לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-10-2008, 12:23
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
יום כיפור גדול - יום זיכרון 'קטן'

רק ילד הייתי בעת שארדיכל 'הזדכה על שבועתו' [אמירה נוקבת כשיר].ילד מוגן בארץ בוטחת ובכל זאת הייתה מלחמת יום הכיפורים קו שבר ונקודת הזדכות גם בעבורי. בעבור חלק מן הכותבים כאן הייתה מלחמת יום הכיפורים בחזקת מלחמה שניה ומן הסתם 'זכו' גם לשלישית ורביעית או למפגש זה או אחר בטרור. ואולי טושטשה עוצמתה בין שלל הפנים שהיו ואינם ורק קטעי שיחות קצרות או זכרון מבטם עולים מעת לעת לנגד העיניים.

בעיני הילדותיות נחרטה מלחמה זו בשל החדות שבה. צפירה שבין קודש לדם. חיתוך מהיר ואכזרי של שגרת החג, הצום ובטחון הבית והמשפחה לבין האיום המיידי. ואח"כ הגיעו העדויות והעיתונים וההפגנות וגם ההבנה המוגבלת של האובדן והכאב הפיזי והנפשי. זו גם הייתה נקודת ההזדכות שלי. קטנה כמובן בעוצמתה ביחס לאלו שהיו שם ובכל זאת בעלת משמעות בעבורי. אובדן האמון באלו הבוטחים בעצמם, אובדן אמון מוחלט במנהיגים באשר יהיו ובלובשי מדים שבינהם בעיקר. הידיעה כי שקט הוא רפש וכי קונפורמיזם הורג הובילה אנשים רבים למקומות שונים וגם אותנו, ילדי המלחמה. וכשם שיש 'יום כיפור קטן' ו'פורים קטן' כך יש בעבורי 'יום זיכרון קטן' החל ביום הכיפורים. בשתיים בצהריים אני עוצר ומתמלא מחדש זעם ועצב. עוצר ומבטיח לעצמי ולמשפחתי לא להשבע לשום מיתוס ולא לשים מבטחי בשום מנהיג או מפקד. לפעמים חייבים לצעוד אחריהם אבל תמיד צריך שיהיה פקפוק בלב. 35 שנים חלפו ו'יום כיפור' זה עדיין לא היסטוריה. זה כאן ועכשיו.

אני מצרף את הקישורים שהעלה וואלה לפרסומי ועדת אגרנט המאוחרים ומצרף את האזהרה: 'מתן אמון בחוקרים או בנחקרים עלול בוודאות להזיק לבריאות': http://news.walla.co.il/?w=//1357575

מי שרוצה לכתוב את שעל ליבו באשכול זה מוזמן לעשות זאת.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-10-2008, 15:45
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "יום כיפור גדול - יום זיכרון 'קטן'"

ביום 9.10.73 התפקחתי ועברתי מעידן התמימות לעידן הכאב. בשנים 71-73 שירתתי כקצין צעיר, בעיקר בסיני. במהלך שירותי זכיתי להקרנה עודפת של קרני בטחון עצמי, בחינת אנו ואפסנו עוד, בכל אשר פניתי. בכל האימונים והתרגילים שעברתי, היה מתווה סופי אחד של ניצחון, של נפנוף האויב ושל זלזול בכוחו, שהיו תולדת ששת הימים. נטלתי חלק במספר קפ"קים, של תכנונים אשר הועברו ע" הגאונים שישבו באוגדת סיני, כגון "בן חיל", "חתול מדבר" וכיוצא באלה. בכולם תוכנן להעביר את הלחימה מיידית מערבית לתעלה, תוך קיפול מערכי האוייב.
והנה, פרצה מלחמת יום הכיפורים.בדרך למלחמה שמענו עוד ברדיו כי "כוחותינו ממגרים את האוייב". בליל 8.10 הגעתי לראשונה לקו המגע. הסתבר כי האוייב נמצא כבר בעמדות שלנו. ברשת הקשר שמענו את זעקות אנשי "מצמד", הקוראים לסיוע. במשך הלילה והבוקר שלמחרת חטפנו מספר פעמים אש נ"ס. אך השיא היה למחרת , כאשר הסתבר כי חטיבות הטנקים מטיחות ראשם בכח האייב, ולא מצליחות להביא לתוצאות של ממש. בשעות אחה"צ פגשתי חבר, ששירת בגדוד הסיור האוגדתי. שאלתי מה הולך בקו המגע, ותשובתו הייתה: "הם דופקים אותנו ואנו דופקים אותם". מאותו רגע הבנתי, אין יותר "נפנוף", אין יותר שכרון הכח וכי עתה עלינו לפרוע את השטר שמקורו בגבהות הלב והמצ'ואיזם שסיגלנו לעצמנו. באותו יום התפקחתי.

ישן 12-10-2008, 02:51
צלמית המשתמש של אמיר ג.
  אמיר ג. אמיר ג. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "ביום 9.10.73 התפקחתי ועברתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
ביום 9.10.73 התפקחתי ועברתי מעידן התמימות לעידן הכאב.

הרבה אנשים כותבים בסגנון הזה.
אין לי כל ביקורת על כך, ואני לגמרי מזדהה עם הרגש...

צריך אבל לזכור, שאלו שנקלעו ל 73', היו אותם אלו ( פחות או יותר ),
שעברו את 67'... את איומי ההשמדה, את תחושת אושוויץ חוזרת,
את החרדה הקיומית של "ההמתנה"...

ואז הם חוו את הנצחון הבלתי נתפס של ניפוץ כוחם של כל הערבים
בתוך 6 ימים קצרים.

קשה, קשה מאוד שלא לחטוא בחטא ההיבריס במצב כזה.
לכן כל החוכמה של 73' היא חוכמה שבדיעבד.

למרות שאני עצוב על אלו שתפקידם היה למנוע מחדל, קשה לי
להאשים אותם, ולכעוס עליהם .. כולנו בני אדם, ובני אדם טיבם לחטוא.
ישן 09-10-2008, 22:15
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
הסיפורים שאני מכיר על יוה"כ הם של אבי ודודיי (דוד אחד היה בקבע, והשאר במילואים)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "יום כיפור גדול - יום זיכרון 'קטן'"

הסיפור שהכי נחרט לי בראש, מלמד על הברדק העצום, ושמעתי אותו מדוד שלי, אחיה הגדול של אמי,
ששימש כחובש - והסיפור הוא על נהג אמבולנס מתנדב.
האיש, בשנות החמישים לחייו, היה בתפקידו אמור לנהוג אמבולנס ממנחת המסוקים בתה"ש לתוך ביה"ח.
זו הייתה משימתו בזמן המלחמה, עד שהגיעה בקשה ליחידה להעביר בדחיפות אמבולנס לרפידים, שם היה
בו צורך. האיש התנדב למשימה, ונסע לרפידים. כשהגיע לרפידים לא הבינו מה הוא עושה שם בכלל, הם
כלל לא היו זקוקים לאמבולנס, אבל שמעו שיותר קדימה, אכן זקוקים לו. הוא לא היסס עלה הרכב ונסע
מערבה, בכל נקודה שהגיע אליה אמרו לו שלהם אין צורך, אבל יותר קדימה כנראה שיש צורך, וכך הוא
הגיע ל"חצר", נקודת הצליחה של צה"ל, שהייתה הנקודה שבה נפלו יותר לוחמים מאשר בכל נקודה אחרת,
כיוון שטווחה ללא הרף ע"י הארטילריה המצרית. האיש, עדיין נטול יחידה או מטרה, עמד בפקק העצום
ליד הגשרים שהובילו ל"אפריקה", כשהחלה ההפגזה. למרבה המזל הוא לא איבד את הראש, וקפץ מהרכב
הרך-מאוד, שניות לפני זה שספג פגיעה ישירה. הוא עצמו לא נפגע כלל והסתתר בתוך אחד ממכתשי
הפגזים שנותרו מהפגזה קודמת, ושם פגש את דוד שלי, שתמה לראות אדם על אזרחי, בגיל כה מבוגר,
ללא נשק, תופס מחסה צמוד לתעלת סואץ.דודי שאל - וזה היה הסיפור ששמע...
ישן 28-09-2009, 10:54
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
מ'ונתנה תוקף' ועד 'לו יהי' - לקט סרטוני יוטיוב ממלחמת יוה"כ

ספטמבר 73

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

'דובר צה"ל מוסר כי סמוך לשעה שתיים בצהריים..'

http://video.google.com/videoplay?d...016113548359889

http://video.google.com/videoplay?d...875122473222768

ונתנה תוקף/ יאיר רוזנבלום לזכר נופלי בית השיטה וחללי מלחמת יום הכיפורים:

קולות בקשר, מלחמת יוה"כ:

רון בן ישי מדווח:

נחמן שי מדווח:

יום כיפור 73

7/10/73

דיין:

דדו:

גורודיש:

החרמון 'העיניים של המדינה'

השריון ביוה"כ:

'את המנגינה הזאת ' / יאיר רוזנבלום

'צלם אותי בחולות' / חטיבה 14

http://video.google.com/videoplay?d...192279911913773

נעמי שמר/לו יהי:

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 28-09-2009 בשעה 11:46.
ישן 28-09-2009, 12:47
צלמית המשתמש של DIDIN
  DIDIN DIDIN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.07
הסיירת יוליסס

אני רוצה לכתוב מנקודת מבט שונה לגמרי
בין השנים 69 ל74 שרתתי בצי הסוחר,.באוקטובר 73 הייתי בחופשת חוף ונשוי טרי .

ביום שני, אני מקבל טלפון מ מל"ח (משק לשעת חירום) להגיע לאשדוד ולהצתוות מייד לאוניית משא ישראלית שהימאים הזרים ששרתו בה , סרבו להפליג בגלל המלחמה שפרצה. מה לא עושים למען המולדת ?
עליתי לאונייה. הצ'יף הסביר לי בקיצור את מערכות המנוע ופונקט בשעה 0000 האוניה אמורה להפליג לאירופה להביא ציוד מלחמתי * . אמהמה שעה זו היא המשמרת שלי בין 0000 ל 0400 (קצין שני מכונה למי שמכיר). אבל לי בראש היה התאור הריאלי של אליסטר מק-לין על הסיירת יוליסס (ספר מהמם ממליץ לחפש ולקרוא) ובמיוחד זכרתי את הקטע האחרון בו טובעת המשחתת , אבל הצ'יף אינו מוותר (נשאר אחרון בחדר המכונות) וממשיך לשמן את ציר הפרופלור ידנית עד הסוף המר , --לאחר שבטן המשחתת נפגע ע"י טורפדו-- דימוי זה נצרב בי והחלטתי שמייד אחרי "מנברות" היציאה מהנמל אני לא יורד לחדר המנועים ע"מ לא ,לספוג טורפדו למטה אלא באוויר הצח. כל זאת עד שנעבור את קפריסין.
למזלי כל המערכות עבדו בסדר ולא היו טורפדו'ס

ציוד מלחמתי מאירופה -אהה כן אונייה מלאה בסלילי גדרות תייל
ישן 28-09-2009, 13:55
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
קורותי

במלחמת יום הכיפורים שירתתי ביחידה עלומה למדי, ועד היום לא מצאתי איזכור שלה בשום מקום. בשנה שעברה התייעצתי עם אנשי פורום צו"ב אם מישהו מהם יודע על מסך סודיות שהוטל על היחידה, וההצעה שקיבלתי היתה לפרסם, ולראות אם יקרה משהו. אבל עד שקיבלתי את העצה הזו, כבר הגיע סוכות וזה היה לא רלבנטי. אז הנה זה.

אגב, מראש - אל תחכו לסודות מרשימים או על סיפורי קרב. הכל היה ב"כמעט" ו"על יד".
ועוד הסתייגות - עברו כבר 36 שנים, שבמהלכן עשיתי כמה דברים, וחלק גדול מהעובדות נשכח ממני. לפעמים גם עובדות חשובות מאד, כמו למשל שם היחידה העלומה שלי. מה גם שהייתי שם לבד (הסבר בהמשך) ומאז לא היה לי עם מי לשוחח על כך. עם החבר היחיד שנותר לי מהיחידה, מעולם לא דיברתי על קורותינו באותה מלחמה.

הייתי בנח"ל המוצנח, מה שנקרא אז גדוד 50. במסגרת זו הייתי תול"ריסט, ולצעירים בינינו - הכוונה למפעיל תותח ללא רתע, שהיה רכוב על ג'יפ. זה היה הרבה פחות מעניין ומלהיב מכפי שזה נשמע, בעיקר כשהיינו צריכים לגרז ולשמן בחורף, בידיים קפואות ורטובות, או לדהור עם ג'יפים במרחבי הנגב במושב האחורי. אחר כך חזרנו לקיבוצים שלנו. במועד קרוב למועד השחרור שלנו, צה"ל קיבל 4 או 6 תותחים קטנים מארה"ב, שהיו עשויים מסגסוגת אלומיניום, וניתן היה לגרור אותם עם קומנדקרים, או להטיסם במסוקים, או אפילו להצניח אותם. הם היו "תותחים מוצנחים" והיה צורך למצוא מי שיפעיל אותם. התלבשו עלינו, התול"ריסטים של הנח"ל. הקימו יחידה שלא היתה שייכת לאף אחד (לימים, נדמה לי, נאמר לנו שהיינו יחידה מטכ"לית), אימנו אותנו על התותחים הללו, ובעצם חיכינו שהזמן יעבור ונצא לחופשת שחרור. הייתי שם בודד מהגרעין שלי, ללא חברים.

בהיותנו במחנה במרכז הארץ, כשלושה ימים לפני יום כיפור תשל"ג, ביטלו לנו את היציאות. אני חוזר: 3 ימים לפני. הוכנסנו לכוננות, ועזרנו לגדוד התותחנים שבבסיסם התארחנו. הם הועלו לרמה, בכוננות גבוהה, ואנחנו הטענו משאיות תחמושת. אני חוזר שוב: במהלך שלושת הימים לפני המלחמה התכוננו למשהו גדול, וגדוד התותחנים הועלה לצפון - לפחות יומיים לפני המלחמה. כל זה לא קשור בכלל ליחידה שלי, אלא לגדוד תותחנים של רועם, או רוכב. מאז אני לא כל כך קונה את הקונצפציה של ההפתעה. אותי שום דבר, אז, לא הפתיע.

בבוקר יום הכיפורים השמיים נמלאו מטוסים מצויידים לחלוטין. זו, בשבילנו, היתה ההודעה על פרוץ המלחמה, שדי היינו מוכנים לקראת פריצתה. במהלך היום קיבלנו גם אנחנו את הפקודה לזוז, ובשיירת קומנדקרים שגררו את התותחים שלנו עלינו לצפון. בטבריה, כשחצינו את העיר, המטירו עלינו התושבים מטר של עוגות וסוכריות, וזכור לטוב (?) האיש שפשוט יידה בנו פומלות. הגענו למשגב עם, וקיבלנו הוראה ללכת לישון. היינו במטעים של הקיבוץ, וההרעשה החלה. משום מה לא זכור לי אפילו רגע אחד של פחד. ההפגזה הסורית היתה מאד לא מדויקת, או שבכלל לא כוונה אלינו, ואני זוכר הרבה צחוקים באותו לילה.

כאן יש לי ערפול מסוים: ככל שאני זוכר, כבר למחרת הצטווינו להתארגן בשדה תעופה בצפון, ולחכות שיטיסו אותנו דרומה. בראייה של היום, זה צריך היה לקחת כמה ימים. בסוף הוטסנו לשדה תעופה במרכז הארץ, עם תותחינו, ושם חיכינו, מידי לילה, להפעלה. במשך היום היינו די משוחררים לנפשותינו, וכמובן עסקתי אז במרדף אחר נעדרים: המון חברים שלי נהרגו, הן בתעלה והן בחווה הסינית, וחיפשתי כל שביב מידע עליהם. הגעתי לכל הריכוזים שאליהם הפנו את מי ששרדו, וגביתי מהם עדויות על החברים. בלילות היינו מתכנסים שוב בשדה התעופה, מחכים לפקודה.

והיא הגיעה. לילה אחד הטיסו שני צוותים שלנו אל מעבר לקווי האויב, והם הפגיזו את המצרים מאחורה. למחרת היה תורנו. שוב - בראייה מהיום, זה היה ככל הנראה בלילות של חציית התעלה. ובכן, הפקודה הגיעה. לבשנו את החגורים והקסדות, והתגלגלנו לנקודה מרוחקת מאד במסלול, עם התותחים ועגלות התחמושת. מסוקי יסעור ענקיים נחתו לקחת אותנו. כל הפיקוד של צה"ל בא לראות אותנו. אני הייתי מפקד אחד הצוותים, ופתאום ניגש אלי איזה סגן אלוף, מצביע על אחד מאנשי הצוות שלי, ושואל אם אני יכול להסתדר בלעדיו. השבתי שיהיה לי קשה, ואותו סגן אלוף הציע את עצמו במקומו. אחריו ניגש עוד אל"מ, ועוד סא"ל, וכך מצאתי את עצמי עם הכוון בלבד, וצוות שכולו היה מורכב מצמרת צה"ל. המראנו, נחתנו לתדלוק ברפידים, והמשכנו מערבה.

בחצותנו את התעלה המצרים גילו אותנו. הם פתחו עלינו אש תופת, והטייס עשה כל תרגיל התחמקות אפשרי, מה שהותיר את הלב שלי בתחתונים. המסוק היה מנוקב למדי, אבל המשכנו לטוס מערבה. נחתנו בג'בל עתקה, קיבלנו קואורדינטות, וניסינו לכוון. הצוות המאד לא תקני שלי פישל על ימין ועל שמאל, ולקח לנו המון זמן עד שהוצאנו פגז ראשון. בתרגולים זה היה תוך 2 דקות, שם במצרים זה היה קרוב לשלושים דקות. ירינו. ירינו לתוך החושך, ולא היה לנו שום מושג על מה או על מי אנחנו יורים. אני מאמין מוחלט באפשרות שמילאנו את המדבר בריקושטים.

ואז הגיע הזמן לחזור. ערפל כבד ירד על ההר, והטייס לא מצא אותנו. עוד סיבוב ועוד סיבוב, והוא לא מוצא. הדלק במיכלים אוזל. הדלקנו פנסים - וכלום. הרמנו זיקוק - וכלום. הטייס קיבל הוראה לשוב לבסיס, ואנחנו התכוננו להתבצר על ההר. אלא שהוא התעקש למצוא אותנו, וממש בטיפת הדלק האחרונה הוא מצא, עלינו והמראנו חזרה מזרחה. אלא ששוב היינו צריכים לעבור מעל קווי המצרים, ושוב התגלינו. הפעם האש היתה עוד יותר צפופה, וגם התא שלנו התחיל להתמלא חורים. אלא שזה לקח שניות, והמון פחד, ועברנו לסיני. הטייס קיבל צל"ש. אנחנו, שהמשכנו לחכות מידי לילה להוראות נוספות, הפכנו לגיבורים של אותו שדה תעופה, ובשק"ם מכרו לנו בלי תור.

אחרי המלחמה ירדנו למצרים, לשטחים שמעבר לתעלת המים המתוקים, וגם שם התקבלנו כגיבורים. אני זוכר - נשבע לכם - שכל אחד מאתנו הלך עם 3 קלאצ'ים מוצלבים על חזו. את השחרור המיוחל דחו לנו, ובמקום זה הציבו אותנו כגיזרים פשוטים באיזו סוללה בצפון, בכוננות לקראת הבאות. חורף, בוץ, מנותקים מהכל, שקענו במרה השחורה של אחרי המלחמה. אז, באחת החופשות, החלטתי לעלות למצדה ולהזדכות על שבועתי. זה היה אקט לגמרי סמלי, כי בעצם נשבעתי אמונים במחנה 80, אבל לך תעשה טקס של החזרת שבועה, או כל שיחה אחרת עם הבורא, במחנה 80....
ישן 28-09-2009, 15:29
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
שמעתי שטמטום ההחלפה הופסק.
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "קורותי"

גם לי הייתה חוויה דומה של דלדול הצוות המקורי לטובת ברזלנים פרוטקציונרים חברים של מפקד היחידה.
היחידה בה הייתי התאמנה כשבועיים עוד ב 1970 לקראת צליחת מפרץ סואץ בציוד סובייטי ולהשמיד את כל הנקרה בדרכנו בצד השני. כל זאת כדי לגרום למצרים לעבות את כוחותיהם מדרום לתעלה ולשחרר מעט את הלחץ על מוצבינו בתעלה.
התאמנו עם רק"ם ונשק שלל במשך כשבועיים. בערב שלפני הצליחה התחילה להגיע לנקודת הכינוס שיירה ארוכה של וליאנטים וכרמל דוכס עם מספר שחור ( היה גם פרייבט קצינים לבן גדול תוצרת הארץ שאת שמו שכחתי). מכל רכב ירד קצין בבגדי א' שהלך והסתודד עם מפקד היחידה. בתום ההסתודדות פנ מפקד היחידה לאחד החיילים בכלים והורה לו לפנות את מקומו "לטובת החבר שבא מרחוק במיוחד בשביל הפעולה". מפקד הכלי ואני היינו היחידים שלא הוחלפו. אני משום שהייתי הנהג של ה BTR. רכב קשה לניהוג הדורש נהג ששוקל לפחות 95 ק"ג, אחרת הגיר וההגה לא עובדים.
במהלך הפעולה, שלא הייתה בכלל מסובכת. מפקד הכלי, שהיה גם מפקד הצוות שלי, כמעט חטף התקף זעם. החיילים עליהם פיקד, שכל אחד עולה עליו במספר דרגות, עשו כל טעות אפשרית, כולל ירי דו"צ על כוחותינו. מזל שלא היו בשטח כוחות מצריים משמעותיים, אחרת לא היה מי שיכתוב כאן.
בסיום המבצע, בתדריך, התפרץ מפקד הצוות נגד מפקד היחידה על שיטת ההחלפות. זאת, לפני קהל גדול של קצינים בכירים שחלקם היו בין המחליפים.
הוסבר לו לאומלל שזוהי השיטה, וגם הוא, בבוא יומו, יגיע לשטחי כינוס ויבקש לטעום קצת "אקשן".
במלחמת לבנון ה-2 הייתי כבר מילואימניק ותיק ולפני הכניסה ללבנון החלו להגיע לשטחי הכינוס רכבי קצינים מבקשי אקשן.הפעם, הייתי מבוגר יותר, בכיר יותר ובעיקר מילואימניק שלא שם ז.. על אף איש קבע.
שוחר האקשן היחיד שנכנס אלי לנגמ"ש החליף לוחם שלי שלא הגיע. הוא השתתף איתנו כשבוע, מילא פקודות ואפילו טאטא פעמיים את הנגמ"ש.
ישן 28-09-2009, 17:51
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
זכרונות מלחמה...

מלחמת יום הכיפורים תפשה אותי בכיתה א' כשפתאום ככה באמצע השקט, כשאמא שלי ואני מנסים לסיים בניית דגם פלסטיק של משחתת (אנחנו לא נורא דתיים), שמענו פתאום מטוס שעובר נמוך נמוך מעל הבית...

אח"כ גם באה הסירנה, וסבתא שלי החליטה שהיא תנסה לקלוט את ה-BBC בטרנזיסטור שכפתור התחנות שלו כבר נשבר מזמן...

השכנה מלמעלה הוזעקה לרדת מהר אלינו, וככה התאספנו לנו בחדר האמבטיה, מחשש ירושלמי שאוטוטו גם יתחילו הפגזות, ובמעקה הבית שלו, ובאחד התריסים - כבר היו חורים של רסיסים ממלחמת ששת הימים.

גם השכנים הדתיים הגיעו אלינו...

אמא שלי, שעבדה כאחות בשערי צדק, עלתה על מדים ויצאה החוצה לתפוס טרמפ לביה"ח, סבתא שלי אמרה שהיא לא מוכנה לקחת עלי אחריות אם יקרה משהו...

כשבוע לאחר מכן, כאשר הכנו את עוגת השבת המסורתית, הציע לי אמא קרמבו... אח"כ סיפרה לי שהדוד שלי, ירוחם אורון, נהרג. היא התחילה לבכות, ובמחווה של ילד בן 6 הצעתי ל את הקרמבו שלי...

אני זוכר היטב את הדבקת הרצועות על חלונות בת הספר, ותרגול ההליכה השפופה אל המקלט. אני זוכר גם את אנשי הג"א עוברים ברחובות וצועקים "לכבות את האור" כל יום אחר השקיעה, ואת המכוניות שפנסיהן נצבעו בשחור עם + או - על מנת שבכל זאת יראו משהו (לאבא שלי היתה סוסיתא)...

עוד יש לי את המכתבים מהחזית - גלויות עם שרוליק אוחז בקרניו של השור הערבי הזועם, או הסופר פרלון או "שועלי שמשון" ששלחו אלינו דודי ואבי מהחזית... או אפילו מדבקה של "נרכש בשק"ם אפריקה" ששלח לי אבי.

ירוחם נקבר בקבורה זמנית בבארי (אאל"ט) ואח"כ הובא למנוחות בקיבוץ נען יחד עם חמישה בני קיבוץ נוספים שנפלו במלחמה.

את תקופת השבעה העברתי אצל דודתי ברחובות, כנראה בבית הכי גבוה במושבה שמטוסי הפנטום שהמריאו מתל נוף הפליאו להנמיך טוס מעליו (פעם אחת גם עפו הרעפים מן הגג)...

כשחזרנו אל בית הספר הביא אחד מן התלמידים עדויות מן הקרב... רסיס רימון שחולץ מזרועו של אחיו, חתיכת זכוכית מרשב"ט של טיל, ובכל בית כמעט הועמד אגרטל שנוצר מתרמילו של פגז (או כדור - על מנת שלא להרגיז את מנהלנו)...

זכורים לי גם סיפוריה של אמי על הפצועים שהגיעו מהחזית - על טנקיסט שהיה בטוח שהתעוור, וגילה שדווקא לא כאשר אמא שלי החליטה לנקות לו את הפיח מהמשקפיים והצפייה במסוקו של קיסינג'ר נוחת במנחת רוה"מ. אח"כ התחילה מלחמה אחרת לחלוטין מבחינתנו... שנות ה-70 ופיגועי הטרור בירושלים - מקרר התופת שקטל תלמיד בכיתה ב', לבנת חבלה בקצה הרחוב, קטיושות שעפו מעל הבית ועוד ועוד...

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 28-09-2009 בשעה 17:57.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:55

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר