לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-12-2022, 07:05
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
האזכורים הראשונים שמצאתי בעיתונות הם מאוד מאוחרים - מחצית שנות השבעים בערך.
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי דגני בוקר שמתחילה ב "[QUOTE=YGH]אם מישהו יודע את..."

ולמיטב ידיעתי הרויאל מארינס (שלא היה לנו קשר מיוחד איתם) התחילו את המבחן הזה, ששונה למדי ממסע הכומתה - הוא אישי, למשל - אחרי שקמה מדינת ישראל.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-12-2022, 16:48
  liorif liorif אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "האזכורים הראשונים שמצאתי בעיתונות הם מאוד מאוחרים - מחצית שנות השבעים בערך."

להלן סרטון משנת 1945.
הקשב לדברי הקריינות ב 25:45.
לאחר מכן הסצנה מתחלפת לטקס הענקת הכומתה הירוקה.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

זה שיש הבדלים בין מסורות/סמלים צבאיים וכו' איננו בהכרח שולל מקור היסטורי משותף.
קיימות דוגמאות למכביר שעברו אבולוציה לאחר ש"השואלו" מצבא כזה או אחר, החל מפריטי הלבוש עצמם (כולל הכומתה הצבאית דעסקינן) ועד מסורות וטקסים של יחידות.

לא אמרתי שנמתח קו ישיר ספציפית מהרויאל מרינס (כתבתי בפירוש "למשל").
העלתי השערה על סמך הדוגמה שלהם שהמקור ההיסטורי קשור ספציפית למורשת הקומנדו הבריטית ממלחמת העולם השנייה.
באיזה יחידה ספציפית התחיל הנוהג אין לי מושג, זה כבר משהו ששואל השאלה צריך לחפור ולהתעמק.
על כל פנים, נראה לי שהכי סביר זה להתחיל בצבא הבריטי בניסיון להתחקות אחר המקור אשר ממנו שאב צה"ל את ההשראה, כפי שציין הבחור שמעלי.
ישן 08-12-2022, 19:25
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הכל ייתכן, אבל לא מצאתי סימן לזה.
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "להלן סרטון משנת 1945. הקשב..."

טקסים הם דבר אחד; אני מחפש את המסע הספציפי. כאמור, כיוון שהאזכורים בעיתונות שמצאתי הם יחסית מאוחרים (טרם הספקתי לעיין בארכיון 'במחנה', אולי שם תימצא התשובה) אני מפקפק שזה ישירות מהצבא הבריטי - אחרת מן הסתם היינו מוצאים את זה ממש מוקדם. הפלמ"ח נהג מסעות, אבל אצלם זה לא היה קשור להסמכה. הדבר הראשון שמצאתי קשור היה מסע של גולני בין אתרי קרבות - עדיין לא יודע אם זה היה קשור לכומתה, אבל כחלק מההכשרה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 09-12-2022, 03:40
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "שזה בדיוק מה שרואים..."

עוד תימוכין לכך שמדובר במורשת של הקומנדו הבריטי ממלחמת העולם השנייה:

ציטוט:
Training eventually centred at Achnacarry Castle. The term “Commando Training” soon became the byword for the finest and most thorough military training for fitness and skill. The area around the castle provided the finest natural opportunities for hard training which included mountain climbing - Ben Nevis, the highest mountain in the British Isles. There was rope crossing of fast flowing rivers, canoe and diving training in Loch Lochy, with practice beach landings. Men were teamed in pairs to face arduous challenges as teams - through marshland, snow, heather, rocks, water…whatever presented itself, regardless of weather conditions. Unarmed combat was a key and critical part of the course, with night training, developing skills to use terrain for concealment and silent approach.

Hand to hand combat taught close quarters attack & defence; weapons training with knives and small arms taught both skill and a fighting spirit which was instilled upon all taking this course. After 6 weeks of intense training, Commandos would be entitled to wear the coveted green beret and be proud to be part of an elite force.

מקור:

https://d-dayrevisited.co.uk/d-day-...d-paratroopers/

תימוכין נוסף לנ"ל, והפעם בהקשר של ההיסטוריה של היחידה המיוחדת של צבא הולנד:

ציטוט:
In 1942, 48 Dutch military personnel started the Commando course in Achnacarry, Scotland. In the end, 25 of them received their green berets. These men formed No. 2 (Dutch) Troop, which was part of No. 10 (Interallied) Commando

מקור:
https://www.korpscommandotroepen.nl...014-English.pdf

מידע נוסף לגבי הנ"ל באותו הקשר הולנדי:

ציטוט:
In the meantime men are recruited in the liberated South of Holland to go through the commando training in Scotland. Of the 107 recruits who leave for Achnacarry on the 19th of November 1944, 72 manage to gain the green beret.

מקור:
https://www.commandoveterans.org/2troop_Dutch

מסורת מסע הכומתה הירוקה נשמרת עד ימינו באותה יחידה הולנדית אשר שורשיה ההיסטורים נטועים בנ"ל.

לגבי ההקשר הצהל"י, אני במקומך הייתי מנסה להתחקות אחר יחידות קומנדו יהודיות אשר מצויין לגביהן שהתאמנו במרכז האימונים של הקומנדו בAchnacarry, סקוטלנד, למשל:

https://www.jewishvirtuallibrary.or...-no-10-commando
ישן 10-12-2022, 01:38
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "תודה על העזרה, אני לא מזלזל וגם הקשבתי -"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
אבל מסע ספציפי שהוגדר *בצה"ל* כ"מסע כומתה" אני מחפש - זה ולא יותר.

אולי הרפרנסים הבאים יועילו לך, לפחות מבחינת התיאור הטקסטואלי:

1)
ציטוט:
קהל במסע כומתה של חטיבת גבעתי, מצדה, 1956

מקור:
https://www.archives.gov.il/archive...907170686ba64d2

2)
ציטוט:
מסע כומתה של חיל הרגלים ליד מצדה
1954

מסע כומתה של חיל רגלים למרגלות מצדה. החיילים ישנים באוהלים בשטח ועוברים מסע מפרך שבמהלכו המפקדים בוררים את החיילים המצטיינים.

מקור:
https://jfc.org.il/news_journal/69941-2/115737-2/

הערה - הטקסט אמנם לקוח מהלינק המופיע לעיל, אך הסרטון המופיע בו איננו מראה את הקטע הרלוונטי.

הקטע הרלוונטי נמצא בסרטון השלם המופיע בלינק הבא החל מנקודת זמן 2:22 (למרות שאין שם שום זכר או קשר לכומתה):
https://jfc.org.il/news_journal/69941-2/
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:47

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר