לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-08-2008, 01:57
  משתמש זכר Yanky Yanky אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.10.01
שלח הודעה דרך ICQ אל Yanky שלח הודעה דרך MSN אל Yanky Facebook profile
הרהורים על חורבן

עכשיו בשעת לילה מאוחרת, יצא לי להרהר קצת בחורבן, באקטואליה, בכל הדברים האלו, שאפשר להרהר בהם כמו שצריך רק בשעת לילה מאוחרת..

"כל דור שלא נבנה בית המקדש בימיו, כאילו נחרב בימיו" (
גמרא בתלמוד ירושלמי)

יותר ויותר מרגישים אנשים (ובכללם גם אני, לפחות הרגשתי כך), שהחורבן לא קשור אלינו, שזה משהו רחוק שקרה לפני אלפי שנים, ויותר מזה.. איך אני, שלא חוויתי את חווית המקדש, שלא חייתי באווירה שהייתה אז, יכול להתאבל ועוד בצורה כל כך קיצונית על משהו שאני בעצם לא מכיר?
אם כן, יכול להיות שהאבלות צריכה לנבוע ממקום אחר, אולי על דבר אחר..
אולי האבלות צריכה להיות על עצם העובדה שהבית חרב, יותר מאשר על הבית עצמו (עצים ואבנים)?
הגמרא שמצוטטת אומרת שבעצם אם בית המקדש היה קיים היום, היה אמור להיות נחרב..
ז"א שיש כאן בעיה, כאן ועכשיו! ז"א, שעוד לא תיקנו מספיק, ז"א שכאילו 2000 שנה לא לימדו אותנו כלום.. איפה הטעות של כל הדורות? ולמה שאנחנו, דור יחסית (יחסית!) קטן מדורות אחרים לפחות מבחינה רוחנית
נצליח איפה שהם טעו?

"
לָמָּה לָנֶצַח תִּשְׁכָּחֵנוּ תַּעַזְבֵנוּ לְאֹרֶךְ יָמִים" (מגילת איכה)

אני לא מכיר יהודי (לפחות דתי) שלא עולות לו כל מיני אסוסיאציות אחרי ותוך כדי קריאת הפסוק הנ"ל,
אני לא חושב שיש הרבה אנשים שלא זועקים אותו מדפנות ליבם, כמה כבר אפשר? כמה עוד? אולי אין לי את הזכות לשאול זאת אחרי דורות שעברו הרבה יותר מאיתנו, ואנחנו דור "שמנת" ודאי יחסית אליהם, אבל באמת אין כבר כח, וציטוט להבדיל של שלמה ארצי, "אמור שכבר עמדנו במבחן" אולי חסרה לנו הצעקה? אולי אנחנו לא צועקים חזק מספיק?

האשכול הנ"ל בא להעלות חלק מהדברים שעולים במוחי הסבוך (והמסובך? ) בימים אלו של לפני תשעה באב, לחלק מהשאלות יש לי כיוון לתשובה, לחלק אין לי, וחלק אולי עדיף שתשארנה שאלות רטוריות.. אולי אני אגיב בהמשך ואכתוב את השלב הבא של זה, אבל זה נועד בעיקר לפתוח לכולם פתח לדבר על המחשבות שלהם עצמם בימים אלו, ואולי מתוך זה נזכה להתחזק ולתקן את שצריך תיקון..

חזרה לפורום
ישן 05-08-2008, 14:16

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "רדידות...."

ציטוט:
זה חלק מהתפיסה של העולם המערבי-"עזוב אותך אחי שטויות,בוא נראה איזה תוכנית,נשחק איזה משחק"
וככה לדבר על ערכים,אידאלים נהיה כבר "חפרני" ולא בכבוד שלנו

חשבתי אם להגיב פחות או יותר אותו הדבר, וויתרתי בסוף..

לפותח האשכול-מסכים איתך ב100 אחוז,והשאלות שאתה שואל צריכות להשאל ע"י כל יהודי בכל העולם,
זאת מטרת האשכול, לפחות מבחינתי..
אם הבית עוד לא נבנה אז אנחנו לא טובים מספיק עדיין!
וחכמינו אמרו לנו ששום נבואה לא נאמרה סתם,כל נבואה היא לדורות,כל נבואות החורבן והתיקון הם לימינו לא פחות מאשר לפעם,אולי כבר נתחיל להקשיב להם ולתקן את עצמינו...
תן דוגמאות, מה אתה חושב שצריך להשתנות, מה הדרכים לשנות וכו'..

חזרה לפורום
ישן 05-08-2008, 15:07
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Yanky שמתחילה ב "[QUOTE]זה חלק מהתפיסה של..."

קודם כל dorM מצטער נראלי קצת יצאתי עליך יותר מדי...קבל התנצלות
וyanky-חסר מה לשפר? נתחיל מזה שכל אחד ישפר את עצמו....נתחיל מאיך שאנחנו סתם פוסלים את חברים שלנו ו"קוטלים אותם" ואחרי שאנחנו (הדתיים לאומיים) נהיה מאוחדים ונפסיק עם חילוקי הדעות הפנימיים רק אז ורק ככה נוכל לצאת ולהיות "אור לגויים" שזה נשמע סיסמה מאוד לא מציאותית....בדיוק חזרתי מסמינריון הדרכה מחוז חיפה-צפון בבני עקיבא ו2 מהמדריכים של הסמינריון היו מ"הר המור" ובא חבר שלי והתחיל לשגע אותם "מה ההבדל בין הר המור למרכז?" והם לימדו אותי דבר חשוב: עזוב את כל המחלוקות בצד....זה לא משנה למה נוסדה הר המור....וזה לא משנה כל הדברים האלה שגורמים לפלגים בציבור הדת"ל-אם נתאחד נוכל לשמש דוגמה וללכת הלאה,אם לא....

בכל מקרה לדעתי בנקודה המעשית צריך להתחיל לדבר על הדברים הבאמת גדולים,בעיני זה לא בסדר שאם אני אומר לחברים שלי "להציל את עם ישראל" ע"י תורה ומעשים טובים וכו' אז מיד הציניות בוקעת ומתחילים עם "חפרן" וכו' לדעתי זה כן מעשי,אם רק נרצה.
דיברת פה על תשעה באב,חורבן הבית-למה הבית חרב? למדתי את זה השנה לבגרות בהיסטוריה-הוא חרב בגלל שהקנאים והמתונים לא ניצלו שנתיים של שקט כדי להלחם ברומאים ולהגן עוד על עצמם אלא היו עסוקים במריבות בין עצמם,שרפו את האוכל שנשאר להם,בקיצור מה שצריך זה אחדות

חזרה לפורום
ישן 05-08-2008, 15:20

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "קודם כל dorM מצטער נראלי קצת..."

מסכים איתך.. בדיוק בשביל זה פתחתי את הדיון, כדי שאנשים יכתבו מה לדעתם חסר.. מה אנחנו צריכים לתקן..
לגבי הסיבה לחורבן הבית, זו הסיבה ה"גלויה" בדיוק כמו שאני אגיד שהבית חרב כי הרומאים החריבו אותו, א-ב-ל אני חושב שהסיבה הגלויה (כמו שכתבת אותה) משתלבת בדיוק רב עם התשובה ה"סמויה" יותר, או במילים אחרות מה שכתבת הוא הסימפטום, המחלה היא שנאת חינם..
"מקדש ראשון מפני מה חרב? מפני שלשה דברים שהיו בו: עבודה זרה, וגלוי עריות, ושפיכות דמים..., אבל מקדש שני, שהיו עוסקין בתורה ובמצות וגמילות חסדים מפני מה חרב? מפני שהיתה בו שנאת חנם. ללמדך ששקולה שנאת חנם כנגד שלש עבירות: עבודה זרה, גלוי עריות, ושפיכות דמים."

חזרה לפורום
ישן 07-08-2008, 11:36
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
אחח, אין ט' באב שעובר בלי הדילמה הזאת
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Yanky שמתחילה ב "הרהורים על חורבן"

לשאלה הזו יש שני גורמים ההופכים אותה לבעייתיתי בימים אלה:
ראשית, המרחק הכרונולוגי: טבעי לגמרי שאחרי זמן רב מאירוע מסויים, התהודה הרגשית שאותו אירוע מסוגל לחולל הולכת וקטנה, כך שלא הייתי ממהר ותולה את חוסר הרגש והניתוק מט' באב ברמתו הירודה של העם. אני מניח שגם לשואה זה יקרה בסופו של דבר (ויש שאומרים שתהליך זה כבר החל בימינו).
הגורם השני הוא הפוסטמודרניזם, היוצר ניתוק כללי מהעבר, ובנושאי יהדות ולאום בפרט. על נושא זה ניתן לעבוד. אם ננסה לשנות את החינוך בעניין, ונחזיר את החינוך לזהות לאומית לסדר היום של משרד החינוך, אזי נראה בתחום זה, לענ"ד, שיפור רב.
מה כן ניתן לעשות?
בפשטות, צריך למצוא פן של החורבן שאתה מסוגל להזדהות איתו, ולו רעיונית בלבד. הרב של הישוב שלי אמר שבט' באב הוא חושב על אובדן הסנהדרין והסמכות ההלכתית, שבגללה אנו חיים בפירוד רב היום.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:18

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר