לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-09-2008, 12:26
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
"חיילים ספרדים" טוענים: טורטרנו על רקע עדתי

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images//archive/300x225/976/270.jpg]
חיילי נח''ל ספרדי. למצולמים אין קשר לידיעה. צילום: ראובן קסטרו [הדגשה שלי]

חיילי הטירונות בגדוד הנח"ל החרדי מאשימים כי חבריהם האשכנזים נחו בעוד שהם טורטרו ע"י מפקדי הכיתות. צה"ל: השמצה חסרת בסיס
אמיר בוחבוט | 17/9/2008 8:08
מפקדים בגדוד הנחל החרדי של חטיבת כפיר התגאו בסוף השבוע האחרון בשיא שהצליחו לשבור לאחר שגייסו 150 חרדים למחזור טירונות הקיץ וזכו לשבחים מאגף משאבי אנוש ומשרד הביטחון. אך בימים האחרונים מעיבה פרשה חדשה על הצלחת הגדוד, לאחר שכמה טירונים התלוננו כי מפקדי כיתות בבסיס האימונים החטיבתי מתעללים בהם על רקע עדתי. בעקבות התקרית נשלחו שניים מהמפקדים ל-21 ימי ריתוק.

חייל בגדוד סיפר כי "החיילים חששו לדבר בהתחלה כי חשבו שכך נהוג בצבא ולכן נזהרו מלדווח הלאה. אבל לאחר שהתייעצו עם חברים ותיקים בגדוד הסיפור יצא החוצה, ואפילו הגיע לאוזני רבנים".

מתלונות החיילים עולה כי מפקדי הכיתות החליטו לחלק אותם לשתי קבוצות בלי הסברים: אשכנזים וספרדים. בתחילה חשבו החיילים כי החלוקה נעשתה בשל שיוך של ישיבות או רק לצורך תפילות ה"סליחות". אך לטענתם, מיד כשחזרו מהתפילה טורטרו החיילים ממוצא ספרדי בעוד שחבריהם האשכנזים ישבו בצד.

לדבריהם, החיילים הספרדים טורטרו לבדם גם בשעות הערב, שבהן לא מתקיימות תפילות "סליחות". לפיכך שללו את הטענה לפיה החלוקה לשתי קבוצות הייתה על רקע עדתי לשם התפילות.

"מדובר באפליה עדתית ברורה"
חייל נוסף ציין כי "מדובר באפליה עדתית ברורה. איך אפשר להסביר את העובדה שבזמן שהספרדים טורטרו, האשכנזים נחו? למה בכלל לחלק אותם לקבוצות בצורה כזו? אני לא זוכר אירוע מהסוג זה. זה לא אירוע שמייצג את מה שקורה בגדוד. יש ויכוחים ענייניים על הלכות ומנהגים כי בכל זאת מדובר בזרמים שונים, אבל עדתיות? אפליה? לא היה ואסור בהחלט שיהיה. אני מתבייש לדבר על זה".

לטענת חייל אחר בגדוד הנח"ל החרדי, האירועים שעליהם דיווחו החיילים התרחשו בבסיס האימונים של חטיבת כפיר ולא במסגרת הגדוד האורגני. "זה ממש עלבון לדבר על זה בכלל. שמעתי שהעונשים כללו שכיבות סמיכה ומצב 2 לאורך הרבה זמן על כביש לוהט, ריצות למרחק של מאות מטרים בזמנים לא הגיוניים. היו אפילו כמה חיילים שהקיאו".

גדוד הנח"ל החרדי הפך בשנת 2002 באופן רשמי לגדוד בחטיבת כפיר, והוא גדוד לוחם הממלא פעילות ביטחון שוטף כשאר הגדודים בחטיבה. הגדוד נמצא תחת פיקוח של רבנים, מאחר שמדובר בחיילים חרדים בעלי צרכים מיוחדים כגון זמני תפילות, סוגי אוכל בעלי הכשר מיוחד, איסורים למדריכות חיילות ומנהגים והלכות. באגף החברתי של משרד הביטחון מגדירים את התקדמות הגדוד כ"הצלחה לאומית וחברתית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כל כוונה לייחס לצה"ל אמירות או מעשים על בסיס עדתי נואל, נבזי וחסר כל בסיס. ניסיונות אלו פוגעים במפקדים ובחיילים כאחד. בתחקיר יסודי שהתקיים בחטיבה הובהר שאין שחר לטענות. אנו מציעים לא להתבסס על מקורות בעלי עניין".

מקור: http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/788/312.html

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-09-2008, 08:40
  דש"א גולני מיל' דש"א גולני מיל' אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.06
גזענות ושמה טירונות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""חיילים ספרדים" טוענים: טורטרנו על רקע עדתי"

"אך לטענתם, מיד כשחזרו מהתפילה טורטרו החיילים ממוצא ספרדי בעוד שחבריהם האשכנזים ישבו בצד. לדבריהם, החיילים הספרדים טורטרו לבדם גם בשעות הערב, שבהן לא מתקיימות תפילות "סליחות". לפיכך שללו את הטענה לפיה החלוקה לשתי קבוצות הייתה על רקע עדתי לשם התפילות.
"מדובר באפליה עדתית ברורה"
חייל נוסף ציין כי "מדובר באפליה עדתית ברורה. איך אפשר להסביר את העובדה שבזמן שהספרדים טורטרו, האשכנזים נחו?"

כמה פעמים בטירונות שלי טורטרה המחלקה שלי ולא מחלקות אחרות ואני חשבתי שזה בגלל שפישלנו איך לא חשבתי על נושא עדתי, דתי, וכל הפלייה אחרת...

"זה ממש עלבון לדבר על זה בכלל. שמעתי שהעונשים כללו שכיבות סמיכה ומצב 2 לאורך הרבה זמן על כביש לוהט, ריצות למרחק של מאות מטרים בזמנים לא הגיוניים. היו אפילו כמה חיילים שהקיאו".

שכיבות סמיכה, מצב שתיים, ריצות בזמנים לא הגיונים, ממש גזענות שקוראים לה טירונות.
הקיאו? גם אני הקאתי בטירונות מה לעשות...

ישן 18-09-2008, 19:47
  cream1 cream1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.04
שלח הודעה דרך ICQ אל cream1 שלח הודעה דרך MSN אל cream1
כמה הערות.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב ""חיילים ספרדים" טוענים: טורטרנו על רקע עדתי"

בלי להכנס יותר מדי, במסגרת תפקידי בצבא אני חונך את הפלוגה הספציפית בתחומי ואני מכיר את אנשיה מקרוב.
כמה עובדות ששכחו לפרסם: אותי חייל שהתלונן ודאג להוציא את לעיתונות הוצא שבוע שעבר מהצבא על אי התאמה. מדובר בחייל בעייתי שרצה לצאת מהצבא ושהיה מוכן לעשות הכול בשביל זה.
לגבי שאר העדויות, אני לא יודע מהיכן הן באו כי לא בדוק רשמו שמות, אבל גם אם יש להן בסיס זה בכלל לא קשה להוציא הודעה כזאת מחיילים- מה שנקרא אפקט השרשרת בטירונות, שרגע שקורה משהו כולם מתגלים כסובלים, כמו שלשולים והקאות שמתגלים במחלקה מסויימת ופתאום כול הפלוגה בוכה שגם הם מקיאים.
מהכרות שלי עם הפלוגה והמפקדים- באמת שלא היה ולא נברא שום דבר כזה כמו הפליה על רקע עדתי.
בשגרה היומיומית בגדוד קורה הרבה שהספרדים והאשכנזים והצרפתים והדוברי אנגלית ומה לא מתחלקים לקבוצות על מנת ללמוד, לדוגמא בשיעורי רב השונים ואני בטוח שקורה הרבה שקבוצה זו או אחרת מקודרת יותר או פחות, בדיוק כמו שקורה בין מחלקה למחלקה.
בכול זאת לא מדובר באיזה ישיבה חשאית שאף אחד לא עד למה שמתרחש בה אלה על פלוגה בבא"ח שכול דבר בה מוכתב ומבוקר ומסתכלים על כול התנהלות בה בזכוכית מגדלת, ובמיוחד הפלוגה של הנח"ל החרדי שבנוסף להשגחת מפקדת הבא"ח יש את השגחת הרבנים.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:46

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר