לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-01-2008, 07:34
  מדינאי מדינאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.04
שאלה מה עושים עם העז העוורת שסותמת אוזניים ומסרבת לשמוע, אבל מתעקשת להנהיג את העדר

פרסום ראשון: 28/04/04,
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/77302

"נהיה קרית שמונה של הדרום"

בראיון לשבועון החרדי "שעה טובה" יוצא ראש עיריית שדרות, אלי מויאל נגד 'תוכנית ההנתקות': "מה שקורה עם השרים הבכירים בליכוד זו בושה וכלימה לעם ישראל. מערכת שלימה של התקרנפות. אלה אנשים שבמוקדם או במאוחר יבקשו להיות ראש ממשלה. לא נשאר כבוד למדינה הזאת".

- אז זהו, יצאת נגד שרון?

לא יצאתי נגד שרון. אני יודע כי שרון רוצה להעמיד זאת כך כי זה נוח לו פוליטית. מדובר באחת השאלות הכי אידיאולוגיות, ולא יעזור לשרון אם הוא יציג את זה כמשהו אישי.

- אתה נמצא בשדרות, קו חזית בשנים האחרונות. אומר לך שרון: בוא נתנתק.

אתה יודע מה, זה אפילו לא מצחיק. התוכנית הזו מקרבת את בית חנון לשדרות ולא מרחיקה. זה שלא נופלים מאות ואלפי קאסמים על שדרות, בא מכך שצה"ל יושב בבית חנון, ופועל בג'בלייה ובית להיה. אם הצבא לא יהיה שם, אני אפילו לא רוצה לחשוב על מה שיהיה.

- מה המרחק של שדרות מעזה?

800 מטר.

- מה? 800 מטר?

800 מטר מהבית שלי.

- זה נשמע פנטסטי, הציבור לא יודע על דבר כזה.

אני יודע. מנסים למכור את זה בדרך אחרת. הם היו שוטפים אותנו בקטיושות, אבל צה"ל יושב להם על הורידים. אם חלילה הצבא לא יהיה שם, יירו עלינו בצורה מדהימה ונהיה קרית שמונה של הדרום. שאלתי גומרים מאד בכירים במשרד הביטחון, מה יקרה אם נצא מעזה, והכל ימשך. אמרו לי: נכנס חזרה. לא הבנתי, למה אתם יוצאים. הרי הם כבר עכשיו הם אומרים שיירו. אתם מחכים שייקרו פה אסונות בנפש? הרי אלה ניסיונות בבני אדם.

- ניסויים בשטח בנוי.

כבר לא צריך לנסות. שהרי הם אומרים מה בדיוק יעשו לנו, שהמלחמה תמשך. וחזקה עליהם שהם מקיימים. כשהם אומרים שלום הם לא מקיימים, אבל כשהם אומרים מלחמה הם מקיימים. אני פשוט לא מבין מה התוכנית ההזויה הזו, למסור חלקים מהארץ לאויב הכי גדול שלך כי למישהו מתחשק. הערבים כבר הודיעו כי הבתים ישמשו את בני משפחות השאהידים.

- מגיע להם כנראה פיצוי.

אתה מבין מה קורה פה? גוש קטיף ייושב בשאהידים. אתה נותן לרוצחים לחיות בבתי הנרצחים כפרס על שרצחו אותם. לא נשאר כבוד למדינה הזאת. ולצערי מדינה שאין לה כבוד לא יכולה להיות במשפחת העמים. בושה לתת לקרבן עונש ולרוצח פרס. ולא סתם פרס אלא הטרוריסטים יגורו בבתי אלה שעליהם הפעילו את הטרור. תהרוג אותי, אני לא מבין מה קרה לעם הכי חכם בעולם. איך הוא יכול לעשות כאלה מעשי איוולת?

- מה באמת קרה?

יש ליקוי מאורות.

- או שהם לא מאורות.

אתה יודע מה, יש רפיון וחולשה הדעת בהנהגה. יש ימים שהאירועים גדולים והמנהיגים קטנים, יש ימים שהאירועים קטנים והמנהיגים גדולים. נדמה לי שאנחנו חיים במקרה הראשון.

- אבל אנחנו מדברים על שרון.

אני מתפלא על שרון. כי מבחינתי הוא היה גיבור הארץ הזאת.

- נו..

והפך אחד מאלה שמוסרים את הארץ הזאת. התמיהה גדולה יותר, כי לא קרה דבר דרמטי, לא הייתה יוזמת שלום כלשהי והערבים לא אמרו שהם מוכנים לעשות הסכם, מה פתאום קופצים ומשנים את כל מה שאמרו עד עכשיו. נניח שהיו מוכנים אז אולי היה מקום לבוא ולהגיד: בואו בכל זאת נדבר איתם. אם כי כבר נוכחנו כי אין זו קבוצה של טרוריסטים שרק יודעת לעשות שמות.

- אומר שר הביטחון נשאר צבאית.

אחיזת עיניים. לא זה מה שמדובר. הם רק אומרים שיסיגו את הצבא, וישארו עם אופציה להיכנס בחזרה. וזה בטוח יבוא, כי כאשר ייפול ברד קסאמים על שדרות יכנסו חזרה, אם כן הסצנריו ידוע מראש, אז למה אתה יוצא כדי להיכנס? אתה רוצה שיזרעו לך את הכניסה חזרה לעזה במוקשים? אתה רוצה שיכניסו קטיושות, במקום שעד עכשיו היו "רק" קסאמים. והרי הם יכניסו קטיושות וטילים, כי ידיהם לא מושטות לשלום, והם אומרים זאת. זו תוכנית הזויה לגמרי. לא קרה כלום שיצדיק תוכנית כלשהי, ועוד איזה תוכנית. שווה בנפשך שעוד 20 שנה תהיה הנהגה של הערבים, דבר שאני לא מאמין שיקרה. והם יבואו לשולחן הדיונים ובאמת ירצו לעשות שלום. נניח. מה תיתן להם? הרי כבר נתת? על מה ישבו איתך? הם יתפארו בפני אנשיהם על מה שנתת באופן חד צדדי? גם אם לא נלך בדרך של הליכוד, למסור אדמה זה האקט האחרון שמדינה יכולה לעשות. הכל הפוך פה וקורה משהו מאד לא הגיוני. החזרת ימית היא פצע פתוח, אבל...

- אז הייתה מהצד השני מדינה, כאן כנופיות.

בדיוק. אתה מוסר שטח לכנופיות ומקרב אותם אליך. היום אתה יושב עם הצבא בפנים, ואתה יוצא החוצה תחת מטר יריות שלהם, כאשר כולם מבטיחים לך מראש שיהיה הרבה יותר גרוע.

- כראש עירייה בדרום אתה מדבר עם קצינים בהווה ולשעבר. מה הם אומרים?

אני מבקש להשאיר את הצבא מחוץ לוויכוח, אבל אני קורא בעיתון את מה שאמר הרמטכ"ל, את מה שאומר ראש השב"כ, את מה שאומרים מי שמוגדרים "קצינים בכירים בפיקוד דרום". כולם כאחד אומרים, כל אחד בשפה שלו, שזה יתפוצץ לנו בפנים. וזה אכן הולך להתפוצץ לנו בפנים. מי שמוכר את התוכנית מהצד של אריק שרון עושה את השקר הכי גדול. וראה מה שקרה הבוקר בכפר דרום (הפיגוע בג'יפ שבו נפצעו 4 ישראלים).

- זה לא חדש. קורה כבר 3 שנים וחצי ברציפות.

אבל היום הם כבר יודעים שאנחנו יוצאים, אז למה הם עושים פיגועים. אם לא כדי לאותת כי זה מה שיקרה גם אחרי שנצא, רק בעוצמה רבה הרבה יותר. ואם כן למה אתה יוצא?

- אומר שרון: נהרוג את ראשי החמאס ונראה אותם מעיזים.

לא צריך לצאת כדי להרוג את ראשי החמאס כי עושים את זה כבר עכשיו. כאשר ברור שאם הצבא יצא יהיה יותר קשה להרוג ראשי חמאס.

- למה, הרי המבצעים הם טייסי המסוקים של חיל האוויר?

הם מבצעים את הפעולה, אבל הכל מסתמך על מודיעין. ומודיעין יהיה הרבה יותר קשה לעשות אחרי שישראל תהיה מחוץ לעזה. אגב, יכולנו לחסל את ראשי החמאס לפני שנה, איש לא הפריע לנו. האמריקאים כבר שנה וחצי לא מפריעים לעשות כל פעולה. ראה את התגובה שלהם על החיסול. התגובה היחידה הייתה החיסול לא היה על דעתנו. אנחנו מבינים עוד קצת בדיפלומטיה, כדי לדעת מה אומרת התגובה.

- אז מה עובר על שרון?

ממש לא יודע.

- או שהוא יודע דברים שאתה לא יודע.

אני לא יכול להיכנס לנימי נפשו של אריק שרון. אני שומע מה שהוא אומר, ונפשי לא רגועה.

- יש רמזים שיתפטר.

אנחנו לא נלחמים בראש הממשלה, יש לנו הערכות למאבק רעיוני, לא נגד אף אחד. נתמודד עד יום ראשון, ונראה מה יהיה.

- דיברת עם הרבה אנשים?

כל היום אני מדבר.

- מה הפידבק?

שחלה תזוזה משמעותית, שבאה כי התחלנו לעבוד בשיטה של השטח. השינוי נראה לעין. התגובה הראשונה של חלק גדול מהאנשים הייתה שהם בעד. כאשר הסברנו להם את העובדות, אנשים שינו את דעתם בקלי קלות.

- אתה נשמע חי את הדברים.

מה שמאפיין את מחנה המתנגדים ששום אינטרס אישי לא מעורב במאבק. אלה אנשים שנותנים את נשמתם.

- שרון דיבר איתך?

ערב פסח איחל לי חג שמח. מי ששוחח איתי זה בכירים מטעמו.

- מה הגבת?

לא השתכנעתי.

- כנראה שבמרחק של 800 מטרים מהקסאמים, המילים מקבלות מימד אחר.

אתה יודע מה? לו אני הייתי משלם מחיר אישי קשה, ועם ישראל מרוויח, הייתי גם אני מצטרף. גם אם שדרות תהיה קרית שמונה של הדרום ועם ישראל ירוויח, אני בעד. הבעיה לא שדרות, אלא עם ישראל. ועם ישראל הולך להפסיד.

- מה המצב של אשקלון?

היא הולכת להיות קרובה יותר, תחנת הכוח של אשקלון בטווח ראיה מעזה. טווח רגיל של פגז.

- וקטיושות?

יגיעו ועוד איך לאשקלון, שתהיה עיר חזית במלוא מובן המילה.

- מה זה עושה לבוחרי הליכוד בעיר?

לפי הבדיקות המתפקדים באשקלון יהיו ב- 75 אחוז נגד.

- מה המצב בדרום בכלל?

בדרום יהיה רוב למתנגדי ההתנתקות.

- יום הבחירות משחק?

יום בחירות שעובד חזק זה 5 אחוז שעוברים מצד לצד. למזלנו הצד השני לא עובד בשטח. אני לא רואה אותם. לא חוגים לא התארגנויות, לא מתפקדים.

- הנשק שלהם הוא שרון.

שרון עושה להם את העבודה. כל השאר יושבים בבית. אני מקווה שישבו בבית גם ביום הבחירות. ואז יהיה לנו ניצחון.

- כשהגעת לפוליטיקה לפני 20 שנה לא פיללת שכך יקרה.

בוודאי שלא. אמרתי לך: יש פה ליקוי מאורות. אתה יודע מה, אפילו קפקא לא היה מצייר תרחיש כזה. זו הטעיה גדולה של הציבור. מצנע הלך לבחירות עם התוכנית הזו והציבור לא קנה את הסחורה, ונתן לו סטירה מצלצלת. והנה לא נוקפים אלא 16 חודשים ואריק שרון מבצע את אותה תוכנית עצמה ובאמצעות הליכוד. לכל הדעות זו גניבת דעת. לא יודע איך אריק שרון חי עם זה כשמצנע אומר: את זה הצעתי לכם בבחירות. אריק שרון קיבל אמון על שלום ובטחון. זה לא שלום ולא בטחון, לא יודע איך הוא עושה את זה, זו הרי אונאת הציבור.

- על פי החשיפות האחרונות בתחומים אחרים, אולי אפשר לקבל רמז איך הוא חי עם זה. לא רוצה לדבר על הצד הפרטי. זה לא אני. אני רק אומר שיש פה ליקוי מאורות ויש להעיר את הציבור ולהסביר לו מה קורה.

- תופעה מעניינת, ככל שאדם רחוק יותר מיהדות, כך רבים הסיכויים שיתמוך בתוכניות שאתה קורא להם הזויות. החרדים לא "ציונים", אבל מתנגדים כמעט במאה אחוז. כל סקר מגלה זאת. מי שמתרחק מהיהדות לא חי את הארץ הזאת. אני חילוני בהגדרה, על אף שאני מניח תפילין כל בוקר. אני יודע מה שאחרים יודעים, שהעמידה על הארץ היא הערובה לקיום המדינה. כי אומה שאינה יודעת להלחם על כבודה, בסופו של דבר מתפרקת. אני יכול לתת לך רשימה של אימפריות ענקיות שלא ידעו לשמור על כבודם ונפלו על אותו רקע. אומה שלא יודעת לשמור על כבודה ועל השייכות שלה לארצה, נמצאת. בבעיה.

- מה קורה אגב עם נתניהו?

אני לא חי מידיו של אף אחד ואומר את דעתי בגלוי. מה שקורה עם השרים הבכירים בליכוד זו בושה וכלימה לעם ישראל. מערכת שלימה של התקרנפות. אלה אנשים שבמוקדם או במאוחר יבקשו להיות ראש ממשלה. ואם ברגעים הקשים האלה הם לא אומרים את דעתם, לא יודע איך נוכל לתמוך בהם. אני אומר לך: לא נרפה מהם, נזכיר להם את זה כל שעה וכל יום. אדם שמבקש אדם להיות מנהיג, צריך להתייצב מול העם בכיכר המרכזית ולומר את דעתו בשעה הקשה הזאת. אבל אתה לא שומע אפילו צווחה קטנה. אפילו לא איוושה. מנהיג צריך להיות נאמן לעצמו קודם. אם מישהו עושה חישובים של כסאות וסיכויים נזכור את זה ביום פקודה.

- שרון אולי טועה אבל מוכיח כושר להוביל אנשים. הרי אף אחד בעולם לא רצה את התוכנית. לא האמריקאים, לא הערבים, לא הליכוד, לא הצבא, לא השב"כ. אף אחד. ותראה את שרון.

קראתי לא מזמן ספר על טעויות של מנהיגים. אני מקווה שזה לא יתקיים בשרון.

- השאלה היתה על הכושר שלו.

מאז ומתמיד היה מנהיג. אבל מה שהוא עושה עכשיו לא מחובר לשום דבר. זו תוכנית הזויה, וגם היתה טעות טאקטית להגיע אל המשאל. תנסה להכריע דרך המוסדות המקובלים, מה זה המשאל. אני רוצה להגיד לך: הצטרפתי לליכוד על סמך מצע מסוים. ואני מרגיש לא נוח בליכוד.

- תצטער אם שרון יתפטר?

אני רוצה להצטער רק על ארץ ישראל. לאנשים יש תחליף, לעם לא. את ארץ ישראל הנהיגו מדינאים כאלה ואחרים, ותמיד ימצאו מנהיגים. לנו חשובה הארץ וחשוב בטחון היושבים בה.

(פ.ק.)

יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן (תהילים קכט, ח)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:15

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר