לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-11-2007, 09:12
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
ואיך יסבירו לו
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "במקום תביעת פיצויים היה עדיף שקבוצת לוחמים מהקרב בג'נין הייתה"

אם בית המשפט העליון של מדינת ישראל אפשר את ההקרנה
ולא רק זה כאשר הייתי בדיון בבג"צ על הסרט של חטיבה 14 השתמשה בייניש נשיאת העליון בדוגמה של הסרט השקרי הזה למה היא לא יכולה להתערב בסרט של חטיבה 14

בייניש אמרה (לא ציטוט מדוייק רק מהזכרון) שאפילו בסרט ג'נין ג'נין שבו אחד משופטי העליון קבע שהוא כולל תעמולה שקרית אין מניעה להקרנתו.

כלומר ג'נין ג'נין הוא סרט שקרי אבל גם ככזה במדינתנו הדמוקרטית הוא מותר להקרנה.

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-11-2007, 12:17
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי odedy שמתחילה ב "מהמעט שאני יודע, הוא לא הפסיק להיות פלשתינאי, אבל הוא חי בתוך החברה הישראלית"

כאן צריך להיכנס דיון שאינו פוליטיקלי קורקט בשום צורה, לגבי הבדלי התרבויות בין ערבים והמערב, ומשמעות ה"דימיון המזרחי" כפי שהיו קוראים לזה בשנות ה-50 ו-60.

או בשפה פוסט מודרנית:" כאשר הנרטיב אובר אלס, אזי העובדות מיותרות. כאשר כל הנרטיבים שווים בינהם מבחינה מוסרית, אז גם ללשון הרע אין משמעות. כל אחד חי בתוך הקופסא שלו ואין לו חיים מחוץ לה, אלא אם מדובר בביטוח לאומי או שירותי בריאות וכיוצ"ב.

עוד פרט חשוב, מדינת ישראל ממינה את הסרט "ג'נין ג'נין" כמו גם סרטי תעמולה אחרים, כמו "גן עדן עכשיו" שכמעט זכה באוסקר. כלומר, משלם המיסים היהודי מממן את הפקת הסרטים האלו, אז למה להלין אל ביהמ"ש הפוסט מודרני העליון שלנו?

ישן 27-11-2007, 15:23
  odedy odedy אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.05
זה דיון בעייתי מאוד. כי בכל מקום וכל תרבות אני יכול למצוא לך דוגמאות לגוזמאות
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "כאן צריך להיכנס דיון שאינו..."

ולנראטיווים המציירים תמונה שונה לחלוטין מהעובדות בשטח.

קח למשל את ארה"ב עם האמונה העמוקה בהיותה ה-great white hope - חלק ניכר ממנה עדיין מאמין שהיא מצילה את העולם, וגם אני עדיין רוצה לחשוב ככה: כמו שהציגו בזהו זה של לפני עשרות שנים - הדובי הישראלי הקטן בחסות ארה"ב הטובה מול הדוב הרוסי ואיזה בובה של סוריה. אבל ארה"ב דפקה את המנדט שניתן לה מאז מלחה"ע 2... עשרות פעמים.

ופוליטיקאים אצלנו לא מייצרים מצגי שווא של המציאות? והמצגים האלה לא נתמכים במה שאנחנו מספרים לעצמנו?

ולמרות הכל אני רוצה לסיכום לציין שלאיראן... יש את הטיל הכי טוב, המטוס הכי טוב וכמובן שאת החייל הכי טוב
ישן 27-11-2007, 16:26

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי odedy שמתחילה ב "זה דיון בעייתי מאוד. כי בכל מקום וכל תרבות אני יכול למצוא לך דוגמאות לגוזמאות"

בין אם תקרא לזה התקווה הלבנה הגדולה, או "אסיה לאסייתים" או "אור לגויים", אין בזה שום דבר רע, להיפך, אם זה משרת את טובת האנושות כמניעה לקידמה לאומית או אישית. זה הופך למשהו חמור ביותר אם זה נועד להצדיק אלימות שאיננה הגנה עצמית.

פוליטיקאים משקרים, מפני שיש מי שמוכן לבלוע את השקרים שלהם ולא לטרוח לחבר את העובדות אחת לשניה. אני מבטיח לך, שלא בלעתי אף שקר שפוליטיקאים מכרו לי מאז 1992. והייתי בסה"כ בן 15. העובדה שפוליטקיאם משקרים ואנשים קונים את השקרים, את הנרטיב, לא הופכת את השקר לאמיתי או מוסרי, אפילו הופכים את השקר למורשת.

אם האמונה שלנו כי לנו המטוס הכי טוב, הטנק הכי טוב או החייל הכי טוב, מגובה בהיסטוריה או נתונים כלשהם, אז האמונה איננה שיקרית או מנותקת מהעובדות. אפשר להתווכח על הפרשנות לעובדות לפי אירוע או מצב מסויים, אבל העובדות האמיתיות קיימות בנמצא.

תעמולה, בניגוד להסברה או לספינים, מבוססת על שקרים מוחלטים, וחצאי אמיתות לקישוט המנותקות מההיקשר. תעמולה שכולה נרטיב ללא כל תוכן עבודתי איננה מוסרית.

ישן 27-11-2007, 18:56
  odedy odedy אינו מחובר  

הערה פוליטית חד פעמית: וב-92 עד 2004 +- האמנת לשרון כשהוא אמר שאסור למסור גרגר?
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "בין אם תקרא לזה התקווה הלבנה..."

אנחנו יודעים מצוין לחשוף את השקרים של הפוליטיקאים מהצד השני של המפה. כשהם "משלנו", זה כבר סיפור אחר. גם אם במקרים רבים גם אם אנחנו שמים לב לחורים בסיפורים שלהם, אנחנו בונים דיסוננס קוגניטיווי שמחליק את קצוות המחוספסים.

דוגמא שוודאי חביבה עליך: כולנו בשמאל רצינו להאמין במשפט המפגר "תנו לערפאת להילחם בטרור", וגם אחרי שזה התפוצץ לנו בפנים פעם אחר פעם, המשכנו לקוות ובמידה לא מועטה להאשים את הממשלה שלנו. זכור לי למשל מאמר של גדעון לוי מתחילת האינתיפאדה - שמסביר באותות ובמופתים כי מצבם של הפלשתינאים הפשוטים בגדה הלך ונעשה גרוע יותר בשל ריבוי המחסומים והמעברים בין האזורים הביזארים - H1 H2 ועוד כל מיני שמות של שדות תעופה עיראקים. אני לא יודע אבל יש ודאי ולו גרעין אמת בדבריו. אבל, זה לא היה הסיפור היחידי - ופה אנחנו חוזרים לידיד האמיץ של...מ ביבי אם אני לא טועה. פסדר, אני משוכנע שלו לא האמנת למילה, אבל שרון בחייך. תגיד לי שלא האמנת לו.

מנהלים, אני יודע שאני הולך כבר על הקו הדק אבל אני מנצל את הדוגמאות החיות שלנו כדי להסביר נקודה: כולנו קצת טמבלים +-. וההוכחה, אני לא לגמרי סגור אם זה מה שרציתי מלכתחילה.
ישן 27-11-2007, 20:40

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי odedy שמתחילה ב "הערה פוליטית חד פעמית: וב-92 עד 2004 +- האמנת לשרון כשהוא אמר שאסור למסור גרגר?"

בא נקצר את הסיפור כדי להרגיז כמה שפחות אנשים. מצידי, אפשר להמשיך את זה בפרטי.

אתה מודה שאתה שמאלן, פתי מאמין, שלא מבדיל כהלכה בין המציאות האמיתית ומשאלות הלב שלך. הגדרת את עצמך "טמבל +-". אז אני לא "כולנו". ההגדרה שלך לא כוללת אותי, ומקומם אותי שאתה בכלל מנסה.

ולעיניין הצבעות:
כששרון אמר "לא להחזיר וגו'..." לא שייך לאמונה, אלא להסכמה. הסכמתי עם מה ששרון ההוא אמר, וקיוותי שהוא באמת מאמין במה שהוא אומר ולא משקר. התברר ששיקרו לי. זה לא בשליטתי. אבל, אמונה? האמת שלי, לא תלויה באדם שאומר אותה, אלא בעובדות ולקחים. לי היה ראש פתוח לשמוע דעות שהיו מאוד לא בקונצנזוס האופנתי בסלונים בארץ במשך שנים רבות מאוד.

(לא, אני לא דתי, לא גוש אמונים, לא כהנא... יש גם ימין שאיננו קיצוני עד הסוף, אלא אנחנו לא פריקים מספיק כדי שיהיה לנו רייטינג בטלוויזיה).

כשהצבעתי לשרון ב-2001, קיוויתי שחומת מגן תפרוץ מוקדם יותר, לא יכולתי לדעת בשום אופן ששרון יחכה אלף טבוחים לפני שיפעל.

וזה שאולמרט הוא נאד נפוח - יודע כל אחד, לכל המאוחר מאז 1999.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 27-11-2007 בשעה 20:48.
ישן 28-11-2007, 07:26
  odedy odedy אינו מחובר  

שוב, בלי להיכנס לפרטים,
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "בא נקצר את הסיפור כדי להרגיז..."

אני משתמש בעצמי וב"מחנה" שלי (שאוהב להאמין שהוא הרציונלי בחברה הישראלית) כדי להדגים כיצד אנשים לא מולכים שולל רק מכוח המצג המוצלח, אלא גם כי הם רוצים להאמין. אנשים רוצים להאמין שהאיש בו הם בוחרים בקלפי/הולכים לראות את הסרט שלו הוא אכן ישר כמו אייב לינקולן, חזק כמו שמשון וחכם כמו איש זקן מהיה היה.

קצת על דיסוננס קוגניטיווי - זה התחיל אצל קופים נמשך בילדות וממשיך גם כשאנחנו בוגרים
http://www.haaretz.co.il/hasite/pag...SubContrassID=0

נראה לי שאת הדיון הפוליטי לא נפתור. לכן אני מעדיף להישאר בדיון על המנגנונים, שלטענתי לפחות מתקיימים אצל כולנו (כמעט כולנו לוקח?)

נערך לאחרונה ע"י odedy בתאריך 28-11-2007 בשעה 07:40.
ישן 28-11-2007, 09:41

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי odedy שמתחילה ב "שוב, בלי להיכנס לפרטים,"

מספר שאלות:
1) איך אתה מסביר את הדיסוננס הבסיסי, אצלך, כאשר אתה חושב שהמחנה אליו אתה שייך רציונלי מחד, ומשתמש בביטויים הקשורים לאמונה, פסיכולוגיה ורגשות?
2) נניח שיש דיסוננס קוגנטיבי אצל כולנו, רק שעוצמתו משתנה בהתאם לרגישויות אינדיוידואליות שונות. איזה צידוק מוסרי נותן הדיסוננס הזה, כאשר בוחרים במפלגה המדרדרת את הרוב, כולל הבוחרים במדרון (וגם: מסוכן עם עיקולים חדים, ביום גשם כבד וסלעים מתדרדרים? וחוב לפורום: גם יורים עליך!) ?
3) איפה מניחים את הגבול בין תמימות לטיפשות? בקו מאה ההרוגים? בקו האלף ?
4) מדוע תהליך האמיץ מאוד שעשית, שנובע ממידה מסויימת של יושר אינטלקטואלי, כ"כ נדיר במקומותינו? למה בגלל אגו זחוח, קשה כ"כ לרוב האנשים להודות בטעות? בייחוד מהסוג שעולה לנו בדם!

ישן 28-11-2007, 10:12
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי odedy שמתחילה ב "שוב, בלי להיכנס לפרטים,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי odedy
לכן אני מעדיף להישאר בדיון על המנגנונים, שלטענתי לפחות מתקיימים אצל כולנו (כמעט כולנו לוקח?)

טוב, פה אנחנו ממש חורגים מתחום הפורום... אבל לדעתי, התשובה טמונה בכך שהנחת יסוד בסיסית שלנו, לגבי עצמנו, שגויה. בניגוד לתפיסה המקובלת בחלקים מהמחקר (תורת המשחקים, למשל, אבל לא רק) לדעתי בני אדם אינם יצורים רציונליים, אלא יצורים המבצעים רציונליזציה. מחקרים מצביעים על כך שהדבר מתחיל ברמה ביולוגית בסיסית מאוד - לדוגמה אדם שמוחו גורה (ע"י אלקטרודה) להרים את יד ימין תמיד יספק תשובה מנומקת לשאלה "למה הנפת את ידך?"!

אפשר להרחיב על זה המון (האמת, זה תחום המחקר היחיד שממש משך אותי בפסיכולוגיה), אבל לא כאן ולא עכשיו.

http://www.baking.co.il

ישן 26-11-2007, 23:52
  odedy odedy אינו מחובר  

בתור שמאלן חצוי, אני יכול להגיד לך, שאני רואה את שני הדברים שם
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "נצל"ש: סרט מעניין מאוד וקשור..."

מצד אחד מעגל אלימות - הרסנו להם את הבית, הרגנו קרובים והולדנו עוד אלימות.

מצד שני - בחיאת, זביידי (וכבר הבעתי בפורום את פליאתי מהתופעה) הוא לוחם החופש הדגול שלנו? ואני מוכן להבין את טלי פחימה אם היא הולכת להגן בגופה על ילדים ונשים. אבל עליו? קומבינטור בגרוש?

הביטוי המתאים ביותר שאני יכול לחשוב עליו ביחס אליהם הופיע ב"הצנטוריונים": "כנופים" - מעין אבו ג'ילדות כאלה, שכל קשר בין מאבק עצמאות לבינם אבד כבר מזמן. כל העניין שלהם הוא בלקדם את מעמדם הכלכלי והחברתי בדרך היחידה שהם מכירים. ולדעתי יש לנו אחריות גם להיווצרותם. אבל היא לא מגרדת את גודל הפשע של ההנהגה שלהם שעשתה כל שביכולתה להרוג עוד דור ועוד דור על הכבוד, האדמה והמפתחות החלודים.

רק שחס וחלילה לא יגידו שהם ויתרו. זכור לי גם איזה מובראק אחד עם "אין לך מנדט לוותר בירושלים". והוא לא דיבר לאולמרט, אלא למישהו אחר בקמפ דייוויד.
ישן 27-11-2007, 11:57
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי odedy שמתחילה ב "בתור שמאלן חצוי, אני יכול להגיד לך, שאני רואה את שני הדברים שם"

למי שלא ראה את הסרט "הילדים של ארנה", הרי תקציר סצנה לדוגמא:

החבר'ה מגדודי חללי אל-אקצה יושבים על הכורסאות בסלון מפואר,
מדסקסים על פיצוחים את החוויות מהקרב במחנה הפליטים בחומת מגן.
מתווכחים קצת מי יותר גיבור- זה שנלחם ואז יצא להיכנע בתחתונים,
או זה שמראש התחבא במרתף ולא אותר.
כל הנוכחים נראים בני 19-20.
מישהו מביא מאיפושהוא מאג.
החבר'ה בוחנים אותו בהתפעלות ומתרגלים אותו על יבש בסלון.
"מנהיג גדודי חללי אל אקצא" מכריז "יא שבאב, מהיום יורים רק במאג!"
ובאמת הם יוצאים לפעולה הראשונה שלהם עם הנשק החדש:
יוצאים החוצה, מתקדמים ברחוב בהליכה שפופה ויורים צרורות באוויר.

בקיצור- פרחחים.
ישן 27-11-2007, 15:43
  shlomz shlomz אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "א- מי שחש שפניו הושחרו, עומדת..."

ציטוט:
א- מי שחש שפניו הושחרו, עומדת בידו האפשרות לתבוע את עלבונו. לאסור את ההקרנה
אפריורית, במטרה "להגן" על נפשותינו העדינות, ו\או על אלו שמככבים בסרט, זה לא.

המטרה היא לא להגן על אף נשמה - אלא על שמם הטוב של המעורבים. ניתן בהחלט למנוע פרסום דברי דיבה מראש.

ציטוט:
ב- אתה רומז שיש איפה ואיפה, בין שמאל (ג'נין) לבין ימין (רצח רבין). אני לא מסכים.
המערכת המשפטית בארץ הוכיחה כבר לא פעם שהיא נאמנה לעקרונות של חופש
ביטוי, ולא משנה מי המתבטא.

אני לא רומז, אני אומר זאת בפה מלא. עיין ערך היחס המשפטי למתנחלים בתקופת ההתנתקות, דחיית עתירת חברות ההסעה ביום ההפגנה המתוכננת בשדרות ועוד. אבל כאן אנו חורגים ממנדט הפורום - אם תרצה אשמח להמשיך את הדיון הזה בפרטי.
כוונתי היתה לאו דווקה למע' המשפט, אלא לכל מערכת הקרנות/תמיכות/החלטה על הקרנות וכיוב'. אין לי ספק שיצירה תועמלתנית ושקרית באותה מידה כמו "ג'נין ג'נין", אבל מימין, בכלל לא היתה מגיעה לאקרנים.

נערך לאחרונה ע"י shlomz בתאריך 27-11-2007 בשעה 15:45.
ישן 27-11-2007, 16:37
  shlomz shlomz אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "בהנחה שאין לך הוכחות שאני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אמיר ג.
אנשים לא כל כך פתיים וטפשים, ואף אחד לא יעמוד עם קלשונים מחוץ לבית שלי.
זה מה שאני אומר: תן לאנשים להחליט. אל תחליט בשבילם.

סלח לי, אבל ההיסטוריה מוכיחה היטב שאנשים הם כן פתיים וטפשים, במיוחד כשהם פוגשים שוב ושוב באותם השקרים. תעמולה, מה לעשות, עובדת נהדר: מרצח ישו, דרך "היהודי הנצחי" ועד לספרי הלימוד ברש"פ.
דוגמה נוספת: בשנת 2000 נתקלתי בגליון "אל-אתחאד", עיתון ערבי (ישראלי) קומניסטי, שהכותרת הראשית שלו סיפרה על ממתקים מורעלים שחיילי צה"ל מחלקים בשטחים. באותו גיליון , אגב, הופיעו פרסומות של מפעל הפיס ומכרזים של משרדי ממשלה...
כשהראתי את הכתבה למורה לערבית בתיכון בו למדתי (שנים לפני כן) - אשה מבוגרת ומשכילה - תגובתה היתה משהו כמו "אי אפשר כבר לדעת... אני מאמינה שזה יכול להיות".

ישן 27-11-2007, 16:55
צלמית המשתמש של אמיר ג.
  אמיר ג. אמיר ג. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE=אמיר ג.] אנשים לא כל..."

הישראלים (אנחנו) מספיק נבונים, מספיק פקחים, חכמים, שבעי מניפולציות,
מספיק דעתניים, מספיק חשדניים, מספיק ציניים ומספיק שיפוטיים, בשביל להבדיל בין
האמת לבין מתי מנסים לז**ן לנו בשכל.

אם אתה מגביל את חופש הביטוי ומטיל צנזורה, אתה משרת את הצד שמנסה לייצר פרופגנדה שקרית,
משום שאתה משדר כאילו יש לך מה להסתיר, ואתה משחק לידיו.

האסטרטגיה הנכונה לדעתי, תהיה להשתמש בחופש הביטוי שאתה נותן, נגד מי שמנסה לנצל
אותו לצרכיו. במקום לאסור את הקרנת הסרט, תנסה להוכיח שהוא שקרי. תביא את העובדות על מנת לקעקע את טיעוניו.
אם תצליח להוכיח ששיקר, זה ירתיע שקרנים אחרים.
אם תאסור להקרין, רק תעודד הפקה של עוד סרטים מהסוג הזה. כי עצם האיסור הוא הפרופגנדה
היעילה ביותר בידיו של השקרן.
ישן 27-11-2007, 21:22

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "הישראלים (אנחנו) מספיק..."

1) עד היום יש סוג של צנזורה על המיין קאמפ, וכתבים אנטישמים אחרים בעברית. מה דעתך, צריך לבטל גם את סעיף הצנזורה הזה?

ברוב ארצות אירופה המערבית, בייחוד גרמניה וצרפת, יש חוקים ברורים לגבי צנזורה על תעמולה אנטישמית. חבל שבארץ אין. (את המיין קאמפ והפרוטוקולים, אתה יכול למצוא בקלות רבה ברוסית ובערבית, וזה נמכר היטב).

2) קיימת צנזורה פנימית ממסדית, נגד הימין. הדוגמאות מרובות מכדי שאפרט. די להזכיר את פרשת "קול השלום" לעומת "ערוץ 7". (ואני יודע, לימור ליבנת הייתה השרה האחראית). אז יש לנו כבר, צנזורה, אז זה קצת צביעות לדרוש לבטל צנזורה על הקיצונים של הצד השני, לא?

3) כל פירסום ברשות הרבים, צריך לעמוד בביקורת עובדתית בסיסית, אחרת הוא שיקרי. פירסום שיקרי הוא עבירה על החוק. את החוק צריך לאכוף. וכאן, אין זה משנה עם הכוונה לחוק "חוסר אמת בפירסום" על סגולות רפואיות שאין למשקה כלשהו, או חוק נגד הסתה או נגד תועבה אנטישמית או אחרת.

נרטיב בלי רגליים מדעיים, עובדתיים, הוא שקר. אנשים שבוחרים להאמין בשקר, לא מקבלים שום הצדקה מוסרית בשל כך.

בקיצור נמרץ, ניצול לרעה של חופש הדיבור נעשה ע"י פירסום שקרים כאילו היו עובדות. (בכך זה שונה מייצירה בדיונית, שאין יומרה ליצור אמת). חברה אנושית צריכה תמיד מיצוי של האמת מתוך השקרים.
תעמולה תמיד עובדת, מפני שרוב האנשים (ואני לא אחד מהם), אינם יודעים מספיק כדי לעשות את הסינון הנכון.

על גרעין האמת: יש גרעין של אמת בכך שרעל הבוטילנום טוב לבריאות, עובדה שעושים בו שימוש קוסמטי ורפואי ! אז מה, תיבלע בוליטילנום?

ישן 27-11-2007, 21:30
  shlomz shlomz אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "1) עד היום יש סוג של צנזורה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Gilgamesh
1)
3) כל פירסום ברשות הרבים, צריך לעמוד בביקורת עובדתית בסיסית, אחרת הוא שיקרי. פירסום שיקרי הוא עבירה על החוק. את החוק צריך לאכוף. וכאן, אין זה משנה עם הכוונה לחוק "חוסר אמת בפירסום" על סגולות רפואיות שאין למשקה כלשהו, או חוק נגד הסתה או נגד תועבה אנטישמית או אחרת.
...
נרטיב בלי רגליים מדעיים, עובדתיים, הוא שקר. אנשים שבוחרים להאמין בשקר, לא מקבלים שום הצדקה מוסרית בשל כך.
...
על גרעין האמת: יש גרעין של אמת בכך שרעל הבוטילנום טוב לבריאות, עובדה שעושים בו שימוש קוסמטי ורפואי ! אז מה, תיבלע בוליטילנום?

מילים כדרבנות

ישן 27-11-2007, 17:18
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "מערכת המשפט אינה פלורליסטית"

באשר לפסילת מפלגות, שווה לזכור שחוץ מכ"ך הייתה עוד מפלגה שנפסלה מלהתמודד בכנסת - בשנות השישים נפסלה על ידי ועדת הבחירות רשימה שמאלנית קיצונית. בערעור לבג"ץ קבע בית המשפט שהפסילה מוצדקת.

ובאשר לטטיאנה סוסקין - יש הבדל מסויים בין המעשה שלה לבין המעשה של בכרי. אם סוסקין הייתה מנסה להציג את הכרוז האידיוטי שלה בגלריה הייתי נלחם על זכותה לעשות כך, אבל היא חילקה אותו במטרה ללבות יצרים ולייצר אלימות. באותה מידה אם בכרי היה מתמקד בהפצת הסרט שלו בין ערביי ישראל והשטחים הייתי תומך בהחרמת עותקי המאסטר ושליחתו למאסר.
יש הבדל בין הסתה נטו בשטח לבין נסיון מעוות לייצר "אומנות" מעוותת. ואין לכם מושג כמה קשה לי לכתוב את המילה אומנות בהקשר של ג'נין ג'נין, אבל בכל זאת מדובר ביצירה קולנועית שיועדה להצגה בסינמטקים, ובתור חובב קולנוע יצא לי להתקל בהקרנות די דוחות במקומות האלו. זה בדיוק כמו שאני אסכים בחריקת שיניים להצגת "מיצג" בגלריה ובו מחללים ספר קודש יהודי או מוסלמי, אבל אתנגד נחרצות להפצה ציבורית נרחבת של דבר כזה.
יש הבדל בין משהו שנועד להצפות במסגרת הסטרילית של גלריה\סינמטק\תיאטרון ובו הקהל בוחר לשלם, לצפות ולנתח אובייקטיבית, לבין שילוח אותו אובייקט למרחב הציבורי בו יכול כל אזרח להיתקל בו ולהפגע ממנו.

ואו. לאיזה דיון פילוסופי התדרדרנו...
ישן 27-11-2007, 17:28
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
תארתי לעצמי שמקרה אל ארד יישלף
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "באשר לפסילת מפלגות, שווה..."

זו אנקדוטה מעניינת בעיקר לאור זה שבזמנו לא היתה חקיקה בנושא פסילת מפלגות ובכל זאת נפסלה מפלגה שנכדותיה הלאומניות לא פחות יושבות היום בכנסת בהגנת ועדת הבחירות והבג"ץ.

לגבי האבחנה בין אומנות להסתה, נדמה לי שמדובר בעניין מורכב קצת יותר מכפי שהצגת, אבל לא זה המקום להרחיב על כך את הדיבור. לא צפיתי בסרט של באכרי, ואם נשים את עניין הפגיעה באנשים ספציפיים בצד, אני לא חושב שיש מקום לפסול את שידור הסרט בישראל (אני גם לא חושב שזה אפשרי בימינו), אבל הייתי מצפה ממוסדות שממומנים בכספי ציבור להמנע מהקרנתו.

נערך לאחרונה ע"י Sam Weller בתאריך 27-11-2007 בשעה 17:35.
ישן 27-11-2007, 17:31
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
בכרי *בהחלט* התמקד גם בערביי ישראל,
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "באשר לפסילת מפלגות, שווה..."

ובמקומות אחרים בעולם. זה לא 'סרט סינמטקים'; למיטב זכרוני הסיבה היחידה שהוא שודר בסינמטקים הייתה שאף אחד אחר לא הסכים להקרין אותו. לעומת זאת, ברמאללה הייתה לו הקרנה חגיגית (ולא מי-יודע-מה ביקורתית), וגם במקומות אחרים הייתה לו קבלת פנים אוהדת, ובארצות ערב הוא הוקרן לא פעם. אפילו באמאזון היה אפשר פעם להשיג את ה-DVD (כיום כבר לא, משום מה).

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 27-11-2007, 14:59
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "אני מעדיף לחיות במדינה"

מסכים איתך, בתוספת קטנה - אני מעדיף לחיות במדינה שבה מקרינים אפילו את סרטי התעמולה הנאציים הבזויים ביותר, אבל מציגים אותם ככאלו ומנהלים אחרי ההקרנה דיון על המשמעות שלהם. לטמון את הראש בחול לא נותן כלום לאף אחד, וצנזורה אינה פרקטית במקרה הזה. מה שצריך היה זה להקרין את הסרט לא תחת הכותרת שנתן לו הבמאי (סרט דוקומנטרי) אלא כתופעה המייצגת את תפיסת עולמם של ערביי ג'נין ואת היחס של ערבים ישראלים (בכרי) אליה ולנהל דיון בצמוד להקרנה המנתח את הסרט.

ובמאמר מוסגר - הז'אנר של "מוקומנטרי" הולך ותופס תאוצה בעולם. סרטי אעלק תעודה שלא מתיימרים אפילו להיות ניטרליים אלא משמשים כתעמולה לדעה מסויימת הפכו למאוד נפוצים. קחו את הסרטים של מייקל מור (להבדיל אלף אלפי הבדלות מבכרי) כדוגמא - גם הם מגמתיים ועושים ניצול ציני בחצאי אמיתות ובראיונות חד צדדיים כדי להעביר מסר תעמולתי. אי אפשר להלחם בתופעה הזו באמצעות צנזורה וגם לא רצוי. מה שצריך זה ליידע את הקהל על כך שהוא צופה בתעמולה ולא בעיתונות, כי הבעיה הגדולה היא לא הסרטים עצמם אלא הדרך בה הקהל מקבל את הטיעונים שבהם.

וכמובן - יש תמיד את הזכות לנפגעים מהסרט לתבוע בבית משפט ולקבל פיצויים מתאימים באם נפגעו אישית.

נערך לאחרונה ע"י ISHPUZ בתאריך 27-11-2007 בשעה 15:05.
ישן 27-11-2007, 15:35
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "מסכים איתך, בתוספת קטנה - אני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
מסכים איתך, בתוספת קטנה - אני מעדיף לחיות במדינה שבה מקרינים אפילו את סרטי התעמולה הנאציים הבזויים ביותר, אבל מציגים אותם ככאלו ומנהלים אחרי ההקרנה דיון על המשמעות שלהם. לטמון את הראש בחול לא נותן כלום לאף אחד, וצנזורה אינה פרקטית במקרה הזה. מה שצריך היה זה להקרין את הסרט לא תחת הכותרת שנתן לו הבמאי (סרט דוקומנטרי) אלא כתופעה המייצגת את תפיסת עולמם של ערביי ג'נין ואת היחס של ערבים ישראלים (בכרי) אליה ולנהל דיון בצמוד להקרנה המנתח את הסרט.

זה בדיוק מה שבוצע באוניברסיטה העברית, כולל נוכחות של חלק מחיילי המילואים ושל מוחמד בכרי בהקרנה. אם אני לא טועה ההקרנה היתה בשנת 2002.

נערך לאחרונה ע"י צנחן1 בתאריך 27-11-2007 בשעה 15:40.
ישן 27-11-2007, 15:57
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
קשה לי להסכים אתכם.
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[QUOTE=ISHPUZ]מסכים איתך,..."

הזכות לחופש ביטוי אינה זכות לחופש שיסוי.

אמנם אנחנו דמוקרטיה, אבל זוהי דמוקרטיה מתגוננת שנמצאת במאבק מתמיד על חירותה וחירות תושביה. מייחסים להקרנות הללו כאל דיונים אקדמיים בתנאי מעבדה, אבל האמת היא שמדובר בעוד כלי של הפלסטינים במאבק על קיומה של מדינת ישראל. במלחמה הזו עושים שימוש בכל כלי הנשק שקיימים: רקטות, מחבלים מתאבדים, מטענים, נק"ל, סרטוני תעמולה, ח"כים, אנשי אקדמיה, תקשורת וכו'.

מלחמה פסיכולוגית ומאבק על התודעה הם כלים הניתנים לשימוש צבאי. לצה"ל יש את דובר צה"ל (ופרסומיו השונים) ומחלקות שלמות שעוסקות בל"פ וכיוצ"ב. לפלסטינים יש את מוחמד בכרי, את הצלמים הפלסטינים של הרשתות הזרות (עיין ערך מוחמד א-דורה) ואנשי תקשורת ואקדמיה מתוכנו.

יש לציין כי הם עושים את עבודתם בכישרון רב. אם אני לא טועה, גם את המימון לסרט הוא קיבל בחלקו מאתנו...
ישן 27-11-2007, 22:10
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "מייקל מור מביע דעה, בנושאים..."

אני מסכים שיש הבדל ענק בין מור לבין בכרי, ולכן ציינתי "להבדיל אלף אלפי הבדלות". הנקודה שניסיתי להעביר היא שהציבור עדיין לא הפנים שלא כל מה שמראים לו בטלויזיה ובקולנוע זו אמת. אין צפיה ביקורתית וכל דבר מתקבל כאילו מדובר בסרט אובייקטיבי של הבי.בי.סי. על מרמיטות באפריקה - העברה שלמה ואמיתית של האמת.

הטענה המרכזית שלי היא שמצד אחד אין מה לעשות - צנזורה בתיאטראות ישראל לא תשנה כלום. מרגע שסרט (או ציור, או שיר) יצא לחלל העולם אין מה שיעצור אותו, אז לדעתי דווקא חשוב לנהל דיון ציבורי באותו אובייקט ולא להסתתר ממנו, ובלתי אפשרי לעשות את זה בלי להקרין אותו בצורה מבוקרת פה ושם. אם התוצאה של הדיון הציבורי הזה היא שמדובר בשקר - אז ראוי שהשקרן ישלם בכספו ובשמו המקצועי (ואגב, חדש לי שהקריירה של בכרי פורחת בחו"ל וזה פשוט מגעיל אותי).

אולי יש דרכים לחסום סרט, סיפור, שיר או לא יודע מה אחרי שנוצרו. בארצות טוטליטריות קיצוניות כמעט ומצליחים לעשות את זה (ברוסיה היו אסורות מכונות צילום מהסיבה הזו) ולא נראה לי שיש דרך רכה יותר מטוטליטריות כדי לצנזר בצורה מוחלטת. וזה כבר מחיר שלא נראה לי שמישהו מעוניין לשלם עבור חסימה של בכרים למיניהם.

זה לא שאני רוצה סרטים כמו ג'נין ג'נין. הסרט הזה מחליא אותי. אבל הדרך היחידה שאני רואה להתמודד איתו היא באמצעות דיון ציבורי ומשפטי, שכרוך גם בחשיפה מבוקרת ומיודעת של חלק קטן מהציבור אליו. יש איזו שהיא עילה למנוע את הצפיה ממי שיודע שמדובר בשקרים ושבכרי מכר את נשמתו ויושרתו לארגוני הטרור? זה יתרום במשהו?
ישן 28-11-2007, 11:10

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "אני מאמין שבארצות הברית..."

נתחיל מזה, שאת המיין קאמפ אפשר לקרוא בעברית, בספרית ההיסטוריה של אוניברסיטת ת"א, המחלקה ללימודי השואה.

כאשר יש קורס אקדמי בנושא תעמולה נאצית, אז מן הסתם קוראים וצופים בתעמולה נאצית, גם בארץ.

אלא שהקרנות אקדמיות אלו נמצאות במיעוט. רוב ההקרנות של סרטי תעמולה אנטישמים, בארץ ובחו"ל, משתמשים ב"חופש הדיון האקדמי" רק כציפוי להפצת רעיונות אנטישמים.דיון אקדמי, הוא התירוץ של כל האנטישמים המודרנים להפיץ את התעמולה שלהם, ולמוצא לה לגיטימציה. זהו טריק שמשרת בהצלחה את הנאצים הוותיקים בגרמניה ועד כנס השואה של אחמדיניג'אד.

כאשר הציגו את הסרט "ג'נין ג'נין" באוניברסיטה העברית, נתנו במה ומעמד שווה לשקר של בכרי כמו לאמת של החיילים. וזו שגיאה. אמת ושקר אינם שוות מבחינה מוסרית, אף כי באירוע עצמו המארגנים התקוממו דווקא על נוכחות החיילים...

ישן 28-11-2007, 11:48
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "נתחיל מזה, שאת המיין קאמפ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Gilgamesh
כאשר הציגו את הסרט "ג'נין ג'נין" באוניברסיטה העברית, נתנו במה ומעמד שווה לשקר של בכרי כמו לאמת של החיילים. וזו שגיאה. אמת ושקר אינם שוות מבחינה מוסרית, אף כי באירוע עצמו המארגנים התקוממו דווקא על נוכחות החיילים...
זה ממש מכוער. מאוניברסיטת חיפה לא הייתי מצפה למשהו אחר, אבל האוניברסיטה העברית הייתה צריכה להסתכל קצת מעבר לתירוצים הקבועים של "התנגשות נראטיבים" ו"אין אמת מוחלטת" ועוד פילוסופיות בגרוש ולחתור להצגה אמיתית של הקרב ולחשיפת הצד המשקר. לדעתי זו צריכה להיות המהות של מחקר היסטורי - חשיפת האמת. כנראה שקשה לקיים את הדרך האידאלית אותה אני רואה כנכונה להציג סרטים כאלו, אבל לדעתי זה הכיוון אליו צריך לחתור.
ראבאק! מדובר פה על משהו שקרה במציאות! - היו כדורים פיזיים שעפו באויר, היו מטענים פיזיים שהתפוצצו, היו דובים פיזיים (מאוד) שהורידו בתים פיזיים. יש פה עובדות ומספרים מוחלטים, וכנראה שקטונתי מלהבין איך תיתכן הצגה שקולה (או לא שקולה, לרעה) של הראיה הסובייקטיבית של שני הצדדים כאילו מדובר בשתי דרכים שקולות לנתח פואמה.

יש היום תופעה בעייתית שפוגעת בהצגה של היסטורית אירועים. אין לי מושג איך זה קרה, אבל במחקר ההיסטורי גדלו כל מיני גידולי פרא כדוגמת הפוסט-ציוניים (פפה ושות') בארץ, שבמקום לחפש את האמת בונים אמת משלהם בהסתמך על אג'נדה. ובדיוק כמו בקרב התודעתי\תעמולתי שיש למדינת ישראל מול הפלסטינים והחיזבאללה - צריך המון כישרון והשקעה כדי להלחם על "האמת שלך", כאילו אין דבר כזה אמת מוחלטת של הדרך בה התרחש אירוע. ולצערי, הצד שלנו לא חזק מספיק במלחמה הזו, וזה כבר נושא לשרשור תסכולים נפרד.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:03

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר