לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-03-2005, 09:44
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
הנה...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "כוון מערכת ה- SHTORA...."

http://armor.kiev.ua/fofanov/Tanks/EQP/shtora.html
כתבה המתמקדת ב SHTORA.

לגבי דורות הנ"ט - היו מספר סקירות בפורום הקודם בנושא - כרגע לצערי אין לי זמן לפרט.
השבש האקטיבי ייתן מענה אך ורק לטילים בעלי עקיבה אופטית (וגם זה רק לחלק מצומצם מהטילים, שכן ה TOW2 לדוגמא הוא חסין שיבוש).

אין מידע בלמ"ס המציין המצאות מערכות הגנה אקטיביות בקרב כוחות שכנים (אחרי מלחמת המפרץ הראשונה הגיעו תמונות מעירק ובהן טנקים עירקים עם אמצעי SOFT KILL פרימיטיביים).

הסיבה להמצאות 2 משדרים היא פשוט לשם הגנה על זוית רחבה יותר (כיסוי האספקט הקדמי של הצריח).
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-03-2005, 17:01
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
תודה ותוספת...
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "הנה..."

את הלינק הזה אכן הכרתי. מה שלא ברור לי הוא האם השבש הזה מאופנן (כלומר מהבהב כך או אחרת) או שהוא פשוט פנס IR. הרי בצדו האחורי של טיל ה- TOW יש נצנץ IR (פעם היתה זו נורית XENON שהבהבה דרך פילטר IR כיום אינני יודע).

בתמונות אחרות של טילי ה- TOW2 (ראה כתבה שערך יוסיפון) יש בצידו האחורי של הטיל גם מעין "פנס IR" נוסף. לכן אינני בטוח איך בדיוק מתמודד ה- SHTORA עם האיום (ואולי איננו עושה זאת בהצלחה...?)

נראה לי שהזוית האפקטיבית של ה- SHTORA (מציינים אותה כ- 90 מעלות - למעשה היא 45 מהניצב לכל כוון אופקי) הינה מיגבלה בהגנה על טנק. כדי לכסות מרחב סיכון אכן זקוקים לשני פנסים כאלו לפנים ואין הגנה מיידית מעבר לגזרת 180 המעלות ששני ה"פנסים" הללו מכסים. סיבוב הצריח לוקח זמן... בדרך כלל לא תהיה המערכת הזו ב-MODE אוטומטי (שכן על כל הארת לייזר הצריח "ירוץ" לכוון המקור....), כך שמרגע ההתראה, עד ההנחייה לסיבוב הצריח, עד הגעת הצריח לכוון הרצוי, ובהנחה שהמערכת והפנסים מוכנים יכולות לעבור מספר שניות קריטיות שמקרבות את הצוות לריבונו של עולם...

נוסף לכך, מכיון שהמערכת הזו חייבת "להתחמם" (היא אינה מופעלת מיידית ON-OFF) כדי להיות יעילה, במידה והצוות בוחר להשאיר אותה ב- ON מחשש לאיבוד זמן עד הפעלתה, דומני שיהיה קל לזהות אותה באמצעי ראייה ליליים פשוטים (מגברי אור כוכבים), או במשקפות IR.

שמתי גם לב שההספק הדרוש לכל פנס (1 קילוואט) הוא עצום במונחי טנקיוניקה. נראה לי שמרבית הכלים, אינם מסוגלים לספק הספקים כאלה....?

האם ההנחות הללו שציינתי לעיל "מחזיקות מיים"...? - אודה על התייחסות עניינית לכל נושא/שאלה שהזכרתי.
ישן 10-03-2005, 17:32

תשובות...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "תודה ותוספת..."

הטאו אכן מאופנן - ומכיוון וה SHTORA תוכננה לתת מענה בעיקר לטיל זה - היא חייבת להיות מאופננת באותו תדר בדיוק או להשתמש ב BRUTE FORCE ופשוט לסנוור את מערכת העקיבה של הטיל (לא מכיר הסברים ברשת באיזו דרך נוקטת השטורה, אני הייתי הולך על איפנון).

הטאו 2 הוא חסין שיבוש והשטורה לא נותנת לו מענה - הוא מצוייד במשואה תרמית שתפקידה הוא בדיוק זה - יכולת פסילת מקורות IR.

הרעיון בשטורה היה מתן מענה זול יחסית כדי שניתן יהיה לרכוש כמויות גדולות - אחד הוויתורים היה הגנה על הגזרה המאויימת ביותר בלבד.

המצב עצוב משתיארת - במהלך ירי טאו אין כל חובה ללזור על טנק המטרה טרם ירי - ואז לא תהיה אינדיקציה כלל (הדבר גם נכון לטילים דור א').

בעיית האמר"לים היא אכן נכונה - והפתרון הוא פתרון תו"לי ולא טכנולוגי (לפחות במקרה של ה SHTORA).

יש עוד הרבה מה לומר בנושא - למערכת SOFT KILL יש חסרונות רבים, עם זאת - במידה והאיום על הכלים שלך הוא מצומצם יחסית ואתה יודע לשבש את אותם האיומים, ניתן לבנות מערכת שנותנת הגנה היקפית (גם פה ישנן כמה שיטות).
צריך לזכור ש SOFT KILL לא תיתן מענה לאיום ה"טיפש" ולא לאיום גנרי.
בד בבד עם ההערה הזאת ניתן לראות כי אותו איום "טיפש" הולך ונעשה נפוץ יותר ומאיים יותר וטילי הנ"ט עושים שימוש בטכנולוגיות חסינות יותר.

ה SHTORA תוכננה לתקופת המלחמה הקרה , לאיום ייחוס ספציפי ותאמה את הדוקטרינה של התקופה.
גם הרוסים הכירו בחסרונות השיטה ופיתחו במקביל מערכות HARD KILL.
המערכת כמעט ולא רלוונטית לשדה הקרב המודרני/עתידי , אבל היא אחת מאבני הדרך בתחום ובכ"ז בישרה על מגמה עתידית.

מקווה שעניתי על השאלות...
.

ישן 10-03-2005, 23:36
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

שוב תודה והערות...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "תשובות..."

לגבי האיפנון - אינני יודע אם ה - SHTORA מאופננת (אולי מישהו אחר כאן יכול לתרום) אולם איפנון זהה לזה של הנצנץ בטיל הינו בעייה סבוכה למתכננים. ראשית, אין וודאות מהו תדר ואופי הפולסים. שנית, אופיני האיפנון יכולים להיות ברי שינוי בשדה (ראה אפשרות דומה בטיל ה - HELLFIRE). שלישית, איפנון הנצנץ הקטן הינו פשוט יותר אלקטרונית מאשר איפנון מהיר של פנס IR שצורך 1 קילוואט (קשה ואולי אף בלתי אפשרי טכנית להבהב פס כזה באופן אלקטרוני).

כך שלמרות השאלה שהעליתי (שכן לא הייתי בטוח בתשובה שבידי), לא נראה לי שה- 'שטורה' מאופננת. וכפי שהזכרתי - אשמח אם מישהו כאן יודע בודאות.

לגבי הטאו 2 - אינני יודע כיצד המשואה הטרמית עונה על הבעייה (אני מניח שהיא אכן נותנת מענה). הרי סביר שפנס השטורה חזק בעוצמתו (כמובן שזה תלוי גם במרחק ובתנאים האחרים בין הצופה למטרה). כך שלא בדיוק ברור לי מדוע המתכנן היה חייב להוסיף משואה טרמית באחורי הטיל ?

לגבי ירי טאו 2 ומדידת טווח - בטאו המקורי אכן לא השתמשו במד טווח לייזר. הבעייה עלתה במלחמת המפרץ הראשונה כאשר חיילי הקואליציה שהשתמשו בטילים אלה ניסו ליירט טנקים מטווחים מקסימליים על מנת לשמור על מירב הבטחון לצוות היורה. במקרים רבים נורה הטיל מעבר לטווח האפקטיבי שלו, תייל הנווט (הכבל הנפרם) הגיע לסוף אורכו והטיל נפל לפני המטרה. חוללית הירי התגלתה והשאר לא כל כך חשוב...
בשנת '92 - '93 הזמין הצבא האמריקאי פתרונות מבוססי מד טווח ליזר - בטוח עין (!!) מחברת TI שהיתה אחראית על מערכת התצפית והעקיבה של הטיל. הפתרון יושם (נוספו גם שיפורים אחרים בייחוד בערוץ הלילה), וה - CONOPS שונה והיורה אמור ללזור בטרם ירי - אלא אם בשיפוטו הטווח הוא נכון. אינני בטוח אם אכן ה- CONOPS הזה תופס היום ואם לא - למה משתמשים בלייזר (היקר) במשגר. אולי מישהו כאן יוד טוב ממני?

מענה SOFT - למענה הזה יש חסרונות רבים. בבסיסו מערכת התראה לייזרית. וכפי שציינת לא לכל נ"ט יש צורך בהפעלת לייזר. לייזרים כמעט ולא מופיעים בלוחמה גרילה כדוגמת עיראק ואפגניסטן. אולם ספק אם המלחמות הבאות יהיו דומות לשתי אלו. בזירה הקוראנית ובזירה האירנית הלוחמה עשויה להיות דומה יותר לזו שהכרנו לפני שנים במזה"ת. גם בזירה הצפונית בארץ, מול הסורים, מערכות 'רכות' כאלה יוכלו לתת פתרונות חלקיים בשדה הקרב.

מענה HARD - כאן יש כמה וכמה פתרונות שאחד מהם ה - TROPHY הוצג לפני זמן מה בכנס פתוח בפלורידה בביתן GENERAL DYNAMICS (שת"פ עם רפאל), וכן ב- LIC השבוע בארץ. למענה הזה, למרות היותו "סקסי" יש חסרונות גם כן. לא אכנס לנושאים מסווגים - אולם אזכיר רק כמה בעיות בהפעלת מערכות מסוג זה שכל הדיוט (לא - לא "אידיוט"....) יוכל להביאן בחשבון: ראשית, ניתן לשבש מערכות גמ"מ אקטיביות באמצעים אלקטרוניים. יש לזכור שכדי שהמערכת הזו תהיה אפקטיבית, היא חייבת להיות ב- ON זמן רב יחסית. שנית, פיזור הנשק האנטי נ"טטי (ואינני נכנס לסוגו), ושימוש חוזר במשגרים מצריך זמן, החשפות, טיפול, הטענה וכיו'ב. שלישית, בגלל ההטענה החוזרת סביר להניח שלמרות שהמערכת מסוגלת לגלות ולעקוב אחרי מספר התראות, תגובתה לגזרה מסוימת וודאי מוגבלת. רביעית, מכיוון שהמערכת אקטיבית ביסודה, ניתן באמצעים פשוטים לגלות את המטרה בסריקה ואף להפרידבכך ידיד-אויב. חמישית, פיצוץ הטיל המתקרב במרחק מבוקר, מסכן כוחות ידודיתיים באזור. הבעייה חמורה בלוחמה בשטח בנוי שבה לפעמים יש חוליות חי"ר בין הטנק (או הנג"מש) לבין היורה. שישית, המערכות הללו יקרות מאד. שביעית, קיימת בעיית הקרינה במרחקים קצרים. זו בעייה שבארץ נוטים לפתור בגישה פרגמטית, אולם בצבאות אחרים מתייחסים אליה ביתר רצינות ולכן מחפשים פתרונות נוספים/אחרים.

כך שלכל מערכת, תהי זאת SOFT או HARD יש יתרונות וחסרונות. אין מענה כללי לכל איום.

תודה על עזרתך בהבנת ה"עסק" הזה.
ישן 10-03-2005, 23:41

נחדד קצת...
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "שוב תודה והערות..."

לא מצאתי נתונים גלויים על אפנון ה IR בטאו אז אני אשאיר את הנושא הזה בינתיים ככה.
לגבי המשואה התרמית - ברגע שמופיע יותר ממקור IR מאופנן אחד בתחום אליו צופה המערכת ניתנת פקודה לחימום המשואה התרמית.
מערכת התצפית של הטיל, המבוססת על אמצעי תרמי מזהה את המשואה ופוסלת את המקור האחר.

לגבי החסרונות והיתרונות שציינת כולם נכונים וידועים - ובכ"ז , אם נסתכל על פיתוחים בעולם, ביחוד בתחום העימות המוגבל (שנכון להיום עושה רושם שהוא סוג העימות הדומיננטי הצפוי לנו), נראה שרובם מתכנסים לכיוון זה (גם לפרוייקט ה FCS של צבא ארה"ב מפותחת מערכת מבוססת HARD KILL בין היתר).
.

נערך לאחרונה ע"י desertowl בתאריך 10-03-2005 בשעה 23:54.
ישן 11-03-2005, 02:19
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

ושוב תודה !
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "תוספת..."

תודה על הלינקים. הראשון היה ברשותי אולם אני עדיין מתקשה להאמין שהמתכננים הכניסו איפנון לפנסים הללו - הן מבחינות מבצעיות והן מבחינות אלקרוניות. ייתכן ואני טועה אולם במשך שנים למדתי להיות בררן בנוגע לפרסומים כאלה - בייחוד כשה - COMMON SENSE לא מתיישב לי עם הכתוב. שוב - ייתכן ואני טועה.

את הלינק השני לא הכרתי. אכן הוא אינפורמטיבי !

מבקש שוב עזרתך בשאלת הדורות שלי... דור א, ב, ג ... ערכתי חיפוש כאן ולא מצאתי דבר בנושא. אם לא קשה לך ותכל להפנות אותי למסר זה או אחר - אודה לך (שוב).
ישן 11-03-2005, 11:14

עוד קצת חומר...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "ושוב תודה !"

הנה קצת חומר קריאה על הנחיית טילים - תתמקד בקטע של CLOS , כאשר MCLOS הוא למעשה דור א'
SACLOS הוא דור ב' ו ACLOS הוא בערך דור ג' (כמדומני המערכת שתוארה במאמר היא לא F&F).
LOSBR הוא גם סוג של דור ב'.
כאשר "ראיית כתם" (הלפייר לדוגמא) נקראת לפעמים גם דור ביניים.
כ"כ שאר המאמר מעניין גם הוא.
http://www.atra.mod.uk/atra/rsabst/...rl-Guidance.pdf
שים לב שהמאמר לא מתייחס לכמה אלמנטים נוספים שגם בהם חלה אבולוציה מעניינת בתחום הנ"ט - רש"קים,חליפה עילית,SOFT LAUNCH,זויות תקיפה גבוהות ותקיפה עילית ע"י EFP - אם נושא הנ"ט מעניין אותך מומלץ להרחיב בקריאה גם בכיוונים האלה.

לגבי ה SHTORA - זה פחות או יותר המידע הבלמ"סי העיקרי שאני מכיר על המערכת, אבל שוב , אם תשאל אותי - היא מאופננת.

אם יש שאלות על דורות הנ"ט - אתה כמובן מוזמן לשאול.
.

ישן 11-03-2005, 20:33
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

רוכבי קרן...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "כן..."

את הלינק שהזכרת הכרתי. הוא כללי מדי לצרכי. אני מחפש חומר המתאר את אופן הפעולה, את אופן ההפעלה והנווט, את אופן פעולת המשגר ואופיין הקרן עצמה. ערכתי מספר חיפושים בעבר והעליתי אך מעט חומר ענייני בנושא.

יש בידי צילומי טילים (כולל ה- KORNET) אשר צילמתי בתערוכה בצרפת באפריל 2004. ואשמח להעלותם כאן אם יש עניין בזה. אולם מעבר לתצורה, מעניין אותי ה"כיצד"...

ידוע לי שגם BOFORS השבדי מייצרים טיל רוכב קרן. איזה טילים נוספים מסוג זה קיימים היום ? למי בזירתנו יש כאלה ואיזה מודלים...?

האם המגל"זים מתמודדים בהצלחה עם האיום הזה ? איך ניתן לשבש אותם ?

הרבה שאלות לסוף שבוע טוב....

שבת שלום.
ישן 18-03-2005, 03:30
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
לגבי דורות טילי נ"ט
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "רוכבי קרן..."

הדיון באשכול הזה מקצועי לעילא, יהיה לי לכבוד להצטרף אליו. יחד עם זאת, חוסר הכרתך אץ דורות הטילים על רקע היכרותך עם תחומים כל כך קרובים לטילאות ולנ"ט נראית לי מוזרה .
כתבתי בעבר מאמר קצר וממצה על דורות נ"ט, הנחייה, רש"קים ועוד. ייתכן שבחיפוש תוכל לאתר אותו. בכל מקרה אני אנסה לשחזר את המאמר ולעדכן אותו.
כשיהיה משהו מוכן הוא יובא פה

ישן 18-03-2005, 04:07
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

דורות טילי נ"ט...
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לגבי דורות טילי נ"ט"

יוסיפון, קודם לכל תודה על הערותיך והארותייך !! - אני מבין את סקרנותך בנוגע לשאלות אלו ואחרות ששאלתי. ובכן - אין הגדרה חד משמעית בשוק לדורות הטילים. אתה יכול לשבת בחדר אחד עם "מומחים" בעולם העוסקים בתחום ובתוך דקות יתברר לך שההגדרות משתנות.... לכן כשכתבת סקירה(טובה כל כך !) כאן והזכרת דורות - עניין אותי למה התכוון המשורר.... לא מחוסר ידיעה של ממש (...), לא כדי לבחון אותך חלילה, אלא כדי לסמן מכנה משותף להבנת הנקרא. אמנם אני חדש כאן הפורום אבל לא חדש כלל וכלל בתחומים הנידונים. ולפעמים יש לחזור לנקודת המוצא כדי להבין שהשפה אכן משותפת. ולא קורה שום רע בכך. אחכה לחומר שהבתחת.

ובא לציון גואל....)
ישן 18-03-2005, 19:03
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
חוסר בהירות?
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "נכון..."

חברים,
חדש לי קצת נושא "חוסר הבהירות" של דורות הטילים השונים.
ברור שעם כל דור של מדריכות חי"ר משתנים/נוספים עוד "דורות" טילים אבל עד כמה שידוע לי אין כל חילוקי דעות או אי בהירויות בקרב מי שבאמת עוסק בנושא. לא קראתי את הסקירה שנכתבה כאן בעבר אבל נראה לי שחלוקה מספיק מקצועית לצרכי דיוננו תהיה זו המקובלת בעולם (עפ"י שיטת ההנחיה - כפי שציין desertowl ):

דור ראשון ( הצבא האמריקאי משתמשב-" First Generation" וכו') - טילי מנוהגים ידנית (SAGER לדוגמא). (MACLOS- Manual Command Line Of Sight)

דור שני - טילים מונחי IR או רוכבי קרן SACLOS – Semi Automatic CLOS). גם אלה מבניהם ש מ"חוסנים " בדרך כלשהי. (מיותר לתת כאן דוגמאות - זה רובם המכריע של הטילים בעולם)

דור שלישי - "שגר ושכח" ("Fire and Forget")

והמהדרין מוסיפים דור רביעי - "שגר ועדכן" ("Fire and Update")

יש השגות?

ישן 18-03-2005, 22:06

כן כן...
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Pashut Shiryoner שמתחילה ב "חוסר בהירות?"

יש השגות.
דורות הנ"ט נקבעו בעיקר ע"פ שיטת ההפעלה ולא הטכנולוגיה העומדת מאחורי המערכות.
לדוגמא - דור א' מחייב עקיבה אחרי הטיל ואחרי המטרה , דור ב' מחייב מעקב אחרי המטרה בלבד ואילו דור ג' אינו מחייב מעקב כלל.
עד כאן הכל טוב ויפה (בערך), אבל מה עם רואה כתם לדוגמא?
הוא הרי פותח יכולות מבצעיות חדשות לגמרי - המסק"ר משגר ונעלם, בעוד צוות סימון קרקעי דואג לשאר.
עם זאת - מחייב עקיבה כל הדרך אל הבנק.
דור ב'? דור ג'?
בחלק מהמקרים שוייכה השיטה לכאן או לכאן - ההתייחסות במאמרים מסויימים ל"רואה כתם" כאל דור הביניים/ דור ב' + היא אולי הכי קולעת - אבל זו רק דוגמא אחת לבעייתיות.
בעידון של טכנולוגיה דינאמית נוספות תכונות רבות למערכות שונות, MITL שנתת היא דוגמא יפה - האם זהו דור ד'? הרי מחר תצא מערכת המאפשרת שגר צפה עדכן והעבר מטרה תורנית לטיל הבא (סתם משהו שקפץ לי לראש) - זהו דור ה'?
מה לגבי חימוש מבריק , כמו ה BAT?

הנקודה היא שהחלוקה לדורות על פניה היא ברורה - אבל לטעמי אינה מספקת, בייחוד כאשר הדיון הוא טכני ונסוב על שיטת העקיבה ,לדוגמא - שלא זוכה להתייחסות בסיווג לדורות.

זאת לפחות דעתי בנושא.
.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:29

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר