לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-05-2008, 16:42
צלמית המשתמש של Jony-G
  Jony-G Jony-G אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי -TsAcHi - שמתחילה ב "שאלה לגבי כוח המשיכה של השמש"

כי יש לנו אנרגיה

נראה לי שהדרך הכי פשוטה להסביר את העניין, היא לתת הקבלה שתשב לך טוב עם האינטואיציה.
תקח גומי, תקשור לקצה שלו אבן קטנה ותתחיל לסובב. תראה שהאבן תשאר במסלול מעגלי קבוע (עד כמה שתצליח) למרות שהגומי מושך אותו לכיוון מרכז המעגל. בפיזיקה כשמתעסקים בתנועה מעגלית הכוח המושך פנימה נקרא כוח צנטריפיטלי, בעוד הכוח שמושך החוצה (שהוא בעצם כוח מדומה) נקרא כוח צנטריפוגלי.
תדמיין (למרות שההקבלה לא נכונה בעליל ומסתדרת רק עם ההסבר של המקרה המאד פרטי הזה) שבין השמש לכדוה"א ישנו גומי, כדוה"א מסתובב סביב השמש, הוא "רוצה" לעוף החוצה, אך היא מושכת אותו פנימה בדיוק עם הכוחות שתיארתי קודם. וכך הוא נשאר במסלול קבוע, כמו האבן עם הגומי. המציאות כמובן יותר מורכבת, בפועל התנועה היא אליפטית והשמש לא בדיוק במרכז.. אך נראה לי שההסבר שלי יניח את דעתך, אולי אני טועה?

נערך לאחרונה ע"י Jony-G בתאריך 21-05-2008 בשעה 17:02.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-05-2008, 19:04
צלמית המשתמש של grimnir
  משתמש זכר grimnir grimnir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.02.08
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי -TsAcHi - שמתחילה ב "אממ תן לי להסביר את עצמי שוב"

כדור הארץ לא "מתנגד" לשום דבר

על כדה"א יש כוחות: משיכה כבידתית בין כדה"א והשמש וכוח צנטריפיטלי. כוחות אלה פועלים בכיוונים מנוגדים ובדיוק מאזנים אחד את השני:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img168.imageshack.us/img168/1332/sunma4.gif]

כאן: חצים שחורים - כוחות (Fg - כבידה, Fr - כוח צנטריפיטלי), חץ ירוק - כיוון התנועה של כדה"א סביב השמש.
כמו במקרים רבים אחרים, נבחן שני רכיבי התנועה:
1) תנועה שבה משתנה רק מרחק בין השמש לכדה"א, ז.א. תנועה לאורך קו המחבר אותם
2) תנועה שבה מרחק זה לא משתנה, ז.א. תנועה מעגלית סביב השמש.

יש משפט שמרשה לנו לנתח תנועת כדה"א סביב השמש בכיוונים אלה בנפרד. נקבל:
1) כוח המשיכה הכבידתית מאזן את הכוח הצנטריפיטלי, סכומם שווה לאפס ולכן כדה"א שומר על מהירות קבועה בכיוון זה והמהירות הזאת היא 0. (אפשר לחשב אותם ולהווכח שזה אכן כך)
2) בכיוון זה כלל אין כוחות, לכן גם בו כדה"א שומר על מהירות קבועה וזוהי המהירות שלו לאורך המסלול (אותם 30 ק"מ\שניה)

זה היה הסבר מאוד מקורב של העיניין

נ.ב. השאלה מאיפה לכדה"א יש את המהירות המסלולית היא שאלה נפרדת בפני עצמה

ישן 26-05-2008, 04:24
  משתמש זכר LinkBomber LinkBomber אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.02
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי grimnir שמתחילה ב "כדור הארץ לא "מתנגד" לשום דבר..."

הממ משהו בהסבר שלך לא מסתדר. הכוח הצנטריפטלי זה דווקא הכוח Fg בתמונה שלך. הכוח Fr אני בכלל לא מבין מאיפה הוא בא.

וזה לא נכון שאין כוח בכיוון של כוח המשיכה. יש כוח, וכן יש תאוצה, אבל הינה גם הבעיה בהסבר שלך וגם התשובה לשאלה של פותח האשכול: לכדור הארץ יש מהירות מסויימת (זאת גם האנרגיה שעליה דיברו כמה אנשים מעלי). מאיפה המהירות הזאת הגיעה זה לא רלוונטי לשאלה. הכוח הכבידתי פועל במאונך לכיוון התנועה של כדור הארץ בכל זמן נתון (במילים אחרות, מהירות התנועה של כדור הארץ היא משיקה ל"מעגל" לפיו כדור הארץ נע). הכוח אשר פועל במאונך הוא בדיוק בעוצמה הדרושה כדי לשנות את כיוון תנועתו של כדור הארץ ללא שינוי עוצמת המהירות.

בכל רגע נתון, כדור הארץ דווקא כן נופל לעבר השמש, אבל בדיוק באותו הרגע הוא גם עובר מרחק גדול מאוד במאונך לכיוון הנפילה, בגלל מהירותו, ולכן למרות ה"נפילה", אחרי התזוזה המאונכת, הוא עדין נמצא בדיוק באותו המרחק מהשמש, והתהליך הזה נמשך כל עוד כל התנאים מתקבלים (אני לא יודע בדיוק איזה תנאים).

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fresh.co.il/scripts/birthday.php?date=29/04/1987]

ישן 26-05-2008, 10:25
צלמית המשתמש של grimnir
  משתמש זכר grimnir grimnir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.02.08
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי LinkBomber שמתחילה ב "הממ משהו בהסבר שלך לא מסתדר...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי LinkBomber
הממ משהו בהסבר שלך לא מסתדר. הכוח הצנטריפטלי זה דווקא הכוח Fg בתמונה שלך. הכוח Fr אני בכלל לא מבין מאיפה הוא בא.

כן ולא
כן: הכוח Fr - אינו הכוח הצנטריפיטלי אלא צנטריפוגלי, אכן טאות שלי ואכן כוח זה לא באמת קיים.
לא: למרות שהוא לא באמת קיים, הוא ישנו

לפי השאלה, הנחתי ש-TsAcHi- או שלא למד פיסיקה 5 יח' או ששכח אז העדפתי להסתמך על פחות דברים משם. ה-Fr מההסבר שלי זהו כוח מדומה, וכל אחד שנסע במכונית מכיר אותו: בסיבוב מרגישים שיש איזשהו כוח ש"רוצה" לזרוק אותנו מהסיבוב החוצה. זה שונה מההסבר המקובל בקורס של פיסיקה תיכונית כי כאן מערכת צירים יושבת על הגוף המסתובב (מכונית או כדה"א) ולא על הגוף הנייח (שמש או "מערכת מעבדה")

הסבר זה נרא לי (ועדיין נראה) קצת יותר ברור ואינטואיטיבי במקרה הזה. למרות שבביה"ס מורים מעדיפים לא ללמד את כל הנושא של כוחות מדומים (אם אני לא טועה, פרק זה אינו חובה) ולעניות דעתי בצדק כי שיטה זו לא בהכרח עוזרת, אבל בקלות יכולה לסבך את התלמיד: מתי מערכת צירים אינרציאלית ומתי לא ובאיזה כוחות צריך להשתמש בכל אחד מהמקרים.

ישן 05-06-2008, 17:56
צלמית המשתמש של TheOne23
  משתמש זכר TheOne23 TheOne23 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.05.06
שלח הודעה דרך ICQ אל TheOne23 שלח הודעה דרך MSN אל TheOne23
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי -TsAcHi - שמתחילה ב "תודכה רבה לכולכם!"

אוי אוי אנשים,
כוח הכבידה הוא כוח חלש מאוד, אפילו במצבים שהוא הכוח הדומימטי כמו במערכות כוכבים בחלל החיצון הוא לא משפיע על תנועת כוכבים.
מה שגורם לשמש לא להדבק לכ"א נעוץ בגדול שנקרא "קבוע הקוסמולוגי" של איינשטיין, יותר נכון מהעובדה שהקבוע הקוסמולוגי היא חיובי -הגורם למערכות שמשות להתרחק אחת מהשניה בתאוצה הולכת וגדלה.
היקום מתפשט בקצב הולך וגדל פועל תמיד ככוח משיכה, ועל מנת להסביר את התפשטותו המואצת של היקום יש צורך להניח כי קיים גורם נוסף הפועל בכיוון הפוך לכבידה.
האנרגיה שאחראית להאצת התפשטות היקום זכתה לכינוי "אנרגיה אפלה", שמדענים עד היום לא יודעים מה מקורה..

הקבוע הקוסמולוגי הוא בעצם נגדרת של הכבידה (G) ונתון בנוסחה:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

באופן כללי אפשר לומר שהאנרגיה האפלה מעקמת את המרחב בדיוק כמו המסה, אבל בניגוד למסה - שגורמת להאטת של התפשטות היקום - האנרגיה האפלה גורמת דווקא להעצת התפשטותו.

נערך לאחרונה ע"י TheOne23 בתאריך 05-06-2008 בשעה 18:03.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:49

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר