לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-08-2008, 20:46
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
עוד על יוסף בנטואיטש
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "יוסף ושרה בנטואיץ"

ובכוונה אייתתי כך את שמו, למרות שהוא מאיית בספר את שמו "בנטואיץ", כי במקרים אחרים הוא מעדיף את ה"טש" על ה-צ' המוכרת לנו.

חשבתי שזה למעשה הרבה יותר נכון, ואין לי מושג למה אנחנו מעדיפים את הצדי עם הגרש על פני טית-שין. רבינוביטש. לייזרוביטש. טשיטש. מעניין מתי המציאו את הצ', ובעיקר למה.

בכל אופן, יוסף שלנו היה אחיה של הטשלנית (נגנית טשלו) תלמה ילין, שעל שמה קרוי ביה"ס לאמנויות. היא, תלמה, היתה נשואה לאליעזר ילין שהיה אדריכל נפלא ולא מזמן פורסם ספר על עבודותיו.

מוזר לי הביטוי "מפגע ארכיטקטוני"המתייחס לביתם של הבנטואיטשים, כי סביר להניח שהגיס - אליעזר ילין - הוא שתכנן אותו.

אחיו של יוסף, נורמן, היה התובע הכללי של ממשלת המנדט הבריטית מייד לאחר מלחמת העולם הראשונה, ואחר כל מרצה למשפטים באוניברסיטה העברית.

אחות אחרת של יוסף שלנו היתה ליליאן פרידלנדר, שאחי בעלה ואשתו בנו את אחוזת לנגה בזכרון, וכיום היא משמשת מרכז מוזיקלי על שמו של דניאל, בנה של ליליאן. בתה של ליליאן, אחותו של דניאל, התחתנה עם שמעון אגרנט, לימים - נשיא בית המשפט העליון.

נכדו של יוסף הוא העיתונאי ארי שביט.

... ולחשוב שעד לפני שעה לא שמעתי אף פעם על המשפחה הזו!

והנה פנינה מדברי הוגה הצופיות, סר רוברט בדן פואל (תרגום ואיות של יוסף ושרה בנטואיטש, שתרגמו אותו ב-1927):

...לו נעשינו ידידים עם שכנינו אשר מעבר לים ובארצות זרות, והם היו שומרים על הידידות אתנו, לא היינו נלחמים.
זוהי הדרך הכי טובה לעצור בעד מלחמות ולהבטיח את השלום. היה ידיד לזרים. ובאחות הצופים יכול אתה על נקלה לעשות זאת, ע"י זה שתכיר את אחיך הצופים בארצות אחרות, שתבקר אותן. וכל זה יועיל אחר כך לעצור בעד מלחמות.

נדמה לי שלאחר 80 שנה נעשינו קצת פחות תמימים...

נערך לאחרונה ע"י ארדיכל בתאריך 01-08-2008 בשעה 21:10.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-08-2008, 09:35
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
טעיתי
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "כתכתי כיום"

ילין, אם כך, לא תכנן לגיסיו את הבית, אלא רטנר. במחשבה שנייה, גם הגיסים שלי לא שכרו את שרותי כדי לתכנן את הבית שלהם, אז למה שהבנטואיטשים יעשו את זה? לא טוב לערבב עסקים עם משפחה.
יוחנן רטנר הוא עוד אחד מהנפילים. הונגרי במוצאו (אויגן, לפני שנקרא יוחנן), שהגיע לטכניון בשנות העשרים ולימד שם ארכיטקטורה.

ב-1927, השנה שבה הבנטואיטשים תרגמו את הספר על הצופיות, התפרסמה תחרות ארכיטקטונית לבניית המוסדות הלאומיים בירושלים. אל תקלו ראש: זו היתה התחרות הארכיטקטונית החשובה ביותר במאה העשרים! וזאת מכמה סיבות:

א. העם היהודי היושב בציון מחליט לבנות לעצמו "בניני ממשלה". כלומר - מבנה שיסמל את הציונות, וייצג אותה.
ב. ולא רק זה, אלא שהדברים נאמרו במפורש במסמך שנמסר למתחרים: המבנה צריך לסמל את שיבת העם היהודי לארצו.
ג. באותה תקופה החלו גישושים לבניית מגדל ימקא בירושלים, ולא מעט ציונים ראו ביוזמה הנוצרית-אמריקאית כאילו היא תחרות על ירושלים: איזו אמונה תשלוט בעיר. קולונל קיש, מראשי הציונות, אף טען שחייבים לבנות מבנה ציוני מפואר, כי אם לא - ירושלים תיכנע לנוצרים.
ד. התקופה היתה תקופת מעבר באדריכלות. בגרמניה ובצרפת מתחילה לצוץ ארכיטקטורה חדשה, מודרנית, ששמה ללעג את האדריכלות המקושטת (מאד מאד מקושטת) שקדמה לה.

בכל אופן, רטנר זוכה בתחרות, עם בנין שחייב המון למודרניסטים ותורתם, אם כי חלקים ממנו עדיין שייכים לזרם המקושט, הקודם (הקרוי "אקלקטי"). זכייתו של רטנר מתווה את הכיוון לארכיטקטורה הציונית, ומהר מאד עברו כל האדריכלים בא"י לבנות בניה מודרניסטית, הרבה לפני שזה נקלט בשאר העולם. רטנר, אם כך, הוא ה"משה רבנו" של המודרניזם הארכיטקטוני בא"י.

אבל בזה לא תמו מפעלותיו. בהמשך נעשה רטנר מעורב מאד ב"הגנה", ובתחילת שנות השלושים הוא מתמנה לרמ"א - ראש המטה הארצי של הארגון. שווה ערך לרמטכ"ל. באותה תקופה נבנים כל הביצורים, ומוקמים ישובי חומה ומגדל. רטנר לא "מת" על הביצורים, כי הוא האמין, כמו יצחק שדה, שלא צריכים לשבת ולחכות אלא לצאת, ליזום, לארוב ואף לתקוף. לעומת זאת ישובי חומה ומגדל היו הבייבי שלו, והוא תרם רבות להקמתם וגם לתכנונם.

יש ספר אוטוביוגרפי שלו בשם "חיי ואני", אבל אין לי אותו. כבר פעמיים הזמנתי אותו מהוצאות ספרים ומוכרי ספרים, וכלום לא קרה. אם וכאשר אשים עליו יד - ארחיב את הסיפור.
ישן 07-08-2008, 11:06
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
'אני וסטימצקי - רשמים'
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תודה על המידע. ובאותו נושא הנה משהו שהגיע אלי במייל אמש....."

המחירים אכן נעים בטווח 10-40 ש"ח כמובטח עם נטיה ל35 ש"ח כמצופה.

ספורת ותרגומים ניתן למצוא במקום אם כי לאו דווקא ספרים ש'היית מתעקש להחזיק על המדף'

מעניין להשוות בין מכירת החיסול הראשונה של 'מסדה' לבין מכירה זו. אז, בימים שטרם אינטרנט וטרם חישוב מדוקדק של שטחי אחסנה - נשלפו מן המחסנים הרבה ספרי עיון ורומנים היסטוריים שראו אור יחד עם הכרך הראשון של 'העברית'. מגע הדפים גרם לגרד נעים ועל גביהם נכתב מידע שלא היה נגיש למי שאינו חוקר. כמעט ולא עמדו למכירה ספרי קריאה ובודאי לא כאלו שבעברית 'עכשווית'.

הפעם, היו המדפים מלאים בספורת של סופרים אלמוניים, פורצים או מתורגמים. לא קניתי כי אין זה הטעם שלי אך מתנת הדפוס הממוחשב מאפשרת לרבים יותר לקרוא ולרבים יותר לכתוב - וטוב שכך.
מנגד, לא מצאתי ולו ספר עיון אמיתי אחד. מידע, תעוד, מחקר, תמונות ומחשבות ממלאים את הרשת לצד נגישות חלקית לארכיונים וכתבי עת. כל אלה יתרו את ספרות העיון - וטוב שכך.
שפע של ספרי בישול, אלבומי תמונות מהודרים - דלי מלל, עצות לבן/בת הזוג וכיצד תעשה הכל ב30 שניות בעזרת דפי כרומו נערמו על המדפים בכדי לתת קצה חוט למי שאולי ירצה פעם באמת לקרוא - וגם טוב שכך.

לחובבי האומנות - נראה לי דווקא כי יש מה לחפש במקום. מספר רב של ספרי אומנות מהודרים נערמו צמוד לקיר אחרי הקופות. איני במתעניינים או במבינים.

מה קניתי: "ספורי חדי קרן" ב30 ש"ח. מומלץ מאוד ולמי שדאג - הסוף בהחלט טוב.
ישן 07-08-2008, 11:46
צלמית המשתמש של Au79
  משתמש זכר Au79 Au79 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.04
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "'אני וסטימצקי - רשמים'"

נדיר למצוא ספרי עיון טובים, בטח כשמדובר במוזלים.

כשאני כבר מחפש כאלו, המקומות שאני פוקד הם בד"כ:
1. צומת ספרים ברחוב דיזינגוף, ת"א. בקומה השניה יש ספרות מוזלת ויש מדף של ספרי עיון. חלקם לא רעים.
2. סטימצקי, סניף אלנבי פינת רוטשילד, ת"א. בקומת המרתף יש כמה מדפים של ספרים מוזלים. אבל גם שם מדובר יותר
באלבומים ופחות בספרות עיונית.
3. יודן ספרים, סיטי-מול, חיפה. יש שם שני מדפים של ספרים מוזלים, בסביבות ה-20-30 שקלים. מדובר בספרים "פגומים".
בעבר הם נמכרו ב-14.90 והיו אטרקטיבים יותר, אבל גם עכשיו זה בסדר. אורי ואני נהגנו לערוך שם ביקורים תכופים.

זה מבחינת חנויות ספרים שמחזיקות ספרים מוזלים. (כמובן שיש מדפים של ספרים מוזלים בכל סניף של סטימצקי, אבל
ברוב הסניפים לא היה מבחר מרשים כלשהו).
ישן 11-08-2008, 13:18
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
באופן חריג למדי הצליח חבר לגרור אותי לארקפה אתמול בלילה.
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תמיד מתחיל עם קצר (ולא ממותק)..."

איך זה קשור לאשכול? מאחר ואני לא מחבב ישיבה במקומות הומים - ניסיתי להמתיק את הקפה בספר מוזל שקניתי ב"סטימצקי' שממול 22.9ש"ח + גזיר עתון ממעריב. רציתי להזהירכם מרכישתו במבצע של "המדריך לקברי צדיקים" של כרטא. כחובב אתריו של הגליל והוצאת כרטא גם יחד ציפיתי למצוא ספר מעניין אפילו אם רחוק מדיוק. לאכזבתי אין מדובר בספר עם מובאות, אגדות קדומות או זהויים קודמים של הקברים, אין יותר מדי פנינים או פולקלור אודות אלו להם שויך המקום ואין התיחסות לסתירות בין גרסאות שונות.

ככל הידוע לי - מרבית הקברים המקובלים כקברי הצדיקים זכו להגדרה זו ע"י האר"י הקדוש. הצעד הראשון בבדיקת רצינותו של ספר העוסק בקברי צדיקים הינו ההתיחסות לקברו המזוהה של רבי יהודה הנשיא בבית שערים אשר נתגלתה שנים לאחר מותו של האר"י. - אין התיחסות לדבר בספר.

מצד שני, הספר עלה רק 5 ש"ח יותר מהקפוצ'ינו הכפול שהיה טעים למדי, כך שאין על מה להתלונן באמת
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:20

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר