.

אני מוסיף ללכת מוסיף בשביל הצר,
מושך במעלה הדורות רב-החתחתים.
מעלי ציפורים, דואות חופשיות
והרוח במרחבים - כמו קוראת תגר,
אבל אני חייל - ואל תבכי לי ילדה.

אהבתי - רגעי זכרונות וגעגועים טרופים.
על השולחן סיפורים של צ'כוב, כאבן שאין
לה הופכין, כי אני הוא אדם מחופש
לחייל כפות בכתונת משוגעים -
אז בכי לי ילדה על רגעי הבדידות,
על הציפיות ועל השנים, ובכי על
שני לבבות אוהבים ורחוקים.

אני חושב שכמעט כל חייל יודע על מה הוא מדבר. ההליכה הזאת בשביל האתגרים וההמתנה שמישהו יצעק "קאט" ואפשר יהיה להוריד את התחפושת ולחזור לבית ולאהבה.

מצטער על הפיכת הפורום לפורום שירה וספרות, מקווה שתסלחו.

שבת שלום
טל

ישן 15-04-2005, 20:28
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
שלמה ארצי הולך לאיבוד דרך מרפסת...
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "נכון"

הינה השיר המקורי מתוך הספר לזכרו של גאון. יש קצת יותר הבדלים...

אני שומע שוב ברגעי השלווה את ג'ניס ג'ופלין
שרה בלוז ישן על בוב מק-גי
רבעייה קאמרית המנגנת קלאסיקה קלה
על הערגה
גורמת לך אותן צמרמורות של עונג ידועות
.אבל אתה חייל, ואל תבכי לי ילדה
אבל אתה ממשיך ללכת בשביל הצר מושך באותן
מושכות היסטוריות רבות הילה מקפיד שיהיו
מתוחות כראוי ושהסוסים הזקנים לא יצפינו או
ידרימו.
מעליך ציפורים חופשיות דואות אל המרחבים
כקוראות תגר
.כי אתה חייל אבל אל תבכי לי ילדה -
.אתה שטוח ריק. סיפורים קצרים מאת פ צ'כוב
הנערץ רובצים על שולחנך מדרך לזבובים
כאבן שאין לה הופכין.
בעיתונים אתה קורא רק את
-ההורסקופים אולי נהנה מהקריקטורות
דברי הגות
.שיהפכו מחר לנייר טואלט במחילה
כי אתה חייל אך אנא ילדה, אל תבכי
.לי ילדה
אהבתך היא רגעי העישון שלפני השינה
הטרופה הקצרה
רגעי זכרונות וגעגועים ובריחה אל בעיות
.האתמול והמחר - ההווה לא חשוב
כי אני הוא אדם המחופש לחייל וכפות
בכתונות משוגעים
ובכי לי ילדה על רגעי הבדידות הציפיות
והאכזבות על שנים שחלפו ויחלופו ועל שני
לבבות בודדים אוהבים ורחוקים ובכי על
עיוות נורא
של אמת ועל תחפושת כזאת עצובה
ומשקרת

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:42

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר