לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-11-2007, 13:11
צלמית המשתמש של Jony-G
  Jony-G Jony-G אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
דיון: פתרונות אסטרטגיים כוללים

שלום, קודם כל גילוי נאות, שמי יונתן, הנני עתודאי להנדסת אווירונאוטיקה וחלל, עדין בתקופת הלימודים. פרט להתעסקות בתחום הנ"ל, אני מתעניין באופן כללי בנושאי צו"ב בקריאת מאמרים, הרצאות, וכמובן קריאה בפורום יקר זה.
מאז ומתמיד אני תוהה בנוגע לפתרונות כוללים לבעיות הביטחוניות של מדינתנו, ואינני רואה אור. בפועל התחושה היא שהמערכת הבטחונית מתעסקת בפתרון בעיות לטווח הקצר, כיבוי שריפות, הולכים על תהליכים מדיניים שלא נראה שיש בהם טעם. בין אם זה עם העולם הערבי והמוסלמי, או עם הפלסטינים בפרט. האם המצב יהיה שונה בעוד 50 שנה? האם הנכדים שלי יצטרכו גם אז להתמודד עם אותם הבעיות רק בשינוי הדרת? האם ישנה תוכנית כוללת, אשר בסופה נוכל לחיות בשלווה? כמובן אני לא מצפה ממישהו לדעת זאת, אבל אני כן שואל לדעתכם בנושא, אולי לחלקכם פתרונות יצירתיים לפתור את הבעיה ברמת המאקרו, וגם אם לא את כולה אז להביא את המצב לידי שיפור ניכר. סתם לדוגמא, עניין בנאלי למדי, אך בכל זאת, מציאת תחליף פרקטי לנפט יהווה צעד אסטרטגי חזק מאד מול העולם הערבי (+פרסי), ויהווה שידרוג תהומי של מעמדנו מול מדינות המערב, ואולי ביטול האינטרסים בעולם הערבי מצידם (פרט כמובן לארה"ב, שהיא בעיה בפני עצמה במקרה זה).
דעתכם?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-11-2007, 13:32
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Jony-G שמתחילה ב "דיון: פתרונות אסטרטגיים כוללים"

דעתי היא שהמערכת הבטחונית לא צריכה לתת את המענה שאתה מכוון אליו, אלא המערכת המדינית-פוליטית.
המערכה הביטחונית ככלל וההפעלה הקלאסית שלה - מלחמה - כפרט הן אמצעי אחד בסל האמצעים המדיני-פוליטי, וככאלו תפקידן למצוא מענה ליעדים שהציבה בפניה המערכת הפוליטית.

גם אם ההחלטה הפוליטית מדינית תהיה שימוש באופציה צבאית ע"מ לפגוע או אפילו לכבוש את סוריה (סתם דוגמא, לבנון ואירן יתאימו באותה מידה), המערכת הבטחונית תצטרך למצוא דרך ליישם זאת, אך זה לא יהיה הסוף של שום דבר.

שלום ונורמאליזציה הם יעדים פוליטיים-מדיניים, שבד"כ מוסדרים על שולחן הדיונים ואשר המערכת הבטחונית היא כלי אפשרי לשימוש, אך לא הכרחי, בדרך אליהם. לא יותר.

ישן 14-11-2007, 14:36
צלמית המשתמש של Jony-G
  Jony-G Jony-G אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "דעתי היא שהמערכת הבטחונית לא..."

כלומר אתה אומר שזה לא המקום לדיון הזה מאחר והפתרונות הם מדיניים ופוליטיים כאשר מערכת הביטחון היא רק אחד הכלים להשגת יעדים בנושא. אבל אני מסתכל על זה מהכיוון השני, אנחנו רוצים לחיות בשלווה ובביטחון, כלומר הכלים הם צבאיים פוליטים ומדיניים, והמטרה היא ביטחון. עכשיו אם לדיון הזה יש פה מקום או לא זה תלוי באופי הפורום, האם ב"צבא וביטחון" הכוונה היא רק לנושאים צבאיים ולביטחון שהם נותנים, או אולי לביטחון המדינה באופן כללי, גם על ידי כלים מדיניים ופוליטיים, מאחר וגם להם יש השפעות אסטרטגיות ביטחוניות. אני יודע שאין מקום לפוליטיקה בפורום, אבל מצד שני אי אפשר שלא להתייחס לזה ככלי אסטרטגי למטרה ביטחונית. אני טועה?
ישן 17-11-2007, 00:09
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Jony-G שמתחילה ב "כלומר אתה אומר שזה לא המקום..."

א. אף גוף בטחוני או מדיני לא התיימר מעולם לתת "פתרון כולל". בן גוריון אמר (אולי לא במדויק)- לערבים די לנצח במלחמה אחת; אנו צריכים לנצח בכל מלחמה. האתגר הוא להפוך את ישראל למקום שיהיה לנכדיך כדאי להילחם עבורו (בלשונך "להתמודד עם בעיות"), לאו דווקא למקום נטול בעיות. במבט היסטורי, הביטחון הלאומי הישראלי טוב מברוב שנות המדינה: רוב ערביי ישראל ורוב מדינות העימות לא מצפים להשמיד אותנו בטווח הקרוב או אפילו לא להפסיד במלחמה רגילה, ומי שכן מעז לטעון "ישראל צריכה להיעלם מהמפה" הופך עצמו בכך למצורע של הדיפלמטיה העולמית.

ב. יחסית לשאר גופי המדינה, מערכת הביטחון כן מפגינה חשיבה ארוכת טווח. חשוב על היכולת הישראלית בתחומי טילים, חלל, גלאים, מיגון וכו' ותבין כמה תכנון היא חייבה. לחילופין- פשוט דבר עם המרצים שלך, ותראה מי מממן מחקרים שלהם בנושאים שיבשילו למוצרים בעוד 10-15 שנים.

ג. נושא הנפט הוא דוגמא מצויינת לבעיה שיש לה רק פיתרון פוליטי: רכב היברידי הנטען מרשת החשמל הוא תחליף מספק בהחלט לרכב המונע בדלק בלבד. אבל הוא יקר יותר לייצור ולאחזקה ומחייב תשתית טעינה נרחבת. רק כוח פוליטי יכול לפרוש תשתית ולמסות דלק במידה שתעביר את הצרכנים למכוניות היברידיות (אגב, יש לכך הצדקה- הזיהום שהדלק הנ"ל יוצר, והעובדה שהוא אינו מתחדש). אולי ישראל צריכה להקים בנגב אוניברסיטה בינ"ל לפעילים ירוקים מכל העולם?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:20

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר