לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-04-2008, 13:46
  bertold bertold אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.01.05
מעט מלח ופלפל צבאי-בטחוני
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הסרכזות להעשרת אוראניום - ביקור של נשיא איראן בנתאנז"

בתמונת ניתן לראות שצנטריפוגות הן בעצם ציוד מכני מאד עדין - בגדול הן מורכבות משתי "כוסות" - אחת מקובעת לריצפה ואחת מסתובבת בפנים פלוס צנרת להכנסת ושאיבת גז (מלח של אורניום) . בנוסף הן חייבות לעבוד בקסקדות של מאות ואלפים. תזוזה הכי קטנה של כוס הפנימית מסיבה כלשהי - והצנטריפוגה נשברת.
לכן בשביל לפגוע במתקן העשרת אורניום לא נדרשת פגיעה ישירה בתוך המבנה - מספיקה אף "רעידת אדמה", פיצוץ בקירבת המתקן כדי להרוס את חלק הצנטריפוגות (לפחות) ולגרום להפסקת התהליך .אומנם לא לנצח.

כמו כן תהליך העשרה דורש הרבה אנרגיה (זה המשחק - בשביל להוציא אנרגיה מאורניום צריך קודם כל להשקיע אנרגיה להעשרתו) ז"א בקרבת המקום חייבים להסתתר תחנת כוח ו/או קווי העברת מתח - שהם גם יכולים להיות מטרה "יותר נוחה" לתקיפה אפשרית.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-04-2008, 16:59
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "מעט מלח ופלפל צבאי-בטחוני"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי bertold
כמו כן תהליך העשרה דורש הרבה אנרגיה (זה המשחק - בשביל להוציא אנרגיה מאורניום צריך קודם כל להשקיע אנרגיה להעשרתו) ז"א בקרבת המקום חייבים להסתתר תחנת כוח ו/או קווי העברת מתח - שהם גם יכולים להיות מטרה "יותר נוחה" לתקיפה אפשרית.
פגיעה בקווי המתח או אפילו בממירי התדירות לא תהווה עיכוב משמעותי כמו פגיעה במתקן עצמו או אפילו בקרבתו.
כפי שציינת - מספיק זעזוע חזק כדי לגרום לנזק למתקנים האלו, שאוצרים בתוכם אנרגיה קינטית עצומה ומתוך שאיפה ליעילות מקסימלית אני מאמין שיפעלו יחסית קרוב לגבול חוזק החומרים.
לא רק הפגיעה הפיזית בצנטריפוגות שיתחילו להתפרק כתוצאה מהזעזוע היא שתגרום לעיכובים, עצם הדליפה של אורניום הקספלוריד היא כאב ראש לא קטן. מדובר בחומר מזעזע - גם רדיואקטיבי, גם קורוסיבי מאוד וגם מתגבש לאבק דק בטמפרטורת החדר כך שסיוט לנקות אותו מהזקן או מהגבה המחוברת.
ישן 13-04-2008, 16:35
צלמית המשתמש של nsdq160
  nsdq160 nsdq160 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.04
קצת סדר בתמונות
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "לא. פשוט תמונה חלקית של הסמל..."

סדרת התמונות שמופיעות באתר האיראני אכן מדהימה, בייחוד לאור חלק מהדברים המופיעים בה. להלן כמה התייחסויות ראשוניות לתמונות. הסתייגות - אינני מדען גרעין (לפחות לא במובן המקובל) והניתוח מתבסס בשלמותו על מידע שהתפרסם במקורות גלויים. חלק מהתמונות כבר הופיעו באשכול הזה אך אני מצרף גרסאות איכותיות יותר לצורך ההסבר.

התמונות כוללות שני סוגים של צנטרפוגות.IR-1 ו-IR-2, שתיהן מתבססות על תכנונים פקיסטינים שבעצמם מבוססים על תכנונים של URENCO. בתמונה העליונה נראות צנטרפוגות IR-1, ובתחתונה IR-2, הקצרה בחצי מה-IR-1 אך יעילה יותר. אני נמנע מלהתייחס לנתוני התפוקה המשוערים שלהן, שכן המידע הזה לא ממש חשוב.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

שתיים מהתמונות המעניינות ביותר, וכנראה בעלות הערך המודיעיני-טכני הגבוה ביותר, הן התמונות הבאות. בעליונה נראית צנטרפוגה מפורקת בחלקה, כשחלק מהחלקים, כולל הפנימיים, גלויים בפינה השמאלית התחתונה. בתמונה התחתונה נראים חלקיה הפנימיים של הצנטרפוגה, כולל מה שהוא כנראה הרוטור שלה המיוצר מחומרים מרוכבים. זהו אחד הרכיבים המיוחדים והרגישים ביותר בצנטרפוגה ותכנונו נחשב למידע סודי.

תמונות מעניינות נוספות כוללות תצוגה על חלק ממסכי המחשב באתר. התמונה הבאה מציגה מה שנראה כמו הסטאטוס של הצנטרפוגות בתוך הקסקאדה. לי לא היה כוח לספור, אך חוקר אחר שבחן את התמונה ספר 164 נורות בכל צג, מה שתואם למספר הצנטרפוגות המצויות בקסקאדה (צבר צנטרפוגות). המסך השמאלי רובו ירוק, בעוד הימני אפור. ייתכן וזה מעיד על מצב פעילות שתי הקאסקדות. מצד שני, צריך לקחת בחשבון שהאיראנים היו מודעים שאנשי מודיעין יעיינו ביסודיות בתמונות, כך שייתכן והמידע המופיע על המסכים הוא הונאתי.

ולטובת מי שלא ממש בקיא בתחום - כך נראה חתך של צנטרפוגה (ציור סכמטי ומופשט):

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 13-04-2008 בשעה 16:39.
ישן 13-04-2008, 16:39
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "קצת סדר בתמונות"

אני לא מבין למה זה צריך לעניין את הפורום, הרי ברור לכולם שאירן לא מהווה איום אסטרטגי על ישראל ..... למעשה אין כרגע שום איום אסטרטגי המאיים על ישראל :

ציטוט:

הממשלה פירקה את המשרד לעניינים אסטרטגיים

אחרי פרישת ישראל ביתנו ואביגדור ליברמן מהממשלה, לא אויש התפקיד שנתפר עבורו. כעת הוחלט סופית על סגירת המשרד, אך בלשכת רה"מ מתעקשים: "היה צורך בהקמתו, הפונקציות יישמרו"
רוני סופר

17 חודשים לאחר שראש הממשלה אהוד אולמרט העביר בממשלה החלטה להקים את המשרד לעניינים אסטרטגיים, חזרה בה הממשלה והחליטה היום (א') לסגור את שעריו. על פירוקו הצפוי של המשרד, לאחר פרישתה של סיעת ישראל ביתנו מהקואליציה, פורסם ב-ynet לפני כשבועיים.

ההחלטה האחרונה מחזקת את הטענה לפיה הקמת המשרד נעשתה מטעמים פוליטיים גרידא וכאתנן פוליטי למפלגתו של אביגדור ליברמן, בתמורה להצטרפותה לממשלה. היום, כאמור, מודים אולמרט והממשלה, שקיומו של המשרד לא היה נחוץ מלכתחילה.

לשכת ראש הממשלה דוחה את הטענות על הסף. גורמים מדיניים בכירים בירושלים מתעקשים שאכן היה צורך בקיומו של משרד זה, מכיוון שהוא עסק בריכוז מידע שנגע לגופים שלא כולם היו באחריות משרד הביטחון. "הפונקציות אשר הוקמו עם הקמת המשרד - יישמרו", נטען.

"חלק מסמכויות המשרד יועברו חזרה למשרד ראש הממשלה, כמו לשכת הקשר נתיב, חלקן יוטמעו בתוך המועצה לביטחון לאומי, וחלקן יוחזרו לסמכות משרד הביטחון. חבר הכנסת ליברמן תאם את כל הנושאים האלה מבחינת ראש הממשלה, ועתה יטפל בכך גורם אחר מטעמו", הובהר בתגובה לטענות על שיקולים פוליטיים.

השר לשעבר ליברמן נמנע היום מלהתייחס להחלטה, אולם בשיחה עם ynet לפני כשבועיים וחצי אמר בין היתר: "סגירת המשרד היא שגיאה אסטרטגית. במשרד הביטחון יושב היום ראש מפלגה גדולה המתוסכל ממצבו הפוליטי. הוא בא עם אג'נדה מדינית ברורה והדבר עשוי להיות בעייתי כשאין דעה שנייה".

מלשכת יועץ שר הביטחון ברק נמסר בתגובה לטענות ליברמן: "המשרד הוקם משיקולים פוליטיים, לא היה לו מקום כשהוקם עם הצטרפות ליברמן לממשלה ואין לו מקום היום. הוא היה מיותר מראש".

מקור

ישן 13-04-2008, 17:11
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
משרד מיותר מלכתחילה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אני לא מבין למה זה צריך..."

"המשרד לעניינים אסטרטגיים" הוקם עקב סיבות פולטיות בלבד ולא עקב צורך מעשי.
במשך שנים משרד הבטחון ניהל את מרבית התחום הזה בכל הקשור לאיומים בטחוניים ואר המשרדים ניהלו את הנושא האסטרטגי שבתחום אחריותם (כמו משרד החוץ, האוצר וכד')

ההמצאה הפוליטית הזו עלתה הון לא קטן מתקציב המדינה (לשכה, מזכירות, מכונית, נהג ועוד ועוד) ללא שום צורך אמיתי.
סוף סוף מישהו קיבל שכל ופירקו את ההמצאה חסרת המשמעות הזו, בכל הקשור לאירן צריך להשאיר את הנושא בידיים של משרדשמטפל בכאלו דברים כבר שנים- משרד הבטחון ולא לחלק את הנושא .

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 13-04-2008, 16:51
צלמית המשתמש של nsdq160

הדיון לא טכני באופיו ולכן לא רציתי להיכנס לפרטים הללו
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "??? מידע לא חשוב ???"

אבל מאחר ואני מבין שעבורך הפרטים הללו כן חשובים, הרי שהתפוקה השנתית של ה-P-1 שעליה מתבסס ה-IR-1 היא שני SWU בעוד זו של ה-P-2 שעליה מתבסס ה-IR-2 היא חמישה SWU בשנה. כלומר היעילות של ה-P-2 היא פי 2.5 מזו של ה-P-1. במונחים מעשיים זה אומר שבעוד שנדרשות 3,000 צנטרפוגות P-1 שעובדות בצורה חלקה במשך שנה בכדי לייצר די HEU ברמת העשרה צבאית עבור התקן גרעיני טיפוסי אחד, הרי שדי ב-1,200 צנטרפוגות P-2 שיעבדו במשך אותה תקופת זמן בכדי לייצר כמות דומה.
ומי שרוצה לדעת מה זה SWU או separative work units ואיך מחשבים את יחידת המידה הזו, מומלץ להציץ פה: http://www.fas.org/cgi-bin/calculators/sep.pl

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 13-04-2008 בשעה 16:55.
ישן 13-04-2008, 19:16
צלמית המשתמש של nsdq160

תגובות
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE] אם יש דרישה אני תמיד..."

1. למיטב הבנתי האתר פעיל, בוודאי ההרצה של ה-IR-1. ביחס לתגי קרינה, אני מודה שלא חיפשתי אותם בתמונות. הניסיון המועט שלי בביקור באתרים גרעיניים הוא שאכן מסתובבים עם תגים כאלה בכל מקום. אני אשתדל למצוא תשובה לשאלה הזו, כמו גם לנושא צינורות הדקים.

2. שאלה טובה, שאני מודה שדנתי בה היום עם מספר אנשים מביני דבר. אני מניח שהמניע העיקרי הוא תעמולה והפגנת יכולת - הן לצרכים חיצוניים והן פנימיים. האיראנים לא טפשים. אני מניח שהדברים שאנחנו רואים הם ברובם הדברים שהם רוצים שנראה. אותו דבר ביחס לדברים שהם לא רוצים שנראה. אני יכול להעיד שהתגובות שקראתי עד כה באתרים מקצועיים שעוסקים בנושא הוא שהתמונות הללו תעסקנה את מומחי הגרעין והמודיעין עוד הרבה זמן. כפי שכתב אחד מהם בתגובה לדיון בנושא: "יש לי חבר ב-CIA שרוצה לדעת מתי ייצא ה-DVD של הביקור?". לצערי אני, כאמור, אינני מומחה טכני לנושא, כך שאני ממתין בעניין לתגובות של המומחים שינתחו את התמונות ביסודיות. אם אשמע משהו מעניין אני אשמח לחלוק זאת איתכם.

ישן 13-04-2008, 22:32

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "אף אחד לא צריך את התמונות הללו כדי לדעת איך עובדת צנטרפוגה"

ציטוט:
מצד שני, אני יכול להגיד שעבור הקהילה הלא ביטחונית, לתמונות הללו יש ערך.

וודאי, רק נזכר שלפני כמה שנים כל תוכנית הגרעין האירנית הייתה נכנסת להגדרה "כור שהרוסים בונים".
ובנושא לקישר:
http://www.isis-online.org/publicat...aponization.pdf

למי שלא הבין הרבה מהכתוב.
שאלות הרשמיות של סבא"א לאירן, הידועות גם כ-"תיק האירני" רוכזו בעבר ל-8 נושאים שסבא"א ביקשו הבהרות לגביהן.
נכון לעכשיו - 6 נושאים נסגרו, כלומר סבא"א קיבלו לגביהן הבהרות ולא ראו בהן עבירות או הפרות הסכמים שאירן חתומה עליהם.
השני הנושאים הפתוחים שנותרו הם בעצם מסמכים (או יותר נכון "מסמכים") שבדרך כזאת או אחרת הגיעו לסבא"א ומדובר בהם על פעילוית חשודה כפיתוח נשק גרעניני (או מרכיביו) .
נושא הראשון מבין השניים נקרא בתקשורת " איראן העבירה מסמכים על תוכנית הגרעין הכוללים מעורבות בהליכים לפיתוח ראש חץ גרעיני"

נושא השני קשור באותו מחשב נייד שהגיעה לידי מודיעיין ארה"ב ובו מסמכים עם תיאור של ניסויים "אסורים".

בסיכומו של עניין - לא נראה שלסבא"א יש "בשר" נגד אירנים. ולא רק לסבא"א גם קהילות המודיעין של מערב לא סיפקו שום דבר ממשי.
ישן 13-04-2008, 22:41
צלמית המשתמש של nsdq160

אני חולק עלייך באופן חלקי
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[QUOTE]מצד שני, אני יכול..."

לצערי, חלות עלי כמה מגבלות בהתייחסות לנושא, אך אני יכול להעיד שהגישה המקובלת היום היא שהעדות של היינונן בפני הועד המנהל של ה-IAEA, שעיקריה מופיעות במסמך המצורף, הייתה מפתיעה בחריפותה. אפילו האיראנים לא ציפו לזה. ביחס לסוגיות ה"פתוחות", שנסגרו כביכול, הרי שזה לא ממש מדוייק. אני מציע לקרוא את הניתוח הבא: http://www.inss.org.il/publications...ncat=&read=1656
אבל, אני מסכים, שמי שמחפש את ה"אקדח המעשן" האיראני, לא יימצא אותו פה, וגם לא באותו מחשב נייד. למעשה, ספק אם ניתן למצוא "אקדח מעשן" במקרה האיראני, וזאת לא בשל האופי השלומני של התוכנית שלהם.

ישן 14-04-2008, 08:44

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "אני חולק עלייך באופן חלקי"

ציטוט:
שהגישה המקובלת היום היא שהעדות של היינונן בפני הועד המנהל של ה-IAEA, שעיקריה מופיעות במסמך המצורף, הייתה מפתיעה בחריפותה. אפילו האיראנים לא ציפו לזה
.
אבל תסכים איתי שעדות אפילו מאישות כה בכירה, בפני פורום כה בכיר עדיין אינה מווה צעד ממשי נגד אירן. אירנים מרגיזים לא רק את היינונן - אז מה ? אי אפשר לעשות עם זה משהו (וזה מרגיז עוד יותר )

ציטוט:
ביחס לסוגיות ה"פתוחות", שנסגרו כביכול, הרי שזה לא ממש מדוייק. אני מציע לקרוא את הניתוח הבא: http://www.inss.org.il/publications...ncat=&read=1656

מה שמיוחד בד"וחות של סבא"א - אין כאלה שמרוצים מהם ב 100%
אנחנו, אין מה לעשות צד המעוניין וזה משפיע גם על פרשנויות. לכן אני בנושא ספיציפי הזה מעדיף פרשנות רוסית האומרת - 6 סוגיות סגורות, סוגייה אחת "חצי" הועברה לתיק פקיסטאני וסוגיה אחת פתוחה (ואנחנו מסכימים שאין שם ממש).

לדעתי כבר ניתן לשאול שאלה - מה הלאה ?
ישן 13-04-2008, 20:00
צלמית המשתמש של nsdq160

IR-2
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[QUOTE]כולל מה שהוא כנראה..."

ה-IR-2 היא אכן תכנון איראני על בסיס שרטוטים של ה-P-2 שנתקבלו על-ידם מפקסיטן ב-1995. ה-IR-2 קצרה מה-P-2 בחצי, וכוללת שינויים שנבעו מקשיים איראנים בייצור רכיבים מסוימים. כפי שנכתב, ה-IR-2 משתמשת ברוטור מסיבי פחמן ולא בכאלה מ-Maraging Steel, שכן השימוש בחומרים מרוכבים זול ופשוט יותר משימוש במתכת. הרוטור ב-IR-2 מסתובב מהר יותר מהרוטור המתכתי של ה-P-2, ולכן למרות שה-IR-2 קטנה בחצי מה-P-2, הרי שתפוקתן של שני דגמי הצנטרפוגות דומים.
זהו הניתוח הגלוי הטוב ביותר שאני מכיר של הנושא: http://www.isis-online.org/publicat...P2_7Feb2008.pdf

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 13-04-2008 בשעה 20:02.
ישן 13-04-2008, 23:47
  שלומי_ל שלומי_ל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.06.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הסרכזות להעשרת אוראניום - ביקור של נשיא איראן בנתאנז"

תודה רבה, מעניין מאוד.

אני חוזר לשאלה שהועלתה קודם- מה המשמעות של ההחצנה הזאת של האירנים בכל הקשור לתוכנית הגרעין שלהם. זה הרי הפוך ב180 מעלות מהגישה של כל מדינה שעוסקת בייצור כלי נשק סודיים. תמיד יש שאיפה להסתיר ככל הניתן את המעשים, ותקנו אותי אם יש מקבילה להתנהלות כזאת בעבר. ממש לא יאומן- תמונות שארגוני ביון היו מוכנים לשלם עליהן מליוני דולרים (?) מוצגות לראווה. הכי מצחיק אם סוכן של ארגון ביון מערבי השיג תמונות דומות שבוע קודם תוך סיכון חיים...
מה עומד בבסיס העניין, והאם ניתן להסיק מזה על חוסר רציונליות של האירנים גם בהקשר של שימוש בנשק לכשיהיה בידם?
ישן 30-04-2008, 12:05
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[QUOTE]השקר הכי יעיל מורכב..."

יש מספר אפשרויות:
א. איראן כלל לא מנסה לייצר נשק גרעיני
ב. איראן לא תצליח לייצר נשק גרעיני בעתיד הקרוב
ג. איראן לא תצליח לייצר נשק גרעיני בעתיד הקרוב, אך השיגה פצצות/ חומר בקיע מוכן
ג. איראן תצליח לייצר נשק גרעיני בעתיד הקרוב

- אפשרויות א', ב' נסתרות ע"י המאמצים הברורים של איראן להשיג טילים לטווח ארוך (וכמובן, להציגם במצעדים עם כתובות "ישראל צריכה להימחות מעל פני האדמה"). לא מפתחים טילים כאלו לפזר זיקוקים ליום העצמאות.

- כל העולם (באמצעות סבא"א) ער ל-ד' ומנסה למנוע אותה; הדברים הגיעו כבר לידי סנקציות של האו"ם על איראן; היא נסתרת במידת מה ע"י עצם הפירסומים האיראניים על תוכניות פיתוח שתורמות לה.
- כך שאני מקווה שלא נופתע לגלות פתאום שאיראן מנהלת מסע הטעייה מחושב, וכבר יש לה נשק גרעיני ממקור אחר.
זה המובן היחיד בו אני יכול לקבל את הצעתך
ציטוט:
אירנים לא מייצרים נשק גרעיני.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:31

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר