לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-12-2007, 06:01
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
עיתונאי
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב ""הכתבה לוקה ב..." זאת דרך יפה..."

תלוי למה אתה קורא "עיתונאי".
בעולם המערבי, די מקובל שעיתונאי, הוא מי שגם רכש תואר והוכשר לתפקידו, מבין היטב בנושא עליו הוא כותב, נתמך בבסיס נתונים טוב, ונמצא תחת ביקורת מתמדת של עורך שיודע את מלאכתו.
לצערי, במקומותינו, כל מי שרוצה, גם אם אין לו שמץ של מושג, גם אם שפתו עילגת, ועל דיקדוק לא שמע מעודו, גם אם בשבילו אתיקה היא סתם מילה יוונית, ופרט לשפת אימו אינו דובר שפה אחרת - יכול להיות עיתונאי. אין כל תהליך של אישור, רישוי, פיקוח או לימוד. וככה זה נראה. לא שאין עיתונאים טובים! זו לא הכללה, אך זה מתאר מצב נפוץ. מסיבה זו - בכל מקרה אפשרי, אני מעדיף לקרא את המקור ולא את התרגום, ולהסתמך יותר על מקורות מהימנים מאשר על בן דודו מצד השכן של רס"ל שמועתי.
אנא אל תקבל את זה אישית, כי אני מכיר את העבודה שלך, אך גם אתה, בוודאי יודע היכן אתה חי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-12-2007, 12:35
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "עיתונאי"

גם לי בעוונותי אין הכשרה עיתונאית פורמאלית (למרות שאני איש אקדמיה אבל מן הסתם מתחום אחר).
אני לא חושב שהכשרה אקדמית בתחום העיתונות היא מי יודע מה ולא הייתי מקבל אוטומטית או פוסל אוטומטית מישהו על סמך הכשרתו בתחום. לי כעורך בתחום מדע וטכנולוגיה חשוב הרבה יותר ידע ויכולת כתיבה בתחום מאשר תעודה כזאת או אחרת שלא אומרת כלום פרט לעובדה ששילמת כמה שקלים למוסד כזה או אחר ועברת (כך או אחרת במקומותינו) כמה בחינות.

אגב מעניין לציין שאין כמעט שום מקום בעולם (אני יודע על אחד בארה"ב) שמכשיר עיתונאים בתחום המדע והטכנולוגיה - לטעמי עצוב כי מדובר בהכשרה שונה מהותית מזו של עיתונאי רגיל.

טוב סטינו מספיק מהנושא - אם מדברים על רש"ק גרעיני - מעניין לדעת האם קיים בכלל רש"ק גרעיני בן 1 קילוטון - נדמה היה לי שאפילו הנפצים הגרעיניים של פצצות תרמו-גרעיניות חזקים מכך (סביב 5 קילוטון). האם קיים רש"ק תיקני מוכר בן 1 קילוטון? ומה הרש"ק התיקני החלש ביותר המוכר (על החזקים תמיד מדברים אבל החלשים דווקא מעניינים יותר). האם יש סף תחתון מיניאמלי שמתחתיו לא יתבצע כלל ביקוע?

אגב מקריאת הידיעה אני פשוט הנחתי שהתרגום היה שגוי והכוונה הייתה לראש במשקל 1 מאגטון אבל לפי טל מדובר על טעות בנתונים (האמת טעות די מוזרה אפילו לעיתונאי שלא מבין כלום...).
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 09-12-2007, 15:29
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
ניצולת זה דבר אחר לגמרי
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי knight1 שמתחילה ב "חפש בין דפי ההיסטוריה טיל א"א בשם Genie (כינוי צבאי AIR-2)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי knight1

האם יש סף תחתון מיניאמלי שמתחתיו לא יתבצע כלל ביקוע?

שאלה טובה. ממה שקראתי בביקוע בהירושימה, מה שהפך לאנרגיה הם 7 גרם אורניום (זו הנצולת דאז).

העובדה כי 7 גרם אורניום הפכו לאנרגיה אינו אומר שזו הכמות המינימלית. אין קשר בין הדברים.

האם יש סף תחתון שמתחתיו לא יתבצע ביקוע? אם נחשוב על זה מילולית, אז לא. ביקוע, התפרקות אטום כבד ליסודות קלים יותר, הוא תכונה של החומרים הרדיואקטיבים בהם משתמשים בפצצה ולכן תיאורטית אין סף תחתון. ביקוע של מספר אטומים מסוים יתקיים תמיד.

בפצצות, לעומת זאת, מדובר בסיפור אחר לגמרי. מה שנדרש מפצצה הוא תגובת שרשרת המקיימת את עצמה. לא מספיק ביקוע של מספר אטומים אלא שרשרת אירועים, שחרור של ניוטרונים מכל התפרקות של אטום כך שאלו יפגעו ויפרקו אטומים נוספים וכן הלאה כך שאלו יאפשרו את קיומה של האסקלציה שמובילה לפיצוץ. ולשם כך יש בהגדרה כמות מינימלית - המסה הקריטית. לכל חומר רדיואקטיבי יש מסה קריטית אחרת :
http://en.wikipedia.org/wiki/Critical_mass

ישן 09-12-2007, 15:38

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "ניצולת זה דבר אחר לגמרי"

כמובן כמובן (לששניכם).

1. knight1 - אני מכיר את הרש"ק הנ"ל - התכוונתי דווקא למשהו מודרני שנמצא כיום "בשימוש". ובכל מקרה הכוונה היא למשהו שנועד להתפוצץ על הקרקע (או קרוב אליה).

2. קורנסון - אתה צודק הניסוח שלי לוקה בחסר הכוונה מן הסתם הייתה מה העוצמה המינימאלית האפשרית תיאורטית מביקוע פלוטוניום בהתבסס על המסה הקריטית שלו (אגב בסך הכל יש לנו שתי סוגי פצצות - מבוססות אורניום מועשר ומבוססות פלוטוניום - אם אנחנו לא לוקחים בחשבון דברים כמו הפניום ).
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 09-12-2007 בשעה 15:42.
ישן 09-12-2007, 20:03
  SkyMarshal SkyMarshal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "גם לי בעוונותי אין הכשרה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
טוב סטינו מספיק מהנושא - אם מדברים על רש"ק גרעיני - מעניין לדעת האם קיים בכלל רש"ק גרעיני בן 1 קילוטון - נדמה היה לי שאפילו הנפצים הגרעיניים של פצצות תרמו-גרעיניות חזקים מכך (סביב 5 קילוטון). האם קיים רש"ק תיקני מוכר בן 1 קילוטון? ומה הרש"ק התיקני החלש ביותר המוכר (על החזקים תמיד מדברים אבל החלשים דווקא מעניינים יותר). האם יש סף תחתון מיניאמלי שמתחתיו לא יתבצע כלל ביקוע?

הנה כמה דוגמאות:
W-45 - חצי קילוטון בשביל מוקשים גרעיניים, טילי נ"מ \ הגנה נגד טילים.
W-48 - קצת יותר מ-70 טון בשביל ארטילריה גרעינית.
W-54 - שאחד מגרסאותיו שימש לחימוש "רובה גרעיני", ה- Davy Crockett הידוע לשמצה, בעוצמה של 10 טון (!). למי שלא מכיר את הרובה - מדובר על device נחמד ביותר. סרט דוקומנטרי צבאי על ניסוי עם רובה גרעיני - כאן. הפיצוץ עצמו - באמצע הסרט.
זה הרש"ק הכי חלש ששמעתי עליו. שמעתי גם סיפורים על תגובות גרעיניות אקזוטיות של יסודות כמו קליפורניום שבעזרתם אפשר, בתאוריה, לעשות גם "קלשניקוב גרעיני", אבל זה מד"ב ככל הידוע לי.

הסף של המסה הקריטית תלוי בחומר הבקיע. כמו כן, יש גם סף טכנולוגי - לעשות רש"ק קטן הינו דבר לא פשוט כלל.
-Lieutenant General William E. Kepner

ישן 09-12-2007, 19:27

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב ""הכתבה לוקה ב..." זאת דרך יפה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
"הכתבה לוקה ב..."
זאת דרך יפה לומר ש"הכתב לוקה ב...".
אגב גם אני שמתי לב לפנינה הנ"ל פשוט מביך היום להודות שאתה עיתונאי.

מסכים בהחלט, אם כי כל כתבה שנייה בפורטלים אינפורמטיביים-בידוריים (ויי-נו, וואלה, אנרג'י) מלאה פנינות כאלו. גם העיתונים ידיעות ומעריב מזכירים יותר צהובונים מאשר עיתונים מכובדים. מטעויות עובדתיות דרך תמונות שהוצאו מהקשרן, ועד לרכילות שזוכה למעמד של כתבות בנוסף לפרסומות של כל מיני שרלטנים בעמוד הראשי (קמאות, ברכות וכו').
יש אולי עיתונאים ספורים שאותם אפשר לקרוא. בכל כל מה שקשור לתחומים ספציפיים עדיף לקרוא ידיעות באינטרנט, של אנשים שאולי אין להם תעודת עיתואני, אבל מבינים על מה הם כותבים.

בכל מקרה, מידע יותר מדוייק על הניסוי, בנוסף לפרשנות מעניינת, אפשר למצוא בבלוג של פבל פודביג.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי DZZ
תלוי למה אתה קורא "עיתונאי".
בעולם המערבי, די מקובל שעיתונאי, הוא מי שגם רכש תואר והוכשר לתפקידו, מבין היטב בנושא עליו הוא כותב, נתמך בבסיס נתונים טוב, ונמצא תחת ביקורת מתמדת של עורך שיודע את מלאכתו.
לצערי, במקומותינו, כל מי שרוצה, גם אם אין לו שמץ של מושג, גם אם שפתו עילגת, ועל דיקדוק לא שמע מעודו, גם אם בשבילו אתיקה היא סתם מילה יוונית, ופרט לשפת אימו אינו דובר שפה אחרת - יכול להיות עיתונאי.

כיום, ב-"מדיה להמונים", גם במערב, עיתונאים כפי שתיארת לא רואים כל יום.

בכל מקרה, הכתבה הזאת הינה דוגמה מצויינת לכתבה רדודה ולא איכותית, ולא רק למי שיודע דבר או שניים על טילים. אפילו אם לא נתייחס להבנת הנקרא (משקל של קילוטון; טיל חדש - כאשר מדובר על SS-25, ולא SS-27), לפי הכותרת אפשר להבין על מה תהיה הכתבה - על הניסוי או על הפרשנויות הפוליטיות של הכתב\מתרגם. "פוטין מאותת בטילים", "בהתרסה כלפי ארה"ב", "שידרגה מוסקבה טיל בין-יבשתי ","הטיל החדש מסוגל לחדור מערכי הגנה מפני טילים". הביטוי הראשון והשני - פרשנות של המתרגם, שלישי - טעות עובדתית, רביעי- פרשנות של מומחים מסויימים בקשר לטיל אחר.

אבל למי אכפת מהפרטים? הכתבה נועדה למגיבים הסדרתיים שבאים לחזור על המנטרות הרגילות: "פוטין הדיקטטור", "סוף העולם קרב - מלחמת עולם שלישית בדרך" "רוסיה היא סכנה לאנושות" וכו'.

ישן 09-12-2007, 14:29
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי הקומץ שמתחילה ב "1 קילוטון זה בערך 7 אחוזים..."

כמו שנאמר כבר, עוצמת פצצה גרעינית (Yield בז'רגון המקצועי) נמדדת בהשוואה לפיצוץ חומר נפץ מסוג TNT. אכן, פצצה מהסוג שהוטלה על הירושימה נאמדת בעוצמה המשתווה לכ-20,000 טון TNT.
יש מגוון רחב ביותר של ראשי נפץ גרעיניים כאשר ראשים טקטיים בד"כ עצמתם נאמדת בכמות השווה לכמה מאות ק"ג TNT.
באשר ליכולת לאמוד Yield של פצצות גרעיניות, הדבר נעשה בעבר באמצעות פיצוצים גרעיניים ומדידת העוצמה באמצעות מערכות סייסמולוגיות.
מאז כניסת האמנות לבקרה ואיסור על הניסויים הגרעיניים (LTBT ב-1963 שהיתה אמנה מוגבלת וב-1996 האמנה הכוללת CTBT) אמדן ה-Yield נעשה על ידי הדמיות מחשב שעל פיהן ניתן להגיע לאומדן מדוייק למדי.
נזק של פצצה תלוי במשתנים רבים כמו גובה הפיצוץ מעל פני הקרקע, משטר הרוחות, סוג המטרה ועוד...

ישן 09-12-2007, 15:23

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "אתה בטוח שאין כאן פליטת קולמוס? (או מקלדת...)"

אני גם לא מכיר ראשים כאלו - כפי שכתבתי למעלה. אולי הוא מתכוון לפצצות ניוטרון אבל אלו לא פצצות ביקוע טקטיות במובן המקובל.

תוספת: הייתה תקופה שקראתי לא מעט על פצצות ניוטרון מאז המוח שלי כנראה די החליד. בכל מקרה לכאורה מקובל לחשוב שמדובר בפצצות בעלות yield נמוך מאד - בפועל אני לא בטוח שזה נכון ובכלל רב הנסתר על הגלוי בתחום מבחינת חימוש בפריסה מבצעית - אם קיים כזה בכלל בעולם כיום.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 09-12-2007 בשעה 15:41.
ישן 09-12-2007, 19:40

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי יאיר82 שמתחילה ב "ראש נפץ גרעיני"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יאיר82
אולי מישהו יוכל לומר לי מהו המשקל המירבי של ראש נפץ גרעיני שטיל יכול לשאת ובאיזה טיל מדובר?
הטיל הנ"ל נראה טיל די עוצמתי ( לפחות על סמך הנתונים הטכניים שלו ומידותיו) לא כך הדבר?
בעידן שיש ראשי נפץ בעלי 10 מגה טון מהי הבעיה לייצר טיל אשר יכול לשאת 10 מגה טון, הקושי הוא אך ורק בגלל המשקל? אודה לתשובתכם.

מה מעניין אותך: משקל פיזי או עוצמתו (שנמדדת במשקל שקול ערך של טנ"ט)?
במקרה הזה מדובר על טיל SS-25, שמכונה ברוסיה "Topol". את המידע הבסיסי ובדיוק סביר תוכל למצוא דרך חיפוש במנועי חיפוש, למשל כאן. בערך, מדובר על רש"ק אחד לא מתפצל, עם משקל של 1000 ק"ג, בעוצמה של 550 KT (קילו-טון).

יש עוצמתיים ממנו.

כפי שענו לפני, לא תמיד לעוצמה נטו יש עדיפות. כמו כן, העוצמה של הרש"ק תלוייה במטרתו. אם הינך זקוק לטיל על מנת לפגוע בבסיסי טילים של האויב - תעדיף טיל מדוייק על פני בעל עוצמה גדולה. אם הינך זקוק לטיל על מנת לייצור מאזן אימה, ואתה מכוון אותו לערי האויב - הדיוק חשוב פחות. כמו כן יש שיקולים נוספים שנכנסים לתמונה כאשר מנסים לייצור רש"ק מסויים.

אם אתה מתעניים ב- "שיאים" - אז אחת הגרסאות של הטיל SS-18 נועדה לשאת רש"ק אחד בעל עוצמה של 25 מגה-טון. לעומת זאת ישנם טילים בעלי 10 רש"קים גרעיניים.

נערך לאחרונה ע"י SkyMarshal בתאריך 09-12-2007 בשעה 19:42.
ישן 10-12-2007, 10:34

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי הקומץ שמתחילה ב "מה גודלו של הרש"ק הקטן עם..."

תמונה אחת שווה אלף מילים, ותמונות טובות תוכל למצוא למשל כאן.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בקשר לשאלתך השנייה - ישנם יסודות מלאכותיים עם מסה קריטית קטנה מאוד. במידה והיה חומר עם מסה קריטית של כמה עשרות גרמים, תאורטית אפשר היה לייצור תחמושת גרעינית גם עבור מקלע נניח.

אז ככה שבסיס למד"ב\ספוקולציות או מאמרי הלצה לכבוד הראשון באפריל (כפי שעשו במגזין "פופולאר מקניקס" הרוסי) כבר יש. אבל במציאות הדברים מסובכים יותר.

כמועמד המתאים להכנת קליעים גרעיניים מוזכר בד"כ קליפורניום (בפרט Cf-251). אפשר למצוא לא מעט אזכורים ברשת שמסתו הקריטית (בסביבה של בריליום, אבל איני מומחה בנושא) הינה בסדרי גודל של עשרות גרמים. מקורות רציניים יותר מראים אין זה כך. לקרוא על הקליפורניום אפשר >כאן< [תעלה מעט בעמוד עד סעיף 6.2.4.4].

אבל גם אם קליפורניום (או אחד היסודות האקזוטיים האחרים) היו בעלי מסה קריטית מתאימה, הינו ניצבים בפני בעיות אחרות - איך מייצרים אותם בכמויות הדרושות (עלות גבוהה מאוד, הפקה לא פשוטה בכורים גרעיניים), איך מאכסנים (בד"כ ליסודות אלו זמן מחצית חיים קטן) ועוד.

ישן 10-12-2007, 10:55

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי SkyMarshal שמתחילה ב "תמונה אחת שווה אלף מילים,..."

אם אתה מנוי על פופיולר מקניקס הרוסי תוכל לקרוא שתי כתבות שלנו שפורסמו שם בגליון האחרון. בגליון הקרוב אמורות להתפרסם אני חושב עוד שתיים (יש לי כמה גליונות לצערי אני רק לא קורא רוסית כי המגזין עצמו נראה סה"כ חביב).

אגב את התמונה אני מכיר.

הכוונה שלי בפצצות בסדר גודל של קילוטון הייתה כמובן לנשק שאינו מוגדר טקטי (מצד שני אם הוא לא טקטי אז 1 קילוטון זה כלום...).

בכל מקרה לגבי קליפורניום - כפי שציינת נכון כל הכמות הקיימת כיום בעולם איננה מספיקה ליצירת פצצה וגם זמן מחצית החיים אינו מתאים. אחת הסיבות שדיברנו (אולי עוד מדברים) על ההפניום היא שזמן מחצית החיים שלו היא 32 שנה שזה סביר מאד. האם אפשר להכין ממנו פצצה זה כבר סיפור אחר.
www.MegaPixel.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:17

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר