לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-06-2008, 18:39
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
מיצדיות תורכיות, במקום הקפצה

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=329341

האשכול שהפך אותי למעריץ של הפורום הזה. הייתי חדש לחלוטין, וקראתי בערגה ובקנאה את מה "שהגדולים" כותבים. אבל מעבר להיכרות עם הפורום, החיפוש אחר גיזת הזהב (או - לאן, לכל הרוחות, נעלמו כל המיצדיות של פיירוטי?) לא הפסיק לנקר בי. לא יכול להיות שהן נעלמו. מה עוד, שאני נוסע המון על הקו ירושלים-תל אביב, ולא מפסיק לחפש אותן.

מהר מאד הבנתי את ההגיון של אלה שבשפלה (יפו עד שער הגיא): הן לצד הדרך, כמאה מטר ממנה, ובמרחק עין זו מזו. על פי ה PEF, היתה אחת באמצע הדרך בין שער הגיא (ש"ג) לבין לטרון. התמקדתי בה. פעם, בחורף, אפילו הדהרתי את המכונית על דרכי עפר לגבעה עם פסל הציפור של הקק"ל, כדי לחפש אחר סימנים כלשהם, אך לשווא. היה ברור לי שזה שם.
מאוחר יותר התחלתי לחשוד שזה לא על הגבעה שמצפון לכביש, אלא אולי מדרום לו: הרי הכביש הישן היה מדרום לכביש הנוכחי, והדרך העתיקה היתה עוד יותר דרומה. מה עוד, שיש שם פתאום מין יער קטן וסבוך, עם עצים גדולים. אלא שלא מצאתי איך להגיע לשם, ולא העזתי להחנות את המכונית בשולי הכביש המהיר .

אתמול עיינתי בספר של יעקב ינון - "סביב ככר השעון - לטייל ביפו עם יד בן צבי" (2001). הוא מזכיר את המיצדיות, וטוען שנותרו שלוש: ש"ג, בית דגן, ולטרון. גם גילש הזכיר את זו שבלטרון, אך הודה שמעולם לא התקרב אליה, וכי שמע ממישהו שהיא לא מיצדית. בכל אופן, בדרכי היום מירושלים לת"א, חתכתי ללטרון כדי למצוא את שתיהן: זו שבלטרון, וזו שבאמצע הדרך לש"ג.

אתחיל מהמיצדיות שכבר הכרנו. הנה זו של בית דגן:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והנה כמה תמונות של זו מש"ג:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והנה החברה החדשה, מלטרון:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

האם זו מיצדית של פיירוטי? כן, כי היא רבועה עם גג ישר, ללא כפה, כמו האחרות. כי היא בנויה מקירות אבן עבים מאד, ותקרה קמורה, כמו האחרות. ובעיקר - כי המיקום שלה מושלם. ליד הדרך, עם קשר עין לגבעת הציפור של הקק"ל (היכן שאמורה היתה להיות עוד מיצדית) ולמשטרת כפר בן נון, היכן שאמורה היתה להיות מיצדית נוספת. אין בכל הסביבה מקום טוב יותר.

אבל אולי לא: כי גילש סיפר שיש לו חבר שיש לו חבר שמכיר מישהו שחושב שהיא לא; וכי היא ללא קישוטים: אין לה עיטורים כמו בש"ג, ולא שיניים כמו בבית דגן. מצד שני - נראה שמישהו שיפץ אותה, ואולי הוריד לה את השיניים על הגג. התחושה שלי היא שמצאתי מיצדית.

אחר כך, מצאתי גם את הדרך לקטע של הכביש הישן, המקביל לחדש ומדרום לו, שהשאירו ממנו נתיב בודד לשרות חברת מקורות. דהרתי על הכביש הנטוש הזה, כשגחונה של המכונית לוחך את העשבים שבוקעים מהסדקים, והגעתי למיקום האפשרי של מיצדית הביניים, מדרום לגבעת הציפור. כלום. היער הקטן בהחלט יפה, וסבוך, אבל שום זכר למיצדית. לפי ההגיון שלי, היא היתה ממוקמת בדיוק היכן שעובר כיום הכביש.

ולקינוח, וגם זה הוזכר באותו אשכול עתיק - המצודה הצלבנית באָזוּר. ממש לא ידעתי על קיומה, ורק לפני שבוע חבר מהגליל לקח אותי לראות אותה. אז אם יש בינינו עוד מישהו שלא מכיר אותה, הנה היא. הנוף משם לגמרי מהמם. לכל רוחות השמיים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-06-2008, 22:03
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
טלפטיה?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "מיצדיות תורכיות, במקום הקפצה"

נסעתי היום בצהריים לירושליים ורק עתה שבתי. חלפתי ליד בן שמן והמהמתי לעצמי בצער על כך שלא העלתי עד כה ולו אשכול מצולם ראוי אחד. מצדיות הרי כבר אין טעם לחפש... ובכל זאת החלטתי לנצל את הנסיעה בה איני נוהג לסריקת צידי הדרך. והנה צדו עיניי מצפון לכביש, נגוס ע"י השוליים ובאמצע המדרון מסד ישר של אבנים. חיפשתי לעצמי נקודת ציון ורשמתי לפני - "כחצי קילומטר 'מערבה' מהצפור של קק"ל".

אמרתי לעצמי כי לא ניתן כמובן לעצור על הכביש ויש להגיע לדעתי מכיוון דרך החשמל - נתיב קלאסי לכאלו אשר שורטים גחון מכוניותיהם בדרך שרות זנוחה. עם זאת, חשבתי כי המצדיות היו אמורות בכלל להמצא דרומית לתוואי הכביש עפ"י מפת PEF [העלתי נ.צ באותו אשכול שסימנתי בעזרת עמוד ענן].

glsh ציין בעבר כי נסיונו עם מפת הPEF הראה סטיות רבות בשטח מהנ.צ שבמפות ואני מניח כי הוא נגע במקורות רציניים שכבר חיפשו את המצדיות ובכל זאת ינון ויד בן צבי הם מקורות רציניים ובעמ' 195 בספר האמור מזכירים מיצדית זו.. אולי? דווקא המיצדית החשודה ברמלה לא הוזכרה בספר.

ולו בשביל לקבל את GLSH חוזר אלינו בסערה - שווה לפתוח אשכול זה.

האם מדדת את אורך הקירות ועוביים? הדעת נותנת כי אם המיצדית היא מאותו דגם קטן של אזור והאדריכל הוא אותו אדריכל תהיינה לפחות מידותיהן קרובות.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 29-06-2008 בשעה 22:13.
ישן 30-06-2008, 13:03
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

אל תרוצו לבית דגן
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "מדידות"

קודם כל, כי בכלל מדובר במחלף השבעה.
חוץ מזה, יצא לי, באופן גורלי לחלוטין, להמתין שעה עד שהמוסכניק שלי ייתפנה אלי, באזור התעשיה המזרחי של רישון. כיון שכך, נותרתי עם שעה שיש לשרוף, והלכתי למדוד את המיצדית במחלף השבעה.
אתחיל מזה שהם כן היו מאד מאד נחמדים. אין לי מושג מה הם בדיוק עושים שם, אבל הם אירחו אותי לכוס קפה, אפשרו לי למדוד, וספרו סיפורים. יענקל'ה, איש לא צעיר, סיפר שלפני עשרות שנים הוא גידל שם חזירים. יאיר, בנו, סיפר שהוא נולד, בפועל, במיצדית הזו. הם גם סיפרו שרשות העתיקות (?) היא שסגרה את המדרגות לקומה העליונה. בכל מקרה, העובדה היא שהמדרגות חסומות בדיקט, ולא ניתן להגיע למעלה.
להלן פרי מדידותי. כל מה שקשור לקומה העליונה - גודלה, גובהה וכו' - זה ניחוש בלבד. הקומה התחתונה ועיצוב המעקה הם אמיתיים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והמסקנות: אמנם טרם מדדתי את שער הגיא, אבל זה נראה זהה למדי. המיצדית בלטרון איננה זהה לשתי אלה.
מצאתי עוד דבר שעניין אותי: כל המידות הן מטריות, ועגולות. המידות של הבניין הן בדיוק 7.20X10.50. המידות של הדלת הן בדיוק 1.20X2.40. הקיר מימין ומשמאל לדלת הוא בדיוק 3.00 מטר. גובה הקומה הראשונה, עד החגורה המובלטת, היא בדיוק 4.00 מטר. רק אדריכל אירופאי היה מוציא בניין כזה.
ישן 01-07-2008, 18:46
  משה פרנק משה פרנק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.08
הדרך הטורכית של אמצע המאה ה-19 עוברת ליד המנזר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "מיצדיות תורכיות, במקום הקפצה"

הדרך הטורכית הראשונה שנסללה שאמצע המאה ה-19 עוברת לאורך החומה שצפונית של המנזר הטראפיסטי בלטרון. מי שנוסע מצומת שבע (הרמזור של לטרון) לכוון מחלף לטרון, עובר לאורך הקיר החיצוני של המנזר. בפינת הקיר יש מבנה אבן ישן ושם הקיר פונה מזרחה. כאן יש גם דרך עפר שעוברת בצמוד לקיר ומוביל לשער האחורי של המנזר, זה השער לחצר המשק (בית הבד, היקב וכו'). כאן היה גם מלון דרכים. דרך העפר עולה לכוון אנדרטת חטיבה 7 ויורדת לעמק מהצד השני של האוכף. כאן יש קטע דרך שמשני צידיו יש משוכות סברס, דרך שעוברת לאורך חלקת ענבי יין של המנזר הטראפיסטי בלטרון.
ישן 04-07-2008, 09:36
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

שער הגיא, או חרבת חרסיס

אתמול, יום חמישי, עצרתי למדוד את המיצדית בחרבת חרסיס.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אחר כך המשכתי לאורך הכביש, ועצרתי בכל אחד מאתרי המיצדיות. להלן דיווח עדכני:
  • גבעת הציפור של קק"ל - נסעתי שוב בדרכי העפר, צילמתי קוצים נהדרים, אשכולות ענבים וכבשים. אין זכר למיצדית.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
  • הגבעה הבאה, ממערב לה - נאדא. קרעתי את המכנסיים בעברי את גדר התייל.
  • לטרון - אני עדיין מחכה למידע נוסף.
  • מול מיני-ישראל. השטח חרוש ומעובד. אין סיכוי.
  • משטרת בן נון - ממגרש החניה שמדרום לכביש יש דרך אספלט מהוהה שיורדת למרכבות. האם זו היתה הדרך הישנה? אם כן - בינה לבין הכביש החדש יש חורש די עבות, ואולי מסתתרים בו שרידיה של המיצדית. אם הכביש לא זז, ואנו מאמינים שהמיצדית היתה מצפון לכביש (כמסומן במפת PEF), הרי שאין סיכוי: כל השטח מצפון לכביש הוא אתר בניה אחד גדול.
  • מול הכניסה לעזריה - גם מפת עמוד ענן העדכנית, וגם גוגל ארץ הטעו אותי: אין שם כניסה לדרך עפר. החניתי והלכתי ברגל. יער חרובים יפהפה, ועל האדמה החרושה המון שרידים של אבני בניין. אכלתי חרובים.
  • מחלף נשרים - נו, באמת. יש מחלף.
  • המשק ממערב לרמלה, ששכחתי את שמו - לא עצרתי, אבל מהכביש לא רואים כלום.
  • מול הכניסה החדשה לרישון - כלום.
  • מחלף השבעה - יש. נדמה לי שהמרחק בין הקודמת לזו שבמחלף השבעה הוא גדול מדי. זה לא הגיוני. חסרה אחת באמצע, אבל היא לא מסומנת ב-PEF.
  • בפאתיה המזרחיים של מקווה - לא מצאתי כלום. הכל בנוי וחדש.
ישן 05-07-2008, 09:32

אם ידוע לך כיצד מאייתים ארמטה פיארוטי בשפת הגויים - כדאי להריץ חיפוש גוגל
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "שער הגיא, או חרבת חרסיס"

אנסה להשיג את הספר 'מנהגים ומסורות בא"י'

ולבינתיים ריענון לרשימת הנ.צ המתורגמים ממפת הPEF:
במגבלות העכבר הרוטט שלי - להלן הנ.צ עפ"י הרשת החדשה של המצדיות מיפו מזרחה:

[1] 180592 : 659529
גבול מזרחי של מקוה ישראל בשולי איזור בנוי
[2] 182412 : 657459
המוסך הידוע במחלף
[3] 183602 : 655739
מפגש דרך המתחברת לכביש 44 בשטחי וולקני
[4] 184972 : 653609
1/2 ק"מ צפון מערבה לצומת כביש 44 - אסף הרופא, דרומית לכביש 44 עצמו בצומת עם דרך עפר התוחמת את בסיס צריפין
[5] 187112 : 690239
בשוליו הצפוניים של כביש 44 בכניסה המערבית לרמלה בין ניר צבי לפסי הרכבת
[6] 190127 : 646474
כביש 424 כ 300 מ' מחיתוכו עם כביש 44 על נקודת החיבור עם דרך 6
[7] 192357 : 644604
בשוליו הצפוניים של כביש 424 כ200 מ' מערבה לצומת לבית עזריה ולבית חשמונאי
[8] 195847 : 641124
בשוליו הצפוניים של כביש 424 כ800 מ' דרומית לפניה לבן נון וכ200 מ' צפונית לעיקול
[9] 196792 : 639389
כ100 מ' מערבה לכביש 424 [איזור 'מיני ישראל?']
[10] 198747 : 637604
לטרון, דרום מזרחה למנזר
[11] 199562 : 637139
בסוף העיקול הראשון של כביש 1 שלאחר מחלף לטרון, בשוליו הדרומים של הכביש
[12] 201057 : 636874
דרומה לכביש 1
[13] 202392 : 635979
מצדית שער הגיא
[?] 218457 : 632864
באיזור הבנוי בשכונת גבעת שאול

[?] 'המנזר הסקוטי' - לא מסומן בPEF
[17] מחנה יהודה - לא מצאתי סימון בPEF
ישן 02-10-2014, 22:25

בפינה השמאלית העליונה של ה'דף' כתוב:'ברוך הבא לפורומים מוטק'ה'
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי מוטק'ה שמתחילה ב "אין אפשרות כזו לצערי"

ומעט למטה בתוך אותו מלבן תכלת - כתוב באותיות אפורות: 'הודעות פרטיות'.
לחץ על שורה זו ותפתחנה לך ההודעות שנשלחו אליך כולל זו שאני שלחתי לך
כדי לפנות לארדיכל בהודעה פרטית עליך להקיש עם הסמן על שם המשתמש שלו שמופיע מעל הודעותיו כמו באשכול זה ויפתח לפניך חלון אשר בין האפשרויות שבו גם האפשרות 'פרופיל כללי של ארדיכל
הכנס לפרופיל ושם קיימת אפשרות 'שלח הודעה דרך EMAIL לארדיכל'.

בהצלחה

עריכה: אני רואה שאפשרויות שליחת ההודעה הפרטית או המייל לארדיכל לא פעילות. אם כך אין לי עצה אלא כי תשוחח עימו כאן על גבי הפורום.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 02-10-2014 בשעה 22:30.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:40

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר