לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-02-2008, 09:04
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
צבאי אטרקטיביות וחוסר אטרקטיביות של יחידות לוחמות

החומר שממנו עשויה מוטיבציה.

הנושא נדון כאן כבר מספר פעמים, אבל אני חושב שכדאי לנסות ולמפות ממה בדיוק מורכבים היוקרה והדימוי האיכותי של יחידות שדה, ומהיכן נובעת המוטיבציה להתגייס לסוגי יחידות כאלה (צנחנים, גולני) ולא לאחרים (שריון, תותחנים).

כרשימה חלקית ולאו דווקא לפי סדר חשיבות, אני מציע את המרכיבים הבאים:

1) רמת הקרביות - מבצעים: מלש"ב שמגיע ליחידות לוחמות, לא פעם הסכים לכך כי הוא רצה להיות לוחם. מי שרוצה להיות לוחם, מעוניין מן הסתם להשתתף בפעילות מבצעית, ומכאן, חשובה לו מאוד מידת השתתפותה של היחידה הזו בפעילות כזו - הגדרת "פעילות מבצעית" משתנה מן הסתם מזמן לזמן - כך למשל אחרי ששת הימים ו"חשופים בצריח" הייתה עדנה לחיל השריון, ואילו בתקופת לבנון יחידות קרביות שלא שירתו בגזרה זו (כמו חרוב ודוכיפת) נחשבו לנחשקות פחות מכאלו שכן.

2) רמת הקרביות - דרישות: מלש"ב שרואה את עצמו כלוחם, רוצה לא פעם להרגיש שיש לו "תו איכות" מסויים. לפיכך, יחידות עם דרישות פרופיל/קב"א גבוהות יותר והכשרה שנתפסת כאיכותית יותר (רמת רובאי, למשל) הופכות לנחשקות יותר.

3) עבודה שחורה: מי שהתגייס להיות לוחם, רוצה להתעסק בפעילות מבצעית ופחות בטחינה. אמנם טחינה יש בכל מקום, אבל יחידות שאינן עוסקות בעול הבט"ש השגרתי כמו מחסומים נתפסות כנחשקות יותר מאלה שכן, והיחידות ה"טכניות" שכוללות עבודה רבה על כלים ואחזקתם (שריון, תותחנים, במידת מה גם הנדסה) הן נחשקות אף פחות.

4) מסורת: למסורת והמורשת של היחידה, עליהן לא פעם לומד המלש"ב מסביבתו הקרובה, אף הן משפיעות על מידת המשיכה. כך למשל יחידה רבת מעללים כמו חטיבת גולני מבוקשת ממש כמו חטיבת הצנחנים ההתנדבותית, ובין חטיבות השריון ישנה עדנת-מה לחטיבה שבע.

5) ציוד: זה בולט יותר ביחידות הלוחמות מהסוג הטכני - מרכבה 4 פופולריות יותר מהדגמים הישנים יותר, ופטריוט מגניב יותר מאשר הוק.

תוספות, הערות, הארות?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-02-2008, 13:41
  timtim timtim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.05
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "לגבי 4- אחדד כי "מסורת" בעיני..."

המניע של חלק מהמלש"בים הוא לאו דווקא מה שציינת
לפעמים הדבר "שמכריע" את רצונו של אותו אדם להתגייס חטיבה או יחידה X הוא הסוג של האנשים שם ואופי היחידה
ולא רמת הפעילות שלה.

הרבה מלשב"ים רוצים להגיע לחטיבות חי"ר ולא לחטיבות שיריון ותותחנים בעיקר בגלל תדמית שנוצרה לה במשך השנים,כי בתאכלס אין אף אחד שמסביר כמו שצריך את מה שעושים שם,לא ראיתי שום נסיון "להרעיל" את המלשב"ים ללכת לאותן חטיבות,ממה אנחנו המלשב"ים "מושפעים" מסרטים שבעיקר מה שהולך בהם זה חי"ר
זה סיפורים של החבר'ה או של המשפחה,אם אין לך מישהו קרוב מהמשפחה ששירת בשיריון או תותחנים,אין לך מי "שירעיל" אותך.
בחדשות כל הזמן אתה שומע רק על פעילות חי"ר כמעט ולא על פעילות של תותחנים או שריון,בקושי.
וגם יש את כל הקטע של ה"נוחיות",לא לכל אחד בא להתחיל להתעסק עם זחלים של טנקים ושימון של כל מיני דברים שקושורים לאותם כלים הנדסיים.

ישן 18-02-2008, 14:55
  avirano avirano אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.11.06
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי timtim שמתחילה ב "המניע של חלק מהמלש"בים הוא..."

דווקא בכתבות שיוצא לי לקרוא כמעט בכל כתבה כתוב כוחות חי"ר בנוסף עם כוחות של שיריון והנדסה.

לפותח האשכול:

לפי דעתי, אפשר להבין, לצורך העניין, מלש"בים שלא רוצים להגיע לתותחנים כי הם פחות או כלל לא (אין לי שמץ, הכל לפי מיטב הבנתי. תקנו אותי אם אני טועה) נכנסים ל"קו הראשון", כמו כוחות חי"ר.
לגבי שיריון והנדסה, אין לי שום הסבר הגיוני שיכול להסביר למה מלש"בים מעדיפים להגיע לחטיבות חי"ר ולא לשם. כנראה שבגלל סטיגמות על היחידות הללו.

אני אתן לך דוגמא מצויינת. אני מלש"ב ששואף ורוצה להגיע לאחת מחטיבות החי"ר (נחל גולני גבעתי) וממש לא רוצה להגיע לתותחנים, שיריון, הנדסה.
תשאל אותי למה?
אין לי מושג. (: אף פעם לא חשבתי על זה..
ישן 19-02-2008, 00:34
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "לגבי 4- אחדד כי "מסורת" בעיני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
לגבי 4- אחדד כי "מסורת" בעיני מלש"ב אינה בהכרח מורשת קרב, אלא פשוט אווירה.
ולגבי 1- בעיני מלש"בים רבים, "רמת קרביות" פירושה פשוט "להיכנס בערבים"- ומכאן הפופולריות הרבה של מג"ב דווקא.

מסכים ומחזק:
נתקלתי לא אחת במלש"בים ובחיילים בני יום שהיו מורעלי נח"ל כי "שם אין משמעת", "אין דיסטנס", "יש חבר'ה ראש טוב" וכו'. כנ"ל גולני.

עצם זה שיש הווי סביב גולני, ונח"ל וצנחנים ולעומת זאת אין איזשהו מאפיין ייחודי להווי החש"ני/חת"מי/חה"ני/מוד"שי/כפירי הוא כבר גורם מכריע בקרב המלש"ב שלא רוצה להתקע במקום שאף אחד לא מדבר עליו בזמן שחברים שלו מתגאים בהווי היחידה (שלא בהכרח תואם את המציאות כידוע למי שהעביר כמה חודשים בצבא) אליה הם עתידים להשתייך או שהם מצפים לפגוש כשיגיעו לותיקות במידה ומדובר בחיילים צעירים.

חבר ששירת בגבעתי סיפר שאנשי החטיבה הסגולה בקורס המ"כים היו בעלי המוטיבציה הנמוכה ביותר אפילו יחסית לאנשי החירמ"כ (דאז) וזאת למרות שבאותה תקופה (2003) גבעתי הייתה החטיבה שעשתה הכי הרבה פעילות מבצעית והביאה הכי הרבה אוזניים של מלוכלכים.
ישן 18-02-2008, 18:41
  WarMaster WarMaster אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אטרקטיביות וחוסר אטרקטיביות של יחידות לוחמות"

לדעתי ישנם שתי סיבות שגורמים למלשב"ים להעדיף את החי"ר על פני חה"ן.
הקצאות: תקנו אותי אם אני טועה, אבל כל חייל במבצעית בנח"ל מקבל פלאטופ. בחטיבה 900 אני יודע שמקבלים כשמגיעים למחלקת הביניים. בהנדסה ישנם מספר (יחסית) קטן של פלאטופים בפלוגות המבצעיות.
יהיו שיגידו שזה לא משנה, אבל לדעתי מלש"ב מתלהב יותר מגולנצ'יק עם פלאטופ, מאשר מוהנדס עם מקוצר משופשף.

עוד בעיה מעצבנת שניתקלתי בה, שבהמון מבצעים שהנדסה לוקחים בהם חלק, לא ניתן קרדיט לחייל. במלחמה למשל, הופיע תמונה של שטח האיסוף שלנו עם כל הפומות ולמטה כתוב "כוח שיריון של צה"ל". או למשל תמונה שפורסמה ב 7 ימים של מחלקה מהפלוגה שלי, ולמטה הכיתוב "כוח גולני בלבנון". או כתבה על מוצבי הצפון (אני לא זוכר באיזה עיתון), חיילי פלוגת הנדסה מופעים, ושוב - כתוב שהם גולני...

אז שמלש"ב שומע ברדיו על מבצע של גולני, רואה בעיתון תמונה של "חיילי גולני", ורואה בטלויזיה "כוח של גולני" - לאן הוא ירצה להתגייס ? להנדסה ?
ישן 19-02-2008, 20:54
  avirano avirano אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.11.06
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי WarMaster שמתחילה ב "לדעתי ישנם שתי סיבות שגורמים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי WarMaster
לדעתי ישנם שתי סיבות שגורמים למלשב"ים להעדיף את החי"ר על פני חה"ן.
הקצאות: תקנו אותי אם אני טועה, אבל כל חייל במבצעית בנח"ל מקבל פלאטופ. בחטיבה 900 אני יודע שמקבלים כשמגיעים למחלקת הביניים. בהנדסה ישנם מספר (יחסית) קטן של פלאטופים בפלוגות המבצעיות.
יהיו שיגידו שזה לא משנה, אבל לדעתי מלש"ב מתלהב יותר מגולנצ'יק עם פלאטופ, מאשר מוהנדס עם מקוצר משופשף. אני לא חושב שמלש"ב ממוצע יודע להבדיל בין פלאטופ לבין מקוצר.. כמובן שאני מדבר על הרוב. ככה שאני לא חושב שזה פקטור בהחלטה..

עוד בעיה מעצבנת שניתקלתי בה, שבהמון מבצעים שהנדסה לוקחים בהם חלק, לא ניתן קרדיט לחייל. במלחמה למשל, הופיע תמונה של שטח האיסוף שלנו עם כל הפומות ולמטה כתוב "כוח שיריון של צה"ל". או למשל תמונה שפורסמה ב 7 ימים של מחלקה מהפלוגה שלי, ולמטה הכיתוב "כוח גולני בלבנון". או כתבה על מוצבי הצפון (אני לא זוכר באיזה עיתון), חיילי פלוגת הנדסה מופעים, ושוב - כתוב שהם גולני...
דווקא בזמן האחרון אני רואה הרבה על הפעולות בעזה כוחות של גולני עם כוחות של שיריון והנדסה..
אז שמלש"ב שומע ברדיו על מבצע של גולני, רואה בעיתון תמונה של "חיילי גולני", ורואה בטלויזיה "כוח של גולני" - לאן הוא ירצה להתגייס ? להנדסה ?
ישן 19-02-2008, 23:46
  WarMaster WarMaster אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.05
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי avirano שמתחילה ב "[QUOTE=WarMaster]לדעתי ישנם..."

ציטוט:
דווקא בזמן האחרון אני רואה הרבה על הפעולות בעזה כוחות של גולני עם כוחות של שיריון והנדסה..

עוד קטע ששכחתי להזכיר - אף פעם הביטוי "כוחות הנדסה" לא יבוא לבד. תמיד זה יהיה "כוח של XXXX וכוחות של הנדסה".

כשהייתי בתחילת דרכי בחיל, המפקדים במסלול טענו שע"פ אמנה מסויימת שישראל חתומה עליה, אסור לישראל להפעיל את חה"ן באופן קרבי, ולכן מתבצעת צנזורה בתקשורת על פעולות החיל.
(זה מזכיר לי את ההנפצה שאומרת שצה"ל מפר את אמנת ג'נבה ע"י השימוש בתחמושת 5.56, ובתאורת זרחן.... )

לדעתי גולני, גבעתי וצנחנים הפכו פשוט לגימיק של התקשורת. כנראה דעתם של הכתבים היא שכשמתבצעת פעילות, יעניין יותר את הקוראים\המאזינים\הצופים לדעת שגולני\גבעתי\צנחנים שוב עשו משהו בשביל שאנחנו נוכל להמשיך לחיות בשקט. לכתבים שם כנראה לא ממש מעניין מי באמת עשה את הפעילות - העיקר שזה ישמע טוב.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:30

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר