לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-08-2008, 19:05
  Korpus Korpus אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.08
איך מפברקים תמונות מלחמה

לפני שעה קלה פתחתי את האתר YNET והחדשה העיקרית הייתה "נשיא גרוזיה מדווח כי טור גדול של טנקים רוסיים מתקרב לעיר הבירה טביליסי".
נבהלתי.
התחלתי מיד לעבור על כל אתרי החדשות בעולם. אחרי חצי שעה המצב התברר לאשורו - משרד הפנים הגרוזיני עצמו הודיע על כך שהוא לא שמע מכך דבר, ושטור הטנקים שמתקרב לטביליסי הוא טור שיריון גרוזיני שחוזר אל העיר. אבל ברור שלא ב-YNET ולא בערוצי החדשות בעולם לא דיווחו על ה"טעות המצערת" של נשיא גרוזיה, והידיעה פשוט נעלמה כלא הייתה.

זו דוגמא נחמדה לתעמולה הצינתי והמכוערת של המשטר הגרוזיני בחסות ארה"ב.

אבל בואו נעבור להמחשה ויזואלית.
לפני כמה ימים, הטלוויזיה הגרוזינית הראתה כמה בנינים בעיר גורי שכביכול הופצצו ע"י מטוסים רוסיים.
הצלם הגרוזיני גיורגי אבדלבזה "במקרה" היה במקום ממש כמה שניות לאחר הפיצוצים.
הגרוזינים דאגו שכל ערוצי החדשות המערביים יפרסו את התמונות.
כשאני ראיתי את התמונות בזמן אמת, נוצרה בי הרגשה שמשהו לא תקין, שיש משהו מוזר בתמונות.
ואכן, התברר כי התמונות היו מזויפות.
כמובן, אף אחד מערוצי החדשות המערביים ששידרו את התמונות לא חזר והתנצל על המקרה.

הנה כמה מן התמונות.
תסתכלו על התמונה הראשונה והשניה. הזקנים האיסטריים והמזועזעים מהתמונה הראשונה נרגעים ועוברים לניוטרל בתמונה השניה.
תסתכלו על התמונה השלישית, הרביעית והחמישית. האיש הזועק בתמונה השלישית פתאום מאבד את בגדיו בתמונה הרביעית, אך זוכה לחבק את חברו המת... אותו החבר ההרוג שבתמונה החמישית מרים את ידו השמוטה על חזהו (כנראה משיקולי נוחות). החבר ההרוג הזה בתמונה השישית כבר עבר לשכב על הבטן (כנראה גם משיקולי נוחות), וקרוב המשפחה ההיסטרי שחיבק אותו נעלם (כנראה הלך לנוח).
בתמונה השביעית פניו של הילד הקטן עם הרגל המרוסקת נראות שלוות לחלוטין ואף מסוקרנות מהמתרחש. החייל הנושא אותו מימין הוא אותו האיש שהצטלם בתמונה השישית במדים של רופא.

קורה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-08-2008, 11:15
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Korpus שמתחילה ב "אין שום גופות של שום..."

איזה נהדרים הרוסים האלה.

מצד אחד הם נלחמים "בלי בג"צ ובלי בצלם" ובלי ההומאניות המעיקה ההיא בה מאשימים שוב ושוב את ישראל.

מצד שני, למרות שהם לא דופקים חשבון לאף אחד ומכסחים את מי שבא להם, הם בכלל לא פוגעים באזרחים. אלו האזרחים שפוגעים בעצמם כנראה מרוב שנאה לרוסים הצדיקים וברצון להשחיר את פניהם.

שימו לב לשלשת השלבים של כל קונספירציה טובה:

1) זה לא אנחנו עשינו את זה (שואת היהודים או הארמנים, רצח רבין, הפצצות אזרחים)
2) זה הם בעצמם עשו את זה או פיברקו את זה כדי ללכלך עלינו
3) רעים מנוולים כאלה, מגיע להם מה שעשו להם, אבל זה לא עבודה שלנו...

ישן 13-08-2008, 19:56
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Korpus שמתחילה ב "איך מפברקים תמונות מלחמה"

אתה כל הזמן מופתע מכך שהגרוזינים יודעים איך להתנהל במדיה.
הסיקור החדשותי הוא מימד נוסף של הלחימה ובדיוק כמו שממהרים להשיג עליונות אווירית מוקדם במערכה יש לשאוף להשיג גם עליונות תקשורתית שבהעדרה עלולים ההישגים בשטח לאבד את תוקפם לחלוטין.
בסופו של דבר התמונה שתצליח לצרוב בתודעה של האויב ושל העולם היא שתקבע מה יזכרו אחרי שתיחתם הפסקת האש והאמת העגומה היא שלאף אחד לא באמת אכפת אם אתה משקר או לא כפי שלמדנו על בשרנו פעמים רבות (ובכיוון ההפוך זכורה לי יותר מפעם אחת בה שמעתי על הצנעת הישגים כדי לא לעורר את חמתם של אויביינו שכידוע מאוד רגישים כשמדובר בענייני כבוד).

זה בהנחה שהפרשנות שלך בכלל מחוברת למציאות.
לא שאני חס וחלילה משווה אבל גם ג'ון אירווינג וחבר מרעיו היושבים בטהראן טוענים שמחנות ההשמדה באירופה הם מצג שווא שהוקם ע"י היהודים במטרה לקדם אינטרסים כלכליים ופוליטיים - קל מאוד לבטל כל מה שלא מוצא חן בעינייך בטענה שהוא מזוייף אם מתעלמים מהעובדות שתומכות בטענתו של הצד השני.
ישן 13-08-2008, 19:59
  משתמש זכר El Rool El Rool אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.08
הכל מפוברק

רק הצלם אידיוט שפרסם את התמונות המחשידות.

כל הכבוד על העין השדופה הקרועה הסתומה, מה שמזכיר לי את השיר הזה....

טרמינל לומינלט
מאיר אריאל
מילים: מאיר אריאל
לחן: מאיר אריאל

עת השתחררתי הרופאים המליצו לי
ביקור חודשי בנמל התעופה
זה באמת עושה לי טוב לראות מטוס גדול
ממריא דרך דמעה שקופה
אחר כך כבר יותר קל הלחץ על העין השטופה

לוקח לי אחר הצהריים חיובי נוסע לנמל
לעצמי אני אומר בדרך שגם מזה עוד נצטרך להיגמל
עצמי עונה לי בהגיענו אז נתחיל כל יום להתעמל

טרמינל ז'ה טם איי לאב יו
טרמינל בלה מיה

הדלתות מנחשות אותי ונפתחות לי מעצמן
אני נכנס לאט עם הרבה טקס בישבן
וכל האינטרקונטיננטליה מדגדגת לי כאן וכאן וכאן

לוקח את עצמי לשירותים להרגע
גונב איזו הצצונת בראי רואה שם משוגע
חתיכות כמו טרמינל רבות יש מסוגה
עומדת שם קשתית שני רימונים עגיל גדול שיער קצר
כמו איזה מטען חשוד ליד דוכן סוויסאייר
קצין הביטחון תוקע בה מבט חודר

ז'ה טם איי לאב יו
טרמינל בלה מיה

רץ ללוח הטיסות למצוא לי המראה
יש טיסה לציריך דרך רומא עוד שעה
רמקולים מנומסים נותנים לי התראה
כאן בצד פתאום אני מרגיש כמו הפרעה
הולכת ונילחצת לי החוצה הכרעה -
איי לאב יו טרמינל בלה מיה!

רץ בחזרה סוויסאירה להספיק את טרמינל
חתיכות כמוה אתה מדפדף בכל ז'ורנל
אך היא כבר לא שם וקצין הביטחון כנ"ל

רמקולים מנומסים עם טון יותר תקיף
אני צריך כבר לעלות למעלה להשקיף
כאן בצד זה כל הזמן הולך ומחריף

כמעט בלי נשימה אני נתקל במעקה
אור שקיעה גדול בסנוורים אותי מכה
בואינג של סוויסאייר מחליק עוצר מחכה

בואינג אדמדם מתחיל לרוץ ומתרומם
לאט לאט ממריא אל תוך האודם העומם
דרך הדמעה של הליצן המשתומם

טרמינל ז'ה טם איי לאב יו
טרמינל בלה מיה

כאן בצד כבר משתחררת לי ההתכווצות
פתאום את שמי הערב מדליקה התפוצצות
בשדה למטה מתחילה התרוצצות

עת השתחררתי הרופאים המליצו לי
ביקור חודשי בנמל התעופה
זה באמת עושה לי טוב לראות מטוס גדול
ממריא דרך דמעה שקופה
עכשיו... כבר יותר קל... הלחץ על העין השטופה
השלופה הקלופה
הצלופה הדלופה הפרופה הטרופה השרופה
הצרופה הגלופה
הנה כי כן
עצמי אומר לי היתה לנו תרופה

ישן 14-08-2008, 15:24
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי roko_man שמתחילה ב "מה יש לך בעע כל מה שקשור..."

לא יודע לגביו, אבל במצב הפוליטי הנוכחי, במבט קדימה ל- 50 השנה הבאות, קשה לי לראות את הפדרציה הרוסית לוקחת את הבכורה. אם האיחוד האירופי יקום כגוף מהותי, לדעתי הוא יהיה הגוף המוביל. אם לא, סין תהיה זו שתוביל עם הכלכלה המתפתחת-מהר-מדי שלה ועם האוכלוסיה העצומה שלה.

כמובן יכול להיות שאני טועה, שמחר משהוא חדש יקום וישנה את התמונה (נפילת השלטון המרכזי של סין והתפרקותה לתת מדינות לדוגמא או הקמת איחוד של מדינות של סאב-סהרה אפריקה). זה ממש לא בלתי אפשרי - פשוט הרבה פחות סביר.

ישן 14-08-2008, 17:36
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "לא יודע לגביו, אבל במצב..."

שכחת לציין את קצב צמיחת האוכלוסייה הנפלא של % 0.474- ותוחלת חיים כמו בבבנגלדש.
למעט מספר פרמטרים כלכליים טובים (שאינם מעידים על יציבות כלכלית ארוכת טווח, יותר בכיוון של תסמיני מחלה הולנדית), רוסיה בתהליך מתמשך של דעיכת האוכלוסיה. הרוסים חייבים להלחם בקצב הדעיכה דרך מאמץ מתמשך לשפר את תוחלת החיים האומללה של גבר רוסי (ממוצע של 59 שנים), מלחמה עיקשת באיידס, צהבת ודומיהן והגדלת מענקי ילודה בצורה משמעותית. עוד 20 שנים, היה וקצב הדעיכה לא ישתנה, אוכלוסיית רוסיה תקטן בכ-10%. עוד חמישים שנים מהיום, כ-20% קיטון.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 14-08-2008, 17:06
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי roko_man שמתחילה ב "מה יש לך בעע כל מה שקשור..."

כשיש בלון, צריך סיכה.

וואו. רוסיה ניצחה את גיאורגיה (והשמידה את חיל האוויר שלה פעמיים, למרות שהוא עדיין תוקף פה ושם). זה ההישג הרוסי המזהיר ביותר מאז.. אה.. מתישהו ב1945 ולפני זה בימי הביניים?

מצד שני, אני זוכר במעומעם שגם בשבוע הראשון של מלחמת לבנון השנייה היינו בטוחים שניצחנו כבר, וגם ארה"ב בעיראק ב2003, ואני בטוח שהרוסים זוכרים את הניצחון המוחץ שלהם בתחילתה של מלחמת אפגניסטן.

רוסיה היא בריון אזורי שמנסה להיות מעצמה. בסוף זה יגמר בזה שמעצמות אמיתיות יעשו לה ווג'י ויזכירו לה שמדינת עולם שלישי שתלוייה ברווחים של חומרי גלם לא יכולה להתחצף למעצמות תעשייתיות אמיתיות כמו ארה"ב, סין ואירופה.

ישן 14-08-2008, 17:52
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "כשיש בלון, צריך סיכה. וואו...."

אווו. לא הייתי אומר את זה....
בוא נעבור על הטענות האלו אחת אחת.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
וואו. רוסיה ניצחה את גיאורגיה (והשמידה את חיל האוויר שלה פעמיים, למרות שהוא עדיין תוקף פה ושם). זה ההישג הרוסי המזהיר ביותר מאז.. אה.. מתישהו ב1945 ולפני זה בימי הביניים?

הפדרציה הרוסית קיימת רק מאז דצמבר 91, ולמיטב זיכרוני העימות הצבאי היחיד שלה עד עכשיו היה המלחמות הצ'צניות.
מצד שני אתה לוקח אותנו חזרה ל-45, אז אולי אפשר להתייחס גם למלחמות בעידן המלחמה הקרה:
הונגריה ב-56', צ'כוסלובקיה ב- 68', "סכסוך גבולות" עם סין ב-69', אפגניסטן ב 79'. אני לא זוכר מלחמות נוספות, מישהו יכול לעזור לי פה? בשלוש מתוך ארבע עימותים ברה"מ ניצחה בצורה ברורה.
לפחות אותי זה מפתיע, שלמרות שהם אימנו וחימשו צבאות מכל העולם - מרודזיה, דרך וויאטנם ועד מרכז אמריקה - ולמרות המוניטין שלהם כבזבזנים בחיי אדם - הם כמעט ולא שלחו את הצבא שלהם להילחם.

ציטוט:
מצד שני, אני זוכר במעומעם שגם בשבוע הראשון של מלחמת לבנון השנייה היינו בטוחים שניצחנו כבר, וגם ארה"ב בעיראק ב2003, ואני בטוח שהרוסים זוכרים את הניצחון המוחץ שלהם בתחילתה של מלחמת אפגניסטן.

נכון, אבל גרוזיה אחרי שבוע ביקשה הפסקת אש. החיזבאללה לא. ולכן זה מה שיזכר מרוסיה-גרוזיה (הראשונה?) ולא מה שיזכר מחיזבאללה 06.

ציטוט:
רוסיה היא בריון אזורי שמנסה להיות מעצמה.

לאור הזהירות שלהם בלסכן את בצבא שלהם, והאידאולוגיה של לחמש ולשלוח אחרים לקרב, רחוק מהגבולות שלהם - הייתי אומר שהם מתנהגים בדיוק כמו מעצמה.

ציטוט:
בסוף זה יגמר בזה שמעצמות אמיתיות יעשו לה ווג'י ויזכירו לה שמדינת עולם שלישי שתלוייה ברווחים של חומרי גלם לא יכולה להתחצף למעצמות תעשייתיות אמיתיות כמו ארה"ב, סין ואירופה.

רוסיה לא תלויה במקורות אנרגיה/מתכת חיצוניים. ארה"ב ואירופה כן (אני לא מכיר מספיק את סין בכדי לחוות דעה על מצבה הנוכחי).
הצבא של ארה"ב, אנגליה וגרמניה מתוח עד לקצה, אין להם כוחות זמינים לפריסה. הצבא של צרפת פשט את הרגל ע"פ מה שהם פרסמו לפני חצי שנה.
מי בדיוק ועם אילו חיילים, יעשה לדעתך שרירים צבאיים לרוסיה?
רק רוסיה תרוויח מהצהרות כאלו. כי כשההצהרות יתפוגגו באוויר, רוסיה תקטוף את הקרדיט.

נערך לאחרונה ע"י cre666 בתאריך 14-08-2008 בשעה 17:59.
ישן 14-08-2008, 20:56
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "עם כל הבעיות של הצבאות האחרים..."

כמה M1A2 כבר משרתים בצבא ארה"ב? 700? ורובם (כ-600 ע"פ הפרסומים) M1A1 משודרגים, לא כלים חדשים.
ע"פ הפרסומים של משרד ההגנה של ארה"ב יוצרו סה"כ כ-5000 טנקי M1A1.

ע"פ המספרים המסתובבים ברשת יש בצבר הפדרציה הרוסית מספיק T-80 בכדי להשוות את המספר הזה, ומספיק T-72 בכדי להכפיל אותו, ואני לא מזכיר בכלל T-64 ו- T-62 שעדיין קיימים, ובגזרה הררית מאוד כמו הקווקז יכולים להיות משמעותיים.

עכשיו תסביר לי דבר אחד - מי בדיוק יסיע את הטנקים האלו (כלל כוח השריון של ארה"ב ד"א) לקווקז בכדי להגן על גרוזיה (בהנחה שהתקבלה החלטה לעשות זאת כמובן)? מתי השריונרים של צבא ארה"ב התאמנו שלא למטרות "מחסומים" בעירק ואפגניסטן? מאיפה תוציא את החיילים? אתה רוצה שעירק תתמוטט, או שאפגניסטן תתמוטט?

אין, לא לאנגליה, לא לארה"ב ולא לגרמניה, את כח האדם הזמין לפריסה כלשהי בקווקז.
אז נכון ש"על הנייר" יש להם אמל"ח מתקדם יותר. אבל אין להם יכולת להפעיל אותו.
אם כבר, וזה אם גדול מאוד, הם יספקו חיפוי אווירי. אבל זה יפסק מהר מאוד ברגע שברה"מ תוריד חלק מהנ"מ שלה מגזרת מוסקווה לגזרת הקווקז.
מי שיאיים במצב הנוכחי על מוקבה יעשה טעות גדולה, כי את האיום הזה הוא לא יוכל להוציא לפועל לא היום, וכנראה גם לא "מחר על הבוקר". לפדרציה הרוסית יש כוחות זמינים, לסין יש כוחות זמינים - לכל היתר (מבין השחקנים הגדולים) אין.

ישן 15-08-2008, 03:17
צלמית המשתמש של levikon
  levikon levikon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.06
שלח הודעה דרך ICQ אל levikon שלח הודעה דרך MSN אל levikon
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "כמה M1A2 כבר משרתים בצבא..."

בעניין ה-M1A2 המשודרגים, הייתה תוכנית על כך ב-NG. הקשר היחיד בין הטנק המקורי לשידרוג שלו, זה הברזל של התובה שלא מוחלף. כל השאר חדש לגמרי, כך שאין מה לזלזל בזה. ארה"ב סגרה את מפעל הבנייה של הטנקים האלה, ובנתה מפעלים חדשים שנועדו לשדרג את הדגמים המוקדמים יותר. זה רק אומר עד כמה הבסיס היה טוב. וארה"ב תמיד נשענה על הכוח האווירי שלה בעיקר, אתה יודע את זה. ובנוקדה הזאת אי אפשר לומר שהם נעצרו. ה-F22 הפך למבצעי. ה-F35 מתקדם. הם זורקים את ה- F-117 למגרשי גרוטאות? אתה יודע כמה זמן יקח לברה"מ (רוסיה) להגיע למקום בו ארה"ב נמצאת בו כרגע? טייסת אמריקאית אחת חמושה ב- CBU-97 יכולה להשמיד דיוויזיות שלמות בבת אחת. מעניין מדוע הצעצוע הזה לא נמכר לגרוזיה.... :-)

זה תמיד היה ככה. מצעדים בכיכר האדומה. הפגנת שרירים כנגד אומות חלשות. עבודה מוצלחת על שוטים יעילים (כמה גם נמצאים בפורום הזה לצערי). חבל שלא רואים את המהות מבעד למסקירובקה.

ישן 15-08-2008, 10:38
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "בעניין ה-M1A2 המשודרגים,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי levikon
בעניין ה-M1A2 המשודרגים, ... כך שאין מה לזלזל בזה.

לא מזלזל באיכות, רק נותן לך קנה נידה על הכמות.

ציטוט:
וארה"ב תמיד נשענה על הכוח האווירי שלה בעיקר, אתה יודע את זה. ובנוקדה הזאת אי אפשר לומר שהם נעצרו. ה-F22 הפך למבצעי. ה-F35 מתקדם. הם זורקים את ה- F-117 למגרשי גרוטאות? אתה יודע כמה זמן יקח לברה"מ (רוסיה) להגיע למקום בו ארה"ב נמצאת בו כרגע?

זו מיסקונספציה ישנה.
ח"א, על כל יכולותיו המוערכות, לא יכול לנצח מלחמה.
הדרג המתמרן נלחם, הסיוע ההנדסי נותן לו יכולת תמרון ומונע אותה מהאויב, האש מרככת לו את היעדים.
במילים אחרות יותר פשוטות - אתה צריך שריון בכדי לשבור את עוצמת האויב, חי"ר בכדי לכבוש את עמדותיו, הנדסה בכדי ששני אלו יגיעו ליעדים שלהם בכלל והתותחנים וח"א נמצאים שם בכדי להקל על כל אלו לנצח את האויב בלי יותר מדי אבדות.

רק חי"ר יכול לבצע את העבודה בעצמו. באבדות לא מתקבלות על הדעת של מדינה מערבית היום - אבל אם תכניס חי"ר בכמויות מספיקות - היעדים יכבשו.
כל היתר לא יהיו מסוגלים להכריע מלחמה לבדם.

אפילו במלחמת המפרץ הראשונה, בה היעד היה רק להסיג את כוחות עירק מכווית, שטח קטן מאוד, מדברי ברובו ודי מישורי - "המלחמה האווירית" השיגה ייעדים מוגבלים ובסופו של דבר הוכנסו כוחות חי"ר. היו להם הרבה פחות אבדות כי חיל האוויר ריכך להם את המטרות - אבל הטייסים לא יכלו לכבוש את השטח מהקוקפיט שלהם. זה גם לא ייעודם.

"במקום שבו יעצרו הזחלים שם יקבע הגבול" - והזחלים ייעצרו היכן שהמוהנדסים יעצרו לנוח.

ציטוט:
טייסת אמריקאית אחת חמושה ב- CBU-97 יכולה להשמיד דיוויזיות שלמות בבת אחת. מעניין מדוע הצעצוע הזה לא נמכר לגרוזיה.... :-)

זה נכון לעירק, היכן שיש לך רק נ"מ קני מאוד מיושן והחמקנים שלך משמידים את תחנות המכ"ם במתקפה הראשונה.
מול חומה של טונגוסקה אמ, פנצ'יר אס-1, אס-300, אס-400 ואיגלות שמסתובבות עם החי"ר - חהא"א ישלם באחוז ניכר מהסד"כ שלו לפני שיוכל להסתובב מעל שדה הקרב, לא לדבר על להעניק סיוע רציף לכוחות הלוחמים (ששוב - מאיפה הם יגיעו?)

ציטוט:
זה תמיד היה ככה. מצעדים בכיכר האדומה. הפגנת שרירים כנגד אומות חלשות. עבודה מוצלחת על שוטים יעילים (כמה גם נמצאים בפורום הזה לצערי). חבל שלא רואים את המהות מבעד למסקירובקה.

אני אף פעם לא הייתי חובב של פראבדה, אבל אי אפשר לטעון שח"א יותר מתוחכם בהכרח ינצח את המלחמה.
ד"א - כל הסיפור הזה מזכיר לי בדיחה סובייטית ישנה מתקופת המלחמה הקרה:
מ"מ שריון סובייטי הולך ברחובות פריז אחרי מלחמת העולם השלישית, ורואה כמה מט"קים של ארמיה סובייטית אחרת יושבים באחד מבתי הקפה בשאנז-אליזה ליד הטנקים שלהם , אז הם שואלים אותו "תגיד, הקצין, יש כבר הודעה רשמית מי ניצח בקרב האווירי?

ישן 15-08-2008, 11:38
צלמית המשתמש של levikon

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=levikon] בעניין ה-M1A2..."

מכיר את הבדיחה .

העובדה שכוח אווירי לא מנצח מלחמות היה נכון ללפני 40 שנה. היום, אף אחד לא באמת יודע. טורי שיריון סובייטים ששוטפים את אירופה? אז מעלים F-22 חמוש ב-CBU 97 ורואים את זיקוקי הדינור על הקרקע. שוב, אתה חייב כוחות קרקעיים - זה נכון. אבל כמות הכוחות הללו חשובה הרבה פחות מהאיכות שלהם. לפני 40 שנה לא היה כמעט נשק מונחה מדוייק. לפני 40 שנה היית חייב לירות מספר פעמים בד"כ כדי לפגוע. אי אפשר להשוות את התנאים של פעם לתנאים של היום. ואם יש משהו אותו האמריקאים הוכיחו במערכות הלחימה השונות אותם הם ניהלו, זה את היכולת שלהם להלחם ולנצח מלחמה קונונציאונלית, בה שיריון נלחם בשיריון, החיילים הם גברים והבחורות אסירות תודה על כך... .

בכל מקרה, כל זה דיון תאורטי. הייתי שמח להיות משקיף בפורט אירווין ולבדוק כמה מהתאוריות שלי, אבל לצערי אף אחד לא מציע לי את זה, כך שאני חושב שלהיות גנרל כורסא הספיק לי ביינתים.

ישן 15-08-2008, 13:42
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "מכיר את הבדיחה :). העובדה..."

ציטוט:
העובדה שכוח אווירי לא מנצח מלחמות היה נכון ללפני 40 שנה.

ואני חשבתי שהוכחנו אותה מחדש במלחמת המפרץ הראשונה. כל ההפצצות בעולם, נגד אויב נחות טכנולוגית, לא הפילו מדינה בה הרוב המוחלט של התושבים שונא את הדיקטטור.

ציטוט:
היום, אף אחד לא באמת יודע.

מתי פעם אחרונה הייתה מלחמה כוללת? די מזמן לדעתי.
טענה ראשונה - קשה להפיק מסקנות עדכניות ללא נתונים עדכניים.
טענה שניה - מסקנות יוצאות דופן דורשות טיעונים תומכים יוצאי דופן.
אני לא טוען שהכוח האווירי לא התקדם, אבל אתה טוען שאין משמעות מהותית לכוח המתמרן, ושהכוח האווירי הוא הכוח המהותי.
זה הצהרה שמשנה סדרי עולם, אני מצפה לראות טיעונים תומכים חזקים שילוו הצהרה כזו.

ציטוט:
טורי שיריון סובייטים ששוטפים את אירופה? אז מעלים F-22 חמוש ב-CBU 97 ורואים את זיקוקי הדינור על הקרקע.

אף אחד לא דיבר על מלחמת עולם שלישית סטייל המלחמה הקרה. אין לרוסים לא אינטרס ולא יכולת (למיטב הבנתי המוגבלת) לכבוש את אירופה ואת "המערב" (להפך, שייתנו לו לשקוע בדקדנס שלו, ואם אפשר שיאפשרו לפולין, רומניה והונגריה להצטרף לאיחוד האירופאי. זה בטוח ימנע סופית את הקמתו).

אנחנו מדברים פה על "מסעות עונשין" של האימפריה (המתפוררת) כנגד פרובינציות חצופות מדי. בדיוק כמו כשרומא שלחה את הליגיון השישי לפרובינציה החצופה יודיאה.
אזרביג'אן, גאורגיה, אוקראינה, המדינות הבלטיות, פולין, ביילרוס (אם היא גם תרים את ראשה) - אלו המדינות, ואם הפדרציה הרוסית תמשיך להתנהג בצורה מושכלת, היא לא תביים פלישה כמו הונגריה ב-56' או צ'כוסלובקיה ב- 68', אלא תמצא סיבה "קוסוברית" (ע"ש תקדים קוסובו) בה היא תבוא "להציל" מיעוטים "נאמנים" נרדפים מהנאו-דמוקראטים.

אחרי תקדים קוסובו, וע"פ מצב הכוחות הזמינים של אירופה וארה"ב כיום - אף אחד לא באמת יוכל לעצור אותה - שוב - כל עוד הם יתנהגו בחוכמה. הם לא יכולים להיות ה"פיל בחנות חרסינה" שהם היא בקובה בזמנו.

תיקון טעות - סין יכולה לעצור אותה. לסין יש את כוח האדם, העקשנות והמשאבים לעשות זאת. אבל לסין לא אכפת ממזרח אירופה. הם יתנו ליתר המעצמות לשחק שח, בזמן שהדרקון הסיני לאט לאט יבנה לעצמו עוצמה.
שוב - אם הם ישחקו בקלפים שלהם בחכמה.

ציטוט:
ואם יש משהו אותו האמריקאים הוכיחו במערכות הלחימה השונות אותם הם ניהלו, זה את היכולת שלהם להלחם ולנצח מלחמה קונונציאונלית, בה שיריון נלחם בשיריון, החיילים הם גברים והבחורות אסירות תודה על כך... .

אני ממש לא בטוח שההיסטוריה של ארה"ב בחמישים השנים האחרונות תומכת במסקנה זו...
מלחמות "קלאסיות": קוריאה (תיקו), הפלישה לרפובליקה הדומיניקנית ב65 (נצחון), לאוס 62-75 (הפסד), מלחמת וויאטנם 64-75 (הפסד), הפלישה לגרנאדה (נצחון), לוב 86' (הפסד), אירן 87'-88' (נצחון), פלישה לפנמה (נצחון), סודן 98' (הפסד), מלחמת המפרץ הראשונה (נצחון), קוסובו 99' (ניצחון).
עימותים "לא-סימטריים": לבנון 58' (נצחון), קמבודיה 70 (הפסד), לבנון 83' (הפסד), הונדורס (83'-89' (תיקו), סומליה 94' (הפסד חלקי), אפגניסטן 01' (אחרי 7 שנות לחימה חסרות הישגים - הפסד), פיליפינים 02' (אחרי 6 שנות לחימה עם הישגים חלקיים - תיקו), עירק 03' (אחרי 5 שנות לחימה - הפסד).

כללי האצבע שאני מפיק מהנתונים האלו הם אלו:
  1. ארה"ב נוטה לנצח מדינות כאשר:
    • הן נמצאות באמריקה (פנמה, גרנאדה, הרפ. הדומיניקנית).
    • מוגדרים ייעדים מוגבלים למערכה (לבנון 58', מלחמת המפרץ הראשונה, אירן 87', קוסובו 99').
  2. ארה"ב נוטה להפסיד מלחמות כאשר:
    • מעצמה יריבה (סין, ברה"מ) תומכת ביריב.
    • אין להם תמיכה מקומית.
מה דעתך? איל אתה היית מנתח את הנתונים האלו?

ציטוט:
בכל מקרה, כל זה דיון תאורטי. הייתי שמח להיות משקיף בפורט אירווין ולבדוק כמה מהתאוריות שלי, אבל לצערי אף אחד לא מציע לי את זה, כך שאני חושב שלהיות גנרל כורסא הספיק לי ביינתים.

Don't we all

ישן 17-08-2008, 03:37
צלמית המשתמש של levikon

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=levikon] העובדה שכוח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666

ואני חשבתי שהוכחנו אותה מחדש במלחמת המפרץ הראשונה. כל ההפצצות בעולם, נגד אויב נחות טכנולוגית, לא הפילו מדינה בה הרוב המוחלט של התושבים שונא את הדיקטטור.

יש הבדל בין אוייב מתחפר, לאוייב נלחם. בכווית, האוייב התחפר והגן על עצמו. טנקים שיוצאים למתקפה בשדה לא יכולים לעשות את זה, הם חייבים לשעוט קדימה. הביטחון של כוח משוריין הוא בתנועה. ובנוגע להפלת עיראק - זאת לא הייתה המטרה של בוש האב (ובמקרה הזה הוא היה הרבה יותר חכם מבנו). הוא ידע שאין אלטרנטיבה אמיתית לסדאם, ושאם סדאם יופל, הוא יפסיק לשמש בתור איזור חיץ בין איראן למדינות המפרץ. זאת גם הסיבה בגינה ארה"ב חוששת כל כך לעזוב את עיראק - אנשלוס (או שליטה בעזרת ממשלת בובות) של איראן על עיראק.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666

מתי פעם אחרונה הייתה מלחמה כוללת? די מזמן לדעתי.
טענה ראשונה - קשה להפיק מסקנות עדכניות ללא נתונים עדכניים.
טענה שניה - מסקנות יוצאות דופן דורשות טיעונים תומכים יוצאי דופן.
אני לא טוען שהכוח האווירי לא התקדם, אבל אתה טוען שאין משמעות מהותית לכוח המתמרן, ושהכוח האווירי הוא הכוח המהותי.
זה הצהרה שמשנה סדרי עולם, אני מצפה לראות טיעונים תומכים חזקים שילוו הצהרה כזו.

נכון. המלחמה ה-"קלאסית" האמיתית האחרונה הייתה כנראה מלחמת איראן-עיראק. מלחמות המפרץ חלק 1 וחלק 2 היו גם קלאסיות במובן אחד, אבל יחסי הכוחות הפכו אותן לחד מימדיות במידה מובהקת. אתה צודק בנוגע למחסור בהוכחות אמפיריות, אבל ניתן להסיק מה אפשר לעשות בעזרת כוח אווירי עכשוי. לא טענתי שאין משמעות לכוח המתמרן הקרקעי, אלה שהיכולות שלו פחתו בעימות סימטרי לעומת מה שהן היו לפני 30 שנה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666

אף אחד לא דיבר על מלחמת עולם שלישית סטייל המלחמה הקרה. אין לרוסים לא אינטרס ולא יכולת (למיטב הבנתי המוגבלת) לכבוש את אירופה ואת "המערב" (להפך, שייתנו לו לשקוע בדקדנס שלו, ואם אפשר שיאפשרו לפולין, רומניה והונגריה להצטרף לאיחוד האירופאי. זה בטוח ימנע סופית את הקמתו).

אנחנו מדברים פה על "מסעות עונשין" של האימפריה (המתפוררת) כנגד פרובינציות חצופות מדי. בדיוק כמו כשרומא שלחה את הליגיון השישי לפרובינציה החצופה יודיאה.
אזרביג'אן, גאורגיה, אוקראינה, המדינות הבלטיות, פולין, ביילרוס (אם היא גם תרים את ראשה) - אלו המדינות, ואם הפדרציה הרוסית תמשיך להתנהג בצורה מושכלת, היא לא תביים פלישה כמו הונגריה ב-56' או צ'כוסלובקיה ב- 68', אלא תמצא סיבה "קוסוברית" (ע"ש תקדים קוסובו) בה היא תבוא "להציל" מיעוטים "נאמנים" נרדפים מהנאו-דמוקראטים.

אחרי תקדים קוסובו, וע"פ מצב הכוחות הזמינים של אירופה וארה"ב כיום - אף אחד לא באמת יוכל לעצור אותה - שוב - כל עוד הם יתנהגו בחוכמה. הם לא יכולים להיות ה"פיל בחנות חרסינה" שהם היא בקובה בזמנו.

מסכים איתך לגמרי, אך אני התייחסתי לתסריט קלאסי ספציפי.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666

תיקון טעות - סין יכולה לעצור אותה. לסין יש את כוח האדם, העקשנות והמשאבים לעשות זאת. אבל לסין לא אכפת ממזרח אירופה. הם יתנו ליתר המעצמות לשחק שח, בזמן שהדרקון הסיני לאט לאט יבנה לעצמו עוצמה.
שוב - אם הם ישחקו בקלפים שלהם בחכמה.

סין היא כרגע האיום המשמעותי הגדול ביותר על רוסיה, הרבה יותר מכל גרוזיה או אוקראינה. לסינים יש גם את היכולת וגם את הצורך לכבוש חלקים נרחבים מסיביר. הסינים כבר ניסו בזמנו לבצע את זה, אלה שאז הסובייטים עצרו את זה באיבו. היום, אני לא בטוח שלרוסים יש את היכולת לעצור את הסינים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666

אני ממש לא בטוח שההיסטוריה של ארה"ב בחמישים השנים האחרונות תומכת במסקנה זו...
מלחמות "קלאסיות": קוריאה (תיקו), הפלישה לרפובליקה הדומיניקנית ב65 (נצחון), לאוס 62-75 (הפסד), מלחמת וויאטנם 64-75 (הפסד), הפלישה לגרנאדה (נצחון), לוב 86' (הפסד), אירן 87'-88' (נצחון), פלישה לפנמה (נצחון), סודן 98' (הפסד), מלחמת המפרץ הראשונה (נצחון), קוסובו 99' (ניצחון).
עימותים "לא-סימטריים": לבנון 58' (נצחון), קמבודיה 70 (הפסד), לבנון 83' (הפסד), הונדורס (83'-89' (תיקו), סומליה 94' (הפסד חלקי), אפגניסטן 01' (אחרי 7 שנות לחימה חסרות הישגים - הפסד), פיליפינים 02' (אחרי 6 שנות לחימה עם הישגים חלקיים - תיקו), עירק 03' (אחרי 5 שנות לחימה - הפסד).

כללי האצבע שאני מפיק מהנתונים האלו הם אלו:

1. ארה"ב נוטה לנצח מדינות כאשר:
    • הן נמצאות באמריקה (פנמה, גרנאדה, הרפ. הדומיניקנית).
    • מוגדרים ייעדים מוגבלים למערכה (לבנון 58', מלחמת המפרץ הראשונה, אירן 87', קוסובו 99').
  2. ארה"ב נוטה להפסיד מלחמות כאשר:

• מעצמה יריבה (סין, ברה"מ) תומכת ביריב.
    • אין להם תמיכה מקומית.
מה דעתך? איל אתה היית מנתח את הנתונים האלו?

שוב, המלחמות הללו הן קלאסיות, אך גם א-סימטריות. ומלחמות א-סימטריות הן תמיד מלחמות בעייתיות. ונצחון או הפסד במלחמות הללו לא תמיד נקבע על פי כמות השטח שכבשת ושאתה "מחזיק" בו. איך לוב או איראן הן מלחמות קלאסיות? שתיהן מאבקים על זכויות שייט+ניואנסים מקומיים. מה סימטרי במתקפת טילי שיוט על סודאן?

בנוגע למסקנות, הבעיה בארה"ב היא בעייה פוליטית, לא צבאית. היא מנצחת במלחמה כשיש יעד מוגדר אפשרי ומציאותי - כיבוש שטח, הפלת שליט (לאחר כיבוש המדינה) וכ"ו. היא בד"כ מפסידה (או לא מנצחת, אבל זה בסופו של דבר אותו הדבר) כשהיעדים הם לא מציאותיים או שלא ניתנים מספיק כוחות ותמיכה לצורך ניצחון. אפילו בוויטנאם, בכל קרב גדול מאז מלחמת ה-טט האמריקאים ניצחו. זה עדיין לא מנע מהם לברוח משם עם זנב בין הרגליים מסיבות פוליטיות. ובנוגע לתמיכה המקומית, זאת הרי בידיוק הבעיה, לא? אלה הרי לא ימי הביניים - אתה לרוב לא נלחם כדי לכבוש שטח או אוכלוסיה, אתה בד"כ נלחם כדי להגן על עצמך או על הדרך בה אתה חי. וזה, הרבה יותר קשה.

נערך לאחרונה ע"י levikon בתאריך 17-08-2008 בשעה 03:44.
ישן 17-08-2008, 12:42
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי levikon שמתחילה ב "[QUOTE=cre666] ואני חשבתי..."

ציטוט:
יש הבדל בין אוייב מתחפר, לאוייב נלחם. בכווית, האוייב התחפר והגן על עצמו. טנקים שיוצאים למתקפה בשדה לא יכולים לעשות את זה, הם חייבים לשעוט קדימה. הביטחון של כוח משוריין הוא בתנועה.

קרב ההגנה של בכוחות העירקיים בכווית נבע ממצב בו הייתה להם שליטה קרקעית שהאויב לא סיכן.
אם ארה"ב הייתה מכניסה כוחות קרקעיים בשלבים האלו של הלחימה, סביר להניח שהיינו רואים התקפות והתקפות נגד, קרבות התקדמות, נסיגה והשהיה. אבל כל אלו לא היו רלוונטיים למה שקרה בשטח.
במקרה של "כוח משלוח רוסי" למדינת מזרח אירופה, שיותקף רק אווירית (שזה המתאר שהתייחסת אליו) סביר להניח שזה יהיה אותו מצב. אני לא רואה את השריון הרוסי כובש אאת ארמניה ופןלש לטורקיה בכדי לתקוף את בסיסי נאט"ו בטורקיה ויוון מהן יצאו התקיפות האוויריות הללו (או לחלופין לכבוש את כל פולין ולפלוש לצ'כיה). לעניות דעתי זה פשוט לא סביר שתתקבל החלטה כזו. לכן אני מניח שבדיוק כמו בעירק, מאחר ולא סביר שתהיה להם שליטה אווירית מלאה, הם יתבצרו ויקדמו נ"מ בכמויות מאסיביות.

ציטוט:
ובנוגע להפלת עיראק - זאת לא הייתה המטרה של בוש האב (ובמקרה הזה הוא היה הרבה יותר חכם מבנו). הוא ידע שאין אלטרנטיבה אמיתית לסדאם, ושאם סדאם יופל, הוא יפסיק לשמש בתור איזור חיץ בין איראן למדינות המפרץ. זאת גם הסיבה בגינה ארה"ב חוששת כל כך לעזוב את עיראק - אנשלוס (או שליטה בעזרת ממשלת בובות) של איראן על עיראק.

אני לא בטוח שהפלת עירק הייתה המטרה. על זה אני מסכים איתך. מה שהם ניסו להשיג זה להחזיר את עירק לגודל ה"טבעי" שלה ולשחזר את הסטאטוס קוו. הם לא הצליחו לעשות את זה. עובדה שהם פחדו מספיק מעירק ע"מ לחפש "מתחת לאדמה" סיבות לתקוף אותה בסבב השני. כלומר עירק באמת הדאיגה את הממשל בארה"ב - מה שמעיד על כך שהם לא חזרו למעמדם הקודם.

ציטוט:
נכון. המלחמה ה-"קלאסית" האמיתית האחרונה הייתה כנראה מלחמת איראן-עיראק. מלחמות המפרץ חלק 1 וחלק 2 היו גם קלאסיות במובן אחד, אבל יחסי הכוחות הפכו אותן לחד מימדיות במידה מובהקת. אתה צודק בנוגע למחסור בהוכחות אמפיריות, אבל ניתן להסיק מה אפשר לעשות בעזרת כוח אווירי עכשוי. לא טענתי שאין משמעות לכוח המתמרן הקרקעי, אלה שהיכולות שלו פחתו בעימות סימטרי לעומת מה שהן היו לפני 30 שנה.

נכון, על זה אנחנו מסכימים. יכולות הכוח האווירי גדלו בצורה משמעותית יותר מאשר יכולות השריון. אבל עם שתי הסתייגויות.
הסתייגות ראשונה: לדעתי אנחנו ממעיטים בערך הנ"מ. היו לנו עימותים של שריון מודרני מול טילי נ"ט מודרניים, את חסרונות השריון אנחנו מכירים. אני לא מכיר הרבה עימותים בשני העשורים האחרונים של ח"א מודרני מול נ"מ מודרני. תצטרך לעזור לי פה, אבל אני לא זוכר עימות כזה מאז וויאטנם (האמל"ח שם לפחות היה מאותו דור, למרות שכיום הוא כבר מיושן).
הסתייגות שניה: ההטיה ביחסי הכוחות לכיוון מסויים, לא אומרת שיחסי הכוחות התהפכו. חיל האוויר שיפר את יכולות הא"ק בצורה משמעותית. זה לא אומר שהוא זה שיכריע את הקרב.

ציטוט:
מסכים איתך לגמרי, אך אני התייחסתי לתסריט קלאסי ספציפי.

אם כך אז אין לנו וויכוח בנקודה זו. אני פשוט התמקדתי בתרחיש הנוכחי בגאורגיה, ולא בתרחישים הקלאסיים של מלחמה בין מעצמות.

ציטוט:
סין היא כרגע האיום המשמעותי הגדול ביותר על רוסיה, הרבה יותר מכל גרוזיה או אוקראינה. לסינים יש גם את היכולת וגם את הצורך לכבוש חלקים נרחבים מסיביר. הסינים כבר ניסו בזמנו לבצע את זה, אלה שאז הסובייטים עצרו את זה באיבו. היום, אני לא בטוח שלרוסים יש את היכולת לעצור את הסינים.

מסכים איתך על היכולת התאורטית, אבל אני לא יכול להגיד שאני מבין למה יש לסין צורך לכבוש את סיביר.
אם זה בשביל המשאבים אז כבר כיום הים מייצרים יותר גז מאשר הם צורכים, וכחצי מכמות הנפט שהם צורכים. יש להם משאבים עצומים של ברזל (כחצי מהתצרוכת שלהם), בדיל, ניקל, טונגסטאן, וונאדיום, מוליבדן, מגנזיום, פלואוריט, כסף וזהב (ואני סופר פה רק מה שסין מחשיבה כ"מכרות תעשייתיים" - כלומר כאלו שמפיקים הרבה עופרות בקנ"מ של סין). עם המעורבות שלהם בזימבאבואה, נמיביה, הקונגו ואנגולה - גם לא יחסרו להם נפט ומתכות בעשור הקרוב.

גם אם הם היו מחפשים להרחיב את מאגר/כמויות המינרלים שלהם, אז יש להם יעדים "רווחיים" קרובים יותר. בטג'קיסטאן יש להם מכרות זהב, כסף, אורניום, עופרת, אבץ, כספית ופחם. עם קידוחי הנפט האחרונים שם סביר להניח שגם את זה יהיה להם שם מן המוכן אם הם ירצו לפלוש (למרות שאם כבר מדברים על טג'קיסטאן, הם חלוצים בתחום של סכרים הידרו-אלקטריים גדולים. עם הטכנולוגיה הזו והנהרות בסין, אין ממש צורך לדאוג לנפט בכמויות האלו).
אז באמת אין לי מושג "איזה אינטרס יש להם לבוא לכאן, בחום הזה".

אלא אם כן תפתיע אותי בנתונים שאני לא מכיר (וזה בהחלט אפשרי, אני לא בקיא בכל הנעשה במזרח הרחוק), אני חושב שהם יקחו לעצמם עוד עשור של התעצמות שקטה, יבנו לעצמם חיל ים ונחתים שיפצה על טראומות העבר שלהם, ורק אז יתחילו להתנהג כמעצמה בעצמם.

ציטוט:
שוב, המלחמות הללו הן קלאסיות, אך גם א-סימטריות. ומלחמות א-סימטריות הן תמיד מלחמות בעייתיות. ונצחון או הפסד במלחמות הללו לא תמיד נקבע על פי כמות השטח שכבשת ושאתה "מחזיק" בו. איך לוב או איראן הן מלחמות קלאסיות? שתיהן מאבקים על זכויות שייט+ניואנסים מקומיים. מה סימטרי במתקפת טילי שיוט על סודאן?

נראה לי שיש לנו פה פער בהגדרת המשתנים. נראה לי שאתה מגדיר עימותים סימטריים ככאלו המתרחשים רק בין כוחות בעלי אותו דור אמל"ח וסד"כ. ההגדרה שלי קצת רחבה יותר. אם מדובר בישות מדינית, שלוקחת אחריות על אוכלוסיה, עם צבא סדיר, שנלחמת ע"פ טקטיקות קונבנציונאליות, מבחינתי זה עימות סימטרי.
לצורך העניין מלחמה (תיאורטית לחלוטין, אני לא יודע יותר ממך בתחום זה) בין ישראל לסוריה תהיה א-סימטרית גם היא ע"פ ההגדרה שלך (אמל"ח מיושן ותורת הקרב הקרוב). לדעתי זה תהיה מלחמה סימטרית.
לצורך הדיון בוא נשתמש בהגדרה שלך (לפחות כפי שאני מבין אותה, אנא תקו אותי אם אני טועה).
ועדיין - מלחמת וויאטנם היא מלחמה סימטרית. הוויאט-קונג שנלחם מלחמת גרילה היה מיעוט קטן, אם כי מאוד קולני, בלחימה, שלמעשה אחרי מתקפת ה"טט" הושמד כמעט לחלוטין ולא חזר לעצמו.
רוב הלוחמים בצד הקומוניסטי היו לוחמים סדירים של צפון וויאטנאם שאומנו וחומשו ע"י סין וברה"מ.
חה"א והנ"מ הוחזק ותוחזק (וגם תופעל בחלקו) ע"י ברה"מ, כ- 40% מהכוחות הלוחמים היו שייכים לצבא הסדיר של סין העממית.
הצבאות כללו אמל"ח מאותם דורות (פחות או יותר) והיתרון בסד"כ ארה"ב לא היה מכריע (1:1.5 עד 1:2 לטובת ארה"ב). לדעתי זו לחימה סימטרית גם ע"פ ההגדרה שלך.
פשוט הלחימה התרחשה בחבל ארץ הררי מאוד, עם צמחיה סבוכה, נהרות גדולים ושטחי ביצה/דלתא נרחבים. אז התמרון לא התבצע עם כוחות שריון, אלא בעיקר עם כוחות חי"ר מוסקים. הקרקע הכתיבה לוחמת חי"ר, מי שהיה מכניס לשם רק"מ כבד היה חתום על תבוסה משפילה, ללא קשר למי שיעמוד נגדו.
גם במלחמת קוראה הסד"כ והאמל"ח היו מאותם סדרי גודל. גם זו דוגמא טובה.
אבל אלו היחידות.

ציטוט:
בנוגע למסקנות, הבעיה בארה"ב היא בעייה פוליטית, לא צבאית. היא מנצחת במלחמה כשיש יעד מוגדר אפשרי ומציאותי - כיבוש שטח, הפלת שליט (לאחר כיבוש המדינה) וכ"ו. היא בד"כ מפסידה (או לא מנצחת, אבל זה בסופו של דבר אותו הדבר) כשהיעדים הם לא מציאותיים או שלא ניתנים מספיק כוחות ותמיכה לצורך ניצחון. אפילו בוויטנאם, בכל קרב גדול מאז מלחמת ה-טט האמריקאים ניצחו. זה עדיין לא מנע מהם לברוח משם עם זנב בין הרגליים מסיבות פוליטיות. ובנוגע לתמיכה המקומית, זאת הרי בידיוק הבעיה, לא? אלה הרי לא ימי הביניים - אתה לרוב לא נלחם כדי לכבוש שטח או אוכלוסיה, אתה בד"כ נלחם כדי להגן על עצמך או על הדרך בה אתה חי. וזה, הרבה יותר קשה.

על החלק הראשון אני מסכים איתך, במדינות דמוקרטיות יותר קשה ליצור הסכמה על יעד ריאלי.
על החלק השני אני לא מסכים.
מטרת מלחמה היא, ברמה הבסיסית ביותר להעצים את הצד התוקף. לדעתי זה המכנה המשותף היחיד בין כלל המלחמות. זה לא משנה אם אתה מטהר אתנית את השטח הקרוב לגבולך מ"הזרים", אם אתה יוצר חגורה של מדינות עם "אידאולוגיה הנכונה" מסביב לשטח שלך (ברית ורשה/נאט"ו) או אם אתה עורך מסעות עונשין במטרה להפוך מדינות "מרדניות" לדוגמא (הפרובינציה יודאה לרומי, מלחמות האופיום ופולקלנד לבריטניה, אפגניסטן ועירק לארה"ב, גאורגיה לפדרציה הרוסית).
צבאות בד"כ לא נלחמים בכדי "להגן על עצמם". לפעמים הצד המותקף מוצא את עצמו במצב זה, אבל זה כמעט תמיד מצב אליו הוא נגרר בעל כורחו, לא מהלך מתוכנן.
הדרך הכי יעילה בהיסטוריה לשרוד כשמישהו תוקף אותך היא דווקא להגר למקום שקט יותר. מי שנשאר על אדמתו ומתעקש שמשם לא יזוז בחיים - בד"כ נקבר בה ועל קברו ה"אויב" הישן יקים לו בית.
יוצאים למלחמה ע"מ לחזק את מעמדך בתמורה להרבה דם וכסף. משתמשים באידאליזציה, הירופיקציה ודמגוגיה בכדי לשכנע את ההולכים למות - אבל אלו האמצעים, לא המטרה.
המטרה היא תמיד לחזק את מעמדך כישות מדינית/פוליטית.

ישן 14-08-2008, 19:02
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
רק בקשר לנקודה של 'לא שלחו הרבה את הצבא להילחם' -
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "אווו. לא הייתי אומר את זה......."

זה בגלל שהסובייטים היו אמנים במשחק ה-War by proxy, ולכן רוב הזמן לא נדרשו לסכן את צבאם בעצמו. דוגמה קלאסית היא ההתערבות של כוחות מוטסים רוסיים במלחמת אוגאדן ב-78, שבה הם הצליחו כמעט בלי להפעיל כוחות להזיז את מערך המלחמה לטובת הצד שהם רצו.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 14-08-2008, 15:04
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
לרוסים, אגב, יש שיטת פברוק אחרת בסכסוך הנוכחי:

והיא ידועה כשיטת 'התחתונים הלבנים', על שם אותה יחידה אגדית של צלפיות בלטיות שלא הייתה ולא נבראה ובכל-זאת התפרסמה מאוד במלחמה הצ'צ'נית הראשונה: מביאים טענות, בלי שום תמונה, וחוזרים עליהן. ככה זה עם שכירי החרב השחורים בשירות גיאורגיה שכביכול נהרגו בדרום אוסטיה, וככה זה עם חטיבה טריה של אוקראינים שבדיוק-בדיוק-תייר גרמני אלמוני ממוצא רוסי במקרה ראה וחוץ ממנו אף אחד, אבל זה לא הפריע לידיעה לרוץ.
זה לא, כמובן, שבצד הרוסי נמנעים מזיוף תמונות - לפחות אם התמונות של הילד למעלה מזוייפות, אזי שתי התמונות שבלינקים הבאים מן הסתם גם כן.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://media.monstersandcritics.com/galleries/1328611/0143660450085.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/georgia_08_11/georgia17.jpg]

הממ, מישהו רואה דם? ארשת פנים שלוה? אלה תמונות של ילד דרום-אוסטי שאמור להיות פצוע. האם זה יותר או פחות משכנע מתמונת הילד הגיאורגי?

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:45

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר