לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה פעם הזמנים היו יותר טובים; כולם אומרים - ככה כולם חושבים... גלים של נוסטלגיה עפים באויר, כי פעם החורף היה די סביר... גלים של נוסטלגיה עפים באויר, כי פעם בקיץ היה די קריר... אני לא כל כך זוכרת; מתגעגעת רק בערך, כי העתיד נראה לי הרבה יותר מגניב: רוצה לנסוע ברכבת התחתית של תל אביב... והם יגידו: זהירות מהמרווח, זהירות מהמרווח, זהירות מהמרווח... חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > אמצע החיים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-11-2007, 01:01
  HummerH1 HummerH1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.11.02
כתבה למה אני מאמין בעין הרע, ולמה גם אתם צריכים

האלכימיה של המזרח התיכון: פיתרון חידת הזמן, בכל הסדר ישראלי-ערבי

מאת ד"ר גיא בכור

בעולם אליו נולדתי היו שדים נסתרים, עין הרע המפילה את אימתה בכל מקום, וקמיעות מסתוריים להגנה. לסבתי, פלורה בכור, היתה אמונה רבה בעולם הנסתר, והיא עשתה הכל, כדי לגונן עלי ועל משפחתה, תוך שימוש בעולם הזה.

כפי שכבר כתבתי לכם, סבתי, אם אבי, עלתה לבד עם משפחתה מבגדאד היישר למעברה, לארץ חדשה וזרה, אך היא הביאה איתה את מלאי הידיעות שלה בתורת הנסתר, וכיוון שהייתי הנכד הזכר הראשון שלה, כל אלה באו כדי לגונן על הנכד הזכר הראשון בארץ החדשה. לגונן על התא המשפחתי מן הלא נודע.

למי שאינו יודע, עין הרע היא ישות נוכחת בעולמנו, ויש לדעת להתגונן מפניה. היא מסתובבת בכל פינה ומקום, ובמיוחד היא אוהבת להיטפל לתינוקות זכרים, או לכל מי שהוא מצליח. אצל יהודי בבל תינוק זכר היה המתנה היקרה ביותר שניתן לזכות בה, ומכאן חיבתה היתירה של עין הרע לילדים זכרים. אם היא נטפלת אליהם תבוא עליהם מכה או מחלה, חלילה. אלא שנגד עין הרע יש גם מה לעשות, והאדם אינו משולל יכולת פעולה נגדה.

קודם כל ניתן לבלבל את עין הרע, שכנראה אינה מצטיינת בחושים מפותחים. זו הסיבה שביציאות הראשונות שלי החוצה כתינוק הולבשתי לעיתים בבגדים בצבע של בנות. זו היתה גם הסיבה שעגלת התינוק הראשונה שלי היתה בצבע אדום, "כדי לבלבל את עין הרע", כפי שקבעה סבתי. לעין הרע אין עניין בבנות, ממילא לא התלהבו מהן, וכך מטעים את עין הרע. במקרה חירום, כאשר ילד או גם מבוגר הולך ליפול, או הולך לקרות לו עוד רגע משהו איום ונורא – יש להטיל לעברו מייד את קריאת "סמאללה", דהיינו "שם אלוהים עליך", וקריאה דרמטית זו, שיש לאמר בקול רם וברור, מקפיאה את עין הרע, שנייה לפני שהיא מבצעת את זממה. ישנם גם שירים מיסטיים שסבתי נהגה לשיר לי כתינוק, כדי לבלבל את עין הרע. כך מדמים את הילד לזקן, ולעין הרע אין הרי עניין בזקנים. היא היתה נוהגת לשיר "וגיא זקן בא בימים, ויכסוהו בשושנים". ומי בתנ"ך בא בימים? (מלכים א,א',1): "והמלך דוד זקן בא בימים, ויכסוהו בבגדים"(עוד לא הבנתם? בגימטריה: גיא=14, דוד=14).

כדי להגן על תינוקות וילדים קטנים, שהם החשופים ביותר לעין הרע, ישנה סגולה חשובה מאוד ובעלת יעילות רבה, וזו ה"עפצה". זהו קמע זהב צהוב, שבתוכו שני כדורי עץ, במקור פקועה, וסביבם חוטי זהב משולבים (בתמונה), ובקצוות אבני טורקיז. מן המארז הזה משתלשלת חמסה ובתוכה שוב אבן טורקיז. זהו תכשיט מיסטי בגודל כשלושה ס"מ, אשר תולים מעל מיטתו של התינוק. התכשיט מעניק הגנה מלאה מפני עין הרע לתינוק, ובאופן קבוע. כלומר הוא יוצר שטח סטרילי מפני עין הרע ושדים למיניהם. הטווח עם לידת התינוק הוא כשני מטרים, וככל שהתינוק גדל, כך מתקצר טווח ההשפעה. העפצה יעילה מאוד עד לגיל שש לערך, ולאחר מכן היא מביאה מזל, אך מאבדת את יכולת ההגנה המרחבית.

יהודי עיראק מאמינים מאוד בעפצה. כאשר נולדו שלושת ילדיי, ידעתי שהוריי יגיעו מיד לאחר הלידה, ובידם קופסת תכשיטים קטנה, ובפנים עפצה. כל ילד והעפצה שלו. אני בהחלט מאמין בסגולות העפצה, ולעיתים כשאני רואה תינוקות של אחרים, אני ממש נדהם מחוסר האחריות של הוריו, אשר אינם תולים מעל מיטתו עפצה. אולי הם אינם יודעים; עכשיו אתם יודעים. ניתן להשיג עפצה גם בארץ, אצל הצורפים העיראקים הזקנים, ואפילו דרך האינטרנט.

העפצה מגינה גם מפני שדים מסוכנים המסתובבים בחלל האוויר, אך גם מפני שדון חביב, אך קונדסי ואפילו זדוני לעיתים קרובות, ושמו "טנטל". השדון הזה, שלא מעט מבני יהדות בבל ממש ראו אותו, נוהג להתל באנשים, לבלבל אותם, ולעיתים הוא מציק לילדים ולתינוקות. לפעמים הוא מופיע בצורת חיות בית, או חפצים. מפני העפצה פוחדים כולם.

דרך הגנה טובה נוספת להתגונן מפני עין הרע היא לא לבלוט. עין הרע נוטה להידבק אל הבולטים, המתריסים, וזו הסיבה שהוריי תמיד המליצו לי להיות מספר שניים. למשל, בין המצטיינים – תמיד טוב להיות השני, לא הראשון. הראשון מושלם מידי, ולכן גם פגיע מידי, מאחרים ומעצמו. התפיסה הזו אינה אמונה טפלה, ולכן אני מאמין בה. היא אומרת שמושלם מידי זה מסוכן, שכן זה מעורר קינאה, והקינאה של אנשים פוגענית ומסוכנת, היא היא עין הרע. התפיסה הזו אומרת שטוב מידי עלול להתברר כרע מידי. המושלם הוא מסוכן. הגאוותנות של האדם, ההתגאות שלו, הן המעוררות את עין הרע, וזו בתורה תחזור אליו ותענישו. היוונים קראו לכך היבריס, בבבל זו עין הרע. כיוון שאנשים עלולים ליפול ולהתגאות, באו העזרים הטכניים כדי לגונן עליהם, כמו העפצה. מי ששומר על הכללים, עין הרע לא תבוא אליו, והוא יהיה מוגן מפניה במו ידיו. לפעמים שואלים אותי למה תמונות באתר שלי לעיתים לא ברורות. מה אגלה להם, שלפעמים אני בכוונה מכניס תמונות מטושטשות, כדי שהמראה לא יהיה מושלם מידי? הם לא יאמינו.

לרשומה המלאה

בהמשך הוא מדבר על הקשר בין עין הרע לבין הסכמי / שלום במזה"ת.

מה אתם אומרים על אמונתו של ד"ר בכור?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:29

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר