לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-12-2007, 17:22
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
לא מוסא פלד המאו"ג אלא יוסי פלד המח"ט...
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Malchi שמתחילה ב "ומוסה פלד"

לא מוסא פלד המאו"ג אלא יוסי פלד המח"ט... כשמאו"גים מתקרבים יותר מדי לחזית שלא לצורך, בעיקר כשהם עושים זאת בתוך נגמ"שי פיקוד מרובי האנטנות, קורה מה שקרה לצערנו הרב לאלברט מנדלר ז"ל... אותו דבר כמעט קרה לפני זה לברן ביום הגעתו לחזית, שכמעט ונכנס עם הווגניר שלו לקנטרה (שכבר נתפסה על ידי המצרים), ושבוע וקצת לאחר מכן לאריאל שרון, שהחליט לפקד מקרוב על הצליחה דווקא מתוך חצר המוות. התלים של רמה"ג אפשרו בד"כ למפקדים בגזרה זו לפקד מעמדות אחוריות יותר, לפחות משלב התקפת הנגד ואילך. גם מח"טים ומג"דים בנגמ"שים נקלעו לקו האש וחלקם אכן נפגעו כמו למשל סא"ל מולא שחם ז"ל, שנגמ"ש הפיקוד שלו חטף פגיעה ישירה.

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 12-12-2007 בשעה 17:27.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-12-2007, 22:28
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[font=Verdana]אולי כדאי לחדד..."

אני מתכוון לטנקים (ולא רק"מ גרידא), שמתוקננים ומוגדרים כ"טנקי פיקוד".

אם להשתמש בדוגמא ישראלית מהעבר שצויינה כאן ובמקורות נוספים ולכן דומני שהיא כבר בלמ"ס, מח"ט 188 וקצין האג"ם שלו נהרגו במלחמת יוה"כ כאשר עמדו שניהם חשופים בצריח (קצין האג"ם - כאיש צוות חמישי העומד בפתח טען). טנק המח"ט מן הסתם היה מצוייד בכל מיני אמצעי קשר נוספים כדי לאפשר את מוטת השליטה שלו (זה לא סודי, כולם עושים את זה), אך פרט לכך מדובר היה ב"שוט" רגיל.

לעומת זאת, אני יודע שבסדרת הטי-80 קיים דגם פיקוד, שהוא שונה מספיק מבחינת איבזור עד כדי
שיצויין כ:
T-80K/T-80UK

יחד עם זאת, אני לא יודע לפיקוד על איזה גודל של מסגרות משמש הדגם הזה.

ומה קורה אצל האמריקאים? האם האייברהמס של המ"פ שונה בהרבה מזה של אחד המ"מ (הכוונה - יותר מהתקנה של מכשיר קשר נוסף או משהו) ובאיזה רק"מ נוסעים המג"ד והמח"ט.
ישן 11-12-2007, 22:44
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אני מתכוון לטנקים (ולא רק"מ..."

עוד סימן היכר לטנקי פיקוד ישראליים נתן קהלני. בספריו על מלחמת יו"כ הוא מספר שטנק המג"ד שלו נפגע מהפצצה אווירית וחלק מרסיסי הפצצות קרעו את המפה שבמיתקון המיחוד שיש רק בטנק מג"ד.
מה הקשר בין המיתקונים של אז לאלו של היום? ממש לא חשוב.
אני מציע שלא נעסוק בטנקי פיקוד ישראליים כלל למעט מה שכבר נכתב במקורות גלויים.

במורשת קרב על הקרבות בצפון הרמה (תל פאחר?) במלחמת ששת הימים שקראתי הוזכר שמג"ד הטנקים פיקד מזחל"ם פיקוד.

ישן 11-12-2007, 23:07
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
צבאי על ההבדל בין מפקד ללוחם.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "טנקי פיקוד בצבאות העולם"

בפרק האחרון של הסידרה המעולה "אחים לנשק" מספר המג"ד שהפעם האחרונה שהוא השתמש בנשק היתה ממש בתחילת המלחמה עת עוד היה מ"פ.
טנק הפיקוד אינו הכלי ממנו אמור המג"ד או המח"ט לפקד על הקרב לאורך זמן. מפקד שמאתר מטרות לתותחן, עסוק בלהתווכח עם הקמב"צ על הבק"ה, או יורה במאג המפקד כדי לחפות על התקדמות החטיבה, מאבד את תמונת הקרב הרחבה.
טנק הפיקוד מתאים לשלושה מתארים: (1) "ביקור בחזית" על מנת להתרשם באופן בלתי אמצעי בקורה בקו הלחימה, (2) הובלת הכוח והפגנת מנהיגות ברגעי משבר ו (3) שכולם כבר מתו ועכשיו המלך עולה על סוסו ויוצא להציל את המצב/למות מות גיבורים.
מבלי להכנס לתקנים הצה"לים הנוכחיים אני חושב שבמרבית העולם המערבי יודעים שכדי לקבל את התפוקה המקסימלית המח"ט צריך נגמ"ש ממוגן ועביר עם מסך פלזמה, קשר ומתקון לצידנית ו"2א" צריך טנק.

על החתום
אחד שהיה יותר מידי זמן אש"צ חמישי

ישן 11-12-2007, 23:36
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "על ההבדל בין מפקד ללוחם."

ציטוט:
מפקד שמאתר מטרות לתותחן, עסוק בלהתווכח עם הקמב"צ על הבק"ה, או יורה במאג המפקד כדי לחפות על התקדמות החטיבה, מאבד את תמונת הקרב הרחבה.

אבל כובש את מפקדת צל"ב במארג' עיון הוא ופומ"ה בודדת!
ציטוט:
טנק הפיקוד מתאים לשלושה מתארים: (1) "ביקור בחזית" על מנת להתרשם באופן בלתי אמצעי בקורה בקו הלחימה, (2) הובלת הכוח והפגנת מנהיגות ברגעי משבר ו (3) שכולם כבר מתו ועכשיו המלך עולה על סוסו ויוצא להציל את המצב/למות מות גיבורים.

שכחת שני מתארים נוספים:
(4) כשהכלי שעליו המג"ד, מח"ט והלאה נתקל באוייב ורוצה להשמיד אותו ולהינצל. זה לא קורה הרבה אך קרה.
(5) (וממנו נגזר,אולי, 4) תפית קרובה אל החזית. רצוי שהחפ"ק יהיה במגמה אחת/שתיים לאחור מאחורי הכוחות עליו הוא מפקד. בשל הפכפכות החזית, הוא המגמה לאחור עלולה לפעמים להפןך לקו החזית עצמו.
חשוב שלכלי ועליו המפקד תהיה יכולת מיגון, אש ועבירות דומה (לפחות) לכלים עליהם הוא מפקד כך שהוא יוכל להתקדם בעקביהם.
עדיף שהכלי שעליו המפקד יראה דומה לכלים במסגרת שלו ולא בולט בשטח כאומר "הנה אני, תירו עלי"!

ישן 12-12-2007, 10:09
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "על ההבדל בין מפקד ללוחם."

אתה אמרת בעדינות את מה שאני מתאפק לא לצעוק בדיון הזה מתחילתו.
מ"פ זו הרמה העליונה ביותר של פיקוד שמאפשרת לך את ה"לוקסוס" של להילחם בעצמך.
מג"ד זו רמת ביניים. תלוי נסיבות, תלוי תמונת מצב, תלוי בהרבה גורמים. אני עקרונית בעד לתת לו טנק, בעיקר למקרה בו אחד המ"פים צריך "זריקת עידוד" או שהמג"ד רוצה ליצור תמונת מצב בלתי אמצעית. אבל גם בעד להזכיר לו השכם וערב שהוא צריך גם לנהל אחרים, לא רק לירות.
מח"ט זו רמת פיקוד שאין לה מה לחפש על הטנק. אם מח"ט היה יכול לפקד מטנק, היית יכול לבטל את כל המפח"ט, על עשרות הקצינים שלו. קציני המפח"ט עוסקים בעבודת מטה כדי לתת למפקד את הכלים להחליט החלטות מושכלות, בלי המפח"ט תמונת המצב שלו תהיה צרה מדי ולמעשה החטיבה תתפקד כאוסף גדודים. השלם שווה הרבה יותר מסכום חלקיו במקרה זה.

היוצא דופן היחיד שבו אני חושב שיש טעם במח"ט שעולה על הטנק שלו, ואותו אתה ציינת, הוא כשהחטיבה התמוטטה ואין יותר על מי לפקד. זה מה שקרה ל 188 ב73.

ישן 12-12-2007, 11:17
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "טנקי פיקוד בצבאות העולם"

לפי דעתי, בכל טנקים סובייטים\רוסיה היו גרסאות של טנק פיקוד (או, כפי שזה נקרא ברוסית: "טנק המפקד"). כך הייתה גרסת פיקוד T-54K, T-10K, T-72K, T-64AK, T-55K, T-62K, T-80K ,T-90SK, T-80UK וכו'. בגרסאות יותר ישנות נבדלו בהתקנת מכשיר קשר נוסף, גנרטור בנזין, שאפשר את הפעלת מכשיר הקשר כאשר המנוע לא פועל, ומספר קטן יותר של פגזים, על מנת לפנות מקום למכשיר הקשר והגנרטור. ב-T-72K היו כבר יותר מכשירים:

http://www.znamia.ru/eng/catalog/objects/2/4/9/

The tank has been modified during series production. The T-72K command tank is designed for providing the control over subordinate units, for communication with superior commanders as well as for fighting as part of units and subunits.
  • The tank mounts the AB-1-P/30-M1-U gasoline engine generating set used for supplying power to electrical cunsumers when the main engine is inoperative, as well as additional means of communication, i.e. R-173 radio set, R-173P radio receiver set, R-134 SW radio set, R-174 tank interphone set and TNA-4-3 tank navigation equipment.
The T-72BK command tank was adopted for service in 1987.

ל-T-80UK הייתה מערכת לפיצוץ מרחוק של פגזים עם מרעום אלקטרוני (אין לי מוסג למה הכוונה, להגיד ת'אמת).

טנק פיקוד סובייטי\רוסי נועד לשמש את מפקד היחידה עד לרמת האוגדה (לא כולל).

---

בחזרה לשאלה הישנה האם T-90 הוא טנק שנועד לייצוא, הנה לכך קטע מכאן:

http://www.znamia.ru/eng/catalog/objects/2/4/11/

The T-90 tank is an advanced T-72B tank, which was adopted for service in 1993. The advent of the tank was caused by the necessity to modify the existing models with consideration for experience gained in the war in Persian Gulf, as well as by reorientation of Russian components production.

---

דרך הגב, באותו אתר ניתן למצוא מידע על אלמנטים של מערכות הנעה של רקמ"ים וכלי טייס סובייטים\רוסים, לדוגמה:

http://www.znamia.ru/eng/catalog/aggregates/5/33/

ישן 12-12-2007, 14:05
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "לפי דעתי, בכל טנקים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Centurion
ל-T-80UK הייתה מערכת לפיצוץ מרחוק של פגזים עם מרעום אלקטרוני (אין לי מוסג למה הכוונה, להגיד ת'אמת).

הכוונה הרבה יותר פשוטה ממה שזה נשמע.
המרעום הוא אלקטרוני והוא יוזם את החנ"מ לאחר טווח זמן מתוכנן מראש (דרך יעילה לקביעת מרחק יזימה במהירות ידועה).
בד"כ מרעום כזה משמש בפגזי נ"מ ע"מ ליצור רסס שיכסה שטח רב ע"מ להגדיל את הסיכוי לפגוע במטרה.

לדעתי, הפגז היחיד שיש טעם שיתפוצץ לפני המטרה הוא הפלאשט, אז יכול מאוד להיות שהתכוונו אליו. מי פה ירה פלאשטים ב T-80??? :-)

ישן 12-12-2007, 21:29

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "אם כך, מה הסיבה להתקין את..."

או.קי., מצאתי הסבר:

Ainet system:
  • T-80UK and T-90 MBTs are equipped with Ainet system that allows to electronically fuse HE-FRAG rounds to explode at predetermined moment of flight. In order to use the system the gunner must lase the target before loading the round into the breech. The round is passed by the auto-loader through an automatic fuse setter, which sets the fuse to explode at the correct distance; the fused round is then loaded into the gun and is ready to be fired. This system allows to efficiently use HEF rounds against hovering helicopters as well as infantry and light armor in entrenched positions, out to 4 km and more. The effective fragmentation radius and range consistency improve three-fold, while ammunition expenditure for a typical mission decreases two-fold. All HE-FRAG rounds are compatible with this system, provided a new electronic detonator is used instead of the standard V-429E.

ישן 12-12-2007, 14:53
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
טנקי פיקוד בצבא הרוסי
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "לפי דעתי, בכל טנקים..."

נכון. כפי שנאמר כבר בתחילת הדיון לכל סדרת ה- T יש דגם טנק פיקוד.

עפ"י דוקטרינת הפיקוד בשריון הרוסי יחידות המשנה עד רמת הגדוד מבצעות משימות בשיטת "חיקוי המפקד". זו גם הסיבה שלאורך שנים רבות מאד בגדוד רוסי היו מכשירי קשר רק למג"ד ולמ"פיים (היום זה כבר לא כך - אבל הדוקטרינה עדיין מתבססת על חיקוי המפקד). טנקי הפיקוד הרוסיים עונים על הצורך הזה. מעל רמת הגדוד גם הרוסים מפקדים ברכב יעודי שאינו טנק.

כפי שכתבתי קודם - לא ניתן להקיש מכך דבר על פיקוד מטנקים בצבאות המערביים שם הפיקוד והשליטה התבצעו לאורך שנים בקשר רדיו (היום יותר ויותר עוברים לוידאו).

לגבי הדיון האם נכון לפקד מטנק: אין כאן פתרון בית ספר. אין ספק שהטנק הוא, בלשון המעטה, אינו הכלי האידאלי לפקד על חטיבת טנקים. אני נוטה להסכים עם יוסי וטל - שימוש בטנק לפיקוד לרשימת מיקרים מיוחדים ובכל יתר הזמן - פיקוד מרק"ם שבאמת ניתן לעבוד בו (נמר למשל).

יוסי - היו שם שתי פומות...

ישן 12-12-2007, 15:10
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Pashut Shiryoner שמתחילה ב "טנקי פיקוד בצבא הרוסי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Pashut Shiryoner
ובכל יתר הזמן - פיקוד מרק"ם שבאמת ניתן לעבוד בו (נמר למשל).

אני חולק עליך בנקודה זו.
בדיוק כמו שבברדלס, בנסיעה, יכולת יצירת תמונת המצב יורדת בקנה מידה, יכולת ביצוע עמ"ט לא קיימת ויכולת הפו"ש יורדת לחצי - כך גם בנמ"ר.
וברגע שאתה פורש את החפ"ק, ברדלס, נמר וקרון נישא ע"י אושקוש נותנים את אותו מענה (למעשה יש קצת ייתרון לקרון לטעמי).

נמ"ר, לדעתי, בדיוק כמו ברדלס, מנסיוני, אינו "רק"ם שבאמת ניתן לעבוד בו".

ישן 13-12-2007, 10:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "חפ"ק שמדלג על נמ"ר, כשהמשנית..."

אתה תשנה את דעתך מהר מאוד כאשר יתחילו לרדוף אותך בארטילריה. חלק מהעניין הוא להבין שעבודה מתוך חפ"ק צריכה להעשות ב default מתוך כלי סגור ובתנועה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 14-12-2007, 15:28
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אתה תשנה את דעתך מהר מאוד..."

יצא לי לראות הרבה חפ"קים פרוסים ועובדים, אם כי רק בתרגילים ולא תחת אש.
אולי זה עיוורון שלי, אבל אני ללא רואה שום דרך בה ניתן לבצע עמ"ט כלשהו תוך כדי נסיעה בכלי, שלא לדבר על פורומים רוחביים, יצירת תמונת מצב והעברת המידע למפקד בקבועי זמן סבירים.

באשר לארטילריה - בשביל זה יש לי את הנדסה עם המגננים שהם יצרו מסביבי, כך שיגרם נזק רק מפגיעה ישירה. במקביל יש לי חליפית מוכנה לדילוג, או במקרה הטוב כבר ממוקמת, מחכה להיפרס. קשה לי להאמין

ישן 14-12-2007, 17:02
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "יצא לי לראות הרבה חפ"קים..."

זהו, שלעבוד פרוס זה לא חכמה. מצד שני, לחטוף מכה של רסיקי אויר או מצררים זה עסק לא נעים, וחוץ מבונקרים שום דבר לא יעזור, במיוחד אם הסוללה של האויב עובדת עם איכוני רדיו (מה שהרג לנו אוגדונר במלחמת יוה"כ להזכירך).
קשה לעבוד מתוך כלי נוסע - ודווקא בגלל זה צריך להתאמן על זה.
באחד התרח"טים במא"ט בהם השתתפתי, כוח ההגנה הקצה צוות משולב של סיור ונ"ט ומנע מחפ"ק המח"ט לפרוס במהלך כל התרגיל!

לטעמי, ההנחה שהפריסה לעולם תתאפשר - היא שגויה מיסודה וצריך להמנע מכך, לפחות באימונים.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 12-12-2007, 19:05
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06

א) אכן - רוב כלי הרק"מ עם הK בסוף הם רכבי פיקוד, כאשר יש גם נגמש"י פיקוד כמובן, כמו הגרסא של BTR-50 שכוללת שני צריחונים בחזית במקום אחד (בדומה לתצורה של ה"טופז" הצ'כי) או BMP-1 פיקוד שכולל צריח גדול יותר עם יותר אנטנות. להשוואה - בחת"ם הישראלי יש נגמ"ש פיקוד המכונה "מוגף" שהוא בעצם M-113 רגיל עם מבנה עילי וכל מיני תוספות.

ב) בצריחים הקטנים של הטנקים המזרחיים אכן מיתקון קשר נוסף ושאר אביזרים דורש ויתור על פגזים. בהקשר הזה, מעניין לראות את הפתרון שמצאו בישראל בשדרוגי הטירן/סמובר - מיקום ציוד הקשר במין תאי זיווד מחוץ לצריח מאחור.

ג) מרעום אלקטרוני - משמש לפגזי פלאשט ורסיקי אוויר למיניהם. האם יש לרוסים גרסא משלהם לפלאשט? נדמה לי שמעתי משהו על פלאשט 122 מ"מ לתותחי שדה D-30, אבל לא לטנקים.

ד) הT-72 אכן זכה לשדרוגים, והדגם המחודש והמשופר נקרא T-72BU (כשם שהאות K מסמנת רק פיקוד, האות U מסמנת רק"מ מדגם משודרג ומשופר, כך למשל אחד הדגמים היותר חדשים של הT-80 הוא הT-80U. אאל"ט האות U באה מהמילה "אוליצ'ני"). למטרות יצוא, אותו T-72BU מותג מחדש כ"T-90".
ישן 12-12-2007, 21:37

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "א) אכן - רוב כלי הרק"מ עם הK..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
ג) מרעום אלקטרוני - משמש לפגזי פלאשט ורסיקי אוויר למיניהם. האם יש לרוסים גרסא משלהם לפלאשט? נדמה לי שמעתי משהו על פלאשט 122 מ"מ לתותחי שדה D-30, אבל לא לטנקים.

את זה אני מכיר, כמובן. פשוט הפירוט שראיתי נשמע לי מוזר (מילולית: מערכת יזימה מרחוק). נו טוב, עוד מוסג טכני.

לסובייטים לא היו פלאשטים, אבל היה משהו דומה: http://russianarmor.info/Tanks/ARM/apers/ammo.html

3USh-3 (3Sh-7 projectile) (DOI UNKNOWN)
4700-4800 elements of 1.26g; muzzle velocity 1000m/s; sweep sector 9°; fatal range 200-500m

ציטוט:

ד) הT-72 אכן זכה לשדרוגים, והדגם המחודש והמשופר נקרא T-72BU (כשם שהאות K מסמנת רק פיקוד, האות U מסמנת רק"מ מדגם משודרג ומשופר, כך למשל אחד הדגמים היותר חדשים של הT-80 הוא הT-80U. אאל"ט האות U באה מהמילה "אוליצ'ני"). למטרות יצוא, אותו T-72BU מותג מחדש כ"T-90".

לכן הבאתי את הציטוט, שמסביר שזה לא כך. חוץ מזה, גרסת ייצוא של T-90 היא T-90S.

ישן 15-12-2007, 13:25
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
פוקוד מתןך טנק בצה"ל

מבלי לדבר על המצב היום, בשנות ה-70 נהוג היה כי מפקדים עד דרגת מח"ט מפקדים על הכח גם מתוך טנק.ביו"כ היו הספר מחטים שפיקדו על שדה הקרב מתוך טנק, כגון אמנון רשף וחיים ארז. אחרים פיקדו מתוך נגמ"ש, כגון יאנוש ואורי אור (זחל"ם).

הטנקים אמורים היו להיןת מצויידים בציוד קשר הולם. במלחמה הם לא צויידו כך , למרות שהתקנים היו קיימים.

למפקד הצטרף בד"כ ק. קשר , קמ"ן , ק. אגם או קמב"ץ. אני אישית זכיתי ללמוד תותחנות שוט על רגל אחת, כאשר הושבתי בכסא התןתחן, עם כל המפות ואביזרי השליטה. המט"ק הועבר לתא הטען קשר, וכך נסענו חמישה בטנק.
אני לא משוכנע כי ניתן לשלוט כראוי מתוך טנק, אבל זה הרבה יותר בטוח, ומאפשר שליטה הדוקה יותר.
בחווה הסינית למשל , זה היה ממש חיוני.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:25

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר