לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-03-2008, 19:15
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
ביצורי קרית ענבים

גילש שלח אותי לחפש ביצורים בקרית ענבים. נסעתי, אך כיון שהיה לי זמן קצר, הסתפקתי בראשון שראיתי, בלב אזור התעשיה שלהם. צילמתי ודיווחתי, וגילש סיפר שיש שם עוד: ליד בית הקברות, ועוד כמה בהרים. אותגרתי.
היום, בשובי מירושלים, עצרתי שם שוב. מצאתי בקלות את המגדל ליד בית הקברות, עם האנדרטה לחללי הפלמ"ח, ובמיוחד לוחמי חטיבת הראל והרבה מאוד קברים שלהם. מה שלא מצאתי בקלות זו פירצה בגדר, שחסמה את הגישה אליו. בסוף מצאתי פירצה כזו (תגידו, זה נכון שלא בנו עדיין, בשום מקום, גדר שאין בה פירצה?), ונכנסתי למגדל.
לשמחתי מישהו סידר שם כמה סולמות, לא אותנטיים, ויכולתי גםלעלות לגג שלו. אגב, זו העמדה/מגדל ראשון שמצאתי שיש לו קיר מגן לפני דלת הכניסה, מה שמעיד על מצב קשה ממש ששרר שם בתקופת המאורעות. כיון שגילש טען שיש שם עוד כמה, סרקתי את האזור, ולמעלה בהר זיהיתי משהו חשוד. תוכלו לראותו כפי שאני ראיתי אותו - דרך חרך הירי. משהו שנראה קצת כמו מגדל צלבני (עוד טירוף שלי).
אז הנה עמדה/מגדל:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חיפשתי דרך לעלות להר שמול העמדה, והצלחתי. להפתעתי זו תצורה גיאולוגית שלא מוכרת לי בכלל. סבתי סביבה וצילמתי, ובסוף עליתי עליה. יש מתחתיה ספה קטנה, בכיוון העמק והשקיעה, ואני משוכנע שיש לא מעט מילידי קרית ענבים שחייבים את חייהם לספה הזו, ו/או לזולה הזו:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

משם, מהתצורה המוזרה, גיליתי עוד עמדה, אבל לפי כל הסימנים היא מ-48: היא מחופרת, עם הרבה פלדה ואדמה. ואכן, כשהתקרבתי, גיליתי שאני ביעד מחופר היטב. כנראה משלט מ-48, מעל הקיבוץ. גם עליו לא ידעתי. הוא גדול למדי, אך היער שם כל כך סבוך, שלא יכולתי להמשיך.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

משם ירדתי חזרה לבית הקברות, כי אוטובוס התיירים שהיה שם נסע כבר. מצאתי שם קבוצת קברים מתש"ח, מהקרב על אבו גוש. הקרב על אבו גוש?????? היה כזה? מישהו יודע על מה מדובר?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ועוד קבר שנגע אל ליבי. קבר קטן וצנוע, לא מטופח, עצוב. ממה שהצלחתי לקרוא, זה קברו של מנחם ורטבול, שעלה לארץ בן 27, בתמוז תרפ"ה (1935), ונפל בסיון (?) תרפ"ו (1936). שנה. אני מנחש שאיש לא ממש הכיר אותו, הוא היה גלמוד, והוא נהרג שם, בקרית ענבים, במהלך המאורעות. ואני מציע שנקרא לביצורים הללו על שמו: ורטבולים. אנא כתבו אם אתם חושבים שזה סר-טעם.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בדרך לשפלה עצרתי שוב במיצדית. סתם, להשתין.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אגב - בשרשור המרתק שהיה למיצדיות הללו, האם הוזכרה העובדה שכולן תוכננו ע"י אדריכל איטלקי שביקר אז בארץ, כשליח האפיפיור והקיסר הצרפתי (נפוליאון השלישי), איש מהמם בשם ארמטה פירוטי. הוא גם כתב 2 ספרים על א"י בשם "Jerusalem explored" ואחר, בצרפתית, בשם טופוגרפיה עתיקה ומודרנית בירושלים, ושניהם הועלו לאינטרנט ע"י האוניברסיטה העברית בכתובת הזו: http://www.jnul.huji.ac.il/dl/books...bk_subj_eri.htm
גנדי, רחבעם זאבי, הביא לפרסום מהדורה עברית, בשם מנהגים ומסורות בארץ ישראל. לא הצלחתי למצוא אף עותק של הספר, שיצא בהוצאת מוזיאון א"י. אינני יודע אם זה ספר שלישי, או תמהיל מהספרים האחרים.
בכל אופן, פירוטי היה כנראה אדריכל מוכשר, ושרטט עוד יותר מוכשר. הנה כמה תמונות מתוך ספרוי על תגליות בירושלים. שימו לב לזו של גילוי Ecce Homo, עוד לפני שחציה נטמע בתוך מנזר, בויה דולורוזה. ראו :
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

וזהו. ואני מזכיר - אנא מצאו עוד. מחר אני בנצרת. נראה מה אמצא. אחפש בתל עדשים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-03-2008, 20:07
  פורתא פורתא אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.08
ביצורי ק"ע
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "לבני. לא גילש. זה היה לבני בכלל"

הסלע המענין היה הסלע עליו הוקרא לנו בפתוס בלתי נגמר הקטע על נסיעתו של ארון הברית לקריית יערים ע"יהמורה המיתולוגית נעמי יפה ז"ל בת קיבוץ מעלה החמישה.
הטיפוס וההליכה לא היו קלים והחוויה שלנו בתור ילדים קטנים נחרתה לתמיד.

לענין הביצורים - במעלה ההר, סמוך לעמדה המחופרת צריכהלהיות עוד עמדה בסגנון התחתונה של קרייית ענבים. אני לא יכולה לכוון היום למיקום המדויק אבל אני מניחה שתצ"א מ 48 ואולי אפילו מפות מראשית שנות החמישים יפתרו את הענין הזה.

מענין לענין - שמעתי פעם ממוריי ורביי (ברבים כי היו כמה כאלה ....) שניתן לתארך במידה רבה את הביצורים הללו בעזרת כמות החצצ שיש בבטון. מצדיות שנבנו בעזרת כמות חצצ גדולה בד"כ, כך ע"פ הסיפור לפחות כי לא עשיתי מחקר בענין - מעידות על סוף שנות השלושים, כלומר תקופת המרד הערבי.
יותר זיםזיזפ או חומרי מליטה אחרים מעידים על מלחמת העולם השנייה.
ישן 05-03-2008, 20:33
  פורתא פורתא אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.08
פיירוטי - אכן בלתי אפשרי, כמעט ..
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי פורתא שמתחילה ב "ביצורי ק"ע"

בספריית הטכניון עדיין עותק.
לפחות מהקטלוג.
זה לא מבטיח שהוא קיים באמת. (גם באוני' ביר זית יש עותק, אם זה יותר קרוב...)
בכל מקרה בספר אין אזכור לתכנון הביצורים ע"פ מקורות יודעי דבר, אבל כן יש דברים מרתקים על א"י ותושביה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://aleph1.libnet.ac.il/data3/aleph/u16_1/alephe/www_f_eng/icon/f-separator.gif]
פיארוטי, ארמטה ‬Title ‫
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://aleph1.libnet.ac.il/data3/aleph/u16_1/alephe/www_f_eng/icon/f-separator.gif]
מנהגים ומסורות בארץ-ישראל / מאת ארמנטה פיארוטי, ההדיר רחבעם זאבי, תרגם מאנגלית עמיהוד ארבל ‬Var. Title
Customs and traditions of Palestine : illustrating the manners of the ancient HebrewsImprint ‫ תל-אביב : משרד הבטחון - ההוצאה לאור, תשמ’ה 1985 ‬Descr. ‫ ט’ז, 220 ע’ : איורים
ישן 05-03-2008, 22:21
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
נו באמת?.....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "ביצורי קרית ענבים"

מתי ביקרת שם היום?...
כנראה שפספסנו אחד את השני ולו מהסיבה הפשוטה שכל התמונות שהעליתי מוקדם יותר צולמו גם הן ... היום !!!!!

היות והייתי אמור להגיע בבקר לירושלים והאדם עמו הייתי צריך להפגש הודיע לי שהוא יתעקב ניצלתי את הזמן להעפיל (שוב) לראש הקסטל שם מצאתי לשמחתי "ממצא" מאוד מעניין....
בסיום עיסוקי בירושליים החלטתי לתת גיחה "על הדרך" לק.ענבים כדי לצלם את התמונות שהבטחתי כבר די מזמן....
מצחיק...

בעניין העמדה מ 48 - היא כבר נמצאת באיזור אליו התכוונתי עוד בתחילת העיסוק באיזור ק.ענבים !
היא נמצאת במה שמכונה "יער הצבי" אלא שאתה הגעת אליה מכוון ק. ענבים ואני תמיד הייתי מגיע לשם מכוון מעלה החמישה... נחמד !
ועכשיו - היות ולפני מס' חדשים החלטתי "להתלבש" משום מה על ק. ענבים אנצל את האשכול והמומנטום להעלות כאן מספר תמונות חביבות שצילמתי שם מתוך כוונה להכין סקירה על המקום (אם ע"פ שיקול המנהלים כדאי לפתוח לנושא אשכול בפני עצמו אעשה זאת).....

ראשית קצת חומר להתמצאות ורקע כללי:

ונמשיך בסיור קצר בבית הקברות של היישוב, המקום מטופח מאוד ובו טמונים זה לצד זה המתיישבים הראשונים ולוחמי הפלמ"ח שלחמו באיזור, ההסטוריה פשוט מדברת מהכתוב על גבי המציבות...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

במעלה בית העלמין ממש בקצהו העליון ניצב לו עמוד זכרון מרשים לזכרם של לוחמי הפלמ"ח שנפלו בהגנה על נקודות היישוב באיזור ובנסיונות הפריצה לירושליים הנצורה דרך באב אל וואד, בסיס עמוד הזכרון הוא למעשה חדר אשר על קירותיו הפנימיים שמות כל הנופלים אך לצערי הוא היה נעול:

בתחום הקיבוץ מצאתי מבנה שלהערכתי שימש בשעתו כרפת, מדובר במבנה יפהיפה אך לצערי מצבו בכי רע !
צילמתי מספר תמונות של המבנה היפה הזה שעדיין נכרים בו עיצובים מעניינים כגון חלונותיו והמבנה הפנימי הייעודי שלו... להנאתכם:

וכאן אציין כי לדעתי (ולפחות על פי מה שנוכחתי לגלות) דווקא ביישוב הזה שלו הסטוריה כל כך חשובה ומעניינת נושא שימור האתרים והנצחתם פשוט לוקה בחסר !
אינני יודע אם קיים במקום מוזיאון או אתר דומה אך לפחות חלק גדול מהאתרים ההסטוריים שבתחומו מוזנחים ונמצאים בשלב כזה או אחר של קריסה, כל כך חבל !
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

וזה הזמן להתוודות...
כחלק ממכלול ה"שריטות" שלי יש לי חולשה לעמודי חשמל !
נו טוב - לא ממש לעמודים עצמם אלא יותר למבודדי חרסינה...
במקומות יישוב הסטוריים אני פשוט מחפש בין השאר את הדברים האלה:

לא אחת ניתן לראות על עמוד חשמל אחד מבודדים החל מתקופת הבריטים דרך דגמים מתקדמים יותר ועד למבודדים מודרניים לגמרי...
נחמד לא?...

לבני.
ישן 06-03-2008, 08:04
  עמי60 עמי60 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.05
מה למהנדס פירוטי ארמנטה ולמועצת הבטחון של האו"ם ?
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "הגלריה לספרות"

ובכן בדיון במועצת הבטחון של האו"ם במאי 1968 על ירושלים מצטט השגריר יוסף תקוע ז"ל קטע מן הספר :

59. In a book published in 1864, the Italian scholar, Ermete Pierotti, who spent many years in Jerusalem, wrote a number of works on the area and served as chief architect to the Ottoman Governor, the Pasha of Jerusalem, wrote:

"We all know, and the Arabs also are aware, that God said to Abraham: 'Unto the seed will I give this land,' and repeated the promise several times to him and to Isaac and Jacob. So fully do the Mohammedans believe this.

"Now, on 8 July 1861, the day on which the news of the death of Abdul Megid and the accession of Abdul- Azis arrived in Jerusalem, the Jews waited with all formalities on the Governor, Surraya Pasha, and requested him to restore to them the keys of Jerusalem according to a right which they claim on the death of one sultan and the accession of another. At the same time, they brought forward such proofs of the justice of their demand that the Pasha did not refuse it but referred to his ordinary council consisting of the Mufti, or chief officer of religion, the Cadi, or chief judge, and other persons of distinction natives of the country. Their decision was in favor of the Israelites, the whole Council being aware that they were the ancient owners of the country. The ceremony was accordingly performed in the following manner. Said Pasha, the general of the forces, accompanied by, officers of his staff and some members of the Council, and followed by a crowd of sightseers, went to the Jewish quarter where he was met by a deputation of that nation and conducted to the house of the Chief Rabbi who received the Pasha at the door and there was publicly presented with thekeys."5/

The year was 1861.

http://domino.un.org/UNISPAL.NSF/9a...7b!OpenDocument

ישן 06-03-2008, 22:33
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
ביקרתי בתל עדשים

ועקבתי אחרי כל הרמזים שקיבלתי בקשר למקום מגילש (סתאאאם. זה היה לבני). הכל היה מדויק: בסוף הישוב, היכן שנגמרים האנשים האמיתיים ומתחילה ההרחבה עם האנשים מפלסטיק, עומד מגדל. נדמה לי שהם העלו שם קצת את מפלס הקרקע, ולפיכך המגדל איבד טיפה מגובהו. הוא עדיין מרשים.
ראו:

זיהיתי איזה מחסן, לא רחוק משם, עם מה שנראה כמו עמדה מהתקופה, ועל מגדל המים זיהיתי חרכים.

וכמובן הלכתי לחפש את הטרקטור, אלא שלא זכרתי את שם האיש שהייתי צריך לחפש. מצאתי לבסוף טרקטור אדום של פורשה, עם איש חביב להפליא שהיה גאה להראות לי אותו. אבל - או שזה לא האיש שהופניתי אליו, או שזה לא הטרקטור, או שלבני טעה - אבל הטרקטור הזה הוא רק מ1955, חלק מהפיתוח בגרמניה של תכנית מרשל.

מתל עדשים נסעתי לבלפוריה, למצוא מה נותר שם, ולא מצאתי כלום. אלא שמצאתי בית חמוד, נטוש ומתמוטט, קטנטן, והתאהבתי בו. אני מניח שכך היו כל הבתים במושב לכשהוקם (1922), וזה - משום מה לא הורחב מעולם, ולא עבר מודרניזציה.

ולסיום, בדרך חזרה, עצרתי בבורגתה, ליד שרידי המבצר הצלבני. כל הוא נראה היום.

ישן 05-01-2012, 00:38
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
אז כמה דברים

די ברור לי שאני מתפרץ לדלת פתוחה ושישכבר מידע משלים באחד מעשרת האשכולות שנפתחו בנושא...

אז ככה - היום אשתי בקשה הקפצה לכנס במעלה החמישה (מי מתעניין בנוירוביולוגיה בכלל שטורח לעשות כנס בנושא) - אז לקחתי אותה אל מעלה החמישה ו.... נסעתי לטייל בבית הקברות של קרית ענבים.

מצאתי שם קבוצת בנות דתיות שקיבלו דפים עם סיפור חיי הנופלים במקום. כל בת קיבלה דף עם שמו של נופל והלכה לחפש את קברו, לאמר תפילה קצרה ולקרוא על חייו ומותו.

אח"כ הדליקו נרות נשמה ונתאספו שוב על מנת שכל אחת תספר בקצרה על ההרוג "שלה" ש"הרי ידוע שמת שמזכירים אותו - כאילו חוזר לחיים". נו שויין.

בית הקברות הזה מרתק והסיבה שחיפשתי אותו היא בדיוק הקברים שהובאו באשכול זה:

ציטוט:
משם ירדתי חזרה לבית הקברות, כי אוטובוס התיירים שהיה שם נסע כבר. מצאתי שם קבוצת קברים מתש"ח, מהקרב על אבו גוש. הקרב על אבו גוש?????? היה כזה? מישהו יודע על מה מדובר?

כפפי שתוכלו לראות בצילום השני - הרי שמדובר ב"פקד טיס" - ולמעשה בצוות מטוס שמנה 5... חלקם צוינו בחללי הקרב באבו גוש וחלק בקרב בבית מחסיר ובפועל - צוות מטוס הנורסמן שנפל בעת ניסיון הפצצת בית מחסיר - אותו מטוס שמנועו ניצב בגבעת יערים (גן הטייסים ע"ש דניאל בוקשטיין ויריב שינבוים) וב... הר הטייסים!

בנוסף לעמדה שבצד בית הקברות והסלעים (היום יש שם גם דגל) מצאתי עמדה נוספת בצמוד לבית ההארחה של מעלה החמישה הדומה לזו שבצד בית הקברות, ועוד אחת, המזכירה את העמדה שבמקווה ישראל - בפתח בית ההארחה עצמו...

עכשיו אני ממתין להודעה ש"כבר כתבנו. תודה"

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:16

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר