לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-09-2008, 13:46
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
"קם לנו חיזבאללה קטן על הגדר הדרומית "

אלוף פיקוד דרום גלנט הוא האיש המופקד על חבית אבק השריפה הנפיצה במזה"ת – עזה ובעיניו גדל לנו צבא של טרור מתחת לאף. ראיוןיואב גלנט נגרר לראיון הזה בשערותיו. לא שקפצה עליו ביישנות פתאומית. זה העיתוי שבא לו רע. גלנט משלים שלוש שנות לחימה בפיקוד הדרום. הוא קיבע את מעמדו כאלוף מוביל וממתין לשיבוץ. תפקיד סגן הרמטכ"ל הבא תפור עליו, אבל מצפה לו מאבק קשה בדרך לשם. מערכת היחסים שלו עם הרמטכ"ל, רב־אלוף גבי אשכנזי, החלה נמוך וצברה לאט לאט גובה, יציבות וגם אמון.

הממשלה כפתה עליו את הרגיעה הביטחונית, עליה הוא מותח ביקורת לא פשוטה בפורומים צבאיים. אז למה לו גלים עכשיו? זה לא הזמן להרגיז. לפני שהתייצב לראיון הזה, התקין לעצמו גלנט מחסום ענק על הפה. את דבריו צריך לקרוא עם זכוכית מגדלת, גם בין השורות. לזהות את הרמזים, את הביקורת החבויה, המדודה, הנסתרת.

יואב גלנט הוא האיש המופקד, מטעמה של מדינת ישראל, על חבית אבק השרפה הנפיצה ביותר במזרח התיכון: עזה. בשנים האחרונות הוא עשה לעצמו מוניטין של לוחם קשוח, שלא מתבייש להגיד מה שהוא חושב. עכשיו הגיע זמן האנדרסטייטמנט. גלנט רואה בראיון הזה מעין סיכום קדנציה, אף שאין לה עדיין תאריך תפוגה רשמי. שימו לב אליו. יכול להיות שיהיה רמטכ"ל.

מותר כבר להגיד שההתנתקות נכשלה?

"ההתנתקות הייתה מעשה מדיני פוליטי. אני יכול לדון רק במשמעויות הצבאיות שלו. מצד אחד, פעולת ההגנה על גבול הרצועה הפכה עכשיו פשוטה הרבה יותר. מצד שני, היא הביאה להתעצמות החמאס. בשלוש השנים האחרונות חמאס ברצועה קפץ דור קדימה. ויש גם את שאלת הרתעה: האם העובדה שאתה מראה נכונות לצאת ממקום מסוים ולהגיע להסדר פועלת נגדך או בעדך‭."‬

היא הביאה את חמאס לשלטון בעזה.

"הפוטנציאל היה היה קיים גם קודם. לפני 20 שנה החמאס קיבל החלטה לעבור ממצב של גוף פוליטי לגוף לוחם. כך הוא התפתח: מחוליות מזוינות עד כדי דיביזיה מחופרת בקרב הגנה היום. עם אמצעי נ"ט ונ"מ שיש בעזה כבר היום. תותחי נ"מ כבר יורים עלינו, בקליברים קטנים בינתיים, אבל זה רק עניין של זמן. לא יהיו להם מטוסים וטנקים, אבל כל השאר כן. זה הולך ונבנה‭."‬

בישראל יש כאלה שקוראים לשבור את שלטון חמאס, לשים לו קץ. חיים רמון, למשל, אומר שצריך פעולה גדולה בעזה. זה בכלל ריאלי להוריד את חמאס מהשלטון?

"יחסי הכוחות הם לטובתנו באופן משמעותי. גם אם חמאס יתחזק, עדיין מדובר בפרומיל מהיכולת הצבאית של ישראל. מה צריך לעשות? לעבוד מהראש ולא מהבטן. ישראל יכולה לעשות ברצועת עזה פחות או יותר כל מה היא רוצה. השאלה היא, מה היא רוצה.

"ויש עוד שאלה: איזה מחיר אנחנו מוכנים לשלם. חמאס לא הגיע לכאן ליום או יומיים. אנחנו רואים איך הוא נערך. יש לצה"ל יכולת לעשות כמעט ככל העולה על רוחו ברצועה. אבל יש לזה מחיר‭."

בכל פעם שפעלנו מול חמאס ידנו הייתה תמיד על העליונה
אם תקבל מחר פקודה לכבוש את הרצועה, אתה מסוגל?
"זה בכוחו של צה"ל‭."‬

העניין הוא, שהמחיר היום יקר יותר מאשר לפני שנה וזול ממה שיהיה בעוד שנה.

"אני לא רוצה להיכנס לזה. חמאס מכיר את היתרונות שלנו. לכן תמיד תמצא שהיעד, מחסן האמל"ח או המפקדה, יהיו בקומה הראשונה מתוך עשר קומות מגורים. ואם יש בית ספר או גן ילדים, גם הם יהיו בסביבה. הם רוצים לגבות מאיתנו מחיר מוסרי ובינלאומי כשנתקוף ולגייס את דעת הקהל הישראלית, בדרך הזו יהפכו את המחיר לבלתי נסבל. הם לא מנסים להכריע את הכוח הצבאי מולם אלא לפרום לו את השורות. בצד ההתקפי הם שוקדים על היכולת הטילית־רקטית, שהולכת ומשתפרת, והיכולת לייצר אירועי טרור כמו פשיטה או חטיפה‭."‬

גם בתחום הזה, הם לא דומים היום למה שהיו לפני שנה־שנתיים.

"נכון. הרקטות והטילים מגיעים עכשיו לטווח של 20 ק"מ ויותר, הם עברו מעשרות גראדים למאות, ואולי יותר מזה. הטילים גדולים יותר, מדויקים יותר, בעוצמה, כמות ויכולת אחסון טובה יותר. חמאס חותר לאיזון אסטרטגי מולנו. אנחנו נצטרך להתחשב ביכולותיו במערך השיקולים שלנו‭."‬

אז בעצם קם לנו חיזבאללה קטן על הגדר הדרומית שלנו.

"חד־משמעית. ארגון רצחני, שלא מכיר בקיום שלנו, שמשתמש ברצון הטוב שלנו שימוש הפוך. כשמביטים על זה בראייה ארוכת טווח, ברור שאנחנו במסלול התנגשות. אין לי ספק. העיתוי שלו, ההחלטה על הפעלת כוחות, לא נתונה בידי, אלא בידי אחרים, וטוב שכך‭."‬

אנחנו, בעצם, מכינים את עצמנו לוועדת וינוגרד הבאה. גם את חיזבאללה הזנחנו שנים, דיברנו על היתרון הגדול שלנו, ותראה מה קרה.

"אי אפשר להשוות את חיזבאללה לחמאס, כי בשש השנים ההן חיזבאללה כמעט לא פעל נגדנו ולכן גם אנחנו לא פעלנו נגדו. במקרה של חמאס, עד לפני חודש חודשיים הייתה לחימה רצופה. הרגנו מעל אלף מחבלים מאז ההתנתקות. איבדנו בתקופה הזו 17 חיילים ו-17 אזרחים. יחסי הכוחות ברורים ואני מכיר אותם, ואת השטח, מקרוב‭."‬

ועדיין, הנזק והמחיר שצה"ל ישלם היום על פעולה נרחבת בעזה גבוהים הרבה מכפי שהיה משלם אתמול.

"זה נכון שהם בונים עוצמות ומתפתחים. הם החלו ממרגמות קטנות, לא משמעותיות, והיום הם עברו למרגמות תקניות של 120 מ"מ. יש לזה משמעויות, זה נכון. השאלות של אם לפעול, מתי ומה יהיה המחיר, מול דחייה ופעולה בתנאים וזמן אחרים צריכה להישקל. אנחנו לא אדישים למה שקורה שם. אם עשרה חמאסניקים יוצאים להתאמן באיראן, חוזרים וכל אחד מהם מאמן עשרה נוספים, תכפיל את זה במכפלות גדולות ותבין. הם יוצאים להתאמן כל הזמן בחוץ, לא רק באיראן, גם בחיזבאללה ובמקומות נוספים‭."‬

כמה לוחמים אוחזי נשק יש היום לחמאס?
"סדר גודל של 20 אלף. כשאני קורא להם דיביזיה, אני מתכוון לזה‭."‬

הם מאורגנים כמו צבא? יש להם מטכ"ל?

"לגבי מטכ"ל, אני לא יודע, אבל יש מערכת, יש מפקד צבאי, אחמד ג'עברי, יש שדרה פיקודית, יש גורמי מטה, תחת ג'עברי יש מפקדים אזוריים, יש מפקדות מרחביות לפי הערים השונות, יש מערכות גדודיות, פלוגתיות וכדומה‭.'‬ יש התמחות למקצועות כמו מודיעין, חבלה ועוד.

יש סיוע, יש מרגמות. יש אימונים סדירים, ברצועה ובחו"ל. מתפתחות תורות לחימה. זה ההבדל בין ארגון טרור שפועל באקראי, לבין גוף גרילה צבאי שמסוגל להפיק לקחים, להנחיל תורות ורעיונות לאנשים, להסיק מסקנות מאירועים, גם כישלונות וגם הצלחות, ולהטמיע אותן‭."‬

למה לתת לדבר הזה לצמוח לנו כאן מתחת לאף? למה לא למנוע את הפרק הזה בדיוניה של ועדת החקירה הבאה?

"בחרנו במסלול הרתעה. לפחות בשלב הזה. מי שמקבל את ההחלטות מעליי, גם במישור הצבאי וגם בדרג המדיני, הם אנשים עם תמונת עולם יותר רחבה משלי, עם מערכת שיקולים ואינטרסים רחבים יותר משלי. אני מספק לתוך המוזיקה הזו רק תו אחד. אני לא מלחין את המוזיקה. אני מביא רק צבע אחד. לצערי, הצבע שלי הוא בדרך כלל שחור. למדינת ישראל יש עוד אינטרסים חוץ ממה שאני רואה מכאן, לצה"ל יש מרחבי איומים נוספים. צריך לפעול מהראש, ולא מהבטן. את זה כבר אמרתי. כשנפעל, זה יהיה חזק. בכל פעם שפעלנו מול חמאס, הוכחנו שידנו תמיד על העליונה‭."‬

אינדיקציה חד־משמעית באשר למיקומו של גלעד אין לנו
יש חריג אחד. חטיפת גלעד שליט. צוות טנק שישב במארב וישן, כישלון מערכתי.

"אל תשכח שזה קרה כשהידיים שלנו היו כבולות והיכולות מרוסנות. אסור היה לנו לפעול מעבר לגדר. כתוצאה מזה, לצד השני תמיד תהיה יכולת להפתיע אותך. בסופו של דבר, כשאתה במגננה וניצב על קו השער, מתוך מאה בעיטות אחת תיכנס. בסוף תחטוף. ועדיין, אחרי האירוע הזה, החלה פעולה שבמהלכה הרגנו מחבלים רבים ופגענו ביעדים רבים וגרמנו לחמאס להרים דגל לבן בנובמבר ‭.2006‬ ועדיין, אני לא יודע לספק פתרונות בלי מחירים. לכל סוג של פעילות, המחיר שלו‭."‬

עולה מהדברים שלך שצבא שעוסק רק במגננה, משלם מחיר.

"חד־משמעית. שלושת אירועי החטיפה האחרונים, בהר דב, דרך שליט ועד האירוע שהחל את המלחמה בצפון, החלו במצב בו צה"ל נמצא בצד אחד של הגדר, האויב בצד השני, והאויב מחליט שהוא מוכן לשלם מחיר תמורת חטיפה ומבצע. אגב, לא תמיד הם מעריכים נכון את המחיר שישלמו‭."‬

בוא נחזור לרצועה. איך נראה הדרג המדיני של אחמד ג'עברי. מי שם, בסוף, מקבל את ההחלטות?

"לחמאס בעזה ארבעה מרכזי כובד. הנהגת החוץ שיושבת בדמשק, ההנהגה הצבאית עליה דיברנו, הממשלה בראשותו של הניה, ומועצת ה"שורה‭,"‬ שהיא גוף שאמור לקבל החלטות. העדרו של מנהיג דוגמת אחמד יאסין הביאה למצב בו אין בעל בית אחד, מוגדר וברור שמקבל החלטות‭."‬

אז אולי הייתה טעות להוריד אותו?
"הייתה טעות שעשינו את זה מעט מדי‭."‬

תגיד, איך יכול להיות שצה"ל הגדול, שהשב"כ המפואר, שאמ"ן המהולל, לא יודעים למצוא את גלעד שליט ברצועה צרה וארוכה שנמצאת כולה תחת היכולת והעיניים הפקוחות שלנו?

"הרצועה היא מקום צפוף. חמאס למד להיות ארגון חשאי. גודל המרחב לא קובע. לצערי, בעבר לא ידענו בנסיבות שונות להגיע לשבויים או חטופים אחרים, גם אם לבנון יותר גדולה. אפילו באירופה אתה מתבשר מדי פעם על אנשים שהוחזקו מתחת לאדמה, ומתחת לאף של שכנים ובני משפחה, בלי שאף אחד ידע עליהם‭."‬

בעיקרון, אתה מסכים שיש כאן מחדל מהדהד?

"לא. יש לנו צורך וחובה עליונה להחזיר את גלעד שליט לביתו. כל המאמצים בעניין הזה נעשים. אינדיקציה חד־משמעית באשר למיקומו אין לנו. כל מה שאני יכול להגיד זה שגלעד שליט בעזה, ככל שידוע לנו בריא ושלם, תחת אחריות של חמאס‭."‬

חמאס, או ארגונים אחרים כמו ועדות ההתנגדות?

"חמאס, חד־משמעית. האופרציה עצמה והחזקתו של גלעד היא בידי חמאס‭."‬

ועדיין, למה זה לא מחדל?

"הצד הצבאי והמודיעיני מתפקדים היטב. בצדדים אחרים אני פחות בקי. אנחנו באמת עושים הכל. אני יודע שאנו נשפטים במבחן התוצאה. את המשימה, לא ביצענו. אני מקווה שבסופו של דבר נגיע להישג. צריך למצוא דרך להחזיר את גלעד הביתה‭."‬

אולי במקום להיכנע לדרישות שלהם ולהתחנן שיקיימו איתנו משא ומתן, הדרך היא להפעיל עליהם לחץ כבד ומתמשך? הייתה דרך כזו. אתה ניצחת עליה.

"אם אתה שואל לעמדה הכללית שלי, אז שימוש בכוח צבאי בצורה מושכלת מרחיב את האופציות ואת מרווח האפשרויות ולא מצמצם אותו. כשהצד השני יודע שיש לך יותר מחלופה אחת, חוץ ממשא ומתן או דיון, הדברים מקבלים ממד שונה. אבל לפעולה צבאית יש גם מחירים אלטרנטיביים שונים. לי אין ספק שכשאתה מפעיל כוח ולחץ וגובה מחיר, זה משנה גם את לוח הזמנים בצד השני‭."‬

אז הרגיעה הזו מול הרצועה מזרזת או מעכבת את החזרת גלעד שליט הביתה?

"מי שמוסמך לקבל החלטות בעניין הזה קיבל אותן, בעת הזו. אני מניח שנקודת המבט של מי שנמצאים מעליי יותר רחבה, וטוב שכך. לגבי הרגיעה עצמה, לא בטוח שזה המצב שיישאר לאורך זמן, כי לצערי הצד השני עלול לא לעמוד בפיתוי של ניסיונות פיגוע וחטיפה נוספים שיגרמו לנו להגיב‭."‬

"המצרים מנסים אבל הם יכולים לעשות יותר"
בדיונים צבאיים סגורים, אומר האלוף יואב גלנט את דעתו בלי חשבון. על פי תפיסתו, רק לחץ צבאי רצוף ומתמשך יביא לריכוך עמדת חמאס בעניין שליט. רק אדם אחד בצה"ל מפגין עמדה תקיפה יותר ממנו בסוגיה הזו: מפקד אוגדת עזה תא"ל צ'יקו תמיר. למרות כל זה, גלנט מרכין ראש בפני החלטת הדרג המדיני, ובפני תפיסת הרמטכ"ל, לפיה אין טעם לרוץ לתוך עזה, ומי שרוצה להיכנס צריך לתכנן קודם איך הוא יוצא.

מבחינת החמאס, יש שקט, הוא מתעצם, המצור נפרץ ויש פוליסת ביטוח חיים יעילה כמו שליט, ללא הגבלת זמן. מה רע?

"זה שיש שקט, מוכיח שבשני הצדדים יש אינטרס ברגע זה שיהיה שקט. כל אחד מסיבותיו. ברור שמרגע שעברנו לדפוס פעולה של שיח תחת רגיעה, מה שקובע כעת זה מה יקרה בשיח הזה ולא הפעילות הצבאית‭."‬

בפורומים סגורים אתה אומר שאנחנו מדינה שמכורה לשקט.

"כשיש שקט, הוא מקבל אצלנו עדיפות. זה טבעי ולגיטימי שאנשים ירצו לחיות בשקט‭."‬

מה אתה חושב על המחיר שחמאס דורשים לשחרורו של שליט? נראה לך אפשרי?

"אני מבקש לא להיכנס לדיון בנושא שההחלטה לגביו היא פוליטית מדינית‭."‬

איפה עומד המאמץ המצרי למניעת הברחות לתוך הרצועה?

"המצרים מנסים. הם עושים יותר, אבל הם יכולים לעשות עוד הרבה. בשבילנו, עצירת ההברחות זו פעולה מלחמתית. בשבילם, זו פעולת שיטור. אגב, הפעילות צריכה להתבצע בראש ובראשונה סביב סיני, כדי שאמצעי הלחימה לא ייכנסו בכלל למרחב. הפעילות על גדר הרצועה היא הפעילות האחרונה. לפניה יש עוד הרבה מעגלים‭."‬

"לסיכולים יש מקדם הרתעה גבוה"
מאיפה כל אמצעי הלחימה האלה מגיעים?
"איראן. חד משמעית. אני מדבר על עשרות טונות חומר נפץ שנכנסו לרצועה בחודשים האחרונים. טילים מסוגים שונים. חלק מהם נכנסים כדי שישגרו אותם עלינו, חלק כאבטיפוס לצורך למידה, פירוק לאחור וייצור עצמי. יש כניסה של הרבה מאוד אמצעים לרצועה. חיזבאללה מעורב גם הוא ופעיל בצירים עצמאיים מול הרצועה. חיזבאללה מנסה לגרום לפיגועים נגדנו גם עכשיו, בתוך הרגיעה. היד המכוונת של כל זה באה מטהרן‭."‬

אתה רואה בדמיונך את חמאס מכיר בישראל בעתיד או משלים עם קיומה?

"אין לי תשובה חד משמעית. בכל פעם שהיה עימות צבאי עם אויבי ישראל, והם קיבלו מכה חזקה, היה אחר כך שקט יחסי, או אפילו יחסי שלום. כשהורדנו את האויב נמוך אל הקרקע לאורך זמן, והיה ברור שהוא לא יוכל להמריא, רק אז התברר שיש דרך להכיר בנו ולכרות הסכמים. חמאס, למרות שהוכה קשות כמה פעמים, עוד לא עבר חוויה כזו‭."‬

ישראל תדבר עם חמאס פעם?

"השאלה הזו אינה מונחת לפתחי. בפועל, גם משא ומתן באמצעות צד שלישי הוא סוג של דיבור. מדברים או לא מדברים, זו שאלה טכנית. הממשלה קבעה כמה תנאים כדי שייווצר דיבור, והם ברורים‭."‬

הרמטכ"ל הפלסטיני בגדה אמר שיש אפשרות לכיבוש מחדש של עזה על ידי הרשות. אתה רואה את זה בדמיונך?

"הציניקנים אומרים שלאבו-מאזן יש הצבא הכי טוב ביהודה ושומרון, שזה צה"ל. אבל זה הם אומרים, לא אני‭."‬

אתה חושב שצריך לחדש את הסיכולים נגד צמרת חמאס ברצועה?

"בפעם הבאה שתפרוץ אלימות בעזה, העוצמה שתופעל נגדנו תהיה גבוהה יותר, וזה יחייב אותנו לפעול בצורה יותר מקיפה ויותר עמוקה. לסיכולים יש מקדם הרתעה גבוה‭."‬

היית מזכיר צבאי של אריאל שרון תקופה ארוכה. מתגעגע?

"הוא היה המפקד הישיר שלי שלוש שנים. יכולות הפיקוד שלו גבוהות, למדתי ממנו הרבה. בשלוש שנים אנשים עושים תואר באוניברסיטה, אני עשיתי אותו באופן בלתי מוכר. שילוב של אסטרטגיה, מדע המדינה ויחסי חוץ וביטחון. לא קיבלתי תעודה. אבל למדתי, הפנמתי וראיתי הרבה מאוד דברים. אגב, כשראיתי את הממשל הישראלי מקרוב, לא כל מה שראיתי אהבתי‭."‬

"הרמטכ"ל מוביל את צה"ל לתהליכים הנכונים"
בוא נדבר על מלחמת לבנון השנייה. היא שיפרה את ההרתעה או הזיקה לה?

"המלחמה הזו הביאה לנו הזדמנות לייצר הישג בסדר גודל מאוד משמעותי, זה קורה לעתים רחוקות, אבל ההזדמנות הזו לא נוצלה. הסיבות העיקריות לאי הניצול היו כרוכות בהפעלת הכוח המערכת הצבאית‭."‬

למי אתה מתכוון?

"לרמות הבכירות ביותר. לפזר מאמצים בלי לדעת לאן אתה רוצה ללכת ולאן אתה רוצה להגיע זה בעייתי מאוד. אנחנו עושים מאז פעולות נרחבות מאד וגם נכונות כדי לשפר. יש ממדים בהם ההרתעה שלנו מאוד השתפרה. ולעומת זאת, יש מקומות שבהם פחות הצלחנו וזה עלול להביא לצד השני רעיונות לא נכונים. התחושות שלי בנושא הזה מעורבות‭."‬

לפעולה הקרקעית האחרונה התנגדת.

"לא היינו שחקנים משמעותיים בעניין הזה. למי שניהל את המערכה יש סמכויות. צריכה להיות הלימה בין ההישג שאתה רוצה להשיג ומצהיר עליו, לבין הפעולות וההכנות שאתה עושה כדי לממש אותו. אסור ליפול למלכודת בעניין הזה. צה"ל יכול לעשות בלבנון כמעט ככל העולה על רוחו. צריך רק לדעת במה זה כרוך. בדיוק כמו בעזה‭."‬

העובדה שהרמטכ"ל, שר הביטחון, אלוף הפיקוד ומפקדי אוגדות הלכו הביתה, לא מעידה על כך שהפסדנו?

"במלחמת יום כיפור הלכו כמעט כולם הביתה, ולדעתי ניצחנו. היא הסתיימה מאה קילומטר מקהיר, לא מתל אביב. ההישג שהבאנו במלחמת לבנון השנייה הוא לא ההישג שאני הייתי רוצה לראות במלחמות עתידיות, בוודאי כשיחסי הכוחות הבסיסיים הם כאלה. אני חושב שתפיסת הרמטכ"ל גבי אשכנזי בתחום הזה היא הנכונה והיא מונחלת עכשיו לצה"ל. זה בכוחנו, גם היום, בכל גזרה. אנחנו מסוגלים לעשות את זה יותר טוב, ואם נידרש לכך בעתיד גם נעשה את זה יותר טוב‭."‬

אתה רואה את עצמך בשל ומתאים לתפקיד ראש המטה הכללי של צה"ל?

"כל דבר בעתו‭."‬

אתה יכול להגיד לאזרחי ישראל שאחרי מה שקרה ומה שתוקן אפשר לישון בשקט?

"אני יכול להגיד, באחריות, שהרמטכ"ל מוביל את צה"ל לתהליכים הנכונים. דברים שנסדקו לאורך זמן מתוקנים. ראינו את הרמזור האדום אחרי המלחמה והגבנו. אנחנו בכיוון הנכון, על אף שיש עוד הרבה מה לעשות. וחוץ מזה, לפחות בתוך מערכת הביטחון, אני מציע שאף אחד, אף פעם, לא יישן בשקט‭."‬

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/794/495.html

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-09-2008, 20:12
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "כאחד ששהה הרבה לילות במארבים....."

אני מסכים איתך כאחד שלא שכב מספיק במארבים ולכן נראה לי נכון לכנות עוד מארב שנרדם במונח "כשלון מערכתי".
כל הקצינים הקרביים יודעים את מה שאתה ואני יודעים ולמרות זאת יוצאות פעילויות בפורמט דומה כל הזמן.
משום כך, העובדה שבמקרה המארב הזה חטף ולא כל מארב אחר היא חסרת משמעות.
משום כך נכשלה כאן המערכת, השיטה, הצבא.

לזה אני מסכים לקרוא כשלון מערכתי.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 30-09-2008, 20:17
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ofer zalmanovic שמתחילה ב "מדינה שמפחדת שחייליה יפגעו..."

אני רק רוצה להזכיר לך שישראל געשה בסוף 2006 לא עקב גובה האבידות אלא עקב מה שנתפש כחוסר הישגים בתמורה לאבידות אלה.

זה הפוך בדיוק ממה שאתה מצייר כאן ולכן לדעתי אתה פשוט טועה.

בשורה התחתונה אני לא רוצה להיהרג לחינם כמילואימניק, אני רוצה שאחרי כן אפשר יהיה לומר "לפחות השגנו את זה ואת זה".

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 30-09-2008, 20:33
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ofer zalmanovic שמתחילה ב "חוסר ההשגים נבע מהססנות בקבלת..."

אתה הולך לביקורת על מי שהחליט איך המלחמה תיראה.
הנהגה אפשר להחליף בקלות. תציץ בחדשות.
אני יותר מתבונן בעם, באנשים כמו ההורים שלי והשכנים שלי. הם יבחרו את ההנהגה הבאה, שתחליט איך להתמודד עם האנשים הרעים הבאים.

אני מניח שהרעים ימשיכו להיות הרעים, כך שעלינו עדיין מוטלת החובה להתכנן לקראתם ברצינות. אם המפקד הוא זה או זה, זה בעיני לא מאוד קריטי.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:19

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר