לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-01-2008, 07:47
צלמית המשתמש של IndigoBlue
  IndigoBlue IndigoBlue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.07.07
שאלה שאלה על:מקור השם "ספרד"(מתקופת המלחמה הפונית)

שלום...

לפני מספר חודשים קראתי את הספר המדהים של הסופר צבי הרמן ז"ל-"חניבעל", ובאחד הפרקים היה רשום כי מקור השם "ספרד" הוא מצירוף המילים בעברית "אי-שפנים"-ובלועזית "es-pain"-ע"פ צבי הרמן, המקום נקרא "אי-שפנים" מכיוון שבאי היו שפנים רבים(נאמר בספר שהאי נתגלה ע"י הקרתגנים, באחד ממסעות החקר שלהם).

אגב זה הגיוני מכיוון שהפניקים הם הראשונים שגילו את "תרשיש"-בחצי האי האיברי(ספרד ופורטוגל של היום) והחלו לסחור איתה(ע"י כך מספרים היסטוריונים-התעצמה האימפריה הקרתגנית).

בכל אופן השאלה שלי האם זה באמת נכון שמקור השם "ספרד" הוא משילוב המילים :"אי"-"שפנים" בעברית-ואם כן, אז איך זה הגיוני?

הרי ידוע שהפניקים היו בני כנען, ולכן הייתה להם קרבה גדולה מאוד לארץ ישראל ולשפה העברית-אבל למיטב ידיעתי הם לא דיברו בשפה העברית, אז מישהו יכול להסביר לי בבקשה?

תודה רבה, והמשך שבוע טוב.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-01-2008, 18:35

אני מכיר את האימרה שלו, ידידי...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "השפה הפיניקית דמתה מאוד לעברית"

עד היום אני מאמין בכל ליבי שחניבעל ברקה היה המצביא הגדול, והמבריק בעולם!

אומנם הוא לא מפורסם כמו שאר הגדולים(יוליוס קיסר, נאופליאון, ג'ינגס חאן וכ'ו...)אבל לפי דעתי ללא כל צל של ספק מקומו מובטח בהסטוריה של גדולי המצביאים, זה מדהים לראות איך פעם אחר פעם הוא הביס את לגיונות רומא העדיפים שניצבו מולו, קרב ה"קנה" הוא לפי דעתי התבוסה הגדולה ביותר שספגה האמפריה הגדולה ביותר-וכל זאת כמו שנאמר ע"י בן גוריון עי מצביא דובר שפה עברית(או לפחות קרובה), מעניין לדעת מה היה קורה אם סקיפיו היה מובס בקרב זאמה, וקרתגו הייתה הופכת לאמפריית על בין יבשתית-ואוליי אפילו תוסת את מקומה של רומא.

כנראה זה היה משפיע רק לטובה על עם ישראל, אחרי הכול ידוע שממלכת ישראל ויהודה היו בקשרים חמים וטובים מאוד עם ממלכת פניקיה(לבנון של היום),פשוט חבל, שהעם הכל כך מדהים הזה נמחק מהעולם, יימח שמו וזכרו של אלכסנדר!

ישן 11-01-2008, 20:17

מהעובדות הפשוטות...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "חניבעל לא היה כזה מוצלח בסופו..."

1. הוא המצביא היחידי בהסטוריה שהצליח להביס פעם אחר פעם את לגיונות רומא(יש עוד מצביא כזה?)
  2. הוא המצביא שנע הכי הרבה זמן על אדמת רומא, ואירופה באותה התקופה.
  3. הוא המצביא הראשון שהביא את הפילים לאירופה ופיקד עליהם-ויתרה מכך, הוא אף הפך אותם לנכס צבאי מבריק בשדה הקרב(מין טנק).
  4. קרב "קאנאי" שנערך תחת פיקודו נחשב עד היום לאחד המבריקים בהסטוריה-וכמו שאמרתי מקודם, עד לאותו קרב ואפילו מאוחר יותר לא ספגה האמפריה הרומית כל כך הרבה אבדות בקרב אחד.
  5. הוא הצליח להחזיר את כל צבאו מאדמת רומא לאדמת אפריקה על אף מצור כבד שהוטל עליו מהים(בזכות המדוכות האדירות שעשה, ובילבלו את מפקדי הצי הרומאים).
  6. הוא המצביא הראשון והיחידי בהסטוריה שהצליח להעביר צבא שלם דרך מעבר הפירנאים, צבא שכלל בין היתר עשרות פילי מלחמה אלפי סוסים ועשרות אלפי לוחמים.
  7. הוא המצביא היחידי באירופה מאז מעולם שהצליח לכרות ברית עם הגאלים ועם עוד שבטים(לדוגמא "הבויי" האיטלקים)כנגד האמפריה הרומית(בעבר הגאלים לא נהגו לכרות בריות עם עמים אחרים).
  8. הוא המצביא היחידי באותה תקופה שגרם לרומאים להחליף קונסול וסנאטורים בכל כמה שנים, ואפילו חודשים(בעקבות כישלונם או השמדתם בשדה הקרב).
  9. הוא הוגה טקטיקת הקרב "חצי אגרוף סהר"-טקטיקה שנלמדת עד היום בביה"ס לאסטרטגיה ברחביי העולם.
  10. ולסיום(בגלל שכבר אין לי כוח לכתוב, היד כואבת...)הוא המצביא היחידי בהסטוריה(אתה מוזמן לבדוק)שיצא עם כל צבאו כנגד אויב שהיה עדיף ממנו בכל הבחינות(כפי שאתה בטח יודע, מתי שהוא יצא לחצי האי האיברי נשארו מספר אלפי לוחמים קרתגיים בודדים להגן על קרתגו)
לסיכום:

אני באמת יכול להביא לך עוד 10 ואפילו 20 סיבות, שיצדיקו את עמדתי, אתה לא חייב להאמין לי, אבל אתה חייב(לפחות בתור אחד שמתיימר לאהוב הסטוריה)לבדוק את כרכיי ההסטוריה ולראות שכל מה שרשמתי זה אמת.

אומנם חניבעל בקרב הגדול האחרון שלו נחל תבוסה מוחצת שעלתה לו במחיר כל המערכה ארוכת השנים כנגד רומי-אבל היא לא מאפילה על גדולתו, חניבעל בן חמליקרת הוא המצביא הטקטי הגדול בעולם, וכבודו יהיה מונח בפניו לעולם ועד.

שיהיה לך שבוע טוב.

ישן 12-01-2008, 08:53

לא כעסתי ידידי, אני מאמין שאתה מכיר את האימרה:
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "אין צורך לכעוס. לא ניסיתי..."

"אימפריות קמות ונופלות"-אין דבר כזה אימפריה נצחית, ימיה של רומא היו קצובים גם לאחר שהיא שלטה בעולם הידועה מאות שנים, אם תשים לב יש מין גלגל של שליטה שנע בעולם, כמעט כל מדינה באירופה פעם הייתה אימפריה(אוסטריה,הונגריה,צרפת,גרמניה,איטליה,אנגליה, ספרד)וכנ"ל בעוד יבשות בעולם.

לפי דעתי מה שכל כך מייחד את חניבעל זה שהוא לקח את כל גורל עמו על כתפיו, הוא פשוט הימר על הכל, הוא הרי ידע שאם הוא יובס-קרתגו תושמד, ולמרות זאת הוא לא נמנע מלהתמודד פעם אחר פעם מול לגיונות רומא האדירים-ועל זה מגיע לו כתר האומץ והתעוזה, אני לא מכיר אף מצביא כזה.

אני גם לא מכיר אף מצביא שהצליח להפוך צבא של שכירי חרב חמדניים וטמאיים, לצבא נאמן ופטריוטי שהיה מוכן ללכת אחר מנהיגו עד למוות(רק מראה עד כמה הבן היה גדול).

טוב, כל שנותר לנו לחכות זה לסרט "חניבעל", אם ירימו הפקה עם תקציב של כמה מאות מליוני דולרים-אין סיבה שזה לא יהיה הסרט הטוב של השנים האחרונות.

ישן 13-01-2008, 12:01
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי IndigoBlue שמתחילה ב "מהעובדות הפשוטות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי IndigoBlue
אומנם חניבעל בקרב הגדול האחרון שלו נחל תבוסה מוחצת שעלתה לו במחיר כל המערכה ארוכת השנים כנגד רומי-אבל היא לא מאפילה על גדולתו, חניבעל בן חמליקרת הוא המצביא הטקטי הגדול בעולם, וכבודו יהיה מונח בפניו לעולם ועד.

לדעתי חניבעל אכן היה טקטיקן מבריק ("הגדול בעולם" זה תואר שקשה לי להעניק באופן כללי, אבל אין ספק שהוא בין המצליחים בהיסטוריה). למרבה הצער (שלו ושל קרתגו) הכישורים שלו כאסטרטג היו פחותים בהרבה.

כך קרה שמצביא שניצח (כמעט) בכל הקרבות בהם נלחם - הפסיד את המלחמה. ובסופו של יום - זה מה שחשוב (ותחשוב על זה בכל פעם שאתה שומע איזה אלוף אומר ש"בכל המפגשים עם החיזבאללה היתה ידינו על העליונה").

אגב, מומלץ מאוד לקרוא את "סקיפיו הגדול מנפוליאון" של לידל הרט - הספר ייתן לך נקודת מבט נוספת על חניבעל כמצביא.

http://www.baking.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:33

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר