לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-10-2008, 21:03
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
ישיבת "השילוב" בעין צורים סוגרת שעריה

ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים סוגרת את שעריה. עצוב כי סגירת הישיבה מצביעה על תהליך שעובר על הציונות הדתית וחבל.

ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים נוסדה בשנת 1975 ויצאו ממנה עשרות רבות של תלמידים. הייחוד של ישיבות הקיבוץ הדתי (עין צורים ומעלה גלבוע) היה בשילוב שלהן. שילוב עם החברה בישראל, שילוב ולא התנתקות מהעולם העכשווי. שילוב של התלמידים במסגרות הצבא ולא התבדלות כמקובל בישיבות ההסדר. שילוב עם העולם התלמודי המקובל יחד עם לימודי התנ"ך שאינם נהוגים בישיבות אחרות. שילוב בין ידע היסטורי לידע בלימודי קודש ושילוב עם המדינה ולא רק עם היהדות.

ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים (כאחותה הבכירה במעלה גלבוע) חרטו על דגלם את תוכנית השילוב. בניגוד לישיבות ההסדר שתלמידיהם משרתים בצבא שנה וארבעה חודשים, תלמידי הקיבוץ הדתי בתוכנית "השילוב" משרתים שלוש שנים מלאות ובנוסף שנתיים בישיבה. שנה אחת לפני הגיוס בדומה למכינות ושנה נוספת במהלך השרות. מבחינת הצבא זה היה מסלול אידיאי, ההוכחה שניתן להיות בני תורה ולשרת שרות צבאי מלא ומשמעותי. ברוב המקרים שרות קרבי כאשר הבוגרים מגיעים לפיקוד וקצונה. הצבא לא השכיל לייחד את המסלול הזה ובמקום להעלותו על נס הוא הטמיע אותו בתוך מסגרת ישיבות ההסדר, כך שלעתים תלמידי השילוב קיבלו יחס ותנאים נחותים משל תלמידי ההסדר עד כדי אבסורד. מרבית גורמי הצבא לא הכירו את המסלול ותלמידיו הלא רבים נבלעו ללא הכר וללא הערכה מתאימה.

יש גם לישיבה עצמה ולראשיה אחריות על התהליך שהוביל לאחרונה להחלטה על סגירתה. התנהלות בעייתית, חוסר עשייה בהעברת המסר ועוד תרמו את שלהם. גם קשים כלכליים הוסיפו לבעיה. גם ישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע פותחת השנה לצד מסלול השילוב גם תוכנית הסדר. כלומר תלמידי הקיבוץ הדתי יוכלו לבחור בין לשרת 16 חודש בצבא לבין שרות של 36 חודשים בצבא – אכן בחירה קשה. האם לא ברור גם לפרנסי הישיבה כי בתוך שנתיים שלוש ייסתם הגולל על מסלול השילוב? מיהו התלמיד שיבחר מרצונו ובהתנדבות לשרת 36 חודשי שרות קשה וקרבי כאשר בידיו הבחירה לשרות של 16 חודשים בלבד?

מבחינה לאומית וערכית אין ספק שזהו הפסד. צה"ל במקום לנגוס במסלול ההסדר ולתת העדפה למסלול השילוב התיישר עם העולם החרדי, הפחות תורם, הפחות ערכי ותרם גם הוא בעשייתו אי יתר דיוק באי עשייתו לחיסולו של מסלול השילוב.

חבל שרעיון כל כך ערכי וחיוני הולך לאיבוד. הישיבות של הקיבוץ הדתי הוציאו חניכים לתפארת ולא יהיו להם ממשיכים. זהו ירידת מדרגה ערכית נוספת וחבל. מי ייתן וקולה של הישיבה וערכיה ימשיכו להדהד בציבוריות הישראלית.

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-10-2008, 09:22
  יעקב קמ"ן יעקב קמ"ן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.05.08
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "די קשה שלא להאשים את ישיבות..."

אני מסכים אם כל מילה במה שנוגע לישיבת הר ברכה וישיבת אלון מורה. אין לי גם בעיה לקיים דיון האם ישיבות ההסדר צריכות להמשיך ולהתקיים במתכונתם הנוכחית. עדין האמירה הכוללת על התבדלות ישיבות ההסדר לא הייתה במקומה. בישיבה שאני למדתי בה גדלו אנשי תורה וחינוך ולא מעט קצינים בכירים במערך הסדיר והמילואים והכל מתוך עידוד של ראשי הישיבה.

לגבי ישיבת הקיבוץ הדתי, העובדה שהישיבה הצעירה במעלה גלבוע מצליחה ופורחת מעידה שהבעיה בישיבה בעין צורים היא לא במסגרת או במסלול אלא בעיה שקשורה לצוות החינוכי ולמסרים שהוא מעביר. גם בישיבות אחרות ( מכינות, הסדר ) קורה שישיבה שהייתה מאוד דומיננטית ובולטת מוצאת את עצמה בקשיים בגלל חוסר התחדשות ובגלל חוסר יכולת להוביל קו חינוכי משמעותי.

אני מצרף כתבה מלפני שמונה חודשים על המשבר מתוך ידיעות -

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3501465,00.html
ישן 02-10-2008, 12:51
צלמית המשתמש של a_tell
  משתמש זכר a_tell a_tell אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.06
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "די קשה שלא להאשים את ישיבות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד

וכשנוסיף לזה את העובדה שתלמידיו של אחד זלמן מלמד מספקים כל מחזור בערך ידיעה עיתונאית על מרד

תחליף את השם זלמן באליעזר. הישיבה של הר' זלמן בבית אל אינה קשורה לישיבות ההסדר.

אני יודע מה זאת ישיבה מתבדלת. למדתי באחת כזאת. ראיתי איך המשטרה עוצרת חברים שלי שבקשו להפגין (אחרי שתינוק של אחד מהם נרצח ביידוי אבנים, ועוד כמה פיגועי ירי). ידעתי שבישיבה לא מרגישים כ"כ בנוח עם ההחלטה שלי ללכת לאוניברסיטה אחרי חמש שנים. עם השנים הקשר שלי עם המקום הלך ודעך. ועדיין, מי שבוחר להכליל (כמו שעושים כאן ובמקומות אחרים), רק כי הוא שמע על ישיבות בהר ברכה או אלון מורה, יתאמץ קצת ויברר על ישיבות כמו הר עציון, מעלה אדומים, פ"ת וכו'.

ועוד דבר: נכון ששירות מקוצר (פחות מחצי) בהסדר נשמע מפתה יותר, אבל בגלל זה לתלות בו את כל הצרות של הקיבוץ הדתי? אולי הבעיה היא ההסברה? אני לא מכיר מכינה קדם צבאית דתית (שירות מלא ורצוף) שנסגרה בגלל שהיה בה בקושי מניין.

חוץ מזה, כואב לשמוע. לא הייתי מתנגד בכלל לעוד מסגרות כמו הנ"ל. בשירות הצבאי בתותחנים הכרתי בחור שלמד בעין צורים והתגייס דרכה לצבא. עם השחרור הוא לא המתין הרבה ומייד טס לחו"ל בשליחות הסוכנות או משרד אחר. במילואים גיליתי שאחיו הגדול הוא אחד המפקדים אצלנו. מה יש להוסיף?

ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 01-10-2008, 22:38
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
למעלה גלבוע יש כיום, במסלול ה'שילוב' -
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ישיבת "השילוב" בעין צורים סוגרת שעריה"

יותר תלמידים ממה שהיו לפני עשור בשתי הישיבות גם יחד.

אה, ובהתחשב בעובדה שכארבעים אחוז מבני המחזור שלי בישיבת ההסדר בחרו להישאר בצבא (לשירות של 36 חודש, קשה וקרבי. לי יצא בסוף לעשות גם כשלוש שנים, אבל לא בשירות קשה וקרבי, וגם למדתי כארבע שנים נטו בישיבה), קשה לי להאמין שהאופציה הזו במעלה גלבוע תסתום את הגולל על ה'שילוב.' ה'שילוב' מתחילתו היה מסלול שמשך קהל מסויים ומוגבל, והיום הוא עושה אותו דבר; אם כבר, עיקר הנגיסה בשילוב באה כנראה מצד אלה שהולכים לעשות שלוש שנים צבא וללמוד שנה במכינה - ולא שנתיים כנהוג ב'שילוב' - ופחות מאלה שהולכים לישיבות ההסדר.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 02-10-2008, 11:56
  אומי 5 אומי 5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.05
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ומה לגבי קשר בין חקלאות לצבא..."

חקלאות ,אני מאמין שאתה מתכוון לנח"ל.
האחזויות היו עם משמעות צבאית לא קטנה ,וכמובן עם משמעות מדינית.

וחיילי האחזויות עשו לפחות שלוש שנים ,שחלקן באחזות שהייתה באיזורי ספר .

לימודי דת, הם אולי בעלי משמעות לאומית , אבל בטח לא ברמה שכל כך הרבה לוחמים הפוטנציה לא משרתים שרות מלא .
16 חודשים זה כולל לפחות חצי שנה הכשרה , נשארו 10 חודשים שהצבא באמת עושה איתם משהו , לאומת שנתיים וחצי לחייל רגיל .
הרבה מהתלמידים מתחילים הסמכה לרבנות תוך כדי המסלול ,שזה מקצוע לכל דבר .

לדעתי הגיע הזמן שחלק מתהליך הקבלה להסדר ידרוש רמה גבוה בלימודים ( עילויים) ,ושישרתו כאנשי דת בצבא ( הורדת כפילויות ) ,ושכל השאר יבואו לשלוש שנים ,מיצדי שילמדו באמצא ויחזרו ,אבל שלוש שנים .

ישן 02-10-2008, 17:34
  YGH YGH אינו מחובר  

הסמכה לרבנות זה לא 'מקצוע', לפחות לא במובן המקובל.
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי אומי 5 שמתחילה ב "חקלאות ,אני מאמין שאתה מתכוון..."

זה אמנם יותר קשה מתואר ראשון ממוצע במדעי הרוח, אבל רוב מי שלומד לבחינות של הרבנות בישיבות ההסדר (רובם מתחילים לקראת סוף מסלול ההסדר, אם לא אחריו), לא מתכוון לעשות מזה מקצוע לפרנסה. לי יש חצי מהבחינות לרבנות מאחורי, ואין לי שום כוונה שבעולם להיעשות רב, גם כשאסיים את כל הבחינות.

גלריית התמונות שלי

ישן 02-10-2008, 17:28
צלמית המשתמש של אמיר ג.
  אמיר ג. אמיר ג. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ומה לגבי קשר בין חקלאות לצבא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי offerd
ומה לגבי קשר בין חקלאות לצבא ?

גם שם אין קשר ובכל זאת המדינה מצאה לנכון לאפשר שילוב כזה.
לדעתי כל עוד האדם תורם באופן זהה והצבא מוצא דרך לשלב בין צרכיו לצרכי המשרת איני רואה כל פסול
שנה טובה

אני מניח שאתה מכוון לנח"ל... הייתי רוצה להזכיר לך,
שנחלווי ( לפחות בתקופתי ) נאלץ לוותר על 4 שנים מחייו האזרחיים,
ולא רק על 3 שנים. בוא נראה את אלו מההסדר ושאר ה"מסגרות" האלה
מוותרים ומקריבים כמו הנחלווים.

ובכלל, כל ה"מסגרות" האלה ( שילוב, הסדר, ווט אבר ), זה יצירת צבא בתוך צבא,
או יותר נכון, מיליציה בתוך צבא.
ובמיליציה כמו במיליציה, אתה לעולם לא תדע למי נתונה נאמנות המיליציה.
לצבא? לאלו שגייסו אותם למיליציה? לאלו שדואגים לתנאים המשופרים והמושחתים שלהם במיליציה?

אז אם התחילו בפירוק, אני אומר להם יפה. אל תפסיקו באמצע.
ועדיף היה לא להתחיל עם השערוריה הזו מלכתחילה.
ישן 02-10-2008, 17:36
  YGH YGH אינו מחובר  

בני"ש מוותר על 5 שנים, לפי הספירה שלך.
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "[QUOTE=offerd]ומה לגבי קשר..."

אסור לו לעבוד עד סוף ההסדר, וכיוון שהשנה הראשונה היא אקסטרה - במקור מסלול ההסדר הוא 48 חודש, אבל מתחילים אותו בד"כ רק אחרי שיעור א' - יוצא שלפני שאפשר ללכת לאוניברסיטה\לעבוד\לטייל יש שישים חודשים.

גלריית התמונות שלי

ישן 03-10-2008, 12:25
  YGH YGH אינו מחובר  

אתה תכל'ס מקבל את העיקרון, רק חולק על המטרה.
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "אני באמת לא מומחה לפכים..."

הטיעון הקלאסי של לומדי התורה הוא שהם עושים זאת בשביל כולם.
אתה מקבל את הטיעון הזה כשמדובר ביישוב בקעת הירדן (בכל-זאת מהלך פוליטי שנוי במחלוקת), או אפילו בסיני, אבל אומר ש'לא שלחת' את לומדי התורה. אחרים יאמרו שהם 'לא שלחו' את הנח"לאווים.

גלריית התמונות שלי

ישן 05-10-2008, 00:15
  YGH YGH אינו מחובר  

יצא המרצע מן השק.
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "בוא לא ניתמם. לנח"ל..."

אבל פה הגזמת ממש. אתה רוצה לומר לי שהאג'נדה של תלמידי הגוש, עתניאל, הר ברכה, כרם ביבנה ושעלבים זהה? ושיש להם כולם יותר אג'נדה מגרעיני נח"ל מסויימים שהגיעו מסביבה פוליטית זהה ולפעמים מתנועות נוער עם זיהוי פוליטי?

אלה דעות קדומות ותו-לא. אתה מחיל פה קריטריונים למפרע - מניח את המסקנה המבוקשת, ואז מתאים אליה את הניסוי.

גלריית התמונות שלי

ישן 05-10-2008, 01:49
צלמית המשתמש של אמיר ג.
  אמיר ג. אמיר ג. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "יצא המרצע מן השק."

איזה מרצע? לא ניסיתי להחביא שום מרצע בשום שק ...
וכן, אני חושב שהאג'נדה של מי שבא מהגוש,
או מי שמשרת בהסדר היא אותה אג'נדה.

כפרטים, כאנשים בודדים, מדובר באנשים ( שנדמה לי שהם ) ברמה גבוהה.
אלה מהם שאני מכיר באופן אישי הם אנשים מקסימים, נבונים, מסורים, משכילים,
יודעים להתנסח (ההיפך מעילגים), באים ממשפחות חמות וטובות, ואנשים צנועי לכת.

כשמקבצים אותם יחד, ומגייסים אותם במסגרת אחת, זה כבר מסוכן.

מה אתה בא לטעון?
שלנח"ל היתה אג'נדה פוליטית בדלנית? שהנח"לווים איימו לא לקחת חלק
בפעילויות כאלה ואחרות, שהדרג הצבאי או הפוליטי הטיל עליהם?
שלנח"לווים היתה הנהגה פוליטית שדאגה לתנאים מיוחדים עבורם?
שלנח"ל היתה הנהגה, שהפיקוד הצבאי היה צריך להלך על ביצים,
על מנת לא להרגיז אותה ?
ישן 05-10-2008, 04:33
  YGH YGH אינו מחובר  

"הגוש" היא ישיבת ההסדר באלון-שבות.
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "איזה מרצע? לא ניסיתי להחביא..."

מכאן ש"מי שבא מהגוש" הוא "מי שמשרת בהסדר".
בכל אופן, הטענה לגבי סיכון היא דמגוגית בעיני מכמה וכמה סיבות.
ראשית - לנח"לאווים משום מקום לא הייתה הזדמנות להיתקל במצב נפיץ כמו ההתנתקות, אז זה בטח לא קשור.
שנית, בהתחשב באיומי 'ההסדרניקים המסרבים' שלפני ההתנתקות, ובעובדה שלא הייתה סרבנות המונית מצד הסדרניקים, הטיעון הזה בטח לא מחזיק מים. הוא הוכח כלא נכון בשטח ברוב המקרים, אז לא ממש הגיוני להשתמש בו.
שלישית, להניח שמי שבא מהגוש, שם שני ראשי הישיבה היו נחרצים בהתנגדותם לסירוב פקודה, הוא בעל אג'נדה של סירוב פקודה - נו, זה בטח אומר שזה לא קשור לישיבה.
ובאמת, מהישיבה בה למדתי היה מישהו שסירב פקודה בניגוד מוחלט לדעת ראש הישיבה בשאלה. מה זה אומר? לא ש'ההסדר' הוא מסגרת כפי שאתה מתאר אותה, אלא שגם אנשים שמסיבות של שיקול דעתם הפרטי מוכנים לסרב פקודה, בניגוד לדעת ראש הישיבה שלהם שלדעתך מחייבת אותם ללא שיקול דעת - מגיעים להסדר.
רביעית - כן, בזמנו לגרעיני נח"ל הייתה שדולה פוליטית חזקה מאוד. זה אמנם עבר להם לפני איזה שני עשורים ויותר, אבל לפני זה - אוהו. ויש על זה מסמכים, אם כי רק מיעוטם פורסם בכתובים מסיבות של חוק הארכיונים. התערבות לעניין זה או אחר בתוך צה"ל? כל הזמן.

בכל אופן, אני חושב שאתה ניזון ממיתוסים על ישיבות ההסדר הרבה יותר מאשר על המצב בשטח.

גלריית התמונות שלי

ישן 02-10-2008, 18:36
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "[QUOTE=offerd]ומה לגבי קשר..."

מדבריך אני למד שאינך יודע ממש מהי מסגרת השילוב,
אם הייתי יודע מקצת הדברים בודאי לא היית אומר צבא בתוך צבא
הרי מהות השילוב הוא הטמעות בצבא כמו כל חייל
אינני יודע היכן שירתת אבל אם היית חייל קרבי ונגיד מאגיסט, מספר 2 שלך היה חייל שילוב ואם לא היה מספר לך לא היית יודע, אין כל הבדל בין שרותו לשרותך להוציא שקיבל בשמינית צוו גיוס ל- 5 שנים הכוללים 3 שנים צבא רגיל לכל עניין ודבר - על איזה צבא בתוך צבא אתה מדבר ?
על זה אני בדיוק מלין, אם מספר 2 שלך היה איש ישיבת הסדר היית יודע גם יודע כי הוא כזה היות ו-
א. מן הסתם היה במחלקה נפרדת
ב. אחרי תקופת ההכשרה היה חוזר לישיבה

כנראה שהדברים יצאו מבולבלים, אני עדכנתי על סגירת הישיבה ואני בהחלט מצר על כך אבל מבחינת הצבא אין כאן כל עניין היות וחיילי השילוב עשו ועושים צבא רגיל לכל דבר

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

נערך לאחרונה ע"י offerd בתאריך 02-10-2008 בשעה 18:39.
ישן 02-10-2008, 13:25
  פשוט יונתן פשוט יונתן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.07
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "ברכותי החמות לרגל..."

חבל שאתה לא טורח לקרוא על המסלול טיפה יותר.

המסלול הוא לא "הסדר" המסלול הוא אנטיתזה ל"הסדר" , הוא בא להוכיח שאפשר גם ללמוד וגם לשרת 3 שנים בצבא.

הסגירה של הישיבה מהווה יום שמחה לישיבות ההסדר - שמוכיחות שהקלה של 18 חודשים בשירות הצבאי הרבה יותר מושכת מהתנהגות שיוונית.

אני יכול גם להפליג בשבחם של החיילים שיוצאים מישיבות השילוב, כי אני יודע שזה מה שמעניין אנשים בפורום צו"ב , ולציין שיש בה מסורת ארוכת שנים של פיקוד בשריון ובדודי החי"ר (בניגוד להרבה מקומות שמוכנים להיות רק בצנחנים\בסיירות ולא מתקרבים למקומות עם פחות הילה) ואחוזים מאוד גבוהים של יציאה לקצונה (במחזור שלי מדובר מעל ל30% ).
ישן 02-10-2008, 23:28
  YGH YGH אינו מחובר  

גם בישיבות הסדר אנשים נשארים לשיעור ו'.
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי פשוט יונתן שמתחילה ב "הכולל פתוח לתלמידים..."

בכמה ישיבות מדובר בשיעורים ניכרים בהחלט, כולל כאלה שמרוחקות לא פחות ממרכז הארץ. ויותר מזה - יש ישיבת הסדר אחת שהיא שש-שנתית, כשנתיים בצבא וארבע בישיבה - ישיבת ההסדר במודיעין.

אני חושב שהנימוקים האלה לא עומדים במבחן השוואתי.
מכל מקום, השילוב מלכתחילה נבנה באורך זהה למסלול שבו רוב ישיבות ההסדר נוהגות, רק עם חלוקה שונה של החלק צבא-ישיבה. ואני שוב שואל. אם כדבריך השילוב הוקם כאנטיתזה וכ'הוכחה', למה ההוכחה מצטמצמת לכך שאפשר ללמוד פחות מישיבת הסדר ולשרת שלוש שנים, ולא להוכחה שאפשר ללמוד כמו בישיבת הסדר וגם לשרת שלוש שנים?

גלריית התמונות שלי

ישן 03-10-2008, 00:17

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "גם בישיבות הסדר אנשים נשארים לשיעור ו'."

אני מתנצל , אבל אני מתקשה להבין את השאלה שלך .

אתה שואל למה השילוב הוא לא מסגרת שש שנתית ? אתה שוכח פה עניין מאוד פשוט - אף אחד לא חייב לחזור לשיעור ג'\ד' בישיבות השילוב , הצבא מורכב מהרבה מפקדים קטנים שרואים לטווח קצר והם מפעילים לחץ קשה על החיילים לא לחזור לישיבה, כשזה מצטרף לזה שלא "יוצא" לתלמיד כלום מהחזרה באמצע והשחרור שלו רק מתעכב. המאבק קשה , מעטים התלמידים שמצליחים בלחץ הזה להשאר 24 חודשים בישיבה.
אם המסלול היה של 64 חודשים סביר להניח שבכל מקרה רוב התלמידים היו מתגייסים בחזרה לפני סיום ה24 חודשים שלהם, תחשוב על החויה של לחזור לצבא עם פז"ם של 18 חודשים - חצי שנה אחרי שכל המחזור שלך כבר השתחרר.

אני לא טוען שההסדר איננה תוכנית מושכת, ההפך הוא מאוד מושך , בזכות זה יש היום 42 ישיבות הסדר בארץ שמושכות בכל שנה 1300 תלמידים , השילוב לא נועד להיות התוכנית האטרקטיבית ביותר, הוא נועד להיות תוכנית מוסרית יותר.

אתה יודע כמה קשה היה לי להסביר לכל הצוות שלי למה אני הולך להתנדב לקבל 12 חודשי "דפוק" בלי שיצא לי מזה תואר או קיצור שירות ? הפכתי לפריאר של הצוות, אבל אני בישיבה כי אני באמת רוצה ללמוד , אף אחד לא מחייב אותי ומאיים עלי שאני אחזור לצבא אם אני לא אגיע לישיבה. וברגע שימאס לי- אני פשוט אשלח פקס למדור בני"ש במיט"ב ואחזור לצבא, לסיים את השירות שלי.

אגב, את הטירונות 02 שלי עשיתי עם בניש"ים , כמעט כולם כבר השתחררו אחרי שירות בתפקידים עם הכשרה קצרה ודרישות נמוכות מהחייל, פשוט שום מקום איכותי לא רוצה את ההסדרניקים אצלנו- כשהם נאבקים על התקנים מול חיילי שילוב שמעבר לשירות צבאי מלא , גם מפגינים מוטיבציה גבוה יותר בדרך כלל וגם לא עושים צרות לצבא בכוונה (ע"ע פרשת החיילים שלא הסכימו להכנס לשיעור עיוני עם מדריכה - למרות שהדבר מותר מבחינת הרבנות הצבאית וגם מבחינת ההלכה).
ישן 03-10-2008, 00:28
  YGH YGH אינו מחובר  

השאלה שלי פשוטה:
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי פשוט יונתן שמתחילה ב "אני מתנצל , אבל אני מתקשה..."

למה השילוב שואף - לפי הפרשנות שלך - לשוויון בשירות צבאי, אבל לא שואף לשוויון בלימוד תורה.

אה, ובתור בני"ש ששירת כשלוש שנים בלי להיות קצין, והיה עוד ארבע שנים בישיבה, הקשיים וכל השאר מוכרים לי, וזה עדיין לא משכנע.

אגב, בהתחשב בעובדה שאני עדיין קצת מצוי בחיי הצבא מתוקף תפקידי וסיבות אחרות, הייתי ממליץ לך להוריד את ההתנשאות גם כלפי בני"שים ג'ובניקים. אמנם אני נהנה מאוד ללגלג על המודיעין, אבל יש שם לא מעט בני"שים (כולל כמה שאני מכיר שמשרתים ברגע זה ממש, שומו שמיים) ומן-הסתם זה לא נחשב מקום לא איכותי.

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 03-10-2008 בשעה 00:31.
ישן 03-10-2008, 01:40

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "השאלה שלי פשוטה:"

אי הכי - פשיטא, לא קשיא ,
שירות צבאי הוא חובה אזרחית , לימוד תורה הוא פריבילגיה.
אין לי שום זכות לחייב אדם לנצל את הזכויות שלו , אבל אי קיום חובות הוא בהחלט בעיה מוסרית.

אני דווקא מאוד מעריך את המודיעין - ולכן הבאתי את הסיפור האישי שלי - בסוף הטירונות היו 10 תקנים למודיעין ו 100 בני"שים שרצו להגיע לשם , מתוכם 8 שבאו מישיבות השילוב.
כמובן שחמ"ן העדיף שלא לקחת הסדרניקים אם הוא יכול לקבל חיילים "אמיתיים" , אז שמונת השילובניקים הגיעו לחמ"ן ועוד 2 הסדרניקים מישיבות אחרות.
ברור שאפשר להאשים את חמ"ן בזה שהם לא דרשו עוד תקנים, אבל זאת לא הנקודה, הנקודה היא שהחישוב שחמ"ן עשה הוא אותו חישוב שעושה כך גוף צבאי איכותי שעומד במצב דומה - עומדים מולו 90 חיילים עם קב"א 52-56 שמוכנים לשרת רק 16 או 13 חודשים. שזה פחות או יותר אומר שהם משתחררים קצת אחרי סוף החפיפה לתפקיד שלהם. כלומר התרומה שלהם היא אפילו פחות מחצי מהפוטנציאל שלהם כי לא משתלם לצבא להכשיר אותם לתפקידים מורכבים.

סלח לי על הארמית , זה קורה בשעות לילה.

נערך לאחרונה ע"י פשוט יונתן בתאריך 03-10-2008 בשעה 01:42.
ישן 03-10-2008, 01:46
  YGH YGH אינו מחובר  

נשים משרתות שלוש שנים?
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי פשוט יונתן שמתחילה ב "אי הכי - פשיטא, לא קשיא ,..."

מאבטחי מתקנים משרתים שלוש שנים?

בסופו של דבר, אתה מחזק את החשד, שהתחרות ל'שילוב' איננה בכלל מצד ישיבות ההסדר: כי ה'שילוב' שאתה מציג מתייחס ללימוד התורה בתור איזו רזרבה לשירות הצבאי, בעוד שהאידיאולוגיה של ההסדר רואה אותו כחשוב *לא פחות*. התחרות ל'שילוב' היא מצד המכינות, ובתחרות הזו לא פלא שהמכינות מנצחות - יותר ממוקדות בצרכי הצבא, אחוז גבוה יותר של יוצאים לפיקוד, ואין פיצול של השירות הצבאי בכלל. השילוב, כפי שאתה מציג אותו, הוא לא 'הסדר' משופר: הוא פשרה בין מכינה לישיבה, כשהוא לא לוקח מהמכינה את ההתמקדות בצבא ולא מהישיבה את ההתמקדות בתורה.

כך לפי התגובות שלך בשרשור.

גלריית התמונות שלי

ישן 03-10-2008, 07:21
  YGH YGH אינו מחובר  

למסלול ההסדר יש יומרה אחרת.
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי אטום-גרעין שמתחילה ב "בדיוק מאותה סיבה שמסלול ההסדר..."

פשוט יונתן מציב את כל הויכוח פה על 'באיזה מסלול יש יותר צבא', כשהשאלה 'כמה לומדים' איננה רלוונטית. גישה כזו, כפי שאמרתי, הופכת את השילוב למכינה ב', לא לאנטי-תזה להסדר ובטח לא לאלטרנטיבה.

נוסף על כך, יש כיום כבר הסדר שש-שנתי (ארבע ישיבה, כשנתיים צבא). סימן שזה אפשרי, בטח לישיבה בודדת או שתיים המציגה את עצמה כעלית.

גלריית התמונות שלי

ישן 04-10-2008, 20:29

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "למסלול ההסדר יש יומרה אחרת."

YGH אני חולק על הזלזול שלך במוסד המכינות , לדעתי מדובר באחד הדברים הטובים ביותר שקרו לחברה הישראלית (לא רק הדתית , רבות מהמכינות אינן דתיות) בשנים האחרונות וחיי המעש האידיאליסטים שלהם הופכים אותם למופת לנוער הישראלי.
אם כל ישיבות ההסדר היו הופכות למכינות וישיבות גבוהות (במסגרת המכינות הישיבתיות החמש שנתיות כמו "עלי") לא הייתי מזיל אפילו דמעה בודדה.

בהקשר להשוואתך בין ישיבות השילוב וההסדר לבין המכינות - ההבדל העיקרי הוא בסגנון הלימודים ובמטרתם, בעוד שבמכינות סדר היום מבוסס בדרך כלל על לימוד פרונטלי או מונחה של תכנים חינוכיים-אידיאליסטים על מנת ליצור הכנה גבוה יותר לשירות הצבאי ולחיים שאחריהם, בישיבות המודל הוא של לימוד תורה , בעיקר עצמאי, כשהתכנים של ההכנה לצבא הם בדרך כלל שוליים למדי.

יום הלימודים בישיבת השילוב במעלה גלבוע בנוי כמו בכל ישיבה אחרת - סדר עיון סדר בקיאות וסדר ערב (כאשר מהם - רק סדר העיון מונחה), בינהם מפוזרים שיעורים שהכניסה אליהם היא לבחירת התלמידים, כמות התכנים החינוכיים היא נמוכה יחסית לתכנים הלימודיים והשירות הצבאי מהווה נושא שולי לשיחות בארוחת צהריים ובשבוועיים-שלוש של שיעורים לפני צבא לשיעור א' לקראת הגיוס.

נערך לאחרונה ע"י פשוט יונתן בתאריך 04-10-2008 בשעה 20:32.
ישן 04-10-2008, 21:45
  YGH YGH אינו מחובר  

ראשית, אני לא מזלזל במכינות.
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי פשוט יונתן שמתחילה ב "YGH אני חולק על הזלזול שלך..."

יש למכינות יעדים אחרים, ולישיבות ההסדר יעדים אחרים.
אתה, לעומת זאת, מזלזל בישיבות ההסדר ולא ניסית להסתיר את זה בכלל. אז קשוט עצמך קודם-כל.
ושנית, אתה רק מחזק את דברי - אתה מציג את ה'שילוב' כמקום שבו לומדים כמו בישיבות הסדר, רק הרבה פחות (כשנתיים לעומת שלוש שנים וחצי, שלא לדבר על ישיבות גבוהות), מתכוננים לצבא פחות מאשר במכינות, ומשרתים כמו במכינות. ההצגה שלך מבהירה דבר די פשוט: התחרות של ה'שילוב' איננה עם ישיבות ההסדר. היא עם המכינות (ובאמת, רוב מי שאני מכיר, כמה שנים לפניך, שהלכו ל'שילוב' - לא היו מוצאים עצמם בישיבות הסדר). ובתחרות הזו, מסתבר, המכינות לוקחות ביג-טיים. ואפשר להבין למה - כי עם הדגש הוא על הצבא, והרעיון הוא 'להראות' שמשרתים אותו דבר, למה לעשות את זה במסגרת שמכינה פחות לצבא וגם לומדת פחות מבישיבות אחרות?

גלריית התמונות שלי

ישן 05-10-2008, 21:04

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "ראשית, אני לא מזלזל במכינות."

YGH אני לא מזלזל בישיבות ההסדר , אני כועס עליהם.

אני מצטער שאני נאלץ לחזור על אותם הדברים בניסוח שונה , חשבתי שהבהרתי את עצמי מקודם מספיק טוב.
ישיבות בנויות על סדר יום של לימוד עצמי של גמרא ועוד כמה דברים, המטרה שלהם היא לימוד תורה בניגוד למכינות מטרתן היא הכנה לצבא (כשמן).
הישיבות בנויות לפי המודל של ישיבות ליטא של לימוד תורה כעיקר, אפילו מבחינה שיווקית פירסומית - שהיא מה שרלוונטי לבחור המתלבט - ישיבת מעלה גלבוע את עצמה כ"ישיבה" , לא כ"מכינה +", התלמידים שמגיעים לישיבה לשבו"ש נבחנים על יכולתם בגמרא ומובהר להם שסדר היום כולל לימוד אינטנסיבי וקשה.
זה נכון שיש טעויות באיתור ולפעמים מגיעים אנשים שחושבים שזה "כמו מכינה - רק קצת יותר" והישיבה עושה כמיטב יכולתה לשנות את דרכם או להראות להם את הדרך החוצה (הרבה פעמים ללא הצלחה , אני חייב להודות).

בכל מקרה , נראה שהדיון הזה מעניין רק את שנינו , ולכן אני מציע שנעבור להודעות פרטיות.
ישן 02-10-2008, 04:25
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "ישיבת "השילוב" בעין צורים סוגרת שעריה"

מכר שלי למד בישיבת שילוב (אאל"ט זו שבגלבוע) ולפי מה שהוא סיפר בזמנו המסלול היה לימוד בישיבה, אחריו גיוס לשנה וחצי, הפסקה נוספת לצורך לימוד בישיבה ואז חזרה לעוד שנה וחצי.

כשזה בנוי ככה, הקיטוע באמצע נראה די לא נוח - במיוחד כשעל אותו קהל יעד מתמודדות מסגרות שמציעות לך שירות של שלוש שנים ברצף + לימודים (מכינה) או שירות מקוצר (ישיבת הסדר, שלמרות האקרובטיקה המילולית תלמידיהן משרתים רק חצי מהזמן. ואם כבר יש מי ש"נושרים" לשירות מלא, אז מה הם צריכים את המסלול הזה בכלל?)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:53

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר