לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-09-2008, 19:39
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי קבוצת_אידאה שמתחילה ב "מאוד אוהב"

ציטוט:
מודל לחיקוי.

???
אשמח אם תשלח אלי בפרטי את השם המלא שלך, ואעשה הכל שלעולם לא תגיע למשרה ציבורית

ציטוט:
בעיני יוליוס קיסר הוא אחד הדמויות בהיסטוריה שנופחו מעל לכל עבר,

מבחינה צבאית, אין ספק שדמותו נופחה יתר על המידה. מבחינה פוליטית, חשיבותו הרבה היא בנעיצת המסמרים האחרונים בארונה של הרפובליקה ובהנעת התהליכים שהובילו לכינון הקיסרות.

ציטוט:
אני מתרפה להצביע על משהו טוב שהוא עשה שהביא תועלת לרומא.

מעניין שה"עם" ברומא היה, כנראה, חולק על דעתך. אגב, מסופר שיהודי רומא ראו בו את פטרונם והתאבלו בפומבי על רציחתו.

http://www.baking.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-09-2008, 20:14
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.06
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE]מודל לחיקוי.[/QUOTE]..."

כן, העם באמת אהב את קיסר וכך היהודים שלהם הוא הקפיד על שמירת זכויותיהם המיוחדות (וגם קודם מחדש את המדינה היהודית בא"י) אבל זה עדיין לא אומר שהוא היה אדם גדול שעשה רבות למען רומי.

אם יורשה לי לחדד את מה שכתבתי ע"י בחינה קצרה של הישגיו:

מלחמות גאליה - אם נתעלם לרגע מהעובדה שמדובר במלחמה לא חוקית, אין תועלת אמתית בכיבוש גאליה על עמיה הפרימיטיביים - לא היו באה אוצרות טבע מיוחדים או נתיבי מסחר חשובים. בראיה אימפריאלית כולל אפשר להגיד שהכיוון של קראסוס היה הנכון - במזרח יש את האוצרות הגדולים שאפשר לבזוז (אוגוסטוס לדוגמה מימן את שחרורם של עשרות לגיונות ע"י החרמת האוצרות של קליאופטרה ועוד נשאר לו עודף נאה) ושם עוברות דרכי המסחר החשובות (ואיתם הסוחרים שעליהם אפשר להטיל מסים) וכמובן יש שם מערכת ערים הלניסטית מפותחת שיכולה להיטמע במהירות בעולם הרומי (ושוב לשמש לסחיטת מסים לטובת רומא).

מלחמת האזרחים - אני מאמין שלא צריך להרחיב את הדיבור למה השמדת הרפובליקה הייתה אסון לאנושות, קיסר לא הצליח להחליפה בשיטה חדשה (הדיקטטורה המתמדת הייתה במקור רעיון של סולה) ולפי העובדה שהוא תכנן מסע מלחמה לפרתיה שיועד להימשך לפחות עד 41 לפנה"ס לא נראה שהוא תיכנן לבנות את המדינה מחדש.

ישן 06-09-2008, 08:09
  shlomz shlomz אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "כן, העם באמת אהב את קיסר וכך..."

קיסר, באופן לא ממש מפתיע, היה בן תקופתו.

כיבוש גאליה היה אכן לא חוקי, אך לא היה שונה בכך מאין ספור מלחמות אחרות שנוהלו בערוב ימיה של הרפובליקה (אם כי בעיקר במזרח, כפי שציינת). כמו כן, טעות לחפש את "טובת המדינה" במעשיו של מי מהפועלים ברומא באותה התקופה. את הרומאים בתקופה ההיא לא עניין כמה לגיונות אפשר להחזיק ב-X כסף, כמו כמה קליינטים ניתן לממן באותו הסכום. כמו כן, יש לזכור כי מסעותיו הצבאיים של אדם נועדו לפאר את ה-dignitas שלו, לא פחות (ואולי אף יותר) מאשר להעשיר את אוצרו (וכיבוש גאליה הכניס ממון נאה לכיסו של קיסר, גם אם לא בקנה מידה "קראסוסיאני"). לכן, לדעתי, אתה בוחן את כיבוש גאליה באופן אנאכרוניסטי, שאינו מתיישב עם האופן שבו נתפס בזמנו (גם בזכות התעמולה שקיסר עצמו ויורשו אחריוה ניהלו לגביו). מבחינת הרומאים, אם כן, יוליוס היה בהחלט אדם "גדול" (ואף אל - מהראשונים שזכו לכך).

אני מתקשה להסכים עם קביעתך שמלחמת האזרחים היתה "אסון לאנושות", בעיקר משום שקשה לי לראות איך המערכת היתה משתמרת. בכל אופן, לייחס את פריצתה לקיסר זו טעות.

והערה אחרונה לגבי כיבוש גאליה ותרומתו העצומה של קיסר לתרבות האנושית: אלמלא יצא יוליוס לכיבוש אותם השטחים, לא היינו זוכים ל"אסטריקס"!

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://static.flickr.com/72/154931394_5b3862f393_m.jpg]

ישן 06-09-2008, 08:42
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "קיסר, באופן לא ממש מפתיע, היה..."

אתה כמובן צודק בקשר לזמנו של קיסר ולכך שהוא היה גרוע כמו עמיתיו אבל אני חייב לחלוק איתך בקשר ל"טובת המדינה", לדעתי הרומאים אכן חשבו בצורה כזאת. לדוגמה קיסר הציג את הפלישה שלו לאיטליה כמסע הגנה על זכויות טריבוני הפלבס (וכעבור שבועיים פגע בהם...) או למשל ה-Res Gestae Divi Augusti שבו אוגוסטוס מציג את עצמו כמשקמה ומגנה של הרפובליקה, כך ש"טובת המדינה" הייתה חשובה לרומאים.

באשר לאסון הגדול שבהשמדת הרפובליקה, התכוונתי פשוט שמערכת השלטון הרפובליקאית טובה באופן ברור על שיטת הקיסרים האוטוקרטית, שלטון אוטוקרטי יכול להפוך רק ליותר גרוע ותמיד אחרי אוגוסטוס ומרקוס אורליוס יש את קליגולה וקומודוס בעוד שבשיטת הקונסולאט הנזק שקונסול גרוע ומושחתת יכול לעשות הוא מוגבל. אני מסכים איתך שהרפובליקה הייתה במשבר עמוק, אבל למה לחשוב בצורה דטרמיניסטית שהיא הייתה חייבת להיות מושמדת? הרי היו כמה נסיונות לרפורמה מצד אנשים כמרקוס ליוויוס דרוסוס.

בקשר לפריצת מלחמת האזרחים קשה לי שלא להאשים את קיסר, הכהונה שלו כפרוקונסול נגמרה ובקשתו להתמודד על הקונסולאט נדחה בגלל אי חוקיותה (צריך היה להיות נוכח ברומא כדי להתמודד) נכון שאיימו לתבוע אותו לדין כאשר יחזור לרומא כאזרח פרטי אבל לא היה בכך משהו יצא דופן וזה היה חלק מקובל מהמשחק הפוליטי ברומא.

ישן 07-09-2008, 12:09
  קבוצת_אידאה קבוצת_אידאה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קבוצת_אידאה שמתחילה ב "מחפש נואשות את הספר :מלחמות גאליה של יוליוס קיסר"

לציטוטך:
,בקשר לפריצת מלחמת האזרחים קשה לי שלא להאשים את קיסר, הכהונה שלו כפרוקונסול נגמרה ובקשתו להתמודד על הקונסולאט נדחה בגלל אי חוקיותה (צריך היה להיות נוכח ברומא כדי להתמודד) נכון שאיימו לתבוע אותו לדין כאשר יחזור לרומא כאזרח פרטי אבל לא היה בכך משהו יצא דופן וזה היה חלק מקובל מהמשחק הפוליטי ברומא."

לא כל כך מסכים,ואני אסביר.
מלחמת האזרחים לעניות דעתי לא פרצה בגלל קיסר.
יש לציין ולהוסיף מספר רב של פרשיות בין אישיות וארועים תרום אותה מלחמה אשר גרמו לדלקת מלחמת האזרחים.
אל לנו להתיחס בלבד למישור הפוליטי פרופר נוסח:"הכהונה שלו כפרוקונסול נגמרה ובקשתו להתמודד על הקונסולאט נדחה בגלל אי חוקיותה (צריך היה להיות נוכח ברומא כדי להתמודד)" מה שלא נכון בעליל!
קיסר לא היה מחוייב להיות נוכח בהצבעה אלה אך ורק במינוי עצמו,קרי השבעתו לקונסולת.
קיסר ידע שלא יוכל להבחר עקב אי אלו ספקולציות עצמאיות "ראה ערך מלחמת האזרחים-יוליוס קיסר,".
אוסיף ואכתוב שקיסר מצא פתח בחומת הרפובליקה הרקובה ושלעניות דעתי צדק במאת האחוזים והשתמש במתן פרבילגיות ליוצאי צבאו (שמבחנתי הצבא הינו העם)עי' מתן קרקעות וכסף והחשוב לציין רצונו ב"הפשרת קרקעות האצילים לטובת האזרח"..

הם פחדו ממנו שיפגע בכספם...

בימים אלה אני התחלתי בכתיבת ספר העוסק ביוליוס קיסר ,אשמח להביא מפרי עטי.
להתיחסותי ל חבר shlomz:
"אשמח אם תשלח אלי בפרטי את השם המלא שלך, ואעשה הכל שלעולם לא תגיע למשרה ציבורית "
חשבתי על משרה ציבורית והאמת שהציעו לי לא פעם:-)...
יש ברזומה האישי שלי לא מעט זכויות :צבא-8 שנים רס"ן ביחידת חי"ר מובחרת,לימודים :מספר רב של שנים באקדמיה וכו'..
לא! איני מעוניין :-) ...הינך יוכול להרגע!:-).
אולי בגיל מאוחר יותר.

התיחסות מורחבת אתן בימים הבאים.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.inoutstar.com/thumbs/90/Imperator-Gaius-Julius-Caesar-Divus-378.jpg]

כל מה שאפשרי, כבר נעשה. כל מה שבלתי אפשרי - ייעשה!-גאיוס יוליוס קיסר.

ישן 07-09-2008, 13:29
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי קבוצת_אידאה שמתחילה ב "לציטוטך: ,בקשר לפריצת מלחמת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קבוצת_אידאה
אל לנו להתיחס בלבד למישור הפוליטי פרופר נוסח:"הכהונה שלו כפרוקונסול נגמרה ובקשתו להתמודד על הקונסולאט נדחה בגלל אי חוקיותה (צריך היה להיות נוכח ברומא כדי להתמודד)" מה שלא נכון בעליל!
קיסר לא היה מחוייב להיות נוכח בהצבעה אלה אך ורק במינוי עצמו,קרי השבעתו לקונסולת.
קיסר ידע שלא יוכל להבחר עקב אי אלו ספקולציות עצמאיות "ראה ערך מלחמת האזרחים-יוליוס קיסר,".

סלח לי אבל זה פשוט לא נכון, הבחירות למגיסטראטות של הרפובליקה נערכו אך ורק ברומא ולכן האדם שרוצה להבחר היה חייב להיות נוכח פיזית ברומא כדי להגיש את המועמדות שלו וגם במהלך הבחירות (ראה: צבי יעבץ, יוליוס קיסר - תהפוכותיה של כריזמה, עמ' 64-67; רחל פייג וישניא, בחירות, בוחרים ונבחרים ברפובליקה הרומית העתיקה, עמ' 143-145).

אם אתה מנסה להסתמך על האפולוגטיקה בכתביו של יוליוס קיסר אז זה ממש לא רציני.

ציטוט:
אוסיף ואכתוב שקיסר מצא פתח בחומת הרפובליקה הרקובה ושלעניות דעתי צדק במאת האחוזים והשתמש במתן פרבילגיות ליוצאי צבאו (שמבחנתי הצבא הינו העם)עי' מתן קרקעות וכסף והחשוב לציין רצונו ב"הפשרת קרקעות האצילים לטובת האזרח"..

הם פחדו ממנו שיפגע בכספם...

פה עשיתה טעות גדולה בכך שאתה כופה מונחים מודרניים שאין להם שום קשר עם רומא העתיקה, הלגיונות לא היו "צבא העם" וההתקוטטות בין הנוביליטאס על משרות השלטון לא מהווה מערכת פוליטית של מפלגות שאחת היא "מפלגת האצולה" ואחת היא "מפלגת העם", זה פשוט ראייה פשטנית באופן קיצוני שלא מקובלת מזמן במחקר ההיסטורי הרציני.

ציטוט:
בימים אלה אני התחלתי בכתיבת ספר העוסק ביוליוס קיסר ,אשמח להביא מפרי עטי.

איזה סוג של ספר?

ישן 07-09-2008, 14:02
  shlomz shlomz אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "[QUOTE=קבוצת_אידאה] אל לנו..."

להאשים את קיסר בפרוץ מלחמת האזרחים, דומה בעיני להאשמת גרמניה בפרוץ מלה"ע הראשונה: נכון עובדתית, אבל לא מדויק...

אין ספק שקיסר הוא שפתח במלחמה, כשחצה, מילולית, את הרוביקון. אבל מצד שני, נראה שיריביו העמידו אותו במצב שבו, לדעתו, מלחמה היא האופציה המסוכנת פחות מבחינתו. הרי היה תקדים לקונסול שנבחר ללא שהעמיד עצמו אישית לבחירה - מאריוס - ולו באמת רצו בכך, יכלו "שותפיו" להעביר תקנה שכזו בקלות גם בעבור קיסר. אלא שהם, מסיבותיהם, בחרו שלא לעשות כך - ואני משער שקיוו לפגוע כך משמעותית בקיסר.

ובכלל, תפיסת קיסר כנבל, אל מול פומפאוס וקראסוס כצדיקים (תפיסה שלא נראה לי שמישהו כאן לוקה בה) היא מוטעית מיסודה. מדובר בשלושה אנשים שאפתניים ומוכשרים, אשר יחדיו הורידו את הרפובליקה ביגון שאולה. אם יש לחפש אשמים בנפילתה של הרפובליקה, הרי שכל חברי הטריאומוויראט השני יורשעו בדין (ואחת היא במי תמכו קיקרו וקאטו הצעיר בלית ברירה).

ישן 07-09-2008, 16:57
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE]אם יש לחפש אשמים..."

אל תדאג, לשניהם יש מקום על ספסל הנאשמים...

אני כמובן מסכים אתך שקיסר לא היה הנבל היחיד ובעיות הרפובליקה נבעו במידה רבה מן העובדה שהחיילים (מאז הרפורמה בצבא של מריוס) היו נאמנים למפקדם ולא למדינה והעובדה שהמדינה הרומית לא יכלה לפקח על המושלים שלה בפרובינקיות שיכלו אם רצו לשלוט באופן די עצמאי אבל כל זה לא מנקה את את קיסר מהאשמה של ניצול הנסיבות כדי להקים דספוטיזם צבאי וגם חייבים להגיד שהוא היה קיצוני יותר בשאיפתו לכך: גם סולה קיבל את הדיקטטורה המתמדת והתפטר ממנה, פומפיוס סירב לקבל את הדיקטטורה בשנת 54 לפנה"ס (מדובר בדיקטטורה רגילה של שישה חודשים) והסתפק במינוי כקונסול יחיד ואף התעקש על מינוי עמית מאוחר יותר.

ישן 07-09-2008, 20:57
  shlomz shlomz אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "אל תדאג, לשניהם יש מקום על..."

טוב, אפשר להתווכח עד אחרית הימים, האם האחריות לאירועים היסטוריים היא של האנשים או של הנסיבות (או עד כמה של אלה או אלה). מבלי להסיר מקיסר את האחריות למעשיו, אני סבור כי המצב הפנימי ברפובליקה שלאחר מריוס (ויותר מכך, לאחר סולה) היה כזה שהזמין דספוטיזם.

אותי היה מעניין לדעת מתי קיסר החליט "לשבור את הכלים" באופן גס כ"כ, שאין ממנו חזרה. האם רק כתגובה למשבר המיידי שבו מצא את עצמו ומשם רצף הארועים גרר אותו לאן שגרר, או שמא היתה לו איזושהי תכנית מקדימה? כמובן שהדרך היחידה לקבל תשובה על כך מערבת ארבעה אנשים, כוס ולוח עם אותיות לטיניות

ציטוט:
גם סולה קיבל את הדיקטטורה המתמדת והתפטר ממנה

מבחינתי, האיש הזה הוא חידה אמיתית. כמובן, הוא לא "קיבל" שום דבר - הוא לקח בכוח הזרוע וכזכור היה הרומאי הראשון שעלה על רומא וכבשה. מהלך כהונתו ופרישתו ממנה הן מרתקות - כיצד איש צמא דמים זה, שלא בחל באמצעים בכדי לעלות לשלטון ולשמור עליו, פעל ככל הנראה בכנות ובאמונה לשם שיפור המערכת השלטונית בעיר אותה רמס. כמובן, הפגם הגדול במעשיו היה , כפי שנאמר עליו, שהוא "יכול היה לבטל כל תקדים, מלבד את שלו עצמו"...

נערך לאחרונה ע"י shlomz בתאריך 07-09-2008 בשעה 21:01.
ישן 07-09-2008, 22:33
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

בקשר לסולה
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "טוב, אפשר להתווכח עד אחרית..."

כמובן שלעולם לא נדע את צפונות נפשו אבל לדעתי יכולות להיות שתי אפשרויות שהם סבירות:

1. כאשר הוא לקח את הדיקטטורה לביסוסה מחדש של המדינה (אני לא זוכר אם זאת הייתה ההגדרה המדוייקת אבל זה היה משהו בסגנון) הוא תיכנון להיות דיקטטור רגיל (כלומר להתפטר לאחר השלמת כהונתו) הוא פשוט סבר ששישה חודשים לא יספיקו לו כדי להשלים את משימתו.

2. מאז שהוא עלה על רומא עם צבאו הוא פשוט אלתר ואחת התוצאות הייתה הפיכתו לאוטוקרט הראשון של רומא. הבעיה היחידה שסבסיסו סולה היה שמרן פטריקי (לא סתם שמרן אלא ממש ריאקציוני, לדוגמה למעשה הוא ביטל את משרת טריבון הפלבס) שביטול מוסדות הרפובליקה נגדו את אמונתו, לכן הוא התפטר.

ישן 08-09-2008, 14:03
  shlomz shlomz אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "בקשר לסולה"

סולה "מונה" בשנת 81 לפנה"ס לתפקידdictator legibus faciendis et reipublicae constituendae causa - שניתן לתרגם כ"דיקטטור לענייני חקיקה ולהסדרת החוקה". הוא אמנם נטל תואר בעל משמעות היסטורית, אבל כזה שלא נעשה בו שימוש במשך זמן רב מאוד לפניו ובטח שלא כדי לערוך רפורמות חוקתיות. אני משער שהוא ניסה להעניק לגיטימציה למעשיו, ע"י היתלות בתפקיד רפובליקני עתיק (גם אם חריג ונדיר) והשוואת מצבה החוקתי של הרפובליקה למצב חירום מלחמתי (שבו - ורק בו - מותר היה מינוי דיקטטור). בכך דומה לו אוגוסטוס, שסירב לכל תואר ותפקיד שלא הוענקו לפניו לאיש ו"הסתפק" בתואר princeps ("ראשון"), שהיה שמור לראש הסנאט. אאל"ט, מנהג זה של העמדת פנים כאילו הרפובליקה עודה חיה ונושמת והקיסר אינו אלא חלק ממנה התקיימה אפילו בימי קלאודיוס (על טיבריוס, לדוגמה, מסופר שהיה קם ממקומו כאשר נכנסו הקונסולים לסנאט).

אני מאמין שסולה באמת רצה לשקם את הרפובליקה ולהחזירה ליציבות הפרה-גרקכית. למרבה הצער, הדבר לא היה אפשרי, מאחר והחברה הרומית עברה שינויים כבירים מתום המלחמה הפונית השנייה ועד לימיו.
ועדיין, קשה להאמין שאדם כלשהו, שאחז בידיו כוח רב כ"כ, ללא כל עוררין, ויתר עליו מרצונו וביזמתו.

ישן 08-09-2008, 15:23
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

רק הערה קטנה בקשר למשרת הדיקטטור
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "סולה "מונה" בשנת 81 לפנה"ס..."

נכון שדיקטטור לניהול המלחמה היה הדיקטטור שהיה נפוץ ביותר אבל באופן תאורטי דיקטטור יכול להיות ממונה לכל משימה ספציפית שהמגיסטראטרים הרגילים לא יוכלים לבצע, לדוגמה כאשר הגיעו מועד הבחירות לקונסולאט ושני הקונסולים לא היו יכולים להגיע לעיר כדי לערוך את הבחירות מונה דיקטטור לעריכת בחירות, התפקיד היה גם בשימוש ברפובליקה הקדומה כדי לנסות להשקיט הפלבס כחלק מן המאבק הפטריקי-פלבאי. באופן חוקי אין מניע ממינוי שני דיקטטורים שלכל אחד מהם יש תחום אחריות שונה אבל דבר זה נחשב כנגד מסורת האבות והתרחש רק פעם אחת אחרי קרב קנה, שמונה דיקטטור לניהול המלחמה ודיקטטור להרכבת רשמית הסנאט (כרבע מחברי הסנאט ניספו בקרב נגד חניבעל).

בגלל ההגבלות על המשרה (כהונה של ששה חודשים, איסור יציאה מאיטליה, איסור רכיבה על סוס) מינוי דיקטטור לניהול המלחמה לא נהיה יותר פרקטי לאחר המלחמה הפונית השנייה וגם לאחר תום המאבק הפטריקי-פלבאי לא היה צורך במשרה לענייני פנים כך שאפשר לומר שסולה החייה משרה שבפועל התבטלה תוך שהוא יוצק בתוכה תוכן חדש.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:42

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר